Demi-Sakons en Najaarsstorm. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Veeljarige garantie. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. SL J. DEKKER, Goes. DE OORLOG. Ontvangen een prachtige Sorteering A, D. LITTOOIJ Az. Grootste publiciteit Mer ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid Grootste Publiciteit. No. 3. Woensdag 31 October 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanjaardstraat. Krijs der Advertentiên NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. JIEOfS ■I1I1L1IBGSGI ADVERTENTIEBLAD FAAM MET WONINGGIDS. UITGEVER van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. Bij abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Nieuwe tijdingen van het oorlogsterrein komen de meening bevestigen, dat de oorlog nog niet uit is, dat de strijd der Boeren niet alleen voortduurt, maar steeds toeneemt. De strenge maatregelen van Roberts schijnen hee- lemaal geen indruk te maken op de Boeren, wier getal op 6000 werd geschat, doch thans door den correspondent der Daily Mail op 15.000 wordt geraamd. Hieruit is dus op te maken, dat dageiyks nieuwe strijders zich aan de zijde der Boeren komen scharen. Een belangrijke tijding gewerd ons door mid del van de Daily Mail. Volgens dit blad hebben de Engelschen in het noorden van den Oranje- Vrijstaat een ernstige nederlaag geleden. Zij verloren 7 dooden, 11 gewonden en 15 gevan genen volgens opgaaf van ditzelfde blad. Men zal natuurlijk goeddoen deze cijfers wattever- hoogen, misschien is het nog maar een eerste opgaaf zoodat er nog meerdere volgen. Hoe het ook zij, wanneer Daily Mail spreekt van een „ernstige nederlaag" dan kan men zeker zijn dat het ernstig mag geheeten worden. Roberts vertrek was officieel vastgesteld op 15 November en luide was dit door de Engel schen verkondigd om de wankelmoedige vader landers goede hope te geven op het einde van den strijd. Het vertrek zal echter vooreerst nog wel eenigen tijd uitgesteld moeten worden immers Roberts kan nog niet weg. Dat Steijn zich met De la Rey vereenigen zou, blijkt onjuist te zijn. Hij is op't oogenblik in den Vrijstaatte Fouriesburg, welke hij tot hoofdstad van den Vrijstaat proclameerde. Zoo houdt deze wakkere president er den moed in. Vrucht er van is zeker ook het stout optreden der Vrijstaters bij Jacobsdal, in het westen van hun land, ten zuiden der Modder- rivier, en dicht op de grens van Kaapkolonie. Of zjj die plaats hebben verrast, dan wel na een hevig gevecht veroverd, misschien wel beiden, in ieder geval hebben zij 84 Kaapsche Hooglanders die tot de bezetting behoorden ge dood, of gewond. En nu zyn zij weer wel afge trokken. Doch hun optreden alleen bewijst reeds dat zij zich zelfs daar sterk gevoelen. Zij heb ben 't ook het meest op de Zuid-Afrikaners begrepen, wat natuurlijk is. Dat zijn hunne broeders die verraad pleegden aan de zaak van het Vereenigd Zuid-Afrika, en daarenboven de beste schutters uit Roberts' leger. Een volgend telegram van beteekenis is dat twee man van de afdeeling soldaten die bij het station Fraser- burgweg, aan den grooten spoorweg van Kaap stad naar het Noorden de wacht hielden door Kaapsche tirailleurs (snipers) zijn doodgeschoten. Fraserburg ligt midden in Kaapkolonie. Zoo dat dit bericht geeft te denken. Het bewijst dat in de Kaap ook de boel niet heel zuiver zit, dat men daar nog met opstand en vijandschap tegen de Engelschen vervuld isen er best nog meer vreeselijke dingen gebeuren kunnen dan deze. Ook in het noordoosten blijven de Boeren bedryvig. Zoo hebben zij onder anderen het station Waschbank bij Dundee verbrand en de lijn beschadigd. Ook hebben zij een paar stoute stukjes uitgehaald aan de fijn Heidelberg— Greylidgstad. Zij lieten een trein kantelen by Kaapmuiden waarbij 19 Engelschen gedood of gewond werden en dienzelfden dag vielen zij een trein aan waarin 21 Engelschen zaten. Zij namen er tien gevangen, die zij echter weer loslieten. Een luitenant en vijftig man cavalerie vielen enkele dagen geleden bij Springfontein in een hinderlaag en werden op zeven na gevangen genomen. Te Colesberg zijn zij dan ook zoo ongerust geworden dat dadelijk om Engelsche verster