MIDDELBURGSCH MET WONINGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. HET BESTE Tli. WIJTMAN, Het Goedkoopste Adres in Waar schuiving. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. J. DEKKER, Goes. Grootste publiciteli hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. ONTYAETG1N J. SMITS, Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Kinderklceding. Speciale inrichting voor Klccding naar maat. TIMMERMANS, Adres voor Scheerzeep is: Wollen, Chitsen Molton Dekens No. 10. Woensdag 19 December 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. A, D. LITTOÖIJ Az. Spanjaardstraat JPriJs der Advertentièn: Met liet oog op het Kerstfeest zal dit blad de volgende week in plaats van Woensdagavond, Donderdag avond verschijnen NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, KRUGER, Burgerlijke Stand van Middelburg. Advertentie n. Gravenstraat Zegt het voort Noordstraat. W. HÜBREGTSE, Korte Noordstr. Laugedelft A 100 - Middelburg, NIEUWS' ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel mee* 6 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal bereksati. Groote letters naar plaatsruimte. BQ abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. De hier ter stede gehouden Nieuwjaars-col lecte heeft voorloopig f548.10 opgebracht, ter wijl die voor het huwelijksgeschenk, H. M. de Koningin aan te bieden, f 1048.455 groot was. Vrijdag middag had te Vlissingen aan boord van de dagboot Engelandde tweede machinist, de heer A. C. P., het ongeluk van een verhevenheid in de machinekamer te vallen, waardoor hy een gescheurde schedelwond en beenbreuk bekwam. Van de 202 uit de provincie Zeeland bij het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Mid delburg ingedeeld geweest zijnde miliciens der lichting 1904 konden slechts 2 miliciens lezen noch schreven. Het O. M. te Amsterdam heeft in de zaak der aanranding ten kantore der heeren Broek man Co., tegen den beklaagde Knuivers ge vangenisstraf voor den tijd van 6 jaren geëischt. Mr. Regout, officier, zich verblijdende over het feit, dat bankiers en kassiers hunne loopknechts dagelijks groote sommen gelds in portefeuille kunnen geven, zonder dat, behoudens een enkele maal, het bijna onbeperkt vertrouwen geschon den wordt, vond het toebetrouwen van eene som Tan f 100.000, op straat, aan een zóó jong en physiek zoo weinig ontwikkeld man als den looper der Associatie.-Cassa Nicolet, niet geheel van roekeloosheid vrij te pleiten. Het groot vertrouwen dat de handel wel moet stellen in de loopknechts, vergrootte intusschen de betee- kenis der brutale aanranding welke hier te be rechten viel. Vandaar de zware eisch. In het informatie dossier waren ten overvloede eenige stukken te vinden, waaruit bleek, dat onlangs uit de kas van een koffiehuis f 25 is ontvreemd, en dat b(j de instructie dezer zaak, waarin geen wettig bewijs kon worden geconstrueerd, over tuigend was gebleken, dat aan een of meer leden van het drietal Knuivers-Schepers-Lust- hof die diefstal was toe te schrijven. Het was waar dat Knuivers nog nooit als beklaagde voor de rechtbank was gebracht. De zware eisch werd door den nog zoo jeugdigen be klaagde, wiens uiterlijk op een betere inborst scheen te duiden dan nu aan het licht was gekomen, heel kalmpjes opgenomen. Zijn ver dediger, Mr. Hartog, bestreed het wettig bewijs der misdaad. Wjj lezen in Het Volk'. „Wij vernemen, dat bij de uitbetaling der „soldij van de infanterie te Amsterdam Vrijdag „j.l. van eiken soldaat 2i/2 cent, van eiken kor poraal 10 cent, enz. van de soldij werd afge houden, ten behoeve van een huldeblijk aan „de Koningin bij haar huwelijk. Natuurlijk „durfde niemand voor de deelname, die zooge- „naamd vrijwillig was, te bedanken." Het blad keurt deze handelwijze sterk af, en als het geval zich zóó heeft toegedragen, ais hier vermeld wordt, o. i. met recht. Zulke pressie uitoefenen om giften te schenken is ook voor het goede doel niet geoorloofd. Wij