Zuid-Hollands Landschap bezorgd over plannen voor nieuwe begraafplaats Ouddorp Nationale Straatspeeldag 39e Ouddorpse Avonddriedaagse bij De Zwaluw verloopt feestelijk en zonnig Amnesty International strijdt halve eeuw voor mensenrechten Basisscholen leggen parcours mini-Roparun af Cultuureducatie in kleine gemeenten Zuid-Holland sterk onder druk Ook na Meimaand Fietsmaand! fietsplezier in Zuid-Holland KabelTV zendt beelden uit van paneel Engelse bommenwerper Bogor draagt het bouwproject Westplaat over aan Herkon EIIAtlDEn-niEUWS Parel PA(;iNA8 VRIIDAC;27MEI2()11 SOMMELSDIJK MID- DELHARNIS - Afgelopen week werden mini-Ropa- runs gelopen op basis scholen in Sommelsdijk en Middelharnis. Hier mee kwam een einde aan een periode vol acties ten behoeve van de Roparun. De Tieleman Keukens - N. Mijnders Runners kunnen zich nu volledig gaan richten op de laatste voorbereidingen voor de Roparun, die op 11 juni van start zal gaan. Mini-Roparuiis zijn sponsorlo pen voor basisscholen waarbij leerlingen in 10 niituiten zo veel mogelijk rondjes proberen te lopen. (Jmdat elke ronde gesponsord wordt door ouders ol buren, probeert iedere leerling er zo veel mogelijk te lopen om zo veel mogelijk geld ojj te halen voor Iret goe de doel. Na eerdere succesvol verlopen nlini-Roparuns op basisscholen in Dirksland en Otide-'Ibnge was het op 18 en 20 mei de beint aan de JC van (ientschool en de Bosseschool. Woensdagochtend IH mei was het al vroeg een gezellige flruk- te op het sportveld in de buurt van de jC van (ientsc liool. Oni kwart over 8 waren leerlingen van het RCK) onder begelei ding van teamleden van de Tieleman Keukens - N. Mijn ders Rtinners druk in de weer met het uitzetten van het 100 meter lange ]jarcoins. De klok, drank- en stempelposten wer den klaargezet en spandoeken werden opgehangen. Al snel kwamen de eerste deelnemers uit groep 3 het veld op. Vol enthousiasme en met bidon in de hand stoven ze weg toen rond 9 lUH' het startschot viel. Er werd fanatiek gelopen om zo veel mogelijk rondjes te kunnen noteren en daarmee het maximale sponsorbedrag op te halen. Na 10 minuten kloirk het eindsignaal en kon den de lopers bijkomen mei drinken en een snoepzakje. Moe, bezweet en niet rode hoofden, maar vol trots op hun geleverde prestatie. Nadat er nog een groepsfoto gemaakt werd, was het alweer tijd om terug naar school te gaan en plaats te maken voor de vol gende groepen. In het kader van hun maat- .schappelijke stage hielpen leerlingen van de RCX) bij de organisatie. Ze zorgden onder andere voor het bemannen van de drank- en stempelpost, maar schreven ook de oorkon des die na afloop aan elke deel nemer werd uitgereikt, Op de website van de Tieleman Keukens - N. Mijnders Run ners, www.roparunflakkee.nl, staan veel foto's van de iriini- Roparun. De totale opbrengst van het evenement is pas over enkele weken bekend, als alle kinderen hun gesponsorde bedragen ingeleverd hebben. Dit bedrag zal ook op de web site gepubliceerd worden. Tien minuten lang renden de kinderen zich in het zweet om zo veel mogelijk geld op te halen voor het doel. De provincie Zuid-Hol land wil de ondersteu ning van cultuureducatie in het onderwijs afbou wen en neerleggen bij de gemeenten. De gemeen ten krijgen hiervoor ech ter geen budget. Voor 135.000 leerlingen in veel kleine gemeenten dreigt beëindiging van goede kunst- en cultuureducatie op school. Gedegen cultuureducatie die bijdraagt aan verantwoord burgerschap staat hiermee op losse schroeven. Scholen ver enigd in de werkgroep Kiuist- menu Goeree-Overflakkee roepen daarom de nieuwe gedeputeerde Han Weber op om deze beslissing te herzien. Het is de taak van de school om goed onderwijs te ver zorgen waaronder kunst- en cultuureducatie. Dankzij