Voor de 102e keer jarig... Woongoed Flakkee mag subsidie zonnepanelen voor woningen niet clusteren voor straat of blok I RGO wil school gebouw uitbreiden Verkoop oliebollen Stellendam ^Vi f) -H 83e jaargang Nr. 8003 Vrijdag 8 april 2011 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde gt undsUig Te dicht bij woningen Narigheid Gebreken Samen 200 jaar Budgetuitputting Loting Teleurstelling Afwijzend Politieke fracties SP vragen WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Werkzaam heden Oudelandse- dijk van start Rommelmarkt Ooltgensplaat Onderhoud aan brug sluis Bruinisse /Cnöps!^ MIDDELHARNIS - De Regionale Scholenge meenschap Goeree-Over- flakkee( RGO) wil zo snel mogelijk uitbreiden om de acht noodlokalen te kunnen vervangen door nieuwbouw. Maar dan moet de Raad van State eerst alle bezwaren tegen het bestemmingsplan 'Scholen Koningin Juli- anaweg' van tafel vegen, bleek woensdag tijdens een rechtszaak in Den Haag. Efii aantal l^ewoners van df Anialia van Solnisweg is fel gekanl tegen liet nitbicidings- plan. llun woningen zijn in 200:^ na veitrek van een aan- nenieisbetliijl gebouwd. Ook het R(;<) is o[j hel voormalige aannenierstenein gebouw en in 2005 in gebruik genomen. De be/.waarmakeis .snappen niet dat het gebouw nu al weer te klein is. Maar hel schoolbe stuur moet de leerlingen toch kwijl en heelt sinds begin van dit schooljaar twee extra nood lokalen bij fle zes al aanwezige lokalen aan de Koningin julia- naweg geplaatst. Ilel schoolbe stuur wil zo snel mogelijk van de noodlokalen al. liet school- bestinn' en de gemeente kozen tegen de zin van de omwo nenden voor een nitbreiding i>\> /lel achler- en Ijinneiuer- lein. Hel gebi)uw krijgt nu een hoelijzervorm en de grote aula komt op het binnenterrein. De buren zien liever een uitbrei ding aan de voorzijde van het gebouw aan de [nlianaweg. Door de uitbreiding komi het schoolgebouw dichter bij de woningen aan de Van Solnis weg te liggen. Een drietal woningen krijgt daardoor in bepaalde seizoenen meer s( haduw. Ook vrezen zij meer geluid- en parkeeroverlast. De gemeente en het sehoolbestinir vinden dat beetje extra scha duw geen reden om de school dan maar niet uit te breiden. Ook zijn er volgens de gemeen te Middelharnis voldoende parkeerplaatsen gepland. "Er komen samen met uitbreiding van de Bosseschool 12 lokalen bij. Wij rekenen ét-n parkeer plaats per lokaal. Maar we leg gen aan de westzijde van de RGO 17 parkeerplaatsen aan, dat is .meer dan nodig is", zei de gemeentewoordvoerder van Middelharnis. Ook ver wacht hij geen toename van de geluidoverlast omdat het aan tal leerlingen nu al maximaal is. Immers, er staan al langer zes noodlokalen en afgelopen september kwamen daar nog twee bij. Het voorgestelde alternatiet om aan de voorge velzijde uit te breiden zien de gemeente en het schoolbestuur niet zitten. ".Ann de \ooi-zijde zitten de gymzaal en fietsen stalling, als we daarvoor weer lokalen bouwen moeten we een ingewikkelde verbinding maken naar de bestaande loka len", zei de raadsman van het schoolbestuur. De Raad van State gaat het plan tegen het licht houden en doet over zes weken uitspraak. STELLENDAM - Op zaterdag 9 april zal de Christelijk Gemengde Zangvereniging "Soli Deo Gloria" uit Stellen- dam oliebollen verkopen. De oliebollen worden ter plaatse gebakken. Ieder een is vanaf 8.00 uur wel kom op het Oranjeplein in Stellendam. SOMMELSDIJK - Het was maandag 4 april een bij zondere dag voor mevrouw W. Ras uit de Goede Ree. Ze vierde haar 102 e ver jaardag. Een moment om bij stil te staan, zo vond ook burgemeester Zeven bergen. Door Caroline Hoek Onder het genot van een kop je koffie en een stukje taart haalde de jarige samen met haar 98-jarige zuster herinne ringen op. De twee hebben al