De riolering wordt vervangen Kerkdiensten Bouw mee met de SGP. GS zullen Goedereede overrulen als het weigert verplichte herindelingsuitgaven bij te dragen Scholieren wens vervuld: Dirksland krijgt survivalbaan Galathese haven lijkt op Somalische vrijhaven Bestuur stichting Vrienden van De Boei weer compleet rondom Pasen Water! Expositie kunstwerk Nancy Kroon EIIAtlDEn-niEUWS Ingezonden: Subsidie PA(;iNA4 VRIJDAG 22 APRIL 2011 OUDDORP - Het zand knerpt onder je voeten. Niet op het strand, maar gewoon op de vloer van je woonkamer. Een woon kamer waar al wekenlang iedere dag weer een dikke laag grijze stof over de meubels neerstrijkt. Tekst en foto: Dorien Kiokert De ene dag is er een tijdje geen gas, de volgende dag komt er geen water uit de kraan. De elektriciteit wordt een paar iiin- afgesloten. Allemaal keu rig van tevoren gemeld, behal ve die ene keer dat er - oeps, loutje, kortsluiting - toch even iets misgaat. De vuilnisop haaldienst ziet er geen gat in en leegt de container niet. Je nachtrust wordt verstoord door auto's die over de klep perende ijzeren platen rijden. Kortom, je moet als inwoner er soms heel wat voor over hebben als de straat wordt voorzien van nieuwe riolering, gasleidingen en elektriciteits- Frustratie over de 'grote zandbak' bij het vervangen van de riolering. kabels. Straks gaat de straat weer dicht en wordt hij netjes geasfalteerd, maar nu is het voorlopig even flink afzien. Eén ding' mag wel gezegd wor den: de mannen die het werk doen zijn uitermate vriendelijk en behulpzaam! GOEDEREEDE - In een persbericht maakt het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Goedereede bekend dat zij in haar vergadering van 19 april heeft besloten de gemeen teraad te adviseren om geen budget beschikbaar te stellen voor de uitvoe ring van het Plan van Aan pak Gemeentelijke Herin deling. De raden van Mid- delharnis en Oostflakkee hebben, zoals gemeld, ingestemd met het voor gestelde totaal startbud- get voor de vier gemeen ten van 500.000 euro. Het aandeel van Middelharnis is 180.000 euro. Dat van Oostflakkee 110.000 euro. Dirksland zal 90.000 euro bijdragen. Goedereede echter legt, als het advies van b. en w door de raad wordt overgenomen, de gevraagde 120.000 euro niet op tafel. Door Jaap Ruizeveld Hoewel het advies van het col lege in Goedereede in dit dos sier voor insiders niet als een totale verrassing komt, is de reactie van de zijde van Gede puteerde Staten en van de Stuurgroep Herindeling Goe- ree-Overflakkee er niet minder scherp en duidelijk in. Gede puteerde Martin van Engels hoven - Huls zegt dat het punt van de verplichte herindelings uitgaven duidelijk aan de orde is gesteld in het overleg dat begin deze maand is gevoerd tussen de vier colleges van de eilandelijke gemeenten en GS. Indien de raad van Goeder eede weigert verplichte uitga ven op de begroting te bren gen, clan zullen Gedeputeerde Staten dit doen. Indien de raad bovendien weigert in voldoende dekking van de in het eeiste lid van artikel 194 van de Gemeentewet bedoelde uitgaven te voorzien, vermin deren GS daartoe, hetzij het bedrag voor onvoorziene uit gaven, hetzij indien dit bedrag ontoereikend is, overige niet- verplichte uitgaven. Herinde lingsuitgaven zijn verplichte uitgaven, herhaalt Van Engels hoven - Huls met nadruk. Advies betreurd Namens de Stuurgroep Her indeling Goeree-Overflakkee geeft voorzitter Servaas Stoop aan dat de stuurgroep het betreurt dat het college van b. en w. van GoedeVeede de raad wil adviseren niet mee te betalen aan de uitvoering van de voorbereidende werk zaamheden voor de herinde ling. Het standpunt staat op gespannen voet met de Wet Arhi, waarin van gemeenten wordt gevraagd voorbereidin gen te treffen voor de vorming van een nieuwe gemeente. De Stuurgroep vindt een her nieuwde discussie over andere varianten dan de vorming van één gemeente niet zin vol, omdat dit een gepasseerd station is, De Stuurgroep ziet geen enkele strijdigheid van de gewenste herindeling met het Europees Handvest inzake lokale autonomie. Gonform de bepaling in dat Handvest