Opluchting of teleurstelling f EIIAt1DEt1-niEUW5 Lege Beroepings- Kerkdiensten zondag 10 oktober Christenge meente De Rots Kinderdienst Psalmzang t.b.v. gehandicapten Beroep aangenomen Jongerendienst Herfstmarkt Bijbelstudie met Willem Ouweneel EHBO cursus Terug Opbrengst collecte WERK Cursus Geestelijke Vorming Top of the Week Amateur orgelconcours 2010 PA(;iNA2 eiüvhdeh-iiieijws Het opgestelde regeringsakkoord Voorbeelden Drs. W. Chr. Hovius Gemengde gevoelens Kostbare middelen tegen satans listen J.M.J. Kieviet Ethiek Bij ailc voorgestelde maat- regelfti door het mogelijk aankomende kabinet is het opvallend dat er geen nieuwe plannen of' initiatieven aan gekondigd worden op het medisch-ethisch gebied. Wel zijn volgens de mening van de nieuwe regeringsleiders ingrij pende bezuinigingen nodig. Het demissionaire kabinet heeft bij de aanbieding van de miljoenennota door minister De Jager al bezuinigingen van drie miljard euro opgenomen, maar er moet in de komende jaren nog 1,5 miljard euro bij. En daar zal het laatste woord in de Tweede en Eerste Kamer nog niet over gesproken zijn. Maar wie verwacht had dat op medisch-ethisch gebied maat regelen zouden worden voor gesteld, ziet dat niet gebeuren. Dat zal sommigen opluchting, anderen teleurstelling hebben bezorgd. Niet op medisch-ethisch ter rein komeir er nieuwe maat regelen, maar wel op ethisch gebied. Ik geef u en jou daar van enige voorbeelden. 1. Wanneer de voorgenomen regering van CDA en VVD met gedoogsteun van de PVV er inderdaad komt, dan zou deze werken aan een verde re emancipatie van lesbische vrouwen, homoseksuele man nen, biseksuelen en transgen- ders, en daarvoor ook concreet beleid willen ontwikkelen. Het openbaar ministerie kan vooral geweldsmisdrijven, die duidelijk opkomen uit discri minatie van genoemde soorten mensen, harder aanpakken en zwaarder straffen. 2. Vervolgens staat het nieuwe kabinet voor de handhaving van godsdienstvrijheid, die in de grondwet verankerd ligt en die voor alle godsdiensten geldt, dus ook voor de islam. Het zou best kunnen zijn dat vooral het CDA hier opuit is. tegen opvattingen daarover van de heer Wilders, tevens omdat binnen het CDA zich ook moslims bevinden die zelfs in de fracties van land, provin cie en gemeenten zitten. 3. De nieuw te vormen rege ring komt ook op voor de handhaving van de vrijheid van onderwijs, zoals in artikel 23 van de Grondwet is vast gelegd. Bekend is dat met name de linkse partijen deze vrijheid willen beperken, waar door bijvoorbeeld leerkrachten niet meer van scholen geweerd of verwijderd kunnen worden met een andere levenswijze dan in de grondslag van de school is vastgelegd - denk aan gepraktiseerde homoseksua liteit - en die de mogelijkheid willen scheppen als ouders lid van een school te kunnen wor den zonder dat men de (chris telijke) grondslag accepteert. Wanneer men deze (slechts) respecteert is het volledig lid maatschap van een school mogelijk. 4. Negatief geduid kunnen worden de voornemens om niets te doen aan het nog gel dende verbod op godslaste ring. Dat wordt overgelaten aan mogelijke en eventuele initiatieven van partijen en fracties in de Tweede en Eerste Kamer Bekend mag zijn dat er een meerderheid lijkt te ont staan of er al is die dat verbod uit de grondwet wil schrappen. 