AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKERGoes. A, D. LITTOölJ Az. Grootste publiciteit bier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Oudst eu Goedkoopst Adres voor Uöcren- en Kinderkleeding. Speciale Inrichting voor bleeding naar maat. No. 6. Woensdag 21 November 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geheele stad gratis verspreid Spanjaardstraat Prijs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand van Middelburg. HIDDELBORBSCI AiraiEÏMBlAD IIIUWS DE FAAM IET WONXIGGIDS. UITGEVER van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Omtrent de voor eenigen tijd gepleegde moord te IJmuiden wordt het volgende gemeld Indien ooit, dan blijkt uit dit geval, waartoe misbruik van sterken drank leidt. De dader, op den dag na de misdaad, een forsche, gespierde man, is als sneeuw voor de zon vervallen. De man is sedert gebroken en ziet er een jaar of tien ouder uit. Zelfs heeft hij het gezegd dat IïiT niet levend uit de gevangenis komt. Zijn familieleven is vernietigd en het is verschrikkelijk welke gevolgen zijn daad heeft gehad. Zijn vrouw, die Vrijdag te Haarlem was, deelde daar mede dat een der dochters, een teringach tig meisje, bij het vernemen van het gebeurde een bloedspuwing kreeg, en dood bleef. De 80 jarige moeder van T. weet nog niet wat er gebeurd is. Wel vermoedt zij dat er iets gaande is, dat niet rechtuit kan genoemd worden, doch men weet haar tot nu toe het gebeurde te ver zwijgen en doet dit temeer omdat T. haar eenige zoon is. De echtgenoote is voornemens gratie te vragen aan H.M. de Koningin en zou daarbij gesteund worden door autoriteiten te Ostende, die T. kennen als een oppassend man, die zich nooit te buiten ging. - De stoomboot Neptun heeft van Borgen naar Hamburg een reuzenwalvisch overgebracht, die tusschen Spitsbergen en het Beereneiland door een walvischvaarder werd gevangen. Het dier is 21 meter lang, en weegt 150.000 pond. Bij het prepareeren, hetgeen volgens een veel beter systeem dan het vroeger toegepaste is geschied, werden in de maag van den walvisch 15.000 visschen gevonden, vertegenwoordigende zijn laatste diner. - De kapitein van het Noorsche fregatschip „Heidrun", Vrijdagnamiddag te Delfzijl aange komen met een lading hout van Darieën (Noord Amerika) verklaarde in den Oceaan vreeselijk noodweer te hebben gehad. Tijdens een gewel digen orkaan is de 2e stuurman bij het zeilen reven uit de bovenbramra op het dek gevallen en onmiddellijk gedood. - By een familie te Utrecht werd Donderdag een doos met appelbollen bezorgd. Daar er door geen der huisgenooten iets van dien aard be steld was, zeide men den knecht dat het zeker eene vergissing was. Doch de knecht had het juiste adres op een stukje papier by zich. Daar men niet kon vermoeden dat iemand de lekker- neibij wijze van verrassing had gezonden, werd de doos op zy gezet. Een paar uur later werd een tweede doos bezorgd van precies denzelfden inhoud doch van een anderen confiseur. Ook deze knecht wist zeker, dat hij aan het goede adres was. Vermoedende dat. er iets niet in den haak was met deze verrassing, werd bij de leveran ciers een onderzoek ingesteld wie de appelbollen besteld had. Was de bestelling inderdaad aan het juiste adres bezorgd dan wist men tenmin ste wien men voor die attentie bedanken moest. Doch wat bleek Bij den eersten leverancier was den vorigen dag een jongeheer geweest van ongeveer 12 jaar die een stuk chocolade van 25 cent had gekocht en de appelbollen be steld had, die den volgenden dag daar endaar moesten bezorgd worden. Het stuk chocolade zou hij maar medenemen en alles moest op de rekening. De leverancier vermoedde geen kwaad en zag dus vreemd op toen hij vernam dat hij het slachtoffer was geworden van een jeugdigen maar slimmen oplichter. Bij den tweeden leverancier was het precies eender toegegaan. Daar had het veelbelovend jongmensch een hart van borstplaat bemachtigd. Een 19 jarige knaap te Lepelstraat (N.B.) ging een weddenschap aan om achter elkander drie bierglazen met jenever uit te drinken. Hij volbracht het heldenstuk, maar zakte daarna in elkander en was ha' eenige oögënblikken een lijk. Uit Hellevoetsluis zijn 25 mariniers onder bevel van den zeeofficier Fock naar Dirksland vertrokken in verband met de ongeregeldheden, daar ontstaan wegens