Dodenherdenking in het teken Vrijheid op straat van 'Wel bevrijd van bezetting, maar nog niet van agressie' Vrijheid op straat mag geen papieren werkelijkheid zijn Ingetogen herdenkingsplechtigheid in Middelharnis 'Opdat wij niet vergeten EIÜVIIDEn-VIJEIJWS Vrij op straat Speld Kranslegsing Herinneringen Agressie Vrede Ingetogen Dagboek Beelden PAC;iNA4 VRIJDAC;6MEI 2011 OUDDORP - Voor de 66ste maal zijn op 4 mei de slachtoffers, burgers en militairen, die vanaf de Tweede Wereldoorlog tot nu in het Koninkrijk der Nederlanden of elders in de wereld zijn omge komen in oorlogssitua ties en bij vredesmissies, herdacht. In Ouddorp gebeurde dat traditioneel bij het monument op de hoek van de Hazersweg/ Dorpsweg. Een klein monument daarnaast her innert bovendien aan de drie vissers die op 6 april 2005 omkwamen doordat een opgeviste bom uit de Tweede Wereldoorlog aan boord ontplofte. Tijdens een plechtige bijeenkomst die door een grote menig te werd bijgewoond, leg den burgemeester Ger van de Velde en wethou der Bert Tuk een krans namens de gemeente. Zij werden gevolgd door ver tegenwoordigers van de drie Oranjeverenigingen, de Stichting Stad Goe- dereede en de Stichting W02G0. Ook de groepen 7 en 8 van de beide Oud- dorpse basisscholen leg den een krans. Door Dorien Kickert Burgemeester Ger van de Velde was bijzonder verheugd over het grote aantal mensen dat de kranslegging bijwoonde. Een speciaal welkomstwoord sprak zij uit tegen de leerlin gen van de beide basisscholen. 'Jullie spelen een belangrijke rol voor de toekomst. Ai vele jaren hebben jullie scholen, De Koningin Beatrix en De Westhoek, ons monument ter nagedachtenis aan de Tweede Wereldoorlog geadopteerd. Straks leggen jullie ook bloe men bij het monument, sym bolisch voor de overdracht van de groepen 8 naar de groepen 7. Jullie zullen het stokje van ons ouderen op termijn over nemen. Jullie zijn de genera tie van de toekomst die moet blijven uitdragen dat dit nooit Xameii.s Stichting W02G0 legde Mark Griniuis een krans. meer mag gebeuren. Jullie kunnen vrij op straat spelen." Dat geldt niet voor kinderen in oorlogsgebieden, aldus de burgemeester, want die hebben het ontzettend zwaar. Zij kun nen niet vrij op straat spelen, ze kunnen niet naar school en velen verliezen hun ouders. Er is geen nazorg en vaak geen opvang, ze worden vaak aan hun lot over gelaten. In hun ogen zie je angst en ontzetting, ze zijn geen kind meer. En vele kinderen komen nog jaarlijks om omdat ze met oud oorlogs tuig spelen of op landmijnen stappen die overal liggen. Jaarlijks heeft het Nationaal Comité 4 en 5 mei een thema waarin men de herdenkingen vanuit een bepaald perspectief bekijkt. Dit jaar is het thema 'Vrijheid op straat' geko zen." Burgemeester Ger van de Velde benadrukte in haar toespraak tot de aanwezigen dat vrijheid niet vanzelfspre kend is. "Vrijheid is een groot goed waarvoor een hele hoge prijs betaald is en waarbij vele onschuldige burgers omkwa men." En nog steeds is vrijheid niet voor iedereen vanzelfspre kend en zijn mensen niet over al vrij om te gaan en staan waar ze willen, aldus Van de Velde. 