CDA-statenleden starten verkiezingscampagne op de grens van Zuid-Holland en Zeeland Raad Goedereede positief over ontwikkelingen 'Duinzicht' 'PM ad Romam': vier leuke en leerzame dagen Manege Oostmoer Oud papier Goedereede EIIAt1DEl1.t1IELW5 BROUWERSDAM - Hoe wel het nog een kleine vier maanden duurt voordat de kiezers weer naar de stem bus mogen, was er vrijdag middag de aftrap voor de verkiezingscampagne van het CDA voor de Provin ciale Statenverkiezingen. Statenleden, aspirant sta tenleden, gedeputeerde Asje van Dijk, Tweede Kamerlid Ad Koppejan, gemeenteraadsleden en regionale partijbestuur ders waren bijeen onder leiding van lijsttrekker Liesbeth Spies, die inmid dels waarnemend voorzit ter van het CDA is gewor den. De plaats van hande ling was het projectbureau van het Grevelingenschap op de Brouwersdam. Slechte kwaliteit Herstel getij Getijdencentrale Verschillende opties Zoute natuur MIDDELHARNIS - Voor de tweede keer organiseer de CSG Prins Maurits in de herfstvakantie een reis naar Rome. Maandag 18 oktober vertrok een groep van 21 leerlingen, onder begeleiding van 3 leraren voor 4 leuke en leerzame dagen naar Rome. Vaticaan Over de Alpen GOEDEREEDE - Tijdens de gemeenteraadsverga dering van Goedereede, vorige week donderdag, was er unaniem voldoe ning over het de ontwik kelingsmogelijkheden van hotelaccommodatie vastgelegd in het bestem mingsplan Duinzicht. Estate Invest Middel harnis b.v. heeft hier het initiatief genomen tot de herontwikkeling van het bestaande restaurant Duinzicht naar een hotel accommodatie met 45 kamers, 7 vrijstaande en of geschakelde hotelon derkomens inclusief de realisatie van 113 parkeer plaatsen in Ouddorp. Procedure Rekenkamercommissie A rcheoloeiebeleid I'A(;iNA4 VRIjnAf; 5 NOVEMBER 2010 De recreatie op de Grevelingen zal zeker een impuls krijgen als de nieuwe plannen ivorden ontwikkeld. Op de voorgrond Liesbeth Spies (l.) en Asje van Dijk. Tekst en foto's: Adri van der Laan De provinciale CDA-politici hadden een mooie 'zichtloca- tie' uitgekozen om iiun ver kiezingscampagne voor de komende Statenverkiezingen te beginnen. Het projectbu reau op de Brouwersdam is het hoogste punt uit de omgeving en vanuit de vrijwel rondom van glas voorziene vergader zaal kon men genieten van het uitzicht op zowel de Noordzee als het Grevelingenmeer En juist dat meer was onderwerp van gesprek op het werkbezoek van de Christendemocraten, dat later op de dag werd afge sloten met een bezoek en dis cussie in de Hoeksche Waard. De CDA'ers waren de gasten van functionarissen van GZH (Groenservice Zuid-Holland) het bureau dat namens de pro vincie verschillende projecten voorbereid en begeleid. Leo Klaassen en Siemco Louwers, respectievelijk directeur en plaatsvervangend directeur van de organisatie en pro jectleider Lennert Langerak, gaven tekst en uitleg bij het onderzoek waarbij de toekomst van de Grevelingen centraal staat. Siemco Louwerse was bijzon der blij dat hij het gezelschap politici, waaronder kamer lid Ad Koppejan en gedepu teerde Asje van Dijk, welkom mocht heten op de grens van Zuid-Holland en Zeeland. Het GZH voert Programmabureau MIRT (Meerjarenprogramma Infrastructuur, Ruimte en Transport) verkenningen uit voor de toekomst van de Gre velingen. Louwerse schetste in het kort de situatie rondom de Greve lingen. Hij wees erop dat, toen zijn bureau in 2005 bij de ont wikkelingen in de Grevelingen betrokken werd, men zei dat de 'Grevelingen afwas'. Maar de situatie was verre van roos kleurig. De kwaliteit van het water van de Grevelingen en het gebied er omheen is in de afgelopen jaren sterk afgeno men. Er waren geen nieuwe ontwikkelingen meer en als gevolg daarvan namen ook de overnachtingen in het gebied