SE2^^' 'Uie.uws uit ({e- Pitrtmttt jf^ Oostflakkee zet in op invulling en uitbouw van recreatieve en toeristische kansen Later op zaterdag weer regen Het weer van volgende week.Tekenwedstrij d Op Concert Vocaal Ensemble Magnificat 'Psalmen door de eeuwen heen' Nacht van de Nacht Sterrentelling Markt Emmaüskerk succesvol Dineren in het Dorpshuis Infomiddag over gezondheid Twee schrijvers op Het Kompas EIIAtlDEtl-niEUWS Proces versnellen Jongleur Veldwerker Oversteek naar Engeland Over de uitvoerenden i* i* i* i* i* i* i- i<» c« c« c« c« a 'it 'i •5 fis i5 *'i. f: «C* PACIINAB OOSTFLAKKEE - Onder de gevleugelde woorden "Vertrouwen is goed, con troleren is beter", betrek king hebbend op één van de vele dossiers in zijn portefeuille, presenteerde wethouder Financiën, Van de Ree, donderdag namens het college de begroting 2011 en de meerjarenbe- groting 2012- 2014 van de gemeente Oostflakkee. Een sluitende begroting waarbij na overleg met name bezuinigingen zijn doorgevoerd in de organi satie en de beheerplannen wegen en gebouwen. Ook het I A fonds is kritisch beoordeeld op noodza kelijke investeringen in de komende jaren. Belas tingverhogingen zijn voor 2011 beperkt gebleven. De afvalstoffenheffing en de rioolheffing blijven op het niveau van dit jaar en de tarieven onroerende zaak belasting worden alleen verhoogd met het infla tiepercentage van 1,5 pro cent (feitelijk I procent bij de verwachte WOZ-objec- ten waardedaling van 0.5 Door Jaap Ruizeveid VRIJDAC; 22 ORTORER 2010 Zoals bij elke gemeente zijn er onzekerheden en zorgen omtrent de aangekondigde bezuinigingen van het nieuwe kabinet. Op eilandelijk niveau speelt de situatie rond het vverkvoorzieningsschap Het Binnenhof'. Om te voorko men dat een nieuw te vormen geitieente in 2013 met behoor lijke financiële tekorten van start zal gaan, wordt de komen de jaren gezocht tiaar verdere bezuinigingsmogelijkheden. Voor 2012 is de schijf sluitend door het inflatiepercentage van 1.59? niet toe te passen en alle budgetten te bevriezen op liet niveau 2011. Beschouwingen De fracties kregen de gelegen heid hun beschouwingen te honden en het college slaagde er in de gewenste antwoorden te geven, zodat de begroting 2011 gelijk kon worden vast gesteld en de meerjarenbegro- ting voor kennisgeving werd aangenomen. Veel onderwerpen passeer den beschouwend de revue. Clentraal thema was de schijn werper die de gemeente Oost flakkee richt op het thema Recreatie en toerisme, na werkgelegenheid gezien als de duidelijke tweede economische trekker Dat daar veel voor werk en inzet bij nodig is, is duidelijk. Dorpsvernieuwing, het opknappen van de kernen, het tegengaan van verkrotting, is een must. Het moet fris en fruitig zijn wil de recreant in de gemeente zijn of haar tijd willen doorbrengen. Inzet om samen met de lokale middenstand, ondersteimd door de Kamer van Koophandel de recreatieve mogelijkheden in de gemeente te onderzoeken kunnen op raadssteini rekenen. De relatie met en betekenis van de VVV voor Oostflakkee en ook eilan delijk gezien moet .scherper worden ingevuld. De situatie op het Fort Prins Hendrik bracht bij een enke le fractie schaamrood op de kaken. Wat is hier aan moge lijkheden blijven liggen? Er moet op een breed terrein gekeken worden naar kansen die werkgelegenheid opleve ren. Zo ligt er nog een aanvraag voor een Coa (asielzoekerscen trum). Welke status daar nu aangegeven kan worden bleef onduidelijk. Het proces rond de gemeentelijke herindeling