Het is een eer om verdienstelijke inwoners voor hun vrijwillige inzet met een Koninklijke onderscheiding in het zonnetje te mogen zetten Drie Koninklijke onderscheidingen in gemeente Middelharnis Met burgemeester Van de Velde op stap bij uitreiking van drie lintjes Koninklijke onderscheiding voor J.A. Kardux EIIAriDEII-niEtJWS Wat overkomt me? Verrassing Met SBS 6 cameraploeg Zorgboerderij Mijn drive? Erin geluisd Nestor Geen sinecure Tekort A.J. Doorn G.JA. Toonen A.J.G. Jukkema- Niemeijer PAGINA 6 DINSDAGS MEI 2011 GOEDEREEDE - De Bijzondere Gelegenheid of wel Lintjesregen is jaarlijks op de dag vóór Koninginne dag voor veel burgers een emotionele gebeurtenis. Dit jaar waren er landelijk 3357 vrouwen en mannen die een onderscheiding kregen. Op ons eiland werden 7 personen gedecoreerd. (Eén keer was er de benoe ming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en zes keer de benoeming tot Lid in deze Orde). Dat alles als blijk van waardering voor hun functioneren, meestal als vrijwilliger. Fantastische inzet voor instellingen en verenigingen. Voor de medemens. Kortom voor onze samenleving. Hoe verloopt op vrijdag 29 april nu de procedure? Wat gebeurt er allemaal op de verschillen de locaties?. Ik maakte een afspraak met burgemeester Ger van de Velde van Goedereede en trok een ochtend je met haar op. Tekst en foto's: Jaap Ruizeveld Ruim voor 09.00 uur tref ik de eerste burger aan bij Hairsty- ling Helene aan het Oranje plein in Stellendam. Daar legt Lenny Grinwis juist de laatste hand aan een feestelijk kap sel. Daarna een goedkeurende korte blik in de spiegel. Een vriendelijk afscheid en weg is Van de Velde. Eerst naar het gemeentehuis aan de Tram lijn in Goedereede. Daar lig gen ambtsketen en speeches uiteraard klaar Ton Lokker, beleidsmedewerker openbare orde en veiligheid, die de bur- ge'meester op vrijwel al deze missies begeleidt, legt drie boeketten bloemen en even veel stijlvolle dozen (waarin de onclerscheidingen en de begeleidende documenten zijn opgeborgen), in de auto. De programmadetails worden nog even nagelopen. Het eer ste bezoek is aan Zorgcentrum De Vliedberg in Ouddorp. Best een spannende ochtend". Kijkje in de spiegel bij de Hairstyling. Ridder Van Ham met "zijn" familie samen met Ger v.d.Velde op de statiefoto. De onderscheiding voor de heer (en mevrouw) Tanis bij gebouw Oost dam. Mevrouw en mijnheer Van den Nieuwendijk na de onderscheiding l De Vliedberg. vertelt de burgemeester "Drie onderscheidingen op drie loca ties, waarvan er één bij de te decoreren persoon thuis. Dat heb ik nog niet eerder gedaan. Bovendien is bij die uitreiking ook een cameraploeg van het SBS 6 - tv programma Hart van Holland aanwezig". Punctueel 09.30 urn- parkeert Van de Velde haar auto bij De Vliedberg. Opnieuw een controle op de juiste beschei den. Lijkt overbodig, maar je moet er niet aandenken dat je pas bij de toespraak en of het opspelden van het lintje zou merken dat je je vergist hebt. Zeker vandaag niet, nu niet alle onderscheidingen in uitingsvorm gelijk zijn. Mevrouw Klepper - Breeman secretaresse vrijwilligersafde- ling Rode Kruis Stellendam en de heer Hoek, voorzitter Rode Kruis afdeling Goedereede en omstreken, hebben mevrouw Adriana Davida van den Nieu wendijk uit Stellendam voor gedragen voor een onderschei ding. Een verzoek dat door Hare Majesteit is gehonoreerd. Een volle ontvangstzaal in De Vliedberg wacht met spanning op de komst van mevrouw Van den Nieuwendijk, die met een smoes naar het