'Je hoeft de .krant maar open te slaan om te zien op hoeveel plaatsen ter wereld mensen niet vrij over straat kunnen." Zij refereerde daarmee aan de protesten tegen de onderdruk king, met name in de islami tische landen, zoals Egypte, Libië en Syrië. "Ook op andere plaatsen in de wereld woeden er oorlogen. Het ontbreken van enige vorm van democra tie, het steeds zwaardere juk van de onderdrukking, het ont breken van ontwikkelingen en de meest basale voorzieningen voor mensen en de verachting (Foto: Dorien Kickert) voor de alleenheersers, heeft tot grote saamhorigheid geleid en tot de opstanden zoals we die de laatste maanden kunnen volgen. Het hard terugslaan van de leiders, het schieten op eigen inwoners en het volko men negeren van internationa- 'le afspraken, doet ons allemaal huiveren. Vele slachtoffers zijn er al gevallen. Vele jonge men sen worden momenteel uitge zonden in vredesmissies om de vrede in diverse landen probe ren te herstellen. Ook vanuit Nederland zijn velen actief in het buitenland bij verschillen de missies. De achterblijvende familieleden verkeren constant in angst en het ongewisse over de goede terugkeer van hun dierbaren. Ook wij kennen familieleden en nabestaanden van slachtof fers uit onze eigen gemeente. Zij hebben het deze dagen ook extra zwaar. Zij hebben onze steun hard nodig." DIRKSLAND - Vrijheid op straat is een groot goed. Maar lang niet van zelfsprekend. Kijk naar de periode van de bezet ting (1940-1945) in ons eigen land. Kijk naar tal van andere plaatsen in de wereld op dit moment. "We krijgen en houden de vrijheid niet zomaar", zei burgemeester Stoop tijdens de Dodenherden king in Dirksland. "Vrij heid heeft een nauwe relatie met verantwoorde lijkheid. De gebruiker van de straat heeft ook verant woordelijkheid. Verant woordelijkheid om ruimte te bieden aan anderen." Door Kees van Rixoort De Dodenherdenking begon, zoals gebruikelijk, in de dorps- kerk. De aanwezigen - het leken er door de voorjaarsvakantie wat minder clan in voorgaande jaren - kregen niet alleen een toespraak van burgemees ter Stoop te horen, maar ook een viertal zangstukken, uit gevoerd door gemengd koor Excelsior, orgelspel, zes gedich ten en een toespraak van domi nee Van Wijk van de Hersteld Hervormde gemeente te Her kingen. De gedichten werden voorgedragen door leerlingen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen. Ze hadden de gedichten ook zelf geschreven. Dominee Van Wijk ging, net als de burgemeester, in op het jaarthema 'Vrijheid op straat'. Hij deed dit aan de hand van een Bijbeltekst uit Zacherias 8. "De straat is een plaats waar je kunt gaan en staan en elkaar ontmoeten. Als dat niet kan heb je een probleem. Een groot Burgemeester en wevrouw Sloop hebben zojuist een kram geleg Dirksland. bij het herdenkingsmonument aan hel Gelderspad te (Foto: Kees van Rixoort) probleem", aldus de predikant. "Wij weten van vrijheid", ver volgde hij. "Dat schept ver plichtingen." Als sleutel voor ware vrijheid noemde hij "luis teren naar God de Heer". Die vrijheid wenste dominee Van Wijk iedereen toe. Burgemeester Stoop consta teerde in zijn toespraak, die hij begon met een herinnering aan het boek 'Waarom de tram stil stond...' van, W.G. van der Hulst, dat het draagvlak voor herdenken onverminderd groot blijft. Niet minder dan 86 procent van de Nederlan ders zegt de herdenking op 4 mei belangrijk te vinden. 