OUDE DOOS Vervolg verhaal DAAD Wat deed 'het Nut van 't Algemeen'? Cursus Engels voor senioren bij SWO UIT DE Eerste paal voor bouw Parkhof EIIAIIDEn-niEUWS SPIN GELE TOMATEN VERJARING VREEMDE BOLLETJES KERSTGEBRUIKEN SPELEND MET VUURWERK NIEUWE BUREN WANNEER NOTARIS KLAAR IS? i- Decembernummer De Ouwe Waerelt: Galerie in Fort Prins Frederik Vanavond 'Mannen van Papier' in Het Diekhuus Arie, Laura en Jan Brinkman op de 'grote' school Eerste heipaal Deweg der kleine mensen PA(;i\A5 \'R1JDAG 17 DECEMBER 2010 Deze vraag- en anlxuoordrubnek staal geheel ten diensle van de lezer die er koslenlnos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antu'oord in deze rubriek worden gepubliceerd. llwrhtj Iwi'e foto's van een spin. Wilt -mor een spin is dit'? Antwoord: Vw spin i.s fle grote trilsjiiti (Pliokus phalangioi- (Ics) van (Ic lariiilic der trilspin- iitÈi (Pliolcidac). Deze familie bestaat maar liefst uit 1084 soorten in 84 geslachten. Vaak zit de grote trilspin aan de ran den van het plafond «aar zij een onregelmatig web maaki van een paar draden. Wanneer een insect ol een andere spin verstrikt raakt in het web gooit de trilspin nieuwe draden over haar \noo\ en snoert deze ver volgens in. Dankzij haar lange poten kan zij dit vanaf een afstand doen. Zodra de prooi maelitelüos is, komt de trilspin dirhterbij en eet zij de prooi op. De spin wordt 7 lot 10 mm groot (poten niet inbegrepen). In mijn gnicnirliiln werd het blad van. mijn lomalen zwart en de tomaten geel. Wat zou hiervan de oorrjKik geweest kunnen zipi Antwoord: Voor zover wij dit uil uw brief kuiuien beoorde len hebben uw planten last van de aardappelziekte (phytopht- liora) is een planlenziekte die veroorzaakt wordt door een pseudosehimmel. Deze ziekte veioorzaakt knolrot en een bniinverkleming en af'sterving van de bladeren en stengels. Op lomaal kan deze ziekte voor vroegtijdige alslerving zorgen. Aardappelen en tomaten staan bekend om hun gevoeligheid voor deze ziekte. Juist in koude natte zomers kan deze pseiido- .sthinmiel zich snel versprei den. Er zijn cheniische bestrij- <Jii)gsmidficJen in de handel, hiervoor verwijzen wij naar de vakhandel. Enkele preventieve behandelingen in de loop van de maand juni zijn het minst belastend voor het milieu en komen slechts weinig in aanra king met de te oogsten vruch ten. Wat wil helpen is het telen van lomaten onder een soort plastic afdak. De planten wor den niet nat van de regen en drogen toch voldoende op. Zeg maar een soort carport voor tomaten. De door u genoemd kunstmest is altijd goed voor de teelt, u hoeft niet bang te zijn voor uw gezondheid bij het gebruik van deze mest. Mijn aula parkeer ik op de grond van mijn huurman. Is het niet 7j) dot de grond op een gegeven moment mijn eigendom wordt door het langdurigegelmdk? Antwoord: Op het moment dat de termijn voor de zgn. 'bevrijdende verjaring' is vol tooid, vindt de verkrijging plaats ten gunste van degene die de onroerende zaak op dat moment 'bezit'. Voor deze vorm van verjaring maakt het niet uit of iemand wel of' tiiet te goeder trouw is. Dit bepaalt het Burgerlijk Wetboek. De veijaringstermijn bedraagt voor onroeiende zaken 20 jaren (artikel 3;30(i BW). Als u zich op verjaring beroept, moet 11 aantonen dat u de bezit ter bent. Onder bezit wordt verslaan hef honden van een onroerende zaak voor zichzelf (artikel ,'5:107 BW). In uw geval bestaat het houden van een onroerende zaak uit het parke ren van uw auto. Om misver standen te voorkomen is het altijd verstandig om afspraken met de buren schriftelijk vast te leggen en bij voorkeiu' via