Bommelstee na verbouwing officieel heropend onder grote belangstelling Cultureel ontbijt in teken van tulpen op Goeree-Overflakkee ^Soli Deo Gloria' huldigt twee jubilarissen Begin nieuwe week tijdelijk beter weer Het weer van volgende week... EIIAtlDEn-niEUWS Hoofdpijndossier Multifunctioneel Dank Veel tijd Vitale gemeente Tulpen op Flakkee Lente-art Gefascineerd Zomerstorm ENEO Herfstmarkt Damvereniging Denk en Zet Wijnproeverij 55+ club PA(;iNA6 VRIJDAC. 5 NOVEMBER 2010 DEN BOMMEL - Onder grote belangstelling werd verenigingsgebouw De Bommelstee afgelopen vrijdag officieel heropend door voormalig wethou der van de gemeente Oostflakkee Petra 't Hoen. Het bestuur van de Stich ting Bommelstee spreekt liever over Multifuncti oneel Centrum dan over een verenigingsgebouw. Immers, na de grondige renovatie van het gebouw aan de Schaapsweg is er voldoende ruimte gecre ëerd voor allerlei voor zieningen voor alle lagen uit de bevolking. De ver bouwing werd, na lang en uitvoerig overleg, uitge voerd in opdracht van de gemeente Oostflakkee. Door Mirjam Terhoeve Voorzitter van de Stichting Bommelstee, de heer Jan de Graaff, was uitermate in zijn nopjes met het resultaat. "Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad", zo liet hij weten. "Het gebouw werd in 1981 in gebruik genomen en voldeed na 30 jaar niet meer aan de eisen van deze tijd. Om alles weer 'up tot date' te krij gen was een flinke som geld nodig". "Echter", zo vervolg de de Graaff, "de gemeente begreep ons niet en de verhou ding tussen het bestuur en de gemeente daalde tot een histo risch dieptepunt. Jan Lagen dijk heeft daarop de boel nog eens getest op levensvatbaar heid en zag enige potentie. V\'ijzelf zijn er altijd in blijven geloven. En zie hier het resul taat. Mede door de enorme inspanning van voormalig wet houder Petra 't Hoen en Gindy Hakkenbrak van de gemeente, die een mooie donatie van het Pelra 't Hoen en Ollie B. Bommel staan gereed om de Bomiiiehice Ie heropenen. Foto: Mirjam Terhoeve Oranjefonds heeft geregeld, werd er groen licht gegeven voor de verbouwing en nu is het gebouw weer helemaal van deze tijd en bovendien geschikt voor allerlei doeleinden. Van daar onze vraag aan Petra om De Bommelstee, samen met Ollie B. Bommel, te herope nen". Petra 't Hoen ging graag op deze uitnodiging in en vertelde onder de indruk te zijn van het resultaat. Ze beaamde dat het moeilijke jaren waren geweest. "De Bommelstee was een echt hoofdpijndossier Evenals in vele andere kleine kernen liep ook hier alles terug. Minder leden, minder bruiloften en dus minder inkomsten, terwijl de vaste lasten hetzelfde ble ven. Moest hier geld ingesto ken worden? Er was geen plan, geen draagvlak. Aan de andere kant, was en is de Bommelstee het hart van Den Bommel, een ontmoetingsplaats. Niets doen zou sluiting betekenen. Dus zijn we met elkaar gaan praten en zijn er onderzoeken gedaan. Door samen te werken is er draagvlak gecreëerd en hebben we zowel commerciële als maatschappelijke instanties aan ons kunnen binden, wat perspectief biedt voor de toe komst. Er zijn nieuwe bestuurs leden en vrijwilligers en samen zullen zij zorgdragen voor de leefbaarheid van Den Bom- In het vernieuwde multifunc tionele centrum (MFG) komen allerlei voorzieningen. Denk aan de Buitenschoolse Opvang, de bibliotheek, het welzijns werk, en een geldautomaat van de Rabobank. De Bommelstee is ook al in gebruik door het zuigelingenbureau van Clareyn en meerdere verenigingen zoals muziekvereniging EMM, de majorettes en gymnastiek verenigingen. Verder wordt het gebouw gebruikt voor bruiloften, partijen en verga deringen. Het geheel oogt fiis en modern. Een totale 'face lift' van de Bommelstee, waaraan de bevolking van Den Bom mel weer jarenlang plezier kan beleven. Mede