Pijnlijke dossiers voor gemeenten in communicatie met bedrijfsleven Staatssecretaris Joop Atsma bezoekt Brouwersdam Dirksland geeft bouwvergunning voor *Bloemenhofaf Ontwikkeling Centrumplan Ooltgensplaat krijgt warme steun van raadsfracties Verschil inzicht over aanstellen van externe commissaris blijft Informatieve bijeenkomst volgt EIIAHDEI1-niEIJW5 Mediair Afhandeling Excuses Het Fort Veiligheid Energiecentrale Duurzame jachthaven Nieuwe JOP Onbekend Verdediging Sigaret Klankbordgroep PA(;iNA8 VRIJDAC; 18 FEBRUARI 2011 OOSTFLAKKEE - Moei zaam worstelden college en raad zich donderdag door de lijst met actiepun ten en ingekomen stukken. Zij kregen daarbij ook te maken met insprekers die enerzijds kritisch zakelijk en doelgericht, ander zijds scherp beschuldigd met de vinger naar het gemeentebestuur wezen. Aansprakelijkheidsstel lingen en dwangsom men, alles kwam op tafel. Gelukkig konden ook problemen direct worden aangepakt. Door Jaap Ruizeveld Zoiils in de alfaire van de door df raad eind 2010 aangebrach te herziening in het bestem mingsplan, niet de vaststelling van een geurcontour vond de \arkenshoiiderij van de familie Splinter. De directie van Euro- box SeirStorage Finance bv. was door deze stap in grote proble men gekomen. Volgens inspre ker Engelvaart had Emobox bv. een bouwverginming aan gevraagd voor hel realiseren van een bedrijfscomplex. De vergtnining was ontvangen en men wilde het project in de markt plaatsen. Dat leverde problemen op omdat potentië le huurders informeerden naar een stankcirkel in verband met de aanwezigheid van de var kenshouderij. Eurübox had Ach ook georiënteerd maar ging niet uit van problemen omdat in het oorspronkelijke plan geen belemmerende con- lom- was opgenomen. De heer Engelvaart wees de raad er op dat de ter inzage gelegde informatie onvolledig was omdat voorbij was gegaan aan de"geurgevoeligheid"van het object. Tegen de herzie ning van het bestemmingsplan is beroep ingesteld. Dit als eer ste stap. Dringend werd de gemeente verzocht te overleg gen en tot een oplossing van de problemen te komen. Volgens Eurobox liet de gemeente het hierbij echter afweten. Vol gens de verantwoordelijk wet houder wa,s niet de gemeente, maar de privaatrechtelijke organisatie BPO, hier aan zet. Omdat de tijd voortschrijdt en een juridische strijd door nie mand wenselijk wordt geacht, drongen alle fracties er bij de wethouder op aan, in de rol van mediair, de handschoen op te nemen. Daarmee proce dures te voorkomen. Wethou der Heintjes gaf aan hiertoe bereid te zijn en daarmee kon den raad en Eurobox bv uit de voeten. De fractie ChristenUnie had in het najaar 2010 vragen gesteld over meubelverkoop door AJC-Meubelen met zondag openstelling in Den Bommel. Meerdere fracties vonden dit een ongewenste ontwikkeling. De raad vroeg aan het college, c.q. de verantwoordelijk wet houder, nadere informatie en maatregelen om dit punt op te pakken. Maar de gemeen telijke afliandeling miste elke vorm van niveau, zo bleek uit een tweetal discussies in de raad. Volgens de heer Mast, woordvoerder van AJC-Meu belen, had de gemeente op geen enkele wijze gecommu niceerd. Er werd geen contact gelegd met het bedrijf en er was geen onderzoek ter plaatse uitgevoerd naar de "vermeen de'detailhandel". Wel viel er een brief op de mat waarin de gemeente een dwangsom van 25.000 euro hanteerde bij 'geconstateerde wekelijkse overtreding'. "Alle pogingen onzerzijds om in gesprek te komen met de gemeente wer den afgewezen stelde woord voerder. Zo benader je geen ondernemer", schamperde hij. SOP-er Van Gurp sprak zijn verbijstering uit over de affaire. De ongewenste situaüe moet worden opgeheven en zorgvul dig in procedure worden uit gevoerd. "Ik heb in 17 jaar nog nooit een brief gezien met een dergelijke inhoud", gaf hij aan. "Zo ga je niet met elkaar om". Burgemeester Heijkoop plaats te een algemeen bestuurlijke opmerking. In het college van afgelopen week was ruim aan dacht aan de gang van zaken besteed. Duidelijk is dat de inhoud van de pi-ocedure