Karakterweekend 'De 4e Musketier': lichamelijk ^^iSTüZlu::^^^::^''' afzien en geestelijk opbouwend Eilandelijk Cultureel Ontbijt; 'Kleur in het Landschap' Honda-rijders het meest tevreden over hun auto Peuters Peuterspeelzaal 'Prinses Amalia' bezoeken de tandarts Israëlische spreker in Ouddorp Kleuters Prins Maurits op bezoek bij Edudelta Bingo Sperwer Seniorenmiddag SWO Stellendam EIIAriDEII-niElJWS Autoservice aanvulling op reparatie en verkoop Militaire discipline 'Samen optrekken' Uitdagingen Spiegelloop Belevenis Onderhoudsdienst MIDDELHARNIS - Stich Thema ^-.^^i^o^ PAC'.INAB DINSDAC; 26 OKTOBER 2010 OUDDORP - Onlangs nam een aantal mannen van het eiland deel aan een bijzonder weekend. De mannen maakten een survivaltocht in de Arden nen, waarbij ze zowel lichamelijk als geestelijk hun grenzen konden ver leggen. Graag maken ze anderen deelgenoot van hun ervaringen als '4e musketier' in een 'karak terweekend'. Door Adri van der Laan Het idee om aan de survival- tocht mee te doen ontstond bij de mannen na de eilandelijke Mannendag die in (ebruari van dit jaar werd gehouden. Spre ker was Henk Stoorvogel, één van de initiatiefnemers van de beweging 'De 4e musketier'. Tijdens deze bijeenkomst werd een promotiefilmpje getoond over de karakterweekenden die deze organisatie een aan tal keren per jaar houdt. Een aantal van de aanwezige man nen sprak dit heel erg aan. Ze probeerde ook andere man nen 'warm te maken' om in het najaar richting de Aidennen te gaan. Het resultaat was dat er een groep van 15 mannen van de Doopsgezinde Gemeente zich voor het karakterweekend in oktober op gaf. Buiten deze groep maakte ook een drietal andere mannen van het eiland deel. uit van de ruim negentig mannen die aan de slag gingen in de .Ardennen. Deelnemers Martijn Goemaat, Frans van Heest en lan van der Slik zijn na hun terugkomst uit België nog vol van hun beleve nissen en ze delen graag hun ervaringen. 'Survival, Bijbelstudie, gesprek ken, kampvuur, bivak...', dat zijn de steekwoorden op de website van 'De 4e musketier'. Uit de verhalen van de drie mannen blijkt dat deze vijf woorden het weekend perfect beschrijven. De organisatie 'De 4e Muske tier' heelt haar naam ontleend aan de hoofdfiguren uit het boek De Drie Musketiens. Dit handelt over de persoonlijke elitetroepen van de koning van Frankrijk. "Eenheid, avontuur, heldhaltigheid, dienstbaar heid, kracht. De musketiers spreken tot onze verbeelding. Zij hadden wat wij zo vaak mis sen. Zij waren wat wij zo graag willen zijn", aldus de motiva tie van de organisatie. Zoals de musketiers leefden voor de koning, wil 'De 4e Musketier' mannen toerusten om voor hun Koning (Jezus C^hristus) te leven. Als middel hiervoor gebruiken ze onder meer 'karakterweekenden' om het karakter van mannen te ver stevigen en de mannen toe te rusten om zich ook als 'man' te bewegen in het gezin en in de (kerkelijke) gemeente. In hun studies worden verschillende mannen uit de Bijbel ten voor beeld gesteld. Het waren best wel ontberin gen die de mannen hebben doorstaan. Ze moesten het weekend doorbrengen onder een welhaast militaire disci- phne. Aan het begin van de donder- De beide teams van de Doopsgezinde Gemeente van Ouddorp. Een sfeerbeeld van het karaktenveekend. dagavond vertrokken de man nen vanuit het kerkgebouw van de Doopsgezinde Gemeente in Ouddorp, nadat ze daar eerst gezamenlijk een maaltijd had den gebruikt. De versterking van deze maaltijd hebben ze zeker nodig gehad, want, nadat ze om ongeveer tien uur in de avond in de buurt van Stavelot waren aangekomen, begonnen ze 'aan de vorming van hun karakter'. Ze moesten vrijwel al hun persoonlijke bezittin gen, zoals telefoons, portemon nees e.d. ("dit was best wel even wennen"- inleveren en moch ten alleen maar één stel schone kleren meenemen en proviand voor twee dagen. Door het afgeven van de persoonlijke zaken moesten de deelnemers er bij bepaald worden dat ze werkelijk onbereikbare waren en "een nieuwe wereld in stap ten". De weinige