Bezorgde natuurliefhebbers in actie voor behoud van de weidevogels in Oude Oostdijk Raad Goedereede draagt op dit moment geen geld bij aan startkrediet uitvoering Plan van Aanpak Herindeling Groenteman Kees van der Jagt neemt afscheid van Sommelsdijkse weekmarkt Kerkdiensten Hemelvaartsdag donderdag 2 juni Kerkdienst Ger. Gem. in Ned. Nieuwe muziekinstrumenten voor jubilerende korpsleden EIIAI1DEn.niEUW5 Rommel marktspullen Adviesgroep De Vogel neemt verzekerings- en hypotheek- portefeuille van Arjo Spuij over Rommelmarkt bij dierenasiel EIIAt1DEn-t1IEUW5 'herkin(;en Borden Ruilverkavelingen Stil Voorbarig Toelichting Minderheid Besparen Kwaliteit voorop Hobby RECTIFICATIE: I'A(;iNA2 1)1NSI)A(;31 MEI 21)11 OL DOORP Herv. Gem. 'J.'iO uur ds, A, Beider - Hersteld Herv. Gem. Dorp- stienden: 9.,'50 luir kaïid, Laiik;iar en 19,00 luir d,s, (.'..].V. van der Ba.s - Geref. Kerk 10.00 uur ds. Windt - Ger. Gem. ().;iO uur leesdiensl - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. K.,\I. de Jong (iOEDEREKOt Herv. Gem. O.SO uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J.VV. van Estrik STELLEN DAM Herv. Gem. 9.30 uur ds. D. Hoolwcrl - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uin- ds. VV.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 nin- ds. A.S. Rienstra MELIS.SANT Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.D.) ds. N. van der Want - Geref. Kerk 9.30 luu" ds. H. Procee - Ger. Gem. 9.30 uur lees- dienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur leesdienst I)IRKSL'\ND Herv. Gem. 9.00 uur ds. J. Willenisen - Ger. Gem. 10.00 uur ds. J. .Scliipper Herv. Gem. 9.30 uur ds. M.B. van den Akker - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 lun- leesdienst SOMMELSDIJK Herv. Gem. 9.30 uur ds. D.). van Eckeveld - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. L.M. Jongejan - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. W. .'\rkeraats - Exodusgemeente 10.00 uiu' ds. L.J. Lingen MIDDELH.A.RNIS Herv. Gem. 9.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 9.30 uur (in Exoduskerk) ds. L.J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 uur ds. S. Maljaars - Chr. Geref. Kerk 9.30 uiir ds, J.P Boilen - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur ds. D.J. \an Diggele - t'-GM De Rots Hel Diekhuus 10.00 uur dienst. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J.T. Lubbers - Ger. Gem. 10.00 uur (openb. bel.) ds. P. Blok OUDE-rONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. P.M. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst S'IAD a/h HARIN(;VLIE r Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.J. C:atsburg - Geref. Kerk 10.00 uur de heer K. Baas - Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst DEN BOMMEL Herv. Gem. 9.30 uur kand. A.J. Post - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Anninga ()OLT(;ENSPL.AA'r Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur kand. J. Kooij - Geref. Kerk 10.00 uur (dienst in Den Bominel) - Ger. Gem. 9.30 uur lee,sdienst LANC.STRA.Ar Herv. Gem. 10.00 uur ds. D.A. Snijder MELISSANT - Vanavond, dinsdag 31 mei, 19.30 uur, ds, A. Schultink, openb. belijdenis. Apollo in actie in de Goereese haven. GOEDEREEDE - Ondanks de minder gunstige weers omstandigheden beleefde Goedereede het afgelo pen weekeind een twee daags cultureel festijn van sprankelende klasse. Dat alles in het kader van het 125-jarig jubileum van de Koninklijke Fanfare Apol lo. Door Jaap Ruizeveid Honderden belangstellenden volgden vanaf zitplaatsen op de kade het optreden van het jubilerend korps onder leiding van dirigent Leo Simons, ver sterkt met medewerking van Bert van Bommel, Juta Bol- sius en Piet Westhoeve, en van het Fanfare korps der Genie, onder leiding van Peter Poel. Dat alles vanaf een ponton in het sfeervolle haventje. Tijdens het