Regionale ondernemers werden in winter lezing van Rabobank bijgepraat over economische situatie OUDE DOOS Il 'HieMWs uit ^e Pie-rcnste-e^ UIT DE Systeem reisinformatie 'DRIS' afgerond Molenvliet en Edudelta op National Geographic TV Stuurgroep Herindeling: samen voor één nieuwe gemeente Signalerend huisbezoek en ouderenadvies door SWO Vrachtwagen van Smits (Oosterland) op de kop EIIAI1DEt1.mEtJW5 'I* 4* 4* 4* STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD PAGINA 4 VRIIDAC; 18 FEBRUARI 2011 MIDDELHARNIS - Vori ge week was een vijftigtal ondernemers van Goeree- Overflakkee bijeen in res taurant De Hooge Heer lijkheid voor de winter lezing. Deze lezing werd georganiseerd door Rabo bank Goeree-Overflakkee. Maarten van der Molen praatte de eilandelijke ondernemers bij over de situatie in de wereld oj» het gebied van economie en financiën. Door: Adri van der Laan Mark Luttikhuis, directeur particulieren van Rabobank Goeree-Overflakkee verving Henk Wielaard, directeur bedrijven van de bank, die vanwege ziekte verhinderd was. Luttikhuis was blij dat een flink aantal onclernemers bijeen was gekomen voor de winterlezing van de bank. In het verleden werden dergelij ke lezingen gehouden tijdens lunchbijeenkomsten. Maar de animo hiervoor bleek terug te lopen omdat de lezingen toch een deel van de werktijd van de ondernemers in beslag nam. Daarom heeft men bij de bank gekozen voor een lezing die aan het eind van de werkdag, na het diner, werd gehouden. Deze keer verzorgde Maarten van der Molen van Rabobank Nederland de lezing. Uitge- De ondernemers luisterden aandachtig naar Maarten van der Molen. (Foto's Adn van der Laan) breid stond hij stil bij de situa tie van de (wereld)ecoaomie.. Maar hij gaf de ondernemers ook een kijkje op de gevolgen van de financiële en econo mische bewegingen voor de bedrijven op het eiland. Recessie Aan de hand van wereldkaar ten gaf Van der Molen een overzicht van de recessie van 2009 en het verloop ervan in 2010. Het blijkt dat deze recessie langzamerhand weer wat is afgenomen en dat er een aarzelend herstel plaats vindt. Het herstel van de schulden crisis is volgens Van der Molen eveneens zwak. Langzamer hand komt er een herstel, maar het is natuurlijk heel belangrijk hoe men inter nationaal hier mee omgaat. Hij gaf aan dat de Europese Centrale Bank (ECB) in de bestrijding van deze crisis een behoudender koers vaart dan de Amerikaanse centrale bank (FED). In Europa bestrijdt inen de schuldencrisis onder meer via loonmatiging, zodat de con currentiepositie tegenover landen in het oosten hersteld wordt. Opleving van de handel In Europa is er een opleving van de handel en daar profi teert men in Nederland ook van, al gaat het hier wat lang zamer. Ook valt het op dat in de Nederlandse 'economie 'sparen boven consumeren' gaat. Verder stond Van der Molen stil bij de prognoses die aan het begin van de crisis werden gegeven met betrek king tot de werkloosheid. In 2008 waren de vooruitzich ten voor begin 2011 verre \an rooskleurig voor wat de \s erkgelegenheid betreft. Uit eindelijk blijkt dat de prog nose voor de werkloosheid - eerst geschat op ruim 8 momenteel zo'n 5 procent. Ondanks deze 'meevaller' zijn er onder de kleine zelf- .standigen - vooral de zzp'ers - wel veel mensen op straat komen te staan. Bezuinigingen Natuurlijk hebben de bezui nigingen van de overheid ook invloed op de Neder landse economie. En hierbij staat men nog veel te wach ten. Van der Molen gaf aan (lat het demissionaire kabinet 3.2 miljard bezuinigd. Het kabinet