Ouwe Waerelt toont de wereld die geweest is.,. Orchideeënj ungle Fatal Attraction met T 1 Grote schade door vandalisme tijdens jaarwisseling in gemeente Goedereede Historisch tijdschrift bestaat tien jaar De herindeling gaat meer dan 53 miljoen kosten. U gaat dat betalen! Stem 2 maart tegen herindeling! Steekpartij Burgemeester bezoekt held en zijn redder a-H Campagnemiddag ChristenUnie in Dorpstienden in Ouddorp Jubileum receptie Geldershof Rectificatie: Afscheid KNRM REKENING Politieagenten houden slapende man in auto aan Spaar voor korting op uw bood schappen. Wij zijn uw bank.RegioBank' 83e jaargang Nr. 7990 Dinsdag 22 februari 2011 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Podium Onuitputtelijke bron Historische plaats WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE bij Tuincentrum. Graka te Somvielsdijk PEK" ^,28» .SBffiNWE6I«6 „EU. 6E«KHTE«f --------- PER <^2.753> TOTflftL huishoudenV^^------ De waal Hoveniers www.dewaallioveniers.nl ACHTHUIZEN/DEN BOMMEL - Vrijdagavond 11 februari brachten bur gemeester Heijkoop van Oostflakkee en wijkagent Kok een bezoek aan de heer Hopman in Achthui- zen. Hopman belandde kwam vier dagen eerder ten val en hierdoor in de sloot. Siem Wessels uit Den Bommel redde hem uit het water. Kom langs of doe de rentevergelijker op regiobank-nl Schipper f OAZ Een stap verder VISSER&iVISSER Persponlijk Lodder Financials www.lodderfinancials.nl •.7- T^i GOEDEREEDE - Ondanks een relatief rustige jaar wisseling was de schade door vandalisme in de gemeente Goedereede groot. De schade bedraagt in totaal 26.700,-. De kos ten van de schade worden door de gemeente doorbe rekend aan alle inwoners via gemeentelijke heffin gen. De gciiictiitc Cioeclert'cclc trol veel vooibcrcidingfn voor cIc jaarwisseling van 2010 - 201 1. Kr was bijvoorbcfkl biisvfi- vocr van en naar het tieesl in (listolhcek "De Kreek". Cr was extra (oezitlit in de Ring van Oudtlorp en daarnaast orga niseerde de gemeente (Joedc- reede een vrengdevmn" op het Ilavenlioold. I)e totale voor- bereidingskosten bedragen 3.()()(),- Medewerkers van de gemeente Cloederecde ver- riebiten diverse werkzaamhe den ter voorbereiding op de jaarwisseling. Na de jaarwis seling volgden opruimwerk- /.aamheden. De totale kosten voor de inzet van het genieen- (epersonccl zijn door de grote schade hoger dan normaal en bedragen 13.300,-. Ondanks een relatief rustige jaarwisseling ontstond er veel schade in de gemeente Goede reede. De schade liep op lot 26.700,-. Het is nog onbekend of'de rioleringsbiiizen vernield zijn door het viiinw'erk. Nie mand deed aangifte van de aangeijrachte vernielingen. De schade is dus niet te verhalen op de daders. De schade wordt doorberekend aan alle inwo ners via gemeentelijke helhn- gen. OUDDORP - Zaterdag 26 februari houden de vier eilandelijke kiesvereni gingen in samenwerking met de Provinciale Chris tenUnie een campagne- middag waarvoor u allen van harte wordt uitgeno digd. Op 2 maart zijn de provinciale verkiezingen en wellicht heell u nog dringende vragen over het heden en de toekomst van ons eiland voor de huidige en aankomende statenleden. Aan wezig zullen zijn de nummers 4 van de kieslijst Jantien Fröling, nimmier .5 Arjan Witte, num mer 6 (ierrit (Ie Jong \oorma- ïiy; vvediouder van Middclliar- nis en de nummer 7 op de lijst (Jert-Jan van der Valk voorma lig wethouder van Oostllakkee. Aanvang 14.30uur De middag diunt tot ongeveer 17.00uur, in verenigingsgebouw Dorp stienden in ()uddorp. Allen hartelijk welkom. GOEREE-OVERFLAK- KEE - Tien jaar geleden, in maart 2001, rolde de eerste Ouwe Waerelt van de pers. In Hotel De Gou den Leeuw te Goedereede ontving dijkgraaf Goe- koop het eerste nummer. Tien jaargangen en der tig nummers verder is het historisch tijdschrift voor Goeree-Overflakkee uit gegroeid tot een gewaar deerd en veelgelezen blad. Door Kees van Rixoort Volgens Pau Heerschap, voor zitter van de redactie, is het ver schijnen van De Ouwe Waerelt vooral te