Visverkooplocaties in middelpunt van ijzig kille sfeer op Stellendams buitenhaventerrein 5 "Hie^uWs uit ^e Piere.n^te-t Vrijwilliger van het seizoen in Oostflakkee Kerstliederen uit de Gouden Eeuw Vijftien partijen doen in Zuid- Holland mee aan verkiezingen EIIAriDEn-IIIEIJWS STELLENDAM - Een ijzi ge oostenwind blaast over het open terrein bij de buitenhaven van Stellen- dam. Op één na zijn alle kotters uitgevaren. Met een temperatuur rond het vriespunt voelt het kil aan. Nauwelijks enige activiteit te bespeuren. Het straalt weemoedigheid uit. Een decor dat perfect de sfeer lijkt aan te geven van een controverse die zich inmiddels al meer dan een jaar ter plaatse afspeelt en waarbij vier partijen, hetzij direct betrokken zijn, hetzij inbreng heb ben. Twee ondernemin gen, P C Fresh Quality Fish bv (eigenaar Mark Kern) en Mossel - en Vis- handel (vader Koert en zoon Niels) Habraken. De UFA (United Fish Aucti ons) en het (faciliteren- de) gemeentebestuur van Goedereede Verliezen P&'C Molenkade Overleven Alle overleg deelgenomen Habraken Perplex Voorstel UFA Prullenbak UFA op 10 december 2010 iverd de heer B.L. Simonis uit Oude-Tonge verrast door een bezoek van burgemeester Jan Heijkoop. De burgemeester bracht dit bezoek in het kader van de verkiezing 'vrijwilliger van het seizoen De heer Simonis zet zich dagelijks vrijwillig in voor ouderen en hulpbehoevende mensen in Oude-Tonge, voornamelijk mensen die wonen in verpleegtehuis Ebbe en Vloed. Vele uurtjes in de week helpt hij ze waar hij kan. Zo gaat hij bijvoorbeeld met hen boodschappen halen of rijdt met hen naar het ziekenhuis. Onlangs is door het gemeentebestuur van Oostflakkee besloten om een 'vrijwilliger van het seizoen' aan te wijzen als blijk van waar dering voor de vele vrijwilligers die de gemeente rijk is. De heer Simonis is de eerste inwoner van Oostflakkee die deze eer toekomt. De bursemeester zocht hem op tijdens zijn wekelijkse vrij willigerswerk bij een van de bewoners van Ebbe en Vloed. Hij ontving een certificaat en een bos bloemen en mag zich nu "vrijwilliger van de herfst 2010" noemen. DEN HAAG - Op 2 maart 2011 zijn de Provinci ale Statenverkiezingen, u kiest dan het Provincie- parlement. Deze volksver tegenwoordigers controle ren het dagelijks bestuur (Gedeputeerde Staten) en kiezen de Eerste Kamer. Op dit moment is er extra veel aandacht voor de Sta tenverkiezingen omdat de zetelverdeling in de Eerste Kamer erg belangrijk is voor het huidige (gedoog) kabinet. fis oV f; i^^ t^* *y *y *y *y <t* K- "y *y *y <s^ k* k STICHTING DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD 4 I PA(;]NA4 VRljn.U; 17 DECEMBER 2010 Door Jaap Ruizeveld In recente vergaderingen van raadscommissie Publiekzaken en gemeenteraad spraken poli tieke fracties hiin bezorgdheid, teleurstelling en treurnis uit over de ontwikkelingen. Uit mondend in de opmerking: "Hier zijn alleen verliezers". Tot een krachtige stellingname kwam het niet. Verantwoorde lijk portefeuillehouder wet houder Frans Tollenaar heeft de raad toegezegd uiterlijk half 2011 langs, zoals hij stelde, de Koninklijke weg, te trachten een oplossing te bewerkstelli gen in de zin van vergunnin gen op grond van een vertaal de gebiedsvisie. Spemend in het zeer uitgebrei de dossier levert bij nagenoeg alle betrokkenen een lawine aan documenten op. Verga deringen, van korte vormen van overleg tot uitgebreide bij eenkomsten met even zovele verslagen en strekkingen van hetgeen besproken zou zijn. Huiswerkopdrachten. Toezeg gingen en voorbereidingen voor concepten die tot over eenkomsten moesten leiden. Tot zelfs de insteek van een zogenaamd "niet aanvalsver drag tussen bedrijven". Dat alles in emotionele sfeer. Op onderdelen begeleid door adviseurs. Met pikante signa len over vanuit het gemeen tehuis informatie