Burgerjaarverslag 2009 Het jaar 2009 is in vele opzichten een druk jaar geweest Beste lezer. Inwoners betrekken bij ontwikkelingen Digitale belastingbalie Pragmatische Dienstverlening Oostflakkee (prado) EIÜVriDEtl-niElJWS TERUGBLIK 2009 Verschillende ontwikkelingen hebben het afgelopen jaar in de gemeente plaatsgevonden. Niet altijd waren die direct zichtbaar voor inwoners, maar iedere ontwikkeling was even belangrijk. Hieronder een greep uit het totaal aan ontwikkelingen in 2009. OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Oud en Nieuw Brand bakkerij De Ruiter Aanrijtijden brandweer, ambulances VOORWOORD BURGERPARTICIPATIE Inwoners betrekken bij ontwikkelingen in de gemeente wordt steeds vaker gedaan. Naast de informatie- en inloopavonden, organiseert de gemeente ook regelmatig avonden waar inwoners actief kunnen meedenken over de invulling van de plannen. Herinrichting Kaai Oude-Tonge Ontwikkelingsplan Ooltgensplaat DIENSTVERLENING Burgeravonden In 2009 heeft de gemeente haar dienstverlening verder uitgebreid met de digitale belastingbalie. Via deze balie kunnen inwoners uit de gemeente 24- uur per dag en 7 dagen per week online informatie vinden over hun aanslagbiljet. -■::;;„.——-^ PA(;iNA 8 DINSDAG 28 SEPTEMBER 2010 O o S1FLM E E Dabbestraat De eerste fase van het Winkelcentrum aan de Dab bestraat is eind 2008 afgerond. In 2009 kon de reali satie van het project worden voortgezet met de bouw van fase 2. Ook in deze fase kwam een aantal onver wachte zaken naar voren, zoals de aanwezigheid van een oude keersluis in de Oostdijk. In goed overleg tussen gemeente en ontwikkelaar Slavenburg zijn op lossingen gezocht en gevonden. De woningen boven de eerste fase zijn in 2009 aangekocht door Woong- oed Flakkee en zullen in 2010 in gebruik worden ge nomen. De bouw van het Winkelcentrum Dabbehof vordert gestaag. Medio 2010 hoopt de ontwikkelaar het Winkelcentrum te kunnen openen. Bouwrijp maken Fase 2 Subsidies In het 'kader van de Tijdelijke Stimuleringsregeling Woningbouwprojecten 2009 heeft het Rijk een sub sidie van 757.500 euro toegezegd aan de gemeente voor de projecten 'Waterryck Suijssenwaerde, deel- plan Handelskade' en 'Winkelcentrum Dabbestraat'. Het ministerie van VROM heeft de 'Tijdelijke Stimu leringsregeling woningbouwprojecten 2009' in het leven geroepen om woningbouwprojecten (zowel huur- als koopwoningen) vlot te trekken die stilgeval len of vertraagd zijn door de crisis. De werkzaamhe den voor het deelproject Handelskade zullen medio 2010 starten en het totale project Winkelcentrum Dabbestraat zal in 2010 zijn afgerond. Intergemeentelijke Structuurvisie Coeree-Overflakkee De gemeente Oostflakkee heeft, samen met de an dere gemeenten op Goeree-Overflakkee, in 2009 intensief gewerkt aan de Intergemeentelijke Struc tuurvisie Goeree-Overflakkee. Het jaar 2009 stond hierbij in het teken van het formuleren van het ge wenste ruimtelijk toekomstperspectief voor Goeree- Overflakkee. Het resultaat hiervan kon in december 2009 in de vorm van de ontwerp-lntergemeentelijke Structuurvisie worden aangeboden aan de gemeen teraden van de vier gemeenten. Provinciale Structuurvisie De provincie Zuid-Holland ontwikkelde in 2009 de Provinciale Structuurvisie. De gemeenten op Goeree- Overflakkee hebben zeer intensief overleg gevoerd met ambtenaren en bestuurders van de provincie Zuid-Holland, teneinde de eigen visie voor Goeree- Overflakkee in te laten voegen in de Provinciale Structuurvisie. Ondanks deze