Wat willen we behouden voor de toekomst in Nieuwe-Tonge Oostflakkee verkent in pril stadium kansen voor recreatie en toerisme ïl 'Hie-uws uit ({e- Pie-remte-e Werkgroep 'Nieuwe-Tonge in bloei! Het weer van volgende week... Een jas koeler in het weekend Gebedsavond in Dirksland Oud Papiercontainer bij De Westhoek is open Weekdienst Ger. Gem. Fietsmiddag ANBO Bingo Ooltgensplaat Lezing over mode rond 1900 in speelgoedmuseum Pandora EHBO cursus Ouddorp EIÜVriDEn-IIIEUWS De gemeente Middelhar- nis staat aan de vooravond van de vaststelling van de nota erfgoed en heeft de werkgroep 'Nieuwe-Tonge in bloei!' uitgenodigd om mee te praten over de nota Erfgoed 2010. Daarom praat een kleine groep belangstellende inwoners over het onderwerp erf goed. Erfgoed behouden Dillemma 's Zorg OOSTFLAKKEE - 'Samen kansen benutten' en 'Wat kunnen wij voor elkaar betekenen.'" Dat was het centrale thema in de informatieve raadsverga dering van de gemeente Oostflakkee vorige week donderdag. Daarin gaven de directies van VW Zuid-Hollandse Eilanden en Ouddorp aan Zee en de Dienst Groenservice Zuid-Holland inzicht in de mogelijkheden voor het ontwikkelen, inves teren en uitbreiden van mogelijkheden voor toe risme en recreatie in het oostelijk deel van Goe- ree-Overflakkee. Dit niet alleen voor de volksver tegenwoordigers, maar ook voor de belangstellen den op een volle tribune, onder wie veel onderne mers. Een zinvolle exer citie, gezien in het licht van komende meningsvor ming en besluitvorming over subsidieverlening bij het WV-document Gast heerschap en Groepsboe- kingen. Lange aanloop Blik op de toekomst Kleine stappen Brainstormen Positie VW Een rustige trekpleis ter in een verstedelijkte omgeving DIRKSLAND - De werk groep 'Praise Prayer' organiseert op 28 septem ber opnieuw een gebeds avond op het eiland. Deze keer zal de avond plaats vinden in gebouw 'Onder de Wiek' te Dirksland. DIERENBELANG PAGINA 4 VRIIDAC; 24 SEPTEMBER 2010 .Velen zijn bezig met een inven tarisatie waaronder Monumen tenzorg, Stichting Beschermd Dorpsgezicht, de provincie en diverse regionaal/cultu rele organisaties. Maar wat de een mooi vindt, ziet de ander als een rommeltje. Inmiddels heeft ook Nieuwe-Tonge geen consistente lijn meer qua bouw en structuur, vindt werkgroep 'Nieuwe-Tonge in bloei'. "De watersnoodramp heeft veel oude en karakteristieke boer derijen en huizen verwoest en in sneltreinvaart zijn destijds rijen huizen gebouwd die de toen heersende woningnood moesten oplossen. Een zwaar gehavend pand wordt nu gebruikt als garage maar heeft ooit een arm gezin met 13 kinderen gehuisvest. Ja, het is geschiedenis luaar wat zegt dat over het verleden? En moeten we die garage nu opknappen en tot museum ombouwen zodat we kunnen laten zien hoe men toen onder erbarme lijke omstandigheden leven moest? Aan de andere kant is het geschiedvervalsing als we alleen de mooie panden van de prominenten en notabelen van ons dorp in stand houden. Dat suggereert op z n minst een andere levenstandaard dan die werkelijkheid was". Maar wat is erfgoed?, vraagt de werkgroep zich a£ "Zijn het de huizen aan de Klinkerland- seweg en het Korteweegje die gebouwd zijn in de tijd van de wet op het kleingrondbezit? Zijn het de woningen, onder architectuur gebouwd, aan de Lauwerijnstraat of is het alleen de kerk, de pastorie, het oude raadshuis en de kerkring? Voor het buitengebied is het hele maal