baart zorgen. Vooral de SCiP- fractie drong aan op een exter ne begeleiding om het proces te versnellen. Dus niet vanuit de eigen gelederen van de gemeenten. Voor deze insteek bleek unanieme raadssteun. Uitbreiding van het glastuin bouwgebied met 18 hectare zoals in provinciale dossiers is aangeduid voor de lokale ondernemers is prima. Her haald geen grootschalige aan pak en mogelijkheden. College probeer de regie te behou den bij het item windenergie zo adviseerde de raad. Het is nog ongewis, maar turbines in de eilandranden en Helle- gatsplein zijn acceptabel maar geen vestiging inidden in het open poldergebied. Het moet evenwichtig en landschappelijk worden ingepast. Natuurlijk werd er in de begro- tingsraad ook polidek en speels geopereerd. Van de Valk (CU) vergeleek het functioneren van wethouder Van Puffe- len met een jongleur die veel opgooit en gesprekken voert. Maar wat levert het op? "Wij twijfelen vooralsnog", aldus de CU-woordvoerder. De situ atie rond Volkerak Kram mer wordt door 3 regio's en 4 gemeenten besproken om de geconstateerde veiligheid- slacune in te vullen. Politie en brandweer kregen aandacht en er werd afgesproken dat er begin volgend jaar in de eigen raad wordt gesproken over het fenomeen Burgerparticipatie, gericht op toekomstige Dorps raden bij vorming van een nieuwe gemeente. Algemeen is er support voor het project Veldwerker. Deze insteek moet in goed overleg met alle partijen, waaronder de kerken, definitief eilandelijk op de kaart worden gezet, zo meent de raad. En dat Oostflak kee, zoals Scheermeijer (CDA) opmerkte voor de bewoners de duvirste gemeente op het eiland is, werd door portefeuil lehouder Van de Ree op cijfer matig gebied niet bestreden, maar wel in verhouding gezet ten aanzien van het voorzienin genpakket. Tenslotte liet Van Gurp (SGP) - met aantekening tegen zondagsport te zijn - blij ken dat er best bezuinigd zou moeten kunnen worden op de post spoi-tvelden. Ruim 83.000 euro op jaarbasis is veel geld en voetballers bij OFB vinclen dat het er goed bij ligt, zo had hij vernomen. De sportbond kan veel wensen. "Wij kunnen een deel van dat geld goed gebrui ken voor andere projecten in de gemeente", stelde Van Gurp. SOMMELSDIJK - Na eenjaar van voorbereiding was het vrij dag 8 oktober jl. weer zover: de sprokkelmarkt 2010 ging om 18.30 uur van start. Er had zich voor de officiële opening van de markt al een behoorlijke rij met enthousi aste bezoekers gevormd voor de ingang van het kerkgebouw. Zij hadden alvast de buiten^ kramen met de uitnodigende verlichting kunnen bekijken. Om exact 18.30 uur mochten alle bezoekers de binnenkra- inen gaan verkennen. Dit werd massaal gedaan. Het werd een gezellige en heerlijk drukke avond. Ook de zaterdag werd een groot succes. De sprokkel- markt 2010 heeft het prachtige bedrag van 12.105,09 netto opgebracht. Tijdens de sprokkehnarkt lagen er diverse intekenlijsten. Hieronder een opsomming van de juiste antwoorden: De juiste prijs van het boodschappenkrat was 19,03; Het juiste gewicht van het groentekrat was 11,207 kilo; De totale leeftijd van de activiteitencommissie was 302 jaar; Het prachtige quiltkleed en -kussen is gewonnen door nummer 13. De activiteiten- commis.sie van de Emmaüskerk Middelharnis wil hierbij graag een ieder bedanken die zich op welke wijze dan ook voor deze sprokkelmarkt heeft ingezeti Ook alle sponsors zijn we zeer erkentelijk voor hun giften, beschikbaar gestelde prijzen en/of beschikbaar