OBS Stellegors hield reünie Watersportvereniging Goeree vierde het 40-jarig bestaan OUDE DOOS Raad Middelharnis worstelt met financiële onzekerheden maar aanvaardt Kadernota UIT DE Dhr. J. Goemaat opende nieuw garagebedrijf te Nieuwe-Tonge Zaak gecompletteerd met service-station. Rommelmarktspullen inleveren voor gemeentedag Hervormd Sommelsdijk EIIAnDEl1.niEUW5 Clubblad Koers wijzigen Moties De opening Sprekers PAC;iNA4 VRl)DA(;20Mt:i 201 üe grnepsfnto van de reüniegangers. STELLENDAM - Zater dagmiddag 14 mei was de hereniging van de klassen 4, 5 en 6 van de openbare lagere school te Stellen- dam uit het jaar 1957. Ze kwamen bij elkaar in hun "oude"school, nu Stel legors geheten. Sommige oud-leerlingen hadden elkaar 50 jaar niet meer gezien. Oud-Ieerling Cor Lokker was er in geslaagd m.m.v. oud-onderwijzer Arie Joffriet bijna alle leerlingen uit die periode bij elkaar te krijgen. Van tevoren hadden de leer lingen een vragenlijst ingevuld o.a. over de ervaringen van de O.L.S. in hun tijd en hun late re leven. Gebruikmakend van deze gegevens liet Nelly van Dam volgens de formule van de tv-reünie iedereen aan het woord komen. Ze deed dat met verve, bijna net zo goed als Rob Kaïnphues. Helaas moest zij iets van de originele formule afwijken, omdat niemand zijn jaarsalaris had doorgespeeld, zodat een gemiddeld jaarsala ris, zoals bij de 'echte Reünie' niet kon worden gegeven. Afgesproken werd dat zoveel mogelijk de Nederlandse taal werd gesproken omdat het toenmalige hoofd van de school de heer van Beek dit tenslotte ook van zijn leerlingen eiste. Uiteraard werd er niet strikt de hand aan gehouden en ging men af en toe heerlijk over in het onvervalste Stellendamse dialect. Sterke, vrolijke, maar ook droe vige verhalen wisselden elkaar af. Goed werd er naar elkaar geluisterd. Hartverwarmend was het verhaal van Stephan die vertelde dat hij in 1957 als vluchteling tijdens de Hon gaarse revolutie, dus als eer ste buitenlander op school, zo goed werd opgevangen. Voor al Joanne, een medeleerling, had zich enorm ingespannen om Stephan de Nederlandse taal binnen 3 maanden eigen te maken. Liefste en ondeugendste Natuurlijk kwamen naast de liefste meisjes, liefste jongetjes van de klas ook de ondeugend ste jongens aan bod. De dames van nu reageerden daar fel op, onidat ze het gedrag van de jongens niet altijd op prijs stel den. Zo ontstond er een klas- sengesprek waarbij niemand meer schroomde zijn of haar gevoelens of bekentenissen met elkaar te delen. Kortom: het ijs was gebroken. Tot slot kwamen de leerkrach ten aan bod. Meester Joffriet - inmiddels 80 jaar - gaf zijn vfsie over de klas. Die was positief: met trots liet hij de oude boek jes 'Tup en Joep' zien waar mee hij de kinderen had leren lezen. 85-jarige juffrouw De 85-jarige juffrouw Lena de Jager - vroegere hand- werkonderwijzeres - vertelde daarna een smeuïg verhaal over een schoolrei.sje van de kleintjes naar Ouddorp na de 2e wereldoorlog. Eerst moest je lopen naar het trammetje in Stellendam. In Ouddorp aangekomen moest er een eind worden gelopen naar het strand, zodat de leiding wei nig dol meer had met de ver moeide kinderen. Vervolgens werd het door moeder eigen gebreide badpak aangetrok ken, want er was geen geld om een nieuw badpak te kopen. "Na het zwemmen was het een sleepjnrk geworden," zoals Lena het onder grote hilariteit van haar vroegere leerlingen verwoordde. Uiteraard werden de verha len in de verschillende pau zes onder het genot van een drankje nog eens extra uitge diept. Om kwart over 6 werd de groepsfoto gemaakt om daarna met z'n allen naar het Wapen van Stellendam te gaan, want men was nog lang niet uitgepraat. Prachtige historische foto's van de O.L.S. te Stellendam in de periode 1956 tot en met 1964 zijn te vinden op www. corlokker.nl. MIDDELHARNIS - Na de besprekingen in de informatieve en opinië rende vergadering eind april, was het donderdag het beslismoment voor de gemeenteraad om het college met een geaccor deerde Kadernota 2011 handvatten mee te geven voor het opstellen van de begroting 2012-2015. Dat gebeurde ook, maar zonder de steun van de WD-fractie die in het document