king is geseind, die gelukkig spoedig gekomen isOok zijn versterkingen naar Philippolis ge zonden, doch die konden niet verder omdat bij Norvalspont, het station aan de Oranjerivier, het spoor opgebroken was. Hier tegenover staat dat de Engelschen het dorp Zastron, let wel van uit Basoetuland bin nengetrokken zijnde, daar den landdorst en tien ongewapende Boeren hebben gevangen genomen. Nog meldt Roberts dat generaal Barton De Wets legermacht bij Frederikstad verstrooid, zware verliezen toegebracht en vele gevange nen gemaakt heeft. En eindelijk dat uit Jagersfontein en Faure- smith 136 vrouwen en kinderen door de Engel sche autoriteiten als staatsgevaarlijk zijn weg gezonden. De ongelukkigen kwamen te Port Elizabeth aan, waar zij in 'tkamp der uitge wekenen onder dak gebracht zijn en een onder steuningscomité hun levensmiddelen toediende. Ook uit Philippolis zijn vele Boeren, natuurlijk met verbeurdverklaring van have en vee 1 op zijn Alvaasch wegens „verraad" verbannen. De uitzetting is steliig een gevolg van Roberts' besluit om meer „drastische" maatregelen ook met vrouwen en kinderen te gaan nemen, de wy 1 ook zij maar niet stil willen wezen en „verraad" plegen. Wat die „verstrooiing" van De Wet's leger macht aangaat, dit schijnen de Engelschen toch ook niet zonder kleerscheuren bewerkstelligd te hebben. Er werden toch van hen een officier en 12 man gedood, en 6 officieren en 20 man gewond. De Boeren hadden, volgens Roberts, 24 dooden, 19.gewonden en 26 gevangenen verloren. Drie van deze laatsten die de handen hadden opgestoken en toen op dö mannen die hen gevangen wilden nemen, schoten, zijn ter dood gebracht op Roberts' bevel. Dit schijnt derhalve zonder behoorlijk onder zoek, misschien wel op een onware beschuldi ging geschied te zijn. Maar 'tis waar ook, Roberts gaat „drastisch" optreden. Dat wil zeggen meer dan ooit de tactiek van uitmoorden toepassen. Onthullingen in 't zicht. Woensdag zijn ver schillende, hooge beambten der Transvaalsche regeering aan boord van de „Herzog" te Napels aangekomen. Eén daarvan, de meergenoemde Staatsschafmeester Malherbe, moet hebben los gelaten, dat er stukken bestonden, die een onpartijdig oordeel tusschen Kruger en Cham berlain, en verpletterend voor dezen laatste, mogelijk zouden maken. Zal men die gaan publiceeren? Een vage ongerustheid hieromtrent is in Londen waar te nemen, zegt zeker buitenlandsch blad. Er schijnen bewijzen te bestaan en gereed te zijn, waaruit blijkt, dat Chamberlain om persoonlijke redenen sinds lang den oorlog zocht, onder welke redenen de weigering van de dynamiet- concessie aan het huis Kynoch-Chamberlain een groote plaats moet innemen. Nog altijd zijner velen, voor wie Joe's zedelijke reinheid een geloofsartikel ismaar ook onder de Jingo's vindt men reeds twijfelaarsen onthullingen van dezenaard zouden zoo vreest men niet alleen het ministerie sterk schokken, doch mogelijk ook wel de andere mogendheden tot een veranderde houding ten opzichte der Boe ren doen besluiten, onder den geweldigen drang der publieke meening. Daar is men zelfs in conservatieve kringen niet gerust op. We moeten afwachten, of de Petit Bleu juist is ingelicht. Het nieuws ziet er wel een beetje sensatie-makerig uit. Naar ons ter oore komt is dezer dagen een jongen te dezer stede woonachtig zonder eenige aanleidende oorzaak door een anderen jongen met een dolkmes een wonde toegebracht, waar voor geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Gisterenavond had bij het afgaan van „de Schelde" weder een treurig ongeluk plaats. Een der werklieden viel van een stelling en bleef op de plaats dood. Ingerekend. De politie in den Haag heeft de hand gelegd op een jeugdige dievenbende, die talrijke groote en kleine diefstallen in de om geving van Duinoord pleegde. Op de Groother- toginnelaan werd o. a. lood, in een winkel in de Roggeveenstraat een horloge en in een in de Witte de Withstraat gewichten gestolen. De storm. De storm van Vrijdagnacht nood zaakte een alleenwonenden arbeider onder Wil lemerdorp met zijn gezin de vlucht te nemen, wegens het hooge waterzoo was het ook om Kethel en Spaland, alwaar de beesten juist tijdig op stal