gaat weer in Intrekkcii Kierbcsluit Haringvlietsluizen wacht nog op onderzoeksrapport gevolgen voor vismigratie m^. Echtpaar Mulder-van Es deelde zestig jaar lief en leed I ':im^M De zomertiid informatiemarkt in Stellefidam trekt flinke belangstelling 25jaarSGP- jongeren Stichting Jijdaar! presenteert poplezing in Middelharnis 83e jaargang Nr. 7999 Vrijdag 25 maart 2011 Prijs losse minimers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag op 27 maart begint de zomertijd weer. Om 2.00 uur in de nacht van a.s. zaterdag op zon dag wordt de klok een uur vooruit gezel, luaardoor het 's avonds een uur langer licht is. De zomertijd eindigt op 30 oktober 2011 om 03.00 Reacties Alternatieven Toekomst Groene trouwjurk Fijne ieugd Ridderkerk Verolmestraat Helemaal gewend WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Hinken Leven zonder God GOEDEREEDE - Op 1 april bestaat de vereniging van de SGP-jongeren van de gemeen te Goedereede 25 jaar. Op 1 april 1986 werd de studiever eniging .'Husaï' in Ouddorp opgericht. Ier j^flcgciilu'id v.iii liet 2r)-j;iiig beslaan wordt er op 1 april een Jiiljileuinavond ^■"elujiuieii. w.uiïïn ,S(iJ*-iracrie- voorliililei' Menno de Bruyne oen vooi'draehl houdt over '25 jaar Haagse propjes'. De avond vindt plaats in vereni- ging.sgeljoiivv 'Eben-Haëzei', l'reekliillaan 3 te Ouddorp. De avond Ijegint oiu 19.30 uur. Gebruikt was nog nooit zo nieuw. i Ontdekbij uw G2-dealer o( kijk olvait op www.opelnieuw^.nl Knopf SV - Lar>g#w*g 113 324S KC ïomrrwlitfijt - m? i?i7i7 Atkcfdooi BV Kloosletwcg 2 - 4317 AL Noordgouw; - 0111 4013-17 STELLENDAM - Ruim 150 belangstellenden, onder wie burgemeester Van de Velde uit Goederee de en wethouder Konings woud uit Dirksland, meld den zich zaterdagochtend in het Expo-restaurant bij de Haringvlietsluizen op de Informatiemarkt Stand van Zaken Kierbesluit. Een bijeenkomst georga niseerd door Rijkswater staat en de Ministeries van Infrastructuur en Milieu en Economische Zaken, Landbouw en Innovatie. Medewerkers van deze instituten vertelden de bezoekers over het voor nemen van de rijksover heid om in het kader van het regeerakkoord Vrij heid en Verantwoordelijk heid het aangekondigde Kierbesluit Haringvliet sluizen in te trekken. Men kon vragen stellen. Er was toelichting bij de pane len op de gepresenteerde onderwerpen en men kon deelnemen aan een korte excursie in de Haring vlietsluizen. Een kijkje nemen hoe de zes visri- o\en of vistunnels in dit complex functioneren. Door Jaap Ruizeveld .'\lvvin Nijhriis en VVilbert van Zcventer, beiden verbonden aan het Ministerie van Infra- stnietuur en Milieu, stellen dat het belangrijk is dat de regio goed belrokken wordt bij dit jirojett. Daarom werd na een eerdere bijeenkomst op Voor- ne-l'utten nu deze inlormatie- markt georganiseerd op Goe- ree-Overllakkeo. "Er hebben ons veel vragen bereikt. Dus komen Rijkswaterstaat en de ministeries naar de regio toe, om daar met elkaar te tonimu- niceren. Nu in het regeerak koord is aangekondigd dat het Kierbesluit wordt ingetrokken, zijn de voorbereidingen voov het besluit oiii de Haringvliet- sluizeti anders te beheren, stil gelegd. Wat betekent dat nu?. Wat is de stand van zaken?" In november 2010 heeft de staat.s.secietaris in een brief'aan de IWeedc Kamer zijn plannen (vastgelegd in het regeerak- kooid), meegedeeld. Vóórdat hij echter een delinitief besluit neemt wil de bewindsman onderzoeken of' één van de belangrijke pijlers, het verbete ren van de vismigratie, op een andere manier op kortere ter mijn en tegen kosten die bin nen het budget blijven, kunnen worden bereikt. De staatssecre taris beeft de Tweede Kamer Ijeloold vóór het zomerreces van dit jaar de uitkomsten van het onderzoek te presente ren. Aan dit onderzoek wordt nu hard gewerkt, zeggen de