EIUVUDEri-niEUWS TIENGEMETEN - Onze regio is rijk aan natuur. Her en der over het eiland zijn verschillende gebieden die waar de natuur de ruimte krijgt. Wie langs de randen van Goeree-Overflakkee loopt, bevindt zich vrijwel uitsluitend in of langs beschermde natuurgebieden en wie over de zeedijk tussen Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel loopt, ziet aan de overkant eveneens een groot natuurgebied: het natuureiland Tiengemeten. Het eiland dat veel natuurlijke elementen van 'ons' eiland in zich herbergt. Een eiland dat een bezoek meer dan waard is, omdat het meer is dan een natuurmonument... Broedvogels Geschiedenis Over 100 jaar? PA(;iNA8 VRIJDAC; 29 OKTOBER 2010 Tekst en foto's Adri van der Laan De laatste jaren is het eiland Tiengemeten in de zomer maanden met een rondje met een pontje ook vanaf (ioeree-Overflakkee te berei ken. Op andere tijden is het eiland, naast met eigen vaar tuig, alleen te bereiken via de pont vanaf Nieuwendijk in de Hoeksche Waard. Deze verbinding over het Vuile (iat is al sinds mensenheuge nis de enige schakel tussen het eiland en het vaste land. Ook toen het eiland nog voornamelijk werd gebruikt door agrariërs die er hun boerderijen en akkers had den. Sinds het begin van deze 21e eeuw heeft het Vuile Gat, het water tussen het eiland en de Hoeksche Waard, een gevarieerde verkeersstroom haar oevers aan zien doen. Was er eerst het scheepvaart verkeer dat de boeren van producten voorzag en weer andere producten naar de vaste wal bracht. Vervolgens vertrokken alle boeren over het water naar vervangende bedrijven elders in Neder land om plaats te maken voor een gevarieerd getij delandschap vol planten en dieren, en met ruime recrea tiemogelijkheden. Tiendgorzen Wie nu met de pont van Natuurmonumenten het water oversteekt, ervaart al iets van de natte natuur die het eiland herbergt. Wach tend op de pont - die elk uui de tien minuten durende oversteek maakt - kan men al een voorproefje krijgen van wat men te wachten staat op Tiengemeten. In het natuur gebied Tiendgorzen langs de oever van het Vuile Gat is een stukje natte natuur aan gelegd waar doorheen een kort wandelpad is aangelegd. Eenmaal aangekomen op het eiland worden we verwelkomd door Henk Maijer, beheerder van het eiland. Maijer bevestigt dat de Tiendgorzen een soort 'Tiengemeten' in het klein is. En dit blijkt later ook als we een korte wandeling naar de Vliedberg maken, een heuvel midden op het eiland. Vanaf de Vliedberg heeft men een goed overzicht heeft op het verder vlakke en open land schap. Oostwaarts, met de Haringvlietbrug als decor, liggen uitgestrekte water partijen met grote groepen watervogels, omzoomd door riet. In het noorden, rondom de haven, liggen het bezoekerscentrum van Natuurmonumenten, het Rien Poortvlietmuseum en het Landbouwmuseum. Een stukje verder naar het noordoosten liggen een zorg- boerderij, de Herberg en de camping. Richt men vanaf de Vliedberg de blik richting Een deel. van de oude landbouwschuren is bewaard gebleven en functioneel gehouden. Hier het informatiecentrum van Natuurmonumenten en rechts een stukje van de schuur waarin het Rien Poortvlietmuseiim is gevestigd. "Si Ted Sluijter van Natuurmonumenten gaf naar aanleiding van vogeltellingen op Tiengemeten het volgende overzicht over de functie die het eiland vervult als het gaat om 'onderdak' bieden aan verschillende soorten broedvogels: "Op Tiengemeten werden, vlak na het inrichten als natuurgebied, tijdens een onderzoek in 2008 maar liefst 82 soorten broedvogels waargenomen. In totaal ging het om bijna 3.500 broedpaar. Van deze 82 soorten staan er zelfs 24 op de