zijn inwoners van alle vier de gemeenten betrokken geweest bij de discussie over voor - en nadelen van herindehng. Voorzitter Stoop gaat er vanuit dat GS hun verantwoordelijk heid zullen nemen om er voor te zorgen dat de gemeente Goedereede naar evenredig heid meebetaalt. Persbericht In het gemeentelijk bulletin wordt gemeld dat het college van Goedereede minister Don- ner van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties om een gesprek heeft gevraagd. Goe dereede heeft er vertrouwen in dat de Tweede Kamer het herindelingsadvies van de Pro vincie zal afwijzen. Gewezen wordt op het Evn-opees Hand vest inzake lokale autonomie en op het Regeerakkoord. Beiden geven handvatten tegen het dwingend opleggen van een herindeling op het eiland, waar de Provincie bij de minister voor pleit, aldus de tekst van de gemeeiltelijke publicatie. Daar naast zal een herindeling hoge re lasten met zich brengen die beperkt kunnen blijven door intensief samen te werken. De samenwerking tussen Gronin- gen en Ten Boer laat zien dat intergemeentelijke samenwer king zelfs geld kan opleveren, zo stelt het college van Goe dereede in het persbericht. Benadrukt wordt nog eens dat de gemeente Goedereede samen met andere gemeenten strijdt voor het behoud van het recht van gemeenten om zelf over de bestuurlijke toe komst te beschikken. Daartoe is het Samenwerkingsverband Autonome Gemeenten (SVAG) opgericht. De SVAG organi seert 20 mei een symposium in Driebergen over het thema: Gemeenten kiezen hun eigen weg, stelt het gemeentelijk bericht. Staatssecretaris Uit vragen van SP-er Van Raak en antwoorden van staatssecre taris Bijleveld-Schouten over herindelingsperikelen (eind 2010 in Limburg) blijkt het volgende: De bewindsvrouw geeft aan dat het tot de verant woordelijkheid van betrokken gemeentebesturen behoort om gezamenlijk zorg te dragen voor een evenredige verreke ning van de gemaakte kosten op grond van artikel 79, eerste lid. Wet Arhi gevorderde werk zaamheden. Gedeputeerde Staten hebben op grond van het tweede lid van genoemd artikel Wet Arhi de taak om totstandkoming van het onder ling overleg te bevorderen tus sen de betrokken gemeenten. Dit met het oog op het bepaalde in artikel 79, eerste lid. Daar naast zijn de gemaakte kosten van de voorbereidende werk zaamheden zoals gevorderd op grond van het genoemde artikel 79 Wet Arhi aan te mer ken als verplichte uitgaven. Artikel 194 kent aan Gedepu teerde Staten de bevoegdheid toe verplichte uitgaven op de gemeentebegroting te bren gen indien de raad van een gemeente dat weigert. Aldus het antwoord van de staats secretaris op gestelde vragen over herindelingsperikelen (in het genoemde specifieke geval in Limburg MIDDELHARNIS/SOM- MELSDIJK - De Exoduskerk in Sommelsdijk en de Emmaus- kerk in Middelharnis nodigen iedereen hartelijk uit voor de gezamenlijke vieringen in de Stille Week voor Pasen. Op maandag 18, dinsdag 19 en woensdag 20 april zullen er om 19.30 uur avondgebeden plaatsvinden in respectievelijk de Exoduskerk, Emmauskerk en Exoduskerk. Deze 'vespers' duren niet lang, maar brengen thematiek, lezing, overden king, gebed en zang op goede toonhoogte. Op donderdag 21 april is er om 19.30 uur een viering van Schrift en Tafel in de Exodus kerk. Op Goede Vrijdag 22 april is er op dezelfde tijd een dienst van lezingen, gebed, zang en stiltes in de Emmauskerk. Zaterdag 23 april is er een Paaswakedienst om 21.30 uur in de Emmauskerk, geken merkt door een lichtsymboliek en doopgedachtenis. Zondagmorgen om 6.00 uur is er voor de vroege vogels een üageraaddienst in de Exodus kerk. Er wordt dan in het don ker met brandende kaarsen in de kerk een intocht gemaakt om dan via lezingen en gebe den letterlijk te eindigen in het licht van het opstandings- bericht. Aan het einde van de dienst is er het Paasontbijt: paasbrood met kofBe. Ieder kan dan 'even' naar huis gaan om dan rond 10.00 uur de hoofddienst mee te maken in de 'eigen' kerk. Alle vieringen zullen worden geleid door ds. L.J. Lingen samen met lecto ren. Ook zal er medewerking zijn door cantorijen. Voor meer informatie: www.exodus- kerk.nl of www.emmauskerk- niiddelharnis.nl. In het Reformatorisch Dag blad van woensdag 20 april stond een artikel over de thans heersende dioogte. 