DIRKSLAND 'Voorsorteren op de gemeentelijke fusie in 2013' 'Woningbouw voor alle doelgroepen' 'Verdere bezuinigingen zijn onontkoombaar' GEMEENTE EIIAI1DEI1-I1IE1JW5 Burgemeester Servaas Stoop: Wethouder Piet Koningswoud: Vaststelling begroting 2011 Wethouder Wim Bruggeman: lnl<omsten en uitgaven 2011 PAGINA 7 DINSDAG 26 OKTOBER 2010 Net als vorig jaar hebben we voor u een begro tingspagina samengestel(j. Op deze pagina kunt u lezen hoe het met de financiële positie van de gemeente Dirksland is gesteld. Waar geeft de gemeente in 2011 haar geld aan uit en wat betekent de begroting voor u, als in woner van de gemeente Dirksland? Zo krijgt u een overzicht van de lastendruk in 2011 en is een vergelijking gemaakt met 2010. Het maken van een begroting is voor gemeen ten wettelijk verplicht. Vóór 15 november voor afgaande aan het begrotingsjaar moet de be groting zijn vastgesteld. De gemeente beschikt over beperkte midde len en de raad moet kiezen waaraan het geld wordt besteed. In de begroting is sprake van afstemming tussen beleid en de inzet van mid delen. U kunt de begroting vergelijken met het huishoudboekje van de gemeente. De begro ting bestaat uit een beleidsbegroting en een financiële begroting. De beleidsbegroting is opgebouwd uit verschillende programma's. Een programma beschrijft voor een belangrijk beleidsterrein de doelstellingen van de ge meenteraad en geeft aan hoeveel geld er voor wordt uitgetrokken. De financiële begroting bevat een overzicht van baten en lasten en de financiële positie. Gang van zaken Het college maakt een ontwerpbegroting aan de hand van de kadernota. In de ontwerp begroting staan de voornemens voor het nieu we begrotingsjaar. Wat wil de gemeente het komende jaar doen? Hoeveel geld heeft ze daarvoor over? Hoe verwacht ze aan het geld te komen? Op 23 september heeft de raad de concept begroting ontvangen. Inwoners konden vanaf dit moment het ontwerp inzien op het gemeentehuis en via www.dirksland.nl. De raad stelt de begroting vast op 28 oktober aanstaande. "Een van onze hoofdactiviteiten In 2011 is vorm en inhoud ge ven aan de nieuwe gemeente. Wat wordt de visie van de ge meente? Hoe gaat de dienst verlening eruitzien? En hoe de organisatiestructuur? Een stuurgroep en werkgroepen met deelopdrachten gaan aan het werk om dit soort vragen te beantwoorden. Door middel van een stappenplan zal het fusieproces handen en voeten krijgen. We zullen aan dat alles veel energie besteden." De gemeente Dirksland sor teert duidelijk voor op de gemeentelijke fusie in 2013, is de boodschap van burgemeester Servaas Stoop. In de tussentijd is er - ook door de weinig rooskleurige financiële omstandigheden - geen ruimte voor nieuw beleid. Continuïteit is het devies. "Wél werken we aan een verdere verbetering van de dienstverlening", aldus Stoop, "Er zijn een paar mooie stappen gezet en volgend jaar willen we de kwaliteit verder verhogen. We denken bijvoorbeeld aan het direct verstrekken van vergunningen. Nu loopt elke vergunning via het college, straks is het - voor een aantal vergunningen - 'klaar terwijl u wacht'." Servicenormen In 2010 zijn servicenormen'afgesproken. Dat houdt bijvoorbeeld in dat de gemeente een brief binnen zoveel tijd beantwoordt. "We sturen er strak op om de termijnen te halen. Lukt het niet om binnen de gestelde tijd te antwoorden, dan krijgt de bhefschrij- ver daar bericht van." De papierstroom in het ge meentehuis zal overigens aanzienlijk verminderen. De meerjarenprogrammabegroting 2011-2014 voor de gemeente Dirksland is aangeboden aan de raad. Tijdens de informerende en opini ërende raadsvergadenng van 7 oktober jongst leden mochten de raadsleden vragen stellen aan het college. Alle post zal op termijn name lijk worden gedigitaliseerd. De gemeente maakt de web site nog toegankelijker en functioneler Zo zal de burger meer aanvragen via internet kunnen afhandelen, inclusief de betaling via DigiD. Stoop: "Dat is dé toekomst. We wer ken daarnaast toe naar wat landelijk is afgesproken over de sites van de gemeenten als eerste aanspreekpunt voor burgers, bedrijven, in stellingen enzovoorts. De ge meente Dirksland scoort op dit gebied