IPI oÊm Faunapark Flakkee luidt noodbel na overlijden zwangere kangoeroemoeder A .^3 Er staat iets GROOTS te gebeuren...! Echtpaar Grinwis-Boshoven 65 jaar getrouwd Eerste boek van Stichting 'De Tweede Wereldoorlog W02G0 gepresenteerd: op Goeree-Overflakkee' Plaatselijk onvoldoende regelgeving voor dieren in nood Mededeling Evaluatiemiddag 55-plus club Prinses Maxima "^IT^^fi'W 83e jaargang Nr. 8015 \'rijdag 20 mei 2011 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Geen noodopvang Overleden door stress Veiligheid garanderen Weer moeder geworden Volgende week meer hierover... team Eilanden-Nieuws De Argenltjnse zon ging ook over Nederland schijnen. Met haar opmerking: 'Het was een beetje dom' deed zij ook het laatste restje weerstand verdwijnen. Maxima Zorreguieta kwam, zag en overwon Met haar spontaniteit, charisma en bereidheid zich te verdiepen in onze cultuur al dan niet met één koekje bij de thee- zo hebben wij haar omarmd als een bron waar een ieder zich aan verwarmd zo hebben we haar voorgoed in onze harten gesloten. ELS VAN WAGENINGEN Herinneringen Tip voor vaderdag K- J.^^i.'i^-.r 1 <^'W^ I - f.'W*!'» J|.'»i^ NIEUWE-TONGE - Tij dens de gemeenteraads vergadering van Middel- harnis, vorige week don derdagavond, heeft Petra Blokker een dringend appèl op de plaatselijke overheid gedaan om het mogelijk te maken dat die ren in nood opgevangen en geholpen kunnen wor den. Een verslag van deze raadsvergadering, incl. het inspreken door Petra Blokker, vindt u elders in deze krant. In beknop te vorm. In onderstaand artikel wordt uitgebreider op de problematiek inge gaan. Door Hans Villerius .\an <lc nuivonwaaixlscdijk. luibij Niciivvc-Ibiigc lif>l al een aantal jaren Kannapark Klak- kfc. Ken pratlnig aangelegd park, waarin allerlei (liersoor- ten een goed onderkomen en een goede \erzorging genieten: van parkieten tot nilen, van gei len lot lama's, van eekhoorns lol henen, van kaïigijeroes tot alpaea'.s en van rode neiisheren tot prairiehondjes. De mede werkers zijn veelal vrijwilligers, die hart voor do dieren heb ben en daarmee ook voor het park en het onderhoud ervan. Op liet park is gelegenheid om midgetgolf te spelen, een speiirlochl Ie maken en \'an lijd lot tijd worden er roolvo- geldenionstraties gegeven. Bij de parkingang is een ruime en sfeervol ingeriehie uitspan ning, de 'Flierelliiiter'. te vin den waar allerlei lekkers op de memikaarl staal en van waaruit ook kinderfeestjes oi diverse arrangenienteii worden geor ganiseerd. ,\anvankelijk was <le entree lol het park gratis, maar dat was natimrlijk niet vol te honden. Inmitldels geldt een entreejirijs van 'S.'A), kiii- <leren van 2 tol 12 jaar betalen 2.."i() en kinderen ondel de 2 jaar mogen gratis naar binnen. Vo(jr jong en oud is het er een hens middagje genieten en ocjk de dieien lijken het wat gezel lig te vinden als ze worden opgezocht. (Zie vcjor meer iiilo www.faunaparkllakkee.nl.) Al langere tijd loopt beheerster l'eira Blokker er echter tegen aan dat mensen dieren komen brengen die hulp behoeven, bijvoorbeeld omdat ze gewond of 'ontheenid' werden aange- trollen. En regelmatig komi 't voor dal dieren er simpelweg, dikwijls ook stiekem, worden gedumpt. En natuurlijk \iiidi l'elia dat zulke dieren gehol pen moeten worden i.p.v. ze aan hun lot over te laten, maar intussen loopt 't wel de spuiga ten uit. "Wij hebben wel een dierenpai'k. maar we zijn geen dierenopvang of' -asiel", Icgl Petra uit. "Daar moet je andere voorzieningen voor hebben en die hebben wij niet, daar zijn wij niet op ingericht. En als we een dierenambulance te hulp vragen, komt die dikwijls niet of pas dagen later. Dus wal doe je dan? Zo'n noofllijdend dier iaat je niet aan z'n lot over. Maar je kunt ook niet zomaar elk dier van buitenaf' in huis halen, want