Dagopvang ouderen weer terug in Nieuwe-Tonge Dagverzorging in de sfeer van het platteland 55+ Themakrant Goeree-Overflakkee 5 oktober 2010 Na zo'n tien jaar te zijn weggeweest uit Nieuwe-Tonge l<omt de dagopvang voor ouderen terug naar het dorp. Vanaf woensdag 6 oktober opent Ons Dorpshuis zijn deuren voor een groep ouderen. On der leiding van ervaren vrijwilligers ko men zij één ochtend in de week bij elkaar voor een gezellig samenzijn, dat afgeslo ten wordt met een warme maaltijd uit ei gen keuken. De vrijwilligers op hun beurt worden professioneel begeleid door Carla Vermeulen, ouderenadviseur bij Stichting Companen. De gedwongen verhuizing van de dagopvang naar MIddelharnIs veroorzaakte destijds flink wat praktische problemen voor een aantal ouderen, bijvoorbeeld met het vervoer Boven dien misten velen van hen de vertrouwde plek In het eigen dorp. In januari van dit jaar werd de kraan nog verder dichtgedraaid: voor veel ouderen Is dagopvang vanaf dat tijdstip niet meer toegankelijk omdat zij er niet meer op sociaal psychische indicatie voor in aanmer king komen. Er vallen dus mensen buiten de boot. De behoefte onder ouderen is er echter wel degelijk en zal, gezien de vergrijzing, al leen maar groter worden. Geen wonder dus dat dit ondenwerp ter sprake kwam op de eerste van een reeks bijeenkom sten die op initiatief van de werkgroep 'Nieu we-Tonge in Bloei Iwerden gehouden. Het was een bont gezelschap dat hieraan deelnam: de ouderenadviseur van Companen, drie vrijwilli gers in het ouderenwerk, vertegenwoordigers van de kerken, hulsarts, wijkverpleegkundige en vertegenwoordigers van 'Nieuwe-Tonge In Bloei!'. Doel van die eerste bijeenkomst was te Inventariseren wat Nieuwe-Tonge te bieden heeft aan activiteiten voor ouderen, en vervol gens na te gaan of er behoefte bestaat aan meer en/of andersoortige activiteiten. Hoewei duidelijk werd dat in Nieuwe-Tonge aardig wat te doen Is op dit gebied, bleek er dus behoefte te bestaan aan dagopvang voor een groep ouderen, veelal mensen met een beperkte mobiliteit die niet meer zo gemakkelijk alleen de deur uitgaan. De volgende bijeenkomsten hebben daarom In het kader gestaan van te rugkeer van de dagopvang. Een halfjaar en een aantal vergaderingen later is het zover: de dagopvang komt terug. Dankzij de inspanningen van de werkgroepleden, de (fi nanciële) ondersteuning van Companen en de trouwe Inzet van de vrijwilligers, van wie Lenie Mackloet, Saar Bruggeman en Loes Gebraad best eens met namen genoemd mogen worden. Thuiswonende ouderen die op lichamelijk, geestelijk of sociaal gebied wat meer on dersteuning nodig hebben dan anderen, kunnen, als ze dat willen, gebruik maken van de dagverzorging van Careyn. Deze dagverzorging was de afgelopen tien jaar gevestigd in de Catharinaburg in Som- melsdijk, maar zit sinds 13 september aan de Vroonweg in Dirksland. (het voorma lige TBP-gebouw). Hier worden op enkele dagen per week leerzame, maar vooral gezellige activiteiten aangeboden, waar door deze mensen niet alleen worden be zig gehouden, maar ook wat structuur en sociale contacten opdoen. Uit ervaring bleek dat er een groot aantal be zoekers was, dat wat meer wilde. Mensen, die liever lekker buiten bezig wilden zijn. Om deze reden is Careyn, als enige zorgaanbieder op het eiland, in 2005 gestart met de zogenoemde welkomboerderijen. In de sfeer en omgeving van het agrarische bedrijf kan men de dag door brengen, onder begeleiding van boer en boerin. Inmiddels zijn er vier welkomboerderijen, zodat er voor ieder wat wils, iets te kiezen valt. De volgende boerderijen doen mee: De Tilse knip bij Stad aan 't Haringvliet. Een veeteeltbedrijf met koeien, kalveren, kippen en konijnen. Bezoekers helpen mee met het voeren, melken en bijhouden van de moes tuin. Natuurlijk is er ook op tijd een kopje kof fie en gebruikt men gezamenlijk de maaltijd. Hoeve Bouwlust nabij Oude Tonge Deze mooie authentieke boerderij hoort bij het akkerbouwbedrijf van Cora en Arie Vroegin- deweij. Op het erf vindt men echter ook tal van dieren, zoals schapen, katten, geiten en ganzen. Op deze boerderij ligt de nadruk op gezellig samenzijn, zoals samen koken en eten, een spelletje doen, knutselen en dieren verzorgen, dit alles in de sfeer van vroeger De Schaapskooi bij Den Bommel, ledere don derdag kan men terecht bij boerin Maaike om mee te helpen bij de vele schapen en bezig te zijn met andere agrarische en huis houdelijke zaken. De lammertijd is voor de bezoekers uiteraard een geweldige belevenis. Ook hier wordt gezamenlijk koffie gedronken en gegeten. Faunapark Flakkee nabij Nieuwe Tonge. Dit is de nieuwste vorm van welkomboerderij, 's Maandags staat Petra klaar om ook hier de dag op een zinvolle manier in te vullen. Een aparte locatie met diverse vogels en andere diersoorten, die garant staat voor afwisse lende activiteiten. Careyn Is momenteel druk bezig om ook aan de Westkant van het eiland een welkomboerderij op te starten. Wie een Indicatie heeft, kan zelf aangeven dat men in aanmerking wil komen voor een van de boerderijen. Afhankelijk van de gesteldheid van de persoon en de beschikbare plaatsen kan men worden geplaatst. Voor meer Informatie bel 088 1239975.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 15