Hgl gj^i 1^ Najaren weer dodenherdenking in Oude-Tonge Bemanning OD 6 neemt Fishing for Litter Award in ontvangst W Stellendam scoort voor Warchild Vr/3fl-fi 83e jaargang Nr. 8011 Vrijdag 6 mei 2011 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag "Het is goed om de slachtoffers te herdenken, loant het wijst ons op de prijs die betaald is voor onze vrijheid" Morden aciiedag op voetbalxield Plantjesver- voor MAF koop Namen noemen WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Bloemen Muziek en samenzang in kerk Stad Big-bags Uitreiking Afscheid familie Van Heiningen üc h'-speli'is Dl. lift spi'ciale War Child sliirl. Reilits Jini-l'tiiil Bron rww Zi'i'li'nhi'rf^ Architrituin: STELLENDAM vereniging 'W Voetbal- Stellen- dam' staat zaterdagmid dag 7 mei in het teken van het goede doel. Rond de thuiswedstrijd van het 1ste elftal tegen SNS uit Stad a/h Haringvliet vin den die dag verschillende activiteiten plaats om geld in te zamelen voor War Child. 7 mei zal de F2, vooraf gaand aan de wedstrijd van licl Isic cllial, geluiid in War (Jiild shirts in dncl gaan mt'l fcn selectie vaïi andere l-spelers van de dub. Ook /ij diagen de/c dag speciale VVar (lliild shirts die gratis Ier hese hikking zijn gesteld door L'nito Sports. Alle bezoekers zal gevraagd worden oni op vrijwillige basis 2 euro entree te betalen, liet daarmee ver gaarde bedrag zal geheel ten goede komen aan War (Ihild. Iletzelide geldt voor de opbrengst van de verkoop van i^ebakken vis en twee rondes in de loterij tijdens de rust en na de wedstrijd. Plaat selijke ondernemers hebben daarvoor gratis vis en ]jrijzen ter beschikking gesteld. Op hel clubterrein zal een stand zijn met inibrmatie-materiaal over War (Ihild. Zeelenberg Ilel begon allemaal met het verzoek van de club aan Zee- lenbeig Architectuur in Oiid- dorp om shirtsponsor te wor den van de F2. Dat wilde het architectenbureau wel, als de naam van een goed doel op de shirts zou komen. "Onze voorkeur ging daarbij uit naar War Cihilcl," vertelt Jan- Paul Bron van Zeelenlserg Architecluur "War Chilcl helpt getraimiatiseerde kin deren in voormalige oorlogs gebieden om hun leven zo goed en zo kwaad als dat kan weer op de rails te krijgen. Dat gebeurt onder meer door hen onderwijs aan te bieden en psvchosociale ondersteu ning via creatieve activiteiten en sport. War (Ihild heelt daarmee een verbinding naar ons vak, dat bij uitstek creatief is, maar ook naar de voetballerij. Dit goede doel sprak dus zowel ons als de voetbalclub aan." Bij het maken van reclame GOEDEREEDE - Morgen, zaterdag 7 mei a.s., is er een plantjesverkoop bij super markt C'oop Compact aan de Doelweg in Goedereede. De verkoop begint om 09.00 uur en duurt tot 12.00 uur De opbrengst komt ten goede aan het doel van de ronnnelmarkt van de Hervormde Gemeente, die later dit jaar wordt gehou den: M.-XF Fiving for Life. voor War Child wilde VV .Stellendam het niet laten. Al gauw rees het plan om .voor War Child geld in te zamelen. "Wij vinden het belangrijk om als club breed maatschappelijk betrokken te zijn," licht voorzitter Peter Krijger toe. "Uiteraard ligt de maat.scha])|)elijke func tie van een voetbalclub in de eerste plaats in het eigen dorp en de eigen regio. Wij willen een plaats bieden aan kinderen en volwassenen uit de omgeving die er plezier in hebben om met elkaar en een baJ actief te zijn. Dal is en blijft onze prioriteit. Dat neemt niet weg dat wij