niet goed is geweest. De communi catie en de bejegening passen ook niet. Als gemeenbestuur willen wij dit niet. De brief is er tussendoor geglipt. Heel spijtig. Wij bieden u daarvoor onze excuses aan. Het traject zal passend worden gecorri geerd", zegde de voorzitter toe. Met de gemaakte excuses en toezegging kon de heer Mast in stemmen. Ook over items op het Fort Prins Frederik hadden zich twee sprekers gemeld. De heer Pronk gaf, namens zijn vrouw, toelichting op Het bezwaar tegen het haar inziens ten onrechte" sluiten van de Bonaparte Bunkers. Ook informeerde hij de raad over de hoogte van de ingedien de schadeclaim. (Onze krant besteedde aan dit onderwerp reeds aandacht). Ondanks een door Pronk scherp geuit onge noegen over het zijns inziens ontbreken van respect en ondersteuning van een onder nemer, hoopte hij toch dat er gezamenlijk gewerkt zou kun nen worden om de problemen op te lossen. Portefeuillehouder Heijkoop plaatste het onderwerp in de context van de gebeurtenissen op het Fort. Rond openbare orde en handhaving. Samen met enkele raadsfracties gaf hij aan dat, onder andere met het bestemmingsplan straks in de hand nieuwe mogelijkheden ontstaan voor ontwikkeling en het verbeteren van het imago van het Fort, De juridische dossiers zullen correct wor den afgewerkt. Eerder had de heer Koot, namens zijn cliënte mevrouw Pronk, gevraagd of het college al dan niet een dwangsombesluit had geno men, gevolgen van oprichten bouwwerk zonder vergunning, op een datum waarop niet ver gaderd zou zijn. Een en ander wordt uitgezocht. OUDDORP - Het Gre- velingenmeer in al zijn facetten stond afgelopen maandagmiddag centraal bij het bezoek van CDA- staatssecretaris Joop Ats ma aan dit gebied. Atsma werd vergezeld door zijn partijgenoot Ad Koppejan (Tweede Kamerlid) en Sta tenleden Hans Démoed en Marco Heemskerk. Tijdens dit bezoek werd gesproken over de toe komst van de Grevelingen voor wat betreft veiligheid, waterkwaliteit, natuuront wikkeling, recreatie en duurzame energie. Door Dorien Kickert Het gezelschap werd ontvan gen door Marike van Liev Leis, voorzitter \an de bestuurscom missie Meeijarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transpoit (MIRT). Zij begroet te de staatssecretaris geksche rend als 'collega, aangezien ook de Rijksoverheid meedoet aan het MIRT verkenningsonder- zoek'. Dit verkenningsonder- zoek houdt in dat samen met het Rijk en de regionale over heden wordt onderzocht hoe de kwaliteit van het water en de omgeving van de Grevelingen kan worden verbeterd. De film die vervolgens werd getoond over de waterkwaliteit van de Grevelingen, gaf de aanwezi gen een goed beeld waar het op dit moment aan schort. Er moet duidelijk iets gebeuren om een einde te maken aan de achteruitgang van het planten en dierenleven in het meer. Door een opening te maken in de Brouwersdam kan de eb en vloedstroom van de Noordzee weer toegang krijgen tot het Grevelingenmeer. Door deze getijbeweging komt er meer zuurstof in het water. Verder kijkt de MIRT-Verkenning naar de mogelijkheid van het maken van een doorlaatope- ning in de Grevelingendam, zodat de Grevelingen weer in verbinding komt met het Vol kerak-Zoommeer. Ook wordt de mogelijkheid van een sluis in de Brouwersdam voor de recreatievaart onderzocht, zodat watersporters recht streeks van de Noordzee naar de jachthavens op de Grevelin gen kunnen varen. Staatssecretaris Atsma toonde zich tijdens het bezoek met name geïnteresseerd in het vei ligheidsaspect en de tijdsduur die nodig zou zijn om een en ander te realiseren. Ook was .\tsma zeer benieuwd naar de financiële aspecten van deze plannen. Hij was van mening dat er op dit moment veel projecten zijn die spelen in de Zuid Westelijke Delta. Helaas is er niet genoeg geld beschik baar om alles uit te voeren. 