ingewikkeld. Weitjes van vroeger met typische namen bestaan nog steeds maar heb ben andere perceelgrenzen gekregen, eeuwkanten zijn vol gestort, kreken gedempt. Veel is niet meer oorspronkelijk. Men heeft panden gesloopt, delen aangebouwd, fout gere noveerd of laat het al jaren ver pauperen. Afhankelijk van de (financiële) omstandigheden hebben inwo ners naar eigen inzicht aan gepast. Er lijkt weinig beleid te zijn ontwikkeld op wat er behouden moet blijven. Er is veel gestuurd op wat niet mag, te weinig ondersteund in wat er wél mag en hoe het verleden met de wensen van de toekomst gecombineerd kan worden. Alleen met goede richtlijnen en vooral handhaving ervan kan het originele karakter van een dorp beschermd worden". Waarom moeten we het behou den voor de toekomst?, zo vraagt de werkgroep zich ver der af "Is digitaal vastleggen van erfgoed en de bijbehoren de geschiedenis niet voldoende om aan volgende generaties door te geven? Geven we dan toe aan de consumptiemaat schappij: 'voldoet niet meer dus weg ermee?' Uiteindelijk wil elke generatie z'n stempel op de omgeving drukken. Uit gebruikersgemak, praktische overwegingen of smaak. Een kleine groep bewoners waar deert het oude en is in de gele genheid om goed te (onder) houden. De grootste groep heeft simpelweg de middelen niet of woont liever in huizen die voldoen aan de moderne maatstaven van comfort. Want een dorp in een vergrijzende gemeenschap moet tenslotte ook vooruit. Wonen in een vrijstaand huis met tuin is niet meer te doen als je hulp behoevend bent en 24-uurs zorg nodig hebt. En zodra de (groot)oudfers vertrekken naar praktische seniorenwoningen in Middelharnis, vertrekt blijk baar ook een deel van de gezin nen met jonge kinderen. Vol doende jong bloed aantrekken om te kunnen blijven bestaan, is belangrijk voor elke kleine kern." Zoveel inwoners, zoveel meningen, zoveel wensen. De werkgroep kan nooit met een kleine afvaardiging bepalen wat er specifiek voor de toe komst behouden moet blijven en waarom. Daar zijn ande ren veel beter in, vindt ze. Er bestaan al lijsten met beeld bepalende panden, kaarten met geselecteerde gebieden, een bestemmingsplan, een landschapsontwikkelingsplan, diverse rapporten en geschie denisboekjes met mooie verha len van vroeger en recent erf goed. Wat de werkgroep 'Nieu we-Tonge in bloeil' namens de inwoners belangrijk vindt en tijdens het overleg met de gemeente ook vooral heeft aan gedragen, zijn wensen in alge mene zin. "Naast erfgoed in de vorm van fysieke elementen als panden, dijken of monu menten, hechten we waarde aan de kleinschaligheid van het dorp. Klein maar fijn! Hier zijn onze kinderen veilig en blijft de wereld voor ouderen overzichtelijk en bereikbaar De fysieke omgeving bepaalt in hoge mate onze sociale samen hang. Een belangrijke reden om hier te blijven of juist te komen wonen. Het bescher men of verbeteren van wat we nu hebben, vergroot onze ook al onze leefbaarheid". Nu staat de gemeente Mid delharnis dus aan de voor avond van een nota erfgoed. Een mooie nota, een stap in de goede richting maar toch leeft de vraag wat de waarde is van zo'n nota, vindt 'Nieuwe-Tonge in bloei!'