5. Wellicht is het heel voorzich tig positief te noemen dat het nieuwe kabinet geen wijziging wil aan brengen in de huidige regeling van de koopzonda gen. De partijen Groen Links en D'66 willen nu juist wel een aanzienlijke verruiming daar van en aan de gemeenten de vrijheid geven dat zelf te bepa len. Maar daaraan zal de VVD geen medewerking verlenen, waarschijnlijk om het CDA te ontzien, dat daar helemaal niets voor voelt. Trouwens, ook ter linkerzijde wil, als ik het goed heb, de Socialistische Partij en mogelijk ook de Partij van de Ai-beid toch een vaste vrije dag voor het winkelperso neel handhaven vanuit sociale motieven en overwegingen. 6. Op medisch-ethisch gebied blijft alles zoals het nu is gere geld en worden er geen nieu we maatregelen voorbereid. Wie dit alles overziet, zal er heel gemengde gevoelens bij hebben. Vooral binnen het CDA zijn heel grote verschil len van opvattingen aanwezig en de Tweede Kamer Fractie telt in elk geval twee dissiden ten na het gehouden massaal congres in Arnhem, waar een tweederde meerderheid de partij steun gaf Laat er bij ons veel gebed zijn om wijs heid voor de nieuwe regering. Zeker, God regeert en kan via mensen als Zijn personeel ook in ethisch opzicht leiden naar Zijn wil. OUDDORP Herv. Gem. 9.30 uur kand. M.K. de Wilde en 18.00 uur ds. B. van Leeuwen - Hersteld Herv. Gem. Dorpüienden: 9.30 en 18.30 uur ds. J.D. Heikamp - Geref. Kerk 10.00 uur br. K. Baas en 18.30 uur ds. H.L. van Eijk - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.30 uur leesdienst - Doops gezinde Gem. 9.30 ds. J. Smink en 18.30 uur ds. E.M. de Jong. GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots (bed. H. Doop) en 18.30 uin- ds. M. Aangeenbrug - Her steld Herv. Gem. 9.30 luir en 18.00 uur ds. J.W. van Estrikd. STELLEN DAM Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 17.00 uur ds. D. Hool- werf - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.Doop) en 18.00 uur ds. W.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur mevr. S. v.d. Kraan en 18.30 uur ds. T Meijer. MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur leesdienst en 18.00 uur kand. M. Sligtenhorst - Geref. Kerk 9.30 uur ds. R. Boiten - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur kand. H.S. Mosterd en 18.00 uur ds. A. v.d. Ploeg - Ger. Gem. 10.00 (bed. H.A.)'en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis 14.30 uur dhr. J.C. Knijper. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ.T. Lubbers en 18.00 uur ds. C.J. v.d. Plas - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.00 uur ds. J. Kop pelaar - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P Blok. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.A.H. Jongkind en 18.00 uur ds. A. Belder - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur kand. R Ver haar en 17.00 uur ds. PC. Hoek - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. H.Ci. van der Ziel - Exo- dusgemeente 40.00 uur mevr. M. Buiting - Remonstrantse Gem. 10.00 uur Samenkomst - CAMA Gem. 10.00 uur J.W. (irievink. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.45 uur ds. H. Talsma en 18.00 uur ds. J. Wil- lemsen - Geref. Kerk 9.00 uur ds. L.J. Lingen en 17.00 uur ds. C. Romkes - Ger. Gem. 9.30 (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. S. Maljaars - Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. A.A. Egas en 18.00 uur ds. A.A. Egas (afscheidsdienst) - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur ds. D.J. van Diggele en 17.00 uur ds. A. van Houdt - CGM De Rots, Het Diekhum: 10.00 uur dhr. E. de Water. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. CA. v.d. Sluijs en 18.00 uur ds. HJ.T. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C'. Oorschot en 18.00 uur.ds. A. van Wijk - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur leesdienst. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. T.W. van Bennekom en 18.00 uur ds. PM. van 't Hof- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gemeente Flakkee 10.00 uur pastor H. Scheerme- ijer. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ. Catsburg en 18.00 uur ds. L.D. Burger - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. Jeroense en 18.00 uur ds. L.J. Lingen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos en 18.00 uur ds. T.W. van Bennekom - Geref. Kerk 10.00 uur ds. PC. Koster en 18.00 uur ds. A.S. Rienstra. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.00 uur kand. P. Verhaar en 14.30 uur ds. C. Oorschot - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. C. Oor schot en 15.00 uur ds. A. Egas - Geref. Kerk 9.30 uur dhr. Cil van Steeg en 18.00 uur ds. B.J. Oldenhuis - Ger. Gem, 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRA^W Herv. Gem. 10.00 uur kand. A.L. Molenaar. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeverstnij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contractfarieven op aanvraag Sluitingstermijn zal(eliji<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberictiten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE lioofdredacteur: J. Viilerius, tel. (0187) 471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten i<an zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MIDDELHARNIS - In maart van dit jaar heeft een aantal mensen het initiatief genomen om een evangelische gemeen te op te richten, die een streek- functie vervult. Inmiddels heeft deze gemeente de naam De Rots gekregen en terug kijkend op het afgelopen half jaar kan men stellen dat deze gemeente in een behoefte voorziet, want iedere zondag ochtend bezoeken zo'n 150 mensen de dienst die in Het Diekhuus wordt gehouden. "Christengemeente De Rots wil een evangelische gemeente zijn waardoor God onze Schepper bekend wordt gemaakt in de wereld om te beginnen op het eiland, wij hopen dan ook dat veel eilanders zich bij ons thuis voelen of gaan voelen", aldus de leiding van de gemeente. De gemeente heeft het eer ste halfjaar van haar bestaan besteed aan een aantal organi satorische zaken, want om een 'officieel kerkgenootschap' te vormen moet er wel een aantal zaken geregeld worden. Een groot deel van deze voorberei dingen is voltooid en afgelopen weekend is de genreente het nieuwe winterseizoen gestart met een gemeenteweekend. 4i| De wekelijkse diensten op'' zondag worden gehouden in Het Diekhuus aan het Bene den Zandpad in Middelharnis. Deze bijeenkomsten beginnen om 10.00 uur. Er is dan tege lijkertijd kinderdienst en de allerkleinsten worden opge vangen in de crèche. Meer info over De Rots is te ver krijgen via telefoonnummer: tel. 0187-470067. STELLENDAM - In de Gere formeerde Kerk te Stellendam wordt op zondag 10 oktober om 10.00 uur weer een Kin derdienst gehouden. Het the ma luidt 'Wie durft?'. Kinder koor 'Yess' verleent muzikale medewerking aan de dienst. Iedereen is welkom. THOLEN - Morgen zal in de Grote Kerk van Tholen een psalmzangmiddag worden gehouden ten bate van de gehandicapten. Deze middag zullen gehandicapte aanwezi gen zoveel mogelijk zelf mogen doen: dirigeren, collecteren, solo zingen, e.d. Ds. C. van Krimpen heeft deze middag de leiding. Het orgel wordt bespeeld door Pieter Keykoop. Er zal ook een CD worden opgenomen. De aanvang is om 14.30 uur. Er wordt een col lecte gehouden t.b.v. Gehandi captenzorg Ger. Gezindte. De toegang is gratis. MELISSANT - Ds. N. van der Want uit Schiedam heeft het beroep aangenomen dat de Hersteld Hervormde Gemeen te van Melissant op hem heeft uitgebracht. De gemeente is bijna twee jaar vacant