Kees Slager geeft toelichting bij zijn boek 'Watersnood' Medicijn t» e^ondheid 'Hie.uWs uit ie. Pie-re.n$tte. EiüvriDEn-niEuws Erfistige gevolgen stormvloeden meestal gevolg van bezuinigingen Watersnood Watersnoden Zuinigheid Veiliger? Signeren Bingoavond voor jong en oud Concertagenda Mission Music Concerten 2011 Uitsluitend apotheek Bingo en snert voor 55 ers Oud papier Stellendam ff: fb vF—vg »-• f.* a,;, ^y STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD PAGINA 6 VRIJDAC; 11 FEBRUARI 2011 MIDDELHARNIS - Vorige week was de week waarin er vrijwel eilandbreed werd stil gestaan bij de Waters noodramp van 1953. Er waren herdenkingen in Oude- en Nieuwe-Tonge en in Stellendam. Donderdagavond, terwijl elders in Middelharnis een oefening voor de dijkbewaking plaatsvond, was een groot aantal mensen present in de aula van Prins Maurits Scholengemeen schap. Op deze, door de afdeling Goeree-Overflakkee, georganiseerde avond, werd weer op een bijzondere manier bij de dagen rondom 1953 stil gestaan. De organisatie was in handen van de Rotary Club Goeree- Overflakkee. Tekst en foto's: Adri van der Laan Deze avond die - ondanks de korte voorbereiding - druk werd bezocht, was bedoeld om de herinnering aan de waters noodramp levend te houden. Greet de Kooning, die de lei ding van deze avond had, wees er op dat over het algemeen genomen de ramp van 1953 meer impact heeft gehad op Goeree-Overflakkee dan de Tweede Wereldoorlog. Zij leg de uit dat de Rotary daarom het initiatief heeft genomen om bij de watersnoodramp stil te staan. Dit stil staan zal naar verwachting weer meer moge lijkheden scheppen voor hen die de verschrikkingen hebben mee gemaakt om hun verhaal kwijt te kunnen. Van dit vertel len over de ramp van betrokke nen wordt pas sinds de herden- ,king van 2003 (vijftig jaar na de ramp) steeds meer gebruik gemaakt. Verder was het de bedoeling van deze avond om overhe den en burgers ook 'scherp' te houden als het gaat om het voorkomen van een volgende watersnoodramp of de gevol gen beperkt te houden. Deze avond, die mogelijk werd gemaakt door sponsoring, was vrij toegankelijk, maar er was wel een schoenendoos waarin men een gift kon doen voor het Watersnoodmuseum in Ouwer- kerk. Er was 'niet zomaar' voor een schoenendoos gekozen. Greet de Kooning gaf aan dat deze schoenendoos haar her innerde aan de schoenendoos, die zij als meisje vulde voor kinderen die getroffen waren door de watersnood. Ria Geluk van het Watersnood museum vertelde tijdens die avond iets over het museum, dat graag meer spullen van Kees Slager aan het woord tijdens de bijeenkoinsl. Goeree-Overflakkee in de col lectie wil hebben. Naast Ria Geluk was ook Els Dekker aan wezig, zij vertelde iets over de ervaringen die haar familie in Nieuwe-Tonge had opgedaan tijdens de ramp. Verder werkt ook één van de koren van de Prins Mauritsscholengemeen- schap mee. De hoofdspreker van deze avond was Kees Slager. Deze schrijver/journalist heeft veel publicaties op zijn naam staan, waaronder twee boeken over de Watersnoodramp van 1953. Over zijn laatst verschenen boek 'Watersnood' gaf hij uit leg over de totstandkoming van dit kolossale werk. Kees Slager, momenteel Eer ste Kamerlid voor de SP, heeft naam gemaakt door bij zijn boeken vooral gebruik te maken van 'oral history'. Aan de hand van interviews laat hij de mensen vertellen hoe zij hun geschiedenis beleefd heb