gestelde goe deren en etenswaren. Het blijft voorlopig sterk wisselvallig oktoberweer in de Lage Landen. De spil van dit volkomen herfstweer de afgelopen dagen was een actieve depressie die is komen afzakkeii uit het noorden én min of meer voor anker lag boven de Noordzee. Dit laag werd als het ware opgesloten tussen hogedrukgebieden aan weerszijden ervan en kon dus bijna geen kant op. In het kielzog nam deze raddraaier vee! onstabiele lucht mee die bovendien erg koud was op grote hoogte. Op het niveau vijf kilometer lag de temperatuur op zo'n -35 graden voorbije woensdagmiddag. Geen wonder dat de buien (extra invloed milde zeewater van 15 gra den) die vielen stofliagel en onweer opleverden. Verder landinwaarts werd zelfs natte sneeuw gezien en dat is voor een datum als 20 oktober zeer vroeg. Deze vrijdag en zaterdag wordt het tijdelijk even min der kil en nat, vooral hier in het zuidwesten van het land, maar in het weekend komt een volgende randsto- ring weer op bezoek, waarschijnlijk al in de loop van, of later op zaterdag en zondag. Het regent dan periodiek en daarbij is het veelal somberheid troef. Het is even de vraag in hoeverre dit fenomeen, die randstoring dus, gaat uitdiepen en of de koers 'goed' ligt. Vaak zie Je dit soort quasi-stormdepressies ineens op de weerkaarten verschijnen, terwijl er de volgende dag weinig meer van over is. Er is dus een kleine kans op flink wat wind (vooral aan zee) in de loop van het weekend uit zuidzuidwest tot westzuidwest. De temperaturen komen maximaal op 11-12 graden uit op de Eilanden. In een later stadium (eind volgende week) zien we ook een hogedrukgebied op de kaarten verschijnen, maar dit hoog komt waar.schijnlijk nog te zuidwestelijk uit om ons weer te doen verbeteren. Mogelijk wordt het de laatste oktoberdagen rustiger als dat hogedrukgebied richting de Benelux komt. Voorlopig hebben we te maken met een ordinaire (zuid) westcirculatie en dus volop wisselvalligheid. De straalstroom (krachüge windbundel op grote hoog te) ligt voorlopig nagenoeg boven Nederland. En het is nu eenmaal zo dat hel koerstraject van depres sies vrijwel naadloos aansluit bij die 'winddrift' op genoemde hoogte. Meer weer is er op www.weerprimeur.nl WEERMAN MARC PUTTO DEN BOMMEL - Op CBS 't Kompas in Den Bommel is in de Kinderboeken week een tekenwedstrijd gehouden. Aan het begin van de Kinderboekenweek is het boek De Kakelbonte Kameleon van Eric Carle voorgelezen. Deze kameleon kon niet alleen van kleur veranderen, maar ook van vorm! Zo kreeg hij de nek van een giraf en de staart van een vos. De tekeningen van het prentenboek werden echter niet getoond. De kin deren moesten zelf de illustra ties tekenen. Daar is een wed strijd van gemaakt. Aan het einde van de Kinderboeken week werden de prijswinnaars bekend gemaakt. De juryleden waren kunstenares Mirjam Zimmermann en de penning meester van de school, Marco Bogerman. Het was een moei lijke opdracht voor hen omdat eigenlijk alle tekeningen erg goed geslaagd waren. Prijswinnaars De prijswinnaars waren: Isa uit groep 1/2 Naomi uit groep 3/4/5 en Jolein uit groep 6/7/8. Ze kregen alledrie een schil- derpakketje om nog eens zo'n prachtig schilderij te maken. Voor de andere kinderen was er als troostprijs een potlood. Het thema was tenslotte: de grote tekententoonstelling. Aan het eind werd er noo- zoals elke dag tijdens de kin derboekenweek een prenten boek voorgelezen. De kinderen hebben die week genoten van veel mooie