Afslanken met Weight Loss Challenge en bijdragen voor het goede doel Vervolg verhaal RAAD Hoe om te gaan met mailtje bij het spreekrecht burgers in raad? EIIAtlDEII-tllEIJWS MET MEUTE HEMPEUTEN NAAR LAZARUS NATUUR2EEM WINTERJASMIJN Motie Wat is een Weight Loss Challenge? Wat is er te winnen? Nieuwe groepen Damvereniging ENEG Geslaagde ont moetingsdagen Exoduskerk Damvereniging Denk en Zet ZRO-wedstrijd Schotejil Boekenmarkt Nieuwe-Tonge De weg der kleine mensen PAGINA 5 N'RIIDAG XcnEMBER 20'10 Deze vraag- en antwoordmbriek staat geheel ten dienste van de lezer die er koslenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus H, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenruhriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending rompkei met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. We horen pralen over manuele, iiuDiipulatieve en fy.siiilkempie, iirlhnniariipulalie en chiropraxie. I'iijna zien we door de liomen liet hos niet meer. Waarin inidersrhei- (len die zich van elkaar? Naur wie kan ik hijvoorl)ee.ld 't beste gaan na i'i'it knieoperatie, met een teiinis- iirnt. met xiihiplash of met liernia, OM waar een greep te doen? Antwoord: Met flc/.c enkele liiiel .siiijcli 11 een lieel seahi van behandeJing.sinelhodej) aan die door versthillende medici en parainediei worden Ijeoe- lend. Het zijn llierajjieën die neerkomen op Ijepaalde lian- delinf^en aan rug en ledema ten. Fysiotherapie is heel uit gebreid: allerlei aandoeningen worden, naast massage, ook niet apparaten en oefeningen (jehandeld. Bij chiropraxie is de behandeling gebaseerd op de veronderstelling dat de oor zaak van een aandoening in hel centraal zenuwstelsel ligt. Deze therapeut richt zich flaarom voornamelijk op massage en manipulatie van tie wervelko lom. Manuele therapie wordt veelal- door artsen gegeven en berusl op een bepaalcle filoso- lie. Manipulatiexe therapie en orthomanipulatie zijn soorten behandelingen. Zoals de ter men al aangeven zijn er ook overlappingen in de diverse behandelingen te zien. Kinil II mij neggen waar dal raie woord 'hela?.eren' vandaan kond? Antwoord: Volgens vele taal kundigen is die term afgeleid van de naam van de aan de ziekte lepra lijdende Lazarus. Tegen ernstig zieken zou dan gezegd zijn; "Ben je als Laza rus?". Het woord kan door de eeuwen heen vervormd zijn naar analogie van donderen van onweren. In Parijs stond echter vroeger een leprozenhuis, dat in 1(J32 düoi' de prior van Saint Lazare als moederhuis van de congre gatie werd ovei genomen, Ook die naam wordt wel eens aks bron van verschillende verbas teringen genoemd. Ik hel) een nalnnrzeem gekocht en die hlipl alsmaar vel. Mei ver- iclidlende sopjes geprobeerd, waar ik de vaat mee doe, en vloeibare natuurzeep, en tenslotte ammonia omdat dat zo goed ontvel, maar nu weet ik 't niet meer. En hel is zo'n dure zeem! Antwoord: Als u een natuur- zeem koopt, zijn er drie pun ten van belang: IKoop een zo dun mogelijk exemplaar, want dikke zemen zijn vet en blijven vet wat u er ook tegen onder neemt, 2. Zet een dunne zeem eerst een nacht in water met ammonia. 