THEMA KRANT MantelzorgondersteuningGoeree-Overflakkee Voorwoord Anne Verheij De foto en het verhaal 55+ Themakrant Goeree-Overflakkee 5 oktober 2010 Met mantelzorg wordt bedoeld het zorgen voor bijvoorbeeld echtgenoot/partner, kinde ren, vrienden of buren die extra zorg of hulp nodig hebben. Dit kan zijn door ouderdom, een chronische ziekte of handi cap. Als de hulp of zorg meer is dan de gewone hulp die mensen elkaar kunnen geven, wordt dit mantelzorg genoemd. De zorg is onbetaald en meestal langdurig. Een mantelzorger is geen professionele zorgverlener, maar verleent zorg omdat hij/zij een persoonlijke band heeft met de hulpbehoevende. Mantelzorg zorgt ervoor dat mensen langer zelfstandig thuis kunnen blijven wonen. De mantelzorgtaken kunnen u veel tijd kosten, waardoor u zichzelf mogelijk wegcijfert, in dienst van de ander. Het is een intensieve, emotionele en verantwoordelijke taak. Door de emotionele band, die u hebt met de verzorgende, kan het moeilijk zijn uw eigen grenzen aan te geven. Het risico bestaat dat u op den duur overbelast raakt en zelf ziek wordt. Het is daarom van belang dat u goed voor uzelf blijft zorgen en op tijd hulp inschakelt. Herkent u zich hierin? U kunt contact opnemen met de SWO voor ondersteuning. De ondersteuning is divers en individueel. Er kunnen heel wat zaken zijn die voor de mantelzorger een probleem vormen. Denk aan het regelen van de complete zorg of woningaanpassingen, of voor het huis houden. Ook emotioneel kan een mantelzorger het soms zwaar te verduren hebben. Voor de individuele ondersteuning kunt u bij de man telzorgadviseurs terecht. Zij spreken graag met u af op. Naast individuele ondersteuning zijn er ook mogelijkheden voor algemene activiteiten. Jaarlijks wordt een leuke dag voor mantelzor- gers georganiseerd en een informatiebijeen komst met een actueel thema. Via de regionale pers wordt u op de hoogte gehouden van de bijeenkomsten. Ook wordt jaarlijks een nieuws brief uitgegeven met nieuws over voorzieningen of wetswijzigingen die van belang zijn. Wilt u de nieuwsbrief ontvangen? Neem contact op met de SWO, tel. 0187 641344 of via de mail (zie hierna). De mantelzorgadviseurs per gemeente zijn: Gemeente Mlddelharnis Carla Vermeulen, tel. 0187 483366, e-mailc.vermeulen@welzijngo.nl; Gemeente Dirksland len van Rossum, tel. 0187 641344, e-mail i.vanrossum@welzijngo.nl; Gemeente Oostflakkee len V. Rossum en Mariët Walter, tel. 0187 641344, e-mail m.walter@welzijngo.nl; Gemeente Goedereede Mariët Walter, tel. 0187 641344, e-mail m.walter@welzijngo.nl. Men is altijd op zoek naar vrijwilligers die zich graag willen inzetten. Dat kan zijn voor een gezellig praatje maken met een oudere, samen een boodschapje doen, een wandeling maken, of met een jongere samen een activiteit doen. Als u zich wilt aanmelden als vrijwilliger, kunt U terecht bij de SWO of bij bovengenoemde personen. Directeur SWO, Stichting Companen en Peutereiland Voor u ligt het eerste themanummer voor ouderen, een samenwerking tussen Stichting Welzijnswerk Oostflakkee (SWO) Stichting Companen en Eilandennieuws. Dit nummer bevat veel nuttige en leuke informatie, die vooral gericht is op ouderen, ook op ouderen die zich nog jong voelen. Ik ben blij met dit initiatief van de drie par tijen. Een beetje extra aandacht voor ouderen is goed. Oud worden is weliswaar een veel gekoesterde wens, maar het is niet altijd even eenvoudig. De laatste jaren is de trend dat 'goed oud wor den' een brede aandacht heeft. Denk aan het bouwen van levensloopbestendige woningen, de ontwikkeling van het ouderenadvies en steeds meer mogelijkheden van zorg op maat. Het