IET WONINGGIDS. Firma I J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. Sf. J. DEKKER, Goes. A, 0. LITTÖÖIj Az. di# wi mm mm wBmwm héiWJn Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks in et zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en Kiinlerklecding. Speciale inrichting voor Klecding naar maat No. 9. Woensdag 14 December 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaard straat. Er ijs der Advertenti&n NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. NIEUWS' MIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD DE FAAM UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 6 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Voor de arr. rechtbank te Maastricht stond verleden week terecht een 61 jarige nachtwa ker van de Staatsspoormaatschappij te Meers- sen beklaagd van 't stelen van 5 appelen (be klaagde zegt van maar 3) uit oen wagen dier maatschappij. Beklaagde heeft een vierde eeuw de maatschappij trouw gediend, nam drie appe len om den slaap uit de oogen te houden en de eigenaar der appelen die door den diefstal anderhalve cent armer werd, verklaarde er niets tegen te hebben, ja zelfs hem meermalen ver lof te hebben gegeven een paar appels te nemen. Ook had de maatschappij den „dief!" al f3.50 boete laten betalen voor dit feit. Toch eischte het O. M. nog f20 subs 1 maand tegen den waker, omdat bekl. toch gesteld was om tegen diefstal te waken. Uit Weenen zal President Kruger geen geschenk worden gezonden. De reden hiervan is niet, dat hij de sympathie der niet aan poli tiek doende Weensche bevolking verloren heeft, doch omdat de politie op het geschenk zelf beslag heeft gelegd. De man, die dit huldebe toon aan den President op touw zette, is ge bleken een zwendelaar te zijn en werd opgepakt. De geschenken, bestaande uit twee kostbare vlaggen, twee prachtige aquarellen en de 2000 K.Gr. zware kist, welke de 5000.000 handteeko- ningen bevat, zijn in 't belang van zijn slacht offers-in beslag genomen. De Weeners en vooral de Weenerinnen z\jn diep gegriefd. Met den sneltrein der H. S. M. naar Berlijn, die om 6.40 nm. van Amsterdam vertrekt, is Zaterdagavond een ongeluk gebeurd dat nog goed is afgeloopen. Een rijtuig le en 2e klasse was heetgeloopentoen de trein bij het station Amersfoort stopte, brak een der assen en ten gevolge daarvan werd de gasketel onder het rytuig stukgestooten. Het gas ontvlamde, zoo dat groote vlammen aan weerszijden van het rijtuig speelden. Het haastig toegeschoten per soneel wierp de portieren open en de reizigers konden nog bijtyds uitstappen, zoodat alles zon der persoonlyke ongelukken afliep. Nadat het rijtuig was afgehaakt kon de trein met eenige vertraging vertrekken. De plaat van de Ned. Sped, draagt dit maal het opschrift: „Onder de plak" en stelt voorkeizer Wilhelm, die door zijn grootmoe der bij het oor wordt gevat. Koningin Victoria zegt„Wat moet ik hooren, Wim Heb jy den Boeren een telegram gezonden om ze geluk te wenschen met het bewaren hunner onafhanke lijkheid waarop Wilhelm antwoordt; „Wel neen, Oma, dat is vijf jaar geleden, 'k Heb later oom Rhodes beloofd, het nooit weer te zullen doen en ik heb nu ook Kruger heel dapper de deur gewezen." Te Lommei (N. B.) is Zaterdagnacht een brutale diefstal gepleegd. Eene alleenwonende weduwe, logementhoudster, had des avonds aan 2 personen nachtlogies verschaft; des nachts kwamen deze haar kamer binnen, bonden haar de handen en voeten vast en dwongen haar daarna de plaats aan te wjjzen, waar haar geld geborgen was. Nadat de vrouw daaraan had voldaan, werd alles wat van hun gading was door de dieven medegenomen. Het is nog niet gelukt de roovers op te sporen. Te Bergen op Zoom is een reiziger, die op de stoomtram wilde springen terwijl deze in beweging was, daaronder geraakt. De beide bee- nen werden hem afgereden. Tengevolge van den onormen navraag naar dagbladen, van wege den oorlog in Zuid Afrika, is in Engeland een „hongersnood" in papier uitgebroken. De meeste groote Londen- sche dagbladen gebruiken tegenwoordig van 25 tot 100 percent meer papier dan een jaar ge leden. De dagelyjksche oplaag b.v. van de „Daily Mail", het vurigste Jingo-blad, is van zes hon derd dnizcnd tot ruim een millioen exemplaren gestegen. De groote fabrieken hebben derhalve verklaard niet in staat te zijn nieuwe orders aan te nemen. Om de vaste klanten te kunnen bedienen