Kunstwerken markeren twee eilandelijke havenkanalen Carina Saarloos vertelt over haar werk in Mali Open Dag NoUestee EIIAtlDEII-IIIEUWS Muzikaal trio concerteert in Emmaüskerk Verkoop kiproUades in Nieuwe-Tonge EIIAtlDEr-tllELWS l'.UilNA'i DINSDAG 10 MEI 201 OOLTGENSPLAAT Vroeg in de ochtend van Koninginnedag, na de traditionele aubade, pre senteerde wethouder Van Puffelen een bijzonder kunstwerk bij de haven van Ooltgensplaat. Van Puffelen gaf aan dat de bedoeling van het kunst werk is om "de haven en het havenkanaal onder de aandacht te brengen". Door Harry Groenenboom Van tevoren hadden veel belangstellenden het kunst werk al liekeken. De reacties waren enthousiast. En dat is te begrijpen. Het kunstwerk geeft een heel mooi en her kenbaar beeld van de histo rie van Ooltgensplaat. Het vroegere 'Hotel Hobbel', het Oude Raadhuis, de uitkijkto ren, het is er allemaal op te zien. Het is echt merkbaar dat het geen kunstwerk is dat aan de bewoners is opgedrongen, maar in samenspraak met hen is gemaakt. Geschiedenis Ooltgensplaat Het kunstwerk is gemaakt door Hugo Kaagman. Hij verdiepte zich samen met bewoners in de geschiedenis van Ooltgensplaat en orit- wierp een lokale C^anon op de kademuur. Het kunstwerk bestaat uit grote en kleine Delftsblauwe tegels waarop hij met prachtige grafische sjablonen bewoners en toe risten vertelt over de meest bijzondere momenten uit het verleden. Van slikhuis- jes, de Bataafse Republiek via Napoleon en overstromingen naar de moderne tijd. Ook ontwierp hij typische "Plaet- se" albeeldingen voor in het weeghuisje. Het weeghuisje worclt zo een soort kijkdoos. Bewoners betrokken De bewoners van Ooltgens plaat zijn bij de ontwikkeling van het kunstwerk vroegtij dig betrokken. Vorig jaar op 14 deceinber gingen zij in de authentieke setting van het Oude Raadhuis met kun stenaar Hugo Kaagman in gesprek over de invulling van zijn kunstwerk. Zij konden ideeën en afbeeldingen aan leveren. Daar heeft Kaagman gebruik van gemaakt. Het resultaat mag er zijn. 'Warm gevoel' Van Puffelen gaf aan dat het weeghuisje nog niet af is. Wanneer dat wel het geval is, komt er nog een speciale onthulling. Ook sprak hij de hoop uit dat de plaatselijke jeugd eejn 'warm gevoel' zou ontwikkelen voor het kunst werk, zodat het niet door vandalisine wordt aangetast. STELLENDAM - De feest vierende kinderen op de Voorstraat van Stellendam onderbraken hun spel op de middag van Koningin nedag en begaven zich naar de andere kant van de Eendrachtsdijk. Bij het begin van de oude haven van Stellendam werden ze opgewacht door een 'officieel gezelschap'. Ze waren getuige van de ingebruikname van een kunstwerk dat geplaatst is bij de haven. Met het opla ten van ballonnen was de ingebruikname een feit. Door Adri van der Laan Enige tijd geleden heeft de provincie het besluit genomen om het opknappen van de vier havenkanalen op het eiland ter hand te nemen. Het gaat hier bij om de havenkanalen van Stellendam, Dirksland, Mid- delharnis en Ooltgensplaat. De lokale Canon op de kademuur in Ooltgensplaat (Foto: Harry Groenenboom) Wethouder Tuk en ku, van der Laan) Vooralsnog laat het opknap pen van deze kanalen nog even op zich wachten, inaar het provinciebestuur heeft wel een subsidie beschikbaar gesteld om bij de twee kana len een kunstwerk te plaatsen, (iekozen werd voor de haven kanalen van Stellendam en Ooltgensplaat. De organisatie Kunstgebouw vroeg kunste naars Hugo Kaagman en Krijn de Koning een belevingspimt te realiseren in de havens van Ooltgensplaat en Stellendam. De opdracht was om belevings- punten te realiseren. In de ochtenduren van Konin ginnedag werd het kunstwerk in Ooltgensplaat onthuld en 's middags dat in Stellendam. Het Kunstwerk werd officieel geopend door wethouder Bert Tuk van de gemeente Goede- kunslaiik aan de Stellendam.se haven. (Foto: Adii reede. Hij gaf aan blij te zijn met het kunstwerk dat door de - enerzijds - opvallende kleur groen toch perfect in de omge ving past. De wethouder sprak van een sociale ontmoetings plaats en wie het kunstwerk aanschouwd moet -wel vaststel len dat alle facetten om elkaar te ontmoeten aanwezig zijn. Het is één figuur waarin en waarbij alle ruimte voor rust en ontmoeting