Firma S. J. FONTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. Demi-Saisom en AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Wij noodigen ieder die wil koopen uit eerst bij onze concurrenten te gaan zien en daarna bij ons te komen. Dan blijkt vanzelve waar men het beste terecht kan. Wij leveren óók op afbetaling (maandelijks f 4.- en hooger) zonder prijsverhooging. Veeljarige garantie. Gebruikte Orgels of Piano's worden ingeruild en in reparatie aangenomen. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKER, Goes. No. 2. Woensdag 24 October 1900. Vijfde Jaargang. A, D. LITTQOIJ Az. Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. NIEUWSTIJDINGEN. DE OORLOG. Ontvangen een prachtige Sorteering HIDDSLBURSSCH IIEÏÏVS- II 1DTESIII1IEILAI DE FAAM x x r Toxixaain Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. UITGEVER Spanjaardstraat. Prijs der Adeertentièn van 1 3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Nog steeds biyft de guerrilla-oorlog in Zuid- Afrika voortduren de Boeren zyn volstrekt nog niet van plan den stryd voor hun onafhanke- ïykheid op te geven en mitsdien de wapenen neer te leggen. De proclamaties, hoe wreed ook en in stryd met alle beginselen van het oorlogs recht, door Roberts uitgevaardigd zullen de Boeren niet weerhouden den stryd tot het uiter ste voort te zetten. Welke krasse middelen ook tebaat zullen ge nomen worden of welke vernuftige wyzen men ook wil aanwenden om de aanvoerders der Boeren tot overgaaf te bewegen het zal alles niet baten. Roberts ziet zich genoodzaakt zijn vertrek telkens en telkens weer uit te stellen en zal zoodoende vooreerst de ovaties, die hem wachten, nog niet in ontvangst kunnen nemen. Het nieuws van het oorlogsterrein is overi gens weinig. Wat er in het Oosten van de Transvaal gebeurt, kunnen we slechts gissen maar vast staat wel, dat de Engelschen er terug trekken en Botha even hard, of even langzaam zoo men wil, hun achterop komt. Eenerzyds wordt beweerd, dat de Khaki's het niet uit kunnen houden in het Lydenburgsche, om het ongezonde klimaatvan den anderen kant ver neemt men, dat de generaals Of bang zijn voor hun verbindingslynen nu de Boeren weer zoo veel „teekenen van leven" vertoonen, i>f zich in het centrum, spoediger by Pretoria, willen concentreeren, om dichter bij de hand te zyn, als daar of in den Vrijstaat de boel weer mis loopt. Volgens Laffans correspondent te Pretoria staan zelfs president Steyn en commandant- generaal Botha thans weer bij Belfast I Uit Johannesburg wordt geseind dat Engel- sche patrouilles voortdurend den omtrek dier stad doorkruisen, ofschoon men niet gelooft dat er meer dan 300 Boeren in een kring van li myien in het rond zyn. Toch loopt het ge rucht, dat de Boeren een aanval op de goudstad voorbereiden maar de overheid hecht daaraan weinig geloof, zeker wel overtuigd, datde Boeren zelden hun plan vooraf ruchtbaar maken. Een telegram uit Pretoria van 17 dezer meldt, dat de Boeren den spoorweg en de telegraaflijn over een lengte van een myi te Platrand, ten oosten van Standerton, vernield hebben. Langs den Delagoabaai spoorweg houden zy het ge weervuur vol. Tusschen Pretoria en Johannes burg hebben zy de telefooniyn vernield, en het moet onmogeiyk zijn die te herstellen zonder sterke militaire bedekking. Zeker geen bew()s voor het overwicht der Engelschen in die streek, die al zoolang „gezuiverd" was I Ds. Broekhuizen, de verbannen Boerenpredi- kant, is te Amsterdam aangekomen. Hy beschrijft den moed der vrouwen in zyn gemeente te Pretoria. Er was er niet een, die er over sprak haar man te willen terugzien, zonder uitzondering verklaarden zij „Ons wil ons mans niet terug hebben, ons mans moet vecht tot die laatst." Dezelfde vrouwen schroomden niet den Engel schen officieren openlijk