Gymnastiekvereniging Sport Staalt Spieren: 75 jaar jong OUDE DOOS Vervolg' verhaal RAAD DAADl UIT DE Uitslagen Damvereniging Denk en Zet Auto te Dirksland op de kop over sloot EN It Kerstmiddag 55 in Oude-Tonge EIUVnDEII-IIIEUWS MET ^**^*a» iS^ MIUEU EN VUURWSKK VROEGS KERST AMERIKAANSE SINT HET JUISTE MIDDEN Aanbod: Sint bezoekt kinderen Voedselbank Goeree-Overflakkee PAGINA \RIJDAG 10 DECEMBER 2010 T^ÏWH' ■MÊ' ^rjA^ vraag-- en anlwoordmbriek slaat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos- gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Niemus, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. elk gerecht midden op de bak plaat te staan, teneinde te voor komen dat de ene zijde te veel en de andere te weinig hitte van de branders ontvangt. Een cake zou dan aan een zijkant kunnen aanbranden. 'Midden in de oven' betekent echter, dat de bakplaat niet te hoog of te laag, maar wat hoogte betreft precies in het midden in de oven moet worden geschoven. lliie sledil milieu 'f hel Met lijlil wrl (,f iiv ieder jaar de ke.rstartilielen eerder in de umilteh zijn. Waarom toch^ Antwoord: Dat ook de winkels in ons land al ver voor Sintei- klaas omgetoverd worden in een kerststennnitig is eenvou dig te verklaren. In de drukke decembermaatid is het vooi winkeliers eigenlijk te veel werk om de winkel en etala ges twee keer te moeten ver anderen. Daarnaast worden er met .Sinterklaas steeds meer kerstartikeleii als geschenk ver kocht. Ook de populariteit van hel keisishoppen in het bui tenland is voor winkeliers in Nederland een reden om niel te laat met de kerstverkoop de beginnen. Kerstversieringen zijn zo steeds meer december- en nu ook al november versieringen geworden. De Anieiikaiiiisi' 'Saiila Claus'lijk! qua. iiaaiii i'eidachl Teel op onze Sinterklaas. Is er een verband? Antwoord: Na de ontdekking van Amerika vestigflen zich veel Nederlanders aan de Hudson, in en om Nieuw-Amsterdam en Ha(a)rlem. Daar zagen andere imniigranlen onze .Sinterklaas rijden en kleine pakjes rond brengen. Als het sneeuwde werd er een slede bij gebruikt. Prompt organiseerde een aan tal Engelse kolonisten er hun eigen pakjesavond, vlak voor Kerstmis, en ze lieten vrienden en verwanten verrassen door een 'Santa Glaus' die ook een rode mantel kreeg en met een zak vol kleine geschenken in een arrenslee rond reed. Die vondst kreeg zo veel navolging, dat htm '.Santa C:laus' geleide lijk als kerstman de rest van Amerika en daarna ook VVest- Einopa veroverde... .Als je Toli^eiis hel mepl een gerecht midden in de oven tniiel plaatsen, wordt er dan bedoeld midden op de hakplaal, of rpia luiogle midden in de (ivenf Antwoord: Bij hel bakken dient Antwoord: Vinirwerk bestaat uit een omhul.sel (vaak papier) en een mengsel van chemische stoffen. Na ontsteking reage ren deze chemische sloffen met elkaar waardoor energie vrijkomt, wat te hoicn is aan een knal of te zien door aller lei kleuren. Vooral de stollen die na het afsteken overblij ven zijn belastend voor het milieu. Knalvuin-werk bestaat voor meer dan tachtig procent uit papier en voor de rest uit chemische .stoffen. Dit mengsel van chemische stoffen wordt buskruit genoemd, en heeft al honderden jaren dezelfde .samenstelling. Siervuurwerk bestaat voor ongeveer zestig procent uit karton, kunststof klei en of hout. De rest is een chemisch mengsel, de helft is buskruit en de andere belli zijn de chemfsche stoffen die de kleuren veroorzaken. Deze chemische stoffen variëren, afhankelijk van de kleuren en vormen die het viuirwerk moet krijgen. Vaak bevatten ze meta len. Aluminium, magnesium en lilaniimi voor helder licht, houtskool en ijzerdeeltjes voor een goudkleurige vonkregen en natrium voor geel. MIDDELHARNIS - Bij de Damvereniging Denk en Zet werden maandag 6 december de volgen de wedstrijden gespeeld: (jïoep 1: W'. V'roegindeweij-A. \'erolme 0-3 M. Klink-.A.van der Veer 1-1 F. Hermelink-H.H. \'eiolme 3-0 I. Mackloet-j.A. Dekker 1-1 (iroep 2: A. Jelier-B. du Pree 3-0 J.Jordaan-W. Stolk 3-0 M. Mcijer-A. Jelier 0-3 S. Maliepaard-C. Polder 3-0 S.W. Keijzer- B, du Pree 3-0 H. Keuvelaar-R. Jacobs 0-3 J..