Foke Stribos: 'Als kunstenaar moetje met beide benen op de grond staan' Qok na^ Hemelvaart nog mooi weet Over zaken die spelen mag je vragen stellen KieU-w^S ui( ï?e DiereixS^ee Beroepings- Kunst en kunstenaar op Goeree-Overflakkee (1) Het weer van volgende week... Vaderdagcadeau maken bij SWO Diploma voor 46 zwemmers WERK EIIAtlDEn-niEUWS Landschap en kleur Eerlijkheid en hoop Docentschap Evenwicht Exposities Parkeersplaats Insprekers Bestuursakkoord Blij r «1 «k 4P HOEKSCHE WAARD PAGINA 10 VRIJDAC; 3 JUNI 201 DIRKSLAND - Op mijn belletje word meteen opengedaan. Je kunt niet merken dat de heer Stribos nog maar net uit Kampen is gearriveerd. Daar woonde hij als bestuurslid van de CNV Kunstenbond een ver gadering bij. Het thema dit jaar van de Kunsten bond is 'Hemel en aarde'. Daarmee belanden we gelijk bij een belangrijk thema en een grote inspi ratiebron van beeldend kunstenaar Foke Stribos: zijn geloof in de Schep per van hemel en aarde. In de lichte woonkamer hangt schilderwerk van Foke. We zitten aan de eettafel als Foke enthousi ast zijn passie voor kunst verwoordt. Als je door het achterraam kijkt zie je de eeuwenoude Hervormde kerk van Dirksland. In de middagzon wast poes Poeki zich uitgebreid. De oude bomen in de kerk- tuin laten hun uitbundig groene blad zien terwijl een paar ganzen langs de gracht scharrelen. In de tuin staat ook het atelier van Foke. Daar werkt hij al sinds hij in 1983 in Dirksland neerstreek als geboren en getogen Lim burger. Door Jolanda Driesse-Bosland Op mijn vraag hoe Foke er toe kwam beeldend kimstenaar te worden peinst hij even. 'Ik ben ermee opgegroeid', vertelt hij. 'Mijn vader was fotograaf, een nuchtere man. Mijn moeder heeft haar hele leven geschilderd. Ze heeft na twee jaar studie haar opleiding aan de Maastrichtse Stadsacademie beëindigd om in de Tweede Wereldoorlog als verpleegkun dige voor het Rode Kruis te gaan werken'. In Weert ont moette ze de vader van Foke. Ze vonden elkaar onder meer in hun liefde voor creativiteit en avontuur Die liefde gaven ze ook door aan hun zoon Foke. Hij begon zijn uitgebrei de kunststudie aan de St. Joost academie in Breda. Daar stu deerde hij grafische techniek. Deze studie werd voorgezet aan de Jan van Eijkacademie in Maastxicht. Hierna volgden Foke Stribos. studies aan de Stadsacademie voor toegepaste kunsten te Maastricht, de Hogeschool Rotterdam en de Willem de Kooning academie te Rotter dam. Voor een kunstenaar is het van belang door studie op de hoogte zijn van een aantal wet matigheden in bijvoorbeeld kleurgebruik. 'Als je deze wetmatigheden kent kun je er in je eigen werk ook weer vanaf wijken. Kleurgebruik is persoonlijk', aldus Foke. Kobaltblauw bijvoorbeeld is een basiskleur in zijn werk. Als voorbeeld wijst hij naar de wand. 'Hier zijn geel en blauw de hoofdkleuren'. Duinen en strand worden op het doek verbeeld met brede kwast streken. De brede kwaststreek vindt je regelmatig terug in het werk van Foke. Een han delsmerk zou je dat kunnen noemen. De kracht die je hier mee kimt verbeelden komt onder andere tot uiting in de verflaag die aan de zijkanten van de kwast dikker is en zo expressief naar voren komt. Inspiratiebronnen Inspiratie vindt de heer Stri bos in de natuur, bijvoorbeeld zand, duinen en stranden. Licht en duisternis is een thema, evenals de doorgang van de ene naar de andere ruimte. Jezus zegt: Ik ben de Deur; indien iemand door Mij ingaat, die zal behouden worden; en hij zal ingaan en uitgaan en weide vinden. (Joh. 10:9). Deze tekst heeft veel betekenis in het leven van de heer Stribos. Eén van zijn meer recente schilderijen heet dan ook 'Uitweg', twee ande ren 'Doorgangen'. Het experiment aangaan is eveneens een uitdaging en tevens inspiratiebron voor Foke. 