medewerkers van het ministe- lie. Zijn er andere manieren om de vismigratie te bevorde ren, zodat Nederland aan de internationale afspraken over dit onderwerp kan voldoen? Ook worden de gevolgen van de voorgenomen intrekking van het Kierbesluit in beeld gebracht. Of bij de presentatie van het rapport al gelijk een besluit wordt bekendgenraakt, of dat dit plaatsvindt in een latere periode van het jaar kunnen de informanten van het ministerie niet aangeven. Het voornemen om het Kier besluit in te trekken heeft tot kritische reacties geleid. Zowel in eigen land maar heel sterk in hel buitenland. Rijnoever- staten wijzen op internationale afspraken die ook Nederland heeft ondertekend. 'Vooral Duitsland en Zwitserland heb ben al maatregelen gelrof- len om de waterkwaliteit te verbeteren, paaigebieden te herstellen en beter bereikbaar Ie maken. Dat deden deze landen in de verwachting dat de Haringvlietsluizen aan de zeekant open zouden gaan. Nog steviger heeft 'Brussel' erop gewezen dat de Euro pese Kaderrichtlijn Water en Natura 2000-plannen in het geding kunnen komen als het Kierbesluit wordt ingetrokken. Zonder nu aan die afspraken en verdragen te tornen wil de staats.secretaris onderzocht hebben oi je doelstellingen \'an deze \'erdragen met andere middelen kunt bereiken. 'Voor de gevolgen in eigen land wil de staatssecretaris weten wat de Belangslclleiiden konden ook deelnemen aan een excursie in de sluizen (Foto Wim van Vossen Fotografie) besparing is als er een streep wordt gezet door de voorbe reiding Kierbesluit. Ook wil hij een overzicht hebben van de e.xtra kosten waar hij rekening mee moet houden als het Kier besluit definitief wordt inge trokken. En uiteraaixl wil hij weten of er in de regio andere voor- of' nadelen verbonden zijn aan intrekking van het Kierbesluit. Rijkswaterstaat heeft ook aan een groep internationale des kundigen op het gebied van vismigratie, stromingen en waterbouwkundige construc ties gevraagd na te gaan welke alternatieven er bij een even tueel intrekken van het Kier besluit zijn, om de vismigratie te verbeteren. De deskundi gen buigen zich daarbij over de vraag welke bijdrage de zes vispassages in de Haringvliet sluizen (kunnen) leveren aan ue vismigratie. Er heeft inmid dels al een tweedaags overleg plaatsgevonden. "Wij bekijken ook allerlei suggesties die door instellingen en of particulieren zijn en worden aangedragen", vertellen de anrbtenaren op het ministerie. Is een voorstel of plan reëel uitvoerbaar? Wat zijn de gevolgen van een geop perde insteek? Wat zijn de te maken kosten? Als basisinformatie ligt er al een sonar-onderzoek uit 1996 van de Organisatie ter 'Verbetering van de Binnenvisserij (OVB), uitgevoerd in opdracht van Rijkswaterstaat. Dit onderzoek wees uit dat de vissluizen in de Haringvlietdam wel gebruikt worden, maar nauwelijks door optrekkende vis vanuit zee. Volgens het rapport bieden deze vissluizen geen alternatief voor de Kier. Er is geen ver klaring waarom er nauwelijks x'isniigratie plaatsvindt door de vissluizen. Ze zijn niet te klein en ook niet dichtgeslibd. Het oorspronkelijk beoogde doel van het besluit Beheer Haringvlietsluizen uit 2000 wa,s een eerste stap te zetten naar terugkeer van het getij. Niet in de urate waarin dat voor de afsluiting van het Haringvliet, in 1970 bestond, maar in de vonri van een getemd tij. Later is dit bijgesteld en kwam de nadruk te liggen op de Kier zelf Hiermee zou een geleide lijke zoet-zoutwaterovergang ontstaan en verbetering van de mogelijkheid dat vissen de sluizen zouden kunnen passe ren. Ook zou het mogelijk zijn om de schuiven niet direct te laten zakken bij inzet van de vloedstroom. Zalm, zeeforel, houting, tint, stekelbaars en bot zouden dan het Haring vliet kunnen optrekken naar de paaigebieden