sinds het vertrek van ds. P. Korteweg naar Oud-Beijerland. OUDDORP - Zondagavond 10 oktober is weer een jongeren- dienst in de Gereformeerde Kerk van Ouddorp. Het thema is 'To be or not to be, that's the question'. Er wordt ook een quiz gehouden. Voorganger is ds. L. van der Eijk uit Heer jansdam. De Muziek wordt verzorgd door de band Image uit Dirksland. De dienst begint om 18.30 uur. SOMMELSDIJK - Woens dagavond 13 oktober houdt Willem Ouweneel de tweede Bijbelstudie in een serie van acht in 'Het Prieel' van recrea tiecentrum 'De Staver'. Dit sei zoen is er gekozen voor uitleg van de Efezebrief. Het thema van deze avond is 'Opgewekt en rijk gemaakt'. In de pauze is er koffie/thee en bestaat er ruimte om vragen op te schrij ven voor de spreker, die hij na de pauze zal beantwoorden. De avond begint om 20.00 uur, de zaal gaat open om 19.30 uur. Iedereen is hartelijk welkom. De toegang is vrij, wel wordt er een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. De volgende avond wordt gehouden op woensdag 10 november. Het thema is dan: 'Het grote geheimenis'. OUDDORP - Op zaterdag 9 oktober van 10.00-15.00 uur organiseert de Activiteiten commissie van de Hersteld Hervormde Gemeente van Ouddorp een Herfstmarkt op het terrein van Bloemenhan del Grinwis, Dijkstelweg 28 te Ouddorp. Verkocht wor den o.a. bolchrysanten, boe renkaas, cake, snoep, eieren, stoofperen, uien, e.d., ook kan er koffie worden gedronken. De opbrengst is ten bate van de bouw van een nieuwe kerk. OUDDORP - Een nieuwe cur sus EHBO in Ouddorp start begin november 2010. De lessen worden gegeven door ervaren kaderinstructeurs. Tijdens de lessen leert u hoe te handelen bij o.a. botbreu ken, verbranding, ademha lingsstoornissen, kleine of grote wonden, reanimatie en AED. De opleiding bestaat uit ca. 14 avonden en een offici eel examen. Tevens bestaat de mogelijkheid om u in te schrijven voor een cursus Kin der EHBO, speciaal op maat voor de kinderoppas. Ook de jeugd kan zich opgeven voor een passende training. Indivi dueel kan men zich oefenen in Reanimatie en AED bediening. Zie voor meer informatie www. ehbo.nl of bel het ehbo-secre- tariaat in Ouddorp, tel. 0187 687690. Eilander liep te dwalen door de straten van Meneerse. Er was veel veranderd in het dorp, maar gelukkig ontwaar de hij ook een perfecte mix tussen 'oud en nieuw'. Enkele inwoners hadden een 'schuil- plek' gevonden in de nis van een opgeheven bankfihaal. Een oase in de stenen woes tijn die het dorp geworden was. Hij liep door een bepaald niet schone passage van het Knooppunt en kwam terecht op een groot parkeerterrein met ernaast een kolossale woontoren. Verderop stonden niets dan huizen. Erachter was een berg geconstrueerd, naar verluid zou er binnenkort een groot meer naast komen. Eilan der keek nog eens goed rond. Wie woonden hier en wat had den zij gemeen met de door snee Menheersenaar? Niets waarschijnlijk, de opvattingen van de nieuwkomers, vroeger 'overlanders' genoemd, over de lokale bevolking waren niet onverdeeld gunstig. Zij waren naar hier verhuisd voor het 'woongenot', maar niet voor de inwoners van de streek. Na deze expeditie besloot Eilander de sprong te wagen naar het dorp waar hij en z'n gezin zo'n twintig jaar gewoond hadden. De schrik kon niet groter zijn, het dorpje verkeerde al in deplorabele toestand toen hij was vertrok ken, nu kwam de desolaatheid in alle kracht op hem af Ver schrikkelijk, wat een aanblik. Stad aan 't Haringvliet was een spookdorp geworden. Veel te koop staande panden en een slinkend inwonertal. Als dft niet dramatisch was, dan was niets meer aangrijpend. De