de notaris, de deskundige bij uitstek. U moet daar uiteraard iets voor betalen, maar dan zijn de zaken ook goed geregeldl Hierliij stuur ik kleine gele bolletjes die in de potgrond van fuchsia's en geraniums zaten. Wat zou dit zijn? Iloe kan ik dit bestrijden? Antwoord: Gelukkig hoeft u helemaal niets te bestrijdenl De Ijolletjes die u bij uw gera niums en fuchsia's aantrof zijn \oedingsbolletjes. Kunt u mij vertellen van de kerst- gebiuiken in de ons omringende landen? Antwoord: In Duitsland wordt in iedere stad de advent inge zet met een Weihnachtsmarkt. Wij hebben de afgelopen jaren dit gebruik overgenomen. De adventskrans heeft in Duits land van oudsher een belang rijke plaats in huis. Ook andere arrangementen die wij in ons land als kerstwerk kennen, sieren vanaf de eerste advents zondag de Duitse woonkamer. Met Kerstmis worden dan weer meer verse bloemen in huis gehaald. Ook in Frankrijk komt de Ketst al vroeg in zicht. In de eerste weken van novem ber vertonen de grote Parijse warenhuizen hun etalages al in kerstsfeer. In Engeland 'kerst' het ook al vroeg. Het is vooral deze Engelse kerstsfeer die de laat ste jaren ook bij ons vaak wordt nagestreefd. Dat Duitsland, Frankrijk en Engeland zo veel eerder met hun kerstperiode beginnen,dan Nederland is wel begrijpelijk. In al deze landen is Sinterklaas geen feest van betekenis. Waarom mag je eigenlijk niet met carbid schieten Antwoord: CarbitI is een gevaarlijke stof, zeker als het gebruikt wordt om flinke knal len te veroorzaken met een melkbus. Menig beoefenaar van dit soort experimenten kon naderhand de risico's van uit een handicap beter inschat ten, of zelfs helemaal niet meer. Gelukkig wordt het steeds moeilijker om carbid te kopen. Sommige gemeenten staan het toe oni in buitengebieden met carbid te schieten. Maar naar onze mening geldt nog steeds: Je bent een rund als je met vuurwerk stunt. Als je nieuwe buren krijgt, is er dan een regel voor wie als eerste gaat kennis maken en eventueel de anderen op de koffie vraagt? Antwoord: Dat verschilt sterk naar woonplaats en ook al naar leeftijd. Wie naar een andere woonplaats verhuist, doet er verstandig aan even ter plaatse te informeren hoe de mensen daar het gewend zijn. Vaak gaan de nieuwelingen zich even aan de naaste buren voorstellen, en dan horen ze daar wel of ze dan, of op een bepaalde tijd, welkom zijn voor een nadere kennisma king. Maar er zijn ook gemeen ten waar nieuwe bewoners de buurt moeten laten weten dat ze op een bepaalde dag en tijd alle buren kunnen ontvangen, zodat die ook gelijk kunnen zien hoe de nieuwkomers het huis hebben ingericht... Over de koffiepraatjes wordt later wel overlegd. Enige tijd geleden heb ik bericht gekregen dat ik één van de erfge namen hen van een oudtante. Ik moest allerlei papieren invullen en terugsturen. Mijn vraag is nu, hoe lang het gaal duren voor de erfenis verdeeld wordt. Is daar een bepaal de tijd voor? Antwoord: Aangezien wij niet weten op welke problemen de notaris kan stuiten, valt hier geen zinnig woord over te zeg gen. Mi.sschien moet er een geëmigreerd familielid wor den opgespoord, of moet eerst worden vastgesteld of iemand die in het testament genoemd staat, maar al jaren na een ramp vermist wordt, werkelijk is omgekomen. Of mede erfge namen krijgen ruzie over de waarde van de nagelaten goe deren. Maar het kan ook wel eens meevallen, zodat de boe delbeschrijving, taxatie en ver deling enz. vlot verlopen. Wij willen u echter waarschuwen, dat men in veel gevallen circa een jaar op de afwikkeling moet wachten. Ga daarom nog geen enkele