lO^Vb korting 20% korting Bezorg uw huisdier een onvergetelijke dag! Weg met wormen Konijnen- en knagervragen: Zaterdag 2 oktober BIRDCENTER Dierendag Dierendag bij Birdcenter Graka Kom tussen 10:00-12:30 uur met uw jonge dier en ontvang gratis advies van een dierenarts van Dierenartsenpraktijk 'de Wurft' Oude-Tonge Wist u dat. Castreren of steriliseren? Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op één dierenartikel naar l<euze Tegen inlevering van deze bon ontvangt u op één dierenartikel naar keuze BIRDCENTER De dierenspeciaalzaak: uw dier verdient beslist een ectite specialist. Liefde gaat niet alleen door de maag Het voorkomen van een wormbesmetting is vrij simpel: Staverseweg 2 - 3245NE Sommelsdijk Telefoon 0187-605528 Openingstijden Maandag t/m Donderdag Vrijdag Zaterdag 09:00 - 17:30 uur 09:00 - 21:00 uur 09:00 - 17:00 uur Geldig van 28 september t/m 4 oktober Geldig van 28 september t/m 4 ol<tober Tekst en foto's: Janine Verschure Tijdens Werelddierendag staan we even stil bij tiet dier. Op deze dag proberen dierenbeschermingsorganisaties wereldwijd mensen te overtuigen van het feit dat ool< dieren rechten hebben. Ervoor zorgen dat het voor alle dieren ter wereld elke dag dierendag is, dat is een ondoenlijke zaak. De belangen liggen namelijk nogal uiteen. Zo ziet de ideale dierendag voor een jachtluipaard er heel anders uit dan die van de antilope; zijn prooi. Wat u zelf kunt doen tijdens dierendag? Uw eigen huisdier een prachtdag bezorgen! De dierenspeciaalzaak: uw dier verdient beslist een echte specialist Promonecompagne <jan het Hoofd bedrijfschap Detoilhondel De dierenspeciaalzaak Is dé plaats waar u terecht kunt voor deskundige voorlich ting, maar ook voor allerlei artikelen om uw huisdier de dag van zijn leven te be zorgen. Bijvoorbeeld goed hulsdlerenvoer, speelgoed of een verantwoorde snack voor uw dier. Zo loopt u niet het risico dat u iets geeft dat schadelijk Is voor zijn gezondheid. Wist u bijvoorbeeld dat er regelmatig honden overlijden na het eten van chocolade? De stof theobromine die In chocolade voorkomt Is namelijk giftig voor veel dieren. Hamsters kunnen doodziek worden als ze teveel suiker of vet te eten krijgen en voor papegaaien Is avocado levensgevaarlijk. Kortom: eet de snacks uit uw eigen voor- raadkant lekker zelf op, en ga voor een traktatie voor uw dier naar de dierenspe ciaalzaak. Een bezoekje aan de dierenspeciaalzaak kan u op allerlei Ideeën brengen om niet alleen dierendag, maar het hele verdere leven van uw dier een stukje leuker te maken. Een mooie bai of een kauwbot voorde hond, een kattenkrabpaal, papegaaienspeeltjes of een aquarium voor de goudvis; allemaal voorbeelden van cadeaus waar dieren zowel lichamelijk als geestelijk wel bij varen. Veel eigenaren van honden en katten gaan er - ten onrechte - van uit dat het niet nodig om hun dieren te ontwormen. "IVlijn kat komt nooit buiten", of "ik heb nog nooit wormen gezien in de ontlasting van mijn hond", zijn veelgehoorde excuses die helaas geen hout snijden. Dat wil namelijk helemaal niet zeggen dat de dieren niet besmet zijn. Spoelwormeltjes worden met de ontlas ting uitgescheiden en komen zo in het gras of de zandbak terecht. Ze kunnen lange tijd overleven en wachten rustig hun kans af. Als ze worden opgegeten door een jonge hond of kat, kan de kleine gastheer daar behoorlijk ziek van worden, en na een ernstige wormbesmetting zelfs overlijden. In een volwassen hond of kat kunnen larven minder schade aanrichten dan In een pup of kitten. Wel kunnen ze hun kringloop voltooien waarna hun eitjes weer met de ontlasting op de grond belanden. Wanneer mensen besmet worden met Toxocara, bijvoorbeeld na het tuinieren of spelen In de zandbak, ontwikkelen de lar ven zich niet tot volwassen wormen. Maar ze kunnen het ons wel knap lastig maken. Teken van besmetting kunnen vage griepachtlge klachten zijn, tot allergische aandoeningen. Misschien heeft u wel eens de horrorverhalen gehoord van larven die in het netvlies terechtkomen. Deze ver halen over de zogenaamde 'oculaire larva migrans' berusten - hoewel het slechts zelden voorkomt - helaas op waarheid. - Bij de dierenspeciaalzaak zijn middelen te koop waarmee u wormen bij hond en kat kunt bestrijden. (Let op: er Is wel degelijk verschil tussen antl-worm- mlddelen voor honden en katten). Vier keer per jaar ontwormen is in de regel genoeg voor een wormloos bestaan. - Ruim altijd de ontlasting van honden en katten op. Bij