3. Gebruik nooit een ander middel om deze zeem te ontvetten als hij later door het gebruik weer vet is geworden. Als de zeem in andere sopjes geweest is, helpt ammonia niet meer. Hel lukte >iie maar niet inii mijn winter jasmijn te stekken. Hoe moei hel eigenlijk Antwoord: Probeert u eens de volgende methode. Laat stek ken van zo'n 10 a 15 cm lengte in het voorjaar wortelen in turlniolm met scherp zand of potgrond. U zet ze afgedekt met plastic of glas op een lauwe radiator of schoorsteenmantel op een lich te plaats maar niet in de zon. .Als u tijdens de groei van de stekken de toppen er een paar maal uitneemt krijgt u een mooie goed veitakte planten. Hebben zich voldoende wor tels gevormd dan kunt u ze in de volle grond uitzetten. In het algemeen moeten de stekken zo fris mogelijk worden gesto ken. Als u een stek aan de basis afsnijdt doe dit dan vlak onder een oog, snijdt meer af aan de top dan vlak boven een oog. MIDDELHARNIS - Het valt niet mee om de stroom versnelling te volgen die zich in elektronisch com- municatieland voordoet. College en raad van Mid- delharni.s werden donder dag geconfronteerd met een mailtje van een inwo ner. Kon deze inbreng nu behandeld worden bij het agendapunt Spreekrecht burgers, of moest wor den vastgehouden aan het Reglement van Orde dat in deze moderne snu^es niet voorziet en lijflijke aan wezigheid van de inspre kende burger of burgeres duidt. Na minutenlang over en weer mogelijk heden en suggesties af te wegen werd besloten de mail als ingekomen stuk te plaatsen op de lijst voor de eerstvolgende vergade ring. Door Jaap Ruizeveld Het uerd allemaal nog meer ingewikkeld omdat de inhoud van de mail ra:ikvlakken toon de met een, aan de agenda toe gevoegde motie van de Ghriste- iiLïnie, over communicatie van het bestuur richting inwoners en het verwerven van (meer) tiraagvlak. En of dal nog niet \oldoende was, wilde SGP-cr Van Dam in het vragenuur \'an de leden van de raad, monde ling ook nog van het college weten of de communicatie tus sen omwonenden en direct betrokkenen bij de exploitatie \an hel \AC de toeLs cJer kii- liek kon doorstaan. Nog iets aangescherpt zelfs. Er zou van een mogelijke verstoring" in de verhouding tussen betrokken partijen sprake zijn. Commu nicatie is meer dan voldoen aan formele verplichtingen, stelde Van Dam. ()p welke wijze vult het college de meerwaarde bij communicatie in?. Het is een verschil van inzicht en beleving- van het pioces, zei de SGP-er. Het is begrijpelijk dat niet alles gehonoreerd kan worden. Wel dient men een ieder serieus te Ijeuaderen. Wethouder Van den Berg gaf aan dat er liefst 14 keer o\erleg had plaatsge vonden tussen verschillende beti-okken partijen. Pio actieb open en eerlijk. Dat niet iedereen tevreden gesteld kan worden is bij deze oiidei- werpen een gegeven. Namens de GhristenL'nie dien den De Rover en De Jong een motie in (Communicatie van het bestuur richting inwoners en het verwerven van draag vlak) waarin uitgesproken werd de wens om een onatliankelijk onderzoek in te stellen naar de gang van zaken rond een aan tal dossiers, tiitmonclend in een conclusie en eventuele aanbe veling tot verbetering van de communicatie. Gevraagd werd aan het presi dium om een onderzoeksop dracht op te laten stellen, met oudeizoeksvraag-, planning en eventueel budget en dal aan de raad voor te leggen. In twee discussieronden en na een schorsing vond de meerderheid van de raad dat communicatie speerpunt van beleid is en dient te zijn Als het college dit zichtbaar invult, was de motie dan niet overbodig?. Temeer daar de Rekenkamer- commissie Gociee-Oveillakkee als één van haar uit te voeren onderzoeken juist burgerpar ticipatie heeft aangedragen. Het feit dat er over een aantal dossiers werd gesproken en dit niet meer concreet kon worden aangestipt, zat