'Wat gebeurt er nou in het vlak met de kleur, welke tegenstellingen ontstaan in de structuur door de kwaststreek. Dit prikkelt hem tot het vin den van nieuwe oplossingen. Als andere inspiratiebron noemt Foke het op zoek zijn naar rust in zijn werk. Hij geniet enorm van het Franse landschap. Samen met zijn vrouw verblijft hij regelmatig in Frankrijk en komt dan Vol inspiratie terug. Een tijd heeft Foke gewerkt met sobere kleuren. Hij vertelt over de enorme vervuiling door olie langs de Nederland se en Belgische kust in 1989. Dat greep hem erg aan. Al die dode beestjes langs de kust. Hij voelde dat hij het lijdende landschap wilde verbeelden. En de mens die dit alles ver oorzaakte. Dit resulteerde in schilderwerken met donkere kleuren. Hierop vertelt hij zich een gelukkig mens te weten door de wetenschap dat Christus ook voor dit lijden van de schepping geleden heeft aan het kruis. En hier mee alles volbracht heeft. Eén van zijn werken draagt dan ook de toepasselijke naam 'Kruisiging'. Veel technieken worden door hem toegepast en beheerst. Onder andere het werken met houtskool en potlood, goua che, etsen en pasteltekenen. Vooral olieverf en acryl zien we regelmatig terug. Om tnet dikkere lagen te werken voegt Foke soms zand aan de verf toe. Wil je als kunstenaar op een eerhjke manier bezig zijn, dan is niet alles alleen maar mooi. Dat verbeeldde hij door het gebruik van de kleur zwart vermengd met zand. Zo wilde hij de vogelresten, plastic zak ken en olieklonten verbeelden in een aangetast landschap. Je moet wel eerlijk zijn, met bei de benen op de grond staan. Dat is Bijbels, lees de psalmen maar, kijk naar Jezus. Anders krijg je oppervlakkige kunst'. De heer Stribos ziet kunst als een vorm van communicatie Na een periode van sober kleurgebruik keerde Foke terug naar het werken aan kleurige landschappen. Hij doet zijn werk met veel passie en ook met hoop. Hoop op de toekomst. Het maken van kunst is voor hem ook een zoektocht. Een zoektocht die voor Foke steeds opnieuw uit komt bij de al genoemde tekst: 'Ik ben de Deur'. Naast beeldend kunstenaar is Foke als docent verbonden aan de Prins Maurits scho lengemeenschap te Middel- harnis. 'Met veel genoegen', zo benadrukt hij. In 1983 begon hij als docent aan het IHNO/LHNO en hij vond het lesgeven steeds leuker worden. Het omgaan en begeleiden van jongeren is voor hein een uitdaging. 'Er is wederzijds contact'. Sinds 10 jaar doceert hij Culturele en Kunstzinnige Vorming aan de bovenbouwklassen van de scholengemeenschap. Hier voor behaalde hij de Ie graads bevoegdheid aan de Willem de Kooning academie te Rot terdam Stribos probeert evenwicht te vinden en te bewaren tus sen onderwijs, kunst en gezin. Hierin is het belangrijk goede keuzen te maken. De kerke lijk gemeente van Dirksland waartoe hij behoort speelt een belangrijke rol in zijn leven. Af en toe hangt een schilderij van hem op bijzondere dagen in de kerk. Bijvoorbeeld tijdens de Stille Week voor Pasen. Stribos vindt het jammer dat kunst soms afgedaan wordt als niet nuttig of zelfs overbodig. Hij hoopt dat ook juist bij christenen een herwaardering voor kunst op zal treden. Voor het vakmanschap, maar ook voor de verbeelding van de boodschap, de communicatie. Op verschillende plaatsen exposeert Stribos van tijd tot tijd zijn werk. Tot afgelopen zaterdag in het Diekhuus als onderdeel van de KunstKijk- route