af van 17 miljoen 1998 tot 11 miljoen nu. Deze teruggang van 6 miljoen overnachtingen. Er werden verschillende plan nen ontwikkeld om de Greve lingen weer op de kaart te zet ten. Het gevolg waren verschil lende initiatieven, zoals Zicht op de Grevelingen, waarbij beide provincies, gemeenten, natuurorganisaties en onder nemers waren betrokken. Ver der werd er onlangs een Gre- velingenconferentie gehouden waarbij alle betrokken mee dachten over de toekomst van het meer. Tevens werd men bijgepraat over de omvangrijke plannen die momenteel door Programmabureau MIRT wor den onderzocht. Dat het met de Cirevelingen slecht is gesteld bleek uit een filmpje dat Lennert Langerak aan de aanwezigen toonde. Hier werd de toestand van de bodem van het meer, dat bestaat uit stilstaand zout water. zichtbaar gemaakt. Er zijn opnamen gemaakt uit de tijd toen het nog 'goed' was en van de huidige situatie. De conclu sie die men uit het filmpje kon trekken was dat er zeker iets aan de situatie in De Grevelin gen moet veranderen. Dit had den ook duikers gezien, aldus Lennert Langerak. "Zij vroe gen zich of het wel goed ging met de Grevelingen, want hoe dieper men kwam hoe slechter de situatie werd". Tot een diep te van acht meter bleek het de situatie van plant en dier onder water nog goed te zijn, want er is pp die diepte nog genoeg zuurstof in het water aanwezig. Maar het Grevelingenmeer is gemiddeld veel dieper - som mige plaatsen 20 meter. De gevolgen van het gebrek aan zuurstof is op diepere plaat sen goed te bemerken want hoe dieper men komt des min der leven er is. Op de bodem ligt zelfs een 'witte deken' van resten van planten en dieren, die boven water een stank van rotte eieren verbreid. Meer leven is daar niet mogelijk. Er zijn dus dringend maatregelen nodig om de zuurstofhuishou ding weer op orde te brengen en het Grevelingenmeer weer gezond te maken. Lennert Langerak legde ver volgens aan de politici de ver schillende plannen uit waar voor zijn organisatie bezig is om deze uit te werken en voor te leggen aan de verschillende instanties om een oordeel hier over te vellen. Het is de bedoe ling dat men eind 2011 zo ver is dat er besluiten kunnen wor den genomen. Men verwacht veel van het weer terugbrengen van het getij in De Grevelingen. Een van de meest ingrijpende maatregelen is het herstel van het getij in de Grevelingen zodat er voldoende zuurstofrijk water in het meer kan kopen en daardoor de waterkwali teit aanzienlijk verbeterd gaat worden. Het herstel van getij wil niet zeggen dat er, evenals vroeger, weer het water tegen de zuidelijke dijken van het eiland aan zal komen te staan. Een aantal CDA-politici bleek hier wat vragen bij te hebben. Maar Lennert Langerak kon hen geruststellen. Het water zal niet hoger komen dan 50 cm boven het huidige niveau. Voor het toenemen van zoute kwel, in de aangrenzende pol ders behoeft men eveneens niet bang te zijn, evenals voor het behoud van voldoende zoet water omdat de huidige Greve lingen momenteel al minstens zo zout is als de zee. Als men besluit om door de Brouwersdam de eb- en vloed- stroom te laten gaan, wordt het mogelijk om een getij dencentrale in de dam aan te leggen die uit de stroming in het water energie gaat opwek ken. Dit kan op verschillende manieren, maar als de plannen verwezenlijkt worden zal het gebied rondom de Grevelin gen, zelfvoorzienend kunnen worden voor wat de energie- vraag betreft. Naast het onder zoek naar de beste turbines is men ook op zoek naar een zo 'visvriendelijk' mogelijke aan leg, want het is niet zo gemak kelijk te voorkomen dat vissen het leven laten bij het passeren van de getijdencentrale. In het onderzoek betrekt men ook de plannen om een door- laatsluis in