Ipl gAg JkM^ ly^ i Gebied Havenkanaal Sommelsdijk en Middelharnis voltooid r Echtpaar Campfens-Visser viert 60-jarig huwelijksjubileum 1 Fractie Lijst 7 stapt uit coalitie Kritiek Raad van State op plan Spuikolk WD, CDA, SP en D66 praten over coalitie voor provinciebestuur Verkoop afgeschreven boeken Geschiedenis van omgeving vastgelegd op meerpalen Inwoners Dirksland en Melissant aangehouden Üomcetemoa 83e jaargang Nr. 8001 Vrijdag 1 april 2011 Prijs losse mimmers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Holland-Zeeland Toespraken ERBERICHT DORPEN FLAKKEE g^ Knöps ^giSép\ Van 12 tot 65 'Goeie tijd' Schrikkelkind Winkel ÏV OOSTFLAKKEE - De politieke fractie Lijst 7 in de raad Oostflakkee heeft schriftelijk kenbaar gemaakt uit de coalitie te treden. De fractie telt twee leden, voorzitter Kroeze en lid Van der Zant. "Wij hebben destijds bij de coalitieonderhandelin gen duidelijk aangegeven dat wij in Oostflakkee op diverse terreinen een andere bestuurlijke aan pak wensten. Het was en is een speerpunt in ons pro gramma. Als je moet con stateren dat je regelmatig op dit terrein geen enkele steun ontvangt van je coa litiepartners, men zelfs niet in communicatie met je treedt of om toelichting vraagt, dan ontstaat er een onhoudbare situatie", ver telt Marco van der Zant. Door Jaap Ruizeveld "Wij liiiclclcn het graag anders gezien. Wij vinden dal wij onze controlerende taak ten opzich te van het college niel goed kniHien uitoefenen. Als de coa litiepartners daarnaast voor- Ijijgaan aan onze opmerkin gen, dan voel je je niet serieus genomen. Je moet dan een sig naal geven dat je het niet deze gang van zaken niet eens bent. Bij diverse onderwerpen heb ben wij onze stem laten horen, maar tnen laat onze inbieng gewoon passeren. Vorige week bij (jnze opmerkingen over het hanteren van de Gemeen tewet, bij het omgaan iriet openbare en besloten verga deringen. Niemand die een reactie geelt. Ook niet in de voorbije periode over een item als steungroepen. Voor de buitenwacht verandert er niet veel. Wij zullen in de raad onze standpunten blijven uitdragen en onze onvrede over zaken die niet goed lopen kenbaar maken. VVij hebben de woor den 'misstanden' genoemd als er dingcti afgesproken worden die later anders worden uitge voerd", zegt een teleurgestelde Van der Zant, die na een lange periode van afwezigheid een weekje geleden nog hartelijk verwelkomd, zijn raadszetel weer innam. DEN HAAG/DIRKSLAND - De Raad van State vindt dat een tweetal Dirksland- se bedrijven op de Spui kolk de dupe dreigen te worden van een woning bouwplan van de gemeen te Dirksland. De Raad draagt de gemeente Dirksland op alsnog onderzoek Ie doen naar de haalbaarheid van de woningbouwplannen De Spuikolk, nabij de Hel- iruckcenlrale en Hoekinan Systeeniplafbnds. Die bedrij ven zorgen voor teveel herrie bij cle geplande nieuwbouwwo ningen van het plan Spuikolk. Omdat de geplande woningen te dicht bij de bedrijven komen te liggen is voor de nieuwe bewoners zonder aanvullende geluidmaatregelen geen aan vaardbaar woon- en leetl;li- maal te garanderen, stelt- cle Raad woensdag in een dehni- tieve uitspraak. Dat betekent dat de gemeente of forse gelui- disolerende maatregelen moet nemen of de bedrijven moet uitkopen. Voor de rest heeft cle Raad alle bezwaren, waaronder die \an autosloper 't Jonk, afge wezen. De uitspraak betekent dat er in principe wel in twee fasen woningen gebouwd kan worden, maar niet zonder een groot aantal maatregelen te nemen om de beslaande bedrijven op De Spuikolk tegemoet te komen. De uit spraak is een opsteker voor de Ondernemersvereniging de Spuikolk, Hoekman en Heftruckcentrale Dirksland. Zij richtten hun pijlen tegen het bestemmingsplan dat de bouw van 1 17 woningen op het bedrijventerrein mogelijk maakt. Het plan is opgedeeld in twee fasen. De eerste fase behelst de bouw van tussen de 60 en 80 woningen en de rest in de tueede