overigens al goed. zeker als je het vergelijkt met andere gemeenten tot 25.000 De ingrijpende bezuinigings operatie van de Veiligheidsre- gio Rotterdam Rijnmond heeft voor de gemeente Dirksland geen nadelige effecten. De drie blusgroepen blijven in tact en de nieuwe afspraken over de stalling van materieel levert Dirksland een hulpver leningsvoertuig extra op. Een hoogwerker verhuist van Spij- kenisse naar Hellevoetsluis en komt dus dichterbij te staan."Hoe het verder zal gaan met de politie is spannend", zegt burgemees ter Stoop. "Voordat het regeerakkoord werd geslo ten was al bekend dat het politiekorps Rotterdam Rijnmond 600 fulltime politieagenten moet Inleve- Begrotingsraad Op donderdag 28 oktober aanstaande ver gadert de gemeenteraad van Dirksland over de begroting 2011. Tijdens deze openbare raadsvergadering wordt de begroting door de gemeenteraad vastgesteld. Deze vergadering begint om 19.00 uur en wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis. ren. Dat heeft óók consequenties voor de bezetting op straat, dat kan niet anders. De nieuwe regering voegt landelijk weer 3.000 agenten toe. Wat dat precies betekent voor Rotterdam Rijnmond is nog niet bekend. Maar het plussen en minnen zal toch wel uitdraaien op een vermindering, vrees ik." Scholen De kern Dirksland telt twee goed geoutilleerde schoolgebouwen. De school in Herkingen heeft de aandacht. Datzelfde geldt voor christelijke basis school De Regenboog in Melissant, die twee loca ties heeft. Stoop, die ook de portefeuille onderwijs beheert: "Daar moet een keer wat gebeuren, bij voorbeeld een cluster voor openbaar en christelijk basisonderwijs. Maar dat is in 2011 nog niet aan de orde. Beschouw het als een stip op de horizon." Dichterbij staat de 'educatieve agenda' voor Goeree-Over- flakkee. "In die agenda leggen de gemeenten en alle basis scholen op het eiland vast hoe ze samenwerken aan kwalita tief goed onderwijs en hoe ze inspelen op maatschappelijke veranderingen." Met een schuin oog op de meerjarenbegroting 2011- 2014 zegt Servaas Stoop dat de gemeente in 2013 en 2014 een forse bezuiniging staat te wachten. "Omdat alle franje al uit de begroting is wegge sneden, ontkomen we niet aan lastige, scherpe en ook pijnlijke keuzes. In de lijn vah het regeerakkoord zal daarnaast de burger meer op zijn eigen verantwoordelijkheid worden aangesproken, verwacht ik." Belangstellenden zijn van harte welkom deze vergadering bij te wonen. Begroting op interne? De complete begroting kunt u, nadat deze is vastgesteld, nalezen op onze website www.dirksland.nl, onder de kop Visie en Beleid/ Jaarstukken. Met veel moeite is een sluitende begroting voor 2011 tot stand gekomen. In het jaar erna, 2012, zijn de gemeentelijke inkomsten en uitgaven ook in evenwicht. Maar in 2013 en 2014 zijn verdere bezui nigingen onontkoombaar. "We zullen elkaar vóór die tijd nog eens diep in de ogen moeten kijken", zegt wethouder Bruggeman (Christenunie). "Een belangrijke vraag die daarbij bijvoorbeeld komt kijken is wat we gaan doen met de gemeentelijke gebouwen en het zwembad. Er is ook een werkgroep opgericht om onze wettelijke en niet-wettelijke taken in kaart te brengen. Wette lijke taken moet je uitvoeren, maar op niet-wettelijke taken zijn bezuinigingen mogelijk. Met geringe mid delen kwaliteit leveren, daar gaat het om." Subsidies Om een sluitende begroting voor 2011 te kunnen presenteren, stelt de wethouder een aantal bezui nigingen voor. Hij somt de belangrijkste op: "De in huur van personeel en - gering - op het ambtelijk apparaat. Op de subsidies willen we 50.000 euro bezuinigen. Op een totaal van 253.000 euro is dat een korting van 20 procent. Dat is best fors, zeker als je beseft dat het verenigingsleven het cement van onze samenleving is. Maar andere mogelijkhe den zien we niet. Een groot deel van deze bezuini ging - 28.000 euro - willen we realiseren door het sluiten van de Leespunten in Herkingen en Melis sant. De subsidie aan de muziekschool blijft intact. Dit omdat anders de wachtlijst vanuit de gemeente Dirksland - er staan 40 tot 50 mensen op alleen maar langer zal worden." "Verder", vervolgt Bruggeman, "stellen we voor 