tj^^ÊÊ gj^^ ^^2 Bijbel leesproject Prins Maurits afgesloten met Bijbelquiz Ravage na ongeval op N215 bij Sommelsdijk ■^B 57/5 83e jaargang Nr. 7973 Vrijdag 17 december 2010 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag D66: schade terugdraaien Kierbesluit verhalen bij Rijk Rijk verantwoordelijk Ook tekort aan strooizout in Dirksland en Oostflakkee Natuurcompensatie bij Ouddorp voor aanleg Randweg Gouda De Schans 'We hebben de Bijbel niet gekregen om onze kennis te vergroten, maar om ons leven te veranderen". Afsluiting project 'Koosjere hapjes' Hart van Dirksland Samen zingen WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE ii^laBd—towwjl Verschijning krant komende weken Rectificatie: Foto tentoonstelling orgelbouw 'Blokkade vervoer gevaarlijke stoffen' Knópsfö DEN HAAG - De provin cie Zuid-Holland gaat de schade die wordt geleden - doordat het zogenoemde Kierbesluit (het besluit om de Haringvlietsluizen te openen) is teruggedraaid, verhalen bij het Rijk. Dat blijkt uit antwoorden op schriftelijke vragen van D66 Zuid-Holland aan Gedeputeerde Staten. ^Het nieuwe regeerakkoord van (Ie VVD en CDA draait liet Kierbesluit terug, maar Zuid- Holland heelt inmiddels wel voor miljoenen euro's geïn vesteerd in eompensatiemaat- regeleii voor hel Kierbesluit. Het provineiebestiuu' heeft eveneens een bestuurlijk over leg aangevraagd met Staatsse- treiaris Atsma ((IDA) over de beslissitig om het Kierbesluit teiug Ie draaien. Het is nog onduidelijk o(dil (jverleg door gang /al krijgen. Geerljan Wenneker, Iraetie- voorzitter en tevens lijsllrek- ker van D6(i Zuid-Holland, vindt het lerugdiaaien van hel Kierbesluit één van de domste keuzen in het regeerakkoord, 'Jarenlang is er geïnvesteerd in reali.sereii van de Ecologi sche Hooldstruttuur (EH.S) en is het Kierbesluit voorbereid. Daar zijn miljoenen euro's in gestopt. En nu besluit het Kabi net de hele boel af te blazen. Zo abrupt stoppen met natuur ontwikkeling is kapitaalvernie tiging: provincie Zuifl-Holland heelt niet voor niets voorbeiei- denrle maatregelen gelroflen. D66 wil dat die kosten \erhaald wolden op hel Rijk.' In de beantwooicling van de vragen nemen (iedepiueerde .Staten stelling dat het Rijk ook veranlwoordelijk is voor de nakoming van gemaakte inter- nalionale afspraken die samen hangen niet het Kierbesluit. Op verzoek van D66-Tweede Kamerlid .Stientje van Veldho ven heeft Staatssecretaris heeft aan de Tweede Kamer toege zegd te komen met een analyse van de juridfsche gevolgen van hel intrekken van het Kierbe sluit en van de diverse alterna- lieven daarvoor loe ie sluren. DIRKSLAND/OOST- FLAKKEE - Door de aan houdende vorst dreigt er, evenals vorige winter, een tekort aan strooizout te ontstaan. De gemeenten Dirksland en Oostflakkee hebben daarom besloten het strooibeleid tijdelijk aan te passen. Uitsluitend de hoofciroutes worden nog gestrooid, waar door in de overige straten een vergroot risico op gladheid is. Inwoners worden daarom verzocht extra voorzichtig te zijn. Als de voorraad wegen- zout weer is aangevuld door de leverancier, gaan de gemeen ten weer over tot hef strooien van alle straten. In verband met het dreigende tekort aan strooizout is het voor particulieren niet meer mogelijk strooizout af te halen bij de gemeenlewerkplaatsen. ()p de gemeentelijke websi tes staat een overzicht van de doorgaande routes. GOUDA-OUDDORP - De Stichting Het Zuid-Hol lands Landschap heeft vijf hectare grasland ver worven als eerste compen satie voor het verlies van een halve hectare natuur in de Veerstalblokboezem. Langs de rand van dit zeer waardevolle natuurgebied in de Krimpenerwaard wordt momenteel gewerkt aan de aanleg van de Zuid westelijke Randweg Gou da. "Met is bij wel geregeld dal ver lies aan natuurwaarden dooi de aanleg van bijvoorbeeld iiilrastrnctuur elders gcconi- pen.seerd moet worden", ver- lelt .