intensieve contacten was er voor de eilandelijke gemeenten reden om een uitvoerige zienswijze tegen de Provinciale Struc tuurvisie in te dienen. Het regionaal pleidooi in het belang van Goeree-Overflakkee zal in de eerste helft van 2010 worden voortgezet. Zuidwestelijke Delta De Zuidwestelijke Delta, het gebied met daarin Zee land, de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant, is een prachtige regio met vele mogelijkheden voor wonen, werken en recreëren. De Deltawerken, die na de watersnoodramp in 1953 het land en de mens te gen de zee beschermen, hebben veiligheid gebracht, maar blijlcen ook schaduwl<anten voor natuur, water kwaliteit en daarmee economie te hebben. Daarnaast staat het gebied onder druk door de stijgende zee spiegel en de achteruitgang van de waterkwaliteit. Ook de beschikbaarheid van zoet water kan, wanneer er geen actie wordt ondernomen, op termijn niet zo vanzelfsprekend meer zijn. Elk gebied in de Zuidwestelijke Delta kent zijn eigen problemen, en tegelijkertijd ook kansrijke oplossin gen. Zo hebben we in Oostflakkee bijvoorbeeld te maken met blauwalg in het Krammer-Volkerak-Zoom meer doordat het na de Deltawerken een afgesloten zoetwatermeer is geworden zonder getijdewerking. Deze blauwalg zorgt voor stankoverlast, vis- en vo gelsterfte, zwemverboden en onvoldoende zoet wa ter voor de landbouw in de zomerperiode. Binnen het deelprogramma Zuidwestelijke Delta (onderdeel van het Deltaprogramma) wordt gewerkt aan oplos singen voor deze problemen. In het deelprogramma werken Rijk, provincies, gemeenten en waterschap pen samen met kennisinstituten, maatschappelijke instellingen, het bedrijfsleven en burgers om tot deze oplossingen te komen. Het programma richt zich op de middellange (2020-2050) en lange termijn (tot 2100). Zie voor meer informatie www.zwdelta.nl Oude Raadhuis OoUgensplaat Na uitvoerig overleg tussen gemeenten en diverse partijen is het oude Raadhuis in Ooltgensplaat sinds 2009 weer in gebruik. Het pand wordt nu bewoond en is gereed gemaakt om er op korte termijn met ho- reca-activiteiten te kunnen starten. In zowel de Toekomstvisie 2030 als in het Ontwik kelingsplan Ooltgensplaat staat vermeld, dat de ves tiging van horeca aan de haven de leefbaarheid, de uitstraling en recreatie in Ooltgensplaat aanzienlijk kan verbeteren. Gemeenteraad Het afgelopen jaar hebben verschillende wisselin gen in de gemeenteraad plaatsgevonden. Zo is er af scheid genomen van mevrouw W.M. Heerebout van de PvdA en mevrouw M.M.L van Rossum-Gortzak van het CDA. Twee nieuwe raadsleden, de heer B. de Vos voor de PvdA en de heer H.J.R Scheermeijer voor het CDA, hebben hun plek overgenomen. Herindeling In 2009 heeft de provincie Zuid-HoUand aan de com missie Schutte opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de wijze waarop de bestuurlijke vorm geving van Goeree-Overflakkee in de toekomst het best kan worden vormgegeven. De wijze waarop de intergemeentelijke samenwerking tot dan toe werd vormgegeven voldeed niet aan de verwachtingen van de provincie. Uit het onderzoek kwam naar voren dat een herinde ling tot de beste bestuurlijke situatie voor Goeree- Overflakkee zou leiden. Na overleg met de vier colle ges van Burgemeester en Wethouders van het eiland heeft het college van Gedeputeerde Staten besloten tot een formeel herindelingtraject. Het juridische ka der daarvoor wordt geboden door de wet ARHI (wet Algemene Regelen Herindeling). Sinds september 2009 is deze wet op het gehele