teloorgang van het dorp, waarover hij destijds zoveel geschreven had, had zich in haar volle omvang voltrokken. De leegloop was niet te stuiten geweest, het dorp was letterlijk en figuurlijk aan de ondergang prijsgegeven. Zijn vlijmscherpe pen had geen enkel resultaat gehad. Integendeel, de onzin nige plannen van de bestuur lijke elite in Middelharnis zoals renovatie havenhoofd, idem gemeentehuis, kunst op straat zoals palmvis en menhir, de al genoemde huizenzee, het 'nieuwe' winkelcentrum D'n Diek, de teloorgang van het Rien Poortvhet Museum, een 'historisch' museum in hetzelf de gebouw had een aanwinst kunnen zijn. Tal van bestuur- hjke en financiële incidenten complementeren het onver mogen tot behoorlijk bestuur. Maar hij was terug. Eilander zou de pen weer opvatten en z'n oude stiel op bescheiden wijze hervatten. De collecte voor de Nierstich ting heeft in Stellendam 1.200 opgebracht. Wie de collectant heeft gemist kan alsnog een gift overmaken naar bankreke ning 88000 t.n.v. Nierstichting Nederland te Bussum. PROT. KERK IN NED. Beroepen: te .Apeldoorn (herv. wijkg. van bijz. aard Eben- Haëzer), ds. B. Jongeneel te Dussen-Hank; te Buitenpost, ds. R. van Dam te Rossum- Hurwenen, die dit beroep heeft aangenomen; te Koog-Zaan dijk (gereformeerd), ds. M.C. Sloots te Langedijk-Noord, die dit beroep heeft aangeno men; te Leerdam (herv.), ds. A. Schroten te Gouderak; te Nieuw-Buinen, ds. Th. L. van der Weide te Berkenwoude; te Sliedrecht (hervormd), ds. M. Klaassen te Hedel; te Veen (herv.), ds. J. Brouwer te Epe, die bedankte voor Sommels dijk. Aangenomen: naar Leerdam (hervormd), ds. M.B. Heijting te Dordrecht (Stadspolders). Bedankt: voor Uddel, ds. J.A.C. Olie te Zuilichem. Beroepbaar: kandidaat. H.A.J. Gaasbeek, Prinsenhof 43, 2907 NH Capelle aan den IJssel. Tel. 010-8882841. Mail: haj- gaasbeek@casema.nl (verbe terd bericht). HERSTELD HERV KERK Beroepen: te Boven-Hardinx- veld, ds. J. Joppe te St. Maar tensdijk; door de generale synode, tot zendingspredikant te Malawi, ds. K. Klopstra te Oosterwijk/Elst/IJsselstein; te Sint-Annaland, ds. J.C. den Toom te IJsselmuiden-Graf- horst. Aangenomen: naar Sirjans- land, kandidaat P Verhaar te Genemuiden. Bedankt: voor Ouddorp, ds. P. den Ouden te Wouterswoude. GEREE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Gees, kandidaat A.C.N. Geertsema te IJsselmuiden, die bedank te voor Alblasserdam i.c.m. NieuW'-Lekkerland, voor Hoek en voor Zevenbergen. CHR. GEREE KERKEN Beroepen: te Aalten, ds. G. van Roekei te Putten. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Bodegraven en te Oostkapelle, ds. P Mulder te Krimpen aan den IJssel; te Drachten, ds. P Melis te Veen; te Emmelooi'd, ds. D.W Tui nier te Aagtekerke; te Gouds waard en te Scheveningen, ds. B. van der Heiden te Alblas serdam; te Leiderdorp, ds. F. Mulder te Wageningen; te Rotterdam-Alexanderpolder en te Woerden, ds. W. Visscher te Amersfoort; te Rotterdam- IJsselmonde, ds. B.J. van Boven te De Valk-Wekerom; te Stolwijk, ds. A.H. Verhoef te St. Catharines (Ontario-Canada). Bedankt: voor Barneveld, ds. G.J.N. Moens te Meliskerke; voor Berkenwoude, ds. J.J. van Eckeveld te Zeist; voor Boskoop, ds. A. Schot te Nun- speet; voor Krabbendijke, ds. M. Karens te Werkendam; voor Vlaardingen, ds. C. Son- nevelt te Lethbridge (Can.). GEREE GEM. IN NED. Beroepen: te Chilliwack (VS), ds. A. Geuze te Gouda. SOMMELSDIJK - Op donder dagavond 14 oktober hoopt ds. A.C. Uitslag uit Urk voor de Cursus Geestelijke Vorming te spreken over het onderwerp 'Wereldgelijkvormigheid in de Gereformeerde Gezindte'. De avond wordt gehouden in een zaal