fase, waarvan nog niet bekend is wanneer pro jectontwikkelaar Bouhuisen daarmee wil beginnen. En dat was tegelijkertijd het grootste bezwaar van de ondernemers die in het zogenoemde tweede fasegebicd zitten. De onderne mers vrezen het ergste als de tweede fase alsnog zou worden afgeblazen. .41s de bedrijven clan niet worden uitgekocht zit ten ze op minimaal 15 meter van de woningen van de eerste lase. De Raad van State is het eens met de bezwaarmakers dat dit probleem vooral geldt voor Hoekman en de Hef truckcentrale. De gemeente Dirksland zal haar huiswerk moeten over doen voordat Bouhuisen met de bouw van de eerste wonin gen kan beginnen. trekkers. Floor Vermeulen (VVD), Liesbeth Spies (CDA), Harre van der Nat (SP) en Geertjan Weimeker (D66) heb ben hem voldoende vertrou wen gegexen dat deze partijen de wil hebben om met elkaar overeenstemming te berei ken over een coalitieakkoord. VVD. CD.A, SP en D66 hebben gezamenlijk 28 van de 55 zetels in Provinciale Staten van Zuid- Holland. Het adxies van informateur Bruins staat op de website van Provincie Zuid-Holland, www. zuid-holland.nl. DEN H.UG - Dinsdag heb ben de vertegenwoordigers van VVD, CDA.' SP en D66 in een gesprek met informateur Bruno Bruins aangegeven dat hun onderlinge verkennende gesprekken het vertrouwen geven dat een goede basis is gelegd voor het vormen van een coalitie in de proviticie Zuid-Holland. De partijen hebben daarbij benadrukt dat zowel de inhou delijke discussie als de samen- werkingsbereidheid een rol spelen. Het gesprek van de informateur met de vier lijst- Hfl gezi'lsrhiip liiisti'rt tuKir de iiilli-g -<'au Jini Both (links). MIDDELHARNIS/SOM- MELSDIJK - Gemeente bestuurders, ambtenaren, aannemers en omwonen den waren er zaterdag ochtend getuige van dat de werkzaamheden in het gebied Havenkanaal offi cieel werden voltooid. Hiermee kwam een eind aan wellicht een van de ingrijpendste bouwplan nen uit de geschiedenis van de gemeente Middel harnis. Tel<st en foto's Adri van der Laan In een tent op de Kaai in Som melsdijk werden cle geno digden verwelkomd door wethouder Bert Kleingeld. Hij benadrukte dat dit zéker een bijzondere dag is voor de geiueente Middelharnis en zeker voor de omwonenden en de bewoners van het gebied. Het gebied aan de noordkant van Sonunelsdijk en Middel harnis heeft een lange historie Dit hebben ook de bouwerf, B,A.M Regio West en AM Zuic- Holland, zich geïdealiseerd, zich gerealiseerd. Zaterdag werden enkele geschenken onthuld waarmee de aannemers de herinnering aan vroeger tijden levend willen houden. Op mar kante punten binnen het plan werden 'meerpalen' onthuld waarop de geschiedenis lan de omgeving in het kort, met behulp van tekst en een fato wordt verbeeld. Een belangrijk deel van de bij eenkomst rondom de voltooi ing van het plan was het ont hullen van de informatiepalen. Dit gebeurde tijdens een his torische wandeling van het gezekschap door het gebied. De leiding van deze wandeling was in handen van streekarchivaris Jan Both. De eerste te onthullen paal staat op de Kaai in Sommels dijk. Marco van Brecht van BAM Wegen had de eer om deze paal te< onthullen. Jan Both vertelde iets over de omgeving. Hij nam het gezel schap mee naar de tijd toen de Sommelsdijkse Haven nog een belangrijke functie ver vulde als landbouv\haven. De haven was via een kanaal via het Dirkslandse Sas verbonden met de zee. Later is dit kanaal afgesloten en was men aange wezen op het Havenkanaal van Middelharnis. Dit werd in 1970 afgesloten en had deze haven geen functie meer. Vrijwel op de plaats die Hol land-Zeeland wordt genoemd, aan de 'slotgracht' bij het Kas teel, werd de tweede informa- tiepaal onthuld, nadat men op die plaats via het Achteromme was gekomen. Deze paal werd onthuld door Eef Zwanenburg van AM Wonen. Jan Both leg de het gezelschap de geschie denis van deze plaats uit, toen Sommelsdijk nog een Zeeuwse enclave was. Verder wees hij cjp