Herdenkingspaneel in Ouddorp herinnert aan omgekomen Britse oorlogsvliegeniers 1 ™2 I Koninklijke Onderscheiding voor Marijke van Kampen 3^93 fl'H 83e jaargang Nr. 8007 Vrijdag 22 april 2011 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Meer paarden op de openbare weg Wat te doen? Tel mee tijdens het Jaar van de Boerenzwaluw Onmisbaar Aanmelden Broemcursus 55-plussers Waardering Leader Onthulling STELLENDAM - Een aparte dienst in velerlei opzichten was het zondag ochtend voor de mensen van de Gereformeerde Kerk van Stellendam. De dienst op Palmpasen werd gehouden in een landbouwschuur van de familie Van de Vlugt van wege de gemeentedag en Marijke van Kampen, een van de actieve leden van de kerk werd extra in het zonnetje gezet, want na de dienst ontving zij een Koninklijke Onderschei ding uit handen van bur gemeester Van de Velde van de gemeente Goeder- eede. Mantelzorg Vrijwilligster binnen de kern Scouting WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Verschijning Eilanden-Nieuws volgende week Voorjaars- plantenruil Open Golfdag Rommelinarkt voor Malawi Knöpsgfó^ Op 2 april starl liet ollkiclc buitenvijseizocn voor rLiitcrs L-n menners. Ruim :^6(). mensen maken elk jaar regel matig een buitenrit. Paarden /.ijn van nature 'vluchtdieren' en schrikken snel waardoor ze onvoorspelbaar op situaties kunnen reageren. Automobi listen kunnen de gevaren voor ruiters en paarden beperken door zich aan een aantal regels Ie houden. - .Snelheid matigen. - Minimaal b iTieter alstand hemden. - Geen onnodig lawaai maken, zoals hoge toerentallen ol claxonneren. - E.xtra voorzichtig zijn mei een raiTunelende lading o( klappe- lend zeildoek. - Rustig passeren. - Een ruitergroe]) niet onder breken. Paarden zijn kudde- dieixMi en zullen proberen de andere paarden Ie volgen. - Rekening houden met het feit dat veel paarden bang zijn voor groot verkeer Landschapsbeheer Zuid- Holland zoekt vrijwilli gers die willen meedoen aan de tellingen in het kader van het Jaar van de Boerenzwaluw. Eén zwaluw maaki nog geen zomer, maar de boerenzwaluw kan wel worden gezien als een belangrijke lenlebode. Zodra de lammetjes weer in de wei huppelen, keren deze vogels lenig van een verre reis uil .'\lrika. In Nederland zoeken ze een plekje om eieren te leggen en de jongen groot Ie brengen. Op het Zuid-Hollandse platte land zijn ze op veel plaat.sen te vinden: in seluuirtjes, koeien- slallen of onder bruggen. I loexeel boerenzwaluwen Ijroeden er nog in de piovincie Zuid-Molland? En waar? Wal kiezen ze als nestplek? Zonder de inzet van duizenden vrijwil ligers zouden er veel minder bekend zijn over het leven van vogels. Door inventarisa ties is meer duidelijkheid over plaatsen waar vogels broe den en hoe het met de stand gaat. Daardoor kunnen vogels geholpen en beschermd wor den. De boerenzwaluw is één van die vogels. Landschapsbeheer Zuid-Hol land zoekt vrijwilligers die in het jaar van de boerenzwaluw willen meehelpen om meer te weten te komen over deze bij zondere vogelsoort. Geïnteres seerden kunnen dan contact opiiemen met Landschapsbe heer Zuid-Holland, telefoon: 0182-683666 of e-mail info@ zh.landschapsbeheer.nl. Voor meer informatie: vvww.land- schapsbeheerzuidhoiland.nl. \nDDELH.\RNIS - De Regi onale Projectgroep Verkeers veiligheid Goeree-Overflakkee organiseert samen met Vei lig Verkeer Nederland een broemcursus voor 55-plussers. .\lle 55-pliissers van Goeree- Overllakkee die in het bezit zijn van een rijbewijs, kunnen op 26 mei hun kennis van de verkeerstheorie opfrissen. Ook kunnen zij hun rijvaardigheid, gezicht en gehoor laten testen. Opgeven kan tot 12 mei bij de heer Van der Sluij.s. telefoon: 0187-651448 of mevrouw Roppenaal-Visser, telefoon: 0187-651773 of 0187-652137. De broemcursus vindt plaats in het Prieel bij de Slaver te Middelharnis. De kosten voor deelname bedragen 16 euro. Ndbeslaanden van de. vliegers hekijken het door hen onthulde paneel. OUDDORP - Onder grote belangstelling werd zater dagmiddag het vijfde paneel van de Stichting W02G0 geplaatst, ditmaal bij de haven van Ouddorp. Het paneel geeft informatie over de Britse Lancaster bom menwerper die tijdens de Tweede Wereldoorlog door Duitse nachtjagers werd neergehaald en ergens bij de monding van de Grevelingen en de Noordzee neer stortte. Alle bemanningsleden kwamen hierbij om. Opnieuw was het stichtingsbestuur er in geslaagd om nabestaanden van de omgekomen bemanningsleden op te speuren. Een groot aantal van hen was aanwezig bij de onthulling van het paneel, die evenals vorige keren een respectvol en soms emotioneel karakter droeg. Door Dorien Kickert .