Firma 8. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1818 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. 8. J. DEKKERGoes. A, D. LITTOÖIJ ki, Grootste publiciteit hier ter stede! 3001) ex. worden wekelijks m et zorg verspreid. Grootste Pnbllcitelt. Oudst en Ciedkoopst Adres voer Hceren- en Kinderkleed ing- Speciale inrichting voor Kleeding naar maat. No. 5. Woensdag 14 November 1900. Yijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaard straat. JPrjjs der Advertentièn NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG, Burgerlijke Stand van Middelburg. IISDWS «IDSIIMR6SCH ADmiHTISlLAl FAAM x I T w o x i x a a I E 1 UITGEVER van 1—S regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Zaterdagavond had de sjouwerman D. in de ijzergieterij van de Schelde te Vlissingen het ongeluk met beide voeten in eene pot gesmol ten ijzer terecht te komen, waardoor deze deer lijk verbrand werden. De man moest, nadat hem geneeskundige hulp was verstrekt, per rijtuig naar zijne woning vervoerd worden. Een dezer nachten werden bij twee arbei ders te Nieuw- en St. Joosland een zestal ko- nijne gestolen. Den vermoedeiyken dader, die de konynen te 's Heer Arendskerke verkocht, is men op het spoor. Het moet een gevaarlijk sujet wezen. De heer J. C. van Hattum van Ellewouts- dijk, ambachtsheer van Ellewoutsdyk, heeft een belangryke gift geschonken om dezen winter de armen in die gemeente van de noodige brand stoffen, beddegoed en onderkleederen te voorzien. Zaterdagmorgen had te Wolfertsdyk een droevig ongeluk plaats. Toen het twaalfjarig zoontje van D. K. met een wagen geladen met bieten naar het Veer reed had hy het ongeluk van den wagen te vallen, met het treurig ge volg dat de wagen over hem heenging. Deeriyk gekwetst werd hy opgenomen en bewusteloos by zyn oom binnengedragen. Na geneeskundig onderzocht te zijn werd hij naar huis gevoerd. Hoewel het geval zich ernstig liet aanzien, is zyn toestand op dit oogenblik bevredigend. Woensdagmiddag is te Driewegen de Zeeuwsche klompenmakerij van de firma Van Vlaanderen afgebrand. Door den feilen wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Het woonhuis bleef behou den. Assurantie dekt de schade. Te Zevenaar is een spoorwegwerker door een trein overreden en gedood. In de turfstrooiselfabriek „De Hoop", te Hoogeveen, kreeg een arbeider bij het afzagen van hout zaagmeel in het oog. Wijl dit wel meer gebeurt, werd daarop in het begin niet gelet, doch den volgenden dag begon het oog zeer te doen. Het slot van de zaak was, dat 't moest worden weggenomen. Naby Steenwijk is dezer dagen het zesjarig zoontje van D. de W., in de Kallenkoter allée, dat van school naar huis ging, even buiten de Oosterpoort door eenige voorbijkomende ker misreizigers opgepakt en in hun kermiswagen gestopt. Gelukkig werd dit gezien door een paar per sonen, die terstond de maréchaussees gingen waarschuwen, en dezen wisten het knaapje, dat vreeseiyk schreide, spoedig te bevrijden, zoo dat eene ontvoering werd voorkomen. Een goed slot. Een zeker man in 't Friesche dorp R., die 9 maanden celstraf had ondergaan, kwam thuis met een uitgaanskas van f 50. Hij kocht daarvoor een stukje heidegrond voor f 25, en voor de overige f 25 bouwde hy daarop eene hut, waarin hy nu met zyne vrouw woont. By den gratis-toegangsdag op de Parijsche tentoonstelling was de toeloop, zooals te ver wachten was, reusachtigdoch alles verliep in de beste orde. Men denkt, dat het aantal be zoekers één millioen heeft bedragen. Voor den avond waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en onder het publiek, dat vroolijken levendig rondging, hadden geen ongelukken plaats. - Toch nog gered. Het stoomschip „Garnet" heeft te Penzance, Corn wallis, den Duitschen stoker Trink ontscheept, den eenig overgeble vene van een bemanning van twintig koppen van de „City of Vienna", een stoomboot uit Dublin. Woensdagnacht werd dit schip aange varen door een onbekende Engelsche stoomboot, toen het op weg naar Rotterdam en zestien uur stoomens van Swansea verwyderd was. Trink, nagenoeg bewusteloos opgevischt, ver telde later van den geweldigen orkaan, waar door de „City of Vienna" Dinsdagavond was overvallen, en die alle vuren uitdoofde, de kolenlading