de gasfabriek die vroeger op D'n Diek gevestigd. Dit bedrijf moest energie leveren \oor de straatverlichting in de gemeen te, de steenkool werd via de haven aangevoerd. Na het slui ten van de gasfal^riek werden erlangs het Havenkanaal enor me gastanks geplaatst, die gas bevatten die via schepen werd aangevoerd. Als er, volgens Jan Both, toen iets mis was gegaan, zou het halve dorp door een gasontploffing worden ver woest. Langs het Gedempt Kanaal ging het vervolgens naar het eind van het nieuw gegraven kanaal, waar wethouder Bert Kleingeld eveneens een paal onthulde. Ook hier weer uitleg \'an Jan Both over de omge- \ing. Hij ging terug naar de tijden toen er in die omgeving nog een galg stond en zowel 'stoute' mensen uit Middelhar nis en Sommelsdijk hier hun einde vonden. Jan Both sprak de wens uit dat men de naam Galgenweg aan het landwegge tje weer terug zal geven. W'eer teruggekomen in de tent op de Kaai in Sommelsdijk werd er een aantal toespra ken gehouden de heren Van Brecht, Zwanenburg en Klein geld. Zij stonden sdl bij de tijd die was verstreken tussen de planvorming en de realisering van de voornemens. Gemeld werd de groots opgezette plan nen uit 1997 die later toch weer iets moesten worden bijgesteld voor wat betreft de grootte van wooncomplexen; de aanvang van de bouw in 2003. Ook werd in de toespraken mel ding gedaan van het moment dat de bouwwerkzaamheden moesten worden stilgelegd vanwege ingediende bezwaren, want cle werkzaamheden wer den natuurlijk wel uitgevoerd in cultuur-historisch gevoelig gebied. Toch keken de bouwers met genoegen terug op de afge lopen periode. Marco van Brecht benadrukte ook de goede samenwerking met de gemeente. Hij noemde in dit verband de ambtenaren Mol en Notenboom "die heel scherp waren" en hierbij voor al oog hadden voor de belan gen van de gemeente. AM neemt zeker nog geen afscheid van de gemeente Middelhar nis. Momenteel zijn zij actief betrokken bij de bouwplannen op Hernesseroord. Vervolg op pagina 4 Weerbericht per piocits? Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op virww.eilandennieuws.nl SCHARENDIJKE - Jongst leden maanclagavond, rond 21.50 uur, zijn aan de Kuijer- damseweg te Scharendijke een 20-jarige man uit Melissant en een eveneens 20-jarige man uit Dirk.sland aangehouden wegens diefstal. Het tweetal werd op heterdaad betrapt toen ze probeerden een perso nenauto uit een schuur te ont vreemden. De deuren van de schuur werden opengebroken. Het totale .schadebedrag is nog onl)ekend. De eigenaar van de schuur, die tevens eigenaar is van de auto die de mannen probeerden mee te nemen, lieeft aangifte gedaan bij de politie. :M Gebruikt was nog nooit zo nieuw. il-- Ontrfet 't bij uw Gl-dealer of kijk ol'iast op www.üpelnieuws.nl Peiiiei.w(««iii(M>^V»Hii«5et)xfMe«t<''< Krops BV - Longeweg 113 - 3245 KG - SommelsdijV - QIB7 476767 AkIiefdoQS BV - Kloostcrwesi 4317 AL - tioorögouw 0111 401347 bi) tb attouikt, onto mr mtorj^a /"*-'* Hel jubilerende echtpaar Campfens met waarnemend burgemeester Zevenbergen tussen hen in. OUDDORP - Vrijdag 8 april is er een boekenmarkt van afge schreven boeken in de Biblio theek in Ouddorp, Hofdijks weg 20. Vanaf 13.00 uur is iedereen welkom om zijn/haar slag te slaan. Veel licht veron derde en o\erbodige boeken maken plaats voor een nieuwe bibliotheek-collectie. MIDDELHARNIS - In hun woonplaats Middel harnis zijn ze beslist geen onbekende, het echtpaar Cor en Maatje Campfens- Visser. Tientallen jaren hebben ze op D'n Diek in Middelharnis een con- fectiezaak gehad, waar ze omringd werden door een zeer tevreden klanten kring. Afgelopen dinsdag waren ze 60 jaar getrouwd en bracht waarnemend burgemeester Zevenber gen hen een felicitatiebe- zoek in hun woning aan de Rembrandtlaan in Mid delharnis. Door Hans Villerius Tussen de plantjes in de \oor- tuin prijkte een trouwfoto van zes decennia geleden. "U ziet er nog precies 't zelfde uit