'Vrij heid op straat' is van belang, betoogde Stoop, omdat het "heel dicht bij uw eigen dage lijks leefomgeving begint". "Op het moment dat u of jij van huis gaat, is er de straat, de openbare ruimte. De plek waar iedereen mag gaan en staan waar hij of zij wil. Dat vinden we allemaal heel normaal." Maar, zo vervolgde hij, zo normaal is dat helemaal niet. Stoop noemde de avondklok, wegversperringen, contro les en aanhoudingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. En de Jodenvervolging, de angst voor razzia's en deportatie. Op straten en pleinen in de Arabi sche wereld anno nu reageren dictatoriale regimes met mee dogenloos geweld op burgers die hervormingen eisen. "Vrij heid op straat? Integendeel: legereenheden zaaien dood en verderf Verdere onderdruk king dreigt." Ook in landen als Birma en Noord-Korea is de vrijheid op straat een papieren werkelijkheid. In Nederland is het beter, maar ook hier is de vrijheid niet onbegrensd. Er zijn regels. Als de straat regeert, betoogde Stoop, is de kans groot dat er chaos en onenigheid ontstaan. "Die kant moeten we dus niet op." Na de herdenkingsdienst was er een stille tocht naar het monument aan het Gelders pad. Daar namen de aanwezi gen twee minuten stilte in acht, speelde Amicitia het Wilhelmus en volgde tot slot de kransleg ging. Burgemeester Stoop en zijn vrouw legden een krans, gevolgd door de oranjevereni gingen van Dirksland en Her kingen. Kinderen van de basis scholen sloten de herdenking af met het leggen van bloemen. /ij hoopte dan ook dat een her denking als deze daar iets aan kan bijdragen. "Het be,sef dat uij het niet zullen vergeten, het besef dat velen naast hun staan en hun steunen. Het besef dat \elen wereldwijd strijd voeren \()or die vrijheid, het besef dat vrijheid niet vanzelfspre kend is, het besef dat de prijs te hoog was. Maar bovenal het besef dat wij, in tegenstelling lot velen op onze wereld, vrij over straat kunnen." Zij besloot haar toespraak met de woorden dat in de twee nünuten stilte niet alleen stil gestaan werd ter nagedachte nis aan diegenen die hun leven lieten voor onze vrijheid, maar ook de conclusie zou moeten worden getrokken dat dit nooit meer zou mogen gebeuren. Burgemeester Van de Velde droeg deze avond een bijzon dere speld in de vorm van een Amerikaanse Jeep. Zij had deze onlangs bij de onthul ling van het herdenkingspa neel bij de Ouddorpse haven cadeau gekregen van de voor zitter van de Keep them Rol ling vereniging. Deze droeg een dergelijke speld tijdens die ceremonie en wekte daarmee de grote belangstelling van een aantal Engelse aanwezi gen. Aangezien hij een aantal van deze speldjes in zijn bezit had, kregen zowel de Engelse gasten als de burgemeester een exemplaar cadeau. De spelden zijn gedurende de Tweede Wereldoorlog door onderdui kers in Nederland met de hand gemaakt. Dat gebeurde in een fabriek in De Meern, waarvan de eigenaren in het verzet zaten. De onderdelen van de spelden werden op de metaa lafdeling van deze fabriek gemaakt en vervolgens door de moeder van de eigenaar van de fabriek naar de onderduikers in de regio Utrecht gebracht. Zij soldeerden de onderde len dan in elkaar Het was de bedoeling om deze spelden tijdens de Bevrijdingsdagen te verkopen. Een aantal doosjes met spelden is in 2009 terug gevonden door de familie van de eigenaar van de fabriek. De voorzitter van Keep them Rol ling kreeg de beschikking over een aantal van deze spelden. Burgemeester Van de Velde vond het cadeautje zo treffend dat zij beloofde deze speld op 4 mei te dragen als eerbetoon aan de onderduikers, de geal lieerden en onze vrijheid. OOLTGENSPLAAT Plechtig, rustig, waardig: zo kan de manier waarop in Ooltgensplaat op 4 mei de doden werden her dacht, worden getypeerd. De belangstelling was verrassend groot. Onge veer honderdveertig men sen waren getuige van de plechtigheden. Door Harry Groenenboom In de avond van 4 mei begon om ongeveer