van de Rehobóthkerk, Olympiaweg 44 te Sommels dijk, aanvang 19.45 uur. De entree bedraagt 2,50; deelna me aan de gehele cursus kost 15. Iedereen is welkom. DIRKSLAND - Na een lange zomerstop is morgenavond de startavond van Top of the Week. Afgelopen zaterdag was er al een voorproefje, maar zaterdag 9 oktober gaan het echt weer van start. Bij Top of the Week bestaan de avon den uit gezelligheid, een cola- tje aan de bar, je uitleven op de Wii, en iedere maand een thema-avond. Top of the Week duurtan 20.00-00:00 uur, jon geren mogen zelf weten wan neer ze komen of wanneer ze weg gaan. De avonden worden gehouden in verenigingsge bouw Onder de Wiek (zijin gang) Ring 57 te Dirksland. Je kan ook lid worden van topoftheweek.hyves.nl. "(;hristus, de Heilige Schrift, uw eigen hart en satans listen zijn de vier voornaamste din gen die het eerst en het meest bestudeerd en onderzocht behoren te worden. Als iemand de bestudering daarvan ver werpt, kan hij hier niet veilig en hierna niet zalig zijn..." Deze woorden, hier in verta ling, zijn al enkele eeuwen ouci. Ze vormen de eerste zin nen van het Woord vooraf in een belangrijk geschrift van een Engelse puriteinse pre diker. Zijn naam was Thomas Brooks. Hij leefde van 1608 tot 1679. Van zijn leven is niet zo veel bekend. Maar zijn nage laten geschriften weten nog steeds grote indruk te maken op degenen die bij het Woord van de Heere wensen te leven. Iemand die van zijn preken en andere boeken erg onder de indruk was, is de 19e-eeuwse opwekkingsprediker Ch.H. Spurgeon. Het eerste werk dat hij namelijk liet drukken was een bundel met geschrif ten van deze Thomas Brooks, onder de titel 'Gladde stenen gehaald uit oude beken.' Er is niets teveel gezegd als ik beweer dat we alleen tot onze schade de nalatenschap van deze godzalige prediker onge lezen kunnen laten. Iemand wees me enkele weken geleden op een boekje van Brooks dat erg leerzaam is. Ik schafte het inmiddels (antiqua risch) aan. De oorspronkelijke titel luidt: Precious remedies against Satan's devices. In onze vertaling: Kostbare middelen tegen satans listen. Deze titel geeft exact aan wat de inhoud van dit boek is. Het geeft een diep inzicht in de listen die de duivel hanteert om de mens bij de Heere vandaan te houden of verwijdering aan te brengen in de verhouding van Gods kinderen met hun Heere. Brooks bhjkt veel kennis van die duivelse tactieken en strate gieën te hebben. Hij geeft een - zo lijkt het wel - uitputtende opsomming van al die listen en lagen. Steeds weer laat hij zien hoe de Bijbel zelf ons toont waartoe satan in staat is. Het boek telt vijf hoofdonder delen. Brooks onderscheidt dan ook een vijftal methoden van de duivel. Allereerst is satan erop uit om dé mens tot zonde te verleiden. Dat doet hij op verschillende manieren. Bijvoorbeeld door (let op de vergelijking, ontleend aan de visserij) het aas te laten zien en de haak te verbergen. Ook door de zonde te schilderen in de kleuren van de deugd, door de zonde te verzachten en te verkleinen, etc. Satans tweede methode is om VRIJDAC; 8 OKTOBER 2010 de mens van zijn heilige plich ten en oefeningen vandaan te houden. De mens moet niet alleen het kwade doen, maar hij moet ook nalaten om het goede te doen. En ook hier blijken weer tal van onder scheidingen. Heel bijzonder is de duivel gericht tegen Gods kinde ren. Hij probeert hen, aldus Brooks, in een droevige, twij felende en troosteloze toe stand te houden. Als ze maar veel met zichzelf en zo weinig mogelijk met hun Zaligmaker bezig zijn, dan vindt de boze het goed. Ze moeten van hem verkeerde gedachten hebben over