'Hoe belangrijk is dit project', vroeg hij zich af, 'want we kun nen ons geld maar eenmaal uitgeven. Veiligheid heeft voor mij prioriteit.' De sprekers van deze middag deden hun uiterste best om hem van de noodzaak en het nut van de plannen te overtuigen. Atsma moet komend najaar besluiten of het Rijk aan dit project geld wil besteden. De plannen rond een getijden- centrale in de Brouwersdam sluiten aan op de wens om duurzame energie op te wek ken, aldus ir. RJ. Buijs, direc teur technologie innovaue Del ta NV. Deze energiecentrale maakt gebruik van de eb- en vloedbeweging en werkt daar mee elektriciteit voor mini maal 50.000 huishoudens op. De turbines van de centrale maken gebruik van de grote hoeveelheid water die onder invloed van het getij vier keer per dag door de Brouwersdam stroomt. In de MIRT-Verken ning naar de centrale wordt ook bekeken hoe vissen en zee dieren veilig de centrale kun nen passeren. Buijs benadrvtk- te dat deze energieopwekking bijzonder stabiel is, omdat de energie die afkomstig is van de werking van eb en vloed voor spelbaar is. Dit in tegenstelling tot zonne- of windenergie. De Grevelingen kan bovendien als waterberging gaan dienen. Bij veel w-aterafvoer van de grote rivieren, zoals onlangs het geval was, kan via de doorlaat aan de Grevelingendam water De CDA 'ers lieten zich op de Brouwersdam voorlichten over de ontwikkelingen in het gebied. Rechts Kamerlid Ad Koppejan en naast hem staatssecretaris Atsma. worden ingelaten, dat er aan de kant van de Brouwersdam via de turbines in de centrale wordt uitgepompt. Bij hoog water is dat niet mogelijk via de sluizen van het Haringvliet. De veiligheid van het achter land wordt hierdoor sterk ver beterd. Buijs riep de politiek op om vooral met deze plan nen door te gaan en geld hier voor beschikbaar te stellen. De kosten voor de ingrepen inde Brouwersdam bedragen tussen de 300 en 500 miljoen euro. Volgens de huidige planning zou de MIRT-verkenning eind 2011 klaar moeten zijn, waarna de bouw in 2015 zou kunnen starten en in 2017 gereed zou kunnen zijn. Tijdens de bijeen komst werd het voorstel gelan ceerd om het geld dat bestemd is voor het ontpolderen van de Hedwigepolder te gebrui ken voor de getijdencentrale. De nieuwe natuur die ontstaat door terugkeer van het getij zou meer dan genoeg zijn om de hectares van de Hedwige polder te compenseren. Volgens Arend-Jan van der Vlugt, die als oud-wethouder van Go'edereede aan de wieg had gestaan van de ontwikke lingen rond de Brouwersdam, zou het een overweging waard zijn om geld en moeite te ste ken in het wereldwijd bekend maken van de plannen rond de centrale. In vroeger tijden stond Nederland bekend als toonaangevende waterbouw kundige natie, met grote pro jecten zoals het Rotterdamse havengebied en de Deltawer ken. Een bezoek aan de Middel plaat, waar plannen zijn rond het bouwen van de 'Duurzame jachtha\en van de toekomst' gaf vervolgens een praktische mvuUing aan de bijeenkomst. De plannen omvatten onder meer de realisatie van een jachthaven, eeii passantenha- \en, drijvende woningen, nau tische voorzieningen en toe ristische voorzieningen. Het innovatieve karakter van het project komt tot uiting in de duurzaamheid (op gebied van energie, water en vervuilende stoflen), m bouwtechniek (drij vende woningen) en in toeristi sche ontwikkeling. Tijdens het bezoek aan de spui- shns m de Brouwersdam kre gen de bezoekers tot htm vei- rassing nog een onverwacluc bhk op de schoonheid van deze omgevitig te zien: een tiental zeehonden had zich rond de spuisluis verzameld. Zij keken verbaasd naar alle mensen on de Brouwersdam. Een kleine toegift voor een geslaagde bii- eenkomst. Wethouder Koningswoud (l.) overhandigt de bouwvergunning aan Cees van Heukelen van Estate Invest (foto-inzet), waarna ze samen een van de bouwtekeningen tonen. (Foto's: Hans Villerius) DIRKSLAND - Tijdens een informeel samenzijn afgelopen maandagmor gen in de raadzaal van het gemeentehuis van Dirksland overhandigde wethouder Piet Konings woud aan Cees van Heu kelen van projectontwik kelaar Estate Invest de bouwvergunning voor het nieuwbouwproject 'Bloe- menhofaan de Zuidrand van Dirksland. Het pro ject omvat de bouw van 26 eengezinswoningen aan de Bloemenweg. Door Hans Villerius Over de ontwikkelingen rond de uitbreiding van het dorp aan deze zijde van de woon kern heeft u recentelijk in deze krant meerdere malen kunnen lezen. Wethouder Konings woud toonde zich gisterenmor gen opnieuw verheugd over hetgeen hier staat te gebeu ren en wat hij betitelde als de 'afronding van de dorpskern Dirksland'. 