pro vinciale progranmia's van Kunstgebouw zoals Kunst menu, Kunst in uitvoering en Kunst op school kan dit op alle scholen in Zuid-Holland met hoge kwaliteit en voor opti male kostprijzen. Goede lan delijke voorstellingen komen naar scholen in niet-stedelijke basisscholen nemen al 10 jaar deel aan Kunstmenu, dat jaar lijks voor alle leerlingengroe- pen wordt verzorgd. In het hoofdlijnenakkoord, dat het nieuwe bestuur van de provincie Zuid-Holland op 21 april presenteerde, staat dat zij de "autonome taken rond cultuureducatie afliouwt". Cul tuureducatie wordt door de rijksoverheid als een belangrijk onderdeel van het curricivlimi gezien. Het voornemen van de provincie om deze taken over te laten aan gemeenten, betekent dat veel basisscholen in kleine Zuid-Hollandse gemeenten dit deel van het curriculum niet meer naar behoren kunnen invullen. Niet alleen het geld ontbi:eekt bij gemeenten, maar gebieden. Leerlingen g|tei.i&lf.' (ïbk,,de iiilioudf^ijke kennis die aan de slag met kunSt]K'öjec-* nodig,js voor l^et ontwikkelen ten, muziek, dans en theafer. van cultiiureclucatieve pro- Ook op Goeree-Overlti^kcf giauinia'j| Ook ontbreekt de nemen scholen pi'ograhinia'^gjf^jiwra;^^j^}iglij|tc kennis en erva- van Kunstgebouw af 'L(f'fi^}Tri^ig an |^|kji|jing en logistiek. De Meimaand Fietsmaand loopt ten einde, maar ook in de komende maanden kunnen fietsliefliebbers hun hart ophalen in Zuid- Holland. Van een pan- nekoekenfietstocht door Midden-Delfland tot een vaar- en fietsavontuur in de Biesbosch: op www. fietseninzuidholland.nl zijn de leukste fietsroutes uit de regio verzameld. Wie er de komende tijd met de fiets op uit wil, vindt op de website de leukste thema routes van Zuid-Holland. U fietst langs de Zuid-Hollandse molens, geniet van een smul- tour of gaat trappend door de mooiste natuurgebieden van de regio. Van elke route wordt een korte beschrijving gegeven en van veel routes kan direct een routefolder worden uitge print. Ook zijn verschillende routefolders te downloaden naar een GPS-apparaat. Voor wie graag zelf zijn route langs de Zuid-Hollandse fietsknoop- punten uitstippelt, biedt de website een handige fietsroute- planner. Agenda en tips Naast leuke fietsroutes zijn op de site ook praktische fiet- stips te vinden. Zo is er een evenementenagenda met alle fietsmeerdaagsen en andere fietsevenementen in de pro vincie. Via de site kunnen _-_ ^arrangementen geboekt wdrdeh en zijn tips te vinden over fietsvoorzieningen, zoals oplaadpunten voor elektrische fietsen, fietsverhuuradressen en handige startlocaties zoals de Toeristische Overstap Pun-^ ten (TOP'S). Startpunt TOP Verspreid door het Groene Hart liggen handige startlo caties voor eer) fiets- of wan deltocht. Bij deze Toeristische Overstap Punten (TOP's) kun nen recreanten de auto par keren en een keuze maken uit verschillende bewegwijzerde of beschreven routes langs de mooiste plekjes van het Crroene Hart. Via www:.fietseninzuid- holland.nl is een overzicht te vinden van alle TOP-locaties, de bijbehorende routes en de bezienswaardigheden in de omgeving. OUDDORP - De Stichting Het Zuid-Hollands Land schap heeft Burgemees ter en Wethouders van de gemeente Goedereede per brief laten weten dat ze erg bezorgd is over de plannen om een nieuwe begraa^laats aan te leg gen langs de toegangsweg naar het natuurgebied de Kleistee in het unie ke zandwallengebied bij Ouddorp. Het Zuid-Hol lands Landschap heeft de gemeente geadviseerd om dit beschermde landschap te behouden en naar een andere locatie te zoeken voor de nieuwe begraaf plaats. Het Zuid-Hollands Landschap is eigenaar en beheerder van het natuurgebied de Kleistee. Het natuurgebied en de gron den er omheen maken onder deel uit