danken aan secretaiis Hans Klepper van De Motte, de eilandelijke vereniging voor amateur-archeologen. "De Motte had destijds een blaadje voor de leden. Kontakt,,heette dat. In Kontakt stond wel eens een arükeltje over Mottekas- telen of' aardewerk, maar het was meer een verenigingsblad dan een histori.sch tijdschrift. Hans Klepper wilde een mooi blad over de geschiedenis van Ooerce-Overflakkee." Dat is De Ouwe VV'aeielt zeker geworden, is de algemene opi nie. Waar veel historische ver enigingen in den lande zich moeten behelpen met gekopi eerde blaadjes voor hun leden, is De Ouwe Waerelt een pro-" fessioncel vormgegeven l>lad, dat al tien jaar wordt gedrukt bij drukkerij Kranse in Som- melsdijk. Heerschap: "Ons tijdschrift is een podium voor liistorische verhalen, voor iedereen die Fan Heerschap mijst de plaats vooi de kusl j'«h Ouddnrp aan waar de 'Ouwe Waerelt' verzonken ligl. (Folo: Adri van der Laan) zich op Goeree-Overflakkee bezighoudt met de geschiede nis van dit mooi afgeperkte gebied. Het Kontakt was een iedenblaadje met af en toe een historische bijdrage, terwijl De Ouwe Waerelt een historisch tijdschrift is met achterin wat mededelingen voor de leden." De Motte is van oorsprong een archeologische vereniging. In De Ouwe Waerelt staan dan ook regelmatig artikelen over bodemonderzoek en opgegra ven vondsten. Van een arche ologisch blad is echter geen sprake. "Zoals De Motte een l:>rede historisclie vereniging is geworden, is De Ouwe Wae relt een breed historisch blad, waarin alle disciplines tol hun recht komen. Archeologie is een hulpwetenschap bij het bestuderen van de geschiede nis, geen doel op zich", aldus Heerschap. Tien jaargangen doorblade rend, komt inderdaad het beeld naar voren van een breed blad met een grote diversiteit aan onderwerpen. Zowel in tijd - \an de middeleeuwen tot nu - als in plaats - van Ooltgens- plaat tot Ouddorp - is de vari atie groot. "Zelfs per nummer kijken we goed naar de sprei ding. Het hele eiland komt aan de beurt." Een van de drie nummers per jaar is een special, waarin één onderwerp wordt uitgediept en van meerdere kanten wordt belicht. Zo verschenen er bij voorbeeld specials over cle geneeskunde, bouwkunst en sport. Ook was een hele Ouwe Waerelt gewijd aan Flakkeese vrouwen. De reclactie heeft al tien jaar dezelfde samenstelling. Naast voorzitter Pau Heerschap gaat het om streekarchivaris Jan Both, Jans Hoving, Eva Lassing en Kees van Rixoort. "Samen harken we de onder werpen bij elkaar. Meestal ontstaat het vanzelf, de ideeën komen spontaan op. Vooral het streekarchief is een onuitputte lijke bron. De redactievergade- lingen zijn heel inspirerende bijeenkomsten. Ik zou ze niet kunnen mis.sen." De artikelen zijn vooral van de hand van de redactieleden. Daarnaast staan de kolommen van De Ouwe Waerelt open voor gastschrijvers. Die maken gebruik van die mogelijkheid, maar als het aan Heerschap ligt mag hun bijdrage nog wel groeien. "Denk aan jongeren die bezig zijn met een afstu deerscriptie. Ze zijn welkom." "De waardering voor het blad is groot", zegt de redactie voor zitter "Niet voor niets is het ledental van De Motte in tien jaar gegroeid van een kleine driehonderd tot l^ijna vijflion- clerd. Toen we begonnen met De Ouwe Waerelt stroomden de leden met twintig tegelijk toe. We hebben ook abonnees in Friesland en Zeeland." Volgens Pau Heerschap heeft de waardering voor het blad niet alleen te maken met de uitstraling, de inhoud en de onderwerpkeuze, maar ook met het innovatieve karakter. "We mogen gerust zeggen dat we vernieuwend bezig zijn. Heel lang is de geschiedschrij ving van Goeree-Overflakkee in handen geweest \'an men sen die elkaar overschreven, inclusief de fouten. Nu onder zoeken we zelf en komen er andere inzichten naar boven. Zo brengt De Ouwe Waerelt de geschiedenis van Goeree- Overflakkee beter in kaart." Of en hoe de redactie aandacht gaat schenken aan het tienjarig bestaan is nog niet bekend. Wel wil Pau Heerschap kwijt