ben. Van deze methode heeft hij onder meer ook gebruik gemaakt bij zijn boek Landar beiders en het laatst versche nen boek Watersnood. Om in gesprek te komen met mensen die 'de ramp' aan den lijve hebben meegemaakt was, volgens de auteur niet een voudig. Hij was van eiland tot eiland en van dorp tot dorp in zuidwest Nederland getrokken en zocht daar de mensen op om met hen in gesprek te gaan. Dit kostte wel enige moeite, maar uiteindelijk bleken de betrok kenen toch bereid om over 'de ramp' te spreken. Volgens Sla ger was het geen onwil van de bewoners van de delta, maar "de mensen zijn nooit gesti muleerd om te praten", zo gaf hij aan. Vanuit de verhalen die kjskwamen heeft de schrijver dankbaar gebruik gemaakt om zijn boek samen te stellen. Naast de verhalen heeft Kees Slager in het boek Waters nood veel (uniek) fotomateri- Een koor van de Prins Mauritsscholengemeenschap verleende medewerking. aal verwerkt. Bijzonder opval lend zijn de kleurenfoto's. De auteur legde uit dat het over grote deel van het fotomateri aal afkomstig is van persfoto grafen. Omdat de kranten in die tijd uitsluitend in zwart-wit werden gedrukt hadden deze fotografen geen kleurenfilm- pje in hun toestel. De kleuren foto's in Watersnood zijn dan ook allen afkomstig van par ticulieren die wel beschikten over kleurenfilm. Dit waren bewoners van het gebied en de luchtfoto's zijn afkomstig van een Amerikaanse militair die zijn privécamera bij zich had in de helikopter. Deze foto's zijn pas jaren later overhandigd aan het Watersnoodmuseum door een familielid van deze militair. In zijn boek heeft Slager een belangrijk deel gewijd aan de grote overstromingen die zuid west Nederland hebben getrof fen vanaf het jaar 1000, want de auteur wilde graag een zo volledig mogelijk boek schrij ven. In zijn toespraak stond hij bij een aantal stormvloeden stil, die veelal naar heiligen zijn genoemd omdat op of rond de naamdag van de heilige vie len. Uit de vroegere en latere geschiedenis bleek dat de rampzalige gevolgen van der gelijke vloeden mede te wijten waren aan de nalatigheid van de mens. In zijn toespraak liet de auteur weten dat hij niets moest hebben van de bewering zoals die na de ramp in Eilan- den-Nieuws, maar ook in Trouw en andere christelijke kranten, is gedaan dat de rampen een straf van God waren. Door deze stormvloeden zijn vele dorpen voorgoed in de golven verdwenen. In Zeeland zijn hier talloze voorbeelden bekend. Kees Slager merkte hierbij op dat het hem is opge vallen dat er op Goeree-Over flakkee geen dorpen bekend zijn die in de zee zijn verdwe nen als gevolg van stormvloe den. Volgens Slager waren er door de eeuwen heen verschil lende oorzaken aan te wijzen waarom de gevolgen van de watersnoodrampen zo groot zijn. Hij noemde het 'moe ren' van grond dat de dijken verzwakte, het bouwen in de dijken, maar bovenal waren de ramzalige gevolgen van de watersnoodramp te wijten aan misplaatste zuinigheid van zowel polderbesturen als pro vincie- en rijksbestuurders. In rustiger tijden had men weinig geld over om de dijken te ver stevigen en gebruikte men het geld om oorlog te voeren of voor andere zaken. Hiervan is volgens Kees Slager ook sprake geweest bij de ramp van 1953. Voor de oorlog waren er al ingenieurs die er op wezen dat de dijken te zwak en te laag waren. Ze waarschuwden ervoor dat de waterkeringen in Holland niet voldoende waren bij een