Ludieke start bij aanpak hondenpoep Oostflakkee Rotary Club wil verwerkingsproces van ^de ramp' positief beïnvloeden met bijeenkomst ■^^9 tS^mMi ^L^^ I Jan Terlouw gastspreker hij Watersnoodherdenking 'Bewaak kosten herindeling' Zeeuwse Bibliotheek '^]1>^J/ 83e jaargang Nr. 7983 Vrijdag 28 januari 2011 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Gemeente Goedereede herdenkt Watersnoodramp Schrijver Kees Slager signeext boek - Opbrengst voor Watersnoodmuseum Watersnoodmuseum Prosramma WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE Herdenking Watersnood Oostflakkee Antisemitisme i NIEUWE-TONGE - Op 31 januari vindt in de Dorps- kerk aan de Ring in Nieuwe-Tonge de herdenking plaats van de Watersnoodramp. Vorig jaar bleek de herden king aan een behoefte te voldoen en ook dit jaar neemt Cluster Cultuur van de werkgroep Nieuwe-Tonge in Bloei de organisatie op zich, in samenwerking met de gemeente Middelharnis. Bijzonder gastspreker is dit jaar Jan Terlouw. Velen zul len /.i( h zijn naam herinneren uit de politiek in de jaren 70 en HO, later werd hij Cloniniissaris van de Koningin te delderland (1991-1996). Hij eindigde zijn politieke car rière als lid van de Eerste Kamer Toth is deze prachtige staat van dienst niet de reden voor fle uitnodiging. Jan Terlouw is in dit verband in de eerste plaats de auteur van prachtige jeugdboeken, en dan spe ciaal de auteur van ()(jsterschelde: windkracht 10. Een boek, dat in het bijzonder tol de verbeelding zou moeten spreken van bewoners van Nieuwe-Fonge en Battenoord, omdat Jan Terlouw deze locatie koos voor zijn verhaal. Ook al is het boek geen beschrijving van de werkelijk heid, er is toch veel ontleent aan historische gegevens. Het boek is geschreven in 1976. De discussie van destijds over het al clan niet openblijven van de Oosterschelde is een groot thema in het bock. Middagbezoek aan basisscholen en ouderen Jan 'ierloiiw wordt al eerder op de dag onthaald op de beide basisscholen in Nieuwe- Tonge. De kinderen kun nen kennis maken met deze bekende schrijver en hem vragen stellen. De bibliotheek van Middelharnis heelt lesmateriaal ter beschikking gesteld. Voor de oudere dorpsbewoners zal van 16..10 u tot 17.30 u een aparte bijeenkomst zijn in Ons Dorpshuis. Kerk Bijzonder is ook dat de kerk aan de Ring voor de avond herdenking beschikbaar is. Velen, ook niet-gelovigen, zien deze prachtige eetiwenoude kerk als krachtig baken in het centrinii van het dorp, een bezinnings- en ontmoe- lingsplek op momenten als deze. Programma Locatie; Hervormde Kerk (PKN), aan de Ring in Nieuwe-Tonge 11^.45 luir: repeteren voor belangstellenden, koor leden eii harmonie Apollo van het lied De Zee, o.l.v. VVim Soeters HERDENKING (presentatie: Monique Cooijman) 19.00 uur; openingswoord door burgemeester drs. P. Zevenbergeir; 19.05 uur; lied De Zee, door alle aanwezigen o.l.v. VVim Soeters, m.m.v. koorleden; 19.10 uur; CJastspreker; de heer Jari Terlouw; 19..35 uur; muziek door harmonie Apollo, o.l.v. Ivo Kouwenhoven; 19.45 uur; gedicht, gebed of tekst (leligieus moment); 19.55 uur: uitloopnuiziek door harmonie Apollo; 20.00 u; STILLE TOCHT naar Watersnood monument aan Finiandplein, trompet- signaal (Henk Mackloet) en KRANSLEGCUNG üe avondherdeuking is voor alle belangstellenden toe gankelijk. GOEDEREEDE - Op 1 februari aanstaande is het 58 jaar geleden dat de watersnoodramp zich voltrok. Het verwoesten de water nam vele levens en richtte enorme schade aan. Ook de gemeente Goedereede werd zwaar getroffen. Op dinsdag 1 februari 2011 herdenkt de gemeente de ramp met een kranslegging bij het herdenkingsmonument aan de Brielsestraat in Stellendam. De aanvang is om 19.00 uur. Iedereen is welkom om hierbij aanwe zig te zijn. De bingenieester van de gemeente Goedereede. mevrouw G.J. van de Velde- de Wilde houdt een toespiaak. Vervolgens zal het college van bmgemecster en wethouders een krans bij het monument leggen. Hierna is er gelegen heid voor iedereen om bloe men bij het moniunent te leg gen. Ver\'olgens wordt er één niimnit stilte gehouden. Ieder een is uitgenodigd om bij de herdenking aanwezig te zijn. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de gemeente Goedereede. lele- ioon; (0187) 49 15 00 of e-mail; ge meen tehuis ([('goedereede. nl. 'DIRKSLAND - Raadslid Joop Kievit (Christen- Unie) pleit voor een hel dere raming van de kos ten die de gemeentelijke herindeling met zich mee brengt. Daarnaast vindt hij, zo bleek afgelopen donderdag tijdens de raadsvergadering in Dirks- land, dat die kosten streng bewaakt moeten worden. "Wij willen weten wat heiinde- ling kost en dat bewaken", liet hij met enige nadruk horen. Burgemeester Stoop kondigde een aparte notitie over de her- indelingskosten aan. Ook liij onderstreepte het belang van "een strak plan, een strakke planning en strak sturen," In Dirksland leeft het gevoel dat de brief van minister Leers het fusieproces niet hoeft op te houden, {Kees van Rixoort) OOSTFLAKKEE - Met een nieuwsbrief aan de inwoners van Oostflakkee, aangevuld met een platte- grondkaart waar er afval bakken staan in de ver schillende dorpen, wordt uitvoering en invulling gegeven aan een raadsbe sluit om overlast van hon denpoep te voorkomen. En dat niet alleen. De inwoners krijgen ook een handig handvat, een grip- py, waarmee men gemak kelijk en schoon de uit werpselen van een hond in een zakje kan doen. Vanaf 1 januari dit jaar geldt in de bebouwde kom en op de bedrijventerreinen in Oostflakkee een opruim- plicht. Samen voor een schone leefomgeving. 'Uw viervoeter uitlaten.' Zak op zak', luidt het motto. Door Jaap Ruizeveld Sylvia v.d. Vlugt, communica tiemedewerkster en optredend mede namens de Buitendienst, nodigde college en raadsleden dinsdagavond tijdens hun ver gadering tiit, met een ludieke handeling, de actie te starten. Het nieuwe raadslid Han van Dijk kreeg op het eerste gezicht de primeiu-, maar het was een collectief optreden. Daarmee uitstralend dat het de Oostilak- keesc politici en bestuuiders ernst is Ie zorgen voor een schone leetomgeving. In de gemeente zijn er College en raad nemen op ludieke wijze de 'grippy' in gebruik. Op de voorgrond reciüs het nieuwe raadslid Han van Dijk. ruim 1100 honden. De dieren produceren per dag gezamen lijk tien verhuisdozen aan uit werpselen. De inwoners vin den hondenpoep op straat écu van de meest irritante zaken in de gemeente. Daarom wordt verwacht dat een ieder nu mee werkt aan een oplossing van het probleem. Er zijn inmid dels meerdere afvalbakken (en dispensers) geplaatst. In de nieuwsbrief aan de bewoners wordt op eenvoudige wijze uitgelegd hoe men de honden poep kan opruimen. Met de grippy gaat men in het zakje en pakt vei volgens de honden poep op. Men krult het met de vrije hand om en knoopt het dicht. Daarna kan men het zakje in een willekeurige afvalbak gooi en. De grippy blijft schoon en kan opnieuw worden gebruikt. Meer informatie: De heer Bree- ntan, coördinator Buitendienst, tel. 0187 64 71 00. GOEREE-OVERFLAK- KEE - Donderdagavond 3 februari zullen de deuren van de aula van de Prins Mauritsscholengemeen- schap geopend zijn voor een breed publiek. Voor deze avond organiseert de Rotary Club Goeree-Over- flakkee een bijeenkomst waarbij de Watersnood ramp van 1953 centraal zal staan. Niet alleen 'de ramp' op zich, maar ook de verwerking van de betrok kenen en het vastleggen van de herinneringen zul len op deze avond volop de aandacht krijgen. Door Adri van der Laan (ireet de Kooning-Hommes en Dammis Vroegindcweij van de Rotary Goeree-Overllakkee leggen graag uit waarom het