ook bij enkele fracties niet zo lekker. Diaag- vlak zoeken in conmiunicatie is één. Interactief ftinctioneren, dus geen eeniichtingsverkeer is twee. Het bestaan vai-i onte vredenheid is overigens een signaal on-i oorzaken te onder zoeken. De fracties vonden uiteindelijk de inhoud van de mode "te kort door de bocht". Gaven aan graag de gemeen telijke communicatienota nog eens tegen het licht te willei-i houdei-i en gaven het college het vertrouwen dat een goede communicatie altijd aandachts punt zal zijn. Vooi- de CU-frac- tie aanleicling de motie in te trekken. OUDDORP - We kennen het allemaal, we doen het ook allemaal: goede voor nemens maken om dit jaar eens écht af te vallen. En toch....We haken af van onze voornemens en het lukt gevfoon niet om de kilo's kwijt te raken. Ondertussen neemt het aantal personen met over gewicht toe. We worden overspoeld met adviezen om gewicht te verlie zen. Uit onderzoek is gebleken dat ondersteuning en begelei ding bij het afslanken belang rijk is en meer succes biedt. Daarom hebben een aantal welzijirecoaches de koppen bij elkaar gestoken om een pro- gianmia aan te bieden wat u gaat helpen uw overgewicht kwijt te raken. Dit programma heet Weight Loss C:hallenge. Een Weight Loss Challenge is een leuke en leerzame manier om met een groep van het overgewicht a( te konten en op gewicht te blijven. U krijgt in 12 korte woikshops veel infoi- matie, professionele begelei ding en ondersteuning. Deelname aan de Weight Loss Challenge kost Eur 60,- en u krijgt voor uw actieve deelna me veel bruikbare informatie en professionele begeleiding. Tijdens de 12 weekse Chal lenge gaat u met lotgenoten de strijd aan tegen de kilo's. De groep komt 1 x per week bij elkaar op een vast tijdstip, om te wegen en te meten. Tevens wordt er tijdens de bijeen komsten biuikbare informa tie meegegeven over diverse onderwerpen, zoals het belang van water, gevarieerde en uit gebalanceerde voeding, tips voor wanneer u uit eten gaat, /ichaamsbeweging, eiwitten, koolhydraten en vezels, enz. Na de 12 weken wordt de winnaar bekend gemaakt die procentueel gezien de meeste kilo's heeft verloren. Een deel van het ingelegde geld van de deelnemers gaat in een pot en deze vvordt uitgekeerd aan de 3 beste afvallersl Er valt dus veel te winnen 1 Belangrijk tijdens de Weight Loss Challenge is de profes sionele begeleiding, de onder steuning van de groep, het elkaar stimuleren en vooral het plezier tijdens de bijeenkom sten. Ook u kunt mee doen onge acht welk dieet u volgt of al heeft gevolgd. Snel opgeven is noodzakelijk dit kan via 0187- 684030 of via www.wlcoud- dorp.nl 266 kilo afgeslankt \Voensdag 10 november was de leestelijke afsluiting van de WLC ill Ouddorp. üe orga nisatie en deelnemers kijken terug op een geslaagde chal lenge waarin de 25 deelnemers gezamenlijk 266 kilo afslankte en maar liefst 966 centimeters verloren. \'anuit de vorige challenge was het idee ontstaan om lichaams analyses aan te bieden voor oud-cursisten en geïnteres seerde. Dit alles voor maar 5,- welke geheel ging naar het goede doel "De Boeiin Goe- dereede. De coaches haalde liiermee 265,- op voor "De Boei" De heer Wim Bron één xan de coördinatoren van inloophuis "De Boei" was uitgenodigd om het ingezamelde liedrag in ont vangst te nemei-i ook reikte hij certificaten uit aan de cursisten van de Weight Loss t:hallenge o\erhancligde de winaais cle geldprijzen. Ie prijs: Willianne Mestke afslankpercentage 