zichzelf, over God en over Christus. En de duivel zal niet nalaten hen er telkens aan te herinneren dat ze steeds weer in de zonde terugvallen. Zodat ze in moedeloosheid neerzin ken. Nog meer methoden hanteert deze leugenaar van den begin ne. Maar ik citeer die hier nu niet. Waar ik vooral op wil wijzen is, dat Brooks de titel van zijn boek recht doet, door niet alleen de listen van de satan uiteen te zetten en toe te lichten, maar door ook aan te geven welke de middelen zijn om aan het geweld en de list van deze dwingeland te ontko men. Bij elk van de duivelse lis ten geeft Brooks een veelheid van goddelijke hulpmiddelen aan. Die variëren van de over denking van de uiteindelijke machteloosheid van de satan tot de meditatie over de eeuwi ge en volmaakte deugden van de Heere. In een slothoofdstuk somt Brooks nog tien bijzondere hulpmiddelen en regels tegen satans listen op. Ik citeer als voorbeeld de eerste. "Als gij niet door één van satans listen gevangen wilt worden, wandel dan naar de regel van Gods Woord. Hij die aldus wandelt, wandelt het veiligst. Hij die aldus wandelt, wandelt het meest met ere. Hij die aldus wandelt, wandelt het lieflijkst. Als de mens het Woord ver werpt, dan verwerpt God hem, en dan neemt de satan hem bij de hand en leidt hem, naar eigen goeddunken, in strik ken. Hij die zich te goed vindt om door het Woord geleid te worden, zal te slecht bevonden worden om door God erkend te worden, en als God hem niet in acht neemt of wil nemen, dan zal de satan hem door zijn listen de baas worden. Zij die zich aan de regel houden, zul len in de ure der verzoeking bewaard en staande blijven: 'Omdat gij het Woord Mijner lijdzaamheid bewaard hebt, zo zal Ik ook u bewaren uit de ure der verzoeking, die over de gehele aarde komen zal, om te verzoeken die op de aarde wonen.'" N.a.v.77;Brooks, Kostbare mid delen tegen satans listen. Uitgeverij De Schatka mer te Rumpi, 2001 (op dit moment in herdruk). Gebonden. 312pag. OUDE-TONGE - Morgen wordt het zeventiende orgel concours voor amateurs gehouden. Dit tweejaarlijkse evenement speelt zich af rond het Frobenius-orgel in de Her vormde Kerk te Oude-Tonge. Er zijn dit jaar zestien deelne mers, afkomstig van Goeree- Overflakkee en Schouwen-Dui- veland, die na ijverige studie hun muzikale talenten zullen laten horen. Het is een onmis kenbaar teken dat op deze eilanden de orgelcultuur volop leeft, ook onder de jeugd. De eerste speler begint om 9.30 uur en aan het eind van de middag, rond 16.30 uur, hoopt de jury bekend te maken welke drie deelnemers het hoogste aantal punten hebben behaald. Belangstellenden voor dit con cours zijn van harte welkom; de toegangsprijs bedraagt 1 De winnaars mogen 's avonds met de jury, bestaande uit de heren Jan van Gijn (organist van de Grote kerk te Apel doorn) en Arjan Versluis (organist van de Hervormde Gemeente te Sliedrecht) het slotconcert geven. Dit concert begint om 20.00 uur, de toe gangsprijs voor het slotconcert bedraagt 5 3,50 voor stu denten en 65^-). Na de prijsuitreiking aan de drie winnaars van het concours opent jurylid Jan van Gijn het slotconcert met een improvisa tie over psalm 42. Daarna zul len de drie winnaars van het concours elk een orgelwerk ten gehore brengen. Tenslotte speelt jurylid Arjan Versluis een geïmproviseerde partita in oude stijl over 'Freu dich sehr, o meine Seele' en hij besluit met een moderne improvisatie over psalm 136. Dit concours en slotconcert worden finan cieel mogelijk gemaakt door het Paul van Hessen Fonds van de Lionsclub afdeling Goeree- Overflakkee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2