Stichting W92GO helpt bij fondswerving Speelgoed: gereedschap voor het spel Kies Experimenteer eens met seizoensgroente! vraag het aan voor Memorial Bomber Command in Londen Meelopen in jaarlijkse trimwedloop h°e°t klimaat milieu centraal Twaalf vuistregels,,. Eet lekker en milieubewust Test uw kennis I Jhuiskok Yolanda de Groot: Gepofte appel met kaneel 1 EIIAnDEI1-t1IEUW5 Neergestort op het eiland RAF - BOMBER COMMAND MEMORIAL FUND Fantasie Zelf maken Energieverbruik Groente- en fruitl<alender Tropisch fruit: ool< in de winter Seizoensproducten zijn goedkoper Koop op maat Ingrediënten Bereiding IVIeer vragen... WWW.MIUEUCENTRAALNL PAGINA 8 VRIJDAG 7 JANUARI 2011 GOEREE-OVERFLAK- KEE - "Na vele jaren waarin vergeefse pogin gen gedaan werden, is de realisatie van een offi cieel herinneringsmo nument ter ere van de meer dan 55.000 gesneu velde bemanningsleden van Bomber Command een stuk dichterbij geko men", zo laat de stich ting W02G0 ons weten. Dit monument komt in Green Park, hartje Lon den, nabij Buckingham Palace. Onlangs heeft de Londense gemeenteraad toestemming gegeven voor de plaatsing van het monument. In het monu ment zal een beelden groep worden geplaatst van een Lancasterbe manning (de beroemde Engelse bommenwerper), in brons gegoten en drie meter hoog. Bomber Cxmimand was een afdeling van de Royal Air Force (RAF) die de oorlog begon met slechts vijflionderd slecht uit geruste bommenwerpers die werden ingezet voor aanvallen in Europa. De bommenwer pers hadden vooral de taak om de Duitse infrastructuur te ont regelen. Gaandeweg kwamen meer en betere vliegtuigen beschikbaar, waardoor Bomber Command, samen met de Ame rikaanse luchtmacht die vooral overdag vloog, de oorlog tot in het hart van Duitsland voer den. Hoewel Bomber Com mand na 1942 een zeer grote rol speelde bij het verloop van de Tweede Wereldoorlog, is er voor de gesneuvelde piloten alleen een klein monument bij Lincoln Cathedral. Tijdens de Tweede Wereldoor log kwamen in totaal 55.573 leclen van Bomber Command om het leven, raakten er ruim achthonderd gewond en wer den er bijna 10.000 krijgsge vangen gemaakt. Dit onder deel van de RAF werd gevormd door ongeveer 125.000 vrijwil ligers, onder wie ook Neder landers. De gemiddelde leef tijd van de piloten was 22 jaar. Er waren missies waar meer dan 10% van de bemanningen niet meer terugkwamen op de basis. Maar liefst 19 van de pilo ten werden later geëerd met het Victoria Choss, de hoogste Engelse militaire onderschei ding. Op Goeree-Overflakkee zijn in de oorlog acht vliegtuigen van Bomber Commancl neer gestort. Hierbij vonden 32 bemanningsleden de dood. Velen hiervan liggen begraven op de begraafplaatsen op ons eiland, een laatste rustplaats ver van hun geboortegrond en de in rouw achtergebleven familie en vrienden. Boven dien zijn er tientallen toestellen terecht gekomen in de wateren om het eiland waarvan veel bemanningsleden nooit meer zijn teruggevonden. Op initiatief van de Britse Heritage Foundation, met Bee Gees-zanger Robin Gibb als kopman, de Telegraph Media Group en de Britse luchtmacht is er afgelopen tijd veel geld ingezameld om een monu ment te laten maken. Helaas is er nog niet voldoende om daadwerkelijk met de start van de bouw te kunnen beginnen. Er is dit jaar nog ruim 2 mil joen euro nodig. Daartoe is in augustus een internationale fondswerving gestart waar voor de Nederlandse vertegen woordigers