5 procent te korten op gemeenschappelijke regelin gen, zoals de GGD, het Haringvlietschap, de Vei- ligheidsregio Rotterdam Rijnmond, enzovoorts. Het Lastendruk voor inwoners De belastingopbrengsten worden in 2011 trendmatig verhoogd met 2,0 In de tabel hiernaast zijn de woonlasten voor 2010 en 2011 weergegeven, voor de eigenaren van een meerpersoonshuishouden en op basis van een WOZ waarde van 227.000 euro. ISGO (Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee) zal nog meer moeten bezui nigen. Ook stellen we voor te bezuinigen op het openbaar groen." De aanbesteding van hulpmiddelen - via de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) - leverde de gemeente een voordeeltje op. Toch was nog een kleine greep uit de reserves nodig om de inkomsten en uitgaven van de gemeente in evenwicht te bren gen. "De reserves blijven op voldoende niveau", stelt de wethouder "Dat moet ook, want je hebt de reserves nodig om tegenvallers op te vangen. Het grootste risico, ook voor de andere gemeenten op het eiland, is overigens de sociale werkvoorziening, Binnenhof en Webego. Een verbeterplan moet dit jaar al 3 ton opleveren en volgend jaar nog wat meer Een probleem daarbij kan zijn dat het nieuwe kabinet wil korten op deze voorzieningen." Lokale heffing 2010 2011 OZB €208 €212 Afvalstoffenheffing 242 242 Rioolrechten 289 305 Totaal woonlasten 739 759 Belastingen Ondanks de weinig florissante financiële positie, gaat de burger nauwelijks meer belasting betalen. De gemeentelijke belastingen stijgen met 2 procent. Dat is een trendmatige stijging, gelijk aan de infla tie. "Belastingverhoging mag geen automatisme zijn", verklaart Bruggeman die keuze. "Dat is veel te makkelijk." Behalve financiën vallen ook sociale zaken, volks gezondheid en sport onder de wethouder. "Het is opvallend dat de economische recessie hier niet heeft geleid tot veel meer uitkeringen. Een verkla ring daarvan kan zijn dat in de zorg, die een be langrijke positie in Dirksland heeft, geen ontslagen vallen. Wel is het nieuwe kabinet van plan te bezui nigen op de 'onderkant' van de arbeidsmarkt, waar onder dus de sociale werkvoorzieningen." In 2011 zal een gedeelte van de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) worden overgeheveld naar de gemeenten; de ondersteuning van licht verstandelijk gehandicapten. Ook staat de liquida tie van de GGD Zuid-Hollandse Eilanden voor de deur. "De overgang naar de GGD Rotterdam Rijn mond is geruisloos verlopen. De klant heeft er niets van gemerkt. De samenwerking tussen de grote en kleine gemeenten in de GGD is uitstekend. Op het gebied van zorg staat ook een uitbreiding van het ziekenhuis op het programma en de realisering van een dagopvang voor ouderen in het Hart van Dirks land. Zo komt Dirksland steeds beter op de kaart als zorgkern." In september 2011 zal voetbalvereniging DW '09 twee nieuwe velden in gebruik nemen. Bruggeman: "Dat kost veel geld, maar er zijn ook heel veel men sen bij betrokken, actief en passief. Het maatschap pelijk belang is dus heel groot." Meer informatie Voor meer informatie over de tarieven, bijvoor beeld hoeveel hondenbelasting u gaat betalen in 2011kunt u terecht op de website van het SVHW, WAAfw.svhw.nl, onder Woonlasten. Gemeenten met een actief grondbeleid houden massaal rekening met minder inkomsten. Immers: er wordt minder gebouwd en dus ook minder grond verkocht. De gemeente Dirksland voert sinds jaar en dag een passief grondbeleid. Nadelige effecten op de gemeentelijke financiën zullen zich hier dan ook niet voordoen, stelt wethouder Piet Konings woud (SGP). "De gemeente Dirksland heeft nau welijks grond in eigendom. Wij voeren een passief grondbeleid en faciliteren alleen projectontwikke laars. Ons beleid daarbij is dat er wordt gebouwd voor alle doelgroepen, in de volle breedte. En naar behoefte, anders bouw je voor de leegstand." Dat blijkt uit de bouwprojecten die in Dirksland gaande of in voorbereiding zijn. In Akkerleeven zijn vrijstaande woningen in aanbouw. Het gaat in totaal om 27 kavels. Aan de andere kant van de markt zijn voorbereidingen ge troffen voor de bouw van 26 woningen voor starters. De wethouder