onaangenaamheden 'tus schen ds. Snel en de kerkvoogdij der herv. ge meente. De opgewondenheid is algemeen, wat de glasruiten uitwijzen. Het RoUerdamsch Nieuwsblad bevat in allen ernst het portret met levensbeschrijving van een in Barniums menagerie te Neurenberg overleden gorilla-aap-wytje „Johanna" van welk mensch o neen aap verteld wordt dat zij drie talen verstond, zich in 't Portugeesch, 'Fransch en Engelsch commandeeren liet, haar kooi aanveegde op bevel als de beste, en mid den onder het „doormaken van een Duitschen taalcursus" aan longontsteking stierf op 14 ja rigen leeftijd. Deze „Johanna" zoo verteldt dit blad was ook niet ongevoelig voor humor Wie lacht daar? De machinist die den zandtrein reed bij het ongeval, waarbij zooveel menschen te Kal- dekircher het leven verloren, is in hechtenis genomen. Een vreeselijke aardbeving heeft Zaterdag het eiland Curasao geteisterd. De gedwongen werkstaking van het per soneel van de ijzerfabriek van den heer Hillen is [geëindigd. In een Dinsdagavond gehouden vergadering der uitgeslotenen, waarin is mede gedeeld, dat de heer Hillen het geheele perso neel terug zou nemen en aan een aantal hunner eene loonsverhooging zou toestaan, is besloten weder aan het werk te gaan. De verkregen voordeelen zijn1. loonsverhooging voor ver schillende personen 2. vry licht zonder eenige korting van loon 3. een tien-urige arbeidsdag 4. op katholieke feestdagen 's morgen na 9 uur werken, en 5. alle personen worden weder aan het werk gesteld. Uit Kaapstad wordt aan de Standard geseind, dat Schweizer Reineke, in het Zuidwesten der Transvaal, sedert half Augustus door 800 Boe ren wordt ingesloten gehouden, die echter niet veel tegen de in het dorp verschanste Engel- schen kunnen uitrichten. Een correspondent van de Cape Times in het belegerde plaatsje geeft nadere byzonderlieden Het beleg ving aan in het begin van Augus tus en was nog in vollen gang, toen den 7en November de. man zijn bericht verzond Het garnizoen bestaat uit 250 man onder bevel van kolonel Chanier. De troep is saam- gesteld uit Royal artillerie, fuseliers, Yeomanry en ICaapsche politie en heeft twee zware ka nonnen. De bezetting had levensmiddelen voor 35 da gen, doch voldoende vee om het tot Kerstmis uit te houden. Aarden wallen, zes voet hoog, met torens zijn rondom 't plaatsje opgeworpen. Op zijn weg naar Christiania verjoeg kolonel Settle een maand geleden de Boeren, doch na zijn beleg werd het beleg weer hervat. Er wordt iederen dag gevochten, maar de wallen bieden een uitstekende beschutting. Slechts één man werd gedood en twee gewond. De Boeren eisch- ten tweemaal overgave, die geweigerd werd, en ook wisten ze de Kafferlocatie te nemen, doch werden later weer daaruit verdreven. Eindelijk hoopt lord Methuen genoegzaam de., handen vrij te hebben, om een poging te wagen „yt 'ontzet van het plÜatsje. vér ëéh paaf dagen zouden hij en kolonel Settle vertrekken. Maar is het niet teekenend voor den toestand, dat de Boeren een paar maanden lang een Engelsch garnizoen konden insluiten, zonder dat Roberts ze wist te verdrijven? En dat in streken die vóór maanden reeds gezuiverd of schoongeveegd heetten In verband met die bijzonderheden over het beleg van Schweizer Reineke is van belang het volgende stuk uit een brief van een Engelsch soldaat, geschreven den lGden October uit het hospitaal te M(afeking) en opgenomen in een der Engelsche bladen. „Te Vrijburg sloten wij ons aan bij een co lonne onder generaal Settle en deden een ver velende tocht naar Schweizer-weg, dat wij on dersteld werden te ontzetten. Maar de Boeren verdwenen als gewoonlijk vóór onze komst en ons grootste avontuur was het verbranden en plunderen van een paar hoeven krachtens een proclamatie Wij keerden daarop naar Vrij- bnrg terug. We hoorden dat wij weer met een konvooi terug moesten naar Schweizer Reineke. Het kostte ons vijf dagen om 56 KM. af te leggen met volle wagens, en vier om met leege terug te keeren. Ik geloof niet dat er nog een os in goeden staat in het land is. Vele beesten waren niet grooter dan een kalf, en alle waren al op toen wij op weg gingen." De schrijver van den brief maakt ook gewag van een ongemak, waarvoor hij in het hospitaal lag, en waaraan vele Engelsche soldaten leden, naar hij zegt. Hij had nl. zijn hand bezeerd of