«IDDELBURSSCH 1 T Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. k LIT f OOI j i AIÜERIKAANSCHE ORGELS en PIAINilNö's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabsj komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J, DEKKERGoes Iz. Grootste publiciteit bier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks nset zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Kinderkteeding. Speciale inrichting voor klecding naar maat. No. 12. Dinsdag 1 Januari 1901. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraai Prijs der Advertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Gent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. iiiïv: DE FAAM OIIIGGIDS. UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Bij 't verbouwen van het magazijn der firma Bruning en Muhren aan den Nieuwendyk te Amsterdam verplaatste een werkman in den kelder een kastje dat ter bescherming van electrisclïe kabels dient. Hij raakte onvoor zichtig een kabel aan, ontving een electrischen schok en bleef op de plaats dood. Te Amsterdam lag Vrijdag een tjalk ge meerd op den Amstel, toen de schipper, na met zijn gezin naar bed gegaan te zijn, plot seling opgeschrikt werd door een hevigen schrik. Een stoomboot had hen aangevaren, binnen weinige oogenblikken liep 't schip vol en ver dronken de vrouw en vier dochtertjes, terwijl de man en twee zoons die te water gesprongen warén door omwonenden gered werden. De kapitein der aanvarende stoomboot voer door zonder notitie te nemen van het hulpgeschreeuw. Zaterdagavond had te Twello een botsing tusschen twee treinen plaats, de locomotieven liepen in elkander, een vreeselijke schok volgde. Twee eerste-klasrijtuigen werden verbrijzeld, twee heeren uit Deventer die van een plezier reisje naar Parijs huiswaarts keerden, werden gedood, acht andere reizigers zwaar of licht verwond. Allen moesten van onder de puin- hoopen worden uitgezaagd. Een der dames had een wonderlijke redding. Anderhalf uur ging er mee heen om haar los te krijgen en daar zij vreeselijk kermde, meende men met een zeer ernstig gekwetste te doen te hebben. Wie beschrijft echter aller verbazing toen zij eensklaps, toen zij bevrijd was, opstond en met loshangende haren in het rond danste. Zij was ongedeerd. Bij Quatrebas (Fr.) is een brutale aanran ding geschied. Een veehouder, van de week markt te Leeuwarden terugkeerende, reed met zekeren J. P. op een honkenkar huiswaarts. Op een eenzamen, donkeren weg pakte nu P. zijn passagier aan. Twee andere vrachtrijders, de Gebr. v. d. I., het gezelschap van den vee houder niet vertrouwende, hadden evenwel zoo goed mogelijk een oogje in het zeil gehouden. Toen zij bemerkten hoe op de kar geworsteld werd, sprongen zij toe en hielden den karrijder aan. De veehouder miste ruim f190. De politie verscheen en deze begon dadelijk naar het geld te zoeken. Het werd gevonden gedeeltelijk in de kar, terwijl een ander gedeelte moet gevon den zijn in de laarzen van den karrijder. Er is proces-verbaal opgemaakt en de justitie moet last gegeven hebben tot voorloopige aanhouding van den karrijder. Zekere J. D., wonende Bampad te Zaan dam, werd dezer dagen bestolen voor een waarde van circa f250 aan papieren geld en gouden en zilveren voorwerpen, waaronder hor loge en zilveren lucifersdoosje. Aan de ijverige nasporingen der politie mocht het gelukken een groot gedeelte terug te vinden en nu bleek, dat eenige zijner vrienden, waarmede hij verteringen had gemaakt, hem van een en ander hadden beroofd. Waarschijnlijk om hunne zaak goed te praten, beschuldigden de ontrouwe vrienden den bestolene van onzedelijke hande lingen en 'tis vermoedelijk daaraan toe te schrijven dat D. gisteren zelfmoord heeft ge pleegd. Ontzettend toch De werkstaking der dokwerkers te Antwer pen neemt een ernstig karakter aan. Iedere|i avond hebben opstootjes plaats. Verleden week was de oploop zoo ernstig op de Cockerilkacfe dat de politie van sabels en revolvers gebruik moest maken, om de oproerigen uiteen te drij ven. Tien stakers werden ernstig, andere licht gewondde vluchtenden namen hunne gewon den mede. De politie is versterkt. De stakers begaven zich aan boord van het stoomschip Marz, dreigden de onderkruipers met den dood en joegen hen van boord. De Christelijk-democraat abbé Fonteyne pre sideerde een meeting van 2000 dokwerkers óf) de kaden. Na de meeting trok