Rode lijst van kwetsbare en/of bedreigd. Er broeden algemene soorten als wilde eend, meerkoet en grauwe gans. Maar er zijn ook wer lot de verbeelding sprekende zoals ijsvogel, steltkluut en kwartelkoning; soorten waarbij elke vogelkijker en natuurliefhebber zijn vingers aflikt! Opvallend is het voorkomen in groot aantal als broedvogel: kievit en veldkeuwerik. Alledaagse soorten zo lijkt hel, vmar wel soorten waar het dramatisch mee is gesteld in ons land. Veldleeuwerik is bijvoorbeeld de laatste 25 jaar met 95% afgenomen! Op Tiengemeten broeden bijna 100 paar! Je waant je als natuurliefliebber een eeuw terug in de tijd.... En Jiet wordt spannend de komende 10 jaar. Tiengemeten ontwikkelt zich steeds meer tot vogel hotspot; nu al scharrelen er lepelaars rond en zilverreigers. Deze winter hangen er maar liefst drie zeearenden rond. Al deze soorten kunnen er zomaar tot broeden komen. En dan hebben we het nog niet eens over kansen voor woudaap, roerdomp, purperreiger en allerlei zoetwaterstems. In het oude akkerland van Weemoed is het bedje gespreid voor heel bedreigde en bijna uitgestorven soorten als grauwe gors en geelgors". Met de huifkar kan men - op afspraak - een gezellig tochtje over een deel van het eiland maken. Goeree-Overflakkee dan ziet men een ruige Wildernis met bosjes en Schotse Hoog landers. - de Blanke Slikken - aan de oevers tegenover Den Bommel. Wat meer naar het westen zijn de ruines van een voormalige boerderij en is er een nederzetting rhet een aantal luxe Buitenleven vakantiewoningen, gevestigd in enkele historische hoeves. Geen hek er omheen Voor de rest is er alleen maar rust, ruimte en... pluk jes recreanten die heerlijk komen uitwaaien. "In het begin werd soms beweerd dat als Natuurmonumenten Tiengemeten eenmaal in beheer zouden hebben, er een hek om heen zou komen te staan en er niemand meer op zou mogen". Wie nu van de pont afstapt, krijgt in de buurt van de aanlegsteiger zeker niet het gevoel op een ontoegankelijk natuurre servaat te zijn aangekomen. Direct vanaf de pont kan men voor een klein bedrag een fiets huren waarmee men het eiland kan verken nen. Daarnaast is er een uitgebreid netwerk van wan delpaden (rondwandelingen van 3 km, 4,5 km, 6,5 km en 10 km). "Eigenlijk magje overal op het eiland komen, ook buiten de gemarkeerde routes en paden", legt Henk Maijer uit. Dit is ook de kracht van het eiland. Hoewel Natuurmonumenten geen landelijke campagnes voert om mensen warm te krijgen voor een bezoek aan Tiengemeten, is men toch blij dat velen de weg naar de pont weten te vinden. Volgens de Natuurmonu- mentenbeheerder stijgt het bezoekersaantal jaarlijks. "We streven naar een rustige groei tot zo'n 60 a 80.000 bezoekers per jaar in 2025". Na de opening van het Rien Poortvlietmuseum in 2009 bezoeken jaarlijks circa 35.000 bezoekers het eiland. Het museum dat zich voor heen in het Oude Raadhuis van Middelharnis bevond zorgt nu voor een voor een forse toeloop van bezoekers naar het eiland. Men ver wacht dat ook de vestiging van het Landbouwmuseum, geopend mei van dit jaar, het bezoekersaantal verder zal stimuleren. Beheerder Henk Maijer wil op Tiengemeten op allerlei manieren verbindingen te leggen tussen de natuur en 'de samenleving'. Hierbij passen ook de andere acti viteiten die op het eiland ontplooid worden, zoals de zorgboerderij en het uitge breide pakket aan jeugdacti- viteiten. Henk Maijer is bijna zijn hele leven al betrokken geweest bij de natuurontwikke ling op Tiengemeten. Toen het overgrote deel van het eiland nog door agrariërs werd bewoond en bewerkt, was Maijer al beheerder van de natuurgebieden die op het eiland