verwacht dat de eerste paal voor dit project - Bloemenhof geheten - in het voorjaar van 2011 de grond in zal gaan. "De twintig tussen- woningen kosten onge veer 175.000 euro vrij op naam. De hoekwoningen, die op meer grond komen te staan, worden niet duur der dan 2 ton. Inwoners van de gemeente Dirks land tot 35 jaar kunnen bij de gemeente een starterslening sluiten tot 30.000 euro." "Het plan Zuidrand is een project van wat langere adem", aldus Koningswoud. "Het loopt door tot 2020. We zijn bezig het bestemmingsplan voor te bereiden. Het plan bevat 175 woningen: heef geva rieerd en bovendien flexibel genoeg om in te kun nen spelen op marktontwikkelingen. Verder zijn in het plan twee nieuwe sportvelden opgenomen en 4,5 hectare waterberging, waarvan het grondwerk al is uitgevoerd." In het Hart van Dirksland (Achterdorp, Kattewacht, kop Burgemeester Zaaijerlaan) begint de bouw van 25 appartementen en 14 starterswoningen. Het plan, met zowel koopwoningen als huum/oningen, bevat ook een dagopvang voor ouderen, kinderop vang, de apotheek, een fysiotherapiepraktijk en het consultatiebureau. Nu het project Hart van Dirksland aanstaande is, komt ook het woningbouwplan Kortevliet weer in beeld. Dit plan, aan het Korteweegje, telt ongeveer vijftig woningen. Daaronder bevinden zich ook wo ningen voor mensen die begeleid wonen. Het plan zal in 2011 opnieuw - nu ruimer van opzet - in de gemeenteraad op tafel komen. Rond het project Spuikolk is het momenteel een beetje stil. Dit in afwachting van een uitspraak van de Raad van State over een viertal beroepsschrif ten. Deze hebben te maken met de voortzetting van bedrijfsactiviteiten als fase 1 bewoond is. "In de tussentijd gaat de verwerving van gronden door de projectontwikkelaar door. Bedrijven in de Spuikolk hebben ook opties ge nomen op grond bij de watertoren", schetst Piet Koningswoud. De genoemde bouw projecten worden stuk voor stuk gerealiseerd ^g: in de kern Dirksland. "In Melissant en Herkingen is de laatste jaren het nodige gebouwd. Het lijkt erop dat daar de behoef te nu is opgedroogd." Op het gebied van ver keer en vervoer, ook een aandachtsterrein van de wethouder, kunnen de bur gers een rotonde tegemoet zien. De rotonde komt op de kruising Korteweegje, Schelpenpad en Boom- vlietstraat. Met een vierde afslag, richting Spuikolk, wordt bij de aanleg rekening gehouden. Wanneer de reconstructie van de N215, tussen Melissant en Dirksland, zal plaatsvinden, is nog niet bekend. Het wachten is op een milieueffectenrapportage. Het recreatieve gehalte van de gemeente stijgt door de aanleg van een fietsbrug over het havenkanaal van Dirksland. In Melissant komt een klein natuur gebied met een waterpartij en een wandelpad op de plaats van de voormalige rioolwaterzuivering. Niet ver van het bos, waarvan een gedeelte een speelfunctie krijgt. Het college van de gemeente Dirksland heeft na een bezuinigingsronde van 415.000 euro haar begro ting sluitend aan de raad aangeboden. Dit betekent dat de uitgaven van 15,1 miljoen gelijk zijn aan de ontvangsten. De grootste uitgaven worden gedaan op het beleidsterrein Zorg, werk en inkomen. De inkomsten van de gemeente bestaat voor 46% uit een bijdrage van het Rijk. In onderstaande tabel kunt u precies zien hoeveel geld er aan welke beleidsterreinen wordt uitgegeven: Lasten 2011 Programma burger en bestuur 1.4 mfn Programma openbare orde en veilighetd 0.8 min Programma verlteer en vervoer €1.7 min Programma econoine 70.000 Programma onderwijs en educatie 0,9 min Programma cultuur en recreatie 1.2 min S Programma zorg, werk en inkomen 4.4 min Programma milieu 2,8 min ■-' Programma wonen en ruimte 0,9 min I Algemene dekkingsmtddeten 0,9 min Verdeling lasten 2011 totale lasten 15.1 min In onderstaande tabel kunt u precies zien hoeveel geld er bij de gemeente binnenkomt: Baten 20i1 Ongetx>nden beffingen €1.3 min I GetHsnden heffingen 2,4 min Dividend en interest 1,1 min U Vertiuur, pactit, opbrengsten en ovenge 0.2 min Bestemde njksmkidelen €2,3 min Gemeentefonds 6.9 min I Onttrekkingen reserves 0.9 min Verdeling baten 2011 totale baten 15.1 min

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 7