\. Nipius-C. Admiraal 0-3 Vanwege het weer moesten verschillende spelers verstek laten gaan. Maar zij die er waren, gingen er eens extra voor zitten. Vroegindeweij deed een ver keerde afruil. Dat kostte hem aanvankelijk een stuk, tenslotte de partij. Klink en Van der Veer speel den een uitermate boeiende partij. Het zag er even naar uit dat \'an der \'eer met de winst zou gaan strijken. Hij kwam een schijf voor, maar Klink verdedigde zich heel dapper en het werd remise. H.H. \'erolnie zat tegenover Hermelink en dan weet je de uitslag al van te voren. Het ging al gauw mis. Mackloet en Dekker, de top pers, gaven elkaar geen stro breed toe. In een fascinerend eindspel draaide het uiteinde lijk op remise uit. Jelier had niet zo erg veel moeite met Du Pree. Jordaan heeft nog geen enkele partij verloren. Bij Stolk knab belde hij schijf|e voor schijfje weg. Meijer gaf zijn partij, waarin hij veel beter stond dan zijn tegen stander, op het laatst zomaar weg. Hij verkeek zich. Keijzer doet het ook weer best. Nu was het Du Pree die daar van de dupe werd. Het wordt spannend in de kopgroep van afdeling 2. Jacobs won van Keuvelaar. Laten we maar niet vragen: liüê! Admiraal haalde bij Nipius drie puntjes weg. Dat deed hij knap. De Plaatselijke Commissie van Oude-Tonge organiseert voor alle 55-plussers van Oude- Tonge op woensdag 22 decem ber a.s. een gezellige kerst middag met aanvullend een luxe broodmaaltijd. De mid dag begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het Info- centrum, Bernhardstraat 27 in Oude-Tonge. Deze middag zal het kinderkoor De Regen boog optreden. De kosten zijn 10,00 per persoon. Er dient vooraf 2,50 betaald te wor den. U kunt zich opgeven t/m 20 december. Voor meer info of opgeven kan via: 641344. NIEUWE-TONGE - Gym nastiekvereniging s.s.s. bestaat dit jaar 75 jaar. Een feit om even bij stil te staan. Voor een kleine vereniging in een tamelijk klein dorp is het niet een voudig leden te binden en steeds voor iedereen de juiste mogelijkheden te bieden. "We proberen in te haken op nieuwe trends. Natuurlijk is gymnas tiek nog steeds dé sport die alle basisbehoeften van bewegen naar voren brengt, maar we proberen het gewoon af en toe in een nieuw jasje te geven", aldus de leiding. Veel aandacht van de kinderen tijdens een onlangs gehouden aclivileitenmiddag. Het beeld van de traditionele verenigingssporter is veran derd. Meer en andere groepe ringen uit samenleving gingen sport beoefenen. Zij brachten hun verschillen mee. Daarom is het ook de taak van de gyni- nastiekvereniging om met een veelheid en verscheidenheid aan activiteiten in te spelen op deze verschillen. Daarnaast moeten er zodanige omstan digheden worden geschept, dat al deze mensen op een plezierige, zinvolle wijze en op eigen niveau hun sport kun nen beoefenen. Minstens een half uur per dag bewegen is het advies wat men van alle kanten te horen krijgt. Van peuter tot 55 plusser kan men bij S.S.S. terecht. S.S.S. biedt recreatie gymnastiek voor jong en oud, volleybal en dans voor de jeugd en voor de dames een gemengd uur tje aerobics,steps, b.b.b. en zumba. Omdat het dit jaar een feestjaar is bij S.S.S. heeft men naast de normale