zorgcentrum is ontboden voor een extra ver gadering. "Ik vind het reuze fijn. Een eer om verdienstelijke inwoners in het zonnetje te mogen zetten", zegt de burge meester Inmiddels is mevrouw Van den Nieuwendijk opge haald. De verrassing is compleet. De emotie is zichtbaar. "Wat over komt me nu", zegt ze zachtjes. De hand voor de mond. Ze kijkt naar haar man. Ziet daarna de burgemeester Het geheim is - in kleine fcring - geruime tijd goed bewaard gebleven. Dat maakt een onderscheiding ook zo spontaan en hartelijk. Van de Velde schetst de verdien sten van mevrouw Van den Nieuwendijk. Vanaf 1977 tot nu toe een formidabele inzet voor het Nederlandse Rode Kruis en het vrijwilligerswerk in de gemeente Goedereede. Met name de zwakkeren in onze samenleving hadden en hebben uw bijzondere aan dacht. De sociale hulp-activitei ten staan daarin centraal. Voeg daarbij ook nog uw werkzaam heden in het Zorgcentrum De Vhedberg (CuraMare) in de cliënten- en identiteitsraad, de steunstichting en de opvang. Daarom ben ik blij u te mogen meedelen dat het Hare Majes teit heeft behaagd u te benoe men tot Lid in de Orde van Oranje Nassau, zei Van de Velde. Na het opspelden van de onderscheidingen, de bloe menhulde en diverse korte toe spraken, was er gelegenheid tot gelukwensen. Voor de burgemeester het tijd stip om zich klaar te maken voor de tweede onderschei ding. Buiten op het parkeer terrein bij De Vliedberg staat een cameraploeg van SBS 6 al te wachten. De burgemeester krijgt alvast een microfoontje opgespeld. Met drie auto's zal koers worden gezet naar de Duinkerkerweg in Ouddorp. Ton Lokker kijkt toe. Kun nen jullie meeluisteren w-at er in onze auto wordt gezegd?, vraagt hij. Nee, tijdens de rit is de verbinding dicht, stelt de SBS-journalist hem gerust. Van de Velde rijdt tot bijna het eind van het doodlopende deel van de Duinkerkerweg. Daar woont de familie Bastiaan van Ham. De burgemeester belt aan. Een hond blaft. Niets vermoedend opent Bastiaan zelf de deur en kijkt verwonderd naar het gezelschap dat zo onaangekon- cligd ineens op zijn stoep staat. Eventjes knippert hij met zijn ogen. Wat moet hij hiervan denken?. Binnenkomen, dat mag gerust. Alleen het waarom is hem echt niet duidelijk. Een heerlijk moment, want binnen zijn familieleden en echtgenote uiteraard wel op de hoogte van hetgeen komen gaat. "Ik ben burgemeester van de gemeen te Goedereede en zou graag enkele waarderende woorden tot u willen spreken", begint Van de Velde. Dan begint het muntje te vallen. "Wisten jullie hiervan? Vraagt hij een beetje weifelend. De camera loopt. De burgemeester heeft zich goed voorbereid. Zonder papieren informatie schetst zij uitvoerig de imponerende belangeloze inzet van de heer Van Ham. Na zijn pensionering als direc teur van een groot chemie- en farmacieconcern, was dit een bijna dagvullende activiteit gericht op hulp en ondersteu ning van weerloze kinderen. Een man met motivatie. Die fantastische zaken realiseert. Zoals in India, net buiten Mumbai, met de bouw van een zorgboerderij. Het project Umang (Hoop), waar binnen enige tijd 55 gehandicapte kinderen onder begeleiding kunnen wonen. Met toekonist- sperspectief. Van Ham is al jaren penningmeester van de stichting Welzijn Kinderen van Bal Anand, bestuurslid pen ningmeester en medewerker van de vereniging Wereldkin deren. Met projecten gericht op preventie van familie-des- integratie, op re-integratie en lokale zorg. Medewerker van World Ghildren Welfare Trust India. Begeleidt en