bedienen, werken ze dag en nacht, en extra stoombooten zijn gehuurd om al het voor radige ruwe materiaal uit de bosschen naai de fabrieken te brengen. Geen wonder derhalve, dat de prijs van het papier voortdurend stijgt. Dat schroeven weldra vastroesten, is een grooto last. Soms is het bijna onmogelijk ze weer los te draaien, en bij do groote krachts in spanning breken ze dikwijls af en dan is de zaak nog erger; ze moeten dan uitgeboord worden. Toch is het noodig, dat schroeven worden losgedraaid, vooral bij machines, van een dameshorloge af tot een locomotief toe. Een eenvoudig middel om het roesten te voor komen zou dus groote waarde hebben. Als het niet zoo kostbaar was, zou men alle schroeven maken van goud of van zilver, want die me talen roesten nietdit gaat evenwel niet. Een goedkooper middel is, dat men elke schroef vooraf dompelt in olie. Olie alleen is echter niet voldoende, vooral niet waar de schroef in hout gaat, daar het hout de olie opneemt in zijn poriën. Daarom maakt men een dunne pap van olie en grafietpoeder. Schroeven, hierin ge dompeld, kunnen ten allen tijde losgedraaid worden. Ieder kan de proef gemakkelijk zelf nemen, want grafiet is potlood. DE OOIILOG, De geestdrift, die Kruger overal ten deel valt is indrukwekkend. De uittocht van den President uit Duitsch- land was al even grootsch als die uit Frankrijk. Aan alle Duitsche stations was het enthousias me voor Kruger groothet Duitsche volk heeft ruimschoots blijken gegeven met Kruger en der Boeren zaak niet alleen te sympathiseeren maar de weigering van hun Keizer om presi dent Kruger te ontvangen af te keuren. Het eerste Nederlandsche station waar Kru ger, op zyn reis naar ons land, aankwam was Zevenaar. Zoodra Kruger op Nederlandsch grondgebied was, zond hij |een telegram aan onze Koningin. Zoowel te Zevenaar als te Arn hem, te Driebergen, te Zeist, te Utrecht, kort om overal waar de trein stopte was het enthou siasme aangrijpend, ja onbeschrijfelijk. Overal werden toespraken gehouden, alles en een ieder was in feestdos. Kreten als „Leve Kruger leve Steijn Arbitrage enz. werden luide gehoord. In de residentie, het eindstation van Kruger, was het station en de naburige straten zwart van menschen. Daar stonden de 600 zangers onder directie van Richard Hol, allen getooid met de kleuren der republieken en daar klonk 't bij aankomst uit hun mondJa elk der Vorsten, enz. Zie Psalm 72 6 en 7. Onder 't plechtig ruischen van dezen indruk wekkend klinkenden koorzang verliet de Presi dent het salonrijtuig en verwijlde met „Frickio" (zijn kleinzoon Frits Elolï, tevens zijn secretaris), Leyds en het Driemanschap op 't perron. De burgemeester van Den Haag, aan 't Hoofd van den Raad, sprak een welkomstwoord. Het zelfde deed ook dr. Blink, de voorzitter der Haagssche afdeeling van de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche vereeniging. Daarna sprak de president, en maakte daarbij in de eerste plaats, zei hij, zijn verontschuldi ging. Hij had nooit een school gehad, weinig onderwijs genoten en kon dus niet weten of een woord mannelijk of vrouwelijk was. Hij zou dus gewoon spreken. „Ik zij niet ongeleert, maar ben geheel ongeletterd", voegde hij er aan toe. En toon betuigde hij zijn hartelijken dank voor de in de toespraken gewekte herinnerin gen en aangeboden adressen, en omdat er in Holland zulke warme verdedigers der Boeren- zaak waren. Op zijn eigenaardige wijze vertelde hij nu den stand van zakenden Jamesons-rooftocht, waarin zijns inziens de kiem ligt voor het zon der de minste reden aan de republieken ont nemen van hunne vrijheid. Voor hem, Presi dent, stond het vast dat besloten was dat niet alleen de Transvaal maar ook de Vrijstaat val len moest. En onder die omstandigheden kon den wij niet anders doen dan onze grenzen bezetten en Kruger drukte er op dat het terug trekken der troepen onmogelijk was. Zij gaven zich over in de hand Gods om te strijden tot het uiterste al wisten zij te staan tegenover driehonderdduizend man. Hij verheugde zich over de in Europa gevonden sympathie en zag daarin niet de vrucht van de wijsheid der di plomaten maar van de gunst Gods. Hij beval zijn volk aan in de voorbede en herhaalde nog eens van de gruwelijke barbaarschheden door Engelsche soldaten in zijn land gepleegd. Hij besloot met het uitspreken der hoop dat gansch Holland, welks harttaal ook die van zijn