-\lberl .Vartsen van het Zuid-Hollands Land.schap. "In de Veerslalbiükboezeni gaat door de aanleg van de Zuid westelijke Randweg Gouda een klein, maar waardevol stukje moera.sbos en dotterbloeni- hooiland verloren. We krij gen daar nu vijf hectare langs de Eiserkade ten zuiden van .\chterbroek voor terug." Het gaat het om een grasland dat zich door inrichting en gericht beheer kan ontwikkelen lot een zogeheten dotterbloem- hooilandje. "Er staan al wat dotterbloemen", weet Aartsen. ".\ls we de voedselrijkere grond wal afgraven, plaggen heet dat, kan de botanische rijkdom de komende jaren nog verder toe nemen." De nieuwe weg leidt ook lot verstoring van een waardevol weidevogelgebied in polder Veerstalblok. In de directe omgeving waren geen moge lijkheden voor compensatie. Vier hectare weidexogelgebied zal gecompenseerd worden bij hel natuur- en cultuurhis- lorisch waardevolle gebied De Schans bij Ouddorp. Op dil moment vinden hierover gesprekken plaats met de grondeigenaar. De vier hectare grasland op Goeree is vooral interessant voor weidevogels. "Deze ver werving verbindt de ringgracht rond het aardbouwkiindige monument De Schans met het natuurgebied de Koudenhoek van Staatsbosbeheer", vertelt .-\artsen. "Het is mooi dat de smalle strook natuur die enkele jaren geleden tussen de beide gebieden is aangelegd nu een stuk breder worclt." lu'ti rollage die de sfeer op de avond weergeeft. Boven van links naar rechts: leraren en leerlingen aan de slag tijdens de Bijhelqidz. Op de onderste foto's links de winnaars en rechts het vervaardigen van de 'koosjere' hapjes. (Foto's: Ah van der Veer) MIDDELHARNIS - "Soms is het best veel leeswerk, maar God spreekt op deze manier met ons, dus is het helemaal niet erg". Aldus een van de deelnemers aan het leesproject "Bijbe- llnEénJaar" van de Prins Maurits scholengemeen schap te Middelharnis. Door Ab van der Veer Godsdienstdocent Van Luik van de Prins Maurits besloot onge\eer ecu jaar geleden met een groep van 30 leerlingen de Bijbel in chronologische volg orde in één jaar helemaal te gaan lezen. "Leerlingen gaan door hele stukken achterelkaar Ie lezen de Bijbel beter in het verband verslaan". Met behulp van een Bijbelrooster lazen de leerlingen per dag gemiddeld zon drie hoofdstukken. Dit kost hun ongeveer een kwar tier tot een halfuur. Eén van de deelnemers, Floris van Gils uit Vwo-3, merkte datje door de Bijbel helemaal te lezen dingen ontdekt die je nog niet wist. Jochem Liigtenburg, eveneens uit Vwo-3 moest wel toegeven dat hij soms in het weekend nog gedeeltes moest inhalen om het roostei" 'bij te houden'. 