kwart \oor acht de kerkklok te luiden. Dit was het sein om te vertrek ken voor de velen die zich in en bij dorpshuis 't Centrum verzameld hadden om deel te nemen aan de dodenherden king. Begeleid door klokgelui en stille trom begaf zich de stoet langzaam en, naarmate het oorlogsmonument dichter bij kwam ook steeds meer zwij gend, naar het oorlogsmonu ment aan de Kerksingel. Een grote groep belangstellenden wachtte daar de stoet reeds op. Nadat de T;erkklok acht uur had geslagen, werd twee minu ten stilte in acht genomen. Daarna werd vanaf cle kerkto ren op trompet The Last Post gespeeld, het bekende mili taire signaal voor de afsluiting van de dag. Daarna volgde de kranslegging bij het monu ment. Wethoucler P.H. van de Ree beet het spits af door namens de gemeente als eerste een krans te leggen. Na hem werden kransen gelegd, onder andere namens Gemengde Zangvereniging Advendo, de Oranjevereniging Muziekver eniging W.M. van der Harst en interkerkelijk koor Jehoshua. Ook gymvereniging D.O.S., het Rode Kruis, koor Just4Fun en de E.H.B.O. legden een krans. En een viertal kinde ren legde een krans namens de christelijke en de openbare basisschool. Na de kranslegging hief zang vereniging Advendo het lied 'Amazing Grace' aan. In dit lied wordt het besef tot uitdrukking gebracht dat een mens door Gods genade geleid wordt in het leven. Zo, is het ook een genadegave, zo kan de strek king van dit lied in het kader van dodenherdenking worden weergegeven, dat wij in vrij heid mogen leven. Een gave, die ook een verantwoordelijk heid inhoudt. .stille tocht op weg naar liet monument aan de Keiksingel. (Foto: Harry Groenenbooni) Daar wees Van de Ree ook op in de toespraak die hij hield. Hij wees er op dat zesenzestig jaar geleden de Tweede Wereldoor log eindigde. Maar, zo zei hij, mensen die de oorlog hebben meegemaakt bewaren daar nog steecis herinneringen aan. Het eerste wat de wethouder zelf zich van de oorlog herinnerde, was een beeld van kapotgescho ten gebouwen. "Die maakten een onuitwisbare indruk". Een andere herinnering was het bekende gedicht 'De achttien doden' van de verzetsman Jan Campert die volgens de wet houder, samen met zeventien anderen, 'm 1943 door de Duit sers werd geëxecuteerd. Van de Ree citeerde uit dit gedicht de woorden: "Er daagt een dag na eiken nacht, voorbij trekt iedre wolk". Hij vervolgde: "Het is groot om zo je leven te kunnen eindigen met een boodschap van hoop en troost". Tegenwoordig, zo ging hij ver der, denken wij bij oorlog aan oorlogen ver weg. "Gewapen de conflicten, zo noemen wij dat tegenwoordig". Hij wees erop dat ook nu agressie nog in allerlei vormen voorkomt. Ais voorbeelden daarvan wees hij onder aiidere op pesten op school, op respectloze bejege ning door jongeren van mede burgers en op discriminatie van mensen vanwege hun huids- •kleiir. "We zijn wel bevrijd van de bezetting, maar we zijn nog niet af van de agressie in onze maatschappij" besloot hij. "Ik wens ons allen nog enkele ogenblikken van diepe bezin ning zodat we morgen echt bevrijding kunnen vieren". Na deze woorden volgden inder daad enkele ogenblikken van stilte en bezinning. Daarna kreeg de heer K. Baas het woord. Deze wees er op dat met de kerstdagen is gezongen van vrede op aarde. Maar, ver volgde hij, de realiteit is dat er nog steeds heel v.eel geweld in de wereld is. Hij wees zijn gehoor erop dat ieder daar iets aan kan veranderen door zich open te stellen voor de ander en besloot zijn toespraak met