14,1 T'A (-10,2 kg) - 2e prijs jan van der Bok 12,90 -18,4 kg) - 3e prijs Lenie Kardux 12,69% (-12,4) .Maar er was meer, de winnaar van discipline pot mocht het spaarvarkentje slachten. Jan- neke Westelijk verloor maar liefst 56 centimeter(-lS,4 kg) en ging- met een mooi bedrag naar huis. En ook Wim Bron mocht een spaarvarkentje slachten, een aantal cursisten hadden hierin hun afgeslankte kilo's in euro's gedoneerd. Extra prijs gesponsord door ,Albei-t Heijn 'De Berg' uit Ouddorp, in het kader van de workshop 'boodschappen doen' konden de cursisten hun kennis testen door een quiz over het geleerde. De beste inzending kreeg van Albert Heijn 'De Berg' in Ouddorp een verantwoord boodschap- penpakket. Een van de heren van de groep, Arie 't Manne tje won dit pakket naast zijn afslankresultaat van 11,7 kilo. Want alle cursisten zijn win naar met hun verloren kilo's. De nieuwe groepen stappen op maandag 15 november: De middaggroep van 13.00 tot 14.30 en een avondgroep van 19.00 tot 20.30 uur 20.30 tot 22.00 uur. Mocht u inte resse hebbei-i voor één van de challenge dan is het raadzaam u zo snel mogelijk aan te mel den, want \o\ \-ol. Tijdens de eerste bijeenkomst krijgen de deelnemers eerst te horen wat ze van de WLC kunnen ver wachten: o.a. wekelijks wegen en meten, workshops, persoon lijke begeleiding en coaching, tevens krijgen ze ook de eerste workshop. Daarna beslist u of u verder wilt met de Weight Loss Challenge. 15 november al andere plan nen? Geen nood deelnemers kunnen ook tussentijds instro men. Een specifiek voeciingspro- gramma is niet vereist. Info en aanmelden kan ook via wwiu.ivlcoitddorp.nl vermeld de naam van uw coach naar keuze. Ook kunt u zich aanmelden voor een vrijblijvend intake gesprek 0187-684030 Geen zin in een cursus of onder steuningsgroep? Kies dan voor persoonlijke begeleiding.' 'De \einiiiiars' mei rerhis de heer Bron van üe Boei. MELISSANT - Hieronder vol gen de uitslagen van de wed strijden die maandag voor de competitie zijn gespeeld bij Damvereniging ENEO. T. de Geus-P Kom 0-3 \'isbeen-B. v.d. Spaan 1-1 H. de Geus-C. Mijnders 0-3 C. Visbeen-B. \'isbeen 1-1 H. \'isbeen-r. Cloedegebuur 3-0 J. Loo\--\. het Jonk uitgesteld B. v.d. Spaan en ,A \'isbeen speelden een snelle partij, waar het evenwicht niet verbroken werd, met remise als gevolg. Ook in de partij tussen de gebroeders Bert en Cor Vis been kon geen van beiden een winnend oxerwicht bewerk stelligen. Uitkomst remise. H. Visbeen tegen T. Goede- gebuur werd een dammen eindspel van elk één dam en ^'isbeen had het vooicleel van een .schijf extra. C^oedegebiun- offerde nog een schijf, doch dit baatte niet meer en verloor uit eindelijk kansloos, 'f. de Geus gaf P. Kom in een lange partij goed tegenstand, maar kwam in het eindspel zodanig in de problemen dat zij zich gewonnen moest geven. In de langste partij van de avond tussen C. Mijnders en H. de Geus viel de beslissing pas nadat de Geus een com binatie \an Mijnders over het hoold zag, met als gevolg dam voor Mijnders met winnend eindspel. SOMMELSDIJK - Op vrijdag 5 en zaterdag 6 november waren de jaarlijkse ontmoe tingsdagen in de Exoduskerk te Sommelsdijk. Naast de gele genheid om elkaar eens op een andere manier dan gewoonlijk te ontmoeten, hebben deze dagen €18.500 opgebracht. Dit bedrag gaat gebruikt wor den om de vloer in de kerk te vervangen. De organisatie wil iedereen die de kerk heeft bezocht, iets heeft gekocht of heeft meegeholpen