de dierenspeciaal zaak zijn handige poepzakjes te koop, waarmee alles schoon en snel richting prullenbak gaat. - Laat uw kinderen altijd de handen wassen voor het eten, en vergeet het ook zelf niet. - Dek de zandbak af en draag hand schoenen tijdens het tuinieren. Het feit dat onze huisdieren nauwelijks hoeven werken voor de kost en op hun wenken bediend worden, heeft voor- en nadelen. Het legen van een etens bakje kost veel minder energie dan het jagen op - of vluchten voor - een prooi. Het luizenleventje dat veel huisdieren leiden, kan ervoor zorgen dat ze te dik worden. En dat is niet gezond. Natuurlijk Is het prima dat veel honden en katten gecastreerd worden. Een 'jeweetwel' huisdier heeft geen last meer van krols- of loopsheid en wordt niet langer geplaagd door hormonen of liefdesverdriet. Als eigenaar moet u er echter wel rekening mee houden dat het dier na castratie sneller dik wordt, en overgewicht kan leiden tot gezondheidsrisico's. Vraag: Is een konijn een knaagdier? Antwoord: U zou Inderdaad haast zweren dat een konijn, met die grote knaagtanden, een knaagdier Is. Maar konijnen behoren tot de haasachtlgen en dat zijn geen knaagdieren. Vraag: Is het slecht om een konijn gemengd voer te geven? Antwoord: Ms uw konijn zo'n lekkerbek Is dat hij alleen de gekleurde Ingrediënten uit zijn voer pikt, wel. Op die manier krijgt hij namelijk van bepaalde voedingsstoffen teveel en van andere te weinig binnen, waardoor de verhoudingen In het voer niet meer kloppen. Samengestelde voeders zijn dus alleen gezond als het konijn altijd zijn bakje leeg eet. De datum van dierendag ons herinnert aan de sterfdag van Sint Franciscus van Assisi. Een cavia 's winters niet buiten kan blijven? Herf stgras veel minder suikers en eiwitten bevat dan voor jaarsgras en daardoor door veel grazers beter verdragen wordt? Simpelweg minder voeren, lijkt de meest simpele (en goedkope) oplossing om ervoor te zorgen dat een huisdier afvalt Maar u zult begrijpen dat deze maatregel het humeur van het dier niet bevordert. Bovendien Is snel afvallen erg ongezond voor honden, en ronduit gevaarlijk voor katten. Lijnen gaat veel gemakkelijker als het dier voer krijgt met een laag caloriegehalte. Bij de dierenspeciaalzaak zijn verschillende light- en dieetvoeders verkrijgbaar, waarmee u uw dier zowel slank als gelukkig houdt. Ëpn konijn dat tijdens de herfst In een P bultenhok woont, zal zijn zomerjas ver- rullen voor een warme wintervacht. Als 1 .het de bedoeling Is dat het konijn In de 'winter bulten blijft. Is het dus noodzake- |7lijk hem In de herfst al naar het bultenhok •"te verplaatsen, zodat zijn jas dik genoeg "wordt om vrieskou te weerstaan. Voor een konijn dat bulten leeft is het ook zaak ervoor te zorgen dat hij zich niet verveelt. In de vrije natuur hebben konijnen best een druk leven. Ze moeten eten zoeken, gaten graven, voor de kinderen zorgen en op zoek naar een partner Een konijn dat de hele dag alleen in een klein hokje zit, kan zich erg gaan vervelen. Komt uw bui tenkonijn niet veel uit zijn hok? Huisvest hem dan samen met een soortgenootje In een ruim verblijf. Voor zowel het soortge nootje als dat ruime hok, kunt u terecht bij de dierenspeciaalzaak. Castreren en steriliseren zijn heel verschillende operaties. Bij castratie worden de organen weggenomen waarin de geslachtshormonen worden gevormd (teelballen, eileiders en baarmoeder). Bij sterilisatie worden alleen de eileiders bij het vrouwtje en de zaadleiders bij het mannetje onderbroken. Doordoor Is er geen bevruchting meer mogelijk, maar de loopsheid, krolsheid en paardrift blij ven gewoon bestaan. Daarom worden bij onze huisdieren meestal zowel de mannen als de vrouwen, gecastreerd. Vraag: Hoe belangrijk is hooi? Antwoord: Herbivoren (het konijn, de cavia, degoe en chinchilla) hebben hooi nodig om hun spijsvertering goed op gang te houden. Daarnaast moeten ze de hele dag kauwen om ervoor te zorgen dat hun gebit afslijt en de tanden niet te lang worden. Hooi is dus een absolute basisbehoefte. Niet alleen voor een gezonde darmwerking, maar ook voor het afslijten van het gebit. Voor de omnivoren onder de kleine knagers; de rat, muls, gerbll en hamster. Is hooi minder belangrijk dan voor herbivoren. Voor omnivoren zijn brokjes uit de dierenspeciaalzaak het belangrijkste voedingsmiddel. Deze pagina is gemaakt in samen- werldng met tiet Hoofdbedrijfscliap Detailhandei. x^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 14