je weet niet wat het bij zich draagt of onder de leden heeft wat een betlreigiiig vormt voor de <jverige bewo ners van het park. Dit betekent dus dat voor elk dier dat door derden wordt gebracht wij naar de dierenarts moeten om 't te laten onderzoeken en/ofte laten behandelen. Ik hoef niet uit te leggen dat dit 't nodige ko.sl, terwijl wij al uilskntend rond moeten komen van de financiële steun van sponsors." De boodschap is duidelijk: Faunapark Flakkee is geen opvangplek voor dieren uit de omgeving en moet door som migen ook niet (meer) als zoda nig worden beschouwd. Maar wat dan? Petra is op onderzoek uitgegaan en kwam erachter dat nergens iets is Belii'eisler l'elia Blokker van FaiDiapaik Flakkee is de enige die door het kangoeroejong in zijn prille leventje als moeder wordt gezien. Daarom accepteert hij alleen van haar defies (foto rechtsonder). Foto's: Hatn I 'illcnii\ geregeld, ook wettelijk niet, voor de opvang van noodlij dende dieren. Onder andere dit deed haar besluiten om in te spreken tijdens de raads vergadering in Middelharnis en een appèl te doen op het gemeentebestuur om mee te denken over deze problema tiek en - evt. samen met andere partners - tot een dierwaardige oplossing Ie komen. Toch was dit niet de enige aan leiding waarom Petra vorige week donderdagavond achter de microfoon in de raadszaal plaatsnam. Er was zaterdags daarvoor iets voorgevallen wat de spreekwoordelijke druppel \'ornide die de emmer deed overlopen. Weliswaar was iiiüederkangoe- roe niet helemaal lit; behalve dat ze zwanger was, leek ze wat last te hebben van longont steking. Maar toen die zater dagmorgen op de akker vlak naast het park, op vijf meter afstand van de dierenverblij ven, op wild was gejaagd, bleek een uur later het moederdier te zijn Ijezweken. Doodsoor zaak? "Dat kun je nooit zo met zekerheid stellen, maar 't is niet onwaarschijnlijk dat ze overle den is ten gevolge van de stress door het jagen. Zeker een dier dat door ziekte al wat zwak ker is kan zoiets niet hebben. Nee, ik ga niet de discussie aan of er wel b'f niet gejaagd mag worden. Ook niet dat degene die naast het park aan het jagen is geweest dit niet mag doen. Maar wel dat er gecom municeerd wordt. Wil men de volgende dag jagen? Prima, maar laat 't dan asjeblieft de dag daarvoor weteii. Dan kun nen wij op het park maatregels treffen, hokken afsluiten, die ren naar binnen halen, enz., en kunnen we veel dierenleed voorkomen." Maar er speelt nog meer. "Als wij", vervolgt Petra, "op het park veiligheid willen garande ren, zowel voor dier als bezoe ker, en er wórdt naast het park niet hagel geschoten, in hoe verre kan dan eigenlijk nog wel veiligheid worden gegaran deerd? En als er iets misgaat, wie is dan aanspreekbaar? Ook hierover blijkt nergens iets geregeld te zijn. Zo hangt het een samen met het ander. En ik denk dat 't echl tijd is dat in de regelgevingsfeer hierover Ibrmeel dingen worden vast gelegd of aangescherpt, mis schien in de algemene plaatse lijke erordeniiig". aldus Petra. Toen op die zaterdagmorgen moederkangoeroe sneuvel de, was voor Petra 't moment aangebroken om over boven staande problemadek met de bevoegde instandes de dia loog aan te gaan. En dat wordt ongetwijfeld vervolgd. Maar óók brak toen voor haar 't moment aan waarop ze - onbedoeld - weer 'moeder' \verd. Want toen de zwangere moederkangoeroe bleek te zijn overleden werd in allerijl het kangoeroejong uit de bui del gehaald, in een poging het diertje te redden. Maar omdat 't Petra was met wie het kan- goeroetje als eerste in contact kwam - zo werkt dat in de natuur - ziet het jong haar als moeder en aanvaardt hij uitr sluitend verzorging door Petra. Dit betekent echter wel dat zij de eerste vier maanden ieder anderhalfuur, 24 uur per dag, dus ook 's nachts, dag