op Goeree-Overflakkee. Op dit moment kunnen wer ken van Foke bekeken wor den bij Plaisier Interieur in Ridderkerk. In de komende zomermaanden is er werk van Foke te zien tijdens de zomer- tentoonsteling in het Diekhuus en gedurende de Goereese Kunstdagen. Voor meer informatie: www.fokestribos.nl Binnenkort deel 2 in deze serie. Het zomerweer is weer teruggekeerd in de Eilandenre- gionen en in het weekeinde kan het zelfs weer bijna 25 graden worden in onze contreien. Na een opvallend warme maandagmiddag en -avond (het werd zo'n.28 graden in ons gebied) volgde een kou front dat wat regen gaf. Dinsdag overdag was een dag waarop het een flinke jas koeler werd en bleef het kwik stokken op amper 15 graden nabij Middelharnis. Momenteel kruipt een solide hogedrukgebied via het zuidwesten van Europa naar de Benelux en breidt zich de komende dagen nog uit naar de noordelijke Noord zee en het zuiden van Scandinavië. Dat is een klassieke zomerse luchtdrukontwikkeling die doorgaans garant staat voor zeer acceptabel zomerweer. Een aflandige wind gaat ons prachtig weer geven. Vanaf nu hebben we nog twee dagen (zeer) zonnig weer in een veelal diepblauwe lucht. Een matige bries uit het noordoosten voert droge en steeds warmere lucht naar Nederland. Richting en in het weekeinde zal het kwik zijn opgelopen tot een heel stuk richting 25 graden in onze zuidweste lijke oorden. De betrekkelijke warmte zal door menig een goed gedragen worden gezien de droogte van de lucht. We zien de relatieve vochtigheid dan namelijk teruglopen tot ongeveer 30 procent. De zonkracht zal flink hoog zijn, rond 7, dus te lang (onbeschermd) in de felle zon bivakkeren wordt afgeraden. Het strandweer zal prima zijn zaterdag bij een matige aflandige (noord oosten) wind. De droogte krijgt met zo'n weertype dus weer een nieu we en helaas sterke impuls en nu er her en der berege- ningsverboden dreigen, of inmiddels al gelden, is de land - en tuinbouw cïaar niet bepaald mee gediend. Pas op zondag kan de kans op een (onweers) bui wat toenemen, maar opnieuw lijkt daarmee geen door braak te zullen plaatshebben naar een sterk wisselvallig weerbeeld met dagelijks talrijke buien. Toch wordt het na het weekeinde wisselvalliger en enigszins groeizaaiu weer. Sominige instituten die zich bezighouden luet het weer op langere termijn gaan uit van een bijzonder droge junimaand. Als dit echt het geval zal zijn straks, komen er ernstige droogteproblemen in ons land. ■i-i na/ iiiüod Eindelijk een paar flinke buien komende week? M^er info via de weerprimeurlijn 0900-1234554. Weerman Mare Putto OUDE-TONGE - SWO, jeugd commissie Oude-Tonge gaat op woen.sdag 8 juni a.s. een vaderdagcadeau met alle kin deren van Oude-Tonge maken. De middag wordt gehouden in hét Infocentrum, Bernhard- straat 27 in Oude-Tonge. De middag is voor de kinderen van groep 1 t/m 8 van 13.30 uur-15.30 luu'. De kosten zijn 2,00 pp. Voor info bel met de SWO 641344, STELLENDAM - Vorige week maandag hebben 46 kinderen hun zwemdiplo ma gehaald in zwembad 't Zuiderdiep in Stellendam. \'oor hun A-diploma slaagden: Annemijn Kooijman, Boaz van Delft, Celine van Erkelens, Dithiano Wandemaker, Luca de Man, Maarten Voogd, Han nah Tanis, Rick van Lenten, Robbie Costerus, Ishaja -Kie vit, Erika Schippers, Enna v/d Berg, Christa Mackloet, Anouk Roon, Jasmijn Meijer, Tiësto Tool, Chris Kruit, Wessel Tanis en Arnout Keijzer. Diploma B behaalden: Xavi Verhage, Peet Grinwis, Bram van der Have, Dagmar v/d Leenden, Tim Kievit, Björn Vroegindeweij, Nico Mierop, Lyana Knop, William Klepper, Kim