'Nieuwe regel toewijzing huurwoningen zal ook op ons eiland inslaan als een bom' Provincie treedt op als windmakelaar en regisseur voor Goeree-Overflakkee Grote boerderijbrand aan Oudelandsedijk Vernieuwde website streekarchief Gemeente koopt Fordgarage- opstallen apijontóetemoiv 83e jaargang Nr. 7971 Vrijdag 10 december 2010 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Kerstviering Kinderkoor H.D.G. De Canon van Goeree-Overflakkee Intventarissen online Bijl aan de wortel 'Windturbines zullen profiel van milieuvriendelijk eiland uitstralen Zienswijzen Inspraakreactie Gelimiteerd betoog Vraagtekens WEERBERICHT DORPEN FLAKKEE a ikeidi SOMMELSDIJK - Het kiiulfi kooi' van de stich ting IIDCi houdt zater dag 1 1 december jaarlijk se kerstviering, waarvoor een ieder wordt uitge nodigd. Dit jaar wordt er niet in de Lucaskapel gezongen maar in de Hervormde Kerk van .Sojnmelsdijk. De aan vang van de viering is 19.()()uur Het Streekarchief Goeree- Overflakkee bestaat nu zes jaar. Bij de oprichting van deze archiefdienst is een website online gegaan. Deze site had beperkte mogelijkheden. Daarom is enkele maanden terug besloten de website aan te passen en deze voortaan regelmatig met informa tie aan te vullen. Belang rijkste toevoegingen zijn de mogelijkheden om op eenvoudige wijze foto's te plaatsen, een forum waarin allerlei zaken met betrekking tot de geschie denis van Goeree-Over- flakkee kunnen worden besproken en iets unieks: een historische Canon voor Goeree-Overflakkee. Hel slreekarcliief Ijeheert naast een groot aantal archie ven ook enkele collecties niet bceldiiialeriaal. Zo is er een verzameling ansichtkaarten per dorp en toto's van aller lei gcheurleiiisseii. waaronder veel kraiiteiilolo's. Daarnaast besdiiki het streekarchief over veel lopogralische kaarten. Via de website zal een deel van de collectie worden getoond. Op dil moment is een selectie van de ansichtkaarten te zien en lolo's \'an de winter van l'.KÜi. De albeeldiiigeii zullen steeds wolden aangevuld, dus zet de site van het streekaichiel onder nvv favorieten. In 200() verschijnt de (^anon \,ui Nederland, die met ingang van 2009 in het onder wijs wordt gebruikt. De canon bestaat uit 50 'vensters' die s.imen een overzicht bieden van 'wat iedereen in elk geval zou moeten weten van de geschiedenis en cultuur van Nederland'. In 2010 heeft hel streekarchief voóv het onder wijs de Canon van C.oeree- Overllakkee ontwikkeld. In vensters worden de belangrijk ste histori.sche feiten van het eiland verteld. De canon is zo gemaakt, dat de beschrijvingen per venster kunnen worden uitgebreid met een 'verdie ping'. Hel is ook de bedoeling, dat de inventarissen van de archie ven straks online te raadplegen zijn. Zij zullen fasegewijs aan de site worden toegevoegd. Oni de twee, drie maanden zal er een nieuw thema centraal staan. Het huidige thema is de winter van 1963. Een deel van de foto's van deze streng ste winter van de vorige eeuw is te zien. Hel streekarchief ivil met de site u een indruk geven van de col lectie van het archief en tevens informatie over de historie van Goeree-Overflakkee verschaf fen voor jong en oud. Kijkt u op iinvw.streekarchiefgo.nl OUDDORP - Leegstaande huurwoningen door demo grafische krimp (minder bewoners) zijn op Goeree- Overflakkee nog niet aan de orde. De voortschrij dende 'gezinsverdunning' zorgt voorlopig nog voor voldoende huurders, ook als de totale eilandbevol king zou afnemen. Toch zou er wel eens leegstand kunnen ontstaan, aldus de zes eilandelijke woning corporaties. De dreiging komt vanuit Brussel. Door Kees van Rixoort Per 1 regel januari 201 1 geldl de dat huurwoningen mei een liutir tot 652,32 euro per maand vrijwel alleen nog ver huurd mogen worden aan woningzoekenden met een huishoudinkomen van maxi maal :i3.