van Bomber Com mand Association de stichting Wo2GO gevraagd hebben om hulp. Binnen de beperkte mid delen die de stichting heeft, zal hieraan gevolg worden gege ven. Zo zal de stichting onder meer 2.000 flyers beschikbaar stellen en meewerken aan de fondswerving door versprei ding van de flyers. "Ook als lezer van deze krant kunt u een bijdrage leveren. Onze Engelse vrienden zijn tevreden met elke gift, startend met een enkele euro! U kunt een bijdrage storten op ABN- AMRO 491194749 ten name van Bomber Command Memo rial Fund", aldus de stichting W02G0.. Daarnaast verkoopt de stich ting als enige in Nederland zes verschillende prenten met por tretten van piloten die het Vic toria Cross hebben gekregen. Deze portretten zijn zéér uniek aangezien ze destijds met de hand gesigneerd zijn door de piloten zelf, die nu op één na niet meer in leven zijn. Onder hen zijn beroemde namen als Bill Reid en Leonard Cheshire. De verkoopprijs van deze pren ten is tijdelijk in verband met deze actie slechts 10 euro per prent of 50 euro voor de set van 6 stuks. Haast u met bestel len want vrijwel zeker gaan de prenten binnenkort terug naar Engeland om daar geveild te worden! Informatie kunt u opvragen via tel. 06-51471389. "Het is de hoogste tijd dat de 55.573 bemanningsleden die hun leven gaven in de lucht oorlog (en de ons in rap tempo ontvallende overlevenden van deze strijd) het eerbewijs krijgen waar ze al meer dan 65 jaar op wachten!" Jaarlijks wordt voor ten minste 850 miljoen euro speelgoed verkocht in Nederland. Dat betekent dat elk Nederlands kind gemiddeld voor ongeveer 300 euro speelgoed krijgt. Speelgoedspeciaalzaken realiseren van hun totale omzet 38 procent in het vierde kwartaal, de peri ode rond Sinterklaas en Kerst. Toch is een speciale gelegenheid, zoals Sinter klaas of een verjaardag, niet altijd het aangewezen moment om speelgoed voor een kind te kopen. Het is belangrijk om een kind speelgoed te geven als het er aan toe is in zijn ontwikkeling. Anders is het gevaar groot dat het kind er slechts kort mee zal spelen waarna het soms kost bare cadeau tot verdriet van de gever in een hoek verdwijnt. Maar wat is dan wel een ver standige aankoop? Roel de Groot is docent aan de Rijksuniversiteit Gronin gen, secretaris van de Natio nale Speel Raad en redactie voorzitter van het Tijdschrift voor Orthopedagogiek. Ook schreef hij het boek 'Kinderen en Spel'. Volgens De Groot is er de laatste tien jaar geen boek meer over spel en speelgoed verschenen. Daarom had hij behoefte ouders te helpen bij hun speelgoedkeuze en bij hun houding ten opzichte van kin derspel. Spelen is noodzakelijk voor een kind, stelt De Groot. Het is zelfs belangrijker dan alles wat ze op school leren. De speelgoedindustrie is tegen woordig veel meer ingespeeld op de wensen van kinderen. Toch kun je zeggen dat het geen goede ontwikkeling is dat steeds meer speelgoed gemaakt wordt in het Verre Oosten en Amerika, aldus De Groot. Hij is van mening dat ongelakt hou ten speelgoed meer warmte aan kinderhanden geeft dan plastic speelgoed. "Veel speel goed in warenhuizen is alleen maar kijkspeelgoed. Neem bijvoorbeeld een telefoon op wielen. Een volwassenen vindt dat misschien grappig om te zien, maar een kind ervaart het als onnatuurlijk en zal er niet graag mee spelen. De ver door gevoerde perfectie van veel plastic speelgoed staat de ont wikkeling van de fantasie in de weg. Kinderen