'Om de bestaande watervoorraad zo goed mogelijk te beheren, houdt Rijkswaterstaat de stu wen in de Rijn en Haring vliet dicht', zo las ik. Stuwen in het Haringvliet? Bedoeld zal zijn de spuisluizen bij Stel- lendam. Deze week is juist bekend geworden dat er voor het Kierbesluit een Kamer meerderheid zich aftekent. 'Rijkswaterstaat hoopt op een flinke regenperiode voor boe ren, tuinders en schippers', zo stond er. En als die nu eens niet komt? Kan Rijkswaterstaat zoet water maken? Ik zie het al voor me als dat besluit er komt. Verschrompelde tulpenbollen en aardappelen die meer weg hebben van ziltige krieltjes. Hoezo kierbesluit in een droge periode als op dit moment? P. Lodder Sommelsdijk DIRKSLAND - Hoe de feestelijke opening er zal uitzien, is nog een ver rassing. Maar zeker is dat de kern Dirksland - plus omgeving - op 11 mei een fraaie, uitdagende en avontuurlijke voorziening rijker is: een survivalbaan in het bos nabij Molen- zicht. Door: Kees van Rixoort Dirksland heeft de survival baan te danken aan een bijzon der initiatief van de gemeente. Die organiseerde begin vorig jaar een gemeenteraadsverga dering voor kinderen. Niet de gebruikelijke fracties voerden het woord over allerlei plan nen, kredieten en beleidsvoor nemens, maar vijf teams van basisscholieren. Het ging om twee groepen van De Inktvis, twee van de Prins Maurits en één team van Roxenisse. Met verve brachten ze plannen naar voren en gingen ze met elkaar in debat. De uitkomst van het debat, onder leiding van burgemeester Stoop, was dat er een survivalbaan moest komen, een plan van (destijds) groep 7 van De Inktvis. De gemeente stelde 2500 euro beschikbaar voor het win nende plan. Na de zomer van 2010 kwam het concrete plan tot stand, onder de bezielende leiding van twee leden van de dorpsraad Dirksland: voorzit ter Connie Bakker en Anneke Lalleman, Ze gingen in overleg met de gemeente, de scholie ren en speelvoorzieningenpro- ducent Eibe. Een tekening van de toekomstige survivalhaan in Dirksland. Eind april komt het materiaal vanuit Duitsland, vervolgens bouwt speelvoorzieningen- producent Eibe de survivalbaan in één week op in het bos bij Molenzicht. De feestelijke opening is op 11 mei. veel zand en een modderpoel. De kinderen waren direct erg enthousiast." De survivalbaan komt tussen de bomen in het bos, nabij het voetbalveldje, dat intact blijft. Nieuw concept Connie Bakker: "De baan is in samenspraak met de leerlin gen tot stand gekomen. Een belangrijke vraag was: wat willen jullie? Het eerste plan was te veel een speeltoestellen- plan. De kinderen misten de 'loopbaan'. Vervolgens is Eibe aan de slag gegaan met een nieuw concept, dat in België is ontwikkeld. In Nederland is het echt iets nieuws. Nu is het een survivalbaan met een vijf meter hoge boomhut, een tok- kelbaan en netten. Er zit een route in. Het plan bevat verder Een prachtig plan. Maar hoe wordt dat betaald? Die 2500 euro van de gemeente is natuurlijk triet voldoende. "Klopt", zegt Connie Bakker, "het kost 15.000 euro. Geluk kig was de Woningbouwvereni ging Dirksland bereid 10.000 euro bij te dragen. Een prach tig bedrag! Voor het restant loopt nog een aanvraag. Ik heb er vertrouwen in dat het goed- komt." Sterker nog, de dorpsraad en de schoheren zien mogelijkhe den om de survivalbaan uit te breiden, wat heel goed moge lijk is bij de gekozen variant van Eibe. Er lopen diverse sub sidieaanvragen om de uitbrei ding te realiseren, zoals bij het Oranjefonds. Daarnaast wil len de scholieren een steentje bijdragen door bijvoorbeeld sponsorlopen te organiseren. Ook is er een kans dat er geld vanuit Europa naar Dirksland komt. Voor iedereen De opening op 11 mei zal niet alleen worden opgeluisterd door het winnende team van De Inktvis, maar ook door scholieren van de andere basis scholen. "Want", zegt de voor zitter van de dorpsraad Dirks land, "de survivalbaan