prentenboeken. NIEUWE-TONGE - In het Dorpshuis te Nieuwe Ton- ge organiseert stichting Companen maandelijks een groepsmaaltijd voor senioren. De maaltijden worden aangeboden in combinatie met een bingo. De eerstvolgende maaltijd i'- op donderdag 4 november Het menu bestaat uit gebakken poters en een toetje. Deelnanu staat open voor senioren van Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet, de kosten bedra gen 9,00 per persoon (all in). Vanaf twee uur is de zaal open en om 14.30 uur begint het programma, om vijf uur wordt de maaltijd geserveerd. Bij de activiteit wordt gezorgd voor koffie, thee en een drankje. De medewerkers van Ons Dorpshuis verzorgen een bingo. U bent van harte wel kom op deze gezellige mid dag. Opgeven is noodzakelijk bij Saar Bruggeman (651925) of Lenie Mackloet (651564) h\] voorkeur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een inaximum van 36 deelnemers. Opgeven/ afmelden uiterlijk vrijdag 29 oktober. Voor vervoer attende ren wij u graag op de mogelijk heden van Regiotaxi Goeree- Overflakkee (0800-4404044). De gezamenlijke maaltijd is een samenwerkingsproject, waarin Ons Dorpshuis en Companen zich inzetten om in de dorpkernen een aantrekke lijke ontinoetingsactiviteit voor senioren op te zetten. OUDDORP - Op woens dag 27 oktober heeft de SWO dokter Scholte uit genodigd bij de 55+ club in de Dorpstienden in Ouddorp. De ouderdom komt met gebre ken. Niet alleen gebreken van fysieke aard, maar ook van mentale. Soms kunnen men sen zich anders gaan gedra gen, dit kan allerlei oorzaken hebben en dokter Scholte legt uit welke. De entree voor deze middag„bedraagt 1,- Op 3 november is er soos en op 10 november een wijnproe verij, u dient zich hiervoor wel van tevoren aan te melden. Dit kan bij de club op woensdag middag of bij Joke van Dam tel. 0187- 682319. Er is op deze middag ook soos én koersbal. DIRKSLAND - Op zater dag 6 november, aan vang 20.00 uur, geven het Vocaal Ensemble Magnifi cat onder leiding van diri gent Rinus Verhage met medewerking van orga nist Wim Diepenhorst een concert in de hervormde kerk te Dirksland. Het concertthema is: Psalmen door de eeuwen heen. Psalmen zijn veelal ontstaan in en rond de tempel van Jeru zalem. Ze reflecteren al de verschillende gebeurtenissen die in het leven kunnen plaats vinden op zowel individueel niveau als van de hele (Joodse) natie. Met name in de geschie denissen van David - zijn ver banning, vervolging, strijd en uiteindelijk triomf - vindt het Joodse volk een voorbeeld en een profetie van haar eigen leven en dat geldt iir latere tijden ook voor andere bevol kingsgroepen en landen. Geen wonder dat de psalmen door de eeuwen heen gediend heb ben als grenzeloze bron van inspiratie, moed en hoop. Ook de kerken hebben de psal men gekoesterd; al vele eeu wen door hebben ze dan ook op allerlei zeer uiteenlopen de manieren en toonaarden geklonken. Naast de liturgi sche muziek in de Joodse tra ditie en de kerken hebben ook veel componisten zich door de teksten en melodieën laten inspireren. Op welke manier hebben ze dat gedaan? U kunt het zelf ervaren op 6 novem- Der. Programma Voor dit concert heeft Magni ficat een aansprekende selectie gemaakt uit de vele composities over de psalmen en is gekozen voor werken die atkomstig zijn uit de landen Italië, Duitsland en Engeland. In ItaUë was het met name C. Monteverdi die in de vroege 16e en I7e eeuw psalmen com poneerde die nog steeds heel sprankelend zijn en de luiste raar tot de