•\ls de stad Leipzig in de nacht van 19 op 20 februari 1944 wordt gebombardeerd door bommenwerpers van de Royal .Air Forces wordt veel schade aangericht. Helaas keren 78 vliegtuigen en hun bemanning niet leriignaardebasis. Een van deze vliegtuigen is de AVRO Lancaster met nunniier ND 410. die de vorige avond van VVickenby /Virfield in Lincoln shire in Engeland was vertrok ken. De bemaiHiing bestond uit zeven jonge mensen in de leeftijd variërend van 21 tot 28 jaar. Het was hun vijftiende missie. Het toestel werd op weg naar huis aangevallen door een Duits toestel en is kort daarna neergestort in de Grevelingen of de Noordzee in de buurt van Ouddorp. Het toestel zelf is nooit gevonden. Drie licha men van de bemanningsleden zijn later aangespoeld, .\ngus Gillis, de enige Canadees aan boord, wordt gevonden aan de noordkant van Schouwen- Duiveland op 26 april 1944. Het lichaam van staartschut- ter Terry White wordt de dag daarna op 27 april gevonden langs de dijk bij Dreischor. Zij worden begra\en op de oor logsbegraafplaats in Bergen op Zoom. Hel lichaam van de boordwerktuigkundige Tho mas Roe spoelt op 7 mei aan op het strand bij Ouddorp. Hij (Foto Dorien Kickert) H'ordl begiaien op de plaatse lijke begraafplaats in Ouddorp. De andere vier bemanningsle den staan nog steeds als ver- misuc boek. Al hun namen zijn terug te vinden op het Ruiiny- mede Memorial in Egham in Engeland. Tijdens de bijeenkomst, voor afgaand aan de onthulling, in de Dorpstienden in Ouddorp verwelkomde burgemeester Gcr van de Velde de fami lieleden van de omgekomen bemanningsleden, afkomstig uit Engeland, de Verenigde Staten en Canada. Zij vond het een eer dat de nabestaanden deze reis naar Ouddorp had den gemaakt. "Het zullen voor u bijzondere dagen zijn. De plaats zien, voorgoed gemar keerd, waar uw familieleden omkwamen. Vele gedachten en heiinneiingen zullen deze dagen aan u voorbijgaan. Ik hoop dat wij met de ceremonie van straks kunnen laten voelen hoezeer wij als gemeenscha)) de herinnering levend houden aan die tragische gebeurtenis uit onze vaderlandse geschie denis. En dat wij beseffen welk \'erdriet een oorlog met zich meebrengt. Met het onthul len van het gedenkpaneel is een stukje geschiedenis weer \oorgoed op de kaart gezet. Het geeft voor u als familie en nabestaanden een plaats om terug te denken. Maar het ,gceft ons ook telkens weer het besef dat de prijs voor onze vrijheid hoog was. En dat vele duizenden jonge men.sen, zoals de zeven bemanningsleden van dit vliegtuig, hun leven lieten voor onze vrijheid." Van de Velde uitte bovendien haar ,grote waardering voor de grote inzet en het vele werk dat de Stichting W02G0 verlicht. "Wij zijn trots op deze stichting en liebben enorm veel respect \oor hun doorzettingsvermo gen, hun drive en hun inzet." Bob Walker, een achterneef van de omgekomen Tom Roe, was tien jaar geleden al begonnen met het verzamelen van infor matie over zijn oudoom en zijn collega-bemanningsleden. In een presentatie gaf hij een kor te schets van alle bemannings leden en hun karakters, waar door deze weer even tot leven kwamen. Zo was zijn oudoom niet alleen een goede rug- byspeler, maar ook een goede danser geweest, vertelde Wal ker. Tom Roe overleefde negen maal een missie naar Berlijn, maar na het bombardement op Leipzig was hij een van de 550 man die daarna vermist werden. De toen 22-jarige lérry White speelde verdien stelijk viool. Voorafgaand aan oen missie speelde hij steevast de Liebestraum van Franz List \'oor de bemanning. Zijn broer John schreef, nadat niet alleen Terry maar ook een tweede broer