Troost, Jelle Kievit, Joey Smithuis, .Amber Dekker, Juli an Tanis, Mos van Leeuwen en Ro.sanne Roest. Zwemmers voor het C-diploma waren Elena Smink, Fleur van Dainme en Aaron Lam. Christel Giebel, Tess Melissant, Joost van Dam, Anna Smink en Pieter Verheijden ontvingen hun eerste diploma snorkelen. Eramely Mostert zwom af voor snorkelen 2 en Elise Mostert en Iris Nossent zwommen met succes af voor snorkelen 3. Vanaf 1 jtmi kan weer inge schreven worden voor de nieu we cursus zwem-ABC en snor kelen 12 en 3 in september DIRKSLAND - Afvalcon tainers die na het legen niet netjes zijn terugge zet door de vuilophalers. Een supermarkteigenaar die zijn parkeerplaats niet netjes houdt. Vragen hier over zou men wat betreft de Dirkslandse wethou der Koningswoud beter direct aan de betreffende gemeenteambtenaar moe ten stellen. Door Kees van Rixoort "Dit zijn vragen van iemand die het telefoonnummer van (iemeentewerken kwijt is", zei de wethouder vorige week donderdag gevat in reactie op de zaken die PvdA-raadslid Keuker naar voren bracht. De laatste vond dat hij het recht had om de vragen te stellen. "Dit zijn dingen die spelen in het dorp, dus die horen thuis in het vragenuur." Koningswoud meldde dat Ira- do, de vuilophaaldienst, juist een brief van het ISGO heeft ontvangen. Daarin staat dat de containers op de trottoirs moeten worden teruggeplaatst en dat op straat gevallen afval moet worden opgeruimd. De ondernemer, die de super markt in Dirksland runt, kan de opdracht tegemoet zien om de parkeerplaats bij de winkel schoon te houden. "Nu ziet het er af en toe niet uit", kreeg Keuker van verschillende dorpsgenoten te horen. Raadslid Keuker vroeg ook om een brief van de directeur van openbare basisschool De Inkt vis op de agenda te zetten voor de volgende raadsvergadering (9 juni). De brief gaat over de extra kosten die de school kwijt is aan bibliotheekboeken sinds het schrappen van de gemeen telijke subsidie voor het lees- punt in Melissant. "Er zullen zeker insprekers zijn", kondig de raadslid en schooldirecteur Keuker aan. Een motie van Keuker kreeg onvoldoende steun in de gemeenteraad. In de motie sprak de PvdA'er zijn bezorgd heid uit over de invoering van de regeling Werk naar Vermogen, een onderdeel van het bestuursakkoord tus sen het Rijk en de Vereniging van Nederlandse Geineenten (VNG). Keuker riep het col lege op terughoudend te zijn met het ondertekenen van dat bestuursakkoord, zolang er nog onzekerheden zijn over de regeling. De afspraken tussen Rijk en VNG kunnen financi ële risico's met zich meebren gen voor sociale werkvoorzie ningen zoals Het Binnenhof. "Ik wil alleen maar een signaal afgeven. Het is tijd om ons zor gen te maken en oiri onze zor gen uit te spreken", aldus de indiener van de motie. Keuker kreeg alleen steun vair Leenders (Gemeentebe langen), die de motie nog aan de softe kant vond. De andere partijen benadrukten dat het bestuursakkoord een compleet pakket behelst, de uitkomst van ontjerhandelingen, waar je niet zomaar aanpassingen aan kan doorvoeren. VVD'er Zwanenburg zei de ongerust heid wel te begrijpen, maar het landsbelang belangrijker te vinden. "We moeten de tering naar de nering zetten. We heb ben het wel eens over Grie kenland, maar we moeten ook maar eens kijken naar wat hier in Nederland aan de hand is." Zwanenburg noeinde allerlei cijfers, waaronder de omvang van de staatsschuld; 400 mil jard euro. Blij was Keuker met de reac tie van burgemeester Stoop, die zei dat het college zich bewust is van de risico's die aan het bestuursakkoord kleven. En dat hij bij de uiteindelijke stemming in VNG-verband de stemming van de gemeente Dirkslandzal laten afliangen van nadere informatie en de discussie die zich zal ontspin nen. Stoop ontraadde de motie niet. "De motie zegt niet dat we niet moeten ondertekenen, maar dat we daar terughou dend mee moeten zijn." PROTESTANTSE KERK Beroepen: te Amerongen- Overberg (hervormd wijk 2 Overberg), ds. E. E. Bonter te Oud-Loosdrecht; te Olde- broek (hervormd wijk 2), ds.