lekkende ambtenaren". Tienduizenden ein-o's zijn verloren gegaan. Aan inkomstenderving omdat bedrijfsprognoses niet konden worden gerealiseerd. Kosten voor ingenieursbureaus voor tekeningen en ondersteuning. In de gemeente Goedereede hanteert men de slogan dat ondernemers in hun ontwikke ling niet beperkt moeten wor den. Na de politieke insteek in com missie en raad, waarover Eilan den Nieuws uitvoerig berichtte, in dit artikel hoe UFA, Habra ken en P C: de problematiek aan de Stellendamse buiten haven ervaren. Hun visie en reactie: Mark Kern (39) is eigenaar van P C: Fresh Quality Fish bv. Hij komt uit een gedegen hore- cafamilie. Vader John dreef op de Voorstraat in Middelharnis vele jaren het succesvolle res taurant De Hooge Heerlijk heid. Zijn vakbekwaamheid werd zelfs gehoiroreerd met een Michelinster. Vanuit Stel- lendam leverde in die tijd vis- handel Matthijs Jansen, met als bedrijfsleider Piet Sperling, maritieme producten aan het restaiuant. Mark Kern zette het bedrijf van zijn vader later voort. Zijn grote passie, het vissen, kreeg echter de over hand. Hij opende een viswin- kel in Middelharnis. Ontwik kelde een visgroothandel en een rokerij. In 2008 hoorde hij dat er een stuk grond te koop was op het UFA-teri-ein aan de Stellendamse buitenhaven. Hij informeerde naar de moge lijkheden. Het was zakelijk gezien, op de Kop van Goe- ree, extra interessant omdat er zich inmiddels ontwikkelingen voordeden aan de Molenkade in Stellendam. Daar was ener zijds sprake van een ruimte lijke ordening-insteek: een nieuwbouw woningenproject, anderzijds het feit dat vishan- del Matthijs Jansen, bij gebrek aan opvolging, zijn activiteiten (met visspecialiteitenwinkel De Molen en toen nog garnalen- pellerij) op termijn zou stop pen. Dit alles overziend en met de aankoop van het stuk grond op het UFA-terrein, diende Kern begin 2009 een bouwvergim- ning in bij de gemeente, nadat diverse instanties waaronder Rijkswaterstaat en Waterschap, tegen de ontwikkeling aan de rechterzijde van het haventer rein geen bezwaren kenbaar maakten. Hij zou er een vis- gi'oothandel, winkel, visres- taurant en rokerij vestigen. De uitvoeringswerkzaamhe- den kwamen echter fors in de vertraging omdat op het eind van de tervisielegging van de bouwaanvraag er een ziens wijze werd ingediend. (Niet door ons, verzekert Koert Habraken van het daar al jaren gevestigde andere visbedrijf. Dat gebeurde door een der de). Hoe dan ook, de tijd ver streek. Dat bracht spanning bij Kern in verband met gemaakte Bankafspraken. Viswinkel De Molen aan de Molenkade draaide toen nog op beperkte capaciteit. Kern wilde graag op zijn Stellendam se stek deze voorziening voort zetten en tevens een visrestau- rantje exploiteren. Begin 2010 richtte hij daartoe een verzoek aan de gemeente Goedereede voor een aanpassing herzie ning van het bestemmingsplan Havens van Stellendam, om zijn wens mogelijk te maken. Dit was nodig, volgens Kern, omdat er bij de bouwaanvraag van mei 20Ó9 door de gemeen te een onjuiste vrijstellingspro cedure was gevolgd. Toen eind maart van dit jaar de bouw van het winkeldeel gereed kwam, werden in twee dagen de pro ducten verhuisd en werd inge zet op een openstelling van de havenvestiging begin april. een feit. Het oude pandje aan de Molenkade in Stellendam was nog niet gesloopt en werd weer tijdelijk als dicht bij zij nde visverkooppunt ingericht. Inmiddels werd de vergun- ningsaan\rage bij de gemeente opnieuw tegen het licht gehou den. "Het is in en in triest", verzucht Mark Kern. "Ik sta voor mijn bedrijf en mijn medewerkers maar het ondernemen wordt nagenoeg onmogelijk gemaakt. Kijk roncl. Ik mag geen tafel tjes en stoeltjes plaatsen voor cliënten. Als ik een vlaggetje laat wapperen of als ik bij voorbeeld een haringkar voor groothandelsverhuur