hartelijk bedanken voor zijn ol haar inbreng. De prijzen \an de loterij zijn inmiddels bij de gelukkigen thuis bezorgd. MIDDELHARNIS - Hier onder volgende de uitsla gen van de wedstrijden die maandag 8 november zijn gespeeld bij Damver eniging Denk en Zet. Groep l: A. v.d. Veer-H.H. Verolme afgebr. J. van Hoorn-.A. Verolme 1-1 C. Spee-M. Klink 0-3 G. Kamp-F. Hermelink 0-3 I.Koese-I. Mackloet 1-1 J.A. Dekker-W. Vroegindeweij 1-1 Groep 2: J.J. Melaard-C. Admiraal 3-0 J.A. Nipius-W. Stolk 0-3 R. V. Rijnberk-S.W. Keijzer 0-3 B. du Pree-J. Jordaan 1-1 C. Polder-H. Keuvelaar 0-3 R. Jacobs-A. Jelier 0-3 S. Nfaliepaard-R. Kïvakernaak l-I Van der Veer en H.H. Verolme hielden elkaar in evenwicht totdat ieder nog zes schijven had. Langzamerhand kwam Van der Veer toen iets beter te staan. In die wat gunstiger stand voor Van der Veer werd de partij afgebroken. Van Hoorn en A. Verolme speelden een bijzonder boei ende wedstrijd. De ene valkuil volgde op de andere, niaar geen van beide spelers tippel de erin. Daarom besloten ze elkaar maar de hand te geven. Klink wist door een mooie slagzet voordeel te behalen, die hem uiteindelijk de volle winst opleverde. Kamp kwam tegen Hermelink al gauw moeilijk te staan. Toch wist hij het met een schijf achter nog vrij lang vol te houden. Een mooie pres tatie leverde Koese. Hij gaf Mackloet geen schijn van kans. Die moest er behooilijk tegen aan, om er nog een i-emise uit te slepen. Ook Vroegindeweij verrast keer op keer. Hij wist Dekker van het lijf te houden. Het werd een fraaie remise. Meiaard heeft zich in de kop groep genesteld door een fraaie overwinning op Admi raal. Stolk had met N'ipius niet zo erg veel moeite. Al in de beginfase van de wedstrijd liet deze een paar steken vallen. Du Pree presteerde het om koplo per Jordaan een remise af te dwingen. Daarmee is hij ciinr lande geslaagd. Of Polder ons nieuwe lid Keuvelaar onder schat heeft, of omdat deze zo sterk speelt. Polder ging roem loos ten onder. En eigenlijk geldt voor Jacobs hetzelfde, al moet gezegd worden dat Jelier er een fraaie slagzet uithaalde. De -wedstrijd van Maliepaard tegen Kwakernaak zag er van het begin tot het eind remise- achtig uit en dat werd het ook. Zaterdag 6 november heeft Z.C. Üe Schotejil uit Middel harnis de tweede wedstrijd gezwommen in de competitie van de Zwembond Rotterdam en Omstreken (ZRO). De wed strijd werd gezwonrmen met nog 7 andere verenigingen in het nieuwe zwembad te Dor drecht. Esmee Koedoot zwom een clubrecord bij de dames op de 200m vrij in een tijd van 2.19.07. Er werden door de Schotejillers diverse persoonlijke records gezwommen. Op de lOOm vrije slag verbeterde o.a. Lotte Mid- delbos (1999) haar tijd naar 1.17.84, terwijl zij ook op de lOOm wisselsag een nieuw p.r. zwom van 1.27.61. Op de lOOni vrij zwommen David Kievit (1999) en Aron Paasse (2000) resp. 1.18.96 en 1.20.48. In de andere categorieën verbeterde Eldin Krijg-h (1993) zijn 200m wisselslag naar 2.39.41, terwijl ,Sanne Drenth (1997) de lODm wisselslag op 1.29.60 bracht. Medailles waren er tenslotte voor Theo Jan Tanis op de lOOm vlinderslag in 1,02.02 (3e) en voor David Kievit op de 50m schoolslag in 45.23 (3e). NIEUWE-TONGE - Zateidag 13 november is er de eerste boekenmarkt in Elim. De deu ren staan open van 9.00 tot 13.00uur. Er zijn allerlei soor ten boeken, romans, kinder boeken, theologie, medisch, wetenschap enzovoort. Ook zijn er oliebollen, kaarten, cadeautjes en koffie en thee te