de abbé aan het hoofd van den stoet stakers naar den ioodsdienst. De vechtpartijen tusschen de stakers en de werklieden uit de provincie duren voort. Voor ongeveer twee jaar kon men in een der hoofdstraten van Las Palmas een klein wit hondje druk bezig zien, de straat open te krabben. Toen het beest maar voortdurend voortging met zijn straatschenderij, werd het op een goeden dag door de politie opgepakt en aan iemand weggegeven die het mee naar het buitenland nam. Eenigen tijd geleden moest de straat opgebroken worden en vond men daar het lijk van een Engelschman, die ongeveer 30 jaar moest zijn. Men zocht naar den hond en toen men het dier bij het lijk had gebracht begon het erbarmelijk te janken. De politie weet niet van eenige vermissing of moord, die met dit geval in verband kon staan, doch men veronderstelt, dat de vermoorde 's nachts geland is en door zijn gidsen, lieden van verdacht allooi, uitgeschud en vermoord is. Macht der gewoonte. Wat doe je met een bel in plaats van een zweep op den bok Mijn paard heeft voor den tram geloopen. Ik behoef maar eenmaal te bellen en het dier staat stiltweemaal, dan gaat hij weer voort. Om de zweep geeft hij heelemaal niet. Een grap van de Wet. Drie verkenners der Yeomanry waren dooi den Vrijstaatschen generaal gevangen genomen nabij Rundley. De Wet, die liefst niet op zijn marschen gehinderd wil worden door gevange nen, zeide aan de soldaten, toen zij voor hem werden gebracht, dat hij een belangrijke mede- deeling had te doen aan generaal Rundie, en dat indien zij op zich namen deze persoonlijk aan den generaal te overhandigen, zij in vrij heid zouden worden gesteld. Zij waren natuurlijk zeer verheugd over dit voorstel en gaven direct aan den Boeren Gene raal hun woord van eer, dat zij den brief aan generaal Rundie persoonlijk zouden afgeven. In hun kamp aangekomen spoedden zij zich naar generaal Rundie. In spanning stonden zij het belangrijke bericht af te wachten. Zij moeten erg zure gezichten getrokken hebben, toen het schrijven werd voorgelezen dat luidde Waarde heer Gelieve deze drie duivels aan kettingen te leggen, aangezien ik ze lederen dag kan pakken. De Wet. Te mooi om waar te zijn is wat eenEn- gelsch blad verhaalt van een man, zekere David Rutter, die 27 jaren lang gevangen heeft ge zeten wegens een misdaad, welke hij niet had gepleegd. Hij stond in 1873 te Ipswich met een ande ren man terecht wegens moord op een bosch. wachter, bij het stroopen gepleegd. Hij bekende de misdaad, nam alle schuld op zich en werd ter dood veroordeeld. Maar er waren velen die niet aan zijn schuld geloofden, en zij wisten te bewerken,, dat het doodvonnis werd veranderd in levenslangen dwangarbeid. Nu de veroordeelde als een oud man is ont slagen, verhaalt hij, dat de andere man den boschwachter dood schoot. Maar die man had een vrouw, wier hart zou breken als hij werd veroordeeld, en kinderen, die onverzorgd achter zouden blijven. Daarom nam Rutter die alleen in de wereld stond alle schuld op zich. Naar 't Hand. heeft vernomen, zou b\j het Amsterdamsclie comité van de gouden koets, die, zooals men herinneren zal, H. M, werd aangeboden bij de aanvaarding der regeering, de officieele mededeeling zijn ingekomen, dat Hare Majesteit met Hertog Hendrik daarin in Den Haag zal rijden naar stadhuis en kerk, op den dag dat het huwelijk wordt voltrokken. Er bestaat ook kans - doch dit is niet vast besloten dat het vorstelijk echtpaar in de gouden koets later te Amsterdam zijn intocht zal doen. In de stoomfabriek van de heeren Sillevie en Rutten te Leiderdorp, geraakte de machinist, toen hij de as van de in gang zijnde machine wilde smeren, zoodanig tusschen het raderwerk bekneld, dat hij 'vreeselijk verminkt naar het academisch ziekenhuis moest worden vervoerd. Door de groote tegenwoordigheid van geest van den machinist van den trein van Amster dam naar Rotterdam is een voerman, die met paard en rijtuig over den spoorweg reed, nabij het station Moordrecht aan een wissen dood ontkomen. Door het herhaaldelijk fluiten en daarna krachtig te remmen, is hij nog juist aan het gevaar ontsnapt. In de Friesche gemeente Haskerland keerde na eene afwezigheid van bijna een jaar in de ouderlijke woning terug Johanna B., wier opsporing door de ouders was verzocht, 't Kind was met een gezin naar Duitschland vertrok ken, de ouders hoorden niets van haar. Ze was van 't gezin