Rutte heeft en gaat maatregelen treffen om 14,8 miljard te bezuinigen. Conclusie ,\an het eind van zijn lezing maakte Van der Molen zijn gehoor erop attent dat "her stel uit het buitenland moet komen". Want de consument blijft voorzichtiger omdat de huizenprijzen dalen en het financieel vermogen lager wordt. Daarnaast is er de onzekerheid over pensioenen en zal er een beperkte groei zijn van werkgelegenheid en lonen. Hier komt nog bij dat de overheid op de rem trapt. Daarom blijft herstel, volgens Van der Molen sterk afhan kelijk van de groei van de export. Netwerken Na de lezing van Van der Molen was er genoeg gele genheid voor de eilandelijke zakenmensen om met elkaar de lezing nog eens te bespre ken en te netwerken. DIT KIEKTE ONZE FOTOGRAAF 45JAAR GELEDEN In de rubriek "Uit de oude doos" plaatsen wij elke vrijdag een foto uit een Eilanden-Nieuws dat 45 jaar geleden in die zelfde week verschenen is. Oud hoofd-redacteur Aart Grin- wis en zijn broer Wim Grin- wis hebben hiervoor een keuze gemaakt uit het rijke (foto)verle- den van het Eilanden-Nieuws. Wie een bijzonder verhaal bij de foto heeft of wie deze foto digi taal wil hebben kan dit melden bij de redactie via email: redac- tie@eilandennleuws.nl of 0187- 471021. Hieronder het artikel dat bij de foto van deze week hoort. Het artikel was geplaatst in de krant van vrijdag 18 februari 1966. "Een zware DAF vrachtwagen met aanhanger, geladen met uien, is woensdagmorgen plm. half vijf dicht bij de kruising Provincialeweg - Schaapsweg bij Den Bommel in de berm geraakt en over de kop gesla gen. Diepe sporen doorploe gen de grasberm over een lengte van 80 meter. De chauf feur, dhr. L. Smalheer, kwam er vrij goed af, wel klaagde hij over pijn in de rug. Hij heeft verklaard door een tegenligger te zijn verblind. Wagen en aan hanger stonden na h<;t onge luk in V-vorm naast elkaar en blokkeerden een rijbaan van de Provincialeweg. De vracht uien uit de op de kop liggende vrachtwagen lag her en der verspreid... ze werden weer verzameld door werknemers van Smits die met twee trac toren en een aanhanger naar Den Bommel waren gekomen. De zware takelwagen van gara ge Nijsse te Oude Tonge heeft de hulpeloze DAF weer op de been geholpen. Enkel het ijzerwerk van de kap over de laadbak was gebroken en ontzet. De cabine kwam er geheel ongeschonden af De wagen werd door een der trek kers op sleeptouw genomen en te Oosterland gebracht". DEN-HAAG - Asje van Dijk, gedeputeerde Ver keer en Vervoer van de provincie Zuid-Holland, informeerde afgelopen maandag reizigers over de afronding van het DRIS in Zuid-Holland. Via het Dynamisch Reizigers Informatie Systeem krij gen reizigers in het open baar vervoer actuele reis informatie via speciale, digitale displays. Vanaf maart 2010 heeft de provincie ongeveer 1500 van deze knooppunt- en haltepaal- displays geplaatst op bushaltes en -stations, eind januari is dit project afgerond. Dit betekent dat nagenoeg alle displays zijn geplaatst die dynamische reis informatie tonen. Reizigers en passanten op het plein werden 's ochtends door de gede puteerde getrakteerd op een broodje van de provincie Zuid- Holland. Voor de succesvolle lancering van DRIS sloeg de provincie de handen- ineen met vervoer ders, leveranciers, wegbeheer ders en de REISinformatie- groep. Uiteraard met het doel om de reiziger in de provincie te allen tijde van actuele reis informatie te voorzien. Via een GPS-ontvanger is de actuele positie van de bus bekend. Op basis daarvan voorspellen ver voerders de vertrektijd van de