dat hij de toekomst, de volgende tien jaar, van De Ouwe Waerelt met positieve gevoelens tegemoet ziet. "Er zijn nog genoeg his torische ondeiwerpen om uit te diepen. Aan inspiratie geen gebrek. Ik hoop dat nog meer mensen erachter komen dat lokale geschiedenis niet taai is, maar dat er juist heel veel over je eigen omgeving valt te ont dekken." Tot slot: waar komt de naam van het blad eigenlijk van daan? "De Ouwe Waerelt is een historische plaats, verzon ken voor de kust van Goeree- Overflakkee. Over die plaats gaan al heel lang verhalen de ronde. Het tijdsclirift De Ouwe Waerelt bevat elke keer weei- verhalen over een wereld die geweest is." Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 mooi vernieuwd Kijk op vovw.eilandennieuws.ni DIRKSLAND - Vanwege het 25 jarig jubileum van zorgcen trum Geldershof te Dirksland wordt donderdag 10 maart a.s. een feestelijke receptie gehou den in verenigingsgebouw De Schakel, Beat^rixlaan31 te Dirksland, aanvang 19.00 uur Ook oud-medewerkers en -vrijwilligers zijn har-telijk welkom. STELLEN DAM - In het artikel over het afscheid van de leden van de KNRM werd gesteld dat Arnold Keijzer afscheid nam, dit is echter niet waar. Hij werd onderscheiden vanwege vanwege zijn activiteiten, maar blijft redder bij de KNRM. Verder zou Jan van Wezel een uitspraak hebben geciteerd van een Stellendamse schipper, maar het was een Ouddorpse schipper. ••(•■■flCMTM Welke plant is stijlvol, kleurrijk, veelzijdig en niet meer weg te denken uit het hedendaagse inte rieur? De orchidee. Door de vele soorten en kleu ren is de koningin van het plantenrijk één van de meest geliefde plan ten in Nederland. Vanaf maandag 21 februari t/m zaterdag 5 maart is er een orchideeënshow bij tuin centrum Graka in Som- melsdijk. Met inspire rende presentaties en een bezoek van de orchidee enspecialist. De kamerplantenafdeling is tijdens deze show omgetoverd tot een ware orchideeënjmigle, waarin o.a. een tropische pre sentatie te zien is met zeer veel verschillende fraaie orchidee ensoorten, waaronder de Pha- laenopsis (vlinderorchidee), Dendrobiiun, Vanda, Epiden- driun. Gvnibidiiuu, Phaphio- pedilum, ("ambria en Miltonia. Zoals in een echte jungle bevin den zich tussen de planten ook diverse fraaie echte papa gaaien en andere tropische \'ogels, waaronder de zeer bij zondere Witwangtoerako. Er is een schildpaddeneiland met wel meer dan honderd schild padden, ook is er een echte waterval \an bloemen geiriaakt met de Phalaenopsis elegant C^ascade (Watervalorchidce), dit is een exclusieve orchidee met hangende bloemen, welke in combinatie met een vijver zorgen voor een spectaculaire presentatie. U waant zich echt in de jun gle als tl bijvoorbeeld de zeer speciale Vanda orchidecëncol- lectie komt bewonderen, want deze orchidee groeit en bloeit met wortels in de lucht. Deze luchtwortels werken als spon zen en kininen snel veel vocht opnemen. Daarnaast zorgen deze wonels er ook voor dat de plant stevig aan de boom verankerd blijft, waaraan zij groeit. De plant heeft dus geen aarde nodig. Er zijn zelfs exemplaren te zien van wel 250 cm hoog!! De jungleshow is dit jaar uitge breid met een fraaie collectie aanvullende echte jungleplan- ten zoals Bromelia's, Varens en Tillandsia's, welke van nature in bomen groeien. Ook is er een FATAL ATTR,ACTION, want er zijn weinig planten die zo fascinerend zijn als de Sarra- cenia, Dionaea en Nepenthus. Deze groep planten, ook wel vleesetende planten genoemd, leven van insecten. Op zaterdag 26 februari kun nen geïnteresseerden tussen 10.00 en 16.00 luir kennisma ken met de orchideeënspeci- alist. Deze deskundige zal op boeiende wijze vertellen over de herkomst en verzorging van de plant. Daarnaast wordt er ingegaan op alle mogelijke \'ragen over de orchidee. De orchideeënshow vindt plaats vanaf maandag 21 februari t/m zaterdag 5 maart, bij tuincentrum Graka, Sta- verseweg 2 te Sommelsclijk, Tel. 0187-483100. stichting Herindeling NEE! Burgercomité Goedereede