verwijderd geraakt, had lan gen tijd omgezworven en nachten onder den blooten hemel doorgebracht, totdat ze eindelijk door den Burgemeester van Xunfen (Duitsch land) in een weeshuis werd opgenomen en vandaar door de politie naar Nijmegen gebracht, vanwaar zij verder naar Haskerland werd vervoerd. DE OORLOG, Yreemd, dat we in deze dagen niets hooren uit den Vrijstaat of Transvaal. Moeten we aan nemen, dat De Wet, De la Rey en Botha de Engelschen met rust hebben gelaten, juist thans, nu elke slag, dien zij slaan, met het oog op den toestand in de Kaapkolonie dubbel gevoeld zou worden 't Is haast niet te gelooven, en daarom houden we het er voor, dat opzettelijk geen berichten worden verzonden van het voor naamste gevechtsterrein in de beide Républie ken, ook al is er wèl nieuws. Misschien is er ook hier „stoornis op de lijnen Van Koolmyndrift (in het noordwesten van het district Kroonstad, niet ver van de Trans- vaalsche grens) komt bericht dat de Boeren daar onder bevel van Visagie staan. Een aan tal hunner kwam onlangs vlak bij het En- gelsche kamp en bezocht de mijn. De colonne onder commandant Beyers kwam daar even eens langs. Zij verzamelden alle patroonhul zen, die zij vinden konden, vulden ze weer en maakten er dan opnieuw gebruik van. Boeren die zonder noodzaak ammunitie gebruiken, heet het verder, worden de eerste maal met f6 beboet, den tweeden keer met f120 en de derde maal met den dood gestraft. De gewe ren die te Potchefstroom begraven waren, zgn opgegraven en worden weer gebruikt. Van het kruispunt van Valschrivier en den spoor weg trekt een Boerencommando op in de rich ting van het verbrande Bothaville. De Boeren vrouwen verschaffen proviand aan zulke voor bijtrekkende troepen. En uit Zeerust in het Westen van Transvaal wordt door Reuter gemeld, dat twee wagens van particulieren den 18en door de Boeren met bespanning en al op ruim 3 K. M. van het dorp zijn buitgemaakt. Op den morgen van den 19den werd er zwaar vuren vernomen in de richting van Kafferkraal (Z.O. op den weg naar Kru- gersdorp.) De Boeren sluipen voortdurend in de buurt van Zeerust rond. Hoe thans de toestand in de Kaapkolonie is Een algeheele opstand van alle Hollandsche Afrikaners öf slechts aansluiting hier en daar van wat rebellisch-gezinde Boeren bij de Repu- blikeinsche commando's uit het Noorden? We weten het nog niet met zekerheid. De autoriteiten zeggen, dat de toestand geen reden tot vrees geeftdat over korte dagen alles wel weer in orde zal zijn; maar er zijn teekenen genoeg die op het tegendeel wijzen. Reeds het feit, dat Kitchener naar de Aar is getrokken om in hoogsteigen persoon de leiding der ope raties in het Noorden van de Kaapkolonie op zich te nemen, is kenschetsend. En dan hebben de Boeren hier en daar enkele succesjes be haald, die zeker niet tot resultaat zullen hebben, dat hun rijen dunnen of de moed verflauwt onder hun Kaapkolonischen aanhang Een veeg teeken is dat de Boeren nu ook Brotstown bezetten. De Standard Bank vervoerde met het oog op den ernstigen toestand haar waarden uit haar kantoren te Graaf Reinet, Aberdeen en Cradock naar Port Elizabeth en die op verschillende andere verafgelegen naar Kaapstad. Dinsdag trokken 300 Boeren Vensterstad bin nen en omsingelden het garnizoen dat ver schanst was op een kopje buiten de plaats. Het garnizoen hield den strijd drie uren vol, waarop zijn munitie was uitgeput. De Boeren maakten geen gebruik van zware kanonnen, maar trok ken achter de muren en vuurden in het dorp, vanwaar hun vuur werd beantwoord. De ge vangenen werden naar het Boerenlager gebracht. De Boeren commandeerden alle beschikbare kleedingstukken en voorraden uit de voornaam ste winkels op. Een der winkeliers leed dien tengevolge voor 300 pd. st. verliezen. Hunne paarden waren bijna allen in uitste kenden staat, de meeste Boeren hebben behalve hun rijpaard nog pakpaarden. Het welkom hun door de inwoners bereid was niet zoo openlijk als bij de eerste bezetting, wat te begrijpen is na hetgeen gebeurd is. De Boeren trokken terug, toen ontzettingstroepen naderden en kort daarop bezetten de Engelschen Vensterstad opnieuw. Ook in het westen zijn de Boeren roerig. Men zegt dat zelfs Kimberley bedreigd wordt. Van 27—28 December. BEVALLEN C. D. v. d. Kamp, geb. Buteux, z. OVERLEDENA. Ubas, man van M. J. Minck, 62 j. M. de Jonge, ongeh. d. 19 j.

de Faam | 1901 | | pagina 1