IIDDELBURGSCH MET WONINGGIDS. Firma S. J. FÖNTEIJN, Gravenstraat 1313 Middelburg. Demi-Saisom en Najaarsstorm. AMERIKAANSCHE ORGELS en PIANINO's van de hoogste muzikale waarde zijn tot de goedkoopste prijzen bij ons verkrijgbaar. Nergens in Zeeland is een voorraad en sorteering Amerikaansche Orgels, die de onze nabij komt. Wij noodigen ieder die wil koopen uit eerst bij onze concurrenten te gaan zien en daarna bij ons te komen. Dan blijkt vanzelve waar men het beste terecht kan. Wij leveren óók op afbetaling (maandelijks f 4.- en hooger) zonder prijsverhooging. Veeljarige garantie. Gebruikte Orgels of Piano's worden ingeruild en in reparatie aangenomen. Grootste Zeeuwsche Orgelhandel. A. S. J. DEKKERGoes. DE OORLOG. Ontvangen een prachtige Sorteering A, D. LITTÖOIJ 1 Grootste publiciteit hier ter stede! 3000 ex. worden wekelijks met zorg verspreid. Grootste Publiciteit. No. 1. Woensdag 17 October 1900. Vijfde Jaargang. Verschijnt eiken Woensdagavond, wordt door de geheele stad gratis verspreid. Spanj aar d straat Er ij 8 der Advertentiën: Middelburgsch Nieuws- en Advertentieblad NIEUWSTIJDINGEN. Burgerlijke Stand van Middelburg. en billyh. ADVERTENTIEBLAD FAAM NIEUWS UITGEVER Xi. van 1—3 regels 15 Cent, iedere regel meer 5 Cent. 3 maal plaatsing wordt slechts 2 maal berekend. Groote letters naar plaatsruimte. By abonnement van 1000 of 500 regels voordeelige voorwaarden. Weer een nieuwen jaargang mag dit Adver tentieblad intreden. Zien we op het jaar dat voorbij is dan voor zeker kan met blijdschap geconstateerd worden, dat het zich in eene gestadige bloei verheugt. Het adverteerend publiek gaat nog steeds meer en meer het groote nut van het plaatsen der advertentiën in inzien. En geen wonder! want succes is te wachtenis verzekerd. Gerust durven wy neerschrijven dat aan uwe advertentiën, geplaatst in ons blad, de grootste publiciteit gegeven wordt; zij komen onder ieders oogen, wijl dit blad overal komt. Geen straat of gracht of kaai wordt bij de bezorging overgeslagen. Uwe advertenties komen in 3000 huisgezinnen en worden mitsdien door duizen den gelezen. Mocht het soms eens gebeuren dat gij het blad niet ontvangt, dan verzoek ik u beleefd doch dringend ons hiermee onmiddellijk in ken nis te stellenwe geven u de verzekering]!dat wij hierop hoogen pr\js stellen. Natuurlijk geldt dit alleen voor benedenbewoners, want vaak komen ons bovenbewoners vragen om bezor ging der krant, doch hieraan het ligt voor de hand kunnen we niet voldoen; deze zijn voor 15 cent in de drie maanden van eene geregelde bezorging verzekerd. Voor wenken of. raadgevingen houden we ons ten zeerste aanbevolen, en hopen die ten voordeele van het adverteerend publiek zooveel doenlijk op te volgen. Vergeet niet, HH. Adver teerders, dat „Middelburgsch Nieuws- en Adver tentieblad" er is om u te dienen y\ Moge ook dit jaar weer een groot gebruik van het ad verteeren in dit blad gemaakt en steeds meer nog gehoord wordenLittooiJ's Advertentieblad is onmisbaar, werpt veel succes af, voldoet volkomen aan ons verlangen. Van het oorlogsterrein komt in de laatste dagen hoegenaamd geen nieuws. Wat naar Europa overgekabeld wordt slaat op vroegere gebeurtenissen, maar de bijzonderheden zijn niet belangrijk genoeg om er nog eens op terug te komen. Behalve het gebeurde by Kaapmuiden had lord Roberts alleen te vermelden een gevecht by Heilbron (Boerenverliezen 4 gewonden en 3 gevangenen, Engelsche verliezen nul) een aan val op de veewacht by Lydenburg (een Engelsch soldaat gesneuveld), een gevecht by Krugers- dorp (Engelsche verliezen 1 officier gesneuveld, 3 officieren en 11 man gevaariyk gewond, Boe