(')14 euro per jaar VN'oningzoekenden die meer verdienen komen niet meer in aanmerking voor zo'n 'goedkope' huurwoning. De woiiingcorporalies hebben 10 procent speling. Van elke tien opnieuw verhuurde wonin gen mogen ze er één toewijzen aan een woningzoekende met een jaarinkoiiieii dat hoger is dan .'):i.(ill euro. Het zal hier doorgaans gaan om men.sen die urgent behoelte hebben aan woonruimte, bijvoorbeeld omdat er een medische nood zaak is ol omdat hun huidige huurwoning wordt gesloopt. De nieuwe regel geldt voor nieuwe verhuringen. Zittende huurders hebben er geen last van. Tenniinste, zolang ze niet gaan verhuizen. De middenin komens zijn de dupe: zij kun nen geen sociale huurwoning meer huren, maar verdienen veelal te weinig om een koop woning Ie kunnen financieren. De corporaties zijn niet blij: zij willen alle woningzoekenden helpen, maar moeten meestal nee verkopen aan mensen die meer dan ,'i3.614 euro ver dienen. "Wij willen allebei de doelgroepen bedienen, maar de staat steekt daar een stok je voor", zegt directeur Van Nieuwaal van Woongoed Flak- kee, een van de zes corporaties. "Ook voor mensen met een inkomen boven de gestelde grens die in een woonzorg centrum willen gaan wonen, zijn er straks geen mogelijk heden meer" Woningcorpo raties die gemêleerde wijken willen creëren, zullen van dat beleid afstand moeten nemen, in ieder geval als het gaat om gemêleerde inkomens. De regel komt uit Bru.s.sel en is bedoeld om een eind te maken aan ongeoorloofde staatssteun voor corporaties. Staatssteun is alleen toegestaan voor de huis vesting van woningzoekenden met lagere inkomens. Overi gens: van een directe stroom geld van de staat naar de cor poraties is geen sprake. De steun bestaat uit de mogelijk heid om minder rente te beta len op leningen en de garant stelling op die leningen. "De Europese regel heeft de corporatiewereld op zijn kop gezet", zei voorzitter Bakelaar van de Woningbouwfederatie Goeree-Overflakkee, die dins dagavond in Ouddorp een overleg hield met alle moge lijke belanghebbenden. "Som mige mensen zeggen zelfs dat de bijl aan de wortel van ons .systeem van sociale volkshuis vesting wordt gezet. In ieder geval gaat het om een behoor lijk ingrijpende maatregel, die ook op ons eiland als een bom zal inslaan." Aan het eind van de avond was de stemming van Bakelaar nog niet omgeslagen. "De wonin gen en de gegadigden zijn er wel, maar de staat verbiedt het om de woningen te verhuren. Hopelijk ontstaat er geen leeg stand." Daarnaast kondigde Bakelaar aan dat de tijd van 'goedkope huurwoningen' niet lang meer zal duren. De nieuwe toewijzingsregels, die al over een paar weken ingaan, waren zonder twijfel het belangrijkste onderwerp van de overlegavond. De zes corporaties op (Joeree-Over- flakkee, verzameld in fede ratief verband, hielden dit 'stakeholdersoverleg' voor de derde keer Doel van het over leg is om samen maatschappe lijk vraagstukken op te lossen. Daarom waren onder iiieer raadsleden, wethouders, leden van dorpsraden, makelaars, projectontwikkelaars en verte genwoordigers van zorgorgani- .saties, welzijninstellingen en de politie uitgenodigd. (Vervolg op pagina 4) discussie tijdens hel slakeholdersoxierleg van de eilandelijke ivoniugbomvfederatie. (Foto: Wim van Vossen Fotografie) DEN HAAG - In de Nota van Beantwoording, in november uitgebracht naar aanleiding van 72 ingediende zienswijzen op de Nota Wervelender, laat de provincie geen ondui delijkheid bestaan wie aan de touwtjes trekt. De provincie zal gaan optre den als windmakelaar. Als regisseur om de taakstel ling te halen. Dat betekent