is. Aan de 'statafel' kan men gezellig een praatje maken. Aan de andere kant van het bouwsel is een bankje waarop de voorbijgangers even kunnen rusten. In het midden is er de ruimte om gezellig uit de meegebrachte picknick- mand te eten. Maar waar men het kunstwerk in Stellendam ook voor gebruikt, altijd is er zicht op de haven die een kilo meter verder uitmondt in het Zuiderdiep. Wethouder Tuk sprak de hoop uit dat het kunstwerk bij de haven veel mensen zal plezie ren en hij riep de aanwezige Stellendammers op om er zui nig op te zijn. Op uitnodiging De kunstenaar Krijn de Koning' heeft het kunstwerk op uitnodiging gemaakt en liij verzekerde dat hij dit met ple zier heeft gedaan. Hij hoopte dat zijn werk het uitzicht op de haven zal bevorderen. De organisatoren van de oflici- ele opening waren blij dat de Oranjevereniging VO^ en de kinderen medewerking heb ben willen geven aan de ont hulling van het kunstwerk. GOEREE-OVERFLAK- KEE - "Prostituees en gevangenen vertellen over de liefde van onze Heere Jezus Christus en een menswaardig bestaan bie den aan vrouwen", zo ken schetst Carina Saarloos desgevraagd haar werk in het West-Afrikaanse Mali. We ontmoetten haar tij dens haar verlofperiode en ze vertelt graag over haar werk. Wie haar wil horen kan morgen, woens dagavond terecht in Het Diekhuus en maandag 16 mei in Het Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet. Door Adri van der Laan Na haar bekering heeft ze ver schillende tournees met de C^ontinental Singers gemaakt en tijdens die tournees kwam zij diep onder de indruk van de "geestelijke honger die ik bij de mensen zag", om vervolgens naar de Bijbelschool in Doorn te gaan. Het was zeventien jaar geleden toen ze haar baan als onderwijzeres op en Carina Saarloos koos er voor om zich geheel in dienst te stellen voor de arbeid in Gods Koninkrijk. Zij werd zendeling namens de CAMA zending en werd in 1997 uitgezonden. Haar eerste plaats was Bou- ake in Ivoorkust. Zij gaf daar lees- en schrijfonderwijs aan vrouwen en bezocht daar ook vrouwen in de gevange nis. Verder verrichtte ze daar gemeentestichüng werk. Aan het werk in Ivoorkust kwam een abrupt einde door een burgeroorlog in 2002 'zij moest toen overhaast het land verla ten. In overleg met de CAMA zending koos ze ervoor oiri in Mali, een buurland vait Ivoor kust te gaan werken. Sinds die tijd werkt zij daar onder vrou wen en bezoekt ze eveneens de gevangenissen. Opvang vrouwen Onder de naam Rahab mini stries ontplooit zij met haar team verschillende activiteiten voor vrouwen die in de pros titutie werkzaam zijn of die dit 'werk' achter zich hebben gelaten. Dit bestaat uit straat- werk, waar zij met haar team prostituees probeert te berei ken. Een inloopcentrum waar de vrouwen over dag terecht kunnen voor een goed gesprek en hulp. Verder is er een trai ningscentrum waar vrouwen getraind worden in verschil lende vaardigheden. Zo wordt er zelf zeep gemaakt, lappen stof geverfd en gebatikt. Ook leren ze boiduren, haken en breien. In dit centrum worden alfabetiseringslessen gegeven en iedere vrijdagochtend wor den er ook Bijbelstudies gege ven. Twee jaar geleden heeft Rahab Ministries een andere gebouw gekregen. Met dit gebouw heeft men de mogelijkheid gekregen om meisjes en vrou wen nu ook dag en nacht op te vangen. Na een zorgvuldige screening kimnen de prostitu ees onderdak krijgen om van hieruit weer een normaal leven op te bouwen. In de hoofdstad Bamako, waar het centrum van Cariira is gevestigd, is veel prostitutie. Veel meisjes verdienen daar hun geld met prostitutie. Dit is niet zo zeer dat ze door iemand gedwongen worden om dit te doen, maar Czarina legt uit dat er met prostitutie veel meer verdiend kan worden dan met gewoon werk, "Het bedrag waar ze normaal een maand voor moeten werken kan dit zelfde bedrag in twee of drie avonden op straat verdienen". De keus voor deze meisjes is dan niet zo moeilijk. Toch doen Carina en haar team er alles aan om deze meisjes uit hun moeilijke situatie te krijgen. En soms lukt het dat iemand, met veel moeite, uit de prostitutie stapt. Problemen De start met het nieuwe huis verliep aanvankelijk vlot, maar kort geleden zijn er wat pi-oblemen geweest met het