is voor iedereen. Voor heel het dorp en de omgeving. De doelgroep is de jeugd van 5 tot 15 jaar, inaar we hopen dat ook ouders hun betrokkenheid zullen tonen en zorg voor de baan wil len dragen. Het is een zaak van heel Dirksland. De achterlig gende gedachte is dat het een sociaal gebeuren moet worden. Zo'n baan is goed voor de leef baarheid en de sociale samen hang." Voor alle duidelijkheid: de dorpsraad faciliteert alleen de totstandkoming, het beheer is in handen van de gemeente. Connie Bakker: "Zo zijn we met meer zaken bezig om in Dirksland van de grond te krij gen." GOEDEREEDE - De gemeente Goedereede organiseert van donderdag 14 april tot dins dag 7 juni een kimstexpositie in het gemeentehuis. De expo sitie bestaat uit schilderijen van Nancy Kroon uit Delft. Op 14 april om 20.00 uur verzorgt wethouder E. Tuk de officiële opening. Iedereen is hierbij van harte welkom. In het werk van Nancy staat de mens centraal. Als rode draad verwerkt zij haar fascinatie voor de antieke Griekse kunst en cultuur. Met het Griekse woord 'Antropomorfos' voelt zij zich in haar werk verbon den. In dit Griekse woord zijn mens (anthropos), uiter lijke vorm (morphe) en emotie (Pathos) verweven. Elk jaar biedt de gemeente Goe dereede aan zes kunstenaars de gelegenheid om hun werk te exposeren in de expositie ruimte van het gemeentehuis. Een aantal van deze exposities wordt door de kunststichting Goedereede geïnitieerd. Zowel professionele kunstenaars als amateurs maakten al gebruik van de ruimte van de gemeen te. Hierdoor is in het gemeen tehuis jaarlijks een gevarieerd aanbocl aan kunstwerken te zien. De expositie is te bezoeken tijdens de openingstijden van het gemeentehuis in Goeder eede. Meer informatie over de expositie is verkrijgbaar bij de publieksbalie van het gemeen tehuis, telefonisch via 0187- 491500 of per e-mail: gemeen- tehuis@goedereede.nl. STELLENDAM - Op zaterdag 16 aprd stond de SGP te Goedereede op de Buuienhavenuiarkl tn Stel lendan. Doel van deze actie was het contact met de burgers van Goedereede. Voor deze dag had het publiciteitsteam gekozen voor het thema: 'Bouw mee.Hiermee werd een link gelegd naar de kerkbouw van het organiserende kerkverband de HHK in Stellendam. Voor de ouderen was er een fotopuzzel met het winnen van kaartjes voor Madurodam, voor de jongeren (en ouderen) het metselen van muur, waarop uiteindelijk het logo van de SGP verscheen. De dag werd georganiseer-d in samenwerking met de SGP-jongeren Goedereede. Wie nog mee wil doen met de fotopuzzel, waarbij geraden moet ivorden welke projecten het betreft die momenteel gebouwd worden in Goedereede, of waarvan binnenkort de bouw start, kan deze via de website van de SGP in Goedereede downloaden. Insturen kan tot 30 april. De organisa tie kan terugzien op een geslaagde dag. Niet alleen het bouwen van het logo was een succes, maar zeker ook de contacten met bezoekers van deze markt. Naast een filmimpressie zijn er ook van de deelnemers foto's gemaakt die te raadplegen zijn op site van de SGP Jongeren Goedereede: http://www.sgp-goederee- de.nl/jongeren. OOSTFLAKKEE - Frac tievoorzitter De Vos (PvdA) wilde in het vragenkwar- tier in de raad van het col lege weten welke stappen er ondernomen worden om een eind te maken aan de schrijnende situ atie, teloorgang, van de Galathese haven en direct aangrenzend gebied. "Het lijkt een Somalische vrij haven te worden. Met half gezonken schepen, een groot gat in de grond waar destijds een horecavesti- ging stond en waar verder alles schijnt te gebeuren wat wij niet wensen of wat verboden is op het gebied van milieu, veiligheid en illegaliteit". Door Jaap Ruizeveld "Welke mogelijkheden worden er onderzocht voor een geza menlijk optreden, handhaven van regels door vreemdelin gendienst, politie, belasting dienst en gemeente? Hier ligt een goede kans van slagen op succesvol optreden". Wethou der Heintjes gaf aan dat de Galathese haven hoog straat op het prioriteitenlijstje van het college. Er zijn contacten met onder andere het Waterschap omtrent een