aanbied, krijg ik direct een sommatie om deze vorm van reclame te verwijderen. De naamgeving op de cabine is ook al gestript. Geloof me, ik doe niet drama tisch, maar ik heb slapeloze kans op nieuwbouw. Wij heb ben dan ook zonder meer inge stemd met een niet aanvalsver drag tussen beide bedrijven. Vanuit die kant verwacht ik niet zo veel problemen. Van de gemeente heb ik steeds meer aanscherpingen, tot zelfs de geringste handelsreclame, op mijn bord gekregen .De ene beperking stapelt zich op de ander. Talrijke brieven richting de gemeente, het inspreken in openbare vergaderingen. Met ondersteuning. Het heeft het dramatisch verloop van dit proces niet in een stroom versnelling kunnen brengen. Waarom keert zich dit alles alleen tegen ons. Waarom eiste de wethouder een private over eenkomst, alvorens tot stappen te willen komen? Wij stemden in, maar ondertekening aan de overzijde bleef uit. Tenslot te een cynische cri de coeur: Handhaving op onderdelen die bij anderen niet kloppen. Vader Koert en zoon Niels Habraken van de gelijknamis Mossel- en Vuhandel. (Foto: Wim van Vossen Fotografie) De feestvreugde was van korte duur. Enkele uren na ope ning al kwam de verkoopacti viteit tot een abrupt eind. De gemeente vond, aldus Kern, zonder dat er een verzoek van een belanghebbende was, dat handhavend moest worden opgetreden omdat er bij P C geen detailhandelsvergun ning aanwezig was (zelfs niet van ondergeschikt belang). De gemeente sommeerde tot directe sluiting en hanteerde per direct een dwangsom ter handhaving. Hoewel deze gemeentelijke inzet door de voorzieningenrechter van de arrondissementsrecht bank bestuursrechtspraak als onrechtmatig werd geduid, was de winkelsluiting voor een periode van ruim vijf weken nachten over hoe dit verder moet. Wachten op de visie voor gebiedsontwikkeling medio 2011? En dan weer zienswijzen die elke bedrijfsmatige aanpak voor lange of kortere tijd blok keren? De gemeente zegt een zogenaamd 'level playingfield' te willen scheppen. Dat kan toch al via een bestemmings plan aanpassing? Ik heb aan alle vormen van overleg, aan alle gesprekken met gemeente. UFA en Habra ken, deelgenomen. Eerlijk is eerlijk, P C en Habraken zijn op een bepaald vlak con currenten, maar van een juri dische strijd is absoluut geen sprake. Dat is onzin. Wij gun nen de ander ook een goede heeft blijkbaar geen prioriteit. Wij gaan voor het leveren van goede kwaliteit aan onze klan ten. Daar willen wij ons geheel op concentreren". Op een steenworpafstand onder de aansprekende zicht- naam Visafslag Stellendam, op de kop van het imponerend gebouwen- en loodsencom- plex, runnen vader Koert en zoon Niels Habraken hun mos sel- en vishandel. Dertien jaar geleden streek Habraken sr, tot dat moment journalist, vooral gericht op de visserij, hier neer Met steun van de toenmalige directeur van de Visafslag de heer Van de Zande en met medewerking van de gemeente Goedereede, toenmalig eige- Mark Kern van P C Fresh Qiiahty Fish bv. (Foto: Wim van Vossen Fotografie) naar van de Visafslag, begon hij een verkooppunt van lokaal aangevoerde vis, schaal - en schelpdieren. Startend in een unit en daarna vanuit een niet gebruikte koelcel in de Visaf slag. "Mijn bedoeling was om een eigen bedrijfspand neer te zet ten. Een locatie had ik al op het oog en wel direct rechts van de afrit naar de buitenhaven. Dat bleek echter destijds niet mogelijk. Toenmalige burge meester C. Sinke oriënteerde zich ter plaatse en wilde weten welke plannen ik had. Een vis verkooppunt zag de eerste bur ger op het haventerrein, zeker ook in het kader van toerisme, wel zitten. In die periode zijn tekeningen gepresenteerd hoe ik een en ander vorm wilde geven. Echter tot uitvoering kwam het niet. Er volgde een directiewijziging bij de Visaf- ,slag. Ook