verplichting aan, alvorens uw erfdeel werkelijk is uitgekeerd. Tweehonderd jaar geleden ontstond het departement Middelharnis-Sommels- dijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het landelijke 'Nut' bestond toen al een tijdje; de oprichting, in Edam, was in 1784. Twee oprich ters van deze nationale instelling waren nauw betrokken bij de totstand koming van het departe ment op Goeree-Overflak- kee. Het decembernum mer van De Ouwe Waerelt gaat uitvoerig in op deze geschiedenis en de beteke nis voor de samenleving. Het tijdschrift rolt spoe dig van de persen en zal daarna worden verspreid. Het is ook verkrijgbaar in de boekhandel. In de vroege jaren twintig van de negentiende eeuw ver scheen het 'Flakkee's 'Maand blad tot nut van 't algemeen', flet was voor het eerst in de geschiedenis dat berichten van tioeree-Overtlakkee een plaats op de voorpagina kregen. Ook over dit blad, dat slechts twee jaar bestond, komt de lezer \an De Ouwe Waerelt meer te welen. Over de inhoud van het maandblad uiteraard, maar ook over de uitgevers. Verder biedt de nieuwe editie van het historisch lijdschrift voor Goeree-Overllakkee arti kelen over onder meer univer sitair geschoolde artsen in de achttiende eeuw en een aantal aandoeningen en ziekten die zij onder banden kregen. De lezer krijgt inzicht in wie Iman Cau was. Naar liem is een straat in Stellendam vernoemd. De kop van hel eiland is ver der vertegenwoordigd met een beschrijving van een glas- in-loodraam in het Ouddorps Raad- en Polderhuis, dat de gemeenten Oiiddorp, Goe- dereede en Stellendam na de watersnood van 1953 als dank aan de gemeente Den Haag schonken. Ook is er een bij drage in De Ouwe Waerelt over werkloosheid en werkver schaffing in het Ouddorp van de jaren dertig. Tot slot zijn er artikelen over de kanonnen van Middelharnis en het koeb huis voor landbouwproducten in Stad aan 't Haringvliet. De Ouwe Waerelt, een uitgave van Historische Vereniging De Motte, verschijnt driemaal per jaar en kost in de boekhandel 5,00 euro. Leden van De Motte (contributie 18,00 euro per jaar) ontvangen De Ouwe Waerelt gratis. Aanmelden kan via het secretariaat van de vereniging: Molenblok 16, 3253 AL Oud dorp, 0187 - 681005 of e-mail secretaris@demotte.nl. OOLTGENSPLAAT - Onder de naam Galerie Fort Prins Frederik wordt zateidagmid- dag 18 december om 14.00 uur de officiële openingshan deling verricht van een nieuwe galerie op de begane grond van het kruiihuis in het monu ment Fort Prins Frederik aan de Havendijk. De organisatie van dit evenement berust bij Wim de Neef, .'\rie Bieedijk en Bram den Exter. Naast het gemeentebestuur van Oost- flakkee zijn ook diverse kun stenaars uitgenodigd. Zij' kun nen zien welke mogelijkheden het kruithuis biedt voor allerlei kimst\ormen (voor beeldende kunstenaars, dichters en schrij vers) en voor muziekuitingen. In de galerie komt een perma nente expositie van Bram den Exter. Het is de bedoeling dat de galerie voortaan elke vrij dag en zateidag wordt open gesteld van 11.00 tot 17.00 uur. Eventueel kan dit ook op afs]3raak. Informatie www. fortprinsfrederik.nl en www. braiiidcnexter.nl 'Mannen van Papier' is een Zeeuws dichterscollectief dat haar optredens brengt in een decor van beeld en muziek. Vrijdagavond 17 december zijn zij te beluisteren in het Diekhuus. Mannen van Papier noemen zij zichzelf: Jan J. B. Kuipers, André van der Veeke, Thom Schrijer en Wim Hof man. Taal is wat hen bindt en zij gaan daar vrijdagavond breed mee uitpakken tijdens een gevarieerd pogranima in het Diekhuus. "Dat is echt wel wat meer dan voorlezen uit eigen