. "Als de praktische 'noodzaak' en de polideke druk groot zyn, worden er toch uil zonderingen op de regel toe gestaan. Daarnaast is onze zorg dat de gemeente - ondanks de goede bedoelingen en de inten tie om te zorgen voor de toe komst van erfgoed - in tijden van bezuinigingen geen finan ciële ruimte biedt om het plan uit te voeren. Uit de stukken blijkt dat daar al serieus reke ning mee wordt gehouden. Feit blijft wel dat burgers voor het eerst actief uitgenodigd worden om mee te praten. Er treedt blijkbaar een tijdperk in van meer openheid en samen werking. Beleid rondom Erf goed is niet alleen voorbehou den aan experts maar mag ook uit professionele en betrokken inwoners komen". Iets wat de werkgroep Nieuwe-Tonge in bloei! op verschillende vlakken ziet en toejuicht. Na de zomer vakantie heeft de werkgroep de stukken mogen bekijken en op woensdag 29 september a.s. kan een vertegenwoordiger van de werkgroep tijdens een bijeenkomst bij de gemeente met anderen \an o.a. Histori sche Vereniging CiO De Motte, Stichting Beschermd Dorpsge zicht een reactie geven. Het complete artikel met the ma's voor de toekomst kunt u vinden op www.nieuwe- tongeinbloei.nl waar u onder 'Forimi' ook een reactie achter kimt laten. h het raadliuis van \teuwe-Tonge er]goed? w vraagt de Werkgroep Nieue-Tonge in bloei! zich af. {Archieffoto Hans Villerius) Prinsjesdag leverde bijna vorstelijk weer op met niet al te veel wind en zeer respectabele temperaturen in het eilandengebied. Voorbije woensdag was voorlopig het 'klapstuk' met in deze omgeving een maximale middag waarde tot bijna 22 graden en de nodige zonneschijn. Het was een echte nazomerdag. Op donderdag nam de bui- endreiging al toe vanuit de westhoek en was het somber heid troef buiten de deur. Op vrijdag, zaterdag en misschien zelfs op zondag kan het nog wat (na)druppelen in onze zuidwestelijke contreien. Een echt plezant weerweekend wordt het dan ook niet en vooral de temperatuur gaat tegenvallen. Het is even de beurt aan een lastig lagedrukgebiedje dat zich tussen twee hogedrukgebieden in probeert te manoeuvreren. Het is een nogal stroperig geval dat zich niet snel uit de voeten wil maken. In de loop van het weekeinde stijgen de barometers met name richting Noord-Europa. De wind gaat dan bij ons uit het koelere noordoosten waaien en dat heeft consequen ties voor de temperatuur. Die wordt namelijk lager (14-15 graden, scheelt een jas), maar daar staat wel tegenover dat het dan zo goed als droog blijft, vanaf zondag. Waarschijnlijk profiteren we ook in de nieuwe week nog een aantal dagen van de invloed van hoge druk. Toch lij ken depressies later in die nieuwe week weer aan zet te zullen komen, maar de situatie is lastig, weermodel tech nisch gezien. Dat ligt aan het feit dat ex-tropische cyclo nen boven de Oceaan niet adequaat geabsorbeerd kunnen worden door de gangbare weermodellen. De voorspel baarheid van het West-Europese (en dus ook Flakkeese) weer wordt er in die gevallen dan ook niet beter op. Je ziet het ook aan het dagelijkse gezwabber op de weer kaarten. Het ene moment staat er een ferm hogedrukge- bied geprojecteerd dat ons tot begin oktober inooi weer bezorgt, maar nog geen twaalf uur later wordt er een onstuimige herfstdepressie gelanceerd. Dat laatstgenoem de systeem trekt waarschijnlijk niet aan het langste eind als straks oktober op de kalender staat. Wie weet zit er dan toch nog bestendig herfstweer aan te komen van iets langere duur. Veel herfstregens begin oktober Bel de weerprimeurlijn op 0900-1234554 voor een kundige vooruitblik. Door Jaap Ruizeveld Oo.stflakkee ligt midden in het ontwikkelingsgebied. Met accenten