dankzij de toe zegging van het Oranje Fonds bij de aanschaf van de inverrta- ris kon dit project worden uit gevoerd en zorgt de bijdrage ervoor dat de wensen van het bestuur van Stichting Bom melstee gerealiseerd konden worden. Jan de Graaff dankte daarom zijn medebestuursleden Peter Brouwer de Koning en Piet van Zanten voor hun inzet en ook liet hij weten erg blij te zijn met de versterking van het bestuur door Leen Breeman, Jan van Zanten, Marco Bogerman en Kees Bruggeman. Daarnaast waren er woorden van dank \oor bouwbedrijf Boeter, die ook de nieuwe gevelbelette ring heeft geschonken, voor de firma's Meinders en Meijn- ster voor de inrichting van het pand en voor Motion Drive die de apparatuur heeft geplaatst. Een speciaal woord van dank en bloemen gingen naar beheerster Tliea de Zwart. "Zij heeft heel veel werk ver zet tijdens de verbouwing en heeft in de moeilijke jaren, samen met haar dochter Monique, plaatsgenomen in het bestuur", aldus de Graaff. "Ook haar echtgenoot Bram heeft heel veel hand- en span diensten verricht voor de Bommelstee. Samen met het bestuiu', de vrijwilligers en de dorpsgenoten vormen we één grote familie, die garant staat voor de saamhorigheid in het dorp". Thea vertelde hierop, dat ze wel een week nodig zou heb ben om alles te vertellen over de voorbereiding en de tijd van de renovatie. "Ik heb vaak gedacht 'Wat moet dat wor den?', maar het was ook een leuke tijd om te zien hoe alles werd opgebouwd. Zie hier het prachtige resultaat. Ik heb er echt zin in om weer aan de slag te gaan". Tot slot waren er ook felicitaties van waarnemend burgemees ter Heijkoop van de gemeente Oostflakkee. "Wij willen graag als vitale gemeente de herin deling ingaan met panden die van deze tijd zijn en dat is hier prima gelukt. Complimenten dus voor de keuze van Petra 't Hoen en voor het enthousias me van alle betrokkenen. Het is belangrijk geweest dat we er samen de schouders onder zet ten. Mijn complimenten hier voor". MIDDELHARNIS- Afge lopen zaterdag organi seerde stichting Podium Goeree-Overflakkee weer een cultureel ontbijt, dit maal geheel in het teken van de oer-Hollandse tul pen. Vele belangstellen den waren aanwezig om de verschillende facetten van dit bolgewas aan te horen. Enerzijds uit monde van tulpenteler Arie Wesdorp, anderzijds uit monde van beeldend kunstenaar Joep Luijckx, beiden afkomstig uit Nieuwe-Tonge. "Een prachtig ontmoetingsmo ment voor verschillende mensen uit verschillende branches", aldus organi sator Jan Trompper. De ochtend werd afgesloten met de film 'Zomerstorm'. Door Mirjam Terhoeve Waarom een cultineel ontbijt in oktober over tulpen? Sim pelweg vanwege het feit dat de bollen voor de nieuwe oogst en/of bloei, deze maand de grond in moeten. Op Goeree- Overflakkee ziet men de laatste jaren steeds meer tulpenvel den. Het is zelfs zo dat er hier meer tulpen groeien en bloeien dan in de bollenstreek rondom Lisse en Hillegom. Zo'n 12% van de op het eiland beschik bare grond voor akkerbouw is in gebruik voor dit product. "Waarom nier?", was een vraag die menigeen bezighield. Teler Arie Wesdorp wist het ant woord. "Bollenteelt gedijt het best in de kuststrook", vertelde hij. "Dit vanwege het zeekli- maat, matige winters, koele lentes en niet te warme zomers. Echter, de gronden in de Bol lenstreek raakten uitgeput, dus is de teelt verschoven, zowel naar het noorden als naar het zuiden. Juist omdat op Goeree- Overflakkee de grond relatief goedkoop is en er nog genoeg ruimte is om te schuiven, heeft de tulp hier een vaste plek veroverd. Hoewel ze van oor sprong in zandgrond voor kwamen, blijkt uit onderzoek Tijdens het Cultureel ontbijt. dat de tulpen uit kleigrond, als bloem steviger zijn dan de bloem atls-omstig uit een bol uit zandgrond. De bollen