concert op vrijdag overhandigden bestuursleden Kees van Dam en Wim Pijl van de Stichting Oud Papier (een ondersteunende stichting bin nen de Koninklijke Fanfare Apollo) zes nieuwe instrumen ten aan respectievelijk Bea Herrewijnen (cornet) en aan Harry Vissering en Jacques van Broekhoven elk een trom pet. Verder een alt-sax aan Rianne Tanis en Kirsten Feller en tenslotte was er een nieuwe schuiftrombone voor de jeug dige leerling Marijn Koesse. Een uitgebreid verslag van het culturele weekeind in Goede reede rondom het 125-jarig jubileum van Apollo vindt u in onze vrijdageditie van Eilan den Nieuws. Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: Uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Somtnelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 Bezorgklachten: (06) 13981177 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,45. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zalfelijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensbericiiten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Biadmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-ver!<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREEDE - Donder dagavond, was de door gaans rustige polder Oude Oostdijk bij Goedereede het toneel van een actie van een aantal bezorgde natuurliefhebbers. Zij plaatsten borden op de hoek van de Roemeinse weg en de Kafhoekweg. Met deze borden willen zij de aandacht vestigen op het vertrek van de wei devogels uit de polder en daaraan volgende 'stilte' in het gebied. Een vertrek dat niet nodig hoeft te zijn. Door Adri van der Laan Een aantal weken geleden stond in Eilanden-Nieuws een artikel waarin Ted Sluijter van Natuurmonumenten de nood klok luidde. Hij wees erop dat de natuurorganisatie zich zorgen maakte over het ver dwijnen van de weidevogels in Nederland en in het bijzon der die uit de Oude Oostdijk bij Goedereede. De oorzaak hiervan ligt in het feit dat de boeren al heel vroeg beginnen met het maaien van gras. Het gevolg hiervan is dat de pasge boren kuikens of de nesten van de weidevogels, -grutto, ture luur en scholekster deze eerste graslandsnede niet overleven, wat weer tot gevolg heeft dat het op den duur wel erg stil wordt in de polders, omdat de weidevogels met hun karakte ristieke geluiden zijn verdwe nen. Een ontwikkeling die, volgens Natuurmonumenten, met een kleine ingreep in het graslandbeheer zou kunnen worden stopgezet. Niet alleen Natuurmonumen ten is bezorgd, maar ook ande- le natuurliefhebbers, die et veel voor over hebben dat de weidevogels behouden blijven. Een aantal mensen, aangeslo ten bij Vereniging Natuur en Landschap Goeree-Overflak kee (NLGO), kwam donder dagavond in actie. Midden in het weidegebied van De Oude Oostdijk plaatsten zij borden met afljeeldingen van vogels die op die plaats in hun voort bestaan bedreigd worden. Onder de borden staan ludie ke teksten. Met deze borden willen zij de aandacht vragen voor de problematiek in de Oude Oostdijk en hun zorgen aan een breder publiek ken baar maken, "want niemand is er toch mee gediend dat het stil wordt in deze polder?" vraagt Krijn Tanis van de NLGO zich af De mensen van NLGO leg gen uit dat de Oude Oostdijk twee ruiverkavelingen heeft ondergaan. Bij de laatste ruil verkaveling heeft een deel van De 'actievoerders' in De Oude Oostdijk, plaatsen de borden, v.l.n.r: Krijn Tanis, voorzitter vngehverk- groep NLGO; Jan Baks, bestuurslid NLGO; Cees Appel, weidevogelbeschemier; Hendrik Baas, voorzit ter NLGO; Bram Brinkman, weidevogelbeschermer (Foto: Adri van der Laan) de polder ook een natuurbe stemming gekregen. "Tien jaar geleden was er een goede samenwerking met de agra riërs in het gebied. We zet ten toen stokjes bij de nesten zodat de boeren netjes rond de nesten heen konden maaien, maar langzamerhand werd de samenwerking minder en