^Geld besparen en comfortabel wonen' campagne wordt ondersteund door de vier eilandeliike gemeenten Vrijwilligers Ouddorpse rommelmarkt in het zonnetje gezet Expositie werk cursisten Annette de Roo in Bibliotheek Tamelijk zacht weekend met 7-8 graden 60.000 euro voor projectplan 'Beleef het op Goeree-Overflakkee!' Kerstuitvoering Sempre Crescendo en Muziekschool Kerstzangavond Dirksland Cursus kunst geschiedenis Het weer van volgende week.. Problemen rond bemensing vuurtoren nog niet opgelost EiüvnDEn-riiEiJws Advies op Maat s 'g s r PA(;iNA6 VRIJDAC; 10 DECEMBER 2010 OUDDORP - Hierbij een foto van de spontane-vrijwillig(st)ers die hun medewerking hebben gege ven aan de rommelmarkten die in de loods van Bouwbedrijf v.d. Linde worden gehouden. Zij waren uitgenodigd voor een gezellig avondje. Het was spannend toen het bedrag van de opbrengst van het afgelopen jaar bekend werd gemaakt: 15.162,43. Het bedrag is ten opzichte van vorig jaar weer gestegen want toen was de totale opbrengst 12.556,03. Dit bedrag komt geheel ten goede aan diverse goede doelen, ledereen wordt bedankt voor het brengen en kopen van de spullen, ook de plaatselijke kranten en de VVV. "De reacties en de luaardering doen je goed, want je weet waar je het voor doet", aldus Lijnie van der Linde. Op zaterdag 18 december en woensdag 22 december 8.30 tot 12.00 is er weer rommelmarkt met nieuwe voorraad. DIRKSLAND - Op vrijdag 17 december woi'dt weer de traditionele kerstzangavond gehouden in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te Dirksland. Aan deze avond hoopt mee te werken: Jeugd- koor 'luventa' o.l.v. Jan Looij, Jongerenkoor 'Laudate Deum' uit Ridderkerk o.l.v. Wilhelm Groenendijk en het 'Dirkslands Mannnekoor' o.l.v. Frans Cornet. De avond begint om 19.30 uur, toegang is gratis. MIDDELHARNIS Op zaterdagmiddag 18 december is er in De Notenkraker aan de J. van Stolberglaan te Mid- delharnis een kerstuitvoe ring. Deze muzikale mid dag is gratis toegankelijk en wordt verzorgd door het jeugdorkest van de Koninklijke Fanfare Sem pre Crescendo en door de fanfare- en blokfluit- leerlingen van de Muziek school G-O. De instrumenten die bespeeld worden zijn bugel, trompet, saxofoon, slagwerk ende blok fluit. Juist voor kinderen en zeker ook volwassenen, die overwegen met muziekles sen te beginnen zijn dit prima momenten om 'in de keuken' van de muziekschool te kijken. Uiteraard rekent men verder ook op een ruime belangstel ling: de Notenkraker heeft genoeg plaats dus iedereen is meer dan welkom. Het jeugdorkest van Sempre Crescendo wordt gedirigeerd door docent André Leer en speelt aanstekelijke en vrolijke werkjes. Samen met de meer gevorderde blokfluitleerlin- gen spelen ze o.a. The Chi nese Puppet Theater en een Medley van kerstliederen uit Europa. Ook heeft André Leer als trompetdocent solostukken met zijn leerlingen ingestu deerd. Niet alleen de trompet, maar ook de saxofoon wordt solistisch bespeeld en de leer lingen worden hierbij gecoacht door hun docent Tom de Vette. De bijdrage van de fanfareleer- lingen is natuurlijk niet com pleet zonder een optreden van MIDDELHARNIS - Als afsluiting van het cursus seizoen 2010 exposeert een groep cursisten van Annette de Roo Atelier "In d'Egelantier, Mid- delharnis) hun werkstuk 'Het meisje met de parel' van Johannes Vermeer. Van dinsdag 7 december tot en met zaterdag 8 januari 2011 kunnen de werkstukken