Gevangenenzorg Nederland en Willem den Hertog samen voor 'barmhartige gerechtigheid' Meer ruimte voor gezinswoningen Kerkdiensten Zondag 29 mei Programma Cursus Geestelijke Vorming Beroepings- EIIAriDEII-tllEUWS WERK EiüvriDEn-niEuws De Stuurgroep van de Cursus Geestelijke Vorming heeft het pro- SOMMELSDIJK gramma voor het cursusjaar 2011-2012 samengesteld, Mooi bericht Bouwen zonder blik Aanwezige problemen Taak van de overheid Drs. W. Chr. Hovius Laatste Alzheimer inloopavond van het seizoen Ds. de Mots neemt beroep aan "Gevangenen zijn dichter bij dan men wellicht denkt, óók voor de christelijke gemeente!" DIRKSLAND - Gevange nenzorg Nederland is een christelijke organisatie die hulp wil bieden aan gevangenen en hun fami lie. Vijftien jaar geleden raakte de oprichter Hans Barendrecht in gesprek met Willem den Hertog, bekend van Den Her tog ijs én van zijn latere evangelisatiewerk onder gevangenen. Dat werd het begin van eenjaren- lange samenwerking. Samenwerking met Den Hertog Oud papier Oude-Tonge Crisisjaren Fred Teeven bedankt 500e vrijwilliger Vrijwilligers worden voorbereid op manipulatie Alarmknop in de gevangenis Goeree-Overflakkee I'A(;iNA2 VRIJDAG 27 MEI 2(111 Ethiek belang zijn de data alvast in de agenda vast te leggen; Voor geïnteresseerden kan liei x,,,. Aangenaam werd ik verrast bij liet lezen van een bericht dat meldt dat de stad Rotterdam in de komende jaren meer aandacht richt op en meer doen zal voor de bouw en het opkappen van woningen. De daarvoor verantwoordelijke wethouder, de heer Karakiis, denkt daarbij vooral aan gezin nen, studenten en ouderen. En hij wil ook meer kindvriende lijke wijken laten verschijnen, evenals betere woonomgevin gen voor senioren. Mij dunkt, het is goed wanneer een stads- of gemeentebestuur oog heeft voor en het nodige wil doen aan het welzijn van de burgers, jongeren en ouderen. Met dit opschrift bedoel ik niet dat er meer blik verwerkt moet worden in de woningbouw. Maar mij trof de uitspraak en de erkenning van de genoem de Rotterdamse wethouder, dat in de afgelopen jaren veel te veel woningen uit de grond zijn verrezen zonder dat de blik gericht was op en zonder dat gekeken is naar de behoef ten van de inwoners. Er zou heel eenzijdig alleen maar op cijfers en getallen zijn gelet. Te veel heel kleine appartementen zijn gebouwd. Daarom zouden ook bepaalde wijken niet gelet hebben op en overlegd hebben met wenseir van inwoners. De wethouder wil graag bereiken met het door hem voorgestelde beleid, dat de wijken een eigen gezicht en identiteit krijgen. Uit een gedaan onderzoek zou blijken dat te veel Rotterdam mers met een behoorlijk inko men weg trekken uit de stad omdat een voor hen geschikte woning niet voor handen is. En ook in deze stad, evenals in veel universiteitssteden, is er een groot gebrek aan onderko mens voor studenten. Ook zou er behoefte zijn aan woningen voor de ouderen. De wethou der zet daarvoor zijn krachten in en wil bereiken dat in zestien gebieden ook voor deze groep bewoners er mogelijkheid is om prettig te wonen, omringd van goede voorzieningen en met bevordering van de veilig heid. Gemeentelijke overheid en woningcorporaties hebben al de nodige afspraken gemaakt om een betere bewoning te geven aan de burgers. Het is verheugend te lezen dat de overheid zorg heeft voor het welzijn van de inwoners. Met genoegen in een plaats of stad te kunnen wonen is natuur lijk erg fijn en een taak van de overheid. Dat zal zeker gel den wanneer deze zich diena resse van God weet. Dat geeft nog een toegevoegde waarde. Laten wij zelf om te beginnen het gebed voor onze overhe- den in gemeente, provincie en land niet vergeten. Ik denk aan de mooie regels van Psalm 107 16: Laai zulhen eer beiuijzen aan 's HEBREN gunst en macht En bij 's lands overheen Zijn naam en deugden roemen. Dan zal ook in ethisch opzicht onze levenspraktijk ten voor beeld zijn en mogelijk ook anderen oipwekken in dat spoor te gaan. Een land bloeit en een volk komt het zeker ten goede, als er gesproken kan worden van een goede harmo nie tussen overheid en onder danen. 