als club best wel het vizier eens mogen richten op kinderen waarvoor een potje voetbal len op zaterdagochtend niet vanzelfsprekend is." De kaartverkoop begint om 11.30 uur. Meer informatie over War Child, de voetbalver eniging en de actie is te vinden op ivww.warchild.nl en www. vvstellendam.nl. OUDE-TONGE - Na lange tijd was er dit jaar in Oude-Tonge op 4 mei weer een dodenherden king. De plechtigheid was een initiatief van de Oranjevereniging en de stichting W02G0. Deze stichting heeft onlangs een infopaneel geplaatst bij de molen in het dorp, ter nagedachtenis aan de zeven vliegeniers, die in de vroege nacht van 20 op 21 juli 1944 neerstortten in de Molenpolder. Het is het elfde paneel uit een totaal van 13 die verspreid op het eiland geplaatst zijn en worden. De heer Gebuis, ooggetuige van de fatale vlucht, onthulde het paneel samen met burge meester Heijkoop. Afge vaardigden van diverse verenigingen en instan ties legden een krans ter ere van deze vliegeniers, maar ook ter nagedachte nis aan alle omgekomen dorpsgenoten en alle ove rige slachtoffers van oor logsgeweld. Tekst en foto's Mirjam Terhoeve Drie vlaggen wapperden half stok tijdens de herdenking op de Molendijk. De Engelse, de Nederlandse en de Canadese. Symbolisch voor de afkomst van de slachtoffers, die deze 4 mei in Oude Tonge werden herdacht. Muziekvereniging "Vooruit' bracht 'The last Post' ten gehore, waarna er 2 minu ten stilte in acht werden geno men. Hierna noemde VVim Har- teveld, de voorzitter van de Oranjevereniging Oude 'fbn- ge, de namen van de dorps- Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuv/d Kijk op wvw/.eilandennieuws.nl Ei'ii compilate van de plechtigheid in Oude-Tonge. genoten, die tijdens de tweede wereldoorlog het leven lieten. W. 'l Hart, en C. van de /agt wer den tijdens een beschieting getroffen op hun schip. Jan Kik overleed in Duitsland evenals Marinas de Leeuw, Cornelis Kik, Arend Klem, Jacob Koert en Corne lis Koert. Zij waren geëvacueerd naar Veenendaal en daarvan daan vervoerd naar Duitsland, alwaar zij overleden. Willem de Korte overleed tijdens een bom bardement in Den Haag. Dirk Oudzegel werd in Kaatsheuvel getioffen door een V-1, zijn vrouw Adriana bezweek enige tijd later aan haar verwondin gen. Ook Cornelis Sloop werd slachtoffer van de V-1 in Kaats heuvel, /(^rew/o.'; de Vos en Jacob Wesdorp werden in Duitsland te werk gesteld en keerden niet terug. Johannes Buijs tot slot i\'erd in eigen dorp getroflen door een boobytrap. Zijn doch ter was één van de mensen, die het verzoek neerlegden om ook in Oude Tonge de oorlogs slachtoffers weer te gedenken. Na het noemen van deze namen werden er namens de Gemeente OostOakkee bloe men gelegd door Burgemees ter Heijkoop, gevolgd oud Veteraan Teun van Kempen namens de VOMl en alle overi ge veteranen. Daarnaast waren er bloemen van de Oranjever eniging, de stichting W02G0, nabestaanden en dorpsgeno ten. Burgemeester Heijkoop zei het erg fijn te vinden, dat deze tra ditie weer in ere was hersteld. "Het is goed om de slachtoffers te herdenken, want het wijst ons op de prijs die betaald is voor onze vrijheid. Hoewel de watersnoodramp veel ingrij pender is geweest in Oude Tonge, mogen we de slacht offers van de oorlog niet ver geten. Wij moeten dit blijven doen, ook al is het inmiddels 6t) jaar geleden. Immers, hoe zou het er in Nederland uitzien als die buitenlandse soldaten ons destijds niet hadden