eerstvolgende halte. Via een DRIS server verschijnt de tijd op de haltedisplay. Ook nu alle displays geplaatst zijn, blijft de provincie werken aan de ont wikkeling van het DRIS. Op ongeveer 50% van de bus halten in de provincie staan deze displays, met uitzonde ring van de Drechtsteden en de stadsgewesten Haaglanden en Rotterdam. In deze gebie den ontwikkelen zij een eigen DRIS. Uiteraard vindt er regel- Asje van Dijk, gedeputeerde Verkeer en Vervoer provincie Zuid-Hol land, deelt gratis broodjes uit aan reizigers om de afronding van het DRIS onder de aandacht te brengen. matig afstemming plaats. Ook r op de pontons vln^de Water- ^'Z '"f"''""'*'^ ''t* bus, tussen Drechtsteden en "P www.zutd- Rotterdam, staan nieuwe dis- holland.nl/dris. plays. MIDDELHARNIS - Drie leerlingen van de basis school De Molenvliet uit Stad aan 't Haringvliet en drie leerlingen van het Edudelta College te Mid- delharnis waren donder dag 3 februari te gast op de Hogeschool Arnhem- Nijmegen (HAN) voor het bespreken van hun 'grijs- waterproject'. Ook maak ten ze tv-opnames voor het programma 'Green Dream District' van Natio nal Geographic. Beide .scholen ontwikkelen en bouwen samen aan een water- besparingsproject, dat voor deze gelegenheid de Engelse titel 'eco-educational toilet-llu- shing' mee kreeg. Straks kim- nen alle scholen in Nederland gebruikmaken van deze 'vin ding'. Ook komen er lesbrie- ven beschikbaar. ECO-Schools De Molenvliet heeft het milieu en duurzaamheid hoog in het vaandel staan. In 2005 was het de eerste ECO-School in Nederland. Voor haar inspan ningen, besparingen, vincling- rijkheid en bijdrage aan het milieu werd men in 2009 voor de derde keer beloond met de 'groene vlag', een interna tionaal keurmerk voor duur zame scholen. Alle mogelijke vormen van energiebesparing zijn sindsdien door de leer lingen van de werkgroep toe- h gepast. Zo ontstond het idee om te gaan besparen op water gebruik. Aan het eind van het vorig schooljaar resulteerde dit in een haalbaarheidsstudie door de leerlingen. Daaruit bleek dat er ruim voldoende water op het dak van de school valt om alle toiletten daarmee te kunnen spoelen. Per jaar levert dit een besparing van 2000 liter per leerling op. Vol gens onderzoek is een derge lijke besparing mogelijk op alle scholen in Nederland. Wan neer het idee landelijk wordt toegepast, kan dit een bespa ring van twee miljard liter drinkwater per jaar opleveren. Dit is nog te vermeerderen met een besparing op energie kosten voor het zuiveren van dezelfde hoeveelheid rioolwa ter tot schoon drinkwater Omdat er voor het bouwen van de voorzieningen technische kennis en middelen nodig zijn, zocht basisschool De Molenvliet contact met de VMBO-afde- ling van het Edudelta College. De leerlingen en docenten van de beroepswereld 'Energie Constructie' waren enthousiast en werken nu volop mee aan het realiseren van dit regen watersysteem. Uitgangspunten zijn dat het systeem energie neutraal moet werken, er zo veel mogelijk materialen wor den hergebruikt en geïnteres seerde scholen het als educatief groen project kunnen nabou- wen. Om het systeem energie neutraal te laten werken gaat men zelf elektriciteit opwekken voor de waterpomp, de bestu ring en monitoring van het systeem. De leerlingen van het De leerlingen onderzoeken de proefopstelling op liet dak van de HAN. Edudelta College onderzoeken nu of een kleine, zelf te bou wen, windmolen hiervoor uit komst kan bieden. Op het dak van de HAN bezochten ze een proefopstelling van een wind molen. Het plan heeft