koop. -109- P.li.iieRoïtr Bart had al enkele malen voor cle tent van Goof heen en weer gereden, toen hij ze zag: Lijntje Tromp, die uu dienstbode was bij de oude dames Boonakker. Ze zat alleen en bond haar schaatsen ondei-. Een buitenkansje. "Laat mij dat kaïweitje es doen", zei hij en knielde voor haar neer. Lijntje keek naar hem, keek naar Goof en bloosde lichtelijk. Toen haalde ze haar schouders op en liet hem begaan. "En nou samen een baantje?" vroeg hij, toen hij klaar was. "Moet ik dat doen, Goof, met zo'n rooie?" vroeg ze kwan suis. "Vooruit maar, meissie", zei Goof. "op 't ijs geen polletiek". Bart ging achter haar staan, legde zijn handen in haar heupen. Zij steunde met haar handen op zijn polsen en daar ging het. Oppassen dat je niet bleef haken met je krullen. Zwijgend reden ze, wie gend op het ritme van dezelfde streken. Lijirtje leunde iets achterover, 't Leek of Bart haar dioeg op zijn handen. Nu staan ze tegenover elkaar in het lauw vai-i een rijsschelf. Bart drinkt haar wezen in. Een wonder gevoel is in hem ontwaakt. Hij ziet haar jong, fris. blo zend gezicht; hij ziet de warnre tinteling in haar zacht bruine ogen; haar gezicht is omlijst door springerige donkerblon de krulletjes, die niet onder haar iriutsje te vangen zijn; hij ziet de uitdagende lijn van haar boezem. Ze is een mooi nreisje. Lijntje. Haar hele wezen is leven, sterk, jong leven. Ze is een meisje om trots op te zijn. ,vis.:. Als ze straks niet zoiets van rooie gezegd had. Op 't ijs geen polletiek, had Goof gezegd, maar die uitdrukking van Lijn tje zit hem toch dwars. Oja, hij weet best, dat ze uit een afgescheiden familie is en dat haar broer, de bovenmeester, tot de airti's behoort. Maar toch... Hij neemt haar hand, kijkt haar diep in de ogen en -sraagt; "Vind je dat nu zo erg, dat ik een rooie ben?" De vraag verrast haar. Ze hoort iets als een zacht verwijt. Maar Lijntje is een fors meisje; ze houdt niet erg van sentimen ten. Ze is uit een schippersfamilie. En schippers zijn de harde vechters tegen de elementen: wind en water. 'Ja. dat vind ik erg, Bart. Wat jullie rooi en willen, dat is de hele boel onderstebo ven gooien. .-^Js jullie de kans krijgt,'dan word je moordenaars". Ze zegt het rustig, maar hij hoort dat ze het diepernstig meent. "Mooi-denaars? Hoe kom je daarbij". "Dat zeggen jullie zelf. Een van jullie heeft nog niet zo lang geleden gezegd: "Spaar vrouw- noch kind". Dat zei mijn broet". "Ik weet dat dit gezegd is. Ik weet ook, wie het gezegd heeft. Maar dat was er een, die eigenlijk niet bij ons hooit. Ik heb daar een fel artikel tegen geschreven. Zulke lui horen niet in onze beweging. Zij breken afin plaats van dat ze opbouwen. Lijntje, wij willen niets anders dan de arme tobbers en zwoe gers, die geen gieintje licht zien op iiun levensweg, een menswaardig bestaan \erzekeren. Vind jij het dan soms goed, dat de hoepi-nakers hier 's morgens om ier uur al naar de schuur gaan en pas om negen uur 's avonds terugkeren voor een harde vijf gulden in de week? Dat die mensen alleen 's zondags hun kinderen zien? En hoe lopen die kinderen er bij? Ze gaan een paar winters naar school. Oi ze gaan helen-iaal niet. Als ze amper li'pen kunnen, moeten ze een paar stui- crs mee gaan verdienen. Willen jullie, kerkse mensen, dit soms?" Lijntje ziet Bart aan. Ze ziet de warme blik in zijn ogen. Ze hoort de warmte en het mededogen in zijn stem. Dat is mooi. Zo mag zij een jongen. Ze houdt niet van een