in dag uit hem een flesje kangoeroe- melk toe moet dienen en hem moei verschonen. Én..., een ieder die momenteel Petra tegenkomt, zal zien dat ze, net als in 't echt - beschut, donker en warm - de kangoeroebaby veilig in een buideltje bij zich draagt! e, .i*si Gebruikt was nog nooit zo nieuw. i Ontdek 'I bij uw G2-deolef of fciji alvost op www.opelnieLiw5.nl Knöps BV - Longeweg !13 - 3245 KG Sammelsdiifc - 0187176767 Akkerdoos BVKlooslerweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 «1347 OUDDORP - Op woens dag 1 juni sluit de 55-plus club het seizoen af met een evaluatiemiddag. Om 14.(10 uur is iedereen wel kom in de Dorpstienden te Ouddorp. Onder hét genot van een kopje koffie of thee met wat lekkers worden foto's bekeken \'an activiteiten die het afgelopen seizoen plaats vonden. De deelnemers kunnen mogen aangeven wat ze van de acti viteiten vonden en suggesties aandragen voor het nieuwe .seizoen. Ook zijn nieuwelingen van harte welkom om te kijken wat er allemaal te doen is. Graag opgeven voor maandag 30 mei bij Joke van Dam, tele foon: 0I<S7-()82;U9. Hel jubilerende echljniar Crinwis-Boshnven. samen met hiirgemccsler I cni de 1 dde. Foto: Hans l'ilhrius OUDDORP - 't Was maan dag niet voor de eerste keer dat burgemeester Van de Velde van de gemeente Goedereede het echtpaar Grinwis-Boshoven een felicitatiebezoek bracht. Vijf jaar geleden was ze er ook, ter gelegenheid van het 60-jarig huwe lijk. Alleen woonde het echtpaar toen nog aan de Julianaweg, op een prach tig en rustig gelegen stek je. Toen de echtelieden ter gelegenheid hiervan samen met de burgemees ter in de krant kwamen, schreven we daarbij dat ze al wel pogingen had den ondernomen om een huisje bij de Vliedberg te krijgen, maar dat ze daar voor nog niet in aanmer king kwamen. Nu, bij het 65-jarig huwelijksjubi leum, was de burgemees ter er weer, maar nu aan de Vliedberglaan, in een huisje bij de Vliedberg. Door Hans Villerius Twee jaar geleden verhuisden de heer en nie\rouw Grinwis hierheen. In hel huisje dat ze eerst kregen, vlakbij de roton de bij de Oosterweg, konden ze echter niet blijven omdat dit op de nominatie kwam gesloopt te worden, i.v.m. de nieuwbouw plannen voor de 'Vliedberg. Daarom wonen zé sinds 'n maand of twee in een andere woning aan de Vliedberglaan, en dat naar volle tevredenheid. Ja, aanvankehjk kostte het nog wel wat moeite om hun lieflijke stekje aan de Julianaweg los te moeten laten. Lichte heimwee- gevoelens bleven hen zelfs niet onbekend. Geen wonder, want mevrouw Grinwis is hier gebo ren en getogen en ook toen ze trouwde ging ze er met haar man wonen. Ze heeft dus nooit ergens anders gewoond. Maar die weemoedige gevoelens zijn gelukkig voorbij. Ze wonen nu op een rustig plekje, in een ruimere en gerieflijker woning dan twee maanden geleden. Daarnaast genieten de heer en mevrouw Grinwis nog een redelijk goede gezondheid en kunnen ze nog prima uit de voeten. .-Xl rijden ze dan nu geen auto meer, ze hebben wel een Legiertje dus ze kun nen op bescheiden schaal toch de pad nog op. Laatst was de heer Grinwis. die nu 89 jaar is. 40 jaar lid van de Ouddorpse vogelvereniging 'De Putter', ter gelegenheicl waarvan hij een gouden speld kreeg uitgereikt, die hij deze dag met trots op de revers droeg. Mevrouw Grin wis hoopt volgende week. don derdag 26 mei, 85 jaar te wor den. Dus wie haar wil beden ken met een verjaardagskaart, het adres luidt: Vliedberglaan 55, 3253 VT Ouddorp. DIRKSLAND - Deel één is er. 'Wellicht volgen er nog vele volgende delen, want Stichting W02G0 heeft ambitieuze plannen én veel te vertellen. 