'Ier afsluiting van het project organiseerde Van Luik vorige week donderdaga\'ond een Bijbelquiz voor de leerlingen, docenten en belangstellen den. Om te onderstrepen dat het lezen van hele, afgeronde Bijbelgedeelten belangrijk is opende Van Luik de avond met het laten zingen van alle verzen van Ps. 130. Drie deel nemers aan het project lazen vervolgens de gehele brief van Judas voor 'Quizmaster' docent Kaste lein toonde de zaal vooraf de envelop met de vragen dat als opschrift droeg: BBQ2010 ("ik dacht eerst dat het over een barbecue ging"). Na de aan wezigen erop gewezen te heb ben dat spieken bij 'zo'n quiz' natuurlijk niet kan, mochten de ongeveer 40 aanwezigen zich in de aula van de Prins Maurits buigen over 40 meer- keuze\ragen met als thema "Toekomstbeeld". De eerste vraag ging heel toe passelijk over de droom van Nebukadnezar en het beeld. Het antwoord op de vraag wie deze droom uitlegde bleek een van,de gemakkelijkste van de avond te zijn... De vra gen werden afgewisseld met fraaie animaties die de cleel- thema's, zoals toekomstbe lofte en toekomstperspectief beeldend inleidden. Sommige vragen riepen reacties op uit de zaal: "Welke profeet werd niet begraven?" Het antwoord moest zijn: Elia. Maar hoe zat het dan met Mozes, is hij begraven of in clc hemel opge nomen... Angeline Meijer uit Goedereede wilde na afloop direct weten of ze het bij het rechte eind had dal Psalm 150 eindigt met "Hallelujah". In de pauze werden de aanwe zigen getrakteerd opkoosjere' hapjes, met zorg bereid door mevrouw Van der Velde en een enthousiast team van vrij willigers en Vmbo-leerliiigen. Ondertussen werden de ant woorden door de aanwezige leraren nagekeken en maakte Van Luik van de gelegenheid gebruik om de leerlingen op te roepen zich alvast op te geven \oor het leesproject van vol gend jaar Deelnemers krijgen het dagboek "Our daily bread". Gerlinde Jongeneel en "Hrmara Toonen (beiden leerling uit Havo-4) besloten mee te doen aan de quiz om te testen hoe het er met hun Bijbelkennis voor staat. Ook hel Bijbel lee sproject spreekt hen aan, Ger linde: "Het is goed dat ze dit doen, anders kom je misschien niet verder dan snel een stukje lezen voor datje gaat slapen". Adeline Klijn uit Ouddorp bleek van de leerlingen de meeste vragen goed beant woord te hebben en kreeg daarvoor als prijs een mooi geïllustreerde Bijbelatlas. Bij de belangstellenden ging de prijs naar mevrouw Meijer die 32 van de veertig vragen goed beantwoord had. Maar wie zou het van de docenten het beste eraf gebracht hebben? Meneer Slootweg, meneer Guijt of toch meneer Westerhuis? Slootweg en Guijt bleken allebei een score \an 35 goede antwoor den te heliben en moesten \an de quizmaster daarom nog een 'listige' vraag beantwocjrden om te bepalen wie als winnaar uit de bus zou komen. Meneer Guijt wist de vraag "welk Bij belboek komt er voor het Bij belboek Nabuni?" (-Micha) als eerste goed te beantwoor den en werd daarmee ook de gelukkige bezitter van een Bij belatlas. Docent Van Luik dankte ver volgens een ieder voor de deelname en inzet en .sloot de avond toepasselijk af met de woorden van zendeling Moody: "We hebben de Bijbel niet gekregen om onze ken nis te vergroten, maar om ons leven te veranderen". Meer informatie over het Bijbe- llnEén]aar-project is te vinden op: www.bijhellezers.blogspot. com. Op www.eilandennieuws. nl staan nog meer foto's van de Bijbelquiz 2010. De dotterbloem. Foto: Riidi Terloirw. DIRKSl^-XND - Tot en met 27 december 2010 ligt op het gemeentehuis te Dirksland hel voorontwerp bestemmings plan Hart van Dirksland ter inzage. Ook via de gemeentelij ke website kunt u dit vooront werp inzien. Het is u wellicht niet ontgaan, dat de geplande 'hoogbouw' aan Achterdorp Wesl niet alom wordt gewaar deerd. Tot en met 27 december kunnen bezwaren of beden kingen hiertegen worden ingediend bij de gemeente. De stichting tot Bescherming van het Dorpsgezicht Goeree Overflakkee heeft hiertoe een conceptbezwaarchrift opge steld. L'iteiaard kan het con cept naar eigen inzicht worden aangepast. U vindt dit concept op www. hartvandirksland.nl Downloa den, ondertekenen en opstu ren! Heeft u geen internet? Belt 11 dan met J. Verbiest, Dirksland. 