opengestooten, en dadelijk ging het zweren, en de ontsteking deelde zich mede aan alle ont vellingen of barsten in de huid. Hij noemt het voldzweren, en is men er niet spoedig bij, dan kan een amputatie noodig wezen. Lord Roberts bevestigt in zyn telegram uit Johannesburg van 14 dezer den aanval op den politiepost nabij Vrijburg, d.d, 10 dezer, dooi de Boeren, wier veldkornet Duplessis gewond werd en sedert overleed. Verder meldt by dat Piet Lummer, een neef van den kommandant te Lichtenburg is be zweken aan de wonden, welke hij verleden week Vrijdag bekwam. De krijgsraad te Potchefstroom heeft twee gevangen Boeren, die in het gevecht bij Frede- rikstad op 25 October gewond en sedert uit het hospitaal ontslagen werden, vrijgesproken van hoogverraad, zeer tot verbazing hunner bloed verwanten, zegt Roberts, die over onzen recht vaardigheidszin versteld stonden. Van generaal Hildyard was bericht ontvangen dat den 8sten tusschen Volksrust en Wakker! Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. stroom een konvooi was aangevallen door een paar Boeren, die een man van het escorte ge vaarlijk wondden. Een gedeelte der brigade van French is den 10 dezer te Bloemfontein aangekomen en zou binnen enkele dagen tegen de Boeren in den Vrijstaat optreden, wat wegens gebrek aan paar den dusver onmogelijk was. De Boerenkommandant de Villiors, die uit Griqualand-West verdreven was, heeft Douglas en Campbell weer bézet. De Standard vertelt, dat agenten van de Boe-'' ren de Zuidwestelijke districten van de Kaap kolonie doortrekken, overal oproer zaaiende en gruwelijke verhalen doende van Britsche wreed heden. De. Boeren verbranden en plunderen Engelsche 'hoeven in den omtrek, uit weer- Uit Durban dit tenslotte wordt geseind, dat verschillende kleine troepjes Boeren gezien zijn naby de grens van Natal, in de richting van Normandië. De Engelsche voorhoeden heb ben Boeren ontdekt in den Apenpas, in het Biggarsgebergte, op 16 kilometers van Newcastle. Die stad is echter nog niet aangevallen, wordt er met zelfvoldoening bij vermeld, ofschoon uit die woorden óók de vrees spreekt dat het daar toe spoedig komen zal. Aan een particulieren brief van een Schotsch fuselier in Zuid Afrika is het volgende ontleend „Weldra zal het zoo moedige Boerenvolk waar- schynlijk geheel zijn uitgeroeid. Een of twee maal per week trekken wij het veld in, vernielen eenige hoeven, kapen vee en gevogelte en kee ren terug naar het kamp. „Verleden week streden wij vier dagen onder de bevelen van generaal Barton. Wij branden twintig hoeven af met al de meubelen, inbe grepen prachtige pianos en orgels. „Het deed pijn aan 't hart, die moeders hun snikken te zien verkroppen om haar kinderen tot bedaren te brengen. „Wy hebben de hoeve van generaal Botha in brand gestoken en stalen er voor ongeveer 5000 p. st. waarde, in vee, granen, kaas enz. De jonge Boerenvrouwen knielden met den Bijbel in de hand, en ik verzeker u dat ik een oogen- blik weende, toen ik bevel ontving al de meu belen te verbrijzelen, niettegenstaande de smeek beden eener oude dame, van drie zachtaardige meisjes en van een kleinen jongen die me ver zochten, dat ik toch de meubelen zou sparen." Zonder tegenstand kan de Gelderlandhet schip waarop President Kruger hierheen komt, heden, 21 Nov. te Marseille verwacht worden, De heeren Wolmarans, Wessels en Fischer, leden van het Transvaalsche driemanschap, vergezeld van de heeren De Bruijn, secretaris der deputatie, en Grobler, hoofdambtenaar van het Transvaalsche gouvernement vertrokken naar Marseille ter begroeting van president Kruger bij diens aankomst aldaar. De gezant Dr. Leyds begaf zich eveneens derwaarts. Yan 13 19 November. ONDERTROUWD C. Sonius, jrn. 20 j. met M. S. Jansen, jd. 31 j. J. H. E. Witte, jm.21 j. met P. van der Werf, jd. 25 j. GETROUWD J. C. Maartense, jm. 24 j. met S. H. Bil, jd. 27 j. G. M. W. Acda, s. 28 j. met P. Gilde, jd. 24 j. J. J. Cappon, jm. 29 j. met J. Maljaars, jd. 23 j. J, Kwekkeboom, jm. 24 j. met B. A. Geense, jd. 30 j. BEVALLENA. Fielier, geb. Meijer, z. A. J. Koppejan, geb. van Sluijs, d. J. Murk, geb. Geljon, z. OVERLEDENJ. Kaashoek, wedr. van F. Vogelsang, 72 j. A. Varel, wede van C. Roeting, 89 j. J. Janse, wede van J. Sohier, 76 j. L. Hendrikse, man van M. van de Sande, 60 j.

de Faam | 1900 | | pagina 1