zijn over tuigd, dat een cadeau, op zoodanige wijs bij eengebracht, onze Koningin zeker niet welge vallig zou zijn. (V. D.) Gelukkig kunnen we ditmaal ons oorlogs nieuws aanvangen met de vermelding van eene mooie overwinning der Boeren. De la Rey, die in de Magaliesbergen stond, heeft met 2500 man een aanval gedaan op den Britschen generaal Clements, en dezen na har den strijd en zwaar verlies aan de zijde der khaki's tot den terugtocht genoodzaakt. Lord Kitchener seint, dat generaal Clements te Commandonek is aangekomen en zware ver liezen geleden heeft, 5 officieren zyn gedood. Het aantal vermisten (door de Boeren gevan gen genomenen) bedraagt 18 officieren en 555 man, waaronder de vier Northumberland-com- pagnieën. Het telegram van Kitchener over de neder laag van Clements was kort, maar veelzeggend. De eerste aanval werd afgeslagen, doch de Boeren slaagden er in, op den top van de ber gen te komen, die bezet waren door vier com pagnieën Northumberland fuseliers. Vandaar beheerschten zij het kamp van Clements, die toen, na harden strijd, op Hekspoort terugtrok. Deze plaats ligt niet ver van Wofhuterkop in de Magaliesbergen, waar de la Rey de vorige week de helft van een groot Engelsch convooi verbrandde onder het toebrengen van zware verliezen aan het escorte. De verliezen der Engelschen schynen ditmaal nog veel zwaarder te zijn geweest. Wanneer er 5 officieren ge sneuveld [zijn o. a. een kolonel en drie ka piteins kan men misschien op grond van ervaring het totale getal der dooden en gewon den op tusschen de 150 en 200 stellen. Uit het weinige, dat het War-Office loslaat, zou men voorts nog kunnen afleiden, dat de vier compagnieën Northumberlanders zich over gaven want het vermoeden is niet ongewet tigd, dat de Boeren 's nachts tegen den Maga- liesberg opklauterden, de Khaki's overrompelden en toen, eenmaal goed en wel op den top ge komen, het kamp gingen bombardeeren. Wat er toen gebeurde, is gemakkelijk na te gaan. Van de omliggende hoogten door De la Rey en Beyers beschoten, bleef er voor Clements niets 'anders over dan „terug te trekken," met ach terlating, wellicht, van zijn kamp en voorraad, om zijn snelheid van beweging niet te belem meren. Wat nog de beteekenis van het jongste ge vecht verhoogt is het feit, dat het blijkbaar een der resultaten is van een weloverlegd veld tochtsplan. Louis Botha toch spreekt reeds in zyn proclamatie van 6 October van een sterk commando, waarmede de la Rey een deel van het „plan de campagne" zou uitvoeren, en waar bij een op de been gebracht commando onder bevel van den ass.-generaal Beyers van uit Warmbad en Nylstroom zou samenwerken. De resultaten van die samenwerking liggen dan voor ons in den vorm van een Engelsche neder laag, want de la Rey en Beyers hebben Clements geklopt. Naast deze overwinning treft het meest de droeve mare van het sneuvelen van generaal Lemmer by Lichtenburg; edoch, er is reden om alsnog aan de waarheid te twijfelen. De Engelschen hebben al zoo vaak, als ze ergens een nederlaag leden, bij wijze van compensatie, elders een Boerengeneraal van erkende be kwaamheid laten sneuvelen. Hoevele malen zijn niet al Botha, de la Rey en De Wet ge sneuveld of gewond gemeld. Voorshands geloo- ven we daarom nog niet aan Lemmers dood. Ten oosten van Pretoria is het ook alles be halve pluis. Een telegram uit Lorengo Marquez meldt, dat de toestand te Komatipoort zeer ern stig wordtdat een Boerenmacht van 1500 man in de buurt is, en men van deze een aanval op Komatipoort verwacht; reden waarom alle Engelsche troepen bevel hebben ontvangen zich gereed te houden. Ieder oogenblik, heet het tenslotte, kan een gevecht worden verwacht. Zoo is er actie in alle hoeken van de gean nexeerde Republieken. En waar de Boeren hun vijand niet benauwen, daar heeft deze van koorts en ontbering wel zooveel te lijden, dat reeds deswege zijn toestand allesbehalve benijdens waard kan geacht worden. In Komatipoort, dit