hebben behoef te aan halffabricaten: speel goed dat nog niet helemaal af is, waar ze zelf nog iets van kunnen maken. De ruwe vorm van een houten auto maakt dat het zowel een raceauto als een ziekenwagen kan zijn." Jammer genoeg gebeurt dat laatste tegenwoordig steeds minder. De Groot: "Alles is alles kant-en-klaar te koop en mensen hebben minder tijd of zin om zelf iets te maken. Dat is jammer, want een zelfgemaakt cadeau d'vaart een kind meest al als extra waardevol." Voor beelden van relatief eenvoudig zelf te maken sinterklaasca deaus zijn o.a. een verkleed- mantel voor ridder, koning of prinses, een gefiguurzaagde lamp voor de kinderkamer, mooie kleren voor de pop of een rammelaar voor de pas geborene. Ook het samen in elkaar zetten van bijvoorbeeld meubeltjes voor het poppen huis of een modelvliegtuigje (al voor zeventig cent zijn er leuke piep.schuimen zelfljouw- vliegtuigjes in de speelgoed winkel te koop) kan na afloop van het grote feest veel extra voldoening geven voor ouder en kind. KPet kind ervaart ;(.o de structuur van dingen, waar door het minder behoefte zal liebben om bijvoorbeeld zijn nieuwe auto te slopen tenein de er achter te komen hoe die inelkaar steekt. Hieronder volgen de 'Twaalf vuistregels voor het kopen van speelgoed' (Bron: Kinderen en Spel, R. de Groot) Speelgoed moet de fantasie van het kind niet alleen voldoende ruimte laten, maar ook prikkelen tot zelf-doen in de ruimste zin van het woord. Hoe groter de speelmogelijkheden van het speelgoed, des te inte ressanter (s het voor het kind. Speelgoed moet voor het kind begrijpelijk zijn en in overeen stemming met zijn leefwereld. Een kind dat nooit met de trein reist heeft b.v. niets aan een conducteursuitrusting. De grootte van het .speelgoed moet in overeenstemming m-et de leeftijd van h-et kind zijn. Kleine kinderen hebbeti grotere blok ken, bouwstenen en autootjes nodig dan de oudere. De hoeveelheid en verscheidenheid zijn bepaleyid voor de speel mogelijkheden. Voor het bouwen zijn veel onderdelen nodig, voor het moeder en kindspel' een pop met toebehoren. Het materiaal moet in overeenstemming zijn met de leeftijd van het kind en passen bij het speelgoed. Vergelijk b.v. een plastic hondje en een pluchen hori^je. De stevigheid van het speelgoed moet zo groot zijn dat het is bestand tegen het 'hardhandige' dagelijkse gebruik door kinde ren. De kleur verhoogt de prikkel die van het speelgoed uitgaat, maar al te bonte kleuren kunnen, bijvoorbeeld bij boetseren en bouwen, storend werken. De vorm van het speelgoed moet eenvoudig zijn en vrij van nodeloze tierelantijnen. De constructie en uitvoering van het speelgoed moeten niet te ingewikkeld zijn en aangepast aan de leeftijd van het kind. De veiligheid van het speelgoed moet zijn aangepast, zowel aan de leeftijd van het kind, als aan het doel waarvoor het is bestemd. Wat de prijs van het speelgoed betreft, speelt de levensduur een belangrijke rol. Speelgoed dat vele jaren meegaat mag gerust in ■aanschaf duurder zijn. OUDE-TONGE - Tennis- dag 8 januari de jaarlijkse park Het Westrak te Oude- trimwedloop. Tonge organiseert zater- De halve marathon start om 13.10 uur en de zeven kilome ter om 13.30 uur. Inschrijven Vanaf 12.00 uur kunt u zich inschrijven in de kantine "Het Westrak". De kosten voor kin deren tot en met 13 jaarbedra gen 2 euro. Ouderen betalen 4 euro voor deelname. Alle deelnemers ontvangen een vaantje. Voor meer informatie kunt u bellen naar 06 - 25 29 41 49. Groente en fruit van het seizoen Bij de meeste mensen staat dagelijks een portie verse groente en fruit op het menu. Lekker en gezond! Gelukkig is er het hele jaar door veel variatie. Keuze volop, dus. Wist u dat de teeltwijze en vervoer van deze producten van invloed zijn op het klimaat? Door bewust te kiezen, kunt u zowel gevarieerd als klimaatvriendeiijk eten. De Groente- en fruitkalender van IVlilieu Centraal helpt u daarbij. Wanneer u groente en fruit van het seizoen eet, is dat niet alleen goedkoper, maar ook goed voor het klimaat. Vroeger kon je nauwelijks anders dan seizoensgroente kopen; bij de groenteboer waren eigenlijk alleen producten uit Nederland en de ons omringende landen verkrijgbaar. De seizoenen bepaalden wanneer groente en fruit rijp waren voor de oogst. Asperges waren er dus alleen in het voorjaar, en de aardbei heeft niet voor niets de bijnaam 'zomerkoninkje'. Tegenwoordig komen onze groente en fruit uit alle windstreken, tot aan de tropen toe. Groente en fruit worden ook buiten het 'Hollandse' seizoen aangeboden. Denk bijvoorbeeld aan aardbeien in de winter. De teelt van groente en fruit in de verwarmde kas kost bij veel producten verhoudingsgewijs meer energie dan teelt van de volle grond. Ook met het vervoer is veel energie gemoeid. Groente en fruit Het telen, vervoeren en bewaren van groente en fruit kost veel energie. Weet u wanneer u welk groente en fruit u het best kunt kopen? Test uw kennis! Ga naar de quiz op: www.inilieucentraal.nl/groente-en-fruitkalender t- ^1 milieu GROENTE EN FRUIT worden bijvoorbeeld per vrachtauto, per schip of per vliegtuig vervoerd. Hoe meer energie wordt gebruikt voor de productie en vervoer, hoe meer van het broeikasgas COj vrijkomt. Dat is ongunstig voor het klimaat. Bij vervoer is daarom vooral het vliegtuig ongunstig. Wie bij het kiezen van groente en fruit rekening wil houden met het klimaat, neemt dus liever sla uit de volle grond dan kassla. Of boontjes uit Nederland in plaats van boontjes die per vliegtuig uit Kenia komen. Maar in de winkel is het best lastig om te beoordelen wat de herkomst en teeltwijze is. Bovendien scheelt het per seizoen wat een goede keuze Is. Gebruik daarom de Groente- en fruitkalender van Milieu Centraal. Er staan meer dan 10Q verschillende soorten groenten en fruit op. Aan de kleur van het vakje (groen is klimaatvriendeiijk, rood klimaatonvriendelijk) ziet u het in één oogopslag. Veel tropisch fruit zoals bananen en ananas vormen in de winter een prima keuze, ook als u rekening wilt houden met het klimaat. De vruchten komen uit de volle grond In de tropen, en worden per vrachtschip getransporteerd. Bulkvervoer per boot kost verhoudingsgewijs niet veel energie. Doordat de vruchten nog niet helemaal rijp zijn als ze worden geoogst. Is de wekenlange periode op zee geen probleem. De kalender kunt u raadplegen op www.mllleucentraal.nl/groente-en- frultkalender Heeft u de kalender liever op uw i-Phone? Dat kan ook. Op de website van Milieu Centraal is de Groente- en fruitkalender te downloaden als applicatie. Yolanda de Groot uit Deventer werkt parttime en is in haar vrije tijd een enthousiaste IVlInCU uClILrClcll thuiskok. "Ik kook graag met lekkere, verse groenten voor mijn jongens, dat wil zeg gen mijn man Peter en de kinderen Daan en Bram, en regelmatig nodigen we familie of vrienden uit om te komen eten". "Daan en Bram zijn gelukkig goede eters, ze lusten bijna alles, maar bittere groenten wil niet zo. Spruitjes meng ik daarom met gebakken appel of banaan. Maar het liefst zet ik groente op tafel die ze echt lekker vinden, zodat ze voldoende binnenkrijgen. Ik neem Elk jaar gooit een gemiddeld huishouden In Nederland voor zo'n 1 400 euro aan eten weg. En dan gaat het niet om kliekjes afschillen, maar om te veel Ingekocht eten. Zo'n tien procent van al het voedsel gaat zomaar de vuilnisbak in. Dat is zonde van het geld en natuurlijk ook niet goed voor het klimaat. Hoeveel gooit u weg? Doe de Weggooltest van Milieu Centraal en I leer nauwkeuriger Inkopen. vaak seizoensgroente, die is wat goedkoper en natuurlijk zo in het seizoen extra smakelijk. En Ik vind het een fijn idee dat je daarmee Iets goeds doet voor het klimaat". Yolanda is een echte groenteliefhebster, met elk soort groenten kan ze verschillende gerech ten maken. "Neem nou prei, daar kun je alle kanten mee op. Je kunt het natuurlijk gewoon stoven, maar prei is ook lekker in de spaghetti. Of In een oosterse roerbakschotel met kip en kerrie, dat is makkelijk voor door de week. Voor gasten maak ik weleens prei samen met vis én witte wijn in een pakketje uit de oven". "Holland Is een echtgroenteland, we hebben hier zoveel keus in vollegrondsgroenten, zelfs In de winter. Allerlei koolsoorten bijvoorbeeld. En met winterpeen kun je ook van alles. In de hutspot, gekookt in plakjes bij vlees of vis of in een lekkere stoofschotel. Voor de etentjes zijn die stoofschotels heel handig, want je kunt ze tevoren maken". Wie Hollandse producten eet van de volle grond. Is het goedkoopste uit. Want seizoensproducten zijn allemaal rond dezelfde tijd rijp. De aanvoer is dan groot, en de prijzen dalen. Denk bijvoorbeeld aan kool In de winter en spinazie In de zomer. Goed voor het klimaat en voor uw portemonnee! Fruit gaat er in huize De Groot in grote hoeveelheden doorheen. Appels en peren zijn het favoriete tussendoortje, net als mandarijnen. Ook met het toetje komt er vaak fruit op tafel. "In de zomer Is het vaak een fruitsalade met yoghurt, want er is dan zoveel lekker vers zomerfruit verkrijgbaar! In de winter wordt het wel eens warm fruit, bijvoorbeeld gegrilde ananas met ijs, of gepofte appels met vanlllevla of warme vanillesaus. Dat is echt mijn succesnummer, iedereen likt zijn vingers erbij af". 1 kaneelstokje 2 appels 1 eetlepel vloeibare honing Warm de oven voor op 180° 0. Breek het kaneelstokje in tweeën. Boor de klokhuizen uit de appels en schil de appels. Plaats de appels In een kleine ovenvaste schaal. Vul de holte met het halve kaneelstokje. Druppel wat honing over de appels. Giet een beetje water, sinaasappel- of appe/sap in het schaaltje. Laat de appels in de hete oven in ca. 20 minuten gaar worden. Bron: Voeüingscentmm Vraag: "Hoe zit het met biologische groente en fruit? Dat is toch beter voor het milieu?" Bescherming van het milieu Is een belangrijk uitgangspunt bij de teelt van biologische producten. Zo worden geen kunstmesten chemische middelen gebniikt Let ook hier op de fterftomsf en met name het vervoer. Als biologische gmente en fruit per vliegtuig worden vervoerd naar ons land, Is dat ongunstig voor het klimaat Ga naar www.milieucentraal.nl/ groente-en-fruitkalender

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2011 | | pagina 8