uit zandgrond worden dan ook voornamelijk gebruikt voor de export. Aangezien we op het eiland voornamelijk kweken voor de bloemen is onze klei grond dus uitstekend geschikt. Mits we natuurlijk op zoetwater kunnen blijven rekenen voor de beregening van de velden! Voor het eiland betekent dit dat de ruimte niet meer alleen groen en geel is, van de ove rige gewassen en graan, maar dat er ook kleur is gekomen in het landschap. Hoewel deze kiemen uiteindelijk worden gekozen door de groothandel. Zij bepalen immers wat er in de winkel komt. Dit kan dan weer versobering van het assorti ment en kleuren tot gevolg hebben en dat is natuurlijk wel een beetje jammer'. Beeldend kunstenaar Joep Luijckx was het hier uiter aard helemaal mee eens, maar opperde andere ideeën om de velden op te pimpen. "Lente- art", zo noemde hij het. "Mooie Foto: Mirjam Terhoeve figuren in het veld met andere kleuren of stroken een meter of vijf omhoog brengen, zodat er hoogteverschil in de velden komt. Dat moet toch een prach tig gezicht zijn", mijmerde hij. "Daar wordt over gesproken". Niet alle aanwezigen waren het daarmee eens. Teler Aj-ie Wes dorp hield zich op de vlakte, maar moet vast gedacht heb ben dat dit praktisch gezien niet handig zou zijn met oogs ten. Joep Luijckx toonde de aanwezigen daarop zijn eigen lente-art. Foto's van tulpen. Hij vertelde verder hoe hij als kind al gefas cineerd raakte van het open landschap van Goeree-Over flakkee. "Mijn vader kwam hier indertijd om te helpen met het dichten van de dijken na de watersnoodramp. Als kind vond ik het eiland al mooi en maakte ik er vele schilderijen van. Vooral tulpen spraken altijd tot de verbeelding. Deze heb ik veelvuldig geschilderd en gefotografeerd. Op een abstracte manier uiteraard". Hij toonde de aanwezigen daar wat voorbeelden van. Tulpen blaadjes, gefotografeerd door een glasplaat, die is ingesmeerd met witte verf en kleurige stre pen. Het effect was bijzonder. Joep bood'een van deze foto's aan Arie Wesdorp aan, die daar erg dankbaar voor was. "Een enkele tulp is niet mooi", zie Joep tot slot,"maar de velden, ja, die doen je wat". Na deze boeiende en leerzame uiteenzetting koirden de aan wezigen het ontbijt afsluiten bij de film Zomerstorm, waarvan de opnames zijn gemaakt in Ouddorp. Hel is een poëtische film over liefde, verlangens en identiteit, gebaseerd op gesprekken met inwoners van Goeree-Overflakkee en Voor- ne-Putten. Zomerstorm is een coproductie van Kunstgebouw en het Jeugdtheaterhuis Zuid- Holland, in het kader van het jaarlijkse project Volkscultuur. De provincie Zuid-Holland en het Prins Bernhard Clultuur- fonds Zuid-Holland hebben de film gefinancierd. Zie voor meer info www.kunst- gebouw.nl/zomerstorm. MELISSANT - De uitslagen van de wedstrijden die maan dag 1 november zijn gespeeld bij damvereniging ENEO. H. Visbeen-J Looy l-I B. Visbeen-A Visbeen 0-3 C. Mijnders-B v.d Spaan 1-1 A. het Jonk-P Kom 1-1 T. Goedegebimr-H de Geus 3-0 C. Visbeen-T de Geus Uitge steld C. Mijnders en B. v.d. Spaan speelden een spannende partij met een eindspel 6 om 6, waar na tot remise werd besloten. In de partij T Goedegebuur-H.' de Geus maakte de Geus een verkeerde keuze bij een afruil op zet 27, wat hem een schijf kostte, waarna Goedegebuur de partij bekwaam afmaakte. In de partij tussen bekerkam pioen H. Visbeen en kampioen j. Looy bleef het evenwicht lang bewaard, maar in de eind fase moest Visbeen op zijn tel len passen maar bereikte toch nog remise. A. het Jonk-R Kom werd remi se waarmee Het Jonk goed weg kwam. Kom was vroeg in de wedstrijd een schijf voorgeko men en had zeker winstkansen doch was uiteindelijk tevreden met remise. De verrassing van de avond viel in de partij van B. Visbeen tegen A. "V^isbeen in een partij die lang gelijk