de aandacht getrokken van het televisiepro gramma Green Dream District van National Geographic. Zij gaan het idee en de realisa tie van het watersysteem in dit programma, bedoeld om milieubesparende ideeën van scholieren te belichten, onder de aandacht brengen. Aan dit programma werken straks 36 scholen mee. De beste idee- en worden beloond met een geldbedrag. Op donderdag 3 februari bezochten de betrok ken leerlingen hun 'greencoa- ches' (docenten van 'de HAN) voor een adviesgesprek. Hier kwamen veel ideeën voor het oplossen van diverse techni sche problemen aan de orde. De camera's van National Geo graphic legden de plannen vast. De beelden worden in het voorjaar uitgezonden. Van de hele projectontwikkeling wor den lesbrieven gemaakt, die andere scholen kunnen gebrui ken om met regenwater toilet ten door te spoelen. Op deze manier helpen De Molenvliet en het Edudelta College mee aan de bewustwording van jonge luensen voor een groe nere toekomst. Meer informa tie: www.greendreamdistrict. nl, www.eco-schools.nl, www. obsdemolenvliet.nl en www. edudelta.nl. DIRKSLAND - De Stuur groep Herindeling heeft in haar vergadering van 10 februari de intentie uitgesproken om geza menlijk te blijven werken aan de uitvoering van het plan van aanpak, waarmee de gemeenteraden van Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee hebben ingestemd. De stuurgroep roept tevens op om geza menlijk een maximale inspanning te leveren om te komen tot één nieuwe gemeente. De stuurgroep vergadert maandelijks en bestaat formeel uit vier burgemeesters en vier wethouders van de gemeenten op het eiland. De vier gemeen tesecretarissen zijn bij de stuur groep aanwezig als vaste advi seurs. De secretaris van het ISGO en de directeur van het Binnenhof schuiven als advi seurs bij de stuurgroep aan, als er onderwerpen op de agenda staan waarvoor specifiek advies van hen nodig is of als de onderwerpen van groot belang zijn voor de eigen organisaties. Op 13 oktober vorig jaar heb ben de Provinciale Staten her herindelingsadvies vastgesteld. Hierin is gekozen voor het samenvoegen van de gemeen ten Dirksland, Goeclereede, Middelharnis en Oostflakkee tot één gemeente. Op basis van de Wet algemene regels gemeentelijke herinde ling (Wet Arhi) wordt van de vier gemeenten verwacht dat zij in onderling overleg zor gen voor het tijdig treffen van voorzieningen, om te komen tot deze nieuwe gemeente. Het gemeentebestuur van Goedereede heeft een ander toekomstperspectief voor ogen dan de besturen van Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee. Eén ambtelijke organisatie en twee besturen zijn naar het oordeel van de drie gemeenten geen uitwerking van het besluit van Provinciale Staten. \De gemeente Goedereefie, beeft aangegeven bestuurlijk en ambtelijk niet meer deel te nemen aan het Arhi-proces. De overige leden van de stuur groep betreuren de beslis sing van Goedereede zeer en benadrukken nogmaals geza menlijk te willen werken aan één eilandelijke gemeente. De stuurgroep benadert de Com missaris van de Koningin voor een overleg overde actuele situatie. OUDE-TONGE - De Stich ting Welzijnswerk Oost flakkee (SWO) voert in de gemeente Goedereede het project signalerend huis bezoek en ouderenadvies uit. Tijdens een signalerend huis bezoek krijgt een oudere van 75 of 80 jaar bezoek van een vrijwilliger De vrijwilliger wil hierdoor inzicht krijgen in de leefsituatie van de oudere en signaleren of de situatie te ver beteren is. De vrijwilliger heeft een vragenlijst die onder meer gaat over de