de nieuwe directeur (Veenema) vertrok korte tijd na zijn aansteUing alweer Mijn plannen bleven op de plank. Wel deed de heer Sinke de toezegging dat ik op de hoogte zou worden gehouden als zich de gewenste vestigingslocatie toch zou voordoen". "Eind 2008 hoorden wij, -. nu zijn vader en zoon samen aan het woord, - dat de heer Kern uit Middelharnis een viszaak aan de buitenhaven in Stellen dam wilde openen en nog wei op de destijds door ons gewens te bouwlocatie. Habraken sr zegt: "Vanuit het gemeentehuis kregen we een signaal: Pas op. Je wordt een oor aangenaaid". En een ambtenaar adviseerde ons: let goed op je zaak. Niette min verdween otrze onrust toen wij, van UFA -directeur Johan van Nieuwenhuijzen enerzijds hoorden dat het hier om een vestigingsaanvraag ging voor groothandel en een rokerij en anderzijds dat ook wij konden meedingen naar de locatie. Over een detailhai>delspoot, laat staan een viswinkel met terras werd niet gesproken". "Wij hebben opnieuw tekenin gen gemaakt voor een nieuwe vestiging, vertelt Koert. In overleg bij de UFA-directie werd ons verteld dat men met het bedrijf dat als eerste ook de financiële paragraaf rond had, in zee zou gaan. Perplex waren we later te vernemen dat toch voor het project van de heer Kern was gekozen. Ondanks het feit dat op de voor een ver gunning ingediende bouwteke ningen van detailhandel (zelfs niet van ondergeschikt belang) niets was terug te vinden. Wij hebben bij deze aanvraag een zienswijze ingediend en die is door de gemeente gehono reerd. Als reactie hierop bood de UFA-directie, van wie wij onze huidige ruimten huren, mogelijkheden aan voor uit bouw. Wij lieten opnieuw teke ningen maken. Bij de presenta tie hiervan bleek alle enthousi asme volledig bekoeld. Niettemin gingen wij in de loop van dit jaar toch weer in op een voorstel van de UFA om een bouwproject te rea liseren tussen twee steigers, half op het land, half op palen boven het water Onze architect dook weer achter de computer voor nieuwe tekeningen. Alles vergetend, dit zagen we wel zitten. Helaas opnieuw een illusie want de UFA-directie bleek afspraken omtrent per- ceelonivang en m2 prijs niet na te komen", zeggen Koert en Niels Habraken. "We kregen bedragen voorgeschoteld die 2,5 keer hoger waren dan de prijs per vierkante meter aan de westzijde. Bovendien wer den we geconfronteerd met een buiteirgewoon hoge jaar lijkse bijdrage voor toekomstig parkmanagement. Toch is er uiteindelijk een overeenkomst opgesteld tus sen UFA en ons. Merkwaardig feit deed zich daarbij voor dat dit dossier (overeenkomst tus sen UFA en Habraken nota bene) eerst aan de heer Kern is gestuurd om te peilen of die met de inhoud kon instem men. UFA stelde dat als er niet vóór 1 oktober 2010 een niet aanvalsverdrag zou zijn geslo ten tussen Habraken en Kern de genoemde overeenkomst zou vervallen. En dat gebeur de natuurlijk. Alles verdween weer in de prullenbak". "Hoe lang blijft een mens netjes Hoe lang blijft hij beschaafd na al deze verwikkelingen", zegt Koert met stemverhef fing. "Wij begrijpen dat je als bedrijf met concurrentie moet kunnen omgaan. Daar hebben we ook geen moeite mee. Je gaat immers voor eigen kwa liteit. We hebben ook moeten slikken dat ons de beoogde bouwlocatie is ontnomen. Dat wij anderzijds voor onze belan genbehartiging staan, na 13 jaar hard werken, moet even wel duidelijk zijn. Dat sommi gen het flauw vinden dat wij op handhaving hebben aange drongen omdat er geen detail handelsvergunning is bij liet andere beclrijf, hetzij zo. Wij gaan voor gelijkuaardigheid, gelijke kansen, gelijke expan siemogelijkheden. Dat hebben wij in alle gesprekken en over legronden steeds aangegeven", besluit Niels Habraken. Gevraagd om een reactie op enkele kanttekeningen die richting United Fish .