in de oorlog omkwam, een gedicht dat bij de onthul ling van het paneel aan de ha\en door Bob Walker werd voorgedragen. Woorden van waardering" \oor de inspanningen van de Stich ting W02G0 om opnieuw een herdenkingspaneel samen te stellen en de nabestaanden van omgekomen bemannings leden te traceren waren er niet alleen van burgemeester Van de Velde. Namens Lea der, het Europese fonds voor plattelandsontwikkeling, sprak ook Jaap van Nieuwenhuyzen zijn grote erkentelijkheid uit. "Leader heeft de aanvraag om financiële steun toegekend omdat wij er groot respect voor hebben dat deze stichting het verleden levend houdt. Door deze panelen halen ouderen herinneringen op, maar ook de jeugd wordt verteld wat er toen gebeurd is." Van Nieu wenhuyzen wees ook op de vele panelen die in Normandië geplaatst staan en die via Lea dersubsidie zijn gefinancierd. Het hele gezelschap werd ver volgens vanuit de Dorpstien den in de voertuigen van Keep them Rolling naar de Oucl- dorpse haven gebracht, waar de feitelijke onthulling plaats vond. Deze werd voorafgegaan en gevolgd door toespraken en muziek. Mevrouw janette Savina, dochter van Tom Roe, onthulde samen met John Tra vers Clark, broer van navigator Evelyn Travers Clark, samen het paneel. Vervolgens spraken enige familieleden de aanwezi gen toe. Het gedicht van John Wright werd voorgelezen door Bob \\'alker. Namens de fami lie van Arrgus Gillis sprak diens neef Larry O'Brien zijn dank uit voor de uitnodiging om deze onthulling bij te wonen. Gestoken in Schotse kilt - de familie kwam oorspronke lijk uit Schotland - werden de emoties hem even bijna te \eel. En Murray Stephen, neef van Travers Clark, had zelfs enige woorden in het Nederlands ingestudeerd: 'Hartelijk dank voor uw gastvrijheid'. Ook hij. aanwezig" met zijn zoon en zijn zuster, waardeerden het bij zonder dat er in Nederland nu een persoonlijke herinnering aan zijn oom wordt bewaarcl. Woorden van waardering ook van de defense attache Peter Lambourn van de Royal Navy. Na het spelen van The Last Post door Pim Schrijver en het ten gehore brengen van de drie volksliederen, werd de bijeenkomst afgesloten met de vertolking van I^iebestraum door Hans van der Wulp op viool. Na terugkomst in De Dorpstienden werd de plech tigheid besloten met een gezel lig samenzijn, waarbij voortdu rend naar voren kwam hoezeer ook deze familieleden weer de activiteiten van de stichting 'W02G0 waarderen. De genodigden werden met voertuigen van Keep them, Rolling naar de Ouddorpse haven gebracht. (Foto W02G0). Burgemeester i'an de Velde en Marijke i'iin Kampen >ui het uitreiken van de Koninklijke Oniler.vheiding. (Foto Adri van der Laan) Door Adri van der Laan Het was een behoorlijk tijd je geleden dat mevrouw Van Kampen de kerkdienst bezocht, '('anwege ziekte en een operatie is dit de afgelo pen maanden niet mogelijk geweest. Maar voor deze bij zondere kerkdienst had zij toch weer de gang kunnen maken richting haar geloofsgenoten. Zij zal wel enigszins verbaasd zijn geweest toen burgemees ter \'an de Velde, die de kerk dienst had bijgewoond, na de dienst het-woord nam en haar naar voren riep. De burge meester bedankte nie\rouw Van Kampen voor alle activi teiten die zij in de afgelopen vijftien jaar voor onder meer de Gereformeerde Kerk van Stellendam had gedaan. Uit de opsomming van de ver diensten bleek dat mevrouw \'an Kampen niet alleen actief was binnen de Gereformeerde Kerk, maar - waar nodig - bood ze haar hulp-aan. Burgemeester Van de Velde noemde de mantelzorg aan buurvrouwen. Aan één van de buurvrouwen biedt ze hulp omdat deze moeite heeft met communiceren. Door oefenin gen probeert ze samen met deze buurvrouw het schrijven en spreken weer wat beter te laten gaan. Bij een andere buurvrouw is ze aanwezig nu er opvang en hulp geboden moet worden aan haar en haar kinderen tijdens een echt scheiding. "Aan de kinderen wordt een luisterei"id oor gebo den. Zij kunnen hun kleine en grote kinderzorgen kw^ijt en krijgen een oprecht en onder steunend antwoord. Zo kun nen zij met een goed gevoel de nieuwe situatie tegemoet treden", aldus