omstuwde en de stoommachine verbrijzelde. Terwijl het schip, zoo, reddeloos, ronddreef, vond de aanvaring plaats. De boot zonk binnen weinige minuten. De gezagvoerder en de geheele bemanning verdronken. Trink bleef alleen over met twee Hollandsche matro zen. Het drietal klampte zich zeven-en-twintig uren lang vast aan de kiel van de omgeslagen scheepsboot, ofschoon zy telkens weggeslagen werden. Toen zonken de Hollanders weg in de diepte, een hunner geheel verbasterd reeds en raaskallend. Trink zegt wel vyftigmaal wegge slagen en telkens er weer in geslaagd te zyn om de kiel van de reddingsboot beet te pakken. Zes of zeven stoombooten gingen voorbij, een ervan op vyftig ellen afstand, en deze wei gerde hulp te verleenen. - Drie ernstige spoorwegongelukken, een in België (Braine Alland, dat dicht bij Brussel ligt) een in Pruisen (Offenbach, aan den spoorweg naar Frankfort), en een in Frankryk (Choisi le Roy). By eerstgenoemde plaats reed een aanko mende trein op een rangeerenden goederentrein. De personentrein werd gedeeltelijk verwoest. De stoker en de machinist kwamen om, eif passagiers, meest huiswaarts keerende werk lieden, werden ernstig gewond. Bij daarna genoemde plaats liep een trein op een stilstaanden D trein, waarvan de twee laat ste wagens, door 't ontploffen van het gasre- servoir in brand geraakten. De passagiers (ver- moedelijk 6 of 8) zyn in de vlammen omgeko men. Drie andere reizigers en een conducteur werden gekwetst. Te Choisi le Roy liepen twee treinen tegen elkander in, er waren 8 dooden en 16 gewonden. - Ter ontvangst van Kruger. Eenige Parijsche Boerenvrienden hebben een stoomboot gehuurd, waarmede zij de „Gelder land" jjtegemoet zullen varen, zoodra het oor logschip in de Fransche wateren is gesignaleerd, pe prijs van het uitstapje naar Marseille en terug, met inbegrip van een gereserveerde plaats op de boot, bedraagt le klas 210 francs, 2e klas 166 francs en 3de klas 133 francs. De Buigemeester van Marseille heet nu weer besloten te hebben, President Kruger te zullen verwelkomen als particulier persoon, en niet als burgemeester. Vele vereenigingen zullen met hare vaandels by de aankomst tegenwoordig zijn. Kamers voor president Kruger zijn te Mar- k0steld in het Grand Hotel Noailles et Metropole. Waarom de maan niet bewoond kan zyn. Een Franschman, die de gevangen Boeren op Ceylon bezocht heeft, verhaalt de volgende anecdote, welke daar in omloop is. Een oude, gevangen Boer, die ziek te Colombo gekomen was, werd aldaar in het hospitaal gebracht. De dokter die hem behandelde, een jong, pas gepromoveerd Engelsch geneesheer, vermaakte zich met de naïeve gemoedelijkheid van zijn patient. „Weet gy wel, mijn waarde" zei hij op ze keren dag, „dat de maan bewoond is?" „Dat is onmogelijk", antwoordde de oude met zijn gewone kalmte. „Hebt gy dan niet gehoord, dat uwe vrien den, de Franschen, met den reuzen telescoop van de wereldtentoonstelling de maanbewoners kunden gadeslaan „Onmogelyk, mijn vriend. Wanneer de maan bewoond was, zouden de Engelschen al reeds lang geprobeerd hebben, de maanbewoners uit huune bezittingen te verdrijven." Een renstal van Hertog Hendrik. Uit Schwerin schrijft men aan het Hdbld dat voor de vorstelijke stoeterij van Hertog Hendrik van Mecklenburg Schwerin aldaar een aantal fraaie renpaarden zijn aangekomen, zoodat de stoeterij van den Hertog nu reeds negen paar den van edelen bloede telt. „Zooals men weet, heeft de Hertog het voor nemen, de fraaiste paarden mee naar Nederland te nemen. Onze sportwereld zal dit bericht met groote belangstelling ontvangen, aangezien zoo wel de Nederlandsche stoeterij van paarden van edel ras als onze renbanen door de vorstelijke liefhebberij van de paardensport met nieuw leven zullen worden vervuld, zoodat een groo- ter bloei van de Nederlandsche paardensport niet kan uitblijven." Terwijl een dame in de Friesche gemeente Haskerland op een leunstoel zat te breien en leunende met den rechterarm op den stoel, waardoor een der priemen naar omhoog stak, boog ze zich ter zijde voorover om met iemand, die bij haar in de kamer kwam, te spreken, 't gevolg dat de priem haar in 't rechteroor stak. De ontboden geneesheer constateerde dat de priem door het trommelvlies was