op cultuurhistori sche waarden (bijvoorbeeld het Fort in Ooltgensplaat), de kansen voor recreatie en toerisme (zeker bij de kernen Oude Tonge en Ooltgensplaat) en de natuurwaarden (zoals bij en rond de entree van het eiland bij het Hellegatsplein). Dat alles in een zuidwestelijke Delta met een nader uit te wer ken nationaal waterplan. Met studies in de schappen Zicht op de Grevelingen en op het Haringvliet en het samenbin dend element Krammer/Vol- kerak en Hollands Diep. Om dat allemaal van de grond te kvinnen tillen is veel voorberei dend werk nodig, waaronder overleg en samenspel met en tussen alle instanties die iets in de melk te brokkelen hebben, alsmede subsidies en flinke investeringen. Wat dit laatste betreft niet alleen van overheden maar op projectbasis, ook van onder nemers. Daarnaast is er de tijdsfactor. Voordat er een gedegen rapport met aanbe velingen en mogelijkheden op tafel ligt, gaat er al snel twee jaar voorbij. Voorbeeld is het onderzoeksproject Zicht op de Grevelingen, dat begin 2010 fiat kreeg van de staatssecre taris en dat onder leiding van mevrouw ir. Leis eind 2011 tot een eindproduct leidt. Daarna begint pas de uitvoeringsfase van onderdelen. En dat is weer afhankelijk van de beschik bare financiën. In een tijd van scherpe bezuinigingen niet zo rooskleurig. Toch laat Oostflakkee zich niet ontmoedigen en richt het de blik op de toekomst. Met een budget van 20.000 euro in het Haringvlietschap en ruim 7.000 euro in het Grevehn- genschap is de gemeente een kleine speler. Dat laat onverlet de mogelijkheid om in samen werking te komen tot concrete stappen die gezien worden als te ontwikkelen pareltjes. Met huidig realisme dat nu sprake is van verkenningen in een pril stadium. Kleine stappen kunnen al ren dement bieden. Een betere bewegwijzering naar projec ten, welkombebording, meer promoting en marketing waarbij men graag gebruik wil maken van de faciliteiten die de VVV's als instituut kunnen bieden, een Fietscafé, wan del- en fietspaden, opzet van toeristische overstapplaatsen (Tops) en meer aandacht voor Vaar een rondje met een Pontje en andere bootverbindingen. Waarnemend burgemeester Heijkoop maakte op vragen uit de raad bekend dat voor wat de openstelling van natuurgebie den betreft er voor de omge ving Hellegatsplaten kansen ontstaan. Met de directie van Staatsbosbeheer wordt bezien of voor groepsbezoek daar een aantal huifkartochten kan wor den georganiseerd. Gelet op de grazende runderen is indi vidueel bezoek niet gewenst. Groenservice Zuid-Holland zegde desgevraagd toe met de eigenaar van het Fort in Oolt gensplaat te overleggen welke toeristisch-recreatieve activiteit daar eventueel kan worden gerealiseerd. De raadsleden brainstormden er vrolijk op los. Oostflakkee zal geen kansen krijgen om het aantal overnachtingen van toeristen in Ouddorp aan Zee (ruim 2,4 miljoen) te benade ren, maar dat is ook niet de insteek. Elk gebied heeft zijn eigen waarden en mogelijkhe den. Wel kan er door goede samenwerking een meerwaar de ontstaan voor het gehele gebied. Denk aan brochures en folders die lokale en eilande- lijke activiteiten en evenemen ten vermelden en die ook in de aangrenzende eilanden Voor- ne-Putten en Schouwen-Duive- land promotiekracht hebben. Met gratis openbaar vervoer voor de toerist, het scooterpro ject, enz. Bij dat alles spelen de beide VVV's een belangrijke rol. En als er in 2013 