te veel elemen ten aantrof waar men zich niet in kon vinden. SGP en Christenunie stemden in, zij het dat de partijen op onderdelen voorbe houden maakten. Door Jaap Ruizeveld Zo was belastingverhoging (2 procent) boven de inflatiecor rectie voor deze fracties niet bespreekbaar. Ook zal de post van 800.000 euro voor het Diekhuus - te veel geld voor achterstallig onderhoud en te weinig voor een grondige ver bouwing - zeker bij meerdere partijen voor ernstige hoofd brekens hebben gezorgd. Met de aanvaarding van de Kader nota biedt de raad het college de ruimte om aan de hand van actuele cijfers en gegevens van het Rijk een beleidsonder- bouwing bij de begroting te presenteren. Die leidt hoogst waarschijnlijk tot een koers wijziging, van scenario Mid den naar scenario Beperkt. De termijn van goedgekeurde kredieten wordt verlaagd van 4 naar 2 jaar. Gemeentefonds Onduidelijkheid over de uitke ringen uit het Gemeentefonds maakten een helder raadsdebat moeilijk, evenals de gevolgen voor de gemeente van een lan delijk bestuursakkoord waarin taakoverheveling en een bezui nigingspakket boven de markt hangen. Geprobeerd werd te filosoferen over de gevolgen. Zou het wellicht met een plusje of een minnetje ingevuld kun nen worden? Het college gaf in haar voorstel aan dat waar nodig kostenreductie moet meelopen met bezuinigingen van het Rijk. De taakstellin gen in de huidige begroting worden minimaal op hetzelfde niveau gerealiseerd, met uit zondering van accommodaties. OUDDORP - Met een receptie, een sfeervolle vaartocht op partyschip De Smaragd 1 en een fees telijke slotbijeenkomst in en rond het clubgebouw aan de Ouddorpse Haven is zaterdag het veertigja rig bestaan gevierd van de Watersportvereniging Goeree. Een vereniging die minmiddels 285 leden telt en voor leden en pas santen over 175 ligplaat sen beschikt, zowel in de oude vissershaven als in de buitendijkse haven. Dat alles op een unieke locatie aan de Grevelingen. Door Jaap Ruizeveld richtte in zijn speech de schijn werper op de pioniers die de club hebben opgericht. Twee leden van het eerste bestuur, de heren Job Westhoeve en Job Bezuijen werden met applaus begroet. Zonder de daadkracht van deze pioniers zouden wij deze veertigste verjaardag niet hebben kunnen vieren, stelde voorzitter Zeelenberg. Een jubileumcommissie had Voorzitter Thijs Zeelenberg een uitgebreid programma Een overzicht van de receptie op partyschip De Smaragd 1 voorbereid dat voor een deel op en in de Ouddorpse haven plaatsvond en voor een deel op een groot partyschip dat een speciale vaartocht maakte op het Grevelingenmeer De haven was op feestelijke wijze met vlaggeir versierd. Eigen karakter Op de receptie werd aan dacht besteed aan de grote authenticiteit van de leden van de watersportvereniging Goeree en de bijzondere sfeer die daardoor in de loop der jaren is ontstaan. Samen met het bestuur ziet Zeelenberg het als zijn voorzitterstaak oni dit eigen karakter te bewaken en te te bewaren. Namens het gemeentebestuin- feliciteerde wethouder Tuk de jubilerende vereniging. Hij benadrukte de grote betekenis van watersport en waterrecreatie, in het toeris tisch/recreatief pakket voor de gemeente Goedereede. Voor een ludieke historische terugblik zorgde Pau Heer schap, met accent op de prachtige Ouddorpse haven in vroeger tijden. In een spe ciaal nummer van het clubblad Reilen en Zeilen is de 40-jarige vereniging ruim aangeduid. Met onder meer het optreden van een geformeerd koor De Ouddorpse Havenzangers en zanger Ger Vos werd de avond ook vocaal en muzikaal afgeslo ten. Onze krant neeft recent uit voerig aandacht besteed aan de verschillende opties die aan de raad zijn voorgelegd om een substantiële taakstellende bezuiniging te realiseren. Als de koerswijziging in ambitie van Midden naar Beperkt bij de programmabegroting dit najaar definitief wordt inge- vuld, zal dat ongetwijfeld pijn veroorzaken in onder inwoners van de gemeente Middelhar nis. Het college bereidt nu, met de kaders van de raad, voor stellen voor om de meerjaren- begroting sluitend te krijgen. Beschouwingen Donderdag waren de algemene beschouwingen van de fracties. In