volk is, zich zou vereenigen om zoo 't kan redding te brengen. Een oorverdoovend hoera bezegelde Kruger's onopgesmukte taal. Nog eenige autoriteiten werden voorgesteld, nog een ambtenaar der Zuid-Afrikaansche repu bliek sprak een woordje, en toen verliet men de wachtkamer; vervolgens stegen de heeren in de voor hen bestemde rijtuigen Bij tiendui zenden wachtte de burgerij hen op. Hunne rijen waren zoo dicht dat de president doorreed als onder een troonhemel van wuivende vanen, en daar achter dringenden met moeite door het paardenvolk in bedwang te houden. De geheele Rijnstraat stond vol, en zoo vormde de menigte schier een onafgebroken haag tot aan het Hotel des Indes, langs Bezuidenhout, Prinsessegracht, Korte Voorhout en Lange Voorhout. De president wenschte niet in optocht daar heen te worden begeleid, doch slechts door een bescheiden eerewacht, gevormd uit „uitgezet ten" en Elaagsche jongelingen. Die kleine rui terstoet (twintig personen, waarvan 12 voorde vrijheid der republiek vochten) omgaf 't rytuig. Voor het rytuig Wurfbain met 8 man rechts er naast De Stoppelaar oud-vrederechter te Kaapstad links Van Lier oud-commandant der Johannesburgsche politieen achter 't rijtuig de overige heeren in het costuum van den Transvaalschen Boer op commando. Dan volgden de overige rijtuigen. Aan het Hötel welks balkon met de Zuid- Afrikaansche vlaggen gesierd was, verdrong zich ook weer een opeengepakte menigte achter de daar opgestelde vereenigingen. De vestibule was één bloementuin, en toen de president die betrad, klonk hem weer een gezang tegen „Vereenigd Afrika" van Arnold Spoel, die zelf de uitvoering door een dertigtal dames en heeren leidde. Daar stonden de vrouwen van hooggeplaat- sten, onder anderen de weduwe van den consul generaal voor Transvaal Beelaerts van Blokland. De vrouw van den burgemeester hield een toe spraak, die den president blijkbaar goed deed. Na een korte beantwoording besteeg hij de ter weerszijden met een rykdom van planten bezette trap, welke leidt naar zyne vertrekken in een van welke een sierlyk bewerkt klokje is opgehangen, dat ieder uur het Transvaalsche volkslied speelt, een attentie van een firma te Rotterdam. Acht kinderen gingen hem voor, bloemen strooiend. Maar een ware bestrooiing werd het eerst, toen de president het eerste portaal bereikt had waarboven zich een koepeldak welft. Op de gaandery van 't koepeldak was geen plaatsje onbezet en van daaruit viel een regen van roze- bladeren op hem. Het Engelsche ministerie van oorlog maakt de volgende opgaaf openbaar van verliezen tot 1 December Gesneuveld: 311 officieren, 3018 onderofficie ren en minderen. Aan verwondingen overleden 4 officieren en 59 minderen. In gevangenschap overleden 4 officieren en 92 minderen. By ongeluk omgekomen 4 officie ren en 176 minderen. Aan ziekte overleden 163 officieren en 6566 minderen. Als ongeschikt voor verderen dienst terugge zonden 1551 officieren en 35.548 minderen. Krijgsgevangen 14 officieren en 1236 minderen. Totaal der verliezen 4-9.728 man. (Op 1 Nov. was het cijfer 46.026 man.) Dat getal bevat niet de zieken en gewonden die thans nog in Zuid-Afrika verpleegd worden, wèl 4 officieren en 231 man, na den terugkeer uit Zuid-Afrika overleden. Volgens bericht uit Bloemfontein zyn ver scheiden Engelsche soldaten, die op hun post langs den spoorweg in slaap waren gevallen, veroordeeld tot dwangarbeid van 1 tot 5 jaar, Van het bij het Engelsche Lagerhuis aan gevraagde bedrag van 16 millioen ponden ster ling is 5.3 millioen bestemd voor kosten van vervoer en remonte, 4*/2 millioen voor provi andeering, 3/4 millioen voor kleeding, 4.7 mil lioen voor munitie en één millioen voor herstel van spoorwegen. Van 4 10 December. ONDERTROUWD P. J. Thomassen, jm. 40 j. met A. C. Karreman, jd. 40 j. V. Cracau, jm. 28 j. met E. Frank, jd. 20 j. R. J. B. Bergamin, jm. 32 j. met S. Keur, jd. 36 j. GETROUWDJ, Poppe, jm. 21 j. met J. C. Quist, jd. 24 j. J. Franse, wedr 49 j. met E. Giffard, s. 42 j. BEVALLENL. Barentsen, geb. Byieveld, z. W. A. E. Danielse, geb. Wanda, z. C. C. Grjjs- paardt, geb. Barbier, d. J. J. Ludikhuize, geb. Heuseveldt, d. P. Minet, geb. Quinten, z. OVERLEDENS. P. Marty, vrouw van H. Geervliet, 55 j. I. de Hoogh, z. 10 m. J. F. Walraven, z. 7 m. J. Looyse. d. 4 m. C. Matthijsse, d. 16 m. D. de Leeuw, wedr. van A. P. Heeroldt, 73 j.

de Faam | 1900 | | pagina 1