gehol pen? Vandaag herdenken we ook alle slachtoffers van latere missies. We moeten zoigxul- dig omgaan met onze vrijheid. Daarvoor zijn regels nodig waaraan iedereen zich moet houden. Vrijheid van menings uiting betekent niet dat men anderen nodeloos mag kwet sen en hetzelfde geldt voor godsdienstvrijheid. We moeten in vrijheid en zorgvuldigheid onze mening" vormen. Dat is niet altijd voor de liand lig gend, Libië en Egypte zijn daar hedendaagse voorbeelden van. Wij moeten dus dankl>aar zijn en blijven en respect hebben voor de mensen die hun leven voor onze vrijheid hebben gegeven.Daarbij denken we ook aan de nabestaanden. Laat het gedenken en ons gebed een troost voor hen zijn". Vervolg op pagina 2 STAD AAN 'T HARING VLIET - Morgen, zater dag 7 mei gaan de deu ren van de Nederlands Hervormde Kerk te Stad aan 't Haringvliet weer open voor een muzikale avond. Anne Marie Hui- zer en Piet Bechthum hebben weer een muziek- en samenzangprogramma samengesteld. Verschillende fluitisten op panfluit en dwarsfluit zullen luni best doen om u te laten genieteir Ze zijn in verschillen de samenstellingen ie horen. Anne Marie Huizer zal solo spelen op panfluit met Ijcgelei- ding van hel orgel. Piel Becht hum zal het orgel bespelen. Hij begeleidt de fluitisten, de samenzang en hij zal ook een orgelsolo xerzorgen. Samenzang Samenzang van bekende lie deren is deze avond een groot onderdeel van het programma. Ook is er solozang. Annemarie Goosens zal enkele gedichten voordragen. De opening en sluiting van deze avond is in handen van Ds. H.J.C.atsburg. Voor diegene die een vorige keer zijn geweest behoeft het geen aansporing om deze avond Ie bezoeken. Bij de uitgang wordt er een collecte gehouden welke is bestemd voor de Ned.Hervormde Kerk. De kerk is open om 19.00 uur en de aanvang is om 19.30 uur. STELLENDAM - Vorige week vrijdag ontving de bemanning van de OD 6 de Fishing for Litter Award. Hiermee werden de inspanningen van de schippers Pieter en René Sperling en hun beman ning beloond voor hun bijdrage aan een schone zee. De Award werd uitge reikt door wethouder Bert Tuk in samenwerking met Bert Veerman van KIMO Nederland en België. Door Adri van der Laan De organisatie KIMO Neder land en België is onderdeel van een internationale luilieuorga- nisalie. De afkorting KIMO staat voor het Noor.se 'Kom- tuunenes Internasjonale Mil- jorganisasjon'. Deze organisatie is een vereniging van kustge- meenten en lokale o\erheclen die gezamenlijk strijd leveren tegen de vervuiling van de Noordee. Ierse Zee, de noord oostelijke .\tlantische Oceaan en de Baltische Zee. In veer- lien landen heeft de organisa tie meer dan 150 leden. Waar onder de gemeenten Goeder eede, vertegen\\oordigd door burgemeester Van de Velde en wethouder Tuk en de gemeen te West\'oorne. waarvan ook een vertegenwoordiger bij de .\warduitreiking aanwezig was. Een aantal jaren geleden is ook de gemeente Goedereede deel uit gaan maken van de organi satie en langzamerhand gaan steeds meer vissers deelnemen aan het project. Was het xroeger doorgaans zo. dat uit de inhoud van de vis netten alleen de bruikbare vis werd gehaald, wat overbleef ging weer de zee in. Hieron der was ook veel 'rommel' dat andere zeegebruikers over boord hadden gegooid of dat van de kusten zeewaarts was gedreven. De vissersschepen die mee doen aan het project nemen 'Big-bags' mee naar zee. In deze grote zakken kunnen ze al het afval