dat tot 2020 het grootste deel van nog te realiseren windopvang dient te wor den gerealiseerd in zoge noemde concentratiege bieden. Eén hiervan is de randzone Goeree-Over flakkee. Voor de Stichting Mooi Goeree en mede namens de Veero (belan genbehartiging eigenaren en exploitanten kampeer- en recreatieterreinen in de gemeente Goedereede, de drie overige eilandelij ke gemeenten en de Brou- wersdam) greep voorzitter Slockers nog een keer de gelegenheid aan voor een inspraakreactie in de Sta tenvergadering. Door Jaap Ruizeveld SOMMELSDIJK - Een schiitiy tian de Oudelaii(hedijk in Soimnelsdijk is dinsdagochtend volledig afgebrand. Bij de brand raakten geen mensen gewond. De bewoners ontdekten rond half acht de brand in de aan hun hni.'^ grenzende schuur en alar meerden de hulpdiensten. Zij konden op tijd het huis verlaten. Niemand raakte gewond. De brandweer kwam met groot mate rieel ter plaatse en schaalde op naar zeer grote brand. Rond kwart over negen kon bet sein brand meester worden gegeven. In de .schuur stond, naast verschillende machines, een hoeveelheid kunstmest. De brandioeer kon voorkomen dat de kunstmest vlam vatte. Ook kon loorden voorkomen dat de brand oversloeg naar het woonhuis. In verband met de rookontwikkeling en de dichte mist, werd de N215 tijdelijk afgesloten. Nadat de teeg was gestrooid, werd deze rond kwart over elf weer vrijgegeven. De brand heeft -vermoedelijk een technische oorzaak gehad. Brandstichting wordt uitgesloten. De bewoners krijgen slachtofferhulp aangebo den. (Foto's Wim van Vossen fotografie) In de themabeaiitwoording Goeree-Overnakkee stelt de provincie dat, hoewel de effec ten op de gebieden recreatie en toerisme nog onvoldoende bekend zijn en nader onder zocht zullen worden, men uit gaat dat de ambitie om 200 tot 300 MW, te realiseren via wind turbines in de randzone van het eiland, haalbaar is. Ook het rijk gaat hier van uit, stelt de nota. De locaties die benoemd zijn op het eiland zijn zonder uitzondering aangemerkt als wenselijk. Technisch haalbaar en passend binnen het pro vinciaal ruimtelijk kader zoals vastgelegd in de provinciale structuurvisie. De energievisie Goeree-Overflakkee draagt bij aan duurzaamheid, maar de wind-opgave is er een van bovenregionaal belang. Alle betrokkenen (VROM,' LNV, provincie, ISGO en de vier gemeenten) moeten tot een gezamenlijke visie komen op de potenties en mogelijkhe den voor windenergie op het eiland. De provincie wil toe naar aan vulling van de energievisie met een deel over realisering van de bovenregionale windop- gave voor het eiland, aldus de provinciale nota. Zij heeft ook nogeen uitsmijter in de aanbe veling: "Wij (de provincie) zijn van mening dat het plaatsen van windturbines het beoogde profiel van een milieuvriende lijk eiland krachtig zal uitstra len". De Vereniging voor Natuur - en Lanclschapsbescherming Goeree - Overflakkee bracht onder andere in dat men het oneens is met het feit dat het eiland wordt aangemerkt als concentratiegebied. (Een zelf de signaal verstrekte ook het ISGO namens de vier gemeen ten). Er is een dreiging van veel turbines op een beperkt oppervlak. Er wordt voorbij gegaan aan de ecologische- en landschappelijke effecten bij plaatsing. Het ISCiO vindt dat het proces van duurzame ener giewinning door de nota wordt verstoord en nodigt de provin cie uit constructief samen te werken aan het windproces. De communicatie wordt gebrekkig genoemd en het ISGO vindt dat een directere betrokken heid is gewenst. Het bereiken \an een resultaat van extra 20 MW vóór 2015, als de provin cie de taakstelling 2010 loslaat, is eveneens ingebracht. Coö peratie Deltawind betreurt het dat er geen nadruk is gelegd op ccjiiimunicatie met bewo ners over aangegeven locaties. Er wordt niet gerefereerd aan de windcoöperaties die in de provincie werkzaam zijn. Er is onduidelijkheid over een lijn- opstelling in de randen van het eiland. Op welke wijze kan 200 300 MW in 2020 worden gerealiseerd. 