staat wel vast moest de staat van zaken voor de Khaki's reeds ernstig genoeg heeten vanwege het woeden der koorts, en nu komen de Boeren hen nog verschrikken. Bij Riverton maakten 150 Vrijstaters zich meester van het station, plunderden een trein, staken daarna den brand er in en braken de rails op. In de richting van Petrusburg wordt, naar uit Bloemfontein bericht wordt, geschut vuur gehoord Het commando onder den jongen Brand staat daar. Dit alles maakt het verklaarbaar, dat Kitche ner nog steeds roept om troepen, meer troepen. Alles wat bereden infanterie heet, wordt in allerijl ingescheept. Het laatste restje Aldershot. dat nog niet eens goed afgericht is, en de 400 man, die op Malta liggen, zullen naar het front vertrekken. Tegenover de nederlaag door de Engelschen geleden bij Nooitgedacht staan ook weer En gelsche „successen." Zoo is onder anderen Methuen uit Ottoshoop teruggekeerd met 200 stuks vee en duizend schapen. Dan is er de aanval op Vrijheid, waarvan het volgende be kend werd: De Boeren onder commandant Ferreira be slopen de Britsche voorposten en dreven deze door een hevig vuur terug. De Boeren tracht ten te stormen maar doordat dadelijk de noo- dige maatregelen ter verdediging der stelling waren genomen, moesten zij afdeinsen na een hevig vuur met zware verliezen. Ongelukkig werd de Britsche bevelhebber overste Garone doodelijk gewond in het gevecht. Verder werd luitenant Woodgate (zoon van den gesneuvelden generaal van dien naam) ernstig gewond. Men begint er gelukkig 1 van te spre ken den president eindelijk eens met rust te laten, daar hij niet kan werken op deze wijze. Vrijdag was hij aan tafel de gast der Konin ginnen. Zaterdag met Leyds en't Driemanschap by Minister Pierson. De president raadpleegde Zaterdag ook Dr. Sikkel, oorarts te 's Gravenhage, met het oog op zijn hardhoorendheid. Zondag, Dingaansdag, woonde Kruger de gods dienstoefening bij in de geref, kerk A (Z. O. Buitensingel) met den heer Wolmarans. Onder 't zingen van Psalm 100 kwamen zij binnen. De leeraar (ds. v. d. Linden) sprak n. a. v. Jesaja 40 11 en sprak den president toe, tevens herinnerend aan den gewichtigen datum van 16 Dec. 1838 toen de Boeren zich vrg voch ten van de overheersching van Dingaan, den Kafferkoning. Na de godsdienstrede nam Kruger deel aan het H. Avondmaal. Gelijk te verwachten was viel Kruger bjjj z*}ne aankomst te Amsterdam een even luisterryke ontvangst ten deel als overal elders. Het Am- sterdamsche volk heeft waarlijk getoond, niets onder te willen doen voor het Haagsche. Het enthousiasme was verbazendwekkendaan de begroetingen in den vorm van kreten als Leve Kruger enz. kwam geen einde. De president denkt morgenmiddag weer naar den Haag terug te keeren. 1 1 I LI Van 11 17 December. BEVALLENG. Janse, geb. De Voogd, d. D. K. de Koster, geb. Keulemans, d. A. W. Poortviiet, geb. Wattel, d. M. C. J. Petiet, geb. Roos, d. T. Huibregtse, geb. Ossentjuk, z. M. A. Fynaut, geb. Van den Boom, z. J. Fanoy, geb. Verschiere, z. M. C. de Lange, geb. De Jong, z. M. D. Flipse, geb. van de Rostijne, z. (levenl.) GEBORENEen onechte zoon, moeder 20 j. OVERLEDEN J. Witte, man van J. de Wjjze, 45 j. B. A. Akkerman, man van H. van Schijndel, 71 j. E. de Smit, wede van J. P. Spits, 91 j. S. S. van Zon, ongeh. d. 46 j. nieuwe Mandarynen, 65 cent per dozjjn, Valencia Sinaasappelen, zeer geschikt voor Kerstboomen, a f 2.— per 100 stuks, groote Cocosnooten, nieuwe Pruimedanten en Bosnische Pruimen, a 11 cent de 5 ons, Tafelrozynen voor Boerenjongens, kistjes beste Smyrna Vijgen van af 5 ons. Suikerwerken 10 cent de 30 stuks. Pakjes Chocolade van 18 en 9 cent. Opnieuw ontvangen groote Spekbokking, Makreel en Sprot. Aanbevelend. Prachtige Krenten 20, Rozijnen zonder pit ten 20, Turksche Krenten 10 cent de 5 Ons, blanke Reuzel 421/2 cent de kilo, Sucade 5 cent een Ons, zuivere Lampolie 40 cent de kan, Rolham 62%, met been 52i/a cent de kilo.

de Faam | 1900 | | pagina 1