verbeelding zullen spreken. U kunt op het concert luisteren naar de werken 'C^an- tate Domino' (Ps. 96/98) en 'Beatus Vir' (Ps. 112) Uit Duitsland is gekozen voor een bijzonder indrukwekkend motet van J.S. Bach; dit wel licht onder het inotto 'geen dag zonder Bach'? Op het pro gramma staat dit keer het 'Sin gel dem Herrn ein neues Lied' - BWV225 (Psalm 149/150). Deze compositie bestaat uit drie delen voor 8-stemmig duljbelkoor en vormt voor Magnificat de ultieme uitda ging van deze avond. Bach's motetten zijn weliswaar Ijetrek- kelijk onbekend, maar zij beho ren tot zijn meest \olmaakte werken en ze zijn bovendien een absoluut hoogtepunt in de westerse polyfonie. Hun onbekendheid is te wijten aan het feit dat ze nog zelden worden uitgevoerd. Reden hiervoor is onder andere hun beruchte inoeilijkheidsgraad die vraagt om een hoge koor kwaliteit hetgeen amatein-uit- voeringen van dit stuk heel zeldzaam maakt. V'anuit Duitsland wordt de oversteek naar Engeland gemaakt. U kunt o.a. luisteren naar de grote expressiviteit in 'O clap your hands' (Ps. 47) van R. Vaughan Williams als ook naar het gevoelige en tere 'The Lord is my Shepherd' (Ps. 23) van de hedendaagse componist J. Rutter. Het slotstuk van het concert is de prachtige Anthem 'I was glad' (Ps. 122) van C. H. Parry. De climax vormt het moment waarbij dé sopranen m'ét hun zang de hoge Bes zullen aanra ken en waarliij organist en koor een magistraal slot ten gehore zullen brengen. Het koor zal proberen om, met een goede articulatie en een expressieve manier van zingen, de grote verbeeldings kracht van al deze muziek zoveel mogelijk recht te doen. Al met al belooft dit jaarlijkse grote concert van Magnificat weer een prachtig geheel te worden en we hopen dan ook op veel belangstelling; ieder een is hartelijk welkom! Vocaal Ensemble Magnificat uit Middelharnis is opgericht in 1988 en telt ongeveer 28 leden. Het repertoire van het koor bestaat uit composities afkomstig uit in de (veelal ker kelijke) traditie van de 16e tot en met de 20e eeuw. Het stre ven van het koor is de werken zo authentiek mogelijk weer te geven, dat wil zeggen... zoals de componisten het bedoeld hebben. Sinds de oplichting \an het koor is Rinus \'erhage de vakbekwame en dynami sche dirigent. Onder zijn lei ding staat het koor garant \oor kwaliteit. De muzikale onder steuning bij de concerten is in zeer goede handen van vaste begeleider Wim Diepenhorst. Voor meer informatie: zie www.kamerkoormagnificat.nl De toegangsprijs is 7,50 voor Volwassenen. Voor 65+ en CJP houders als ook studenten is de toegangsprijs 5,-. Kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar bin nen. Vanaf 19.30 uur is de kerk deur geopend voor het publiek. Kaarten zijn verkrijgbaar via de website www.kamerkoormag- nificat.nl afzijn verkrijgbaar bij de toegang van de kerk. Van 10 oktober tot en met 10 november 2010 orga- gee'-''^hte hemel s nachts niseren de Provinciale Milieufederaties en Stich ting Natuur en Milieu de Nacht van de Nacht Ster rentelling. Kijk tijdens een heldere avond naar de sterrenhemel bij jou in de buurt en help mee te onderzoeken hoe don ker het nog is in Neder land. De sterrentelling is onderdeel van de Nacht van de Nacht. Dit evene ment vindt dit jaar voor de zesde keer plaats, dit keer op 30 oktober. Op veel plekken in Nederland wordt sterren kijken steeds las tiger door teveel verlichting. In Nederland is de hemel daarom niet zwart, maar grijs of zelfs is niet alleen