bemiddelt bij het vinden van opvangou- ders in Nederland. "Voor dat alles heeft het Hare Majesteit behaagd u te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau", zegt Van de Velde. Dit op voordracht van de heer Kremer, bestuurslid stichting Welzijn Kinderen van Bal Anand en mevrouw Kalro Sulochana, directrice van het kindertehuis in Bal Anand. Verrast blij laat de gedecoreer de er geen minuut overheen gaan om over zijn projecten te vertellen. Mijn drive?. Dat is liefde voor mensen. In het bijzonder gericht op weer loze kinderen. Op baby's. Het adopteren van kansloze wees kinderen die zonder hulp en begeleiding geen mogelijkhe den hebben. Met passie wijst hij op het kindertehuis Bal Anand bij Mumbai. Hier wor den kinderen opgevangen die zijn afgestaan na hun geboor te of zwervend op straat zijn aangetroffen. Zij verblijven in Bal Anand tot er bijvoorbeeld een adoptiegezin voor hen is gevonden. Voor kinderen met een geestelijke of lichamelijke handicap is adoptie vaak niet mogelijk. Zij blijven wonen in Bal Anand en krijgen er alle zorg, therapie en scholing die ze nodig hebben. Liz en Nina, twee geadop teerde kinderen uit India kij ken met de hele familieschaar belangstellend naar hetgeen zich afspeelt in de woning aan de Ouddorpse Duinker kerweg. Menslievendheid. De onderscheiding is hier meer dan op zijn plaats. In het avondprogramma van SBS (3 kan Van Ham zijn verhaal nog eens vertellen. Niets geen eigen belang. Alles voor kleine weerloze mensjes in verschil lende landen. Na het "statieportret" is het tijd voor het derde en laatste bezoek. Op naar Verenigings gebouw Oostdam in Goeder eede. Daar is vrolijkheid troef Want op het laatste moment van de ochtend begreep Johannes Willem Tanis, pen ningmeester van de Oranje vereniging Goedereede, dat hij "Er in was geluisd". Burge meester Van de Velde kon hem meedelen dat het Koningin Beatrix had behaagd, op voor dracht van mevrouw Corrie Hoek, voorzitter van de Oran jevereniging Goedereede, de heer Tanis te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Meer dan 30 jaar is hij actief als penningmeester van de Oranjevereniging Goeder eede. "Extra gewaardeerd als er consumptiebonnen worden uitgedeeld", grapt één van zijn vrienden. Tanis is nestor in een jong bestuur Met zijn technische kennis zorgt hij er mede voor dat alle activiteiten goed ver lopen. "U functioneert in een actieve vereniging die bij fes tiviteiten en herdenkingen en niet te vergeten de jaarlijkse braderie laat zien wat er in gezamenlijkheid spontaan mogelijk is, Goedereede is blij met deze grandioze vrij- willigersinzet", zei de burge meester Na toespraakjes en uiteraard de bloemhulde voor mevrouw Tanis, kwam er een eind aan het officiële deel van de bijeenkomst. Informeel was er daarna alle ruirhte voor gelukwensen en toch het proosten met een consumptie. Dit keer natuurlijk zonder bon. Nog even een interview met Radio Superstar, waarna Van de Velde en Lokker afscheid nemen. Ze gaan terug naar het gemeentehuis. Het was een feestelijke morgen. Hier geniet toch iedereen van. Daar hoeft geen woord aan te worden toe gevoegd. Het echtpaar Kardux met burgemeester Stoop voor de hoofdingang van het kerkgebouw van de Gerefor meerde Gemeente van Dirksland. f^"'"- V'llerius) DIRKSLAND - In de gemeente Dirksland werd vrijdagmorgen, tijdens de Lintjesregen, één Konink lijke onderscheiding uit gereikt, en wel aan de heer J.A. Kardux uit Herkin gen. De heer Kardux is 35 jaar lang ouderling van de Gereformeerde