suffe sul, die steeds maar ja en amen knikt. Die Bart heeft een ideaal. Daar- \oor wil hij vechten. En toch... "liart, joh, geloof maar gerust dat ook \si], kerkse mensen, het niet goedkeuren, flat er zoveel schreemvende armoede en zoveel schreiend onrecht in de tvereld is. En ook wij zouden willen, dat de arme tiibbers een beter bestaan hebben. Maar (Ie manier, waarop jullie die armoede en dat onrecht uit de wereld willen helpen. IS lout. Jullie willen maar kortweg afne men, w-at een ander bezit en dat deugt iiiet. Jullie willen de revolutie. Jullie wil len de hele maatschappij zoals die nu is. ondersteboven gooien, en dat deugt niet." Bart ziet Lijntje aan. Hij ziet de warme blik in haar ogen. Hij hoort de warmte en het mededogen in haar stem. Lijn tje weet iets van de sociale strijd. En dat voor een dienstmeisje. Maar ze is voor gelicht door haar broer, de bovenmees ter, natuurlijk. En die weet zijn weetje wel. Dat heeft Bart al eens ervaren. Zo'n meisje, zo'n vrouw de zijne. Er groeit een groot verlangen in Bart. "Lijntje", zegt hij, "ik zou je iaker wil len spreken. Wij -\villen eigenlijk allebei hetzelfde." "Maar de manier ivaarop, Bart. En uaar- om ga je nooit naar de kerk?" Die vraag verrast hem. "Nooit is wat sterk gezegd. Lijntje, maar wij klagen de kerk aan, omdat zij zo wei nig tot verbetering van het lot der armen heeft gedaan. Wat doet de kerk? De dominee preekt; berust maar in je lot. God wil het, dat je zo arm bent. En de diakonie stopt de armen wat toe, opdat ze niet verhongeren. Maar daarmee help je de armoe niet de wereld uit. En dat willen wij". Hierop kan Lijntje niet xeel zeggen. Ze huivert, "'t Is koud om lang zo te staan", zegt ze. "Dit is ook niet de plaats voor zo'n zwaar gesprek", zegt hij. En dan, als om zich te verontschuldigen: "Als jij straks het woord rooie niet genoemd had, zou ik er ook niet toe gekomen zijn. Zullen we de benen nog es uitslaan?" Ze wil wel. Lijntje. Ze vindt hem blijk baar toch wel een flinke jongen. En hij, Bart, hij ziet kans de hele middag met haar te rijden, ook als er een mede dinger komt, die haar \-an hem afkapen wil. Voor 't eerst van zijn leven, dat zo geheel vervuld is van strijd om een lich tende toekomst voor het proletariaat, groeit er een ander, een wonder verlan gen in hem. Lijntje, de blozende, jonge vrouw! Er gaat iets heel liefs door zijn ziel. Er gaat iets heel liefs van Lijntje uit. Ze is rustig en zacht. Ze is zelfverzekerd. Ze weet wat ze W'il. O, als ze hem eens wilde... ,\auw- merkbaar gaat het licht van de korte dag doven. De grote rode zon- nebal is weggezonken achter een wind molen in de verte. Het westen gloeit na in diep purper vlak boven de horizon. Boven de Oosterkim hangt eei-i violette bank. Daarin khmt, geel als oud-goud, de maan, bijna vol. Het gerucht der schaatsenrijders ver stomt. Goof de Klepperman rolt zijn rietmatten op'en laadt zijn hele inven taris in een bakslee. De dunne twijgen der wilgentenen staan ragfijn tegen de nagloeiende lucht. In een boerenhoeve gaat stil een lichtje branden. Een trein sjokt langzaam naar het Westen, de zim achterna. Zwijgend rijden ze de Wetering uit. Lijn tje en Bart. .Ain het eind van de Wete ring staat het huis der dames Boonakker, waar Lijntje dient. Ze moet albinden en gauw- naar huis gaan. De dames zouden ongerust wor den. Het past een meisje niet, zo laat van het ijs te komen. (Wordt vervolgd) i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 5