twee ronden en een korte schorsing voor nader beraad op de te beantwoorden vragen kwam een GDA-amendeinent en twee moties van respectieve lijk PvdA en D66 aan de orde. De Rover (CU) had tijdens het vragenuur al informatief aan de bel getrokken over het item Bestuursakkoord en de stem die de gemeente op 8 juni tijdens de algemene leden vergadering van de Vereni ging Nederlandse Gemeenten (VNG) zal uitbrengen. Het col lege deelde mee eerst nog een overleg op 27 mei af te wach ten, alvorens een standpunt te kunnen bepalen. Bestuursakkoord In de motie van de PvdA werd expliciet aan het college gevraagd om tijdens het VNG- congres tegen het Bestuursak koord te stemmen. De financi ële en personele gevolgen van onderdelen van het Bestimrs- akkoord zijn immers op dit moment onduidelijk, maar zullen wel gróte impact hebben op de gemeente. Bovendien vindt de PvdA de voorberei dingstijd die het Rijk aangeeft om taakoverdrachten naar de gemeente door te voeren, te kort. Uiteindelijk werd beslo ten de inhoud van de motie nog in het Presidium aan de orde te stellen. Achter de D66-motie waarin werd gevraagd om een raads ledenspreekuur in te voeren en de griffier dit te laten organise ren, schaarde zich slechts een handvol supporters en werd derhalve met 5 tegen 10 stem men verworpen. Het CDA- amendement werd aangeno men met 13 stemmen voor en 2 tegen. In het voorstel staat dat aan de beslispunten van het voorstel Kadernota 2011 onder meer wordt toegevoegd dat mogelijke bezuinigingen in het bestaande beleid tijdens het opstellen van de conceptbegro ting met de raad dienen te wor den besproken. DIT KIEKTE ONZE FOTOGRAAF 45JAAR GELEDEN Burgemeester Hordijk kreeg bezineslang in lianden en kon zijn gang gaan. In de rubriek "Uit de oude doos" plaatsen wij elke vrijdag een foto uit een Eilanden-Nieuws dat 45 jaar geleden in die zelfde week Versclienen is. Oud hoofd-redacteur Aart Grin- wis en zijn broer Wim Grinwis hebben hiervoor een keuze gemaakt uit het rijke (fotojverle- den van het Eilanden-Nieuws. Wie een bijzonder verhaal bij de foto heeft of wie deze foto digi taal wil hebben kan dit melden bij de redactie via email: redac- tie(ii eilandennieuws.nl of 0187- 471021. Hieronder het artikel dat bij de foto van deze week hoort. Het artikel was geplaatst in de krant van dinsdag 17 mei 1966. "Waar straks vermoeide auto's, brommers en fiet sen door kundige handen weer worden opgekikkerd zaten jl. vrijdagmiddag een heleboel mensen gewoon gezellig druk te doen. Alles werkte mee om de opening van het nieuwe bedrijf van de heer J. Goemaat aan de Kerkstraat te Nieuwe- Tonge een feestelijk cachet te geven, de Shell reclamevlaggetjes, de vriendelijke zon, de grote belangstelling en de har telijke speech van bur gemeester Hordijk van Middelharnis die de zaak officieel opende. Burge meester Hordijk had het als zovelen gauw gezien dat hier iets heel moois tot stand was gekomen. In het bedrijf is een flinke garageruimte met een service-station terwijl er plenty ruimte is voor de reparatie van brommers en fietsen. Ook is er een ruime showroom voor de show van auto's, brom mers, fietsen, elektrische artikelen, wasmachines en -automaten enz. enz. en boven een riant woon huis. De heer Goemaat die driemaal zijn zaak verhuisde zal het hier wel gevonden hebben... Burgemeester Hordijk begreep dat het voor de heer en mevrouw Goemaat een blij de dag zou zijn. 'Al lazen we regelmatig in de kranten van terugslagen in het bedrijfsle ven o.m. ten gevolge van de kapitaalschaarste, u gaat juist van start en laat uw schip te water', zo richtte hij zich tot de heer Goemaat. Spreker bekende dat hij - toen hij bestuurlijke bemoeienis kreeg met Nieuwe-Tonge - zich had afgevraagd of het nieuwe bedrijf wel op de meest gun stige plaats was gesitueerd aan een smalle weg. Ziend op het parkeerterrein tegenover en vlak voor het bedrijf kon de burgemeester nu niet anders dan bewondering hebben voor de wijze waarop het is gerea liseerd. Spreker voorzag voor de branche, waarin nu ook de heer Goemaat zich heeft begeven, een goed perspec tief. Naarmate de welvaart groter wordt neemt het gemo toriseerd verkeer toe en