van een uniek zandwal- len landschap, ook wel schur- velingen en haogten genoemd, en zijn als zodanig beschermd. Ze zijn in de Provinciale Struc tuurvisie opgenomen als Eco logische Hoofdstructuur (EHS) en Kroonjuweel Gultureel Erfgoed. Het Zuid-Hollands Landschap wil het zandwallen landsclïap behouden en waar mogelijk herstellen. Daarom is ze sinds vorig jaar gronden aan het kopen in de omgeving van haar natuurgebied de Kleistee. Onaangename verras sing "We kwamen begin van de week voor een onaangename ver rassing te staan", aldus Albert Aartsen, medewerker van het Zuid-Hollands Landschap. "We hoorden dat de gemeente Goedereede ten zuidoosten van ons natuurgebied de Kleis tee een nieuwe begraafplaats wil aanleggen en daarvoor gronden aankoopt". "Met als gevolg dat het afronden van de EHS en herstel van de unieke waarden hier straks niet meer mogelijk zijn". In het huidige bestemmingsplan is de aanleg van een nieuwe begraafplaats ■op deze locatie niet mogelijfcaf De bestemmingsplanproce dure is nog niet gestart. "Door de beschermde status van het gebied en het provinciaal beleid zal het voor de gemeente niet eenvoudig zijn om de bestem mingswijziging voor elkaar te krijgen", aldus Albert Aartsen. Het Zuid-Hollands Landschap vraagt de gemeente om samen naar een oplossing te zoeken die voor beide acceptabel. Schurvelingen Vanaf de 14e eeuw legden de boeren aarden walletjes aan om hun kavels. Op de aarden walletjes werden dikwijls ste kelige struiken geplant om het grazende vee te weren. Vrijwel alle schurvelingen zijn sinds de jaren 50 van de vorige eeuw verdwenen. Natuurgebied de Kleistee is het enige gebied waar nog authentieke middel eeuwse schurvelingen voorko men. Vanaf de 19e eeuw wer den de gronden verder afge graven om, ze beter geschikt te maken voor de akkerbouw en de aarden wallen werden met het vrijkomende zand verder verbreed en enkele meters opgehoogd. Dit afgraven van de groncl noemde men mijnen ter» de nieuwe afscheidingen haogten. Het zandwallenland- schap bestaande uit schurvelin gen en hoagten is provinciaal beschermd. OUDDORP - Op zatérclag 16 april werd om 15.00 uur het herdenkingspaneel onthuld van Stichting W02C;0 aan de haven van Ouddorp (Grevelin- gen). Het paneel geeft infor matie over een voorval met een Engelse Lancaster bom menwerper (20 februari 1944). Tijdens de onthulling is er een videoregistratie gemaakt. De videoregistratie is tot 1 juni elke dag te bekijken om 8.00, 12.00, 17.30 en 22.00 uur op KabelTV GO. Voor de nacht- brakers zal de uitzending ook 's nachts om 2.00 en 5.00 uur te zien zijn. KabelTV is te ontvangen op de analoge kabel van UPC op frequentie 848.000Mhz. Op ww\i-.igovi- deo.nl is de KabelTV GO ook live te bekijken. SOMMELSDIJK - Ook dit jaar doet wijkvereniging De Zwaluw weer mee met de lan delijke staatspeeldag, die op woensdag 1 juni plaatsvindt aan de Sperwer 55 te Som melsdijk. Op deze dag kunnen kinderen op straat spelen zon der dat auto's of fletsers hun spel kunnen verstoren. De wijkvereniging heeft activitei ten georganiseerd om zo een leuke middag op straat door te brengen. l,edereen is welkom, ook je vrienden en vriendin nen. Deze keer is het meedoen aan de straatspeeldag voor alle kinderen gratis. Inschrijven kan vanaf 13.30 uur. De activiteiten zijn van 14.00 tot 15.30 uur. Er is wat te drinken en er zal een kraam staan waar spullen verkocht worden. MIDDELHARNIS - De woorden in het kader over de betekenis van Amne sty International zijn ont leend aan twee van de vele felicitaties die Amnesty ontving bij haar 50-jarig jubileum op 28 mei 2011. Een terugblik is op zijn plaats: wat is er bereikt? Amnesty, verreweg de grootste mensenrechten organisatie ter wereld, vestigde kantoren in