initiatief heeft genomen voor deze bijeenkomst. De Rotary is maatschappelijk sterk betrok ken bij het wel en wee op het eiland en is actief bij verschil lende activiteiten waarbij geld ingezameld wordt voor goede doelen. Een tijdje gele den, rondom de presentatie van het boek 'W'atersnood' van de acteur en journalist Kees Slager, rees het idee bij enkele leden van de Rotar\ om 'iets' rondom de Waters noodramp van 1953 te doen. De opbrengst hiervan zou dan ten gunst moeten komen voor het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Volgens Greet de Kooning werden in korte tijd \eel men sen gepolst of ze medewer king uilden \er!enen aan een bijeenkomst waarin 'de ramp' centraal zou staan. "Iedereen die gevraagd werd om mede werking te verlenen was posi tief en wilde belangeloos mee werken". Uiteraard heeft de Waters noodramp diepe sporen ach ter gelaten op het eiland. Zo spreekt men van 'voor of na de ramp', maar toch werd er tot 2003 nauwelijks aandacht besteed aan de herdenking van de Watersnoodramp. Greet de Kooning herinnert zich nog uit de tijd dat zij bingeniees ter van Middelharnis was dat het college, vier jaar geleden, begonnen is met het leggen bloemen, "verder werd er niets gedaan, gelukkig is er nu ook een officiële herdenking in de kerk van Nieuwe-Tonge". deze en ook andere bijeenkom sten en herdenkingen op bet eiland, zijn een teken dat 'men' er nu ook daadwerkelijk over wil praten. Dit in tegenstel ling tot ruwweg de vijf decen nia na de ramp, toen er, ook door hen die 'de ramp' aan den lij\'e hadden ervaren, nau welijks over gesproken werd. "Dit zit in de volksaard van de eilandeis", veronderstelt Greet de Koning. "Het is hier meer van 'niet zeuren maar doen' en daar mag men best trots op zijn, alleen voor de verwerking van die vreselijke gebeurtenis sen is dan nauwelijks plaats". Sinds dat er in 2003 - vijf tig jaar na 'de ramp' - vee) in kranten, boeken, radio en tv, gepubliceerd is over de Watersnoodramp, lijkt men ook op Goeree-Overflakkee meer belangstelling voor die verschrikkelijke dagen van 1953 te hebben gekregen en is 'de ramp' weer 'bespreekbaar' geworden. Oudere mensen blijken juist van het verleden nog scherpe herinneringen te hebben en volgens de mensen \an de Rotary is het belangrijk dat deze herinneringen uitge sproken worden tot de genera ties na hen en daar wil de bij eenkomst van volgende week donderdag een middel in zijn. Het is zeker niet de bedoeling van de Rotary om andere bij eenkomsten te beconcurreren. Men benadrukt dan ook dat het zeker geen herdenking is, maar de bijeenkomst wil bij dragen aan om de herinnerin gen aan de Watersnoodramp vast te leggen. Dit om verschil lende redenen; er moet ruimte gemaakt worden om de ver halen en het verdriet te delen om zodoende alsnog het ver werkingsproces een plaats te geven. Daarnaast is hetjuist ook belangrijk om de verhalen aan de volgende generaties door te geven, zodat ook zij weten wat er is gehemd en waarom men nog verdriet heeft over de gebeurtenissen. Ook zou men er alles aan moeten doen om een dergelijke ramp te voorko men en zouden de verhalen de o\'ei'heden aan moeten zetten om de bewaking \an de kusten niet te veronachtzamen. De toegang tot de avond is gra tis, maar de bezoekers zullen wel om een bijdrage worden gevraagd, die geheel ten goede komt aan het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk, Ria Geluk van het museum zal één \an de sprekers zijn op deze avond. Eén van de unieke kleurenfoto's uit het boek 'Watersnood' van Kees Slager, die volgende week donderdag één van de sprekers zal zijn. Vanuit het museum heeft men de Rotary laten weten heel blij te zijn met het initiatief omdat men in het museum graag nog meer dingen van Goeree- Oxertlakkee zou tentoonstel len. Er is wel een tafel