heel wat nieegemaakt, zo ver trouwden ze de burgemeester toe. De twee zussen woonden altijd in Den Bommel. Toen de nieuwe weg werd aange legd, werd dat plotseling Acht- huizen. "Toen zijn we in een ander dorp komen te wonen, zonder Ie verhuizen," zo ver tellen de dames. Tot haar 99e wocjiide de jarige samen met haar zus in de boerderij. En zelfs op die hoge leeftijd werd er nog hard gewerkt. Want de zussen deden alles zelf Heel wal uurtjes brachten ze in de boomgaard en moestuin door. "We hadden appels, druiven, bessen, pruimen, bonen, prei, bloemkool en perziken," zo vertellen ze. Nooit haalden de zussen hun groente uit de supermarkt. Zelf doen, was het motto. Dat lukte hen prima. W. Ras was al negentig toen ze nog steeds in de appelboom klom om appels te plukken. Het is dan ook niet verbazingwek kend dat het wonen in de Goe de Ree wel even wennen was. Maar het gaat de zussen - die elk een eigen kamertje hebben - goed af "Wat ik kan, doe ik zelf," vertelt de jarige. "Geluk kig kan ik nog zelf opstaan en naar de zaal wandelen." Ook de grote hobby van de twee vindt gewoon doorgang in de Goede Ree. "We handwerken graag." Zo pratend over vroeger over heersen de inooie herinne ringen. Maar natuurlijk heb ben de vrouwen ook heel wat narigheid meegemaakt. De ramp bijvoorbeeld. En de oor log. Maar ook in die heftige tijd gebeurden er dingen die nog steeds een glimlach op het gezicht van de twee kan tove ren. "Ik weet nog dat we een onderduiker op de boerde rij hadden," vertelt de jarige. "Vader vond dat hij wel mee kon helpen en dus werd hij erbij gehaald. Op een gegeven moment rende de onderdui ker opeens heel hard het huis in. 'Als de nood het hoogst is. is de redding nabij!' riep hij. Ik schrok er heel erg van: ik dacht dat hij iemand of iets gezien had en daarom vluchtte. Maar hij bleek gewoon heel nodig naar het toilet te moeten!" De zussen moeten er smakelijk om lachen. Natuurlijk komt de ouder dom met gebreken, maar de jarige mag naar eigen zeggen niet klagen. "Ik heb nog nooit in het ziekenhuis gelegen en ben ook nog nooit geopei^eerd. Ik ben in goede gezondheid. .Alleen het lopen gaat wat las tig." Natuurlijk eist de ouder dom ook op andere vlakken zijn tol. Steeds meer mensen vallen weg. Van het gezin dat ooit negen kinderen telde, zijn er nog maar weinig ovei. Maar daar willen ze niet al te lang bij stilstaan. Ze hebben elkaar. En samen zijn ze nu precies 200 jaar. Heel bijzonder. Zo'n verhaal smaakt naar meer, zo vindt ook de burgemeester. Hij feliciteert de jarige met een fraai bloemstuk en als het aan hem ligt, blijft het daar niet bij. Hij wil volgend jaar giaag met nieuwe bloemetjes terugko men voor de 103e verjaardag. Burgemeester Zevenbergen feliciteert de jarige meiirouiv W. Ras uit de Goede Ree met liaar 102e verjaar dag. (Foto Wim van Vossen Fotografie) MIDDELHARNIS - "Wij zijn een kleine woningcor poratie die op het eiland ongeveer 2700 huurwo ningen in vijf dorpsker nen in portefeuille heeft. Duurzaamheid staat bij Woongoed Flakkee hoog in het vaandel. Om de energielasten van onze huurders zoveel moge lijk te reduceren is naast bouwkundige maatregelen in 2008 besloten SDE (Sti muleringsregeling Duur zame Energie) aan te vra gen voor het aanbrengen van PV-zonnepanelen). In 2009 en 2010 zijn respec tievelijk 55 en 131 wonin gen voorzien van deze panelen. Een activiteit die perfect past in onze doelstelling om in 2018 een energiebesparing te bereiken van 20 procent. Medio 2010 hebben wij bij het Agentschap.nl (Ministerie van Economi sche Zaken, Landbouw en Innovatie) opnieuw voor 85 woningen de subsidie aangevraagd. Maar deze keer kwam er een kink in de kabel", zegt directeur bestuurder Simon van Nieuwaal. Door Jaap Ruizeveld "Bij zogenoemde 'tenders' van het