bewonderd worden tijdens de openingsuren van Bibliotheek Zuid Hollandse Delta aan het Kerkepad te Middelharnis. Het iraschilderen van dit schil derij is één van de opdrachten uit de derde vervolgcursus en heeft als doel het bestuderen van het zgn. clair-obscur in de schilderkunst. Clair-obscur is Frans voor 'hcht donker' en een manier van schildeVen waarbij vooral met licht- en donkereffecten wordt gewerkt. In een schilderij kun je ergens de aandacht op vestigen door het onderwerp in de spotlights te zetten, fel verlichten en de rest in de schaduw te laten. De cursisten hebben naar eigen kunnen en inzichten gepro beerd hier goed op te letten, en werden uitgedaagd hun schaduwpartijen flink aan te zetten om op deze manier een zo groot mogelijk contrast te krijgen tussen licht en donker Technisch gezien was dit een héle lastige opdracht. Het oorspronkelijke schilderij is in olieverf geschilderd, deze verf heeft als voordeel dat ze lang zaam droogt waardoor zachte overgangen makkelijker in elkaar kunnen worden geschil derd. Op de cursussen wordt met Acrylverf gewerkt en in tegenstelling met olieverf is dit juist een zeer snel drogende verf, die het vloeiend in elkaar schilderen van de diverse tonen en kleuren bemoeilijkt. "Al met al heeft het toch leuke resultaten opgeleverd. Een bonte verzameling van portret ten die het zeker waard zijn om gezien te worden. Ook al is iedereen uitgegaan van hetzelfde voorbeeld toch heeft deze opdracht geleid tot vele verschillende 'dames met parels'. Zo hebben ze vele ver schillende gezichtsuitdrukkin gen, weemoedig, pittig, brutaal etc. Een waar schouwspel om te zien, dus bent u in de buurt kom zeker even kijken", aldus Annette de Roo. Heeft u interesse in het volgen van een schildercursus, voor inlichtingen en aanmelden: Annette( Penninga) de Roo, beeldend kunstenaar en docente tekenen/schilderen, Atelier 'In d'Egelantier', Ring 126, Middel harnis, telefoon: 0187-487417, email: info@annettederoo.nl. Website: www.annettederoo.nl ^^g^iuziekidiool Goerec-Ovctfiokbe de slagwerkafdeling. Drie leer lingen van de nieuwe docent Sander Berkvens verzorgen een kort maar hevig intermez zo: er klinkt een Snare-etude, \ervolgens Last Christmas van Wham en afgesloten wordt met Jingle Bell Rock. Blokfluitisten Verder is ook de blokfluitafde ling van de muziekschool roy aal aanwezig. Niet minder dan 26 blokfluitisten laten van zich horen en de grote drijfveer achter dit alles is docente Elly Bakker. Allerlei kerstliederen uit diverse landen/werelddelen zullen de revue passeren en natuurlijk zal er op heel diver se manieren worden samen- gespeeld. Spannend is zeker ook het debuut van het jong ste blokfluitensemble, maar ze zien er naar uit! Vooral ook de afwisseling van de verschil lende soorten blokfluiten en de saxofoon en trompet zal veel boeiende klankkleuren opleve ren die het publiek en ook de spelers een fraai kerstconcert zullen geven. SOMMELSDIJK - Wijk- vereniging de Zwaluw aan de Sperwer 55 in Som- melsdijk organiseert een cursus kunstgeschiede nis: 'Griekse en Romein se mythologie in de beel dende kunst'. Ester Koet sier is de cursusleider. De cursus bestaat uit 3 onder delen: 1. 8 lessen over verschillen de kunstwerken met als onderwerp een verhaal uit de Griekse of Romeinse mythologie; 2. 1 gastles in relatie tot het onderwerp door Hanneke de Jong; 3. een excursie op eigen kos ten. De cursusdata zijn: 7, 14, 21 en 28 januari, 4, 11, 18 februari, 4. 