vervelend als je graag naar een mooie ster renhemel kijkt, het verstoort ook de natuur Veel dieren en mensen hebben hinder van de onnatuurlijk lichte nachten. Zo je resultaten. De uitkomsten van de sterrentelling worden gebruikt om bij lokale overhe den en bedrijven aandacht te vragen voor maatregelen om onnodige verlichting tegen te gaan. Doe mee en wie weet win werd onlangs nog bekend dat je één van de mooie prijzen, er een sterke achteruitgang is van de aantallen en soor ten nachtvlinders. Bovendien zorgt de lichtvervuiling voor onnodige geld- en energiever spilling. Bij de sterrentelling gaat men uit van het sterrenbeeld Cas siopeia. Dit sterrenbeeld is makkelijk te vinden; het staat in oktober en november recht boven je. Hoe minder ver lichting er is, hoe meer ster ren er te zien zijn. Meedoen is eenvoudig en zo gedaan. Op w'ww.nachtvandenacht.nl staan vanaf 10 oktober tips, instruc ties en een invulformulier voor zoals 'De atlas van de astro nomische ontdekkingen' van Covert Schilling! Nacht van de Nacht Met de Nacht van de Nacht vragen De Provinciale Milieu federaties en Natuur en Milieu aandacht voor de functie en schoonheid van de donkere nacht en voor het besparen van energie. Op 30 oktober jaar zijn er in heel Nederland honderden publieksactiviteiten in heel het land. Kijk voor alle activiteiten ook in de regio op www.nachtvandenacht.nl. Dat er één schrijver tijdens de Kinderboekenweek op school komt is al een uitzondering, maar dat er twee schrijvers op een en dezelfde school hun boeken en verhalen presente ren mag uitzonderlijk worden genoemd. Woensdag 13 oktober was dat het geval op s.b.o. Het Kom pas. Speciaal voor de Kin derboekenweek van Curasao gekomen was Roland Colas- tica. Op zijn eigen expressieve manier wist hij de leerlingen van de bovenbouw te boeien met het vertellen en uitbeelden van verhalen uit het Caribische gebied. En dan was er nog Daan Slaafs, leerling van Het Kompas. Hij presenteerde zijn onlangs uit gegeven boek 'Daan op de manege' aan de vier jongste groepen van zijn eigen school. In dierenasiel de Dierenstee wacht de drie- voeter Katje al geruime tijd op een nieuw thuis. Katje is een zwart-witte kater van 10 jaar oud. Door een geboorteafwijking mist hij een groot deel van z'n linker voor pootje en kan STICHTING zich daardoor DIERENBELANG ^-J^X^wefen' Maar Katje laat zich ondanks z'n handicap zeker niet onder sneeuwen. Het is een tempera mentvol manne tje met een eigen willetje. Hij wil zo af en toe wel HOEKSCHE WAARD aangehaald worden, maar alleen wanneer hij daar zelf zin in heeft, want als hij er op dat moment niet van gediend is laat hij dat wel merken door simpelweg een mep uit te delen. Het is een kat die eigenlijk het liefst maar een beetje z'n eigen gangetje gaat. Katje wil graag een plaatsje in een rustig thuis zonder kleine kinderen en zonder andere huisdieren waar hij op z'n gemakje een beetje rond kan strompelen en rustig z'n leventje kan le\en. Wilt u Katje weer een vertrouwd plekje geven waar hij zich thuis kan voelen, kom dan eens een langs bij het asiel om kennis met hem te maken. Naast Katje wachten er in het asiel uiter aard meer katten, honden en konijnen op een nieuw baasje. Dierenasiel de Dieren stee is te \inden aan de Croene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tek 0186-655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur Website: www. diercnstee.nl. De kat Katje.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 6