waren gebracht. Ook in de Haarlem mermeer en elders stonden de polders blank. Hertog Hendrik.'" Een op de scheepsbouw- werf der firma J. J. Croles te Ylst gebouwde passagiersboot, bestemd voor de firma Gebr. Vellenga te Oosterend en zullende varen op Sneek en Leeuwarden, werd gedooptHertog Hendrik. Bedenkelijk koopje. Men meldt uit 's Graven- hage: Voor den thans terechtgekomen Rem brandt: Christus in Gethsemané, ter waarde van twintigduizend gulden, had de stadgenoot, die het aan de politie terugbezorgde, slechts f 300 betaald. Een leelijk geval. Omtrent het geval met het 8-jarig knaapje te de Wilgen, (Boombergum), wiens dood toegeschreven werd aan eene on hebbelijke tuchtiging door een onderwijzer, ver neemt men nader, dat de justitie nog geene termen gevonden heeft om tegen den onder wijzer eene gerechtelijke vervolging in te stellen. Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. De getuigen waren allen leerlingen van circa 8 a 10 jaar oudde onderwijzer beweerde by zyn verhoor, een klapje tegen of een kneepje in de wang gegeven te hebben. Het geval ver wekt in het dorp groote beroering. Over het algemeen kiest men partij tegen den onderwyzer. Te Heinkenszand breidtde dyphteritus zich uit, verscheidene gevallen kwamen deze week voor, waaronder met doodeiyken afloop. De ziekte heerscht tot nu toe alleen onder kinderen. Bij Heusden is onlangs een wielrfider J. De Visser, met zijn oog terecht gekomen in een der horens eener koe. Thans is dat oog te Utrecht door een kunstoog vervangen. Naar wy vernemen, zal het huweiyk van H. M. de Koningin en Prins Hendrik voltrokken worden op 7 Januari a. s. Hare Majesteit toch heeft den wensch te kennen gegeven om Haar huwelijk te doen voltsekken op denzelfden dag waarop Haar ouders in het huweiyk zijn ge treden. Vermoedelyk zal Hare Majesteit goed vinden, dat dit geschiede in de Groote of St. Jacobskerk te 'sGravenhage en dus niet in de kapel van Haar paleis, wat, ook omdat Haar Moeder in de hofkapel (te Arolsen) gehuwd is, in Haar voornemen lag. Na de bewilliging van de Staten-Generaal in het huwelijk onzer Koningin, zal door de Re geering worden voorgesteld aan den Prins-Ge maal een jaarlijksch inkomen van f 100.000 uit 'sRyks kas te verzekeren. R. N. Ontploffing. In een benedenvertrek van het perceel aan het Rapenburg, hoek Heerensteeg te Leiden, sedert weinige dagen in gebruik by den schil derij- en spiegellijstenfabrikant Lemcke, had Zaterdagavond te ruim 6 ure eene hevige gas ontploffing plaats. Plafons werden uiteenge- scheurd, muren weken uit en ook de verdere inventaris bekwam belangrijke schade. Byna geen enkele glasruit van het perceel bleef ge spaard. Aan de zijde van de Heerensteeg was het terrein door de glasscherven schier versperd. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor, dank zij de tegenwoordigheid van geest van den bewoner, die er op bedacht was onmiddel lijk de hoofdgaskraan af te sluitengelukkig dat zijn gezin de nieuwe woning nog niet had betrokken. Yan 23 tot 29 October. ONDERTROUWD: J. Kwekkeboom, jm. 24 j. met B. A. Geense, jd. 30 j. C. Mol, jm. 22 j. met C. Montanari, jd. 16 j. J. C. Tisserand, jm. 23 j. met H. J. Nachtegaal, jd. 24 j. D. T. Gans, jm. 24 j. met A. M. van Offenbeek, jd. 26 j. D. van de Putte, jm. 39 j. met P. W. Petersen, s. 38 j. T. Machielse, jm. 24 j. met P. J. de Sonneville, jd. 23 j. J. J. Cappon, jm. 29 j. met J. Maljaars, jd. 23 j. GETROUWDJ. 0. Burrink, jm. 28 j. met C. Poortvliet, jd. 25 j. A. Yos, jm. 24 j. met A. L. de Smit, jd. 21 j. BEVALLENA. Nellen, geb. Proos, d. E. A. Koster, geb. Dourleijn, z. T. Boone, geb. Schout, d. E. H. Arendse, geb, De Jong, z. a C. M. Machgeels, geb. Reniersen, z. W. Koster, geb. Kloosterman, d. J. C. Sturm, geb. Matthysse, d. M. G. Reijnhout, geb. Van As, z. P. van Weel, geb. Maas, z. (levenl.) C. F. Wiessner, geb. Yan der Bliek, d. J. Kerkhove, geb. Francooy, z. OVERLEDENE. Labrujére, d. 7 m. S. A. Feijs, d. 5 j. S. van Puffelen, wedr van S. G. Haringman, 65 j. A. C. van der Heyde, ongeh. d. 75 j. A. Dekker, man van F. Minderhoud, 48 j. H. Sannes, vrouw van W. Verhagen, 51 j. F. v. Maaren, 3i/2 md., z.

de Faam | 1900 | | pagina 1