renverliezen „zwaar") en een gevecht bij Reitz- burg met een deel der troepen van De Wet, die noordwaarts by Venterskroon de Vaal zijn overgedreven. Méér meldt Roberts niet over den strijd tus- schen Delisle en den „convooinemer." Op grond daarvan nemen we maar aan, dat het vroegere verhaal omtrent het volkomen „uiteenslaan" van De Wet zijn commando spel der fantasie is. In het begin van Juli kwam van het oor logsterrein het volgende telegram, natuurlijk uit Engelsche bron, en niets bevattende dan de „officieels waarheid": „Wij zijn bijna zonder gevecht Bethlehem (in den Vrijstaat) binnengetrokken. In hun haast om te vluchten hebben de Boeren onzen mannen niet kunnen beletten, met het blanke wapen een der te Stormberg verloren kanonnen te heroveren. Onze verliezen waren 2 dooden en 3 gewonden." Een mooi bericht voor de khaki's alzoo maar sinds hebben de aanvullingsiysten der verliezen, bij stukjes en brokjes, het getal der by Bethle hem op 6 Juli gesneuvelde Britsche soldaten reeds opgevoerd tot 47 Doch de niet-offtcieele waarheid van den strijd om Bethlehem is nog wel zoo treffend. Ze is aan den Matin verstrekt door den heer P. Brissaud, een zoon van generaal Brissaud, die in het Boerenleger heeft meegevochten. Hij heeft zijn verhaal samengesteld na een nauw gezet persoonlijk onderzoek by den burgemeester en den sheriff van Bethlehem, en het is ten overvloede voor waar erkend door Engelsche officieren die de gevechten hebben medegemaakt. Den vyfden Juli, schrijft h\j dan, bezette De Wet Bethlehem. Door een afdeeling van gene raal Brabant, die uit het Noorden kwam, be dreigd en door een regiment Yorkshires, enz., maakte *hy zich gereed om slag te leveren. Twee andere korpsen der Engelschen die moeite deden om hem in te sluiten, waren nog ver weg, en hij zou nog tijd hebben om den vijand veel nadeel te doen. De Wet had nog 3000 man onder zich, maar kon daarvan maar één vierde gedeelte gebruiken. De andere moesten zooveel mogelijk de omtrekkende bewegingen der Kha ki's tegengaan. Brissaud beschrijft dan hoe de Wet met zijn kleine troepje aan de steeds naderende en aan groeiende Engelsche macht weet te weerstaan hoe hy van alle kanten wordt aan go vallen, en hoe ten slotte op den 5den Juli hij wordt op- geëischt zich over te geven. Van 's ochtends 10 tot 's avonds 6 uur wordt hij gebombardeerd twee aanvallen worden afgeslagen. Den 7den wordt de beschieting hervat, en generaal Bro- adwood zal nu den linkervleugel der Boeren gaan omtrekken. Toen ontruimt de Wet eerst zijn rechterflank, daarna zijn westetfjke stelling, en 's nachts gaat de Wet zyn gebeole macht er stilletjes van door, terwijl van hem in den driedaagschen stryd niet meer dan zestien man zijn buiten gevecht gesteld, en niet anders dan één oud kanon, by Stormberg veroverd, in de handen der Engelschen wordt achtergelaten. De Engelsche verliezen daarentegen waren zeer aanzienlijk. Er werden op een heuvel ten Noorden van de plaats 97 dooden begraven en elders nog 7. 's Avonds werden er 82 gewonden in het dorpshuis binnnengedragenin scholen en kerken moesten 4 hospitalen worden opge dicht. De dokter, chef van de Duitsche ambu lance, heeft gezien, dat er ongeveer 500 man buiten gevecht waren gesteld, en den dag, waarop hij werd teruggezonden, waren er nog t Eüg'elscne ambulances aan de^ Oostkant.bezig om de gewonden op te zoeken. Dit verhaal, zegt Brissaud ten slotte ironisch, kan als aanvulling dienen van het eerste En gelsche telegram in de gemelde bewoordingen Wy zyn Bethlehem bijna zonder stryd binnen getrokken. Onze verliezen waren 2 gedood en 3 gewond Men heeft te New-York een smokkelaarster gevat, een