'Je bouwt voor de behoeften die er zijn. De kopers van deze woningen zijn allemaal afkomstig van Goe- ree-Overflakkee en voor 85 procent uit Dirksland. Zo'n 70 procent is 30 jaar of jonger en daarvan is 65 procent startend op de woningmarkt. Getalsma tig wordt zo voor alle doelgroe pen voorzien in Dirksland," aldus Koningswoud. Hij her innerde eraan dat tijdens een verkoopbijeenkomst medio december jl. alle 26 woningen binnen twee uur tijd waren verkocht. "De gunstige prijs/ kwaliteitsverhouding bleek hierin de grote trekker. Je kunt inderdaad beter vlot voor eten gunstigere prijs verkopen dan moeizaam voor een hogere prijs." Dingeman van Es van Estate Invest gaf daarop aan dat de woningprijzen op Goeree- Overflakkee de laatste jaren dusdanig zijn gestegen dat ze hoger zijn komen te liggen dan in de omliggende gebieden. "De prijzen zijn hier te hoog geworden, daar willen wij wat aan doen." Overigens zei Van Es andere ervaringen te heb ben dan "de negatieve publici teit over de woningmarkt in de landelijke pers". Hij zei dat het niet alleen belangrijk is om in te spelen op waar behoefte aan is op de markt, maar ook op wat betaalbaar en dus haalbaar is. "Daarom zijn we hierover in gesprek gegaan met de banken en zijn we vervolgens met een compleet concept gekomen dat hieraan beantwoordt." De procedure voor de verleen de bouwvergunning \oor het project 'Bloemenhof' is dins dag ingegaan. De \ergunning ligt zes weken ter inzage in het gemeentehuis en is op 1 april onherroepelijk. Dan hoopt aannemer Kroon uit Den Bom mel de bouwwerkzaamheden te kunnen starten. OOSTFLAKKEE - Een bonte deken van onder werpen lag er donderdag over de raad uitgespreid. Informatief werd inzicht gegeven in de stand van zaken rond de ontwikke ling van het Centrumplan Ooltgensplaat. Volgens projectleider Klein kan vermoedelijk in maart van dit jaar de eerste paal geslagen worden voor het zogenaamde 4 in 1 mul tifunctionele complex van ruim 1800 m2 waarin school, peuterspeelzaal, dorpshuis en sportzaal een onderdak vinden. Oplevering is bij voor spoedige bouw, inclusief aanleg 74 vrije parkeer plaatsen, gepland in het eerste kwartaal van 2012. Door Jaap Ruizeveld Het gehele plan in Ooltgens plaat, begroot op 4.3 miljoen eiu-o, wordt in 9 delen opge splitst. De Kaai en Voorstraat (61.000 euro) omvat het ver vangen van lichtmasten, aan pak verkeerspimaise, plaatsen van bankjes en terugzetten monument. Dit onderdeel kan, na een te beleggen informatie bijeenkomst, vermoedelijk al in mei worden uitgevoerd. Voor het bedrijventerrein Dorpsweg (in subsidie in Oostflakkee te koppelen aan Tonissenweg) staat een inzet op handhaving en herstructurering gepland. Ook hier wordt nog een infor matiebijeenkomst met onder nemers georganiseerd. Het Centrumplan Ooltgensplaat waarover in 2010 besluiten zijn genomen, komt op vrijkomen de gronden. Voor bekostiging \an het project zijn de verkoop opbrengsten hier\an uiter mate belangrijk. Inmiddels is er 5000m2 grond beschikbaar. \''oor \oetbalclub OFB is er een nieuw tweede veld gerealiseerd en de procedure rond het bestenuningsplan is met een onherroepelijke bouwvergun ning afgerond. Het multifunc tionele complex kan er redelijk snel komen. .Mie fracties uitten him blijdschap over deze aan pak, die voor Ooltgensplaat een aanzienlijke upgrading betekent. Wethouder \'an de Ree deelde op vragen van de \'LO (mv. Campfens) mee dat er sterk wordt ingezet op de plannen om te komen tot een (nieuwe) JOP voor de jongeren in Oude Tonge. Na de brand en de tij delijke voorziening wordt nu aan die definitieve uit\oering gewerkt. De gemeentelijke intentie is duidelijk om bij dit project de jongeren als doel groep niet alleen te betrekken maar ook hen op