11, 18 maart 2011. De cur sus wordt gegeven op vrijdag van 9.30 tot 11.30 uur. Kosten: 140.00 inclusief map, contant te voldoen op de eerste les; De cursus gaat door bij minimaal 10 aanmeldingen. Wilt u zich opgeven, meld u zich dan hefst vóór 20 decem ber aan per email of telefoon: Tel. 0187-486151 of email: estherkoetsier@hotmail.com Het 'meisje met de parelvan Annette de Roo. OUDDORP - Nog vóór het eind van het jaar zal worden geprobeerd een overleg te plannen tussen de directie Rijkswaterstaat Zeeland en het Bestuur Visserijvereniging Zuid- West over de problema tiek bemensing van de Post (vuurtoren) Ouddorp vanaf januari 2011. Op dit moment heeft, zoals Eilanden-Nieuws eerder berichtte, Rijkswaterstaat aangegeven dat vanaf het nieuwe jaar er onvoldoen de mankracht aanwezig is om de vuurtoren per manent, dat wil zeggen 24 uur per dag, te blijven bemensen. Vier van de zeven vaste medewerkers maken eind deze maand gebruik van de regeling Functioneel leeftijdsont slag. Het is duidelijk dat er op zeer korte termijn knopen moeten worden doorgehakt over de toe komstkoers van Rijkswa terstaat ten aanzien van de Ouddorpse Post. Door Jaap Ruizeveld Dit onderwerp lag maandag avond op tafel tijdens een tweede overleg op de locatie Neeltje Jans bij Rijkswater staat en vertegenwoordigers van belanghebbende instel lingen. Door het slechte weer was de opkomst op deze mee ting gering. Wel zijn er over en weer contacten uitgewisseld. Beslissingen wachten op de uitkomst van het vervolgover leg en afstemmingen die nodig zijn richting het ministerie. Pas dan wordt helder hoe de kern taken alsmede de extra service verlening voor scheepvaart, visserij en toerisme Post Oud dorp ingevuld zouden kunnen worden en of er mogelijkhe den zijn voor aanvullende inzet vrijwilligers. Een heikel punt is wellicht ook of Rijkswaterstaat nog voor het eind van het jaar technische aanpassingen en of voorzienin gen (link met post Wemeldinge) gereed zal hebben. Een over bruggingsperiode van enkele maanden, vóór een invoering van een nieuwe bezettings- vorm, is niet ondenkbaar. We beleefden de ijzigste decemberstart in meer dan honderd jaar tijd. In Engeland was het nog kouder en na de Kleine Ijstijd was het daar niet meer zo gruwelijk koud geweest begin december IJselijke berichten dus allemaal en dat nota bene m een tijd waarin het alleen maar warmer lijkt te worden. De vraag rijst steeds vaker of het steeds maar weer gepropageerde verhaal van de opwarming wel unaniem als juist bevonden kan en mag worden. Meer en meer tegengeluiden doemen op en de aanname (klakkeloos) van de opwarming lijkt met meer zo vanzelfsprekend als aanvankelijk werd gepredikt. Na een koude start van deze week, zijn we inmiddels begon nen aan een zachtere fase. Een hogedrukgebied nabij Ierland geeft thans een door staande, aanlandige en antiwinterse noordwestenwind, het weekend incluis. De Noordzee is weliswaar flink afgekoeld na de kou van de afgelopen periode, maar het zeewater is nog steeds relatief mild met 8 graden. Dat zijn ook zo ongeveer de te verwach ten middagtemperaturen op de Eilanden richting en in het weekend. Immers de lucht vanaf zee bereikt ook onze con treien en koelt misschien nog iets af boven het nog koude landoppervlak richting binnenland, maar veel is dat niet. Overigens is er betrekkelijk weinig zon in het