'De Twee de 'Wereldoorlog op Goe ree-Overflakkee', zoals de eerste publicatie van de stichting heet, zag zater dag 14 mei het levenslicht tijdens een presentatie in De Schakel te Dirksland. Namens de vier gemeen ten op Goeree-Overflak kee nam burgemeester Stoop van Dirksland het eerste exemplaar in ont vangst. Door Kees van Rixoort Het boek is een bundel van tien niet eerder vertelde verhalen door verschillende auteurs, zoals Kees Stoutjesdijk van W02G0 het omschreef. Er staat een verhaal in over de luchtoorlog, van de hand van Stoutjesdijk zelf, maar ook üver onder meer het dagelijks leven tijdens de bezetting, de Hollandse jongens in '.Moffen- land' en de bevrijding in 1945. Er zitten aangrijpende en nog nauwelijks belichte onderwer pen tussen. Bijzonder noemde Stoutjesdijk de bijdrage over Prins Frederik. "\'eel mensen weten niet wat daar in de meidagen van 1940 is gebeurd." Datzelfde geldt \oor het van de kaart vegen van een heel dorp. Goeder eede Havenhoofd, om een vrij schootsveld te creëren. Streek archivaris Jan Both tekende die geschiedenis op. "Een heel bijzonder reiaas" gaat over de landingsoperatie bij Ooltgens- plaat. "Een soort 'Normandië', maar dan op kleinere schaal", aldus Kees Stoutjesdijk. Het bock is 128 pagina's dik, uitgevoerd in fullcolour en voorzien van een harde kaft. Een Itixe boekwerk, waaraan ook nog eens een cd is toege voegd met oorlogsherinnerin gen aan de hand van interviews van Cees Briek en Johan Kolf. Stoutjesdijk: "Deel één staat er op de kaft, en dat is geen wish- full thinking, want we hebben nog veel meer te vertellen. Wie weet hoe groot de reeks wordt. Burgemeester Stoop, die ook tekende voor het voorwoord, nam het eerste exemplaar in ontvangst. Hij complimen teerde de stichting en sprak van "een bijzondere bundel" en "een uitstekend initiatief". "Er zijn nog heel veel verha len beschikbaar en die moeten zoveel mogelijk opgetekend worden om ze veilig te stellen voor de toekomst. Er is veel belangstelling voor dit deel van de geschiedenis van Goeree- Overflakkee." Stoop noemde het boek van belang voor oude ren - "als teken van herken ning" -, maar ook voor jongere generaties - om de impact van de Tweede Wereldoorlog op Goeree-Overflakkee te cloor- gronden en de waarde van vrijheid te beseffen. Volgens de burgemeester is de geschiede- Biirgmeester Sloop tn'cint het eerste hoek in ontvangst uil liandeii van Denms Notenbooin (rechts). Fntn Vim van Vris.^eu Fologrnjic nis van de jaren 1940-1945 een beetje verscholen geraakt ach ter de rampzalige gebeurtenis op 1 februari 1953, de waters noodramp. "Maar dit boek maakt duidelijk wat de Tweede Wereldoorlog heeft teweegge bracht." Hij spoorde W02G0 aan om verder te gaan op de ingeslagen weg en de publica tiereeks te continueren. Behalve Stoop gingen er in De Schakel boeken naar onder anderen de aanwezige auteurs, de redactcvnen Johan en .'Vnneke van Doorn, historische vereniging De Motte en het streekmuseum. Tot slot kregen de sponsoren een exemplaar: Lions Club Goeree-Overllak- kee. Rotarv Club Goeree-Over flakkee, de eilandelijke Rabo bank, Shell, Drukkerij De Waal (die het boek ook drukte) en recreatiepark De Klepperstee. Het boek kost 27,50 euro en is verkrijgbaar bij W02G0 (www.wo2go.nl) en de boek handels op het eiland. Dona teurs betalen 25 euro. Wie het boek voor 31 mei bestelt, krijgt het gratis thuisbezorgd (op Goeree-Overflakkee). Vol gens Kees Stoutjesdijk is 'De Tweede Wereldoorlog op Goe ree-Overflakkee' een "tip voor vaderdag". Hij heeft ongetwij feld gelijk. De bijeenkomst in De Schakel werd afgesloten door saxo foonkwartet BL.^ST uit Stel- lendam. Het viertal speelde melodieën uit de tijd van de Tweede Wereldoorlog, waar onder enige werken van de bekende orkestleider Glenn .Miller. Voorafgaand aan de boekpre sentatie hield de heer Bernier Cornielje van Stichting De Greb een lezing over de Slag van de Grebbeberg (van 11 tot 13 mei 1940).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1