IET WONINGGIDS. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat i 313 Middelburg. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKER, Goes. D. LSTTÖOIJ Az. Grootste publiciteit liier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. Oudst en Goedkoopst Adres voor Heeren- en RInderkleeding. Speciale inrichting voor Rieeding naar maat. No. 4. Woensdag 1 November 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond wordt door de geJieele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Krijs der Advertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berehead. NIEUWSTIJDINGEN. Vereeniging „Handelsbelang". NIEUWS IIDDELBURGSCH ADVERTENTIEBLAD FAAM UITGEVER Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. De Vereeniging „Handelsbelang" alhier be sloot o.m. in hare vergadering van Maandag avond 1.1. een schrijven te richten tot Burge meester en Wethouders te dezer stede, met verzoek verschillende leveringen, die tot dusver onderhands gegund werden, in het openbaar te doen aanbesteden, opdat er alzoo van bevoor rechting geen sprake kan zyn. Voor de volgende week te houden verkiezing voor zes leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken werden als candidaten gekozen de heeren Alberts, Borsius, v. d. Burgt, Verhulst (aftredende leden), Herm. Boitsson, lid der firma E. H. Boitsson Co., en W. J. J. Koole. Voorts werden nog zeer belangrijke besluiten genomen in betrekking tot de lijst van wan betalers, waarvan ied6r lid een uittreksel in zyn bezit heeft. Meer en meer nog wordt aan deze ïyst uitbreiding gegeven. Genoemde Vereeniging heeft in haar 3-jarig bestaan reeds veel goeds tot stand gebracht, en gaat nog steeds voort voor de rechten en belangen der handelaren op te komenmits dien is het niet te verwonderen, dat het leden tal aldoor stygende is, maar toch hoe vele neringdoenden zouden zich nog aan kunnen sluiten De op het gebied Yan reclame maken vindingryke heer A. S. J. Dekker, grootste Zeeuwsche Orgelhandelaar te Goes, heeft ook thans weer by gelegenheid van de verloving van H. M. de Koningin getoond niet alleen een goeden smaak te bezitten, maar ook te weten wat in den geest van ons volk valt. Hy doet ons de beeltenissen van onze geëer biedigde Koningin en Haar verloofde, Z.H. Her tog Hendrik, zien op zes verschillende leeftijden. Hoe lief bijv. H. M, op zeer jeugdigen leeftijd Haar ponny te zien vasthouden, en hoe leuk zit Hertog Hendrik als jonge knaap met zyn speelgoed te spelen! In het midden prijken de portretten van één der laatste opname, waarboven de kroon. Waariyk de heer A. S, J. Dekker is er uit stekend in geslaagd zijn cliëntèle eene lieve reclame waarvan hij eenige duizenden exem plaren verspreidden aan te bieden. Te Rozendaal is de notaris De Rijk, die Donderdagavond gezond en wel van een fami liefeestje huiswaarts keerde, Vrydagmorgen dood gevonden. Twee kloosterlingen onder Breda voeren in een bootje de Mark opeen hunner nam een bad doch zonk in de diepte weg, zijn kameraad sprong hem gekleed na doch slaagde er niet in hem te grypenintegendeel beiden verdronken. Op het stationsemplacement te Yenlo is een voerman-rangeerder door een machine over reden en gedood". Te Rheidt (L.) kregen twee gebroeders een hevigen twist die zoo hevig liep dat de oudste een byi greep en den ander doodsloeg. Te Wyhe is een appelplukker toen hij wilde gaan slapen van den hooizolder gevallen en op de plaats doodgebleven. Den 21 sten October werd te Bergen-op- Zoom by den rijwielhandelaar Keulenaar een rywiel gehuurd door iemand, die voorgaf W. A. Bruynooge te zijn, woonachtig te Oostburg. Tot heden is hy daarmede echter niet terug gekeerd. Te Oostburg is bij W. A. Bruijnooge onderzoek gedaan, doch deze weet van geen rijwiel en is ook niet te Bergen op-Zoom ge weest. Zeer waarschijnlijk heeft mon dus te doen met een geval van oplichterij. Den naam van W. A. Bruynooge had hij zeer nauwkeurig opgegeven. Een koopman in Tietjerksteradeel kocht een varken van iemand te Oostermeer, dathy by donker haalde en in zijn schuur opsloot. Toen hij den volgenden morgen opstond, was het varken verdwenen. Het bleek, dat het dier zijn vorigen eigenaar weer opgezocht had, waar toe het bij nacht een afstand van een half uur had moeten afleggen. Iemand uit Balk (Fr.) schonk een gewone huisduif aan een vriend te Oudemirdum, ruim li/2 uur van daar. De duif werd by donker in een zak vervoerd. In weerwil hiervan wist zij, tot tweemalen toe zelfs, het huis van haar eersten meester weer te vinden. Te Midwolde is een 16-jarige boerenzoon door zijn zwaar geladen wagen overreden en gedood. Afstamming van Hertog Hendrik, Hertog Hendrik van Mecklemburg vereenigt in zich de afstamming van prins Willem I van Oranje in verscheidene liniën, één door Louise Henriette, oudste dochter van Frederik Hendrik, en verscheidene door Louise Juliane, dochter van prins Willem I en Charlotte van Bourbon. Langs de lijnen van Louisse Henriëtte ge huwd met Frederik Wilhelm van Brandenburg, den grooten keurvorst, stamt hij in den lOden graad, langs die van Louise Juliane, in den 11 den graad van onzen Vader des Vaderlands af. Paul Friedrich van Mecklemburg-Schwerin, de grootvader van hertog Hendrik, was getrouwd met Alexandrine, een kleindochter van Frie drich Wilhelm II, koning van Pruisen, die de verwantschap met Louise Juliane daarge laten tot betovergrootmoeder Lonise Hen riëtte had. Deze" koning van Pruisen is de ge meenschappelijk betovergrootvader van H. M. de Koningin en Z. H. hertog Hendrik. Tot verduidelijking hiervan kan vermeld wor den, dat Frederica, dochter van Friedrich Wil helm II, gehuwd was met haar neef koning Wilhelm I. De grootmoeder onzer Koningin en die van Hertog Hendriks vader waren zusters. Anna Paulowna en Helena Paulowna van Rusland. Hendrik en Wilhelmina zyn derhalve bloed verwant in den zevenden graad. Te Kampen heeft de jongste zoon van den heer B. bij de j.l. gehouden loting een vry nummer getrokken. Het zeldzaam geval doet zich voor, dat achtereenvolgens al de vijf zoons van genoemden heer voor de nationale militie zyn vry geloot. Te Tilburg is overleden P. Vermeer, na latende 130 kinderen, behuwd-, klein- en achter kleinkinderen, 7 zonen, 6 dochters, 6 schoon zoons, 7 schoondochters, 97 kleinkinderen, 7 achterkleinkinderen RouwIeder volk heeft zyn eigen kleur voor rouw. De Europeaan gaat in het zwart; de Syriër in het hemelsblauwde Egyptenaar in 't don kergeel de Aethiopiër in het grysde Japan- nees in het wit. Iedere natie volgt daarbij haar eigene nati onale opvatting. De Syriër in 't blauw, denkt aan den hemel waar hij zyn afgestorvene hoopt terug te vinden. De Egyptenaar in 't geel her innert zich de vergankelijkheid welke zich in 't afgevallen najaarsblad afspiegelt. De Aethio piër in 't grys nam de kleur der aarde aan, in welker schoot hij zijn doode wegdroeg. Het wit der Japanneezen verzinnelijkt ons de reinheid van 't leven der afgestorvenen. Het zwart van den Europeaan predikt de afwezigheid van alle licht, liefde, leven in den dood. DE OORLOG, Veel nieuws hebben we niet mee te deelen. Althans, Roberts vertelt ons van geen nieuwe krijgsbedrijven, en ook de correspondenten zwygen, vrijwillig of gedwongen, hierover. Wat ze overkabelen naar Europa, heeft meestal betrekking op operatiën die al een paar dagen oud zijn en toen met enkele woorden vermeld werden. Bij gebrek aan interessanter dingen moeten we daarvan wel nota nemen. Reuter meldt dan uit Cradock, in de Kaap kolonie, dat de Boeren Dinsdagochtend vroeg vijf kleine bruggen beschadigd hebben, vlak ten zuiden van de Zandrivier; de schade was echter binnen eenige uren hersteld. Toen de kanonnen van het station Zandriviër het vuur op hen openden, namen de Boeren de vlucht. De onrust aan de zuidergrens van de „Oran jerivierkolonie" houdt aan, seint dezelfde cor respondent. Het garnizoen (van Cradock?) is onder de wapens, en de burgerwacht doet nog dienst. Maandag is uit Vrijburg met geschut gevuurd op Boeren die zich in den omtrek vertoonden. Central News beweert nog, dat de Boeren een soort schrikbewind (voor de Engelschen zeker in den omtrek voeren. De telegraaf ten noor den van de stad was dien morgen afgesneden, maar werd 's middags hersteld. De vrouw van een aanzienlijk opstandeling is in de gevangenis geworpen, omdat er Mauser-ammunitie in den tuin van haar man gevonden was. De inboor lingen zijn boos, zegt de berichtgever, dat zij niet gewapend worden, om zich op de Boeren te wreken, maar de Engelschen hoe lief na Derdepoortwillen het niet. Te Pretoria werd den 