- M.J. Schuurman te Ilpendam- Watergang; te Bontebrug- Gendringen, ds. H.E. van der Zwaag te Halsteren/Nieuw- Vossemeer, die dit beroep heeft aangenomen; te Marken, ds. H. Dekker te VoUenhove, die dit beroep heeft aangenomen; te Zoetermeer (wijkgemeente Rokkeveen), ds. D.A.J. Sonne- veld te Spijkenisse. Aangenomen: naar Ommen (gereformeerd), proponent M.J. Karels te Utrecht; naar Rijssen (hervormd wijk 3), ds. E. de Mots te Goedereede; naar Rouveen (hervormd wijk 2), ds. W. van Vreeswijk te Rijs- sen; naar Oudewater-Heken- dorp (hervormd), ds. J.J. van den End te Molenaarsgraaf. Bedankt: voor Sommelsdijk, ds. G.J. Hiensch te Elst-Rhe- nen. HERSTELD HERV. KERK Beroepen: te Nieuwleusen, ds. A. Vlietstra te Katwijk aan Zee; te Kesteren, kandidaat W. Nobel te Leerbroek. Beroepbaar: kandidaat W. Nobel te Leerbroek. Tel. 0345- 599122. E-mail: wnobel@klik- safe.nl; kandidaat L. Kroone- man te Renswoude. Tel. 0318-571735; kandidaat D.J. Diepenbroek te Waarder. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Almelo, ds. W.F. Wisselink te Leek. Aangenomen: naar Amersfoort de Horsten, ds. B. Luiten te Zwolle-Centrum, die bedankte voor Den Haag-Zuid/Rijswijk en voor Wageningen. NED. GEREE KERKEN Beroepen: te Dalfsen, kandi daat D.H.T Postuma te Apel doorn. Aangenomen: naar Vlaardin- gen, ds. PJ. Weij te Emme- loord. GEREE GEMEENTEN Bedankt: voor Picture Butte (Canada), ds. G.M. de Leeuw te Ridderkerk. Toegelaten tot het volgen van de lessen aan de Theologi sche School: Dhr H. Brons te Utrecht, Dhr H. v.d. Heiden te Doetinchem, Dhr. W.A. Zondag te Nunspeet. GEREE GEM. IN NEDER LAND Bedankt: voor Eist (Ut) en voor Newark (Canada), ds. J. Roos te Barneveld. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Kinderdijk, ds. T. Klok te Urk. Til rel ecl scï we prj rel ma In de Dierenstee wacht Mike op een nieuw thuis. Mike is een kruising Boerenfox en is een gecastreerd reutje van 6 jaar oud. Het is een heel leuk hondje dat graag weer een baasje wil van wie hij volop aandacht krijgt, want dat vindt dit aanhankelijke ventje «iTIPHTTMO helemaal gewel- MIUMUINO dig. Mike is ook DIERENBELANG prima maatjes met kinderen en met andere huisdieren kan hij het ook goed vinden. Ook Gwen is op zoek naar een nieuwe baas. Gwen is een Rottweiler, een gesteriliseerd teefje en ze is 1 '/i jaar oud. Gwen is een leuke enthousiaste hond, wel erg sterk en soms een beetje onbehouwen, maar wel heel lief Ze kan over het alge meen goed met andere honden overweg, maar met katten is ze heel wat minder goe de maatjes. Gwen wil graag een plaatsje bij iemand waar geen kinderen in huis zijn. Heeft u interesse in één van deze leuke viervoeters, kom dan eens vrijblijvend een kijkje bij ze nemen in het dierenasiel. Naast deze dieren wachten er in het asiel uiter aard meer honden, katten en konijnen op een nieuw baasje. Dierenasiel de Dieren stee is te vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186-655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Website: www. dierenstee.nl. Mike wacht op een nieuw thins.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 10