nummer is tot stand gekomen met de medewerking van professionals in het oude renwerk. Hierdoor is het een heel informatief geheel geworden. Is dit themanummer dan oninteressant voor 'niet ouderen'? Ik zou zeggen; lees maar en oordeel zelf! Groet, Anne Goeree-Overflakkee Die goede, oude tijd... Ze droegen altijd zwarte kleren want opa was dominee. Oma had soms een wit kanten kraagje als teken van frivoliteit, maar beiden leken we ze altijd erg bejaarde mensen. Oma was het oudste en daar kon je niet meer bij op schoot zitten, maar opa was twee jaar jonger en bij hem mocht je soms op zijn schoot paardje rijden of met zijn horloge aan een ketting spelen. Er waren nog bijna geen auto's en het was een hele reis per bus, trein en weer een bus om met je ouders bij hen, in de grote pastorie, te gaan logeren. We speelden in de enorme tuin of op de zolder waar het altijd naar gedroogde ap peltjes rook, maar verlangden snel weer naar huis want daar hadden we al riool en waterleiding en hoefde je niet water te pompen en op zo'n stinkende plofplee te zitten en met een emmertje na te spoelen. Het enige wat opa met ons deed was bij het kanaal bij de sluis een schip af te wachten en dan met ons meevaren tot de volgende sluis en dan een boot terug zoeken of terug te lopen terwijl oma thuis het huishouden en de inmaak deed. Eens per jaar kwamen ze bij ons logeren en dan werd er een stukje gewandeld op de hei en moesten we stil zijn als ze hun middagdutje deden. Gingen we met hen naar een zwemplas dan ging opa's hoed af en deed hij soms zijn schoenen en kousen uit en zag je het wit van zijn lange onderbroek als hij ging pootjebaden. Oma bleef altijd geheel gekleed en zat sierlijk op de oever te genieten van haar nageslacht. Snel nadat opa was gestopt met werken en ze naar een klein nieuwbouwhuisje met een waterput in de tuin, waren verhuisd, werd oma ziek en stierf na weken ziekenhuis. Een man kon toen nog niet voor zichzelf zorgen en opa logeerde eerst om de week bij de kinderen en kreeg daarna al snel een klein bovenkamertje in rusthuis "Avondvrede"wat dichterbij ons in de buurt, en voor een dubbeltje met de bus en vijftien cent voor de trein konden we bij hem op bezoek. Hij had zijn boeken niet mee kunnen nemen en verveelde zich en als het mooi weer werkte hij, tegen de regels voor de oudjes, in de tuin en in de winter borduurde hij of zaagde puzzels voor ons. Hij werd trager en vergeetachtig en stierf toen hij 73 jaar was als een stokoude man. Wij kin deren, mochten niet mee naar de begrafenis en er kwam iemand op ons passen en die bakte heerlijke patat. Deze lekkernij hadden we nog nooit geproefd want mijn moeder was tegen al die vettigheid en na een tijdje vroegen we wanneer de andere opa nu eens dood ging want we hadden zin in weer een keertje dat lekkere eten. Als je nu om je heen kijkt zijn mensen van 73 meestal nog springlevend, fietsen, rijden nog auto, maken reizen, zijn oppasgrootouders en nog actief in het verenigingsleven en genieten volop van hun pensioen en AOW. Dankzij gezinshulp en tafeltje-dek-je kunnen ze tot hoge leeftijd nog zelfstandig wonen. En wij maar praten over die goede, oude tijd. Heeft u nog ergens een oude foto liggen waarbij een mooi verhaal past? Stuur of mail deze dan naar de SWO of Companen. Wellicht komt uw verhaal in de volgende editie. Deze keer de foto met verhaal van Herman Maas uit Stad aan het Haringvliet. Foto en verhaal kunnen ingeleverd worden bij Carla Vermeulen, stichting Companen, Doetichemsestraat 27, Mlddelharnis, of mail naar c.vermeulen@stichtingcompanen.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 13