opging greep B. Visbeen lelijk mis waardoor A. Visbeen op dam kwam en B. Visbeen gelijk opgaf NIEUWE-TONGE - Op zaterdag 6 november organi seert de Vrouwenvereniging van de Hersteld Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge een Herfstmarkt. Verkocht worden o.a. verse oliebollen, landelijke woonaccessoires, nieuwe en tweedehands boe ken, babybornkleding, sok ken, handwerken, ondergoed en nachtkleding, advocaat, slaatjes, kaas, eigen gebakken producten, koffie, crea- en groenartikelen, sieraden, zelf gemaakte kaarten, enz. Voor de kinderen is er een grab belton en er kan worden gera den naar een boodschappen- mand. De Herfstmarkt duurt van 9.30-12.60 uur en wordt gehouden in Ons Dorpshuis. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een nieuwe kerk. SOMMELSDIJK - Uitsla gen van 1 november 2010. (iroep 1: A. Verolme-H.H. Verolme 0-3 J.A, Dekker-J. van Hoorn 1-1 W. Vroegindeweij- A. v.d. Veer 1-1 E Hermelink-I. Mackloet 3-0 M. Klink-(;. Kamp 3-0 I. Koese-C. Spee 0-3 Groep 2: S. Maliepaard-W. Stolk 3-0 J. Jordaan- H. Keuvelaar 1-1 S.W. Keijzer-A. Jelier 3-0 J.J. Melaard-C. Polder 1-1 G. Admiraal-M. Meijer 3-0 R. Kwakernaak-B. du Pree 3-0 R. Jacübs-R. V. Rijnberk 3-0 Het was een vreugdevolle avond. De voorzitter mocht drie nieuwe leden welkom heten. Nog een lid erbij, en afdeling twee kan in tweeën gesplitst worden. Het was een machtig mooie partij, de wedstrijd tussen de beide Verolmes. A. Verolme kwam precies één zet tekort om er remise van te maken. Spannend Ook de partij tussen Dekker en Van Hoorn was spannend. Bei de spelers deelden de punten. Vroegindeweij stond met een dam en één schijf tegenover Van der veer, die een dam en drie schijven had. Toch lukte het hem om er nog een remise uit te slepen. Mackloet hield heel lang heel dapper stand. Het zag er op het laatst zelfs een beetje remi- seachtig uit, maar toen kwam Hermelink weer opzetten, en het was met Mackloet gebeurd. Khnk gaf Kamp een dam, maar hij had er zelf ook één en twee schijven meer. Dat was voor Kamp net iets te veel van het goede. Koese verloor in het begin heel simpel een schijf Toen dacht hij een mooie slag- zet te kunnen maken,.jnaar die kwam verkeerd uit. Even leek het er nog op dat hij zich door een slim slagzetje wat kon her stellen, maar de achterstand in schijven was te groot. Maliepaard won heel knap van Stolk. Hij zetten met een paar schijven en een dam het spel van Stolk helemaal vast. Jordaan en Keuvelaar gaven elkaar heel de avond niets toe, dus werd het remise. Jelier liet in het begin een steekje val len. Keijzer maakte door mid del van een mooie slagzet een eind aan de strijd. Meiaard en Polder deden voor elkaar niets onder Ook die partij eindigde in remise. Admiraal wist door middel van een slagzet het ini tiatief te nemen. De kans op winst liet hij zich daarna niet meer ontgaan. Du Pree speelt in een ongelooflijk snel tempo, maar dan gaat het wel eens mis. Dat ervoer Kwakernaak die niet zo veel moeite had om de partij te winnen. Van Rijn berk ging al vrij gauw de mist in. Jacobs komt daardoor in de top te staan. In grote lijnen blijft het weer in het Eilandengebied behoorlijk wisselvallig de komende tien dagen. Depressies vanaf de oceaankant zijn wat brutaler gewor den en maakten het weer geleidelijk dynamischer. Over dynamiek gesproken. We moeten een diepe stormdepressie even in de gaten houden die voorne mens is om richting de Noordzee te koersen eind vol gende week. Mocht die raddraaier inderdaad het midden van de Noordzee opzoeken is een flinke stonn niet onmogelijk, in eerste instantie op de noordwestelijke kust. Herfststormen zijn trouwens behoorlijk zeldzaam geworden de afgelopen tien jaar. Alleen in 2002 gaf een vliegende novemberstorm ook in onze regionen behoorlijk wat