bezittingen, zoals een slaapmatje en -zak en Bijbel moesten waterdicht wor den opgeborgen in een zwarte plastic lap van 2 bij 2 meter en meegedragen worden. Na het opzetten van 'ten ten' (iedere man had 60 cm slaapruimte onder een plastic lap...), moest het bivak - onder een spoorbrug - weer worden opgebroken en werden er in de nacht verschillende activiteiten in het bos georganiseerd. Tussen de activiteiten door werden er Bijbelstudies gege ven door mensen van de lei ding of was er gelegenheid om samen te bidden. De studies handelden allemaal over het thema van D-day naar V-day. Hiermee werd een link gelegd met de geschiedenis van het gebied waar ze in bivakkeer den. Hier had aan het eind van de oorlog het Ardennenof fensief plaatsgevonden. D-day staat er voor dat de mannen een beslissing (Decision) moe ten nemen en V-day voor de Victory van Jezus Christus. Naast de Bijbelstudie en de wetenswaardigheden over de omgeving leerden de mannen tijdens het karakterweekend ook basale vaardigheden om in de natuur in leven te blijven. Zo moesten ze zelf vuur maken en daarop bijvoorbeeld een ei koken. Bij al deze activiteiten was het behouden en aankwe ken van de teamgeest heel belangrijk. Wie de ervaringen van deze mannen hoort begrijpt dat het 'samen optrekken' als team heel belangrijk is. Zo verstuikte in de eerste nacht Jan van der Slik al zijn voet. Hij moest het hele weekend met een 'staf' lopen en daarbij moest hij natuurlijk wel door zijn maats geholpen worden. Dit gebeur de natuurlijk en Jan heeft dit bijzonder gewaardeerd. Indrukwekkend is de opsom ming van de uitdagingen die de mannen aan hebben moeten gaan: er moest door een snelstromende rivier 700 meter tegen de stroom in - de Jabboksworsteling - worden afgelegd. Hierbij moesten ze proberen hun spullen - en hun Bijbel - niet nat te laten wor den. Dit lukte natuurlijk niet altijd en de meeste van de man nen hadden het hele weekend door nauwelijks droge kleren aan gehad. Verder was er aan tal lange wandeltochten en ver schillende krachtproeven, die ondernomen moesten wofden. Natuurlijk ontbrak bij de sur vival in de Ardennen niet het klimmen. Er moesten steile heuvels worden opgeklauterd en er was een aantal opdrach ten waarbij men per touw een kloof moest overbruggen of een steile wand met touwlad- der beklimmen. Alles bij elkaar heeft de groep mannen tussen de opdrachten door vrijdag en zaterdag ook nog zo'n 30 km gelopen door het heuvelach tige gebied. Als voorbeeld van de opdrach ten die ze onderweg moesten doen, noemen ze de spiegel loop. Aan de hand van allerlei aanwijzingen moesten ze in het bos er achter zien te komen, door wiens schuld Jezus gekruisigd moest worden. Het was heel confronterend om aan het eind een spiegel voor gehouden te worden... „Ouddorp hopen ze hiervan iets Een andcr-'inoment dSï'"'S'óté'-<TOet""cïê gemeente en andere indruk heeft gemaakt waS een belangstellenden te delen, moeilijk traject dat 'men af moest leggen met een balk op Wie meer informatie wil over de rug (Golgothaloop). Deze de organisatie kan terecht op loop eindigde bij een kruis www.de4emusketier.nl waaraan men later briefjes kon bevestigen waarop alle 'ballast' die de mannen meedragen op konden worden geschreven, om zo weer 'schoon' het leven in te gaan. Aan het eind van de zaterdag middag kwam er in hun kamp een eind aan de ontberingen. Een vijftigtal gebraden kip pen en een varken aan het spit wachtten de mannen op, zodat ze voor het eerst dat weekend van een goede maaltijd en later de nachtrust konden genieten. Nadat ze zondag nog een geza menlijke dienst hadden gehad togen de mannen weer huis waarts. Veel ervaringen rijker. Volgens de drie mannen was het een belevenis die ze niet graag hadden gemist, ondanks dat het behoorlijk afzien was geweest. Er was vermoeidheid, honger, pijn... Maar aan de andere waren er veel mannen die er achter zijn gekomen dat ze lichamelijk tot veel meer in staat waren dan ze eerst gedacht hadden. Maar wat nog belangrijker is, ook in gees