ministerie is het alle hens aan dek om alert aanvragen in te dienen. De beschikbare subsidiebudgetten zijn immers snel uitgeput en uitgaande van het priricipe 'wie het eerst komt. het eerst maalt', is een afwachtende houding funest. Wij probeerden in te zetteir op een locatie gebonden aanvra ge. De software bij Agentschap, nl haperde echter Daarom is geprobeerd de subsidie te verkrijgen voor afzonderlijke woningen met de instelling om vervolgens via clustering toch tot een efficiënte aanpak te kunnen komen. -Al snel bleek dat er voor de SDE-subsidie-aanvragen bij het ministerie sprake was van budgetuitputting. Men besloot tot loting over te gaan. Voor 26 van de door Woongoed Flak kee aangevraagde 85 wonin gen kwam groen licht", vertelt Van Nieuwaal. Echter, ijij woningcorporaties is het gebruikelijk dat onderhoud - of renovatieprojecten per blok woningen worden uitgevoerd. .Als gevolg van de loting is er een subsidie voor afzonderlijke woningen, verspreid over onze uoon voorraad. Uitvoerings- werk is dan niet praktisch en niet handig en leidt tot extra kosten. Daarom legden wij aan het Agentschap.nl de vraag voor of wij mochten overgaan tot het clusteren van de wonin gen w'aarop zonnepanelen geplaatst kunnen worden. Op die manier kan, gecombineerd met dakrenovatie, een aaneen gesloten rij woningen van de panelen worden voorzien. "Tot onze teleurstelling kwam er een afwijzend antwoord", vervolgt Van Nieuwaal. "Een belangrijk argument in de overweging was dat alle sub sidieaanvragen gelijk moe ten worden behandeld. Dat begrijpen wij. Maar het gaat hier om slechts één eigenaar en investeerder, Woongoed Flakkee. Voor ons gevoel is dit bureaucratie pur sang, waarbij het doel uit het oog wordt ver loren. Doel is hét energiever bruik in ons land met zijn allen terug te brengen. Op de huidi ge wijze is er van een win-win- situatie geen sprake. Kijk naar de individuele gesprekken die gevoerd moeten worden met de huurders \an de woningen. Door het versnipperd effect is efficiënt werk nauwelijks uit voerbaar. We kunnen alleen hopen dat er alsnog begrip komt voor onze insteek. Let \\el, ons wordt geert onrecht aangedaan. De regels zijn en \\orden correct toegepast. Maar kan er nu niet een uit zondering worden gemaakt, waardoor de win-winsituatie \üor alle betrokken partijen kan worden bereikt? We wach ten nu even de ontwikkeling af", stelt Van Nieuwaal, "voor dat we een besluit nemen hoe we dit onderwerp oppakken." Op 18 maart heeft het minis terie, in een door minister Verhagen ondertekende brief, meegedeeld dat hij niet op het verzoek van Woongoed Flak kee ingaat. Het subsidiebedrag noemt de minister ruim vol doende om individuele wonin gen van zonnepairelen te voor zien. Clustering vindt hij finan cieel niet noodzakelijk. In een toelichting stelt Verhagen dat subsidiebeschikkingen locatie gebonden zijn. 'Juist om tege moet te komen aan woningcor poraties die een hele straat of iiuizenblok willen voorzien van zonnepanelen bestond binnen de SDE de mogelijkheid om de subsidieaanvraag van een straat/ljlok te bundelen. De gebundelde aanvragen werden dan als één aanviaag gezien in de loting. Ik maak uit informatie op dat u van die mogelijkheid geen gebruik hebt gemaakt. Andere aanvra gers hebben dat w'el gedaan, wetende dat clustering ach teraf niet mogelijk is. Het zou niet eerlijk zijn ten opzichte van heir, als ik clustering als nog zou toestaan", besluit de minister. Directeur Simon van Nieuivaal van Woongoed Flakkee. "Ik vind deze bureaucratie moeilijk te begrijpen", geeft Van Nieuwaal aan. Bij een toekomstig besluit binnen de corporatie omtrent aanpak van het vraagstuk weet hij zich in ieder geval gesterkt door de woorden van minister Verha gen; "Ik hoop dat Woongoed Flakkee op