momenteel worden we van hun land geweerd..." Volgens de vogelliefhebbers voelen de boeren zich beknot in hun bedrijfsvoering en zien ze natuurbeschermers als een bedreiging. De vogelliefhebbers benadruk ken dat er enkele boeren in de Oude Oostdijk zijn die niet met hen mee wil werken. Ande ren geven alle medewerking om de nesten te sparen. Toch benadrukken ze dat het hen er niet om gaat om de boeren zwart te maken. Ze noemen dan ook geen namen van de boeren die geen medewerking wil geven. "Het gaat ons erom dat we tot een compromis kun nen komen. Wij reiken de boe ren de hand om samen tot een oplossing voor het probleem te komen en hopen binneukcjii een gesprek te kunnen hth- ben". De oplos.sing zou kun- nen zijn om op een bepaalde manier te maaien, zodat er 'vluchtstroken' voor de kuikens zouden ontstaan. Verder /ou den er ook nestbescheniurs geplaatst kunnen worden Verder kunnen de boeien tmk stibsidie krijgen voor de maat regelen die ze treffen. Uit vogeltellingen blijkt bij. voorbeeld dat het aantal jrn». to's in de Oude Oostdijk sierk is teruggelopen. Een aainal jaren geleden telde men jaar lijks nog vijfentwintig paartjes grutto's. Nu zijn dit er maar :l a 4 paartjes, "en er zijn jaren bij dat er helemaal geen jong groot wordt gebracht". Dit- zelfde geldt voor de tureluui de kieviten en de scholeksters. ,Als dit volgens de mensen van NLGO zo doorgaat zal het over enkele jaren 'stil' zijn in de pol der. "Willen we dat...?" zo is hun vraag aan bestuurders, agrariërs en omwonenden \an het enige weidevogelgebied op het eiland. De NL(;0'ers hopen dat de boeren hun actie zien als een uitgestoken hand... en ze zijn natuurlijk graag bereid om samen niet de agrariërs tot een oplossing te komen. Allereerst in het belang van de vogels en prachtige natuur op cle kop van het eiland, maar ook iii het belang van de recreanten, die ongetwijfeld genieten van de vele vogelgeluiden in De Oude Oostdijk. "Het zou getuigen van goed rentmeesterschap als we samen tot een oplossing zul len komen", aldus de mensen van NLGO. GOEDEREEDE - Het was een ouderwetse mara thonzitting. Iets meer dan drie-en-een half uur ver gaderden de politici over een op het eerste gezicht niet al te zware agenda. Immers alleen de con ceptnotitie Economische Visie en het uitvoerings programma 2011-2015 en uiteraard het voorstel om geen startkrediet beschik baar te stellen voor de uitvoering Plan van Aan pak Herindeling Goeree- Overflakkee zouden de aandacht op zich vestigen. Maar het liep bij diverse andere agendapunten toch anders. Door Jaap Ruizeveid Hoofdschotel was dus het her indelingsitem. In cle raadscom missie hadden de fracties van SGP, VGB, PvdA en Ghris- tenUnie hun standpunt al bepaald: 'Op dit moment zeker geen startkrediet'. Oppositie partijen GDA en VVD gebruik ten de raadsvergadering om hun afwijkende visie en stem verklaring helder te etaleren. Het leidde tot de weinig ver rassende uitslag van 11-4. Dat besluit wordt als raadsbesluit meegedeeld aan de Stuur groep Herindeling Goeree- Overflakkee. Mevrouw Keijzer (C"DA) drong er op aan dat ook de toelichting bij het minder heidsstandpunt van haar frac tie en uiteraard ook dat van de VVD helder zou worden gecommuniceerd. Klepper (SGP) vond het voor barig om eilandelijk in totaal 500.000 euro, waarin een deel voor Goedereede van 120.000 euro, op dit moment beschik baar te stellen. Het Tweede Kamerdebat is nog geen feit. Minister Donner zal aan de hand van drie criteria naar het herindelingsitem kijken. Dat zijn noodzaak, urgentie en draagvlak. Zijn standpuntver klaring is opgeschoven en er is een groeiende onzekerheid of de herindeling wel wordt uit gevoerd. "Dat alles komt ons overigens niet slecht uit", voeg de Klepper er aan toe. Eerst nu maar afwachten en geen geld voor dit risicovol gebeuren. Van Dam (PvdA) vond het ook zeer onverstandig