602927 en u krijgt uw concept per post toege stuurd. OUDDORP - Morgen, zater dagavond 18 december kan er weer 'samen gezongen' wor- tlen in het kerkgebouw van de Doopsgezinde gemeente aan de Dorpsüenden. De avond waar o.a. advents- en Kerstlie deren worden gezongen begint om half 8 en eindigt om half 9. Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op De editie van vandaag is de laatste vrijdagkraiit die in 2010 verschijnt. De komende edities zijn de Kerstkrant en de Oude- jaarskrant, welke verschijnen op respectievelijk de woens dagen 22 en 29 december a.s. (huis-aan-huis). De eerstvol gende dinsdageditie verschijnt op 4 januari 2011. Inleveren advertenties Inleveren van zakelijke adver tenties voor de editie van a.s. woensdag 22 december kan tot maandag 20 december uiter lijk 14.00 uur, familieberichten tot uiterlijk 16.00 uur SOMMELSDIJK - In onze edi tie van vrijdag 10 december stond een ardkel over de foto tentoonstelling over orgelbouw in de De Samaritaan. Hierin wordt melding gemaakt van de voorbereidingen van de heer Leetlaiig om een GD te maken waarop de door de firma Leef- lang gebouwde orgels zijn te beluisteren. In het artikel werd vermeld dat de orgels van de Hervormde Kerken van Stad aan 't Haringvliet en Middel harnis worden bespeeld door organist Rien Donkersloot. Dit is een vergissing want het orgel van de Grote kerk van Mid delharnis wordt bespeeld door Paul Kieviet. DIRKSL.'\ND - Gevaarlijke stoffen mogen over Goeree- Overflakkee vervoerd worden via een vaste route. Als het aan het Dirkslandse PvdA-raadslid Keuker ligt komt daar een ein de aan. Hij pleitte donderdag 9 december, tijdens de gemeen teraadsvergadering, voor een blokkade. "Géén gevaarlijke stoffen over Goeree-Overflak- kee. Dit is een eiland van rust en ruimte", aldus Keuker. Hij en onder andere VVD-raads- lid Driesprong waarschuwden voor toenemend (vracht)ver- keer, zeker na de realisering van de tweede Maasvlakte. Wethouder Koningswoud zeg de toe het punt in te brengen in de regionale stuurgroep ver keer. (Tekst: Kees van Rixoort) Knöps BV Longeweg 113 - 3145 KG Sommelsdijfc 0187 476767 AkkerdQOs BV Klooslervieg 2 4317 AL Noofdgouwe 0H1 401347 SOMMELSDIJK - Op de N 215 tussen Sommelsdijk en Dirksland vond woensdag aan het eind van de middag een ernstig ongeval plaats. p,i,ieji|/ertJii((M!<(w»WU5«fji(<'ttt«i(<M Even na 17.00 uur botste door nog onbekende oorzaak een personenwagen frontaal op een vrachtauto. De vrachtwagen raakte in de berm en de personenauto iverd ernstig hesdwdigd. De bestuurder moest door de brandweer uit de auto worden bevrijd. Hij werd vervolgens met de atnbulance naar het ziekenhuis gchraclit. Aanvankelijk werd ook de traumaheli nog gealarmeerd, maar dit alarm werd later weer ingetrokken. De bestuurder van de vrachtwagen hieef ongedeerd. De N 215 tussen Sommelsdijk en Dirksland bleef nog tot laat in de avond afgesloten. (Foto's Wim van Vossen Fotografie) KwliteiieSetV

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1