werk", zegt Jan J. Kui pers. Volgens hem hebben 'De Mannen van Papier' gemeen dat zij graag spelen met taal, maar verschillen zij in de manier waarop. De avond zal een wat revueachtig karakter krijgen. Het speciaal hiervoor door Ko de Jonge gemaakte decor speelt er een belangrijke rol in. De zetstukken vormen een verbindend element tussen de presentaties van de vier dich ters. De optredens van alle dichters krijgen een muzikale verbinding dankzij de mede werking van gitarist Albert de Vos uit Zierikzee. Aafivang 20.30uur. Toegang €8,00 (CJP/65+ 6,00}. OUDE-TONGE - De SWO organiseert op de dins- dagdagmiddag een lees- en conversatiecursus engels voor senioren. De lessen worden gegeven in het Infocentrum ('t Punt), Bernharstraat 27 in Oude Tonge. De eerste les is op 11 januari van 14.00 uur tot 16.00 uur. De cursus bestaat uit 10 lessen en wordt gegeven door dhr. A. Kistemaker. De andere data zijn: 18/01, 25/01, 1/02, 8/02, 15/02, 22/02, i/03, 8/03 en 15/03. De kosten zijn slechts 35,- inclusief koffie of thee. u kunt zich aanmelden tot vrij dag 7 januari a.s. bij de swo, tel: 641344 of via e-mail mwe@s- w-o.nl onder vermelding van uw naam, adres en telefoonnum mer. DIT KIEKTE ONZE FOTOGRAAF 45 JAAR GELEDEN de rubriek "Uit de oude doos" plaatsen ivij elke vrijdag een foto uit een Eilanden-Nieuws dat 45 jaar geleden in die zelfde week verschenen is. Oud hoofd-redacteur Aart Giin- wis en zijn broer Wim Grin- ïvis liehhen hiewoor een keuze gemaakt uit hel rijke (foto)verle- den van het Eilanden-Nieuws. Wie een bijzonder verhaal bij de foto heeft of wie deze foto digi taal wit hebben kan dit melden bij de redactie via email: redac- tie@eilandennieintis.nl of 0187- 471021. Hieronder ook het artikeltje dat hij de joto van deze week hoort. Het artikel was geplaatst in de krant van vrijdag 17 december 1965. De Stellendamse drieling Aiie, Laura en Jan Brinkman groeien voorspoedig op en a.s. maandag 20 december worden ze 7 jaar. Vorig jaar september gingen ze als de andere kindeien naar de 'grote' school waar ze het heel goed naar hun zin hebben. Woensdagavond hebl:)en we heel voorzichtig bij de familie Brinkman aan de Haagsestraat aangeklopt. Vooral voorzichtig omdat de drielingen niet al te wreed te storen in hun... geru zie. Moeder Brinkman haastte zich m het dorp een boodschap te doen, vader Brinkman was niet thuis en de drieling zat elkaar in de haren, een ruzie die alweer was bijgelegd toeft ze als dikke vrienden met de poes op schoot op de foto gin gen. We wensen de familie Brink man a.s. maandag een heel prettige dag toe. Burgemeester Zevenbergen en Carolien verrichten samen het kaniiei bij het slaan van de eerste heipaal.. (Foto: Wim. van Vossen Fotografie) MIDDELHARNIS - Op dinsdag 14 december is op het terrein Hernesseroord aan de Oosthavendijk 30 in Middelharnis de eerste paal geslagen ten behoeve van de nieuwbouw van de zorginstelling Zuidwester voor mensen met een ver standelijke beperking. Met het slaan van deze eerste paal wordt een vervolg gege ven aan de ingezette herstruc turering van het terrein. Met het realiseren van nieuwbom*' voor cliënten krijgt de omvor ming van het terrein Hernes seroord naar een woonwijk, waar ook particuliere woning bouw gerealiseerd gaat wor den, verder vorm. In aanwezigheid tal cliënten, medewerkers en andere belangstellenden heeft Garolien van Putten, cliënt van Zuidwester, samen met bur gemeester Zevenbergen van de gemeente Middelharnis de eeiste heipaal in de grond geslagen. Drumband De Roffels zorgde voor de muzikale omlijsting van het event en tot slot waren er voor iedereen oliebollen en warme chocomel. 