www.neetegenherindeling.nl NIEUWE-TONGR - De nfde- O NIEUWE-TONGE - De afde ling Opsporing van het district de Eilanden stelt een onder zoek in naar de toedracht van een steekpartij die zaterdag avond, rond half tien in Nieu- we-Tonge plaatsvond. Agenten kregen een melding van een steekpartij aan de Lauwerijn- straat te Nieuwe-Tonge. Toen ze daar aankwamen troffen ze in een woning een 22-jarige man aan met een steekwond. Volgens getuigen had de steek partij buiteir plaatsgevonden en was er ook iemand met een auto bij betrokken. Buiten de Honing werden vervolgens sporen veiliggesteld en in de loop van de avond werd betrok ken auto aangetroffen aan cle Onwaardsedijk te Dirksland. Deze is in beslag genomen om sporen veilig te stellen. Het slachtoffer werd overgebracht naar een ziekenhuis en moest daar worden opgenomen. H\E{JWE-10HGi. Tel. (0187) 652484 STELLENDAM - Politieagen ten hebben in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 februari 2011 een 26-jarige man aangehouden die met zijn auto stilstond op de rijbaan an de N57. De man bleek onder invloed te zijn van verdovende middelen. De man lag met zijn hoofd tus sen het stuur en het linkerzij- raam en gaf geen reactie op het bonken van de agenten op de ramen. Daarop besloten ze om een achterruit in te slaan. Op dat moment schrok de tnan wakker en bleek hij erg ver ward te zijn. In het voertuig werd een flesje aangetroffen met een vreemde stof erin. Dit werd in beslag genomen en het wordt nader onderzocht. Burgemeester Heijknop bezocht behalve het slachtoffer ook de held. Hopman lag uit het zicht in de sloot, tegen de kant aan. Wessels kw'am juist die maan dagmorgen van de sportschool en zag in zijn ooghoek een vrij nieuwe fiets in de berm liggen. In eerste instantie schonk hij er nauwelijks aandacht aan, maar keerde toch nog even terug omdat hij niemand in de buurt van de fiets zag. Opnieuw zag hij niets verdachts, maar bij het omkeren zag hij iets zwarts in de sloot. Het bleek Hopman te zijn die daar, naar eigen zeg gen, al tien tot vijftien minuten in het ijskoude water lag. Zijn hoofd kwam nog net boven water. Siem twijfelde geen moment. Hij liep gelijk naar de sloot en probeerde de man uit de sloot te halen. Dat lukte niet helemaal, omdat Hopman een paar dagen ervoor aan zijn knie was geopereerd. Siem hield de drenkeling boven water en belde het alarmnum mer. De brandweer en ambu lance waren zeer snel ter plaat se en haalden het slachtoffer uit zijn benarde positie. Het gemeentebestuur en de politie vonden Wessels' daad zo bijzonder dat zij zowel de held als het slachtoffer een bezoek wilde brengen. Burge meester Heijkoop bedankte Wessels hartelijk voor zijn hel dendaad. Hij overhandigde Wessels een bos bloemen en een kleine attentie. De burge meester sprak de hoop uit dat iedereen zo zou handelen in een dergelijke situatie. Boodschappen doen is nu nog voordeliger. Tijdelijk profiteert u niet alleen van onze wekelijkse aanbiedingen, u krijgt nu ook een gratis spaarpunt. BIJ iedere 10 euro aan boodschappen. Hiermee kunt u sparen voor 10 tot wel 50 euro korting Zegeluitgifte: t/m zaterdag 16 april 2011. Inleveren volle spaarkaarten: t/m zaterdag 30 april 2011. Gedempt Kanaal 99, Miadelriarnis Moienblok 6-8, Ouddorp Dabbostraat 2A. Oude-Tonge Dorpsweg 40, Sommelsdijk Gewoon bij Albert Heijn. Zelfstandig Adviseur 'WW.ro7lina.nl V„t Tel. 0187-612000 jntiuerp Boomgaarddreef 18 ena^rkU^ Stad a/h Horingviiet ïjB«uil«iti»W info@rozima.ni Erf- en sierbestrating Firma J.&J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl Kantoor Middelharnis Voorstraat 15 untants. fiscalisten, bedrijfs- en organisatieadviseurs. 3241 EE Middel ha rnis Telefoon 0187 66 77 77 www.ondeTnemendoejesanien.nl www.vi'sser-visser.n ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS,Telefoon: 0187 617 JOO Administratie- en belastingadviesl<antoor Watertoren 49a 3247 CL Dirl<sland 0187-663298

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1