Zuid-Hollandse land de komende dagen. De nachtvorst verdwijnt tijdelijk, hoewel de kans op opvrie- zing (koude grond) wel blijft bestaan in de donkere uren. Meestentijds blijft het droog tot en met het weekend, hoewel een verdwaalde Noordzeebui, of wat langduriger regen op vrijdag, nog wel kan binnenlekken. Een vooruitblik richting volgende week leert dat ons weer winterweer wordt voorgeschoteld. Zeer koud wordt het nog niet eerst, maar we zien opnieuw wintervriendelijke ontwikkelingen gepresenteerd worden. De druk boven Noord-Europa stijgt flink en de kans op een herhaling van (koude) zetten is tamelijk groot te noemen. Vanaf maandag daalt de temperatuur weer gestaag. Het is niet uitgesloten dat we wederom een situatie gaan krij gen zoals exact eenjaar geleden, dus met flink wat kou en sneeuw. Zouden we nu opnieuw gaan afstevenen op de zo vurig gewenste witte Kerst, net zoals een jaar terug? Het zou best eens kunnen! Bel de weerprimeurlijn eens op 0900-1234554. Weerman Mare Putto GOEREE-OVERFLAK- KEE - Het projectplan 'Beleef het op Goeree- Overflakkee!' is gehono reerd met een bijdrage uit de Innovatieregeling Mooi Nederland vanwege zijn innovatieve karakter en voorbeeldwaarde. Met dit projectplan gaan het Intergemeentelijk Samenwer kingsverband Goeree-Over flakkee (ISGO) en de provin cie Zuid-Holland de uitdaging aan om de functies toerisme en duurzame energieopwekking met elkaar te verbinden. Het spanningsveld daarbij is het bewaren van de eigen identiteit van het eiland (ruimte en open landschap) versus het inpas sen van toekomstige duurzame energieopties (windenergie, zonne-energie, bio-energie, getijdenenergie). Het ISGO, dat werkt voor de vier gemeenten op Goeree- Overflakkee, heeft de aan vraag voor een bijdrage aan dit project opgesteld in nauwe samenwerking met de provin cie. Daarbij zijn ook externe partijen betrokken geweest, zo^Is de Rabobank, VEERO en Deltawind. Het projectplan bestaat uit: een ruimtelijke en land schappelijke studie naar de impact van energiebespa ring en duurzame energie op Goeree-Overflakkee een analyse van potentiële lokale initiatiefnemers een onderzoek naar de beleving van duurzame energie door inwoners en toeristen een onderzoek naar de attractiewaarde van duur zame energie (Dat moet leiden tot con crete projectideeën en mogelijk een consortium die de uitvoering op zich wil nemen.) een samenvattend docu ment voor bestuurders en initiatiefnemers (Het project zal inzicht en kennis genereren als onderbouwing voor bestuurlijke keuzes. Tevens moet het politieke drempels wegnemen. Het geeft bestuurders onder bouwing om goede keu zes te maken, met oog voor de ruimtelijke kwa liteit en passend bij het eiland. Onafliankelijk van de politieke kleur zouden de bestuurders met de resultaten van dit project dezelfde richting kiezen.) willen poten- op het Zowel bewoners als tiële initiatiefnemers eiland worden geïnformeerd betrokken en gestimuleerd. De samenwerking tussen de lokale overheid op het eiland en de provincie is reeds goed. Door daar de lokale partners aan toe te voegen (toeristische sector, energiecoöperaties, etc.) ontstaat een nieuwe, stevige vorm van samenwerking op Goeree-Overflakkee. Op het eiland wordt reeds gesproken over een lokaal innovatieplat form, dat met dit project defi nitief kan worden opgericht en bijvoorbeeld gebruikt kan wor den als klankbord. Meer informatie over de inno