8 september 13 oktober 17 november I9januar 16 februari 22 maart Ds.C.G. Vreugdenhil uit Vlissingen Ds. J.M.J. Kieviet uit Doidrecht Dr. W. van Vlastuin uit W'ezep Ds. K.J. Kaptein uit Lunteren De heer H. van Groningen (St. Ds. J. Westerink De vruchten van de Geest "Och, (lat het eens kwam te gebeuren Mystiek, bevinding en geloof De spanning lussen christen-zijn en samenlevm^ De Vluchtheuvel') uit Kapelle Verwacht u llnn' De zhi van het leven De bijeenkomsten, waarbij iedereen hartelijk welkom is, beginnen om kwart voor acht in de zaal van de Rehobóthkerk te Sommelsdijk. Het cursusgeld bedraagt €15,- voor de gehele cursus, ofi 3,50 per avond, inclusief koffie en uittreksel. Voor nadere inlichtingen kunt U terecht bij Kati Mulder, tel. 0187-482443 ('s avonds). olgende avond is op 7 scptcin- MIDDELHARNIS - Op 1 juni vindt een inloopavond plaats voor iedereen die belangstelling heeft voor dementie of daarmee geconfronteerd wordt. Het the ma is: casemanager bij dementie. Er wordt een interview gehouden met mevrouw Tanis en mevrouw Metske. De Alzheimer inloopavonden worden geor ganiseerd door Alzheimer Afdeling Goeree- Overflakkee Hoekse Waard en zijn op elke eer ste woensdag van de maand, behalve in juli en augustus. Dit is dus de laatste inloopavond van het seizoen. De ber. De bijeenkomst vindt plaats in het Wijkcen trum, Doetinchemsestraat 27 te Middelliarnis Het programma begint om 19.30 uuren eindigt rond 21.30 uur. De zaal is open vanaf i9.01) uiii en de toegang is gratis, evenals de koffie. Voor meer informatie kunt u contact opne men met Cor Besuven, Phillipshoofjesweg 14 te Dirksland, telefoon: 0187-485344 of email: cbesuyeng^ planet.nl. Zie ook: www.alzheimer- nederland.nl/go-hw. GLDDORP Herv. Gem. 9.30 uur ds. A.A.W. Boon en 18,00 uur ds. J.A.C. Olie - Hersteld Herv. Gem. Dorpstienden: 9.30 uur (bed. HA.) en 18.30 uur {nabelr H.A.) ds. P. Korteweg - Geref. Kerk 10.00 uur ds. J. Koster en 18.30 uur ds. D. Westerneng - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. E.M. de Jong GOEDEREÉDE Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 17.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur (bexi. diaken) en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik STELLENDAM Herv. Gem. 10.00 uur ds..D. Hoolwerf en 17,00 uur dr. A.A. Teeuw - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. W.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W.J. van de Griend en 18.30 uur de heer M. Roose (LEE) MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. N. van der Want en 18.30 uur kand. D.J. Diepenbroek - Geref. Kerk 9.30 uur (voorbet H.A.) ds. mevr M.M. Kwant - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. H.A. Samson en 18.00.uur ds, G.J. van Beek - Ger. Gem. 10.00 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur de heer A. Dubbeld HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds, H.J.T Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur drs. J.B. Boesaard en 18.00 uur ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) ds. K.J. Visser en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. H. Harkema - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) en 17.00 uur (nabelr H.A.) ds. L.M. Jongejan - Lukas- kapel HDG 10.30 uur (bed. H.A.) ds. J. de Jong- Exodusgemeen- te 10.00 uur kand. mevr. A. ter Schuur - Remonstrantse Gem. 10.00 uur samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur Kinderdienst Simon Zo MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur (afsl. .seizoen) ds. H. Harkema en 18.00 uur ds. J. Vis - Geref. Kerk 9.30 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur ds. P. de Graaff - Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst en 18.00 uur (voorber H.A.) ds. S. Maljaars - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur kand. D.J.T Hoogenboom - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 en 17.00 uur ds. A.O. Reitsema - CGM De Rots, Diekhuus 10.00 uur: Jeugddienst dhr. I. Oudeman. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. J.R. Volk en 18.00 uur ds. W. Stijf- Her steld Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. C. Oorschot - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. PM. van 't Hof- Ger. Gem. 10.00 uur leesdienst en 15.00 uur ds. G. Pater - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur inevr. C'. Meeuwenoord STAD a/h HARINtiVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.C. Breugem en 18.00 uur ds. B.A. Belder - Geref. Kerk 10.00 uur de heer J. Anninga en 18.00 uur ds. PH. Zaadstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) ds. A.J. van den Herik en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) kand. J. van Rumpt - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W.H. Hendriks Vogelaar en 18.00 uur ds. L.J. Lingen OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) ds. T.W. van Bennekom en 18.00 uur (dankzeg. H.A.) ds. H.G. van der Ziel - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 15.30 uur ds. J.L. Schreuders - Geref. Kerk 9.30 uur (voorber. H.A.) en 18.00 uur de heer G.J. Heinen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst LANC;STR.\AT Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) ds. H.G. van der Ziel Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: Uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middeiharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 Bezorgklachten: (06) 13981177 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,45. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.n! REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). GOEDEREÉDE - Ds. E. de Mots heeft het beroep dat door de Hervormde gemeente van Rijssen (wijk 3) op hem heeft uitgebracht, aangenomen. Ds. de Mots is sinds april 2007 aan de Hervormde PKN gemeente van Goedereede verbonden. PROTESTANTSE KERK Beroepen: te Leiderdorp, proponent E. de Paauw te Lei den; te Amerongen-Overberg (hervormd wijk 2 Overberg), ds. E.E. Bouter te Oud-Loos- drecht; te Oldebroek (her vormd wijk 2), ds. M.J. Schuur man te Ilpendam-Watergang. Aangenomen: naar Nieuwland en Oosterwijk (hervormd), proponent H.I. Methorst te Wekerom, die bedankte voor Den Bommel; naar Harden- berg-Heemse (wijkgemeente Heemse-West; deeltijd), pro ponent L. van Rikxoort te Hardenberg-Heemse; naar Ommen (gereformeerd), pro ponent M.J. Karels te Utrecht. Bedankt: voor Katwijk aan Zee (wijkgemeente Sion), ds. H.J. Donken te Meerkerk; voor Oldebroek (wijk 1), ds. J.RJ. Voets te Wijk bij Heusden; voor Dussen-Hank (hervormd), ds. D.J.W. Kok te IJzendoorn; 'voor Sommelsdijk, ds. G.J. Hiensch te Elst-Rhenen. HERSTELD HERV. KERK Bei'oepen: te Nieuwleusen, ds. A. Vlietstra te Katwijk aan Zee. Beroepbaar: kandidaat W. Nobel te Leerbroek. Tel. 0345-599122. E-mail: wno- bel(g)kliksafe.nl; kandidaat L. Krooneman te Renswoude. Tel. 0318-571735; kandidaat D.J. Diepenbroek te Waarder. Tel. 0348-447355. GEREE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Alkmaar, kandidaat S.M. Greving te Leeuwarden, die bedankte voor Nieuwleusen, voor Wet- singe-Sauwerd, voor Zaltbom- mel en voor Zevenbergen. NED. GEREE KERKEN Beroepbaar: kandidaat D.H.T. Postuma, Kruizemuntstraat 1079, 7322 MV Apeldoorn. Tel. 055-3605509. E-mail: d.h.t.postuma@online.nl. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Dordrecht, ds. W. Visscher te Anrersfoort. Aangenomen: naar Barne- veld-Centrum, ds. D. de Wit te Rijssen-West. Bedankt: voor Opheusden, ds. C.A. van Dieren te Rijssen- Noord; voor Apeldoorn, ds. P. Mulder te Krimpen aan den IJssel; voor Kampen, ds. L. Terlouw te Barendrecht. GEREE GEM. IN NEDER- L.'VND Bedankt: voor Eist (Ut) en voor Newark (Canada), ds. J. Roos te Barneveld. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Bedankt: voor Oldebroek, ds. T. Klok te Urk. Door Harry Groenenboom In de kantoorruimte van Den Hertog in Dirksland vertellen beide heren enthousiast over hun jarenlange samenwerking om de gevangen medemens te helpen met woord en daad. Barendrecht, oprichter en directeur-bestuurder van Gevangenenzorg Neder land, vertelt dat hij op latere leeftijd, tijdens zijn militaire diensttijd, rechten ging stude ren. "Thema's als rechtvaar digheid en vergelding hadden mijn interesse". Dit werd dagelijkse praktijk in zijn werk als gerechtssecretaris bij het Gerechtshof Hij kwam veel mensen tegen die te maken hadden met tragische omstan digheden. De recidive, de terugval in de criminaliteit na het uitzitten van een gevange nisstraf, was groot: "In die tijd was er sprake van 75% reci dive". Het zette Barendrecht aan het denken over de eigen verantwoordelijkheid van mensen. In de slogan 'barm hartige gerechtigheid' vat Barendrecht zijn visie samen: het gaat niet alleen om ver gelding van een misdaad door het opleggen van een rechtvaardige straf, maar ook om herstel van de verhouding met de maatschappij en de medemens. "Dat is wat ik leer vanuit Gods Woord". Barendrecht vertelt dat hij in de jaren'90 beti'ükken was bij het jeugdwerk in de kerk. Op een avond ontmoette hij Den Hertog die een spreek beurt kwam houden over christen zijn en zakendoen. Ook het werk onder gevan genen kwam ter sprake. Dit leidde ertoe dat Barendrecht een afspraak maakte met Den Hertog om eens over een en ander door te praten. Door omstandigheden duurde het een nog een halfjaar voor het eindelijk zover kwam. Waarop Den Hertog lachend reageert: "Echt geloof wordt beproefd!" De heren bleken elkaar uit stekend aan te vullen. Den Hertog richtte zich op evan gelisatie onder gevangenen. OUDE-TONGE - Op zaterdag 28 mei zal er vanaf 9.00 uur in heel Oude-Tonge oud papier worden opgehaald. Graag het papier voor dat tijdstip duide lijk zichtbaar buiten zetten. De opbrengst is bestemd voor het restauratiefonds van de her- \onnde gemeente van Oude- Tonge. Namens de ophalers alvast hartelijk dank. Barendrecht op de praktische hulpverlening. Den Hertog vertelt: "Dat is mijn lust en mijn leven: het Woord 'openen voor gevangenen". Zelf zag Barendrecht juist de noodzaak van diaconaal gevangeniswerk, zeg maar de praktische hulp verlening. "Maar wij ontdek- teir dat er ook een gemeen schappelijk belang was", zegt Den Hertog. "We zagen allebei de noodzaak van bezoek en nazorg voor de gevangenen en voor hun familieleden thuis". Gevangeneirzorg Nederland was nog maar net opgericht. De eerste paar jaar was het keihard werken om financieel rond te komen. Toen de nood echt aan de man kwam, ver leende Den Hertog samen met enkele andere ondernemers financiële steun aan Gevan genenzorg. Sindsdien werken Den Hertog en Barendrecht samen om gevangenen te hel pen. Ook gaan Den Hertog en Barendrecht regelmatig samen naar het buitenland. Gevangenenzorg Nederland is, zo legt Barendrecht uit, ook lid van de internationale organisatie 'Prison Fellowship International'. In verband daarmee is hij met Den Her tog naar een speciale gevange nis in Brazilië geweest. Ook bezoekeir zij samen met enige regelmaat gevangenissen in Suriname, Bonaire en Cura sao. Helpt Gevangenenzorg alleen christelijke gevangenen? Barendrecht antwoordt daar op ontkennend: "Negentig procent van de mensen die we helpen heeft niets met het christendom". Gevangenen zorg richt zich op iedereen, ongeacht godsdienstige over tuiging, ras, seksuele gericht heid of wat dan ook. Barendrecht vindt het belang rijk om gevangenenbezoek niet alleen aan zijn medewer kers over te laten maar dat ook zelf te doen. Zonder de inzet van vele vrijwilligers kan het werk van Gevangenen zorg geen gestalte krijgen. Barendrecht benadrukt dat ze voor Gevangenenzorg heel belangrijk zijn. "Vrijwil ligers beschouw ik als mijn collega's". Op 21 april werd wat de vrijwilligers betreft een mijlpaal bereikt. Toen werd de 500e verwelkomd door nie mand ininder dan staatssecre taris van Veiligheid en Justitie Fred Teeven. Moet iemand aan bepaalde eisen voldoen om vrijwilliger te kunnen worden? "Wij zijn een christelijke organisatie en werken dus met christe lijke vrijwilligers" zegt Baren drecht. Verder hebben we een competentieprofiel en worden aan een aspirant-vrijwilliger een aantal "serieuze vragen" gesteld. Het is belangrijk dat iemand goed kan luisteren en mensen onbevooroordeeld Den Hertog (reclits) en Barendrecht zijn al jarenlang partners in 'sociaal ondernemen. (Foto: Harry Groenenboom) tegemoet treedt. 