gewezen tooneelspeelster, die be schuldigd wordt voor wel f 100.000 aan dia manten te hebben gesmokkeld en wel op een eigenaardige wijze. Zy liet haren hond een paar dagen zonder eten en gaf hem dan balletjes gehakt vleesch, waarin diamanten waren ver borgen. Zoo bracht het dier de kostbare steenen veilig en onopgemerkt voorby het wakend oog der douane beambten. Maar ditmaal had zij haar juweelkistje wat al to zeer volgestopt. De hond stierf in het kantoor van invoerrechten. De beambten, die de oud-actrice verdachten en haar kleederen al hadden doorzocht, kwamen op den inval het dier te laten opensnijden, en toen dat geschiedde, vond men in de maag van den hond voor een aardig sommetje aan diamanten. Voor een Londensche firma worden in de fabriek van den Heer W. Wollerich, te Veen- dam, proeven genomen om te trachten uit den afval van aardappel vezels kruit te fabri ceer en. Tot dusver is 't gelukt het aanwezige zand uit het poeder te verwijderen, hetwelk alleen kan gebeuren bij aardappelen, welke in zand- of veengrond geteeld zijn. Aangezien de grondstof van kruit grootendeels uit houtstof bestaat, en het hout zeer duur en de aardappel vezels daarentegen weinig waarde hebben, kan het procédé bij welslagen, voor de vezels eene toekomst openen. Trouwens ook voor een ander doel worden de vezels gebruikt de Heer W. zendt reeds geruimen tijd ver werkte vezels naar Engeland, alwaar men wan delstokknoppen, deurknoppen, schotels, presen teerblaadjes, enz. enz. daaruit weet te maken. Om voor de jaren van 1900 tot en met 1999 uit te maken, op welken dag een bepaalde datum valt, handelt men als volgt: Men schrijft op de 12 cyfers 0336 1462 5035 die ieder voorstellen een maand, aldus: 0 is Januari, 3 is Februari, 3 is Maart, 6 April, 1 Mei, 4 Juni. 6 Juli, 2 Aug. 5 Sept. 0 Oct., 3 Nov., 5 Dec. Als dagcijfers gebruikt men 0 is Zondag, 1 is Maandag, 2 is Dinsdag, 3 is Woensdag, 4 is Donderdag, 5 is Vrydag, 6 is Zaterdag. Wanneer men nu een dag wil vaststellen plaatst men onder elkaar 1 den dag van de maand 2 het maandcijfer; 8 de laatste twee cijfers van het jaartal 4 het vierde deel van de laatste twee cyfers van het jaartal met ver waar loozing van de breuk. Byv. 25 September 1900 25 dag van de maand 5 maandcijfer (9de get. in de reeks); 00 (laatste 2 cyfers van het jaartal) 0 (het 4de deel van 00.) Totaal 30 Dit getal, gedeeld door 7 7/30/4 28 geeft tot rest 2. 2 is Dinsdag. 25 Sept. 1900 valt dus op Dinsdag. Bijv. 29 Januari 1997: 29 dag van de maand 0 maandcyfer (le get. in de reeks) 97 (laatste 2 cyfers van het jaartal) 24 (het vierde deel van 97 is de breuk 1/4 wordt verwaarloosd), Totaal 150 150 gedeeld door 7 7/150/21 14 10 7 Rest is 3 en 3 is Woensdag; 29 Jan. 1997 is een Woensdag. Van 9-15 Oct. 1900. ONDERTROUWDA. Vos, jm. 24 j. met A. L. de Smit, jd. 21 j. J. C. Burrink. jm. 28 j. met 0. Poortvliet, jd. 25 j. A. Calatz, jm. 26 j. met J. van Winckelen, jd. 23 j. GETROUWDF. J. van Dierendonck, jm. 24 j. met A. E. L. van Wynsberge, jd. 28 j. H. Wedts de Swart, wedr. 28 j. met M. W. But, jd. 25 j. P. de Lange, jm. 30 j. met M. Bruijnooge, jd. 25 j. BEVALLENC. Wessels, geb. Tazelaar, z. C. Neve, geb. Bosschaart, z. M. Moens, gel. Mayers, z. A. F. Hoogesteger, geb. Dodmond, d. J. J. Simpelaar, geb. Francois, d. A. I\ vanRooyen, geb. Witte, d. A. J. Snoep, geb. Van Stam, d. P. J. van Iren, geb. de Munck, d. E. Frank, geb. Jacobs, d. J. de Jonge, geb. Berton, z. M. Rooze, geb. Adams, z. GEBORENEene buitenechteiyke d.mooder 85 j. Eene buitenechteiyke d.moeder 21 j. OVERLEDEN: J. C. Styger, z. 8 m. A.C. M. van Rooyen, d. 4 d. .a Spek en

de Faam | 1900 | | pagina 1