een citaat uit een lied: "Neem van hieruit vrede, \rede mee naar huis". Vervolgens werd onder bege leiding van Muziekvereniging W.M. van der Harst het volks lied gezongen. Hierna keerde de stoet, begeleid door mono toon tromgeroffel, terug naar 't Ontrum. Daar konden de deelnemers aan de herdenking nog napraten bij een kop koffie of thee. MIDDELHARNIS "Nooit vergeten. Ook nu hebben wij behoefte aan mensen die het thema van de herdenking 2011 'Vrij heid op straat' uitwerken, vorm en gestalte geven. Die voorbeelden uit Tunesië, Egypte, Birma, Jemen en Syrië herkennen. Mannen en vrouwen die beroofd zijn van hun vrijheid en dat niet langer accepte ren", zei burgemeester Zevenbergen woensdag avond bij het monument aan de Hoflaan in Mid delharnis, waar vele hon derden belangstellenden de plechtigheid Doden herdenking 4 mei 2011 inhoud gaven. Door Jaap Ruizeveld In een stille tocht vanaf het gemeentehuis liepen colle ge- en raadsleden, veteranen van Flakkee, het Rode Kruis, Brandweer en het mannen koor Ons Koor, begeleid door politie, naar het monument. Een zeer groot aantal ouderen en scholieren sloot zich hierbij aan. Dat alles in een protocol dat door veteraan Albert Kuin werd aangegeven. Opvallend veel vlaggen - halfstok - vanuit de woningen. Bij het monu ment hadden zich al veel inwo ners verzameld in afwachting van de aankomst van de deel nemers aan de stille tocht. Sempre Crescendo en Ons Koor omlijstten het sobere, maar zeer ingetogen korte programma. Indrukwekkende stilte na het blazen van de Last Post, gevolgd door kransleg- Overzichtsfoto van de herdenking in Middelharnis. gingen en een bloemengroet door de schooljeugd met rode, witte en blauwe anjers. Kran sen geplaatst door burgemees ter Zevenbergen en wethouder Van den Berg, de veteranen van Flakkee, de Hervormde en de Rooms-Katholieke kerk van Middelharnis, de Oranjever eniging en de Stichting Eve nementen, het Rode Kruis, de ANBO en gvnmastiekvereni- ging Middeïharnis-Sommels- dijk. Ook particulieren plaats ten bloemen. Ontroererid was het massale meezingen bij twee coupletten van het Wilhelmus. Burgemeester Zevenbergen gaf in zijn toespraak aan dat het college zoals elk jaar op 4 mei bloemen had gelegd op de graven van in de Tweede Wereldoorlog omgekomen inwoners van de gemeente en op graven van hen die geval len zijn voor onze vrijheid, de bemanningen van Engelse vliegtuigen. "Wij bezochten ook de begraafplaats aan de Hoflaan waar ter nagedachte nis aan de Joodse medeburgers niet alleen een aantal graven is, maar ook een klein monument voor diegenen die zijn wegge voerd". Zevenbergen citeerde uit het dagboek van Klaartje de Zwarte, die in Sobibor om het leven kwam. Stilstaand bij de graven van al die jonge mensen kwam de burgemeester steeds terug op de indringende uitspraak "Ik (Foto: Piet Dijkgraaf) herinner u eraan, ik herinner u aan deze mensen, opdat wij niet vergeten. Hij riep beel den op behorend bij dagen uit jaren tussen 1940 tot 2011 die in ieders geheugen staan. Zoals de val van de muur in Berlijn in 1989 maar ook van 9/11 2001 (Twin Towers). "Waar was je, wat deed je, wat dacht je toen en wat denk je nu?" Zevenbergen sloot af met de oproep om ook na vandaag aandacht te blijven schenken "aan hen voor wie democra tie en vrijheid nog ver weg is. Voor wie nog niet kan zeggen: De staat en ook de straat zijn van ons. Laten we hen steunen, opdat ook zij eens in vrijheid mogen leven".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 4