meer dan vijftig landen, bracht tienduizenden rapporten uit en lobbyde bij staats hoofden, politici, diplo maten en handelsdelega ties. Maar hoe efficiënt was de aanpak? Voor een antwoord op die vraag is het nuttig en zinvol om ook de mening van ande ren te vernemen. Na de Tweede Wereldoorlog zat de schrik er goed in. De gruwelen van concentratie kampen en bombardemen ten en de tientallen miljoenen slachtoffers kwamen meer en meer aan het licht. Dat nooit weer, was de algemene gedach te. Als een eerste stap om aan die wens handen en voeten te geven, werd op 10 december 1948 in de Verenigde Naties (VN) de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens aangenomen. Dit handvest werd wereldwijd de maatstaf om misdragingen van rege ringen tegen minderheden in politiek, cultureel, etnisch en religieus opzicht objectief te toetsen. Geboorte Amnesty Zo'n vijftig jaar geleden las de Londense advocaat Peter Benenson in zijn ochtendblad een berichtje over twee studen ten die in Portugal - toen een dictatuur - gevangen waren gezet. Hun 'misdaad': het uit brengen van een toost "op de vrijheid" in een café. Benenson trok zich het lot van de studen ten erg aan. Zijn artikel "De vergeten gevangen" in The Observer trok de aandacht in zowel binnen- als buitenland. Er volgden duizenden reac ties. Op 28 mei was het zover: Amnesty International was een feit. Een campagne van Benenson voor mensen die vervolgd wor den om hun mening of geloof, Het logo van de 50-jarige Amnesty is gebaseerd op de spreuk "Beter een kaars aanste ken, dan het duister venvensen. kreeg in eerste instantie vooral bijval in Engeland, Nederland, Duitsland en Scandinavië. In 1986 werd Amnestv Nederland "Sinds de oprichting van Amnesty in 1961 is er veel bereikt. Amnesty heeft wereldwijd bekend gemaakt wat mensenrechten zijn en hoe ze worden geschonden. Mede door acties van Amns- ly zijn gewetensgevangenen vrijgelaten, verdragen aan- genomen en de doodstraf teruggedrongen. Maar de belangrijkste prestatie is mis schien wel het besef dat men sen, gewone burgers, zich met succes kunnen vechten tegen onrecht". "De kracht van menselijke empathie leidt tot gezamen lijke acties, redt levens en bevrijdt gevangenen". opgericht. Deze afdeling telde vorig jaar 300.000 leden en donateurs. Dat is tien procent van de wereldwijde abonnees en steunbetuigers. Present Als symbool voor haar organi satie koos .^mnest)' een kaars in prikkeldraad. Deze komt voort uit de werkwijze \an de o|j ,4mnesty toegespitste spreuk: "Beter een kaars aansteken, dan het duister verwen.sen." Een krachtig wapen is puljli- citeit. Dat bereikt de mensen rechtenorganisatie onder meer als vaste rapporteur mensen rechten van de VN. In de afgelopen 50 jaar bood Amnesty een forum aan Rus sische dissidenten, C^hinezen in werkkampen en moeders van 'verdwenen' kinderen in Zuid-Amerika. De organisa tie had een grote inbreng in internationale debatten, zoals die over mensenrechten in buitenlands beleid, asielproce dures, verantwoordelijkheden \an bedrijven en het oprichten van internationale straflioven. Voor haar inzet kreeg Amnestv in 1977 de Nobelprijs voor de vrede toegekend. Gepaste trots Vanzelfsprekend was Amnesty niet de enige organisatie die in actie kwam. Lang niet altijd was haar inzet succesvol. Het werk gebeurt in coalities. Ook andere organisaties, politici, media, bedrijven en overheden waren betrokken. De uiteinde lijke doorslaggevende factor voor een succesvolle afronding is niet zelden een bezoekencl staatshoofd of geestelijk leider Toch kijkt Amnesty "met gepas te trots" terug op wat is bereikt. Daarbij bedankt de organisatie alle bezoekers, actievoerders, collectanten, brievenschrijvers sms'ers, leden en donateurs. "Deze