vatieregeling op: http://www. rijksoverheid.nl of http://wwu<. sentemovem.nl/mooinederland. Wilt u besparen op uw in jaar uit*honderden euro s verwarmingskosten, maar op de verwarmingskosten denkt u dat gevelisola tie te veel kost? Lees dan verder. Want veel huizen hebben een spouw. Het isoleren daarvan is niet duur en levert u snel veel besparingen en comfort op. Als de spouwmuren nog niet zijn geïsoleerd, kunt u deze als nog laten na-isoleren. Uw huis wordt dan een stuk behaaglij ker. U heeft minder last van koude plekken en warmtever lies via de muren. Dat scheelt veel aan stookkosten. De investeringskosten vallen mee: voor een hoekwoning moet u bijvoorbeeld denken aan zo'n 1500 tot 2000 euro. Die kos ten heeft u er snel uit, want in dit voorbeeld bespaart u zo'n 450 euro per jaar aan verwar mingskosten. Binnen 5 jaar is de investering dus terugver diend. Daarna bespaart u jaar Een gemiddelde woning kan 500 m3 gas per jaar besparen door spouwmuurisolatie. Dit is ongeveer 20% van de ener gierekening. Opvallend is dat een kwart van alle bestaande woningen nog een ongeïso leerde spouwmuur heeft. Het vullen van de spouw met isolatiemateriaal duurt maar één dag, en u heeft er zo goed als geen hinder van. Alles gebeurt aan de buitenkant van uw huis. Alleen het boren van de gaten waardoor het isolatie materiaal naar binnen wordt gebracht, kan wat geluidover- last geven. Spouwmuurisolatie had in de jaren '70 en '80 niet zo'n goede naam, omdat er wel eens fouten werden gemaakt bij de na-isolatie. Daardoor kon den vochtproblemen ontstaan. Van die fouten is geleerd. Een gecertificeerd isolatiebedrijf controleert de spouw vooraf, en ook het voegwerk, dak en goten en natuurlijk de gevel zelf Zo nodig worden eerst reparaties uitgevoerd. Let bij een geïsoleerd huis altijd extra op de ventilatie. Een geïsoleerd huis moet goed geventileerd worden door bijvoorbeeld continu roosters of een boven- raampje open te laten staan. Wilt u deskundig advies over energiebesparing in uw woning en over spouwmuurisolatie, kijk dan op www.isoleerjes- pouw.nl. In de buurt zijn meer dere bedrijven die u kunnen helpen. Thermecon is gespe cialiseerd in na-isolade. Wilt u de werkzaamheden zelf uit voeren? Imabo Esselink levert isolatiematerialen. Als u aan de slag gaat is het verstandig in kaart te brengen wat u nog meer kunt doen. Maatwerkad viseurs AMBIN en Bouwkun dig Advies Tekenburo Flak- kee kunnen u vertellen hoe u uw energieverbruik en comfort verder kan verbeteren. Wilt u zelf u energie opwekken? Installatiebedrijven Sprong en Van Damme installeren onder andere warmtepompen en zonneboilers (voor warm water) en Duurstroom instal leert zonnecellen (voor elektri citeit). De campagne Deze campagne is onderdeel van Meer Met Minder. Op Goeree-Overflakkee wordt de campagne ondersteund door de gemeenten Dirksland, Goedereede, Middelharnis en Oostflakkee, het ISGO en Bouwend Nederland afdeling Zuid-Holland Zuid. Doel van de campagne is het realiseren van energiebespa ring en duurzame energie in de bestaande woningbouw op Goeree-Overflakkee. Neven effect zijn verlaging van de woonlasten van bewoners en meer comfort in hun wonin gen. De campagne richt zich op particulieren. De nadruk ligt op maatregelen aan en in de woning (o.a. dubbel glas, dak isolatie, nieuwe CV-ketel, zonne- boiler en tochtstrippen). A h V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6