'Een aanzien van opmerkin gen van de Stichting Mooi Goeree heeft de provincie in de Nota van Beantwoording onder meer opgenomen dat zij in de energienota 2009 voor windenergie heeft gekozen. "Bekend is dal windturbines een effect hebben op de omge ving. Dat valt niet weg te poet sen. Het is daarom belangrijk turbines goed in te passen in de omgeving. Dit is een afwegings proces dat met name lokaal plaatsvindt", stelt de provincie. Voorzitter Slockers (Stichting Mooi Goeree) probeerde in een tijd uiterst gelimiteerd betoog lecent de Statenfiac- ties nog eens te attenderen op de ingediende zienswijze waarin de negatieve gevolgen bij plaatsing van de turbines op de kop van Goeree, voor bewoners en toeristen, zijn ver meld. "U bent blijven hangen in de tunnelvisie dat windener gie op land de noodzakelijke duurzame energie-oplo.ssing brengt, terwijl juist betere resultaten te halen zijn met zonne-energie en biomassacen trales. De Kop van het eiland is smal, ügt ingeklemd tussen Natura 2000-gebieden. Een slechte keuze voor plaatsing van 150 meter hoge turbines. Diverse aan- en opmerkingen heeft u niet beantwoord. Waar om wordt de Hoeksce Waard anders behandeld dan Goeree- Overflakkee?" Slockers plaatste vraagtekens bij de uitkomsten van advies rapporten betreffende geluids berekeningen. "Wij dringen namens de inwoners van Goe ree aan op aanpassing van de nota. Wonen, recreatie, toeris me en industriële w indturbines op een klein en smal eilandge bied gaan niet samen", aklus de voorzitter van de Stichting Mooi Goeree. Weerbericht per plaats? Dagelijks 6 maal vernieuwd Kijk op MIDDELHARNIS Alleen de fractie van de ChristenUnie stemde in de raad niet in met het col legevoorstel tot aankoop (krediet 400.000 euro) van de opstallen van de Fordgarage aan de Konin gin Julianaweg in Middel- harnis. Voorwaarde is dat verwerving niet zal plaats vinden zolang de huurder van het complex, middels zijn handtekening, nog niet heeft aangeven de garage te verplaatsen naar een locatie aan de Zui delijke Randweg. Onze krant heeft recent uitvoe rig over dit onderwerp gepubliceerd. De garage komt medio 2011 leeg. College en fracties menen dat het een unieke kans is dit complex te kunnen aankopen. L'it oogpunt van strategische waarde en invullingsmogelijk- heden in de open ruimte. Een en ander ook nog te koppelen aan de reconstructie van de Koningin Julianaweg. Dat de economische waarde wegvalt op een moment dal; er van sloop sprake is, wordt onder kend. Echter er liggen thans vele opties voor invulling van getoonde belangstelling, waar onder die van de Brandweer Als aankoop kan plaatsvinden vóórdat het garagebedrijf is verplaatst, kan een tijdelijke verhuur door de gemeente worden gehanteerd, stelde wethouder Van den Berg. Ongepast De Jong (CU) vond aankoop van de Ford-opstallen op dit moment, gelet op de financi ële situatie van de gemeente, ongepast. Vreeswijk (SGP) had ook financiële zorgen, maar de éénmalige aankoopniogelijk- heid gaf toch voor deze fractie een positieve doorslag. Een risicofactor bij dit onderwerp blijven kosten als er bodem verontreiniging moet worden aangepakt. (Door: Jaap Ruizeveld) Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Oni'j;'' ól-d'^T-ivof tij* oiïost op apénmwi.nl Knöpi BV Langweg f13 32« KG - SommeWijk - 0167 d76;67 Alkerdoos BV Klooslerweg 2 - 4317 AL - Noofdgouwe01H 40)347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 1