schade. De wind haalde toen korte tijd uit tot boven de 135 kilometer per uur. Een pluspuntje en schrale troost weUicht is de tempe ratuur, die ook op vrijdag nog rond de 15 graden kan uitkomen in de middagperiode. Maar ja, als het daarbij regent heb je er ook niet veel aan. We blijven voortdurend in het grensgebied bivakkeren tussen actieve(re) regengebieden boven Engeland en een gebied met hogere luchtdruk ten oosten van ons. Een aantal van die regengebieden komen in vol ornaat over zo nu en dan. Tussendoor is het uiteraard ook wel eens een (half) dagdeel nagenoeg droog. Na toch wel een kletsnatte en zeer sombere zaterdag (sinterklaa-ssurprises maken misschien alvast?) belooft het zondag beter te zijn met flink wat zon en het koelt dan een paar graden af. De stevige zuidwester zijn we dan kwijt en zondagmid dag waait er niet meer dan een zwakke tot matige bries uit noordoostelijke richtingen. Ook op maandag (en wellicht dinsdag) is het nog over wegend droog in onze streken, na waarschijnlijk een koude nacht inet kans op wat ruige vorst(aanslag) op een afdakje of autodak. Op de langere termijn is er overigens weinig kans op een stabiele(re) weerperiode. Het zou best eens zo kunnen zijn dat het weer tot half november zo blijft. Ook de recentste oplossingen van de belangrijkste weermodellen laten de voortvarende zuidweststromingen gewoon nachukkelijk aanwezig zijn. Meer dan twee of drie dagen op rij inet droog weer lijkt uitzonderlijk te zijn tegenwoordig. Meer weerinfo is er op www.weerprimeur.nl WEERMAN MARC PUTTO ïiüis.-llsbWM OUDDORP - De 55-H club organiseert op woensdag 10 november een wijnproeverij in de Dorpstienden te Ouddorp. Aanvang 14.00 uur. U kunt deze middag zes verschillende wijnen proeven waarvan twee witte, drie rode en een dessert wijn. Over de wijnen wordt een korte uitleg gegeven, waar ze vandaan komen, van welke druiven ze gemaakt zijn, hoe ze smaken en bij welke gerechten ze gedronken kunnen worden. Bij de wijnen wordt o.a. stok brood geserveerd. De entree voor deze middag bedraagt €7. U dient zich van tevoren aan te melden. Dit kan bij de club op woensdagmiddag of bij Joke van Dam, tel. 0187 682319. Naast deze wijnproeverij is er om 14.00 uur ook .soos en vanaf 13.00 imr koersballen. Op 17 november organiseren de vrijwilligers weer een bingo. STAD AAN 'T HARINGVLI ET - Tijdens een gezellige avond vorige week vrijdag in 'De Hoezemoos' nabij Den Bom mel heeft Christelijke Gemeng de Zangvereniging 'SoU Deo Gloria' uit Stad aan 't Haring vliet twee koorleden gehul digd vanwege hun jubileum bij de vereniging. Het waren Ria Meiaard en Rina Driesse die resp. 40 en 25 jaar aan het koor verbonden zijn. Naast een oorkonde van de Konink lijke C:hristelijke Zangersbond kregen beide dames ook een fraai cadeau tjverhandigd. Ria een prachtige zilveren kande laar, waarin een Vioolsleutel is \erwerkt, en Rina een zilveren kettinkje met hangertje in de vorm van eveneens een viool sleutel. Het feit dat de dames al zo lang aan het koor verbon den zijn geeft aan hoe gezellig ze 't er vinden. "Maar naast gezelligheid moet er ook gestu deerd worden hoor", geven ze aan. Daarin heeft de dirigent een taak, en die hebben de jubilarissen er al verscheidene meegemaakt in 'Stad'. Eerst C:or van den Heuvel, toen Paul Kieviet en daarna Corné de Geus. Laatstgenoemde nam tij dens de bijeenkomst van vori ge week echter afscheid, en als opvolger kon kennis worden gemaakt met de nieuwe diri gent, de bekende zangeres Rei- nata Heemskerk, zoclat dit de vierde dirigent is Ria en Rina meemaken. Het koor oefent nu voor de jaarlijkse Kerstuitvoe ring in Stad aan 't Haringvhet. "een van de hoogtepunten in het jaar". (Tekst en foto: Hans Villeriiis) t

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6