die ontwikkeling gaat niet meer buiten Flakkee om. Voor de overheid schept dat uiteraard problemen en de nodige zor gen maar voor de heer Goe maat is 'onderweg' het aspect waarop hij zijn aandacht richt. Wanneer de burgemeester de totaalcijfers van het verkeer over de Haringvlietbrug ver geleek met de cijfers van de eerder bestane veerdiensten constateerde hij een duide lijke toename van het verkeer. In het afgelopen boekjaar passeerden ruim 1 miljoen personenwagens de brug! Dat betekent - aldus de burge meester - dat de bedrijven die daarop gericht zijn een goede toekomst tegemoet gaan. De heer Hordijk sprak zijn vreugde uit over de aanwinst van het nieuw'e bedrijf. Hij sprak de wens uit dat de heer Goemaat steeds een goede ser vice kan verlenen teneinde het materieel op de weg in goede staat te houden. 'Van harte proficiat!', zo besloot hij. Burgemeester Hordijk werd hierna verzocht de officiële opening te willen verrichten. Hij mocht daartoe zijn wagen voor de Super-pomp zetten en had de vrijheid zoveel ben zine - kosteloos - in zijn tank te doen als maar mogelijk was. Het werd voor ruim 6 gulden. De officiële opening was hier mee een feit en de wagen van de burgemeester kan zijn hart aan de Shell benzine ophalen! Van de heer Sterzenbach, inspecteur van Shell, kreeg de heer Hordijk een Shell-meet- lint en een Parker-pen. Terug in de garage kregen de diverse sprekers gelegenheid het woord te voeren. O.m. maakte de aannemer, de heer Mackloet te Nieuwe-Tonge, hiervan gebruik. Spreker dankte voor de opdracht en hij sprak zijn tevredenheid uit over wat tot stand is gekomen. Hij wenste de heer Goemaat een groeiend succes toe. De voorzitter van de Midden standsvereniging, de heer J. Huijssen sprak zijn vreugde uit over het gereedkomen van het prachtige pand. Spreker verzekerde dat hiermee in een grote behoefte is voorzien omdat men voorheen voor kleine reparaties en door- smeerbeurten naar een andere gemeente c.q. woonkern moest gaan. De heer Huijssen begreep dat de heer Goemaat een stevige '\iap' op zijn vork genomen heeft en dat de heer Goemaat niet bijgelovig m is om zijn zaak op de 13e Ie H openen. 'Ik hoop dat er uit komt, wat er in zit', zo besloot de heer Huijssen. Namens 'de gezamenlijke huisvrienden' sprak de heer M. Verolme te Nieuwe-Tonge. Hij deelde mee dat de kop pen bij elkaar waren gestoken om een geschikt cadeau aan te bieden bij de opening van het moderne bedrijf. Het werd spoedig gevonden. De 'geza menlijke vrienden' waren het er spoedig over eens geweest dat de heer Goemaat niet op een kruk achter zijn bureau kon zitten... 'het zou aan de uitgeschreven facturen te zien zijn...', waagde de heer Verolme te zeggen. Hij bood de verraste heer Goemaat een prachtige stalen bureaustoel aan, inclusief de overdrachts- brief Namens Shell Namens de Shell Mij. sprak de heer Sterzenbach. Spreker wist dat er aanvankelijk wat moeilijkheden en problemen waren geweest die overigens alle werden opgelost en in een en ander zag de heer Sterzen bach een goede belofte voor de toekomst die hij de heer en mevrouw Goemaat clan ook van harte toewenste. De heer (ioemaat had bij al dat hulde- betoon en de goede wensen nog maar weinig woorden: 'Overweldigend', vond hij 'allen hartelijk dank!' De heer Goemaat, thans eige naar van een prachtig bedrijf, is als fietsenhersteller begon nen. Hij verplaatste zijn zaak 3 maal, tot hij nu in een prach tig pand is gevestigd. Het ser vice station is een nieuwe aan vulling voor het bedrijf Hij heeft een monteur aangetrok ken, nl. de heer M. Nagtegaal uit Nieuwe-Tonge, die de klant met raad en daad zal bijstaan. We wensen de ondernemer in zijn nieuwe zaak een goede tijd toe". SOMMELSDIJK - Op zater dag 21 mei is het de vijfde en laatste zaterdag waarop rom melmarktspullen van 9.30 tot 11.00 ingeleverd kunnen wor den in Vita Nova. De spullen zijn nodig voor de gemeente- dag op 28 mei in de ring van de Hervormde Kerk te Som melsdijk. vraagt geen grote spullen, zoals computerbeeldschermen, tv's, bankstellen, grote kasten en wandmeubelen aan te leveren. De activiteitencommissie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 4