aanwezig waren. Samen met de boeren heeft ook hij ook een aantal jaar het land bewerkt, in afwach ting van de omvorming tot natuurgebied. Natuurmonu menten had al geruime tijd landbouwgronden in haar bezit. "Op deze gronden hebben wij ook akkerbouw gepleegd. Dit werd door de boeren zeer op prijs gesteld". De natuurbeheerder bena drukt dat hij de bezwaren van de toenmalige boeren wel kon begrijpen, toen bekend werd dat zij hun landerijen moesten verlaten omdat de overheid ervoor had gekozen om Tiengeme ten in te richten als natuur eiland. Het nieuws kwam evenwel niet als een donder slag bij heldere hemel. Maij er: "]e moet niet vergeten dat er een kwart eeuw is gepraat over'de toekomst van Tien gemeten. Achtereenvolgens waren er plannen voor havenbedrijvigheid, woning bouw, een kerncentrale en baggerstort op het eiland. De kans dat Tiengemeten land- bouweiland zou blijven werd steeds kleiner. Tiengemeten was goede landbouwgrond, maar doordat men bij de aan- en afvoer van produc ten a/hankelijk was van het vervoer per pont, gaf dit toch ook veel problemen, zowel op het gebied als de logistiek als de hoge kosten. Ik ben blij dat Tiengemeten natuureiland is geworden." Verbinden Het natuureiland Tienge meten maakt deel uit van de Ecologische Hoofdstruc tuur (EHS), een netwerk van bestaande en nieuwe natuurgebieden in Neder land. Tiengemeten is volgens beheerder Henk Maijer het tastbare bewijs dat verbin den van natuur en aanleg van nieuwe natuur werkt; "Zeldzame planten en dieren krijgen weer overlevings kansen".Door het jaar heen telt het eiland op een gemid delde dag veel meer dan 20.000 vogels. Ze zijn goed te zien vanaf vijf speciale vogelobservatiepunten. Meer informatie hierover in het infocentrum van Natuurmo numenten op het eiland. De nieuwe natuurgebieden zijn bovendien mooie en gevarieerde landschappen waar mensen van genieten. Ze zijn van belang voor de economie: voldoende groen zorgt voor een aantrekke lijk vestigingsklimaat voor bedrijven en een aantrek kelijke woonomgeving. De recreatiesector profitfgji|,van de aanwezigheid van'SÏ^'an- kelijke natuurgebieden. De Ecologische Hoofdstructuur in en rond het Haringvliet is een heel eind klaar; de mees te gronden binnen de EHS zijn reeds aangekocht voor natuur. Met enkele agrari sche bedrijven is de provin cie nog in onderhandeUng over verplaatsing. Die bedrij ven moéten gewoon een goede' prijs krijgen voor de grond. We zijn er bijna, en nu dreigt het nieuwe kabinet een streep te zetten door het afmaken van de EHS hier in de regio. We vertrouwen er op dat de Provincie Zuid- Holland het nieuwe kabinet duidelijk maakt dat die laat ste investeringen toch echt de moeite lonen. Kijk naar Tiengemeten wat het op kan leveren." 'É$y~y Natuureiland Tiengemeten biedt werkgelegenheid aan circa dertig mensen. Beheer der Henk Maijer noemt in dit verband de zorgboerderij van Bavo-Europoort waar meer dan vijftien betaalde krachten werken. Samen begeleiden zij de cliënten van de zorgboerderij, men sen met psychiatrische klach ten. De zorgboerderij, waar 26 cliënten dag en nacht verblijven en anderen voor dagbehandeling naar toe komen, heeft ook een functie in het beheer van het eiland. De fietsverhuur en wat onderhoudswerkzaamheden wordt door de bewoners van de zorgboerderij verricht. Ook de Herberg een restau rant met een natuurcam- ping in de nabijheid, zorgen eveneens voor werkgelegen heid. Bij het beheer van het natuureiland zijn naast personeelsleden en vrijwil ligers van Natuurmonumen ten diverse toeleveranciers betrokken. Henk heeft de verhuizing van de boeren meegemaakt, maar later heeft hij ook een Het