de eigen ver antwoordelijkheden te wijzen. SGP (Van Gurp) en Christen- Unie (Kiroester) vroegen het college om een extra inspan ning om te kunnen bewerkstel ligen dat er in Ooltgensplaat alsnog een oplaadpunt komt voor OV-chipkaarten. X'anuit Zuidzijde, Achthuizen en Oolt gensplaat moet men nu naar Oude Tonge. Dat is niet klant vriendelijk, oordeelden de fracties. Het betreft hier echter een provinciale aangelegen heid en \olgens deze o\erheid is er met het huidige netwerk op het eiland voorzien in een goede dekking. Op de lijst van acde- en aan dachtspunten tenslotte leidde het onderwerp "Informeren raad o\er terugbrengen snel heid Oudelandsedijk van 80 naar 60 kilometer", tot verma kelijke communicatie. Brugge- man (\'LC)) wilde graag weten ivat nu de stand \an zaken was, omdat de raad nergens van op de hoogte was en er blijkbaar al een bijeenkomst was belegd met besluit\ormend karakter. Wethouder Heintjes gaf aan dat ook hij \erbaasd had gere ageerd. Hij wist niets van een bijeenkomst. Uit contact met het Waterschap bleek vervol gens dat noch dit schap noch de betrokken gemeenten over het onderwerp bijeen waren gexveest. Waarop de medede ling van de bijeenkomst in Stad aan 't Haringvliet stoelde bleef onduidelijk. \\'e\ wordt nu op korte termijn met betrokken instanties overleg gevoerd. Daarover wordt de raad dan ingelicht. OOSTFLAKKEE - Er is nog geen besluit genomen over het al dan niet aan stellen van een externe commissaris voor zowel Suijssenwaerde Beheer bv als Bedrijvenpark Beheer bv. In de gemeenteraad kwam men niet tot een uit spraak. Een motie van de Christenunie (met steun van SGP, CDA en Lijst 7) werd, na schorsing, aange houden. Er wordt over dit onderwerp eerst nog een informatieve bijeenkomst belegd. Door Jaap Ruizeveld Hel onderwerp kwam op de .igond.i \ia ingekomen stuk ken. D-U boiroi een brief van de \oilogenwoordigingen in Suij.sseuvï.H'rde en bedrijven park Ooslllakkee enerzijds en een ro.icliebrief daarop van het (ollege. /oaks eerder pakte de ('hrisienUnie dit item weer op. De/e fractie vindt, gesteund dus door de drie genoemde andere fracties, dat het col lege baar bestuurlijke verant woordelijkheid moet dragen en zitting dient te nemen in de Raad van Commissarissen van zowel Suijssenrwaerde Beheer bv, als Bedrijvenpark Oostflak kee Beheer bv. Het gaat om 2 vt)or de geineente Oostflakkee belangrijke meerjarige projec ten. Via de motie werd gesteld dat met het aanstellen van een externe commissaris de belangen van de gemeente op een ongewenste bestuurlijke afstand worden gezet. Wat is de meerwaarde bij externe inzet?. Het college moet hier aan zet blijven en over de samenwer kingsverbanden aan de raad verantwoordelijkheid afleggen. Bovendien stelde de motie dat er geen afspraken zijn gemaakt over het dekken van de te maken kosten bij externe inzet. Namens het college verde digde burgemeester Heijkoop het standpunt dat een externe insteek juist wel belangrijk is. De gemeente komt niet op ach terstand te staan. De samen werking blijft gewaarborgd en de zeer deskundige bewaking van de belangen, waarvoor een oud-directeur van de Rabo bank is benaderd, is essentieel. Portefeuillehouders zouden die deskundigheid niet gelijk waardig kunnen leveren. Voor de gemeente zou een en ander budgettair neutraal verlopen. Bovendien werd gewezen op een spanningsveld tussen een eventuele functie als commis saris en de politiek. Knoester (CU) vroeg om een - een sigaret durende - schor sing. Maar omdat er ook nog onduidelijkheid kwam of de aandeelhouders van beide instanties een rol dienden te vervullen, werd besloten het onderwerp even te laten rus ten. Er komt een infromatieve bijeenkomst en de motie blijft op tafel. In de klankbordgroep Her indeling Goeree-Overflakkee, koos de raad als afgevaardig den van de gemeente Oost flakkee de heren Broekhuis (PvdA), Bruggeman (VLO) en Scheermeijer (CDA). Dit onderdeel was nog niet afge rond bij de recente behande- Ung van het Plan van Aanpak.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 8