Gemeente van Dirksland, waar hij tevens tweede voorzit ter is van de kerkenraad. Daarnaast was hij van 1968-1970 voorzitter van de jeugdvereniging van deze kerkelijke gemeente en was hij van 1979-1986 voorzitter van het bestuur van de Prins Johan Friso- school te Herkingen. Daarmee kan gezegd wor den dat hij zich geruime tijd vrijwillig en belan geloos voor de samenle ving heeft ingespannen en mocht hij, gezien de aard en de duur van deze werkzaamheden, worden benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Stoop van de gemeente Dirksland speldde de heer Kardux de versierselen op en reikte hem de bijbehoren de oorkonde uit, terwijl er voor Kardux' echtgenote een fraaie bos bloemen Door Hans Villerius Dit alles vond plaats in de gro te zaal van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland, waar deze morgen een Inloop koffie ochtend werd gehouden. Kar dux was hier naartoe gevraagd om een evaluatie te houden van de koffieochtenden. Niets ver moedend van wat het hoofd doel van zijn aanwezigheid zou zijn, gaf hij later die morgen aan "onthutst" te zijn toen hij uit de woorden van burge meester Stoop begreep waar het eigenlijk om te doen was. "Als ik dit van tevoren geweten had, had ik waarschijnlijk niet hier naartoe gekomen. Zoiets is immers niks voor ons...", bekende de decorandus. Met genoegen bezoekt burge meester Stoop die instanties of instellingen waar vrijwilli gerswerk wordt verricht, zo zei hij deze morgen. "Vrijwilligers ervaren dikwijls een bepaalde roeping om dit werk te doen. Het geeft aan dat deze men sen bij willen dragen aan het vormgeven van de samenle ving. En ouderling zijn in een kerkelijke gemeente houdt heel wat in, dat is geen sine cure" aldus Stoop, die voordat hij deze morgen aan Kardux de Koninklijke versierselen op zou spelden eerst het klassieke bevestigingsformulier voor het bevestigen van ambtsdragers er nog eens op na had gesla gen. "Het houdt heel wat in". Betrokken zijn bij de kerkelijke gemeente, met gemeentele den meeleven in vreugdevolle en droevige dagen, pastorale bijstand verlenen vanuit Gods woord, het geven van catechese aan jongeren van de gemeente, de kerkelijke gemeente verte genwoordigen in bredere ker kelijke verbanden zoals clas sis en synode. Burgemeester Stoop wenste de heer Kardux toe om zich vanuit de woorden van het Bijbelboek Romeinen, hoofdstuk 8, geleid te mogen weten en kracht te mogen ont vangen om ook in de toekomst zijn werk als ambtsdrager te mogen verrichten. Na de burgemeester sprak de predikant van de Gerefor meerde Gemeente van Dirks land, ds. J. Schipper, 'zijn' ambtsdrager toe en las hij een gedeelte voor uit Jesaja 53. De predikant typeerde Kardux als "getrouw in het ambt" en als "iemand die rust uitstraalt". Ouderlingen die wel regeren zullen dubbele eer waardig geacht worden, zo citeerde Schipper uit hetzelfde 'klas sieke formulier' als waar bur gemeester Stoop die morgen al naar had verwezen. "Toch zal, als 't goed is, een ambts drager niet op bedankjes zitten te wachten, want zelf komen we in dit werk alles tekort en zijn we diep afhankelijk van die Grote Ambtsdrager waarover het ook in Jesaja 53 gaat. Wat zal het dan groot zijn om straks van Hém die onderscheiding te ontvangen om onze kroon te mogen werpen aan de weten g/ van het Lam". Kardux zelf - niet alleen ont hutst maar ook dankbaar zo zei hij - sloot zich van harte bij deze woorden aan. "Aan mijn kant is alles tekort en ben ik slechts een onnutte dienst knecht. Zo vrijwillig