handhavingstra- ject. Samenvattend kaTi wor den gesteld dat er maatregelen worden voorbereid voor het opschonen van de haven. Goed nieuws Positief gestemd was de heer De Vos over recente ontwik kelingen op het Fort. Door allerlei activiteiten, op grond van verbeterde verhoudingen alsmede normalisering daar van, lijkt het de goede kant op te gaan met het Fort. Je kan er inmiddels al weer een hapje eten en een glaasje drinken en dat is een prettige toeristische ontwikkeling. En na alle nega tieve perikelen in de afgelopen jaren mag goed nieuws nu doorklinken aldus de PvdA- voorman. In een reactie gaf ook burgemeester Heijkoop aan dat het college een omslag signaleert op het Fort. Er kan in de historische locatie worden getrouwd. Er ligt een gedoog vergunning voor de horeca en heel belangrijk is daarbij dat ook de Vereniging van Eige naren zich hiermee akkoord heeft verklaard. Parallel loopt nog wel het Wibob-onderzoek. De voorbereiding voor een nieuw bestemmingsplan zijn in werking. Alles bij elkaar een positieve ontwikkeling, zeker als gekeken wordt naar herstel van de onderlinge verhoudin gen op het Fort, aldus de eerste burger. Fietstourtocht Tenslotte schetste wethouder Van Puffelen via de Raadsbrief het E-fiets evenement Goeree- Overflakkee. aan. Het ISGO is benaderd door de stichting B on Tour om nog dit jaar een evenement te organiseren. Dat betreft dan een vierdaagse fietstoertocht op het eiland, speciaal voor elektrisch oplaad bare fietsen. Doel van het eve nement is het eiland als aan trekkelijke regio voor recreatie en toerisme op de kaart te zet ten. Daarnaast is het eveire- ment onderscheidend en inno vatief omdat een dergelijke uitvoering nog niet eerder in Nederland is georganiseerd. De planning is het evenement voor de eerste keer te hou den in de maand september. Inmiddels heeft de organisatie het bedrijfsleven benader. Het project is met enthousiasme ontvangen. Bedrijven als Keu kencentrum Tieleman Mid delharnis, Hamburg Verhuur, Knöps Beheer bv, Akershoek Fietsen Ouddorp, Coöperatie Deltawind Oostflakkee en de Rabobank Goeree-Overflakkee hebben hun medewerking al toegezegd. In het overleg van de gezamenlijke portefeuille houders PAC VROEZ is posi tief geadviseerd op een subsi die aanvraag. Binnenkort valt het definitieve besluit Het stichtingsbestuur Petra 't Hoen, René v.d.Hul, Willeke Moerkerk, Yolanda Tieleman enjo Vreuls GOEDEREEDE - Met de komst van de nieuwe bestuursleden Willeke Moerkerk, Yolanda Tie leman en René van de Hul, is het bestuur van de stichting Vrienden van De Boei Goedereede weer compleet. De stichting probeert om op diverse manieren, zowel materieel als immaterieel, het waar devolle en nuttige werk van het 'Inloophuis de Boei Goedereede' onder de aandacht te brengen. Met als belangrijkste doel het verwerven van financi ële middelen, zodat hulp aan en begeleiding van de gasten van het Inloop huis nu en in de toekomst gewaarborgd is en blijft. Door Jaap Ruizeveld Zoals in een aantal reportages in Eilanden-Nieuws is gepu bliceerd is het Inloophuis de ontmoetingsplek voor mensen met kanker en hun naasten. Behalve de functie van lotge noten contact, vinden er ook informatieve bijeenkomsten plaats over thema's rondom kanker en worden er uiteen lopende activiteiten georgani seerd. Momenteel is het Inloophuis (in het dan voor andere bezoe kers gesloten café Goeree) 2x per maand geopend elke tweede en vierde dinsdag van de maand. Aangezien de groep mensen met kanker helaas groeit, is het streven om op ter mijn het Inloophuis meerdere dagen open te kunnen stellen. Om de doelstelhngen van het Inloophuis te kunnen waar maken zijn er meer financiële middelen noodzakelijk. Zeker omdat het Inloophuis op eigen benen is komen te staan. Wilt u de stichting helpen?. Meldt u dan aan als donateur en vriend. Ook eenmalige giften, schenkingen of legaten aan de stichting zijn meer dan wel kom. Het rekeningnummer is: Rabo bank 31.41.63.476 tnv. stich ting Vrienden van De Boei Goe dereede. Meer informaHe: www. deboei-go.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 4