telijke zin hebben 'ze bergen verzet'. In een ochtenddienst van zondag 31 oktober in de Doopsgezinde Gemeente van SINT PHILIPSLAND - De beste service voor de scherpste prijs. Sinds jaar en dag staat Ben de Rooy Car-Repair Handels onderneming 'achter dit statement. Een verhuizing naar nieuw pand en ver koopterrein, is reden om uit te pakken met een ope ning, nieuw logo en nieu we website. Na drieënhalf gevestigd te zijn op het industrieterrein in Sint l'hilipsland, is BendeRooynl uit zijn jasje gegroeid. De ver huizing naar Industrieweg 8 op hetzelfde bedrijventerrein gaat gepaard met uitbreiding van de bestaande activiteiten. "In het nieuwe pand kunnen wij onze klanten nog beter van dienst zijn en onszelf beter pre senteren. Dit wil niet zeggen, dat we van ons doel afstappen. Wij blijven staan voor de beste service voor de scherpste prijs" aldus Ben de Rooy. Het jonge en flexibele bedrijfis allang niet meer alleen gespecialiseerd in mobiele serviceverlening. De nieuwe werkplaats biedt ruim plaats aan het professio neel verhelpen van meer com plexe schade aan voertuigen. BendeRooynl is voornamelijk gespecialiseerd in alternatief (goedkoop), schadeherstel, ook de verzekeringmaatschap pijen is dit niet onopgemerkt gebleven waardoor zij voor alle verzekeringen ook de schades zelf mogen afwikkeling, met als voordeel voor de klant dat wij net weer even dat beetje extra bieden, door nog even een andere schade mee te nemen, of de auto te voorzien van een professionele poets beurt., ver der zijn zij ook specialist op het gebied van styling en spe cial occasions. Door het succes van de verkoop \an occasions, breidde BendeRooy.nl vorig jaar al uit met een Occasion Outlet, waar nu zo,n 75 tweede hands auto,s aangeboden wor den Nieuw bij Benderooy.nl is de Auto-Service. De totaal onder houdsdienst is gevestigd aan de Industrieweg 4 in het pand waar voorheen de Car-repair gevestigd was. Tot de Aut(j- service behoren: Algemene Periodieke Keuring (APK), onderhoud en diagnose. Tot het onderhoud mogen onder meer de kleine en grote beurt worden gerekend inclusief alle nodige controles. Moderne auto's zijn steeds meer voor zien van complexe instrumen ten. Mocht een storing optre den, dan biedt BendeRooy.nl de mogelijkheid om met een geavanceerd uitleescomputer snel de juiste diagnose te stel len. Hierdoor hoeven geen onnodige reparaties te worden uitgevoerd en blijven de kos ten beperkt. Het klantgerichte no-nonsense beleid van Ben de Rooy wordt ook binnen de Auto-Service doorgevoerd. De Rooy: "We blijven onze dienst verlening met respect voor onze klanten uitvoeren. Of het nu gaat om het om budget- vriendelijk en alternatief scha deherstel, het tunen van auto's, autoverkoop of onderhoud." De feestelijke opening van het nieuwe pand is op zaterdag 30 oktober. Vanaf 10.00 uur is iedereen van harte welkom bij Ben de Rooy Car-Repair £=f Handelsonderneming. Website: www.benderooy.nl. OUDDORP - Op woens dag 27 oktober houdt Harry Nihom, afkomstig uit Israël, een lezing in de Doopsgezinde Gemeente, Dorpstienden 3, Oud dorp. Enkele jaren gele den was Harry Nihom al als spreker uitgenodigd, velen hebben goede her inneringen aan zijn boei ende en bevlogen woor den. Harry Nihom werd in 1927 in Winterswijk geboren en heeft een bewogen leven achter de rug. Hij verhuisde met zijn ouders en broer in april 1940 naar Scheveningen. Tijdens de oorlogsjaren moest hij in 1941, zoals alle Joodse jon geren, naar een school voor uitsluitend Joodse kinderen. Eind 1942 dook hij onder. Zijn huidige inzet voor onschuldige slachtoffers van oorlogsgeweld heeft veel met die ervaringen te maken. "Ik ben overleven de. Dat schept verplichtingen. Ik loop verder in de schoenen van mijn ouders", aldus Harry Nihom. Zijn ouders waren voor en tijdens de tweede wereldoorlog betrokken bij 'illegale' praktijken die erop gericht waren mensenlevens te redden. Inzetten voor slachtoffers In 1989 emigreerde Nihom naar Israël, waar hij diverse projecten begeleidde en zich tevens