de locaties waarvan een subsidiebeschikking is ont vangen ook daadwerkelijk zon nepanelen zal plaatsen". Om support te verwerven, zond de directeur-bestuurder een afschrift van de brief van 17 februari 2011 ook aan de politieke fracties van de Twee de Kamer. Hij is blij dat ten minste SP'er Paulus Jansen het onderwerp Uitvoering van de Stimuleringsregeling Duurza me Energie (SDE) oppakte en inmiddels schriftelijke vragen heeft gesteld aan de minister van Economische Zaken, Land bouw en Innovatie. Dat andere partijen geen actie onderna men, vindt hij teleuistellend. Veel hoop lijkt Woongoed Flakkee niet te kunnen putten uit de nog te verstrekken ant woorden, gelet op de inhoud van de brief van de minister van 18 maart. De SP vraagt de minister of hij ervan op de hoogte is dat Woon goed Flakkee voor 26 van de 85 ingediende SDE-aanvragen voor plaatsing van zonnepane len op huurwoningen is inge loot, maar geen toestemming krijgt om de toegekende sub sidies zodanig te herverdelen dat in één keer hele woonblok ken voorzien kunnen worden van PV-pane!en. Verder wordt gevraagd w'at de minister gaat ondernemen om te voorkomen dat goedwillende woningcor poraties worden blootgesteld aan vergaande bureaucratie. Of de handelwijze van Agent schap.nl niet haaks staat op de intentie van de wetgever Of Woongoed Flakkee niet onno dig op hogere kosten wordt gejaagd, zonder dat hier ook maar enig publiek belang mee is gediend. Ten slotte is er de vraag of het juist is dat indie ning van de aanviagen niet mogelijk was omdat de soft ware niet functioneerde. Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuwd MIK i.-;. www.eilandennieuws.nl MIDDELHARNIS - Op maan dag 11 april gaan de werk zaamheden aan de Oudeland- sedijk in Middelharnis weer van start. De werkzaamheden zijn een paar keer door \\eers- omstandigheden uitgesteld. De Oudelandsedijk (huisnum mer 5 tot en met 43) is vanaf II april van 07.30 tot 16.30 uur afgesloten voor verkeei-. De uerkzaamheden nemen twee weken in beslag. Door de afsluiting van de Oudelandse dijk kan het tijdelijk drukker zijn in de Oost Vooigors. OOLTGENSPLAAT - Morgen, zaterdag 9 april is er weer de jaarlijkse rommelmarkt en ver koping in Ooltgensplaat. Deze keer is meer ruimte door de uitgebreide parkeerplaats en de grotere zaal. Wat is er alle maal? Onder andere de rom melmarkt, de bakkerskraam, groente- en fruit, een horloge- kraam, perk- en pootplantjes, spelletjes voor de kinderen en de snoeptafel. Nieuw dit jaar: Laat uw scharen, messen, boortjes en heggenscharen slij pen voor een kleine prijs. Ook nieuw: Win één minuut win kelen bij supermarkt EMTE Duijzer. Én er is een kraam van 't Winkeltje, met woonaccessoi res en cadeauartikelen. Verder kunt u terecht voor een kop koffie met een plak cake. U bent van harte wel kom van 9.00 tot 14.00 bij de kerk van de Gereformeeicle Gemeente, Van Weelstraat I, in Ooltgensplaat. BRUINISSE - Rijkswater staat vervangt op maandag 11 april vanaf 7.00 uur tot dinsdag 12 april 6.00 uur de besturing van de oude brug over de Grevelingen- sluis bij Bruinisse. Tijdens de uitvoering van de werkzaamheden is de brug afgesloten voor verkeer in beide richtingen. Het verkeer dient rekening te houden met een langere reistijd. Tijdens de werkzaamheden wordt het verkeer omgeleid via de by-pass. Deze by-pass zal gedurende de werkzaamhe den niet worden geopend voor scheepvaartverkeer. Bij ongunstige weersomstan digheden kunnen de werk zaamheden worden uitgesteld. Ontdek 't bij tw G2-d"oier of kijk alvast op '.vww.opeli Knops BV Lortgeweg 113 - 3245 K5 Somnwlidijli - 0187 -176767 Akkerdoos EV - Kloosterweg 2 - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 b5 elke gebmilrte auto

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1