na herin deling slechts één gemeente overblijft, betekent dat bij bij voorbeeld subsidiëring van één VVV dan meteen het eind van de vestigingsplaats Middelhar nis of Ouddorp (verenigings- vorm), of kunnen beide instel lingen blijven voortbestaan? Zo passeerden veel bespiegelin gen en ook zorgen de revue. De unanieine insteek is dat er veel kansen en mogelijkheden zijn voor het gehele gebied. Met support van ondernemers, zoals een Veero, de VVV's, het ISGO, de gemeenten en de provincie en de haar onder steunende en adviserende diensten kan Goeree-Overflak- kee toeristisch- en recreatief de komende jaren veel sterker op de kaart worden gezet. Een rustige trekpleister in een verstedelijkte omgeving. Daar voor wilden de raadsleden en de belangstellenden en betrok kenen op de tribune in Oost flakkee donderdag best enige uurtjes met elkaar van gedach ten wisselen. Sainenwerking uitbouwen. Het is in ieders belang. HERKINGEN - Woensdag 29 september, 19.30 uur, ds. M.J. Gelder. OUDE-TONGE - Voor don derdag 30 september heeft de ANBO we een fietstocht geor ganiseerd naar Bruinisse. Het vertrek is 13.00 uur vanaf Ebbe en Vloed in Bruinisse wordt koffie gedronken met iets lek kers er bij. De route wordt afgesloten bij Pollies IJssalon. De kosten van deze middag zijn 7,00 p.p. U kunt zich opgeven op vrijdag 24 septem ber bij Ada Kik tussen 18.00 en 21.00 uur, telefoon: 0187- 64I5I5. Weerman Mare Putto Tijdens de avonden die de werkgroep organiseert wordt gebeden voor de nood op het eiland. Allereerst is dit nood met betrekking tot de versla vingsproblematiek, maar ook anclere zorgelijke ontwikkelin gen staan centraal. Te denken valt bijvoorbeeld aan zaken als eetverslavingen en mishande ling. Eerder dit jaar werd al een dergelijke avond gehou den in Den Bommel. De gebedsavond in Dirksland vindt plaats in gebouw 'Onder de Wiek' aan de Ring 57 en begint om 20.00 uur Er zal naast gebed en het zin gen van een aantal liederen op deze avond ook iemand van de Moedige Moeders een bijdrage leveren. Iedereen is van harte welkom om samen te komen bidden voor de nood op Goeree-Overflakkee. Meer informatie is te vinden op www. praiseandprayer.nl. OOLTGENSPLAAT - De' Plaatselijke Commissie van de SWO in Ooltgensplaat organi seert op woensdag 29 septem ber een grote bingo voor alle 55-plussers van Oostflakkee in 't Centrum, Van Weelstraat 10 in Ooltgensplaat. De bing omiddag begint om 14.00 uur. De kosten bedragen 4,00. Tevens wordt er een verloting gehouden. OUDDORP - Vanaf maandag 27 september t/m vrijdag 1 oktober staat de papiercontai ner weer op het parkeerterrein voor de schoolingang van OBS De Westhoek aan de Dorps- tienden. U kunt gedurende schooluren uw^ oud papier in de container plaatsen. Graag het papier zoveel mogelijk in dozen en/of gebonden aan te leveren en zo ver mogelijk naar achteren te stapelen. Mocht u oud papier hebben in de weken dat de papiercontainer er niet staat, dan kunt u dit in de schuur naast de overdekte fiet senstalling zetten. Deze deur is tijdens schooluren geopend. Ook hier het verzoek het papier zoveel mogelijk in dozen of in gebonden hanteerbare pakket jes aan te bieden zodat men het eenvoudig kan verplaatsen. MIDDELHARNIS - Dames- en meisjesmode rond 1900. Dat is het onderwerp vair een lezing die Ria van der Velden- Kemner geeft op woensdag 29 .september. Een herhaling is zo nodig gepland op woensclag 13 oktober. De