gegaan, waardoor zij al haar leven aan dit oor wel doof zal blijven. Aan een der wegen in het Nimrodpark te Hilversum is de naam Hertog Hendrik gegeven. Zaterdag werden te Yenlo bij aankomst van een trein uit Nijmegen drie beambten aan gehouden als verdacht van diefstal, op den trein gepleegd. De aangehoudenen behooren allen te Maastricht thuis. Een jonge fletsrijdster had Maandagmorgen op de Groote Markt te 's Gravenhage het onge luk dat haar rijwiel brak en zij op den grond tuimelde. Ernstig bezeerd aan gezicht en handen werd zij opgenomen en naar haar woning op Prinsegracht gebracht. De Boeren hebben bij Bothaville aan de Yalschrivier, 70 K.M. ten N.W. van Kroonstad, onder hunne beste aanvoerdersSteyn en De Wet, Maandag een ernstige nederlaag geleden, zeker door achteloosheid der schildwachten of door verraad. In 't telegram van Roberts toch staat dat kolonel Le Gallais, die echter zelf sneuvelde, hen j verraste. Toch hebben zy nog 5 uren 'dapper stand gehouden, zy verloren daarbij 25 dooden en 80 gewondende Engel schen maakten 100 krijgsgevangenen. Yan Engelsche zijde sneuvelden 3 officieren en 8 minderen. Ook veroverden zy 8 kanonnen op de Boerenwaarbij Knox' bereden troepenmacht die 't aanvankelijk geslagen leger van Le Gallais te hulp geschoten was, goede diensten bewees. Wij zullen moeten afwachten of de nederlaag werkelijk zoo ernstig was voor de Boeren als Roberts voorgeeft. Het bericht klinkt anders zoo apocrief, voor wie weet dat De Wets krijgs macht daar uit slechts 300 veteranen en 100 jongelieden uit Johannesburg bestaat, en hy over slechts drie kanonnen beschikt. Ook in Oostelijk Transvaal leverden de Boe ren aan de' Engelschen onder Smith Dorrien hevige gevechten, op 6 en 7 Nov. Zyn troep, bestaande uit 250 bereden man, 6 kanonnen, 900 man infanterie, ontmoette kort na het ver trek uit Belfast, de Boeren, die op de flanken der Engelschen hingen, totdat de Komati-rivier bereikt werd, waar zij een zeer sterke stelling innamen, vanwaar zij gedwongen werden terug te trekken door een verre omtrekkende be weging. De Boeren, die den volgenden dag zeer ver sterkt werden, trachtten tevergeefs de stelling weder te bezetten, van waaruit zy den 6en in den' namiddag verdreven waren. Toen gebeurde er een feit zonder precedent in dezen oorlog, naar Lord Roberts gelooft. Twee honderd bere den Boeren bestormden plotseling de Engelsche achterhoede. De stormloop werd op 70 ellen tot staan gebracht door de Canadeesche Dragonders. De Engelsche verliezen op beide dagen bedroe gen 8 man gesneuveld en 32 gewonden. Lord Methuen verraste den lien Nov. Sny- man en Yermaak tusschen Ottoshoop en Lich tenberg, waarbij hij den vyand eenige verliezen toebracht. Hij veroverde verscheidene wagens. Generaal Kitchener, broeder van Lord Kitche ner, deed in de nabijheid van Heidelberg met succes een nachtelijken aanval. De huzaren maakten bij maanlicht een charge op den vij and en doodden velen met de sabel. De bereden infanterie dekte met succes den terugtocht. Troepen versterkingen kwamen in den morgen aan. De vijand ontruimde toen geheel het terrein. Generaal Plumer sloeg een aanval van 400 man, onder De la Rey's commando af. Van 6—12 November. ONDERTROUWD: I. Bijleveld. jm. 42 j.met S. C. van der Weel, jd. 37 j. P. de Groote, jm, 27 j. met A. J. Kense, jd. 24 j. GETROUWD: D. T. Gans, jm. 24 j. met A. M. van Offenbeek, jd. 26 j. T. Machielse, jm. 24 j. met P. J. de- Sonneville, jd. 24 j. C. Mol, jm. 22 j. met C. Montanari, jd. 19 j. D. van de Putte, jm. 39 j. met P. W. Petersen, s. 88 j. J. C. Tisserand, jm. 23 j. met H. J. Nachtegaal, jd. 21 j. BEVALLENJ. P. Boone, geb. Ingelse, d. W. J. de Broekert, geb. Van Zoom, z. A. Grims, geb. Vinke, z. J. van den Bergen, geb. Van Tigchelen, d. M. Wytman, geb. Brans, z. G. W. Freeze, geb. Van Putten, z. V. de Kok, geb. Van de Walle, z. L. A. Geluk, geb. De Steur, z. L. M. Westdorp, geb. Kest, z. OVERLEDEN J. A. van Heijl, ongeh, z. 17 j. M. L. van Rooyen, d. 15 m. B. J. Beerthuis ongeh. d. 36 j. F. M. C. den Boer, z. 7 d. Zandstra, vrouw van H. Noorderbroek, 76 j. J* A. Inktman, d. 11 m. S. H. van Straten, ongeh' d. 20 j. M. Leijnse, vrouw van J. Blokpoel, 27 j' W. J. de Broekert, z. 4 d.

de Faam | 1900 | | pagina 1