de Brouwersdam te maken, waardoor het moge lijk is om vanuit zee direct, via een sluis, de Grevelingen op te varen. Ook de 'jachthaven van de toekomst' speelt een belang rijke rol bij de planvorming. Dit initiatief van ondermeer jachthaven Marina Port Zélan- de en Zeelenberg Architec tuur, behelst de aanleg van een duurzame jachthaven aan de Brouwersdam. Rondom de jachthaven zullen ook (drij vende) bungalows worden geplaatst. Verder is er met de plan nen voor de Grevelingen ook oostwaarts gekeken. Naar de Grevelingendam. Men onder zoek of men ook de zoet/zout problematiek in het Volkerak/ Zoommeer op kan lossen, door van de Grevelingendam een brug te maken, zodat ook dat water regelmatig ververst zal worden en de blauwalg- probleniatiek tot het verleden zal gaan behoren. Natuurlijk vraagt dit meer aanpassingen rondom het Volkerak. Als er maatregelen aan de Gre velingendam getroffen worden zal het Grevelingenmeer ook kunnen functioneren als water berging. Dit in het geval, dat er heel veel waterafvoer van de grote rivieren is en dat door een zeer zware storm die recht op de kust staat, het rivierwater niet op zee geloosd kan wor den. Een situatie die overigens maar eens in de 1400 jaar voor komt. Lennert Langerak liet in zijn voorlichting aan de Chris tendemocraten verschillende opties - met hun even verschil lende prijskaartjes - de revue passeren. De (adspirant) sta tenleden waren zeer onder de indruk van de plannen die er rondom het Grevelingenmeer zijn. Na de presentatie werd er van de gelegenheid gebruik gemaakt om verder vragen te stellen aan Leo Klaassen, direc teur van GZH. De statenleden waren benieuwd hoe men er in de gemeenten rondom tegen de plannen aankijkt. Liesbeth Keijzer, CDA-frac tievoorzitter in de gemeente Goedereede, liet weten dat de gemeenteraad van Goedereede 'unaniem positief' is. "We zijn allemaal trots op dit project dat nu loopt en we hopen dat er vaart achter gezet wordt". Gedeputeerde Asje van Dijk gaf aan dat er gekeken zou moeten worden of er voor het project - de getijdencentrale - Europese subsidie kan worden verkregen. Tijdens de uitleg over de ontwikkelingen in de Grevelingen bleek dat, als de plannen verwezenlijkt zullen zijn, er in één keer een groot aantal hectares zoute natuur er bij is gekomen. Een aantal van de aanwezige CDA-ers vroeg zich dan ook af of als er zoveel zoute natuur er bij komt of men de plannen voor nieuwe natuur elders wel uit moet voe ren, zoals het ontpolderen in verschillende delen van Zuid- Holland. Asje van Dijk remde het enthousiasme wat, want hij verzekerde zijn partijgenoten dat "wij toch vastzitten aan de doelstellingen die we gesteld hebben en die willen we wel realiseren". Na hun bezoek aan de Greve lingen vertrok het CDA-gezel schap richting de Hoeksche Waard waar men het werk bezoek heeft voortgezet en 's avonds met een discussie afge sloten. Marco Heemskerk - de contact persoon voor Goeree-Over- flakkee in de CDA Statenfrac tie - was verhinderd vanwege gezinsomstandigheden. Op de eerste dag was het pro gramma meteen boordevol. Om 3.30 uur (gaap!) 's nachts verzamelden de leerlingen en begeleidende leraren zich voor de school, om vervolgens te vertrekken richting het vlieg veld van Brussel-Charleroi. Na een vlucht van twee uur kwam de groep aan in Rome, waar vervolgens werd geluncht. Dezelfde dag nog volgden bezoeken aan de Saint Clemente kerk, een kerk met drie lagen, het zeer indruk wekkende Colloseum en het Forum Romanum. Na het vele lopen smaakte de Italiaanse pizza heerlijk. Daarna keerden we weer terug naar het bostel, om de dag gezamenlijk af te sluiten. De tweede dag stond in het teken van het Vaticaan. Allereerst werd een bezoek gebracht aan de beroemde St. Pieterkerk. Ook werd natuur lijk de 551 treden tellende trap beklommen om zo vanaf de koepel een fantastisch uitzicht te hebben over Rome. Het was erg goed weer in Rome dus we konden lekker buiten in het zonnetje onze boterhammen opeten. Na de lunch volgde een bezoek aan het Vaticaans museum, inclusief de Sixtijnse kapel met haar indrukwekken de plafond. 