extra's, zoals een spelmiddag en wedstrijd jes nog meer leuke activiteiten gehad. Deze activiteiten waren zowel toegankelijk voor leden als niet-leden. Zo heeeft men een extra spel middag voor de jeugd inge last, voor de ouderen was er een zeiltocht op de klipper Mathilde, voor alle leeftijden was er een airtumbling baan ingehuiud en nu als klapper op de vuurpijl was er voor alle basisschoolleerlingen een pop pentheater. Het bestuur nodigt iedereen uit om eens kennis te komen maken met gymnastiekvereni ging S.S.S. Er is het volgende lesaanbod: Maandag 15.30 uur tot 16.30 uur peuter vanaf 3 jaar groep 1 en 2 16.30 uur tot 17.30 uur meisjes groep 3 en 4 17.30 uur tot 18.30 uur meisjes groep 5 en 6 Dinsdag: 18.00 uur tot 19.00 uiu' jon gens vanaf groep 3 19.00 uur tot 20.00 uur meisjes vanaf groep 7 20.00 uur tot 21.00 uur dames recreatief Woensdag; 13.30 uur tot 14.30 uur S.S.S. Swingt 20.00 uur tot 21.00 uur dames vanaf 14jaar (die de gymsport nog graag fanatiek beoefenen) Donderdag: 18.45 uur tot 19.45 uur jeugd- vollevbal 20.OÓ uur tot 21.00 uur aero bics, steps, b.b.b., zumba Veel ouders ervaren het als prettig dat de kinderen op het eigen dorp kunnen spor ten en zelf gaan ze ook steeds meer inzien dat Nieuwe Tonge in bloei moet blijven. S.S.S. beschikt over vakkundige en gediplomeerde leiding, die het voor S.S.S. mede moge lijk hebben gemaakt om de 75 jaar te halen. "Een vereniging kan alleen draaien door gemo tiveerde leiding en bestuur ders, maar bovenal hebben we gezellige en enthousiaste leden nodig. Allen die dit moge lijk hebben gemaakt, namens S.S.S. bedankt.", aldus het bestuur. DIT KIEKTE ONZE FOTOGRAAF 45 JAAR GELEDEN In de rubriek "Uit de oude doos" plaatseti. wij elke vrijdag een foto plaatsen uit een Eilanden- Nieuws dat 45 jaar geleden in die zelfde week verschenen is. Oud hoofd-redacteur Aart Grin- wis en zijn broer Wim Grin- u'is hebhen hien'oor een keuze gemaakt uit hel rijke (fotojverle- den van hel Eilanden-Nieuws. Wie een bijzonder verhaal bij de foto heeft of wie deze foto digi taal wil hebben kan ciit melden bij de redactie via email: redac- ti.e@eilandennieuws.nl of 0187- 471021. Hieronder ook het artikeltjee dat hij de foto van deze week hoort. Het artikel was geplaatst in de krant van dinsdag 7 december 1965. Mevr. wed. Kik, inwonend bij de fam. C. van Ast te Melis sant is vrijdagmiddag met de personenwagen van dhr. Van Ast geslipt en op de kop over een sloot terechtgekomen. Het ongeluk gebeurde op de Boezemweg te Dirksland; de bestuurster die in de auto 3 kinderen meenam, slipte, de Hagen sloeg in de berm over de kop en rolde als een brug o\'er de sloot voor de woning \an de fam. Buth. Mevr. Kik klaagde over pijn in haar zij, de kinderen kwamen er zon der verwondingen al. Op de foto is te zien hoe de auto, een Ford Cortina, geha vend werd. MIDDELHARNIS - Zater dag 4 december werd een klein doel van de Stich ting Omloop Goeree Overflakkee tot uitvoering gebracht. Een Sinterklaas middag voor de kinderen van de Voedselbank Goe ree Overflakkee. De kinderen en hini ouders, vergezeld met 3 zwarte pieten, werden door een touringcar van Contikiholland gebracht bij Pannenkoekenhuis Lunchroom 't Majoortje te Middelharnis. Binnen lagen de kleurplaten en natuurlijk veel pepernoten al klaar. Maar toen de kinderen net een plekje gevonden hadden raakten de pieten in paniek. "Sinterklaas is kwijt! Sinterklaas is kwijt!" "Hij zou hier al zijn!" De pie ten en de kinderen zochten o\eral in het gebouw; onder de tafels, in de kast, in de keuken, maar ze vonden hem niet... Toch maar even in de kelder kijken, en ja hoor daar was Sinterklaas met de hoofdpiet. Ze