langs Rijn en Maas. In de brakke zone pal achter de .sluizen zouden deze vissen dan kunnen wennen aan de overgang tussen zout en zoet watei. Hoe het beheer in de toekomst zal zijn is ook nu - voorjaar 2011 - nog onderwerp van discussie. Wel duidelijk is dat de Haringvlietdam en -slui zen hun belangrijkste functies behouden. Dat zijn bescher ming tegen hoogwater, een Ijuf- fer van zoet water en een aan- voerroute naar de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden. Bewoners van de eilanden, Natuurbew-eging, agrariërs en Waterschap kijken met betrok kenheid en belangstelling mee over de schouders van diege nen die het definitieve Kierbe sluit zullen nemen. De Tweede Kamer krijgt, zoals toegezegd, vóór het zomerreces als eerste het onderzoeksrapport van de staatssecretaris aangereikt. SOMMELSDIJK- Het begon allemaal, ruim 63 jaar geleden, met een pret tige ontmoeting op het Havenhoofd in Middel- harnis. Afgelopen dinsdag vierden GorenJanny Mul der - van Es hun zestigjarig huwelijksjubileum. Sinds augustus 2009 bewonen ze, wat ze noemen, de mooiste kamer van verzor gingshuis De Goede Ree. Een kamer, die vanwege het jubileum vol staat met prachtige boeketten en felicitatiekaarten. Cor en Janny genieten er zicht baar van en zijn ook zeer vereerd met het bezoek van burgemeester Zeven bergen, die het paar even komt feliciteren. Door Mirjam Terhoeve "Het begon allemaal met een eerste ontnroeting op het Havenhoofd in Middelhar- nis", vertelt Cor "Ik was daar aan het werk voor de REM. MiJH beroep was namelijk lijn- werker ofwel het aanleggen van de tramrails. Jannv kwain voorbij en zo is het gekomen". "Een heel prettige ontnroeting dus", voegt hij er lachend aan toe, "want we zijn nog steeds samen. Na driejaren verkering te hebben gehad zijn we op 22 maart 1951 in het huwelijk getreden". Jainiv kan zich de huwelijks dag nog goed herinneren. "Eerst viel er nog wat regen, maar later op de dag werd het heel zonnig. Ik had een prachtige groene trouwjurk aan. Zoals velen in die tijd heb ben we een mooie foto laten maken bij fotograaf Rotsnia. We trouwden in het gemeente huis van Nieuwe Tonge en gin gen daarna nret de hele familie naar mijn ouderlijk huis aan de Tramweg. Het huisje zat goed vol, want hoewel wij thuis maar irret vijven waren, hadden ze bij Cor een flink gezin met zeven jongens en twee meisjes. Zij woonden toen in Sommels- dijk aan De Wurft". "Een leuk. en gezellig gezin", \oegt Cor er aan toe. "Ik heb een fijne jeugd gehad. Helaas is een aantal van mijn broers en zussen overleden. Mijn oudste zus leeft nog wel. Zij is nu 92 jaar". Na het huwelijk vertrokken Cor en Janiry richting Ridder kerk. Cor werkte toen name lijk bij scheepswerf 'Guusto' in Slikkerveer en kon daar een bedrijfswoning huren. Afwis selend woonde het echtpaar in Ridderkerk, Slikkerveer en Bolnes. In 1955 werd hun eni ge zoon Sjaak geboren. Nadat Cor ontslag had genomen bij Guusto en was gaan werken voor haveirbedrijf Thomsoir, kwam het gezin in 1964 weer terug naar Goeiee-Overflak- kee. "In Nieuwe Tonge waren zojuist de nieuwbouwhuizen klaar aan de Verolmestraat", vertelt Cor "Daar zijn we toen gaan wonen en ben ik op en neer gaan pendelen naar mijn werk. Jannv kreeg een baan bij de gezinsverzorging. Vier ochtenden per week ging ze op het fietsje naar Middelhar- nis om daar mensen te helpen. Wij hebben het daar altijd goed naar ons zin gehad. Heb zelfs nog een aantal jaren gezongen bij 'Apollo', want ik hield van muziek. Vroeger zong ik ook al bij het mannenkoor in Son\- melsdijk onder leiding van Gerrit Zoon en in Ridderkerk was ik lid van de plaatselijke mondharnronicavereniging". Cor en Janny hebben tot augus tus 2009 aan de Verolmestraat gew'oond. "Daarna ging het niet meer", zegt Janny. "Mijn man heeft een paar keer