waterrijke deel van Tiengemeten. Op de achtergrond de Haringvlietbrug. Het eiland Tiengemeten is waarschijnlijk in fiet begin van 17e eeuw door het droogvallen van een zandplaat i.n.het Haringvliet. Waarschijnlijk luas deze zandplaat 10 gemel (een Imlve hectare groot). Tegenwoordig is de oppervlakte van Tiengem.eten ongeveer 1000 hectare. Het was vanouds een landbouiogebied waarop vanuit een zevental boerderijen het land bewerkt werd. In het begin van de'jaren negentig van de vorige eeuw werden plannen ontwikkeld om van het eiland een natuurontwikkelingsgebied te maken dat een belangrijke schakel zou moeten worden in de ecologische hoofdstructuur, waardoor natuurgebieden in Nederland met elkaar verbonden worden. Vijfjaar geleden begon met de omvorming van het eiland tot natuurgebied. andere verhuizing meege maakt en dat was de verhui zing van de vogels van elders naar de verschillende gebie den op het eiland. Tijdens verschillende vogel tellingen die regelmatig worden gehouden blijkt dat de vogelpopulatie op het eiland steeds meer toeneemt en naast de bijzondere vogels komt men bij weer andere tellingen ook de wezel, her melijn en - onlangs gesigna leerd - een bever tegen. Toekomst Als we vragen hoe Maijer de toekomst ziet voor het eiland Tiengemeten noemt hij wat praktische zaken die bin nen korte tijd gerealiseerd zullen worden. Achter het Landbouwmuseum zal er een groot natuurspeelter- rein worden ontwikkeld, waar kinderen naar harten- lust hun spel in de natuur kunnen spelen. Ook zal het infocentrum verder worden opgeknapt en uitgebreid worden met een winkeltje en zal de mogelijkheid om iets te eten ofte drinken in het infocentrum worden uit gebreid. In samenwerking met Nationaal Landschap Hoeksche Waard en andere partners werkt Natuurmo numenten aan de vaste wal bij Nieuwendijk aan een gastvrije entree. "We blij ven verder bouwen aan een goed product", zo verzekert Maijer. Over het antwoord op de vraag hoe de natuur op het eiland er over 100 jaar uit zal zien moet de beheerder even nadenken. "In de wildernis laten we de natuur helemaal haar gang gaan. Het ontstaat vanzelf een gevarieerd half open rivierlandschap. De waterpartijen met riet cen traal op het eiland willen we open houden voor de water vogels, hier zullen we hier en daar ingrijpen". Hij wijst naar de oever van het gebied waar men twee jaar geleden water de polder heeft bin nengelaten. In de rietkragen bevindt zich wilgenopslag. "Als we hier niets aan doen zullen er op den duur bos sen verschijnen". Verder zal het eiland langzamerhand weer uit gaan zien zoals het landschap er hier in de delta honderden jaren geleden uitzag". Grote grazers, zoals de Schot.se Hooglanders zul len als levende maaiers ook hun bijdrage blijven leveren aan het natuurbehoud op dit bijzondere eiland, dat zeker geen statisch natuurmonu ment is, maar daarentegen volop in beweging is. En om deze beweging mee te maken is ieder van harte welkom... Op Tiengemeten zijn er verschillende mogelijkheden een dag - of meerdere dagen door te brengen. Wie meer informatie over het eiland wil over wat er te doen is of wat de vaartijden van de pont zijn wil kan terecht op de website www. natuurmonumenten.nl/ tiengemeten en zoeken op 'natuurgebieden'. De wilgenopslag tussen het net wordt door de beheerders nauwlettend gadegeslagen. Want het is niet de bedoeling dat er in de toekomst bosvorming op Tiengemeten gaat plaatsvinden. Henk Maijer (rechts) beheerder van Tiengemeten en Bob Hartog geven g over het unieke Het zicht op wolken en water veranderen vrijwel constant op Tiengemeten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 8