deponeren wat men in de netten aantreft. Ver volgens wordt hel afval natuur lijk in de Big-bags mee naar de haven genomen, waar de zak ken door de regionale afval verwerker worden afgehaald en is het afval voorgoed uit de zee verdwenen. In Neder land doen zo'n kleine honderd schepen aan hel project mee en zij hebben vorig jaar maar liefst 350.000 kg afval uit zee gehaald. Tijdens de bijeenkomst in het restaurant van de visafsfag in Stellendam bleek dat het aan tal deelnemers aan het F'ishing for Litter project groeiende is. Maar zowel de vertegenwoor digers van de gemeente als van KIMO spraken uit dat men De bemanning van de OD 6 en de andere betrokkenen bij de idtreikini: van de 'Fishing for Litter' .Award. Inzet: Erik de Jong (links) ont vangt een miniatuur uit handen van Bert Veerman. (Foto's Adri van der Laan) er naar streeft om alle vissers deelnemer te laten worden. Want niet het verzamelen van het ronddrijvende vuil wordl niet alleen de vervuiling op zee teruggedrongen, maar worden natuurlijk ook de visgronden en de stranden schoner Verder wordt door de activiteiten \an de vissers en KIMO de proble matiek van het zwerfafval op ■zee, zowel nationaal als inter nationaal op de agenda van de overheden gehouden. Aan wethouder Bert Tuk van de gemeente Goedereede was de eer om de Award uit te rei ken aan de schippers van de OD 6 van de familie Sperling. De wethouder benadrukte in zijn toespraak dat de beman ning van de OD 6 "mensen zijn die met hart voor de zaak hun werk doen". Dit blijkt niet alleen uit hun inzettingen voor het Fishing for Litter pioject, maar ook uit de eerder gewon nen prijs \oor 'de best \erzorg- de vis'. Het gemeentebestuur is trots op deze vissers, die ondanks de zorgen, zoals de hoge olieprij zen en - soms - lage visprijzen toch hun vak met veel inzet blij ven uitoefenen. De OD 6 kreeg de Award niet alleen omdat ze deelnemer zijn aan het project, maar dat ze ook een duurzame bedrijfsvoering hebben. De wissel Award is een glazen standaard met daarin de naam \an het schip gegra\'eerd. Aan de Award is ook een dinerbon verbonden voor de bemanning \an de OD 6 Bert Veerman van KIMO gal in zijn toespraak een kort over zicht van de geschiedenis van de organisatie en wees op het belang er van voor het milieu. Hij overhandigde een, minia tuur vfssende kotter in glas aan Erik de Jong, locatiemanager van de visafslag in Stellendam. Hij is tevens \'ertenwoordiger van KIMO in deze regio. MIDDELHARNIS - Twee jaar geleden werden Rein out, Arenda en Nathan van Heiningen vanuit de Hervormde gemeente Middelharnis uitgezon den voor zendingswerk in Thailand. Sinds eind januari zijn ze met verlof in Nederland. Dit verlof begint al weer op te schieten. 9 mei zullen zij met hun kinderen Nathan en Manuel weer naar Thailand vertrekken om daar het zen dingswerk en de taaistudie weer op te pakken. Omdat ze zondag 8 mei voor het laatst in hun gemeente ter kerke zullen gaan, zal die dienst in het teken staan van zending en hun afscheid. De dienst wordt geleid door Ds. Hoolwerf van Stellendam, - de gemeente die ook "deelgeno- lengenieente" is - en begint om 10 uur in de Hervormde Kerk aan de Ring te Middelharnis. Onf'dek 't bij yw &2-dPaier of >ij^ civc:;' op h mm (t*ii((M)i( »m m ^Mit udt'i Knöpi BV - Langeweg 113 3245 KG Somfnelsdijk - 0187 476767 Akkctdaos BV - KJoosterweg 2 4317 AL - Noordgouwe - OIll 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1