als er nu een krediet werd gevoteerd. Bij zijn verklaring verwees hij naar de kritische opmerkingen van de Rekenkamercommissie. Wij moeten geen risico's nemen op een moment dat het standpunt van de minister nog niet is bepaald. Goemaat (GU) wilde geen blanco cheque afgeven bij een zo wankele financiële onderbouwing bij het Plan van Aanpak, Polie (VGB) herhaalde een deel van de opmerkingen van de eerder sprekers. Hij begreep niet dat de drie ande re gemeenten, kijkend naar de door de Rekenkamercom missie gesignaleerde onduide lijkheid, het financiële risico durfden te nemen. Mevrouw Keijzer (GDA) betreurde het dat Goedereede niet in de eilandelijke Stuurgroep is ver tegenwoordigd. Zij meende dat anders de kwahteit van het document beslist in kwaliteit sterker zou zijti geweest. Zij was verder niet gelukkig met de risicoanalyse, de onderbou wing in het dossier Plan van Aanpak en was ook gevoelig voor de kritische signalen die de Rekenkamercommissie had gegeven. Toch was zij van oor deel dat de gemeente voorbe reid moet zijn op hetgeen staat te gebeuren en gaf dat aan met het woord 'tijdigheid'. "Op dit moment is het onontkoombaar om niet de stappen te zetten waartoe wettelijke verplichtin gen bestaan", aldus de CDA- fractieleidster. "Het Plan van Aanpak is daarbij leidend". Mevrouw Reijerkerk (VVD) wees op de verschillende invals hoeken in dit onderwerp. "Wij hebben ingestemd met een onderzoek door de Rekenka- mercommissie. Op veel punten scoort het rapport. Dat geldt echter ook voor de toelichting van de Stuurgroep Herinde ling. We hebben een wettelijke verplichting om voorbereidin gen te treffen. En om die voor bereidingen ook daadwerkelijk uit te kunnen voeren is krediet nodig. Dat de stuurgroep kwa liteit dient te leveren is helder. De financiële onderdelen moe ten helder worden geformu leerd. Dat VVD en CDA eeii andere insteek kiezen bij de herindeling is duidelijk. Wij vinden dat er ruimte dient te zijn voor een minderheids standpunt", aldus de VVD. De Fracties van VGB en (IDA betwistten elkaar nog kort welke gelden er nu al waren uitgegeven door de gemeente Goedereede in het lopende herindelingsonderwerp (coni- municatie-arbeidsplaats en financiële steun aan stichtingl en welke gelden er mogelijk, juist door de gekozen insteek, in de toekomst bespaard zou den kunnen worden. De debat ten waren echter gevoerd. Goedereede geeft vooralsnot; geen geld voor uitvoering Plan van Aanpak eilandelijke herin deling. Marktmeester Jan van Nimwegen (r) overhandigt Kees van der Jagt een pracht bos bloemen bij Kees' afscheid van de weekmarkt te Sommelsdijk. (Foto: Hans l^illenus) SOMMELSDIJK - Een markante verschijning op de weekmarkt in Som melsdijk, en ook in andere plaatsen in de wijde regio, is zeker marktkoopman Kees van der Jagt geweest. Zo'n 25 jaar was hij het boegbeeld van de groen ten- en fruitkraam van Schrijvershof. De ietwat rijzige man in groene stof jas, niet piepjong meer, met 'kaal haar' en blauwe ogen, waarmee hij je van achter z'n brillenglazen pittig maar vriendelijk aankeek, en veelal een joviale lach op z'n gezicht. Iemand die duidelijk van z'n werk, van z'n produc ten, maar zeker ook van z'n klanten hield. Met lui de stem prees hij dikwijls z'n kersverse handelswaar aan en kon je 'm al van verre horen. Maar na vori ge week woensdag is dat verleden tijd. Kees hoopt 11 juni 65 jaar te worden en stopt ermee. Alleen in Barendrecht gaat hij nog even door. Door Hans Villerius Twee en veertig jaar lang heeft Kees van der Jagt op de markt gestaan, op diverse plekken in het land. In Barendrecht, Goudswaard, Hellevoetsluis, Mijnsheerenland, Nieuw- Beijerland, Ouderkerk aan den IJssel, Piershil, Rockanje, Spijkenisse, IJsselmonde en natuurlijk in Sommelsdijk. En achter de schermen van groen ten- en fruithandel Schrijvers hof, waar Kees in dienst was, was