een beroerte gehad en had dus meer verzoiging nodig. Ikzelf was het liefst in Nieuwe Tonge gebleven. Ik dacht steeds, dat we het wel zouden redden, als ^\e zo nu en dan wat hulp kre gen. Tot drie keer toe hebben \ve een kamer in de Goede Ree geweigerd, maar op een gege ven moment moet je toch hè? Maar nu zijn we het helenraal gewend hier We hebben een mooie kamer met prachtig uitzicht en iedere ochtend gaan we samen koffie drinken beneden. Daar ontmoeten we dan vele oude bekenden uit Nieuwe Tonge^ dat is gezellig. Onze zoon Sjaak komt regel matig langs en ook onze twee Cor en Janny Mulder-van Es. (Foto: Wim van Vossen Fotografie) Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuv^d Nr|k op wv/w.eilandennleuws.nl kleinzoons bezoeken ons regel matig. Wij hebben een goede band met hen, want we heb ben vroeger heel vaak op ze gepast. Mijn man bracht ze \se\ eens naar school en speelde dan op het schoolplein op de mondharmonica. Dat vonden ze altijd prachtig". Inmiddels is de fainilie zelfs al uitgebreid met een achterklein kind en hoewel de gezondheid hen parten is gaan spelen, zijn Cor en Janny nog steeds erg gelukkig met elkaar en hopen ze nog vele jaren samen te genieten in de Goede Ree. MIDDELHARNIS - De perversiteit van Lady Gaga, dansen met de dui vel, platvoerse en seksu eel gerichte teksten uit Top40-muziek, de sub tiele erotiek van K3 en de hedonistische boodschap van Jan Smit. Stichting Jijdaar! uit Doorn wil jon geren van reformatorisch Nederland keihard con fronteren met de muziek waar zij naar luisteren. De stichting presenteert op zaterdag 2 april in Mid delharnis de inmiddels veelbesproken en indruk wekkende lezing "Hinken op twee gedachten". Een leam van onder meer ervaringsdeskundigen op hel gebied van popmuziek, tech nici op audiovisueel terrein en jongerenwerkers is anderhalf jaar onder de bezielende lei ding van e.x-dj Koos de Jong bezig geweest inet het samen stellen van de poplezing. In sneltreinvaart wordt de bezoeker meegenomen door de historie van de popmu ziek, waarna de aandacht zich richt op diverse hedendaagse muziekuitingen. Populaire artiesten en hun songs worden er uilgelicht. Beeldmateriaal en Nederlandse ondertiteling leggen haarfijn de perversiteit van veel hedendaagse popmu ziek bloot. "Hinken op twee gedachten" is innriddels op drie verschil lende locaties gepresenteerd, met zo'n 5000 bezoekers uit met name de reformatorische kerken. Dat is in eerste instan tie ook de doelgroep van de poplezing". Desondanks heb ben tal van landelijke en regi onale media aandacht gegeven aan deze confronterende pre sentatie. Voor veel jongeren is deze lezing het nriddel om definitief te breken met popmuziek. In de presentatie is het evangelie van Jezus Christus norm en leidraad. Het is immers zin loos als jongeren breken met de uitwassen van de moderne muziekcultuur, maar onbe keerd blijven. "Hinken op twee gedachten" bevat daarom geen vrijblijvende lioodschap. De titel van de lezing is ont leend aan de praktijk van veel christelijke jongeren. Zondags (tweemaal) naar de kerk en doordeweeks leven zonder God, waaronder (soms ver slavende) aandacht voor pop muziek die haaks staat op de Bijbelse boodschap. Op een indrukwekkende en pijnlijke wijze wordt deze halfslach tige houding praktisch vorm gegeven in dé lezing op het moment dat psalmmuziek en popmuziek in elkaar overgaan. Dcjel daar\an is om jongeren te lonen dat een leven nret Chris tus en het genieten van de zon de tegelijk niet mogelijk is. De presentatie van de lezing staat gepland op zaterdag 2 april om 19.30 uur in de chris telijke scholengemeenschap Prins Maurits, Koningin Juli- anaweg 57 in Middelharnis. Inloop vanaf 19.00 uur. Voor meer informatie zie www.jij- daar.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1