ging inzetten voor slachtoffers van terreur. Dit resulteerde uiteindelijk in de oprichting van de stichting LeChaim - deze ondersteunt en begeleidt slachtoffers van terreur in Israel. Harry Nihom spreekt over verschillende onderwerpen^^ met betrekking tot Israël. Het verleden, het heden en, voor zover daar wat over te zeg gen valt, de toekomst komen aan bod. De lezingen hebben een open en interactief karak ter: tijdens deze lezingen is er steeds voldoende tijd om Vragen te stellen en om van gedachten te wisselen. Het thema van de komende spreekbeurt in Ouddorp is: 'Geschiedenis van het ontstaan van het Joodse land en de huidige politieke situatie'. Hierbij zullen mooie beelden van Israel ver toond worden, ondersteund door Israëlische muziek. Tevens zal informatie verstrekt worden over het werk van de stichting Lechaim. Aanvang: 20.00 gang is vrij. uur. De toe- Eigenaren van een Hon da zijn veruit de meest tevreden autobezitters van Nederland. In de 201 O-editie van Auto- Weeks toonaan-gevende Tevredenheids Trofee voert Honda niet alleen de ranglijst aan met de Jazz als hoogst gewaar deerde auto in zijn klasse, maar is Honda ook over all winnaar. De CR-V en de Accord vallen het best in de smaak in hun klas sen, en ook de kersverse Insight zorgt voor zeer contente eigenaren. Sinds 2006 voert de Honda Jazz onafgebroken de ranglijst van de AutoWeek Tevreden heids Trofee aan. De compact- ste Honda heeft een tevreden- heidsscore van 108,1; daarmee bezet hij de eerste plaats in het totaalklassement én in de compacte klasse. Vooral zijn betrouwbaarheid, design en rijcomfort krijgen hoge cijfers van de Jazz-bezitters. In de compacte klasse is de nummer twee ook een Honda: de hybride Insight. De Honda Accord blijft lijstaanvoerder in de middenklasse - net als in de afgelopen vijfjaar. In de SUV- klasse is en blijft de Honda CR-V de hoogst gewaardeerde auto, wat ook in 2008 en 2009 het geval was. Het onderzoek toont aan dat het bezit van een Honda de hoogste tevredenheid ople vert. Ook op het gebied van algehele merkbeleving scoort Honda het hoogst. De resulta ten staan niet op zichzelf; ook in internationale onderzoeken, zoals die van J.D. Power, komt keer op keer naar voren dat bezitters van een Honda zeer tevreden zijn. 'Voor de zesde keer winnaar met de Honda Jazz en ook nog eens de grote winnaar van de afgelopen tien jaar, een geweldig resultaat reageert een trotse Leo Jegen, Mana ger Public Relations Honda Nederland. 'Het is een beves- üging van de kwaliteit van onze auto's, vooral omdat het de berijders zélf zijn die onze producten zo hoog waarde ren.' Jegen vertrouwt erop dat Honda ook volgend jaar hoge ogen gooit in de tevre- denheidsonderzoeken. 'In maart 2011 komt de Honda Jazz Hybrid naar Nederland, een auto waarvan we hoge ver wachtingen hébben. We zijn nu al benieuwd naar de uitslag van de AutoWeek Tevreden heids Trofee 2011!' De Tevredenheids Trofee wordt uitgevoerd door markt onderzoeksbureau Trendbox, in samenwerking met Auto- Week. Ruim 20.000 automo bilisten gaven hun mening over hun eigen auto door een uitvoerige vragenlijst te beant woorden. Daarmee is dit het grootste onafhankelijke tevre- denheidsonderzoek onder autobezitters. In het eindrap port komen 79 modellen aan bod. www.brilcentrumkeuvelaaLnl Zandpad 56 - Middelhomis - Telefooa (0187) 48 34 37 SOMMELSDIJK - De ANBO M W Flakkee organiseert op zaterdag 30 oktober een extra Bingo in de Sperwer, Hooge Caemer, te Sommelsdijk. De aanvang is 19.30 uur, kopje koffie/thee gratis. Iedereen is welkom. ting Podium organiseert zaterdagochtend 30 okto ber in het Diekhuus het veertiende Cultureel Ont bijt met als gasten Arie Wesdorp (bloembollente ler) en Joep Luijckx (beel dend kunstenaar). Na het ontbijt is er voor belang stellenden een vertoning van de film 'Zomerstorm. Aanvang OQ.OOuur. Deel name 5,00 of 10,00 (met film) In het voorjaar zie je in het Goeree-Overflakkeese land schap het groen en daarna zee ën van kleur verschijnen. Gro te percelen tulpen