burgemees ter Vat"i de Velde. Verder was mevrouw Van Kampen van 1998 tot 2000 voorzitter van het bestuur tot oprichting van een lokale afdeling op Goeree- Overflakkee van het Astma Fonds. Later was ze bestuurs lid van de lokale afdeling op het eiland van de Diabetesver eniging Nederland. Als vrijwilligster binnen de Gereformeerde Kerk bekleedt ze tal van functies, zoals leid ster van de kindernevendienst; coördinator van de liturgie commissie, coördinator van jeugdwerk, waaronder, naast de jeugdclubs, ook het kinder koor valt. Daarnaast verricht mevrouw Van Kampen nog vele 'onzicht baar' werk, zoals het hebben van aandacht voor zieken, ouderen, alleenstaanden of mensen en kinderen die het moeilijk hebben. Ze Ticht zich hierbij op zowel mensen bin nen de kerk als daarbuiten. Meer dan dertig jaar is mevrouw Van Kampen actief geweest voor de Scouting- groep Stedost Rotterdam. Haar belangstelling voor het werk met kinderen komt wel licht voort uit haar beroep van onderwijzeres. Zij werkte 28 jaar als leerkracht van de Christelijke basisschool Konin gin Beatrix in Ouddorp, waar ze op 1 juli 2007 afscheid moest nemen vanwege medi sche redenen. Haar activiteiten overziende kon burgemeester Van de Vel de stellen dat mevrouw Van de Velde een forse investering heeft gelevei"d. Want vooral als mantelzorger betekent dit "extra zorg in psychische zin en dus een extra last is voor die gene die zich daarvoor inzet. Nadat de burgemeester haar de versierselen had opgespeld die behoorden bij het lid zijn in de Orde van Oranje Nassau, waren er ook nog dankwoor den en bloemen van Karin van der Kuil namens de ker- kenraad en natuurlijk van een dankbare Marijke van Kampen zelf. Zij verzocht - als konings- gezinde - de burgemeester de dank aan de Koningin over te brengen. Naast de dank aan God van wie ze kracht heeft ontvangen, dankte ze ook haar vriendin mevrouw Van Gerven-Iburg, op wiens voor dracht de Koninklijke Onder scheiding kon worden toege kend. Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op wvvw.eilandennieuws.nl l.v.m. Tweede Paasdag, a.s. maandag, verschijnt de huis-aan-huiskrant vol gende week op woensdag 27 april. Advertenties kunnen tot dinsdagmid dag 14.00 uur aangeleverd worden, familieberichten tot woensdagoch tend 7.30 uur. Voor de krant van vrijdag 29 april gelden de gebruikelijke atsluittijden. STELLENDAM - De tra ditionele Groei Bloei voorjaarsplantenruil wordt op zaterdag 7 mei gehouden van 10.00 uur tot 12.00 uur bij familie Winkelman, Molenkade 38 te Stellendam. Naast plantjes en stekjes is het ook mogelijk allerlei andere zaken die te maken hebben met tuinieren te ruilen. Denk aan zaden, bollen, tuingereed- schap en tuinboeken. Graag de plantjes aanbieden in potjes eventueel voorzien van de plantnaam. Ook losse pol len, zaailingen of stekken zijn welkom. Naast leden zijn ook niet-leden zijn van harte welkom, ook mensen die niets hebben te ruilen. .VIELISSANT - Zaterdag 23 april wordt op de Golftaan t^atharinenburg aan de Bouw dijk in Melissant, een feeste lijke Open Golfdag georgani seerd in het kader van de Nati onale Sport Week. De dag staat in het teken van kennismaken met golf voor het gehele gezin. Men kan gratis deelnemen aan de clinics. Een professional leert de deelnemers de diverse technieken die bij het golfspel aan bod komen. Een ieder is hartelijk welkom vanaf 09.00 uur. Om er zeker van te zijn dat er plaats is voor de clinics of voor het spelen op de grote baan, wordt geadviseerd in te schrijven op de site: ww-w. catharineiiburg.nl OUDDORP - Zaterdag 23 april, wordt er een grote rom melmarkt gehouden aan de Molenblok 24 in Ouddorp. De markt begint om 8.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De opbrengst is bestemd voor weeskinderen in Malawi, van Stichting Stephanos. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. 't Ontdek 't bij uw &2-deoier of kijii olvo;t op www.opelnieuws.nl P( mm «<«Hi( W m m ^MU Kriöps BV Langeweg 113 - 3245 KG - SommsljdijV - 0187 476767 Akkeidoci BY - Kloosterweg 2-4317 AL Noofdgouwe 0111 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1