hun haat en minachting te toonen. Loopt haar een Engelsch officier op straat voorbij, dan lichten zy zorgvuldig den langen rok op, om zelfs de minste aanraking te vermyden. Ryden zij een officier voorbij, dan wenden ze. het hoofd af. Een vrouw uit Johan nesburg die werd uitgezet, wees den bevelvoe renden officier aan het station op den zuigeling dien zy aan de borst had, zeggende „Dit kind zal ik haat laten inzuigen tegen jullie en zoo gauw hy groot is, zal hij skiet." Zoo spreken de vrije vrouwen van het vry'e volk. Kruger is in alle stilte op de Gelderland scheep gegaan, met bestemming naar Marseille, waar evenals te Parijs en Beriyn een geest driftige ontvangst hem wordt bereid. Door middel van eene proclamatie van onze Koningin werd ons in de afgeloopen week een goede tyding kond gedaan. Immers het is voor Neêrlands volk een heu gelijk bericht, dat zijn geliefde Koningin ten huweiyk gaat. Prins Hendrik van Mecklenburg, de verloofde van onze KoniDgin, woont sedert een jaar on geveer in Schwerin om kennis te krijgen van de staatsinrichting en het administratieve recht van Mecklenburg. Zijn opleiding nadat hij thuis het eerste onderwys had ontvangen, was als volgt Van 1886 tot April 1894 bezocht hy het als uitstekend bekende gymnasium van Vitzthum te Dresden. Hij verliet het, om nog een half jaar door privaatlessen verder te worden voor bereid, en legde daarna in het najaar van 1894 voor een militaire commissie te Beriyn zijn examen voor vaandrig af. Daarop deed hij van 1894 tot 1895 een reis van acht maanden door Ceylon, Indië, Egypte, Palestina en Griekenland naar Konstantinopel waarbij hy in Indië aan zijn voorliefde voor de jacht botvierde. In de jaren 1895 en '96 bezocht hij de krygsschool voor officieren te Metz en trad daarna in dienst bij de jagers van de lyfwacht te Potsdam, waar hij ook met den overleden kroonprins Alfred van Koburg nader kennis maakte. Op het eind van 1899 nam hy een jaar verlof en werd door Johan Albert, hertog-regent van Mecklenburg, naar Schwerin ontboden, om daar door practisch werken aan het ministerie van financiën met de administratie van de groote Mecklenburgsche vorstelijke domeinen bekend te worden. Daarbij trok hem vooral de hout vesterij aan- Hy woonde sinds dien in Schwerin op zich zelf in een allerliefst tuinpaleisje mid den in 't groen, dat daarom ook den naam Greenhouse draagt en al het geliefkoosd verblijf van zyn grootmoeder, princes Alexandrine was. Als bizonderheid z(j nog vermeld dat de hertog zich tot dusver zeer ongaarne liet foto grafeeren, zoodat uit de laatste jaren maar heel weinig portretten van hem bestaan, alle in uniform. De hertog spreekt natuuriyk, geiyk alle prin sen van Mecklenburg, voortreffelyk Platduitsch, wat hem het spoedig leeren van het Neder- landsch gemakkelijk zal maken. De zinspreuk der Groothertogelyke familie isPer aspera ad ostra. (Vrij vertaald Langs diepe wegen opwaarts Om een kleinigheid kregen Donderdag te Heerenveen een elf- en een negenjarig knaapje twist. De jongste; werd daardoor zóó driftig, dat hy met een mes naar zyn broertje stak. Hy trof hem in de dy, gelukkig aan de achter zijde, waarop een hevige bloeding volgde en de getroffene in zwijm viel. Te Schuimen, in Limburg, viel een werk man uit Stevensweert, die aan de kerk in eerst genoemd plaatsje arbeidde, van een steiger. De man bekwam een schedelbreuk, waaraan hij weldra overleed. Alhier is Vrijdagmiddag uit het met water gevulde dok het lyk opgehaald eener 74-jarige ongehuwde vrouw M. P. W. Het werd op last der politie naar het ziekenhuis overgebracht. Men weet niet hoe de vrouw die in hare geestvermogens gekrenkt was te water is geraakt. Op verzoek is met ingang van 1 Nov. de rijksveldwachter brigadier T. Paauwe alhier eervol ontslagen. Te Nieuw-Schoonbeek (Dr.) is een zuige ling van ongeveer 10 maanden van den arm van een ouder kind in een pot met kokend water gevallen. Het kind was dadeiyk dood. In deze dure tijdenBij den gemeente raad te Oud-Beierland is een adres ingekomen van een arbeider, met verzoek om, nu de aard appelen zoo duur zijn, hem een toelage uit de gemeentekas toe te staan, teneinde hem bij het opdoen van zyn winterprovisie te steunen. De adressant werd door het antwoord op zijn adres teleurgesteld. Bekende truc. Zekere twee gebroeders Riemsdyk te Haar lem zyn de dupe geworden van een oplichter, die z. g. nieuws kwam vertellen van familie uit Tradsvaal. Zyn koffers stonden nog aan het spoorhij had wel honderden dollars by con suls, maar nu geld noodig om zijn koffers te laten halen Ouhebbelyke dieven. Een onderwijzer, wonende Crooswijkschen Rotterdam, heeft by de politie aangifte gedaan, dat van zyne kamer is ontvreemd een colbertcostuum en een demisaison. De dader verschafte zich vermoedeiyk door het dakraam van het vertrek toegang. Rare manieren. By de Leidsche politie is een klacht ingediend tegen drie heeren, die wederrechteiyk een wo ning zijn binnengedrongen, de meubelen hebben dooreen geworpen, en de dienstbode mishan deld, die hun den toegang tot de woning wei gerde. De bewoners waren afwezig. By Valkenburg zyn vier wegwerkers door een sneltrein overreden, drie werden terstond gedood, de vierde stierf tydens men hem ver voerde. Te Den Haag is een zeer belangrijke en brutale diefstal aan schilderijen gepleegd ten nadeele van een ingezetene, door diens huis knecht en een vriend van dezen, een smids knecht. De waarde van de gestolen schilderyen bedraagt tienduizenden. Reeds sedert 't begin van het jaar werden door deD huisknecht en den smid schilderyen uit de woning van den meester van eerstgenoemde medegenomen en te gelde gemaakt bij een paar opkoopers aldaar. In het geheel zijn 236 schilderyen ontvreemd. Er zyn doeken bij van groote waarde en van oude meesters, o. a. van Ostade. De daders, die bekend hebben, zyn naar het Huis van Bewaring overgebracht, en beweren dat de opkoopers hun ver onder de waarde betaalden, maar dezen zeggen dat zy soms pryzen van f20.000 in betaling gaven. De landbouwer Abr. B., onder Waterland kerkje; is zóó rijk met ratten gezegend dat de bewoners nauwelyks in staat zyn het vee be- hooriyk te voederendit moet geheel onder toezicht geschieden, daar 't anders in de etens: bakken krioelt van de ratten. Dat zy ook het ongedorschte graan niet sparen, bleek hem de vorige week by het dorschen hy had een ver lies van een halven H. L. op de 2 H. L. Alles heeft genoemde landbouwer reeds in het werk gesteld om van deze plaag bevryd te worden, doch tot heden nog zonder eenig resultaat thans zal hij 't gaan probeeren met Fox Terriers. Luilekkerland. Te Heinkenszand zoo bericht men staat een veld met erwten in vollen bloei en er wor den schotels vol met mooie aardbeien geplukt. Burgerlijke Stand van Middelburg. Van 16 tot 25 Oct. ONDERTROUWD A. Bouwens, wedr. 31 j. met J. Robyn, wede, 85 j. L. Dane, wedr 51 j. met E. L. Michielsen, wede 49 j. J. M. Breemer, wedr 59 j. met M. C. Fiegen, wede 62 j. GETROUWD: J. J. Louterbak, wedr59j.met C. H. Hatersel, wede 47 J. BEVALLENF. Crucq, geb. Rosemond, z. P. P. van de Woestyne, geb. Joosse, d. L. E. Baljeu, geb. Van den Broek, d. A. C. Aamoutse, geb. Foree, d. W. Beugelink, geb. Glerum, z. H. B. I. van Ham, geb. Louwerse, z. A. M. de Klerk, geb. Bottine d. E. Vader, geb. Francois, z. GEBORE Eene buitenechtelijke d.moeder 41 j- OVERLEDENS. J. de Jonge, z. 3 m J. Yssel, d. 3i/2 j. A. P. de Wijs, man van E. Scharten, 82 j. M. Ribbens, vrouw van M. A. de Weerd, 43 j. M. Huybregsen, d. 4 m. P. M. Wolf, ongeh. 74 j. A. Jongepier, man van M. J. Weber,78j.

de Faam | 1900 | | pagina 1