zware stormvloed. Na het herstel van het oorlogsleed had de Nederlandse regering toen geen geld over om het achterstallig onderhoud aan de dijken ter hand te nemen, en dit blijkt ook in de geschiede nis meerder malen voor te zijn gekomen. Hoewel Kees Slager nu met een gerust hart aan de Oosterschel- dedijk in Tholen woont durfde hij toch niet te zeggen dat men in de delta voor honderd pro cent veihg woont. Hij haalde een groep deskundigen aan die twijfelen aan de veiligheid en weer anderen die beamen dat Nederland nu veiliger is dan voor 1953. Kees Slager vond wel dat er positieve ont wikkelingen zijn op het gebied van veiligheid, in dit verband noemde hij de Deltacommissa- ris en de Deltacommissie. Boekhandel Van der Boom was tijdens die avond in de school eveneens aanwezig met een stand waarbij het boek Waters nood gekocht kon worden. De kopers - en hen die al eerder het boek hadden gekocht - konden de boeken direct door de schrijver van een handte kening worden voorzien. Een mogelijkheid waarvan velen gebruikt maakten. Het signeren van de boeken voorzag m een behoefte. MIDDELHARNIS - De bin gocommissie van het Oude renwerk houdt op zaterdag 12 februari een Bingoavond voor jong en oud. Er zijn weer mooie prijzen te winnen. Iedereen is vanaf 19.00 uur welkom in het Wijkcentrum, Doetinchemsestraat 27 in Mid delharnis. De eerste ronde begint om 19.30 uur. De twaalf ronden Bingo kos ten 7 euro, inclusief twee kof- fieronden. Het wijkcentrum is rolstoeltoe gankelijk. Voor meer informatie kunt u bellen naar 0187- 483366. Column Boudewijn van den Aarsen Eerst even voorstellen: mijn naam is Bou dewijn v.d. Aarsen, apotheker in Mediq apotheek Dirksland. Eens per maand mag ik een artikel verzorgen in deze krant. De artikelen zullen vooral gaan over allerlei zaken die met medicijnen en gezondheid te maken hebben. Denk bijvoorbeeld aan de hooikoortsperiode, de zomer, voedings supplementen en de werking en bijwer king van bepaalde medicijnen eens wat uitgebreider toegelicht. Deze eerste keer gaat het over 'Uitsluitend Apotheek'. Er zijn met ingang van januari 2011 een groot aantal geneesmiddelen, met name pijnstillers, alleen nog maar verkrijgbaar in de apotheek: 'uitsluitend apotheek'. Een aantal pijnstillers zijn, in een lage sterkte of in kleine verpakkingen, uitsluitend in de apotheek of drogisterij verkrijgbaar Toch is er geen recept nodig voor deze midde len. Waarom is dat zo geregeld? Pijnstillers als ibuprofen en diclofenac ho ren bij de groep NSAID's. Dit is een groep pijstillers die ontstekingen remt. Ze wor den erg vaak gebruikt, maar er zijn ook veel risico's aan verbonden. Deze midde len zijn niet goed voor de maag en kunnen bij langdurig gebruik problemen veroorza ken. Zeker als ze samen worden gebruikt met andere medicijnen. Dat is meteen een belangrijke reden waarom sommige mid delen alleen in de apotheek verkrijgbaar zijn: de wisselwerking met andere medicij nen. Bijvoorbeeld ibuprofen kan niet ge bruikt worden als u bepaalde bloedverdun- ners gebruikt. Bij andere bloedverdunners neemt het bloedingsrisico toe. De midde len kunnen bij iemand die hartklachten heeft deze verergeren of bij iemand die astmatisch is extra benauwdheid veroorza ken. Gelukkig zijn er veel mensen die hier geen last van hebben, maar het is wel be langrijk dat zo'n controle plaatsvindt. Hier zal in de apotheek dan ook naar gevraagd worden en