was ik ook niet altijd. En daarom-, niet ons, o Heere, maar Uw-naam alleen zij d'eer!" In de gemeente Middelharnis werden vrijdagmorgen in de raadzaal van het gemeentehuis te Middelharnis drie Koninklijke onderscheidingen uitgereikt tijdens Lintjesregen 2011. De deco-rabelen waren heren A.J. Doorn te Nieuwe-Tonge en drs. G.J.A. Tonen te Som- melsdijk en me-vrouw A.J.G. Jukkema-Niemeijer te Middelharnis. Alle drie werden ze benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau en kregen ze hun onder scheiding uitgereikt door waarnemend burgemeester Zevenbergen van de gemeente Middelharnis. Tekst: Hans Villerius/Foto's: Piet Dijkgraaf De heer Doom krijgt zijn onderscheiding uitgereikt. De heer Doorn heeft zich vele jaren als bestuurder ingezet op zowel politiek als kerkelijk terrein alsook op de woning markt en voor het onderwijs. Van 1972 tot heden is hij pen ningmeester van het Comité Gereformeerde Bijbelstichting Goeree-Overflakkee, van 1973 tot heden algemeen adjunct van district 8 van de Gerefor meerde Bijbelstichting, van 1974-1984 was hij diaken en van 1984-1987 ouderling van de Nederlandse Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge, van 1976-1984 bestuurslid van Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis te Dirksland, van 1980 tot heden is hij bestuurs lid van de SGP kies-vereniging te Nieuwe-Tonge, van 1984 tot heden voorzitter van de Her vormde Mannenvereniging Pe-trus Dathenus te Nieuwe- Tonge, van 1988 tot heden secretaris van de gemeentelijke Kiesvereniging Middelharnis, van 1985-1994 was hij bestuurs lid van Vereniging voor Christelijk Speciaal Onder- wijs Goeree-Overflakkee, van 1994-1998 ledenraadshd van Woongoed Flakkee, van 1994- 2002 raadslid voor de SGP in de gemeente Middelhar nis, van 1998 tot heden is hij bestuurslid secretaris-commis saris van Woongoed Flakkee, van 1999 tot heden lid Woon ruimteverdeling bij Woongoed Flakkee en van 2004 tot heden is hij ouderling van de Her steld Hervormde gemeente van Nieuwe-Tonge De heer Toonen heeft zich met name ingezet op kerkelijk ter rein en voor jongeren. Zo was hij van 1979-1985 voorzitter" van jeugdvereniging Bouwen en Bewaren van de Chris telijke Gereformeerde Kerk te Mijdrecht, van 1986-1989 wijkouderling van de Christe lijke Gereformeerde Kerk te Harderwijk, van 1994-2008 reisleider bij Amicitia jonge renreizen en is hij van 1991 tot heden lid van de centrale directie van het Wartburg Col lege te Rotterdam, van 2001 tot heden voorzitter van het Stich tingsbestuur van SGJ Christe lijke Jeugdzorg, van 2004 tot heden lid van de stuurgroep Cursus Geestelijke Vorming te Middelharnis en van 2005 tot heden wijkouderling van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk. Ook mevrouw Jukkema-Nie meijer heeft zich op meerder lei terrein vrijwillig en belange loos ingezet voor de samenle ving. Zo was ze van 1978-2007 collectant \oor de KWF kan kerbestrijding, van 1981-1988 medeoprichtster van de Unie van Vrijwilligers Goeree- Mevrottw Jukkema Overflakkee, van 1984-1992 lid van de li-turgiecommissie van de Gereformeerde Kerk te Middelharnis, Van 1988- 1994 ouderling van de Gere formeerde Kerk te Middelhar nis, van 1989-2004 archivaris van de Gereformeerde Kerken binnen de classis Biielle en is ze van 1985 tot heden lid van de Oecumenische werkgroep Goeree-Overflakkee en van 2000 tot heden medeopricht ster/bestuurslid van Wereld "Wfinkel Goeree-Overflakkee. De heer Toon

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 6