's Avonds werd een bezoek gebracht aan de Spaanse trap pen. Na twee vermoeiende dagen, was er op de derde dag vooral tijd voor ontspanning, 's Och tends werd nog een bezoek gebracht aan de catacomben van Priscilla. De meesten von den dit erg indrukwekkend. De middag werd besteed in de winkelstraten rondom de Trevi-fontein en het Pantheon. Daarna werd gedineerd op het sfeervolle 'Piazza Navona'. Op d(jnderdag was het, na vier dagen in het indrukwekkende Rome, alweer tijd om naar huis te gaan. Ook nu vlogen we over de Alpen, waarvan de mees ten prachtige foto's hebben gemaakt. Aan het begin van de avond kwam de groep met onvergetelijke herinneringen aan in Middelharnis. Door: JESSICA WESTDIJK EN MAAIKE BECHTHUM Het mooie uitzicht over Het Sint Pietersplein. STAD AAN 'T HARING VLIET - Uitslag van vaar- digheidsproeven Val en Va2, gehouden op zaterdag 30 oktober 2010 in Manege Oost- moer, Oostmoersedijk 2a te Stad aan't Haringvliet. Voor deze proeven dient een mini maal aantal punten behaald te worden van 180. Vaardigheid 1. Allisha Jelier, Balou, 209 pnt; Myrthe Bek kers, Chippie, 207 pnt; Ros- lie v.d. Horst, Jessie, 206 pnt; Marinda Admiraal, Tazz, 206 pnt; Demi v.d. Noort, Tazz, 204 pnt; Bo Schneider, Rody, 202 pnt; Amanda Wage- mans, Rody, 200 pnt; Anne Maliepaard, Snoopy, 198 pnt; Natasja Meijer, Iwan, 198 pnt; Eline Jelier, Ricky, 196 pnt; Emma de Berg, Valco, 195 pnt; Mayte Meylink, Snoopy, 193 pnt; Anne Bo Breur, Ricky, 193 pnt; Christel Tieleman, Chip pie, 192 pnt; Isaura v. Dalen, Chippie, 191 pnt; Nelianne Vroegindeweij, Ranger, 191 pnt; Sharon v. Noordenne, Mario, 188 pnt. Vaardigheid 2. Shirley v. Dam, GentI, 205 pnt. De Stichting Koninklijke Fan fare Apollo te Goedereede haalt a.s. zaterdag weer oud papier en huishoudelijk kar ton op in Goedereede en Goe dereede Havenhoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. Tijdens het werkbezoek aan de Grevelingen hadden de CDA-ers een goed overzicht over de omgeving. Door Jaap Ruizeveld De raad gaf haar zienswijze ten aanzien van PR-bebor- ding en wilde via een goede regeling vooraf laten voorko men dat er door permanente bewoning toestanden zoals bij Koningspleisterplaats kunnen ontstaan. In de Toekomstvi sie Goedereede 2020 en in de Visie Verblijfsrecreatie is aan gegeven dat toename van de verblijfsrecreatie gericht moet zijn op kwaliteitsverbetering. Daarnaast mag het aantal bed den bij hotels, pensions en bed en breakfast toenemen. Minder was de raad te spreken over de gevolgde procedure rond de reeds in aanbouw zij nde nieuwe Koningin Beatrix- school in Ouddorp en het nog vast te stellen bestemmings plan. Niemand wilde de bouw nu laten stoppen, maar een zorgvuldige afhandeling van de procedure dient voortaan maatgevend te zijn. Het voorstel van de Rekenka mercommissie Goeree-Over- flakkee over een onderzoek bestuurlijke herindeling op het eiland kreeg aller instem ming. Zelfs meer dan dat, want de politici wilden dit onder werp duidelijk geagendeerd zien als prioriteit nummer 1 in de ohderzoekranglijst van de Rekenkamercommissie. Het eilandelijk archeologiebe- leid werd tenslotte vastgesteld en voor belanghebbenden en belangstellenden ligt dit dossier nu binnenkort voor inspraak ter inzage. Men noemde de inhoud van deze nota sober, toegankelijk en werkbaar.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4