beheerdersechtpaar van het opvanghuis. Het was voor alle teamleden een moeilijke situa tie die er toe heeft geleid dat er afscheid moest worden geno men van dit echtpaar. Op Carina heeft dit voorval veel indruk gemaakt. "Ik dacht nu stop ik er mee. Als je dan terugkijkt wat ik de afgelopen jaren heb meegemaakt en nu dit weer". Op deze momen ten wist ze niet meer wat nu eigenlijk de wil van God was. Toch heeft het haar getrof fen dat juist op het moment dat ze dacht "waar doe ik het voor?" bemoedigende reacties kwamen. Via de mail, post en (onverwacht) bezoek werd ze bemoedigd. "Maar nog het meest werd ik bemoedigd dat juist op dat moment er een reactie kwam van een vrouw, die vertelde dat haar zuster vlak voor dat ze stierf nog van haar geloof heeft mogen getui gen. Dit was een vrouw die door Rahab Ministries eerder van de straat is gehaald. Deze bemoedigingen hebben ons weer aangespoord om verder te gaan"; Sinds januari 2011 is een weduwvrouw van 68 jaar bereid gevonden om als leiding van het huis op te tre den en volgens Carina zijn de verwachtingen hoog van deze 'moeder-overste'. Om het leven van de vrouwen weer 'op de rails' te krijgen, doet men er bij Rahab Mini stries alles aan om ze uit het 'milieu' te krijgen. "We din gen de vrouwen niet om bij ons te komen wonen, bij het Carina, moeder overste 'Ba Febe' en ander teamlid in het Rahab centrum. Inzet: Jelïka maakt zeep. straatwerk worden folders uitgedeeld en ze worden in gesprekken gewezen op de mogelijkheid om bij ons te komen om weer een gewoon leven op te bouwen. Ze moeten zelf de keus maken. Bij dwang van onze kant zouden we van vrouwenhandel kunnen wor den beschuldigd... We hebben dan ook een certificaat van de Malinese overheid, waardoor we een erkende instelling zijn". Zelf voor inkomen zorgen De vrouwen die in het cen trum komen wonen krijgen een inkomen van omgerekend 50 per maand. Ze blijven daar een aantal maanden en in die tijd wordt ze geleerd om in hun eigen onderhoud te voor zien. Elke vrouw krijgt bij het verlaten van het centruiu een certificaat waarop staat welke trainingen ze gevolgd heeft en welke vaardigheden ze beheerst. Tevens ontvangt ze een soort microkrediet, waar mee ze zelf aan de slag kan. Een deel Van de vrouwen is het op deze manier al gelukt om een nieuw leven op te bou wen. Maar helaas zijn er ook vrouwen die in hun oude leven terugvallen. Volgens Carina is het heel belangrijk om een sterke relati onele band met de vrouwen op te bouwen en ze in contact te brengen met de onvoorwaar delijke liefde van ons Heere Jezus Christus. De meeste vrouwen zijn enorm bescha digd en vaak ook in de steek gelaten. Daarom wordt er iede re vrijdagochtend uitgebreid Bijbelstudie gehouden en veel tijd genomen om samen te bid den en samen te zingen. Naast haar werk onder de prostituees, doet Carina ook nog evangelisatie- en hulpver- leningswerk in verschillende mannengevangenissen en een vrouwengevangenis. Vooral de jonge vrouwen in de vrouwen gevangenis liggen op haar hart. Er zitten iri Mali veel vrouwen in de gevangenis, dit is voorna melijk te wijten aan het feit dat mannen meerdere vrouwen hebben. Het komt dan ook nog al eens voor dat de ene vrouw- de andere vrouw verwond of zelfs vermoord. Presentatieavonden Door haar inmiddels lange ervaring in Afrika heeft Carina veel stof voor verhalen opge daan. En ze kan boeiend ver tellen over haar werk in Mali. Wie Carina wil horen heeft daar in komende tijd twee keer de gelegenheid voor: Mor genavond Het Diekhuus en volgende week maandag 16 mei in 't Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet, beide avonden beginnen om 20.00 uur. Contactgegevens U kunt Carina een hart onder de riem steken via csaarloosC" cama.nl of steun haar werk door uw gift over te maken aan de CAMA-zending: INC; 309400 of ABN/AMRO: 48 46 74 048 onder vermelding van projecten Carina Saarloos. Voor meer infonuatie kunt u contact opnemen met de thuis frontcommissie van Carina: Fam. R Visser, telefoon 0187- 481670 of email: rinusvisser(a' wanadoo.nl. Carina heeft een website: www.carinainmali.nl en houdt ook een weblog bij: http://carinainmali.blogspot. com/ Op vrijdag 17 juni vertrekt Carina weer naar Mali. Want er is nog werk te doen Christelijk streekblad op geïnformeerde grondslag Uitgave: Uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verscliijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 Bezorgklachten: (06) 13981177 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,45. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn .overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MIDDELHARNIS - Op zater dag 14 mei 2011 zal in de Emmaüskerk in Middelhar nis een instrumentaal concert worden gegeven met een drie tal muzikanten uit de regio. Kerkorganist Jan Teeuw uit Bergschenhoek zal samen met pianist Arjan Huizer en pan- fluitiste Fryda Huizer uit Dirks land christelijke en vaderlandse liederen ten gehore brengen. Bij het regelmatig optreden tijdens concerten en/of koor begeleiding, (mtmoette jan Teeuw het jonge muzikale echtpaar. Het klikte geweldig tussen hen en zo werd het idee V.l.n.r: Jan Teeuw, Arjan en Fryda Huizer. geboren om met deze muzikale combinatie meer te gaan doen. Begin 2011 heeft het drietal een CD opgenomen. De CD heeft als titel 'Een Woord voor de wereld' gekregen. Een CD met klassieke romantiek tot en met geestelijke liederen, vergezeld van vele afwisselen de improvisaties. De CD is in februari uitgekomen en is een groot succes. Jan, Arjan en Fryda reizen door heel het land otu hun medewer king te verlenen aan kerkdien sten en concerten. Het drietal wordt niet alleen uitgenodigd in Nederland maar ook in het buitenland. Zo hebben ze eind mei verschillende optredens in Duitsland. Tijdens het concert in de Emmaüskerk zullen liederen die op de CD staan uitgevoerd worden^ maar ook vaderland se liederen. Het concert begint 20.00 uur, de kerk is vanaf 19.30 uur open. De toegang is gratis, wel zal er een collecte worden gehouden ter bestrij ding van de onkosten. Dit blijkt uit het feit dat een flink aantal enthousiaste dor pelingen zich inmiddels aan meldde als vrijwilliger. Dat leidde ertoe dat nu elke werk dag dankbaar gebruik gemaakt kan worden van de extra hulp van vrijwilligers. Zij verrichten allerlei hand- en spandiensten. Een ander sterk punt van de zorgkwekerij is de vrijheid en ruimte die het werken in de kwekerij met zich meebrengt. Het creëren van een goede sfeer vinden eigenaar Cor Jop- pe en begeleider Theo Masten broek allebei belangrijk. Tijd en energie wordt gestoken in het vinden van de sterke pun ten van de cliënten. 'We den ken vanuit de cliënt en probe ren ook als het kan steeds de lat wat hoger te leggen'. Terras en koffie Om 9.00 uur begint de werk dag. Daarna is er voor ieder op zijn eigen niveau werk aan de winkel. Als je om je heen kijkt is er overal bedrijvigheid. (Vervolg van voorpagina) Op dit moment wordt er hard gewerkt om alles spie en span te maken voor de open dagen. Een deel van het terras werd opnieuw bestraal door de cli ënten en ziet er weer als nieuw- uit. De cliënten kijken erg uit naar de open dag aanstaande vrijdag en zaterdag. 'We heb ben er zin in' vertellen Stefan en Frans. Samen zijn ze in de kas aan het werk. Alles weten ze inmiddels van de kassa. Met verve demonstreren ze hoe het kassasysteem met de verschil lende prijscodes werkt. Tijdens de open dagen op vrij dag 13 en zaterdag 14 mei is iedereen van harte welkom van 10.00 tot 16.00 uur Op het ter ras wordt koffie en limonade geserveerd. Ook zijn er zelfge- bakken poffertjes. Uiteraard is er tijdens de open dagen de mogelijkheid om tuinplanten aan te schaffen. Voor meer informatie: www.nol- lestee.nl NIEUWE-TONGE - Op zaterdag 21 mei houdt de activiteitencommissie van de Hersteld Hervormde Kerk een kiproUade-ver- koopactie. Er kunnen overheerlijke kip roUades van slagerskwali teit besteld worden. De prijs bedraagt 4,50 voor 500 gram en 8,50 voor 1 kilo. U kunt uw bestelling voor zaterdag 14 inei telefonisch doorge ven aan Mevr. K van Wage- ningen, tel: 651616 en Mevr H. van Daalen, tel; 651570 of per e-mail: actie-hhg-nt@ solcon.nl Uw bestelling kan afgehaald worden op 21 mei bij Fam. J. van Wageningen, Gen. Snijdersstraat 1, opha len vah 10.30 - 12.00 uur De opbrengst is bestemd voor de Hersteld Hervormde Kerk van Nieuwe-Tonge.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 2