-Auctions zijn geplaatst zegt directeur Johan van Nieuwenhuijzen: "Ik heb geen enkele behoefte om via de media informatie te verstrekken over de inhoud van gesprekken die tussen UFA en één of meerdere par tijen zijn gevoerd. Als men mij verwijt dat ik een 'toezegging of afspraak nieV tieU tts^ktk men dan moet men mij daarop rechtstreeks aanspreken. Of aansprakelijk stellen als het om financiële aspecten zou gaan. Welke terminologie precies is gebezigd bij de informatie op vragen omtrent de destijds aangekondigde vestiging van het bedrijf van Kern kan ik me niet woordelijk herinneren. Dat tenslotte de overeenkomst tussen UFA en Habraken ook naar Kern is gezonden is toch logisch. Dit om te voorkomen dat er na tekening weer door de andere partij bezwaren zouden wor den opgeworpen. Hetgeen de ontwikkeling alleen verder zou frustreren. In de genoemde overeenkomst waren overi gens, voor alle duidelijkheid, ontbindende voorwaarden opgenomen". ROTTERDAM - Het Rot terdams Vocaal Ensemble organiseert een bijzonder kerstproject. Niet zoals zo vaak gebeurt kerstlie deren uit verschillende perioden en landen, maar de zogenoemde 'cantiones natalitiae' of wel liede ren over de geboorte uit de Zuidelijke Nederlan den, stammend uit de 17e eeuw. Het zijn meerstemmige lie deren in het Nederlands en Latijn van componisten als Clemens non Papa, Messaus, Liberti en Susato. Prachtig onbekend repertoire uit de Gouden Eeuw. Daarnaast staan een aantal motetten van Orlando di Lasso (Roland Lassus) geprogrammeerd die de geboorte van Christus als thema hebben. De concertdata en -plaatsen zijn: 22 december Pelgrimvaderskerk Rotterdam Delfshaven 20.00 uin- en 23 Ned. Hervormde Kerk Mijns- heerenland 20.00 uur Entree volwassenen 15,- - R'dampas 11,-; Entree studenten en kinderen 10,- R'dampas 7,50; Reserveren' 06 12181429 of reserveren^ rotterdamsvocaalensemble.nk Kaarten ook te koop voor aan vang van het concert. Voor de verkiezingen in Zuid- Holland doea vijftien partijen mee. Dit zijn de volgende partijen:VVD, PvdA., CDA, D66, SGP GroenLinks, SP Christenunie, Partij voor de Dieren, PVV, Unie van Demo craten, GBZH, Platform Loka le Partijen en 50PLUS. Begin februari kunt u op de site van de Provincie Zuid-Holland gebruikmaken van Kieskompas en Stemwijzer, www.pzh.nl In de Dierenstee wacht Greetje op een nieuw thuis. Greetje is een cvpers-witte poes, ze is 4 jaar oud en een lief diertje, maar ze is nog erg bang. Daarom zoekt ze een plaatsje in een rustig thuis bij een baas je die wat geduld met haar heeft en haar de tijd geeft om te wennen. Een gezin met kinderen is voor Greetje niet geschikt, dat is te druk voor haar Met andere katten kan ze het over het alge meen goed vinden, hoe ze tegen over honden staat is niet bekend. Mickey zoekt ook een liefdevol thuis en ook hij is niet bepaald een durfal. Mickey is een cyperse kater van 5 jaar oud en een voormalig zwervertje. Hij is zoals gezegd nog heel erg bang en hij wil dan ook graag een plaatsje bij rustige mensen zonder kin deren in huis, waar hij de tijd krijgt om te wennen en zo langzaamaan over z'n angst heen te komen. Het liefst bij iemand die al een kat in huis heeft, dan kan hij zich aan z'n maatje optrekken. Wilt u Greetje of Mickey weer een ver trouwd eigen thuis bieden, kom dan eens een kijkje bij ze nemen in het dierenasiel. Ze hebben beiden gewoon wat tijd, liefde en aandacht nodig om te wennen aan hun nieuwe omgeving en zich thuis te gaan voelen. Naast deze dieren wachten er in het asiel uiteraard meer katten, honden en ook konijnen op een nieuw baasje. Dierenasiel de Dierenstee is te vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186- 655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur Web site: www.dierenstee.nl. He kat Greetje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4