mensen bewezen wat in de aangehaalde felicitaties al werd gesteld: mensenrechten zijn niet een zaak van over heden (VN) gebleven, maar juist ook van gewone burgers geworden. Amnesty biedt hen de kracht van verbodenheid." Voor meer informatie over Amnesty International: www. amnesty.nl, www.ainnesty.flak- kee.net of neem contact op met Piet Groenewoud, telefoon: 0187-482453. Wandelaars van de Ouddorpse Avonddrwdaagse nemen iets te drinken bij een van de posten. OUDDORP - Van 17 tot 19 mei organiseerden com missieleden van de Oud dorpse Avonddriedaagse van Sportvereniging De Kriekel met vele vrijwil ligers voor de 39e keer de Ouddorpse Avonddrie daagse. Het was elke avond droog en zonnig wandelweer voor de ruim 527 deelnemers, 100 meer dan vorig jaar Op de laatste avond wandelden er 30 deelnemers, verkleed in het kader van het thema 'Zo blauw als de zee'. Deelneem ster Ashley Witte won als "Zee meermin" de eerste prijs. Tessa v/d Toorn ging er als "Zee- prinses" met de tweede prijs naar huis. "De zweniclub", die werd gevormd door Abbey en Maureen Maarleveld en Dee- ne van de Beedijk, behaalde de derde prijs. Niels en Lars van Tilburg als "Neptunes en de zee" en Jaap Moerkerk als "Kok op zee", ontvingen de vierde en vijfde prijs. Alle verklede lopers ontvingen een attentie. Op de eerste en de derde wandelavond wer den leuke foto's gemaakt op de controle- en traktatiepos- ten, ook van de muzikanten. De foto's zijn te zien op de website van De Kriekel: www. dekriekel.nl. MIDDELHARNIS - Op maandagmiddag 9 mei is op het gemeentehuis van Middelharnis bekend gemaakt dat het bouwpro ject in de Westplaat offi cieel is overgedragen aan Herkon (Van Herk Groep). Herkon is nu verantwoordelijk \oor de verkoop en bouw van de in totaal negentig woningen in Middelharnis. De bouw zal daadwerkelijk uitgevoerd wor den door Bouwonderneming Stout (die ook deel uitmaakt van de Van Herk Groep). Op zaterdag 28 mei start de verkoop van de woningen uit de eerste fase van het bouw project met een verkoopdag bij Keukencentrum Tieleman. De eerste fase bestaat uit de bouw en de verkoop van negentien huurwoningen, elf jongerenap- partementen, veertien starters- woningen en tien middeldure rijwoningen. In de tweede fase worden nog eens zeventien luxe appartementen, veertien twee-onder-een-kap woningen en zes vrijstaande woningen gebouwd. Planvorming Projectontwikkelaar Jan Bou- ter van Bogor projectontwik keling B.V. heeft zich vanaf medio 2007 bezig gehouden met de planvorming en het vergunningentraject voor de woningen in de Westplaat, tij dens dit traject kwam de kans om het project over te dragen aan de Van Herk Groep. De gemeente Middelharnis is hier bij nauw betrokken en heeft toestemming gegeven voor de overdracht. Bogor kan tevens melden dat zij de herontwikkeling van het project "Parel van de Del ta" aan het Vingerling weer hebben opgepakt. In uitvoe rig overleg met de gemeente wordt het project van enkele ontbrekende elementen voor zien. In de tweede helft van dit jaar hoopt Bogor de woningen en appartementen in de ver koop te brengen. Meijer Theater De gemeente Middelharnis heeft eerst met de projectont wikkelaar en nu met het bouw- Van links naar rechts: De heer Bonter van Bogor, wethouder Van den Berg en de heer Hokke van Stout. bedrijf de prestatieafspraak gemaakt dat in het bouwpi'o- ject Westplaat de restauratie van het voormalige Meijer Theater en een beeldbepalend pand aan de Vissersdijk in het plan worden meegenomen. De plannen hiervoor zijn nog in maak, gedacht wordt aan ate liers gecombineerd met woon ruimte. De verwachting is dat de concrete plannen nog deze zomer bekend gemaakt kun nen worden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 8