woonsituatie, gezondheid, zorg en het sociale netwerk. De vragenlijst wordt anoniem ingevuld. Het huisbezoek wordt gebracht aan de inwoners van gemeente Goedereede die in vorig jaar 75 of 80 jaar zijn geworden. In februari en maart 2011 zal de SWO een brief met het aanbod van het huisbezoek versturen. Twee weken later wordt er door een vrijwilliger contact gezocht met de oudere om een afspraak te maken. Ouderen beschikken minder vaak over een toereikend net werk voor de nodige onder steuning, begeleiding en aflei ding. Ouderen blijven ook lan ger zelfstandig thuis wonen en willen de regie over hun leven in eigen hand houden. Dit is vaak moeilijk in de wirwar van regelingen en bureaucratie. Daarom wordt tijdens het sig nalerend huisbezoek met de oudere gekeken of er knelpun ten zijn Knelpunten die niet per.soon- lijk zijn, kunnen aan desbetref fende instantie worden doorge geven, zoals de gemeente of de woningbouwvereniging. Een ouderenadviseur kan ingaan op persoonlijke knelpunten die naar voreri komen in het bezoek. Samen met de oudere bekijkt de adviseur de moge lijkheden. De ouderenadviseur kan ondersteuning bieden bij het oplossen van de knelpun ten. De SWO heeft een ouderenad viseur met een brede kennis op het gebied van wonen, zorg en welzijn. Zij geeft een onaflian- kelijk en deskundig advies. De grote hoeveelheid regelingen en voorzieningen maken het niet makkelijk een goede keus te maken. De regels verande ren voortdiuend. De oude renadviseur kent de regels en mogelijkheden. Belangrijk uitgangspunt van haar zijn de individuele wensen en moge lijkheden. Overigens is de ouderenadviseur door ieder een van 65 jaar en ouder in te schakelen voor gratis advies. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de SWO: 0187-641344. NUMANSDORP - In het dierenasiel wacht Izzy op een nieuwe baas. Izzy, een Welsh Springer Spaniel van acht jaar oud, is een leuke vrolijke hond en heel erg lief Ook voor kinderen is hij de vriendelijkheid zelve. Deze lieve viervoeter wil graag een baasje die veel thuis is of met wie hij gezel lig overal mee naar toe mag. Izzy vindt het niet leuk om alleen thuis te moeten blij ven. Hij kan wel eventjes alleen blij ven, maar hij wil eigenlijk niets liever dan de hele dag bij zijn baas zijn. Dan is Izzy helemaal in z'n ele ment. Iz'zy heeft echter wel een sterke neiging om te ontsnappen. Door zijn jachtinstinct wil hij nogal eens graag overal achteraan jagen als hij de kans krijgt. Dat is wel iets om rekening mee te houden. Een plaatsje bij iemand met een goed omheinde tuin zou voor Izzy ideaal zijn. Izzy heeft volop energie en hij vindt het dan'ook heerlijk om samen met zijn baas leuke dingen te ondernemen en lange wandelingen te maken. Izzy kan redelijk met andere honden overweg. Met de ene hond kan hij het prima vinden, met een ander weer wat minder. Het is geen optie om Izzy bij katten in huis plaatsen. Kort om, Izzy is een heel lieve hond die maar wat graag weer een gezellig thuis wil, waar hij volop aandacht krijgt en waar hij niet veel alleen hoeft te blijven. Wilt u deze lie ve enthousiaste viervoeter weer een gezel lig thuis geven, kom dan eens kennis met hem maken in het dierenasiel. Naast Izzy wachten er in het asiel meer honden, katten en konijnen op een nieuw baa.sje. Dierenasiel de Dierenstfee is te vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Telefoonnummer: 0186- 655150. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. Hond Izzy zoekt een nieuw baasje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 4