in prach tige kleuren, een prachtig landbouwproduct en een lust voor het oog. Bloembollente ler Arie Wesdorp vertelt over zijn tulpenvelden. Als agra risch ondernemer gebruikt hij de eilandelijke klei voor de bloembollenteelt. Een impres sie van zijn bedrijf is te vinden op www.deltabulbs.nl. De toeschouwer kan zich ver- wondei-en zich over de kleu renpracht van de tulpenvelden in de ochtendnevel of in het heldere daglicht van de eilan den. Beeldend kunstenaar Joep Luijckx, woonachtig aan de rand van de polder kijkt met kunstenaarsogen naar de tulpenvelden en geeft daar zijn verbeelding aan. Hij vertelt over de belevingswaarde van de tulpen voor de kijker. Een impressie van Joeps werk is te vinden op wwwjoep-art.nl Onder leiding van gastheer Hans Lammers vertellen Arie Wesdorp en Joep Luijckx over "hun" tulpen. Over Kleur in het Landschap. Na het ontbijt is het mogelijk een vertoning van de film "Zomerstorm" te bezoeken, een poëtische film over verlangen, liefde en iden titeit gebaseerd op gesprekken op de Zuid-Hollandse Eilan den. Reserveren gewenst: recep tief hetdiekhuus.nl of Diek huus telefoon (0187)482400. Voor informatie over het cul turele programma op Goeree- Overflakkee: 'bezoek www.cul- tuurpleingo.nl DIRKSLAND Omdat de kleuters van de cbs 'Prins Maurits' in Dirkskind over bomven werken, waren ze welkom op het Edudelta College in Middelhamis om dit thema in de praktijk te brengen. Er werd daar voor hen een compleet programma verzorgd door de leerlingen en docenten van het Edudelta College. De kleuters kregen informatie over bouwen, mochten zelf een muurtje metselen, dakpannen leggen, een straatje leggen en hout bewerken op de afdeling 'Bouwen en WonenTenslotte zorgde de afdeling 'Toerisme en Recreatie' voor iets te eten en te drinken en een amusementsactiviteit. De leerlingen van het Edudelta Col lege maakten van de gelegenheid gebruik om te laten zien welke vaardigheden ze in huis hebben rondom dit thema, maar ook in het omgaan met jonge kinderen. De kinderen van de cbs 'Prins Maurits' genoten van al het leuks en lekkers. STELLENDAM - De vrijwilli gers van de SWO Stellendam organiseren in het Haegse Huus op donderdag 4 novem ber a.s. een middag voor senioren. De middag begint om 17.00 uur met een brood maaltijd aansluitend is er een spreekster die Flakkeese ver halen gaat vertellen. Kosten zijn 5,00 p.p. U kunt zich opgeven tot en met maandag I november a.s. bij Mw. Van Oostenbrugge, tel: 491653. Voor informatie kunt u bellen met de SWO: tel: 641344. U bent allen van harte welkom, ook indien u buiten Stellen- dam woont. OUDDORP - Enkele weken seleden heeft peuterspeelzaal 'Prinses Amalia 'uit Ouddorp eenproject over de tandarts behandeld en in dat kader bezochten ze tandartspraktijk Ouddorp. Daar hebben d£ kinderen gezien wat de tandarts doet en wat er allemaal in de tandartspraktijk gebeurt. Een aantal tandartsen op de kop van het eiland heeft een preventieprogramma opgezet om kinderen vanaf jonge leeftijd bewust te maken van de waarde van het gebit en gewend te raken aan de tandarts. Dit natuurlijk samen met de ouders, die hierin een belangrijke taak hebben. Uit diverse onderzoeken is gebleken dat door goed en nauwkeurig poetsen het aantal gaatjes sterk vermindert. Als een tand of kies gaaf blijft tijdens de jeugd jaren, is de kans groot dat deze bij blijvend goed poetsen het leven lang zonder gaatjes blijft. Het is dan ook belangrijk goed poetsgedrag zo jong mogelijk aan te leren. De kinderen vanaf 2,5 jaar tot en met 6 jaar gaan elke 3 maanden op controlebezoek, samen met één van de ouders. Op een speelse en eenvoudige manier maken ze kennis met het gebit en de tandartspraktijk. Er is aandacht voor het poetsen, advies op het gebied van voeding en fluoride gebruik, en kennismaking met apparatuur Behalve een sterke verbe tering in de mondgezondheid blijkt ook dat door vroege gewenning de kinderen weinig of geen angst voor de tandarts ontwikkelen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6