dit zal dus soms even wat tijd in beslag nemen, Naast deze pijnstillers zijn er ook andere middelen die alleen in de apotheek ver krijgbaar zijn. Een voorbeeld hiervan is hy- pericum (Sint Janskruid). Dit kun je gebrui ken tegen depressiviteit. Ook dit middel kan niet samen worden gebruikt met som mige andere medicijnen. Een ander voor beeld is het middel domperidon, dat tegen de misselijkheid kan worden gebruikt. Dit kan samen met andere middelen een ver lenging geven van het hartritme. Zoals ik al eerder aangaf kunnen de ge noemde middelen door een heleboel men sen wel gewoon gebruikt worden. De apo theek controleert of deze middelen samen gebruikt kunnen worden met uw andere medicijnen of een aandoening die u heeft. Zo krijgt u een persoonlijk advies en kunt u de middelen met een gerust hart gebrui ken of kunt u ze dus beter laten staan. Aan gezien er voor deze middelen vanaf begin dit jaar veranderingen zijn, leek het me goed om hier in dit eerste artikel aandacht aan te besteden. In het volgende artikel zal ik ingaan op wat er op een dag in de apotheek allemaal gebeurd. U ziet vaak alleen de voorkant, de balie en daarachter zijn er mensen aan het werk. Het is denk ik leuk om te weten wat er allemaal achter de schermen gedaan wordt. Boudewijn v.d. Aarsen, apotheker In 2011 organiseert Mission Music Concerten een reeks concerten in diverse kerken met bekende koren en solisten. 12 maart: Concert in de Herv. kerk Slie- drecht m.m.v. The Martin Mans Formation o.l.v. Martin Mans Chr. Jong mannenkoor "Soli Deo Gloria" uit Urk o.l.v. Jaap Kramer Lucas Kramer - zanger Jantine Kalkman - trompet Jaap Kramer en Martin Mans - orgel en vleugel Aanvang: 15.00 uur Concert in Herv. kerk te Mon ster m.m.v.: Chr Jong mannenkoor "Soli Deo Gloria" uit Urk o.l.v. Jaap Kramer Groot Hollands jongerenkoor o.l.v. Peter Wildeman Marco den Toom - orgel Joost van Belzen - vleugel Aanvang: 20.00 uur 9 april Passie en Paasconcert in Herv. kerk Dirksland m.m.v.: Duivelands mannenkoor o.l.v. Dinant Struik Jongerenkoor 'Jigdaljahu" o.l.v. W.A. den Hertog Pieter Heykoop en Stephan Folmer - orgel Lennart Moree - vleugel 3 september: Concert in de Herv kerk te Dirksland m.m.v.: The Martin Mans Formation o.l.v. Martin Mans Chr. Jong mannenkoor "Soli Deo Gloria" uit Urk o.l.v. Jaap Kramer Lucas Kramer - zanger Jantine Kalkman - trompet Jaap Kramer en Martin Mans - orgel en vleugel Aanvang: 15.00 uur Concert in Oostkerk te Mid delburg m.m.v: The Martin Mans Formation o.l.v. Martin Mans Chr. Jong mannenkoor "Soli Deo Gloria" uit Urk o.l.v. Jaap Kramer Lucas Kramer - zanger Jantine Kalkman - trompet Jaap Kramer en Martin Mans - orgel en vleugel Aanvang: 20.00 uur 1 oktober: Concert in Herv. kerk te Mijdrecht m.m.v.: The Martin Mans Formation o.l.v. Martin Mans Lucas Kramer - zanger Jantine Kalkman - trompet Jaap Kramer en Martin Mans - orgel en vleugel Aanvang: 15.00 uur Concert in Rehobothkerk Sommelsdijk m.m.v.: Samengesteld mannenkoor "Duivelands en Ouddorps" o.l.v. Dinant Struik Jongerenkoor Con amore" o.l.v. "Ron van Ommen" Groot samengesteld kinder/ jeugdkoor o.l.v. Marjan Ver baas Aanvang: 19.30 uur 10 december: Concert in de Herv. Dorpskerk te Oud-Beijerland m.m.v.: Jongerenkoor 'Jigdaljahu" o.l.v. Willem Ai-ie den Hertog Groot Holland jongerenkoor o.l.v. Peter Wildeman Marco den Toom - orgel Joost van Belzen - vleugel Aanvang: 19.30 uur Concert in