waren een klein beetje de weg kwijt geraakt. Eenmaal boven aangekomen konden de kinderen toch nog genieten van de aanwezigheid xan de Sint. Er werden mooie liedjes gezongen en natuurlijk kreeg iedereen een mooi cadeau wat bij zijn of haar leeftijd paste. Na het vertrek van de Sint en pieten werd iedereen nog eens extra \erwend met een heer lijke pannenkoek. De kinderen gingen voldaan en met mooie cadeaus naar huis. "Kortom een "cslaayd doel \an de Omloop 2010 in samenwer king met 't Majoortje, speel goedwinkel Weg Weg en de Voedselbank," aldus de organi satie -113 20. HOOGTIJDAGEN In ieders leven komen hoogtijdagen. Ook in dat van Gartjan, de bovenmees- ter van de School met de Bijbel te Cray- estein. Hoogtijdagen, waarin zijn ziel juicht en dicht. Want is zijn hart niet een zaal vol muziek, wanneer liij zijn Maartje de kerk inleidt, waar hun huwelijk voor Gods aangezicht door Gods dienaar, door God Zelf wordt ingezegend. Is het niet de God van hun beider leven. Die zegenend Zijn Vader handen over hun gebogen hoofden geheven houdt, als zij, neeigeknield in opperste wijding hun samenleven begin nen met Hem? Spreekt Hijzelf niet tot hen op hun innige belijdenis: aangaande ons en ons huis, wij zullen den Heere dienen: Ik zal met u zijn tot in eeuwig heid? En is het niet Zijn genade, die hen toezingt in de jubel der gemeente: De Heer zal u steeds gadeslaan, opdat Hij in gevaar, uw ziel voor lamp bewaar; de Heer 't zij a' in of uit moogt gaan, en waar g' u heen moogt spoeden, zal eeu wig u behoeden? En zijn bij God niet alle dingen mogelijk? Gartjan en Maartje: twee zielen vloeien ineen als twee stromen in één bedding. In haar ogen leest hij de innige genegen heid xan de sterke, fiere en fijn-xoclende dochter van Agines. In zijn ogen leest zij de triomf van hem. die haar verworven heeft na moeizame xvorsteling als een kostbaar kleinood. Het is de overwin ning der waarachtige liefde. Is er geen juichen in zijn hart, als hij haar voeren mag in de vesting van wie eenmaal de vij and zijner ouders was; de vijand, omdat die ouders slechts bestaan konden uit de erkenning van God als de Opperste Sou- verein over hun leven? De vijand heeft de wapenen gestrekt, omdat de zachte kracht der liefde groter was dan zijn har de haat. Hij heeft zijn dochter geschon ken aan de kreupele, maar standvastige zoon van Willem Tromp en Annemie. Een ogenblik talmt het leven op zulk een hoogtijdag. Dan gaat het weer voort in de altijd eendere gang. Voort naar een andere hoogtijdag. ,Als Gartjan en Maartje ruim een jaar getrouwd zijn, wordt er een dochter bij hen geboren. Jans heet ze. naar Maartje's moeder. Weer is in beider ziel de vreug de groot. Weer zingt het lied der levens blijheid hoog in beider hart. Nu mogen ze een klein leven opvoeden en vormen tot een groot le\en \oor God. En weer komt er een hoogtijdag in Gart- jans leven. De zomer heelt zijn bloei volbracht. Natuur heeft haar belofte van mei gehouden. Zwaar en rijk hebben de bomen gedragen. De \rucht is gerijpt, gestoofd door gouden septemberzon. Oktober is gekomen. De mens heeft de rijpende vrucht \erzameld en blijde in schuur en op zolder gediagen. God is goed, looft Hem tezaam. Hij geeft, dat de uitgang \'an de morgen en van de avond juicht. Een hoogtijdag in het leven van meester Tromp, twintig oktober. Reeds vroeg in de morgen, het donker gewaad van de nacht ligt nog loodzwaar op de rivier, is hij opgestaan. Hij heeft zijn trouwpak aangetrokken, de geste ven w'itte borst en het boord met hoge leugels aangelegd, waarbij Maartje hem een handje heeft geholpen; hij heeft even in de krib in de bedstee gekeken naar zijn slapend dochtertje; toen heeft hij Maartje goedendag gekust. Hij ging een grote reis ondernemen, helemaal naar Amsterdam, En hoewel hij van avond weer thuis hoopt te zijn, een grote reis bleef het. Hij is naar het station gelopen, een klein half uur door de donkere, druilige mor gen. Hij is met de trein naar L'tiecht gegaan en toen naar .