waarop aandacht aan het eiland wordt besteed, maar zowel de men sen van het museum als van de Rotary denken dat er nog veel ongepubliceerd materiaal (dit kunnen ook persoonlijke ver halen zijn) op Goeree-Over flakkee bewaard is gebleven. Graag zou men de 'afdeling Goeree-Overflakkee' nog ver der uitbreiden. Men hoopt dat deze avond hier aan een bijdra ge kan leveren. De bijeenkomst van donder dag 3 februari wordt gehou den in de aula \'an de Prins Mauri tsscliolengemeenschap aan de Koningin Julianaweg in Middelharnis, begint om 19.30 imr, de zaal is vanaf 19.00 uur geopend. Alle medewerkers aan de avond doen dit belan geloos. Er is een drietal sprekers: auteur/journalist Kees Slager, schrijver van het boek 'Waters nood'. Er is ook gelegenheid om het boek aan te schaffen en door hem te lagen signeren. Ook een al eerder aangeschaft exemplaar kan worden meege bracht om gesigneerd te wor den. Els Dekker zal vertellen \'an de ervaringen van haar familie in Nieuwe-Tonge tijdens 'de ramp'. Ria Geluk van het Watersnood- museum zal iets verteilen over de totstandkoming van het museum. Het Prins Mauritshoor \erleent medevierking. Boekhandel Va)i der Boom uit Sommelsdijk zal eveneens met boeken aanwezig zijn. De Rotarv hoopt dat de bij eenkomst druk bezocht zal worden en men zal hier zeker in volgende jaren een vervolg aan geven. ^/eerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op OOSTFLAKKEE - De nacht van 31 januari op 1 febru ari 1953 wordt in onze streek omschreven als de 'ramp nacht'. Die nacht verloren velen het leven door een allesverwoestende natuur ramp. Zo ook in Oostflakkee. Het gemeentebestuur wil dan ook net als voorgaande jaren op 1 februari stilstaan bij deze gebeurtenis. Dit doen zij door een kranslegging bij het monument op de begraaf plaats voor slachtoffers van de Watersnoodramp. Het is inmiddels 58 jaai' gele den dat de inwoners van Achthuizen, Den Bommel, Ooltgensplaat en Oude-Ton- ge opgeschrikt werden door het komende water Ook in andere dorpen op Goeree- Oxerllakkee in de rest van de regio moesten vele mensen en dieren vluchten voorliet water Een deel van hen moest het leven laten. Voor vele inwoners \an Oost flakkee ligt de rampnacht nog vers in het geheugen. Soms nog dagelijks wordt er teruggedacht aan wat er zich die nacht en de periode erna afspeelde. Voor hen is I febru ari een bijzondere dag. Ook het gemeentebestuur wil die dag op .sobere wijze stilstaan bij de .slachtoffers van de ramp. Het college van burgemeester en wethouders legt daarom op 1 februari om 9.30 uur een krans bij het monument op de begraafplaats aan de Heeren- dijk in Oude-Tonge. U bent welkom om deze herdenking bij te wonen. SOMMELSDIJK - SGP-jonge- ren Flakkee organiseert vrij dag 4 februari een politieke jongerenavond over antise mitisme. Ds. J. Koppelaar, hersteld hervormd predikant te Abbenbroek, zal over dit onderwerp spreken. Het gaat de laatste tijd in het nieuws weer vaak over antise mitisme. Joden worden uitge scholden, of durven nauwelijks meer over straat met een kep peltje op hun hoofd. Het is dus een actueel onderwerp. Maar is Jodenhaat niet iets van alle tijden? En hoe komt dat dan? Hierover zal ds. Koppelaar spreken. Na de lezing en een korte pauze is er de gelegen heid tot het stellen van vragen. De avond begint om 19.4.5 uur Vanaf 19.30 uur staat de koffie klaar Iedereen is a.s. vrijdag avond van harte welkom in het kerkgebouw van de Her steld Hervormde Gemeente te Middelharnis/Sommelsdijk, Olympiaweg 4 te Sommels dijk. Neern gerust vrienden en Ontdek 't bij uw G2-defllef of kijl olvosl op *w«.opelnteuws.nl Knöps BV - Lofi9*«e9 1l3 - 32iS KG - Sommelsdiik - 0187 476767 Akktrdciüs BV - Klowlcrwee 2 - 4317 Ai Noordgouwt 0111 401347 ■4

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 1