als toen!", grapte Zevenbergen in de richting van de jubilerende bruid, toen hij dinsdagmiddag binnenstapte. Inderclaad. in ieder geval ogen Cor (86) en .Maatje, die precies drie maan den ouder is, nog net eender als toen ze nog hun winkel liadden; je zou ze zo weer ach ter hun toonbank plaatsen, ondanks dat dit al meer dan twintig jaar geleden is. Het leven van het echtpaar Campfens-Visser werd gestem peld door hun winkel. Cor is er als kind al ingerold. Niet alleen in zijn geboorteplaats Achthuizen maar ook in Oolt- gensplaat. had zijn \'ader een winkel. Alles wat met textiel Foto: Hans Villerius te maken had werd er verhan deld en het werd Cor met de paplepel ingegoten. "Al vanaf m'n t-\vaalfcle deed ik met de handel van vader mee". Na de Tweede wereldoorlog werd de winkel in Ooltgens- plaat opgeheven. Maar omdat het oosten van Flakkee door de inundatie nog onder water stond, was de familie Campfens naar Middelharnis gegaan, waar ze op de Westdijk een plek vonden om de handel voort te zetten. Het werd de winkel waarin Cor tientallen jaren lang, tot z'n 65e toe. de kost voor zijn gezin zou gaan verdieneir, later samen met z'n vrouw. Nu staat op dezelfde plek een vestiging van 't Kruid vat. Twee jaar heeft Cor in Duits land gezeten tijdens cle oorlog. "Eerst werd ik tewerkgesteld in de steengroeven. Daar deed ik niet veel hoor. Ja, m'n han den liet ik wel 'n beetje gaan, zo, maar 't leverde geen stenen op... Na een halfjaar ben ik bij een boer terecht gekomen. Daar werd ik schaapherder én ik had eten genoeg. Uiteinde lijk heb ik er, achteraf gezien, 'n heel goeie tijd gehad." Tot z'n 18e heeft Cor in Acht huizen gewoond. "Tijdens een gelegenheid in cle kroeg van Leen \'an Keetje heb ik m'n vrouw leren kennen". Zij is een geboren Sommerdieker die op de Oostdijk, ter hoogte van Holland-Zeeland, is opge groeid. Ze komt uit een groot gezin, waar ze haar hulp prima konden gebruiken. "Toen ik als meisje van de lagere school kwam heb ik dan ook altijd in het ouderlijk gezin de handen uit cle mouwen gestoken." "En ik ben 'n schrikkelkind", voegt ze eraan toe. "O, vandaar dat u er nog zo jong uitziet!", rea geerde burgemeester Zeven bergen meteen. Toen hij 26 en zij 27 jaar oud waren zijn ze, na vijfjaar ver kering, getrouwd. "We zijn samen naar 't gemeentehuis geweest, met twee getuigen", zegt Cor. "En 't was mooi weer, net als vandaag", vult Maatje aan. In de winkel aan cle Westdijk verhandelden C^or en Maatje van alles wat met stof en textiel te maken had. "Ik zou eigenlijk niet weten wat we nïet hebben gedaan", vertelt hij. "Vloerkle den aan elkaar naaien, dekbed den vullen, gordijnen naaien, keuvels verkopen, meiergoed verkopen, je kan 't zo gek niet bedenken." Later werd 't een winkel voor dames- en heren- confectie, waar vooral in de klassieke stijl alles verkrijg baar was. "Toen op gegeven moment de spijkerbroeken kwamen, dacht ik 'die rotbroe- ken gaan er nooit in, van die Amerikaanse werkbroeken', maar dat heb ik bij 't verkeerde einde gehad", zegt Cor. Toen het voor 't goede te druk werd met de winkel besloot hij voort aan alleen nog herenconfectie te toen. 'Je zult 't niet geloven, maar daardocjr steeg de omzet met dertig procent. Die stap had ik dus veel eerder moe ten zetten!" Etaleren deed Cor ook zelf, elke twee weken. "En broeken opkorten. Als 't nodig is, kort ik ook nu nog m'n eigen broeken op." /Mleen willen door artrose z'n vingers niet altijd even soepel meer. En voor Maatje is lopen 'n zware opgave geworden. Maar voor het overige genieten ze beide nog een goede gezond heid. En natuurlijk volgen ze nog steeds de ontwikkelingen op het gebied van confectie... Dankbaar zijn ze dat ze samen met hun drie kinderen - 'Ja, we hebben lieve kinderen", laat mevrouw Campfens weten, twee zonen en een dochter mét hun wederhelften - hun zestig jarig huwelijk mogen beleven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1