24en October bericht ontvangen, dat generaal Botha voornemens was een aanval te doen op de verbindingslijnendat President Steyn pogingen zou aanwenden, om den Vry staat te bereiken, en dat De Wet ope reerde in de buurt van Potchefstroom. Onmid- delyk werd de linie der Magaliesbergen sterk bezetmaar er gebeurde niets. Het gerucht liep echter, dat President Steyn er in geslaagd was door te breken. Van generaal Botha wordt gezegd, dat hy Warmbad heeft bezet -- „omdat Pietersburg zoo ongezond is," voegt Reuter's correspondent te Pretoria hieraan toe. Het bericht is van den 24en October. Warmbad ligt ten noorden van Pienaarsrivier, ongeveer 90 K.M. ten noorden van Pretoria. Omtrent den aanval der Boeren op een mail- trein, by Geneva in den Vrijstaat, op 28 October, zijn de volgende bijzonderheden be kend gemaakt: Des morgens namen de Boeren een voorpost by Geneva, sterk 90 man. Om half zes des middags vielen zy een mailtrein van Kaapstad aan. Acht hunner schoten op den trein, die daar op moest stoppen. De reizigers kregen bevel uit te stappen, en de wagens werden geplun derd. De Boeren namen zooveel buit mede als ze dragen konden, en staken toen den trein in brand. In het bijzonder was het hun te doen om de mails te vernielen. De passagiers kregen bevel de rijtuigen in de richting van Geneva te duwen, maar, voordat ze daaraan gevolg konden geven, kwam een gepantserde trein aan, die het vuur op de Boeren opende. De Boeren trokken af, nadat twaalf der hunnen gevangen waren genomen. Het laatste telegram van lord Roberts uit Johannesburg van 31 October meldt nog, dat generaal Rundie twee weken geleden uit Vrede naar Harrismith is vertrokken, maar, aangezien de telegrafische gemeenschap vernield was, eerst den vorigen dag rapport had kunnen doen. Daaruit bleek dat hij den 19den te Reitz en don 21sten te Bethlehem aankwam, nog juist bijtyds om te beletten, dat de daar by de ont ruiming dier plaats achtergelaten zieken en gewonden van het Engelsche leger ep last van den Boerencommandant naar Lindley werden gezonden. Bethlehem wordt thans door het le reg. Worchestershires, twee kanonnen en een kom- pagnie yeomen, te zamen onder bevel van ko lonel Oakes, bezet gehouden. Rundie zelf is bijna eiken dag bezig geweest met troepjes Boeren van 30 a 150 man. Hy zag zich genoodzaakt, de boerdery van Mathias Wessels, een zwager van generaal Botha, in de ascli te leggen, omdat een zyner boodschap pers, die zyn laatste proclamatie daarheen bracht, verraderiyk uit de veranda van dat huis beschoten was. Het heet, dat, na het vertrek van lord Roberts uit Zuid-Afrika, sir Alfred Milner zal optreden als administrateur van Transvaal en Oranjeri vierkolonie, terwijl lord Kitchener de militaire aangelegenheden zal leiden. Milner zou residee- ren te Johannesburg, naar yt schynt hoofdzake lijk omdat men te Pretoria bang is Yoor een typhus epidemie. Maar wanneer gaat Roberts nu heen, in ge zelschap 0. a. van Pole-Carrew Terwyi Vrydag uit Kaapstad getelegrafeerd werd dat de veld maarschalk omstreeks 20 November vertrekt, komt een bericht uit Londen ons vertellen, dat het vertrek oorspronkelijk op 15 November bepaald weer een maand is uitgesteld. Maar de reden daarvan zou dan niet te zoeken zyn in den toestand op het oorlogsterrein, neen, oorzaak is de ongesteldheid van lord Roberts dochter, die aan enteric-koorts te Pretoria ïydt. Burgerlijke Stand yan Middelburg. Van 30 Oct. tot 5 Nov. ONDERTROUWDG. M. W. Acda, s. 28 j. met P. Gilde, jd. 24 j. J. C. Maartense, jm. 24 j. met S. H. Bil, jd. 27 j. GETROUWDA. Bouwens, wedr 81 j. met J. Robijn, wede 35 j. L. Dane, wedr 51 j. met E. L. Michielsen, wede 49 j. BEVALLEN S. Glerum, geb. Van Sparrentak, z. C. Machielse, geb. De Back, z. S. M. de Munck, geb. De Raadt, z. M. H. C. Isradl, geb. Krijger, d. S. M. Harthoorn, geb. Maas, d. F. den Boer, geb. De Vos, z. M. van Gelder, geb. Van Leer, z. M. J. Lacor, geb. Van Eenennaam, z. M. Gernler, geb. Beun, d. J. M. Huiszoon, geb. Abrahamse, d. J. van Luik, geb. Tange, d. M. de Lange, geb. Minderhoud, z. D. J. Michilsen, geb. Broekman, d. OVERLEDEN M. W. Blok, wede van F. Flink, 79 j. M. Adriaansen, man van F. 0. K. Rijnberg^ 48 j. J, Wondergem, wede van C. Remijn,55j, A. Gast, ongeh. d, 34 j.

de Faam | 1900 | | pagina 1