114- P.A. de Rover En tussen deze geleerde mannen, de lei ders van het gereformeerde volksdeel, zit hij, CJarljan, de kreupele, de zoon van VVilleni Tromp en Annemie, de nog jonge man, die eens zo graag schipper wilde worden, maar die bovenmeestcr werd van de School met de Bijbel te Gravestein. Hij behoort tot de vele 'eenvoudigen in den lande', die de strijd om een eigen universiteit voor het ontwakend, gereformeerde volk. vurig heeft mee- gestreden. Hij weet, dat het voor de gereformeerde theologische studenten aan de Rijksuniversiteiten onmogelijk geworden is theologie te studeren zon der besmet te worden met de verderfe lijke theorieën van het modernisme. Hij weet, dat stel.sclmatig mannen als Bilder- dijk. Da Costa. Groen van Prinsterer van de hogeschool werden geweerd, omdat ze 'fijn' of antirevolutionair waren. Zelfs iemand als Beets werd eerst enige jaren geleden professor te Utrecht. Hij was toen een en zestig jaar. ^\'af orthodox was, stond aan de hoge scholen in een kwade reuk. En toch moesten daar de mannen gevormd wor den, die later het gereformeerde volk zouden leiden, 't Is waar. Kampen had zijn theologische school, maar het woord van Dr Kuvper had weerklank gevonden in veler hart: Christen niet alleen in de theologie, maar op alle terrein van de wetenschap. Meester Tromp weet, dat nu vier jaar geleden een wet op het Hoger Onderwijs is verschenen, waarin de theologische faculteit in een faculteit voor godsdienst wetenschap werd veranderd, waardoor het geloof aan de levende Christus uit de godgeleerde faculteit werd weggeno men. En wel had de Sv-node der Neder landse Hervormde Kerk het volgend jaar een reglement vastgesteld, waarbij vanwege die kerk, in elk der drie steden, waar een Rijksuniversiteit gevestigd was. Hoger Onderivijs in de Godgeleerdheid zou worden gegeven, maar bij de keu ze der hoogleraren ging deze Synode zo 'schandelijk partijdig' te werk, dat zelfs een man als Dr Bronsveld, de felle bestrijder van Dr Kuyper, zei, dat in dit ene jaar meer kwaad gedaan werd aan de Kerk, dan wellicht vijf en twintig jaren weer goed zouden kunnen maken. Meester Tromp weet dat de pogingen van Dr Hoedemaker en Dr Kuyper om te trachten aan de stedelijke universi teit, kersvers gesticht door de gemeente Amsterdam, theologische opleiding in gereformeerde geest te verkrijgen, op onwil van het gemeentebestuur waren afgestuit. Hij weet van de pennenstrijd tussen Dr Rutgers en Professor Doedes over de opleiclingsdwang in het regle ment op het examen ter toelating tot de evangeliebediening. Hij weet, dat toen het plan geboren werd, een eigen universiteit te stichten en dat de bezie ling daartoe uitging \an Dr Kuyper, die schreef: "Het werk zal niet mislukken, als wij persoonlijk maar bereid zijn er bij onder te gaan." Machtige geloofstaall En zo kwam dan in december, nu twee jaar geleden, ook in de brievenbus van meester Tromp te Crayestein de circu laire, waarin vermeld stond het besluit tot oprichting van een vereniging" voor hoger onderwijs op de grondslag der gereformeerde beginselen, een rond schrijven, dat door meester Tromp als een kostbaar kleinood is bewaard. De schitterende, bezielende, overtuigende stijl verried aanstonds de opsteller. Meester Tromp heeft de inhoud \'an deze circulaire gelezen, herlezen, in zich opgezogen. Hij juichte het toe, "dat we op het stuk der gereformeerde beginse len alle halfslachtigheid en onvastheid met zorg hebben uitgebannen en een bazuin hebben doen klinken van zeer zeker geluid en dat we niet slechts een school