eiland van toepas sing. In 2010 zal het vervolg ervan duidelijk worden. De jaarwisseling 2009/2010 is in Oostflakkee rustiger verlopen dan voorgaande jaren. Er hebben zich nage noeg geen incidenten voorgedaan'. De brandweer is 12 keer uitgerukt voor diverse brandjes. Vorig jaar wa ren dit er nog 21. De politie is ook zeer positief over het verloop van Oud en Nieuw. Het is echter nog niet zo dat de politie en brandweer overbodig 2ijn. Uitein delijk heeft de politie één aanhouding verricht voor het vernielen van een ruit van een bushokje. Dit is dan ook, voor zover ons bekend, de enige schade die de gemeente heeft opgelopen. De schade bedroeg 700 euro en zal op deze persoon verhaald worden. Uit de positieve reacties van burgers en andere partijen mag vastgesteld worden dat afgelopen jaarwisseling suc cesvol is verlopen. Uiteraard zijn er verbeterpunten. Deze zijn naar voren gekomen uit de evaluatie met alle partners en worden meegenomen in de voorbe reidingen voorde komende jaarwisseling. In mei 2009 is er een zeer grote brand geweest bij bakkerij de Ruiter uit Ooltgensplaat. De bakkerij is volledig afgebrand. Gelukkig waren er geen slachtof fers. Alle aanwezigen hebben op tijd het brandende pand kunnen verlaten. Bij de brand zijn asbestdeel- tjes vrijgekomen, die op het terrein en in de directe omgeving waren neergekomen. De eigenaren/ gebrui kers van de aangrenzende percelen zijn dezelfde dag hiervan op de hoogte gesteld. Het 'besmette' gebied is zo spoedig mogelijk na de brand door een gecertifi ceerd asbestverwijderingsbedrijf schoongemaakt. Uit de evaluatie is gebleken dat de samenwerking tussen gemeente, politie, brandweer, verzekeraar en eige naar tijdens en na de brand naar ieders tevredenheid is verlopen. Met de komst van de Wet op de Veiligheidsregio's worden de opkomsttijden van brandweer en ambu lance wettelijk vastgelegd. Voor de brandweer geldt straks een opkomsttijd van acht minuten. Voor de ambulance wordt er een bereikbaarheidnorm gehan teerd van vijftien minuten bij een spoedvervoer. Uit registraties van de brandweer en de ambulancedienst blijkt dat deze aanrijtijden bij incidenten niet altijd worden gehaald. De overschrijdingen doen zich vooral bij de ambulances voor. In overleg met de Veiligheids- regio wordt in het kader van nieuwe planvorming nu serieus gekeken naar innovatieve maatregelen die ertoe moeten bijdragen dat deze opkomsttijden wel gehaald gaan worden Eén van de maatregeien die al is ingevoerd en die bijdraagt aan een snellere inzet van de hulpverlening is de inzet van de brandweer bij zogenaamde AED-meldingen.Verder wordt op dit mo ment nagedacht over de inzet van Snelle Interventie Voertuigen bij de brandweer en voor de geneeskun dige hulpverlening aan het inzetten van motoram bulances, betere bezetting van de ambulancestand plaatsen, het beter organiseren van de zogenaamde burenhulp van aangrenzende Veiligheidsregio's West- Brabant, Zuid-HoUand-Zuid en eventueel Zeeland. De gemeente zal deze ontwikkelingen nauwlettend blijven volgen en daar waar mogelijk aandacht blijven vragen voor deze problematiek. De insteek is om de maatregelen zo snel mogelijk in te voeren om de snel heid van de inzet van hulpverlening te verbeteren. Met genoegen presenteer ik u het burgerjaarverslag van onze gemeente. Ditmaal niet opgenomen in de gemeentegids, maar via de huis-aan-huis versie van Eilanden Nieuws. Ook in 2009 heeft de bestuurlijke toekomst van het eiland ons bezig gehouden. De gemeenten