'Je moet geen oordeel klaar hebben". Barendrecht geeft verder aan dat vrijwilligers goed worden begeleid. De begeleiding krijgt gestalte door het aanbieden van een informatiepakket en het volgen van een ver plichte training. Voor die training moet de vrijwilliger twee zaterdagen uittrekken. Barendrecht: "Daarin worden onderwerpen besproken als: wat zijn de spelregels in een gevangenis? Welke instanties werken daar? Communicatie is een onderwerp dat veel aandacht krijgt. Het is bij voorbeeld mogelijk dat een gevangene probeert een vrij williger te manipuleren door te zeggen: jij bent de enige die me kan helpen, iedereen heeft me in de steek gelaten, enzo voort. Een vrijwilliger moet geen probleemeigenaar wor den, hij moet zich niet verant woordelijk gaan voelen voor problemen die de gevangene zelf moet oplossen". Baren drecht geeft met betrekking tot manipulatie het volgende voorbeeld. Een gevangene kan aan een vrijwilliger vragen om een boodschap door te ge\en aan zijn vrouw, zoals: vergeet niet vanavond de twee paar den buiten te zetten. "Dat lijkt onschuldig, maar het kan best een codeboodschap zijn die betekent: zorg dat de drugs het huis uit zijn zodat de poli tie die niet vindt". Gevangenen krijgen nooit ongevraagd bezoek. Baren drecht: "We werken alleeir op verzoek, we dringen ons niet op". Hij vervolgt: "Gevange nenzorg heeft acht maatschap pelijk werkers in dienst. We krijgen wekelijks gemiddeld tien aanvragen binnen De nieuwe aanvragen worden besproken door de maatschap pelijk werkers. Die proberen een match te maken met vrijwilligers. Het is bijvoor beeld niet verstandig om een gedetineerde met een oud- gereformeerde achtergrond te koppelen aan een vrijwil liger die tot de evangelische stroming behoort. Daar kan je beter iemand met een refor matorische achtergrond aan koppelen". De taak van de vrijwilliger is om gesprekken te voeren met de gevangene aan wie hij is gekoppeld. "Het doel van de gesprekken is om gevangenen te motiveren om af te reke nen met criminaliteit", zegt Barendrecht. Wanneer een viijwilliger bij een gevangene op bezoek is geweest, maakt hij binnen vijf werkdagen een rapport voor de maatschappe lijk werker. "Zo werkje samen en borg je kwaliteit". Een gesprek van een vrijwil- liger met een gevangene vindt plaats in het zogenaamde advocatenkamertje dat elke gevangenis heeft." Barendrecht legt uit dat daarin altijd twee knoppen aanwezig zijn: een rode en een gele. De rode kan worden gebruikt om alarm te slaan. Met de gele kan worden aangegeven dat het gesprek is beëindigd. "De rode hebben we nooit hoeven te gebrui ken". Het werk van Gevange nenzorg staat goed bekend. Barendrecht: "In het begin reageert men vaak sceptisch op ons". Maar, zo vervolgt liij, later trekt dat bij. Hij licht dil toe met een uitspraak van een medewerker van een ge\angc- nis die aangaf: 'Jullie komen je afspraak altijd tot zes cijiers achter de komma na". Ook bij de gevangenen heelt de organisatie een goede naam. Zij weten bijvoorbeeld dat de vrijwilliger niet rappor teert aan de directeur van de gevangenis, maar alleen aan de maatschappelijk werker die bij hun situatie betrokken is. Dat geeft hen vertrouwen om open te zijn naar de rij- williger. Ook blijkt dat dertig procent \'an de hulpvrageis bij Gevangenenzorg Nederland binnenkomt doordat andere gedetineerden hen op de organisatie wijzen. Den Her tog geeft aan dat ook hij men sen die hij vanuit zijn evange lisatiewerk onder gevangenen ontmoet, wel eens doorver- w'ijst naar Gevangenenzorg Nederland. Gevangenen, zijn dat geen mensen die zich ver \an de leefwereld van bewoners \an Goeree-Overflakkee bevinden- Barendrecht wijst op de cij fers. Alleen al in 2010 beland den 12 eilandbewoners in de gevangenis. Gevangenen zijn dichter bij dan men wellicht denkt, óók voor de christelijke gemeentel. Meer info op www.gevangenenzorg.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 2