Herv. kerk Dirks land m.m.v.: Urker visserskoor "Crescendo" o.l.v. L. Kramer Harm Hoeve - orgel Aanvang: 19.00 uur 17 december: Adventconcert in Herv. kerk Middelharnis m.m.v.: Gospelkoor "In Touch" en "Per Amore" o.l.v. Ad de Joode Lucas Kramer en friends Henk Doest, Pieter Verhage en Arjan Huizer - vleugel Aanvang: 20.00 uur 24 december: Concert in Breepleinkerk te Rotterdam m.m.v.: The Martin Mans Formation o.l.v. Martin Mans Lucas Kramer - zanger Jantine Kalkman - trompet Jaap Kramer en Martin Mans - orgel en vleugel Aanvang: 15.00 uur Kerstconcert in Herv.kerk Tholen m.m.v: Chr. Jong mannenkoor "Soli Deo Gloria" uit Urk o.l.v. Jaap Kramer Zeeuws mannenensemble o.l.v. Jan van den Bosch Marco den Toom - orgel Mark Christiaanse - piano Aanvang: 20.00 uur Kaarten voor deze concerten zijn te bestellen via: www. missionmusicconcerten.nl of via telefoonnummer 0187- 603510. OUDE-TONGE - De Plaatselij ke Commissie van Oude-Tonge organiseert op woensdag 23 februari voor alle 55- plussers van Oude-Tonge een gezellige bingomiddag met leuke prij zen en na afloop snert eten. De middag begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude-Tonge. De kos ten zijn 5 euro per persoon, met voorafbetaling van 2,50 euro. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met SWO:0187-641344. STELLENDAM - Morgen, zaterdag 12 februari hoopt de Financiële Commissie Her vormd Jeugdwerk weer oud papier op te halen. Er wordt om 9.00 uur begonnen op de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. ffi gfi Sfi gfi gfi gji ^4 gjk gjk .j Eén van de vele katten die in het dieren asiel wachten op een nieuw thuis is Floor, een cypers-witte poes van 7 jaar oud. Floor verblijft inmiddels al geruime tijd in het asiel en ze zou maar wat graag eindelijk weer eens een echt eigen thuis krijgen en een lief baasje die haar wat aandacht geeft. In het asiel heeft Floor het inmiddels wel gezien, temeer daar ze ook nog eens op hok moet blijven omdat ze blaasgruis- dieetvoer krijgt en ook niet goed met andere poezen over weg kan en daarom dus niet gezellig met de andere katten in de kattenkamer kan vertoeven. En je dagen doorbrengen in een klein hokje zonder veel bewegingsvrijheid is natuurlijk geen pretje. Daarom wil ze graag zo snel moge lijk weer een gezellig eigen thuis. En dat verdient ze, want Floor is heel erg lief Ze is clan niet zulke goeie maatjes met andere poezen, maar met katers kan ze wel door één deur. Hoe Floor tegen het gezelschap van honden aankijkt is niet bekend. Zij kan bij kinderen vanaf 10 jaar oud geplaatst worden. Ook de poes Janneke wil graag weer een fijn plekje om te wonen. Janneke is cypers- rood, 5 jaar oud en erg lief Het is een echte kroelpoes die het heerlijk vindt om aandacht te krijgen. Janneke kan bij kin deren vanaf 10 jaar oud geplaatst worden, mits ze niet te druk zijn. Met andere katten kan ze matig overweg, maar ze zit eigenlijk niet echt op hun gezelschap te wachten. \Xi\l u Floor of Janneke weer een gezellig eigen thuis geven, kom dan eens langs bij het dierenasiel om kennis met ze te maken. Dierenasiel de Dierenstee is te vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel: 0186-655150. Openingstijden: maan dag t/m zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Voor meer informatie: www.dieren- stee.nl. Kat Floor wacht op haar nieuwe baasje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 6