Dirksland, Middelharnis en Oostflakkee hebben hun voorkeur uitgesproken voor één eilandelijke gemeente, terwijl Goedereede zelfstandig wil blijven. Dit vertraagt de procedure, maar zal naar verwachting niet tot een ander eindresultaat leiden. Gelukkig is ondanks dit verschil van inzicht de onderlinge samenwerking met de gemeente Goedereede uitstekend. De planning is dat per 1 januari 2013 de nieuwe gemeente een feit zal zijn. In 2009 is er geluWóg een aantal langdurige hardnekkige bezwarenprocedures voor de gemeente gunstig afgerond, zodat de projecten Dabbestraat en Suijssenwaerde op volle kracht van start konden gaan. De inzet van de gemeente blijft er onverminderd op gericht om via goed overleg dit soort langdurige stagnatie en ergernis veroorzakende procedures te voorkomen. Ik hoop dat ditjaarverslag voorziet in een stuk extra verantwoording en informatievoorziening. Wilt u meer weten? Neem dan contact op met de gemeente via telefoonnummer (0187) 64 71 00 of kom langs op het gemeentehuis. Tenslotte wens ik u veel leesplezier en schroom niet de gemeente te benaderen met suggesties die leiden tot verbeteringen van het verslag. ]an Heijkoop Burgemeester Oostflakkee In 2009 hebben meerdere avonden plaatsgevonden over de herinrichting van de Kaai in Oude-Tonge. Om wonenden van de Kaai, marktkooplui en ondernemers hebben tijdens deze avonden hun wensen voor het Kaaiplein kenbaar kunnen maken en hebben mee kun nen denken en mee kunnen praten over het ontwerp. Halverwege 2009 hebben verschillende avonden plaatsgevonden over het Ontwikkelingsplan Ooltgens plaat. Zo was er een workshop over het bedrijventer rein Dorpsweg, waar ondernemers konden meedenken over het opknappen en herstructureren van het ter rein. Daarnaast was er een schouw op het terrein waar ook politie en brandweer bij betrokken waren. Verder heeft er een avond plaatsgevonden over het Haven gebied, de Kaai en de Voostraat, waar bewoners en belanghebbenden hebben meegedacht en gediscus- sieerd over de toekomst van de eigen leefomgeving. In 2009 hebben de leden van de gemeenteraad tij dens twee burgeravonden de dorpskernen Den Bom mel en Achthuizen bezocht. De burgeravonden zijn bedoeld om raadsleden de gelegenheid te geven in gesprek te gaan met inwoners uit de kernen en te pra ten over onderwerpen die spelen binnen de kernen. Burgeravond Den Bommel Daarnaast kunnen zij hun taxatieverslag opvragen en eventueel digitaal een bezwaarschrift indienen. Ook aanvraagformulieren voor automatische incasso, be talingsregeling en kwijtschelding maken o,nderdeel uit van deze balie. Tenslotte is het mogelijk om muta ties met betrekking tot de hondenbelasting (aan- en •afmelden) en het wijzigen van een rekeningnummer automatisch via de digitale belastingbalie te laten verlopen. In maart 2009 is een start gemaakt met het project lende onderdelen, waaronder de invoering van de PRADO. In het project wordt de informatievoorzie ning rondom dienstverlening ontwikkeld, waarbij een sterke nadruk ligt op de politieke doelstellingen (economische structuurverbetering en leefbaarheid). Sleutelwoorden hierbij zijn projectmatig, organisa- tiebreed en efficiënt. Het project bestaat uit verschil- omgevingsvergunning, de digitalisering van bestem mingsplannen en ruimtelijke plannen, de Europese Dienstenrichtlijn en de aanschaf van een nieuwe website. In 2010 zullen de onderdelen van het project zijn uitgewerkt en ingevoerd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 8