hfj de stille motor achter de kwaliteit van de producten én van de uitstraling van de groenten- en fruitkraam. Kees is een bevlogen verteller over z'n vak. "Ik heb gepro beerd een goed product te leveren", legt hij uit, "want je wint 't vertrouwen van je klan ten door producten te verko pen waar de mensen thuis blij mee zullen zijn. Als je hier in de kraam zegt hoe goed en lek ker alles is maar 't valt tegen als de mensen ermee thuiskomen, dan is 't één hooguit twee keer en ze komen niet meer bij je terug, en terecht", zegt Kees. "Als 't om groenten en fruit gaat, dus over je eten, moet 't góéd zijn, moet boven alles de kwaliteit goed zijn. Dat proef je. En dat wil je toch ook, als je thuiskomt na 'n dag hard gewerkt te hebben? Alles wat we hier hebben liggen is de vorige dag zo van 't land gekomen en ligt de volgende morgen vers in de kraam. Ja, dan kan 't best zijn dat 't een paar dubbeltjes duurder is dan elders, maar dan kun je 't ook gerust nog een week bewaren. Dan is 't niet 's avonds nadat je 't hebt gekocht al prutterig of over rijp. Daarom heb ik altijd tegen m'n zwager Maarten Schrij vershof, bij wie ik in dienst was, gezegd: ga nooit voor 'n paar dubbeltjes voordeel, maar voor kwaliteit, want daarmee hou je 't vol.' Daar kunnen je klanten blij mee zijn als ze aan 't eten zijn. Ik zeg tegen Maarten: ik ben jouw ambassadeur op de markt, mijn klanten zijn wel jouw klanten. En als je als han delaar dïe producten verkoopt die je zelf ook graag op je bord hebt, dan is 't goed." "Daarnaast", vertelt Kees, "is ook de uitstraling van de kraam belangrijk, en hoe je met je publiek omgaat. Er moet wel schwung in zitten anders bloedt het alsnog dood. Het moet léven in de kraam. En je moet je klanten behande len zoals je zélf behandeld wilt worden." Kees omschrijft de klant op cle weekmarkt in Sommelsdijk als 'trouw publiek'. "Als ze weten dat je een goed product ver koopt, komen ze terug. Er zijn er zelfs die iedere week op pre cies dezelfde tijd er zijn! Ja, ik heb 't echt met heel veel genoe gen gedaan en heb er enorm van genoten'. En dan is 't je hobby geworden hè?" Terwijl Kees vertelt, houdt hij in de gaten wie er allemaal voorbij lopen. En regelmatig gaat z'n arm omhoog en klinkt 't "goedemorgen!" richting voorbijgangers. 'Ja, dat was er een uit Mijnsheerenland", weet hij meteen. Tot ver over de eilandelijke grenzen weten klanten dus de weekmarkt van Sommelsdijk te vinden en zullen ze er ongetwijfeld een middagje winkelen in Middel harnis aan vastknopen. Alleen Kees van der Jagt zullen ze er niet vaak meer tegenkomen. NIEUWE-TONCiE - Zaterdag 4 juni kunt u voor de laatste keer rommelmarktspullen en fietsen inle\eren voor de jaar markt van de Hersteld Her vormde Gemeente van Nieu- we-Tonge. De spullen kunnen van 9.00 tot 11.30 uur inge leverd worden bij het bij de loods van familie Van Kempen, Duivenwaardseweg 7. Geen bedden, spiralen en wand- meubelen. Kunt u het zelf niet brengen? Neem dan contact op met dhr. J. Both, telefoon: 0187-652072 of dhr. J. Kreeft, telefoon: 0187-651876. In onze editie van 24 mei stond een storende fout in de kop boven het arti kel waarin melding werd gemaakt van de overname van de portefeuilles van Arjo Spuij door Advies groep De Vogel. Zoals uit het artikel bleek komen Arjo Assurantiën en de Hypotheekshop Middelhar nis nu te werken onder 'de paraplu' van Adviesgroep De Vogel. De kop sugge reerde het tegenovergestel de. Excuses hiervoor. REDACTIE EILANDEN-NIEUWS NL'MANSDORP - Op zater dag 4 juni wordt de jaarlijkse rommelmarkt gehouden bij dierenasiel de Dierenstee aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. De rommel markt begint om 9.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het die renasiel is die dag vanaf 10.00 uur geopend voor bezoekers.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 2