\msterdam. Daar heeft men hem de Nieuwe Kerk gewe zen... N'u zit hij daar in het koon hij de dorps schoolmeester, tussen de anderen, man nen met namen, die voor hem en dui zenden in den lande de recente geschie- i-lenis belichamen, de geschiedenis van tie strijd van het ont\\akend volk, de geschiedenis van de strijd tegen het 'ver draagzame' liberalisme, tegen rationalis me, modernisme, marxisme en andere -ismen meen Daar zit hij. Jhr Mr De Savornin Lob- man, de Bossche rechter, die hij reeds kent van het Volkspetitionnement. Daar zit Jhr Mr Elout van Soeterwoude, de leerling van Bilderdijk, de in de strijd vergrijsde met het milde, oude gelaat; de man, die het woord voerde bij de aan bieding van het petitionnement in Apel- dooi n en die door de Koning aan zijn tafel genodigd werd. Daar zitten ze, Willem Ho\y, de ziel van Patrimonium, de jonge beweging van het ontwakend deel der christelijke werklie den, Mr Keuchenius, de man, die twee jaar geleden met grote meerderheid van stemmen door het district Gorinchem, zo dicht bij Crayestein, naar de Tweede Kamer werd afgevaardigd, om daar de strijd voor de School met de Bijl^el voort te zetten; Keuchenius, die, toen in Indië verblijvende, op de roepstem van zijn antirevolutionnaire vrienden in het moederland kort en kloek telegra fisch antwüoidde: Elected I submit, als ik gekozen word, kom ik; en hij kwam, de oude wapenbroeder van Groen van Prinsterer. Daar zitten ze. baron Van Boetzelaer \an Ltrecht, Ds Felix uit dezelfde stad, Dr De Hartog van Rotterdam en Seefat, de strijder voor de christelijke werklieden, van .\msterdam. Daar zit ook hij. Dr Kuyper, de leider van het ganse ontwakende volk, dat weer naar de Gereformeerde beginselen leven wil in Kerk, Staat en Maatschappij; Dr Kin per, de man met de tien hoofcien en honderd armen; de man. die letter lijk ieder terrein van actie van het ont wakend christelijk volksdeel kent en bestrijkt en daarop leiding geeft; de man van de schoolstrijd en de reorganisatie- strijd in de Hervormde Kerk; de politi cus en stylist; de meeslepende redenaar; de geweldige in het debat; de man, die onvoorwaardelijk buigt voor het gezag van de Schrift; de man, door wiens leven maar één rechte lijn loopt: de dienst van God; de man, die de oude Bijbel weer de ereplaats gaf in school, in huis, bij het godsdienstonderwijs; de man, die gelo vig als een kind, ootmoedig buigt voor Gods Woord; de veldheer, die het ganse terrein van de strijd overziet en in zijn Standaard en Heraut de moedelozen opbeurt, zijn strijders aanvuurt; de man, die de voorspelde nederlaag weet om te zetten in overwinning. Daar zit ook hij. Dr Hoedemaker, die om hoogleraar aan de Vrije Universiteit te worden, emeritaat heeft aangevraagd als predikant te Amsterdam; Hoedemaker, de begaafde, diepe kenner van het Oude Testament vooral; Hoedemaker, de onbegrepen denker; de man, die wars is van ieder conflict in de kerk en die daar om op de duur in conflict moet komen met een voiksleider als Dr Kuyper. Vurig heeft hij. Dr Hoedemaker, de Vrije Universiteit begeerd en gisteravond heeft hij de wijdingsrede in deze zelfde kerk uitgesproken naar aanleiding van de tekst uit het eerste boek van Samuel: "En er werd geen smid gevonden in het ganse land van Israël". (Wordt vei-volgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5