bedoelen, die aan de Gerefor meerde Kerken gereformeerde leraars, maar die met Gods hulpe, ook aan het gereformeerde volk duurzaam pleit- liezorgers van zijn belangen in 's lands 1 .ladszaal en helden in het strijdperk der wetenschappen, vooral op het stuk der landshistorie, leveren kan." Gok hij voelde mee het drievoudig bezwaar: "vanwaar ons het goud en zilver, vanwaar de 'mannen van talent ons komen zullen en hoe we de jonge mannen, na volbrachte studie, in kerk CU staat inbrengen." En uit zijn hart gegrepen was de zin: ,.maar hebben onze vaderen dan, omdat Spanje zo machtig en het geuzenvolk zo arm en de rijksplakkaten zo onverbiddelijk scherp ivaren, zich soms ontslagen gerekend van de hun opgelegde plicht?" En dat "liet alleen aankomt op een stil vertrou wen, dat de God en 'Vader van onze Hee- re Jezus Christus machtig is, om ons, ook nu, én dat goud én die mannen én die geopende deur uit genade te schenken." Ook voor meester Tromp is de stichting van een Gereformeerde Hogeschool tol "een zaak des gebeds" geworden. Ook hij heeft "zijn penningske als vrijwillige offerande gegeven", want hij was het er mee eens "dat tot een werk, als hier onder opzien tot Gods genadige hulp ondernomen wordt, geen Nicodemus- natuur bekwaam is." Hij is met velen naar Dordrecht gegaan over de fraaie pasgebouwde spoorbrug bij Crayestein, naar de openbare mee ting, waar Dr Kuyper en Dr Rutgers de plannen der universiteit toelichtten en vragen beantwoordden. Hij is mee opgenomen in het laaiend enthousiasme op deze meeting. Hij heeft zich opge geven als correspondent voor het dis trict Crayestein. Hij heeft meegewerkt met al de ijver van zijn jonge hart, van zijn vast gefundeerde o\ertuiging, dat er iets groots te verrichten viel voor de eer van Jezus Christus, Gods Zoon. Zo heeft hij medegebouwd aan het gebouw der Vrije Universiteit; hij heeft met Dr Kuyper gestreden tegen de onbarmhar tige kritiek in de "Stemmen voor Waar heid en Vrede". Hij heeft gevoeld voor de bezwaren, die de Christelijke Gere formeerde Kerk, zijn kerkgenootschap, bij monde \an Ds Lindeboom inbracht, maar Dr Kuypers "Strikt genomen" heeft die bezwaren ook bij hem weggevaagd. En zo is hij nu als eenx'ouclig, maar warmvoelend medebouwer van het gebouw der Vrije Gereformeerde Uni versiteit aanwezig bij de opening ervan. Het is roerloos stil als Ds FeUx van Utrecht opstaat en de vergadering opent in de Naam des Vaders, en des Zoons en des Heiligen Geestes. Het is roerloos stil als Willem Hovy, de bierbrouiver van Amsterdam, de man, die zulk een belangrijk aandeel had in de stichting, de officiële aktestukken voorleest, die betrekking hebben op de oprichting der Vrije Universiteit en als hij de namen der vijf benoemde hoogle raren voorleest, de vijf hoogleraren voor het begin van drie faculteiten. Er gaat een ontroering door Gartjan als de grijze leerling van Bilderdijk, Mr Elout van Soeterwoude, opstaat en namens een veertigtal gelovigen "als stoffelijk blijk van belangstelling in de Stichting der Vrije Universiteit aan de Directeuren een slichtingskapitaal aan biedt van "een tonne gouds". Hoor, hoe de grijze Elout, de nobele staatsman, die de verborgen omgang met God gevonden heeft, eindigt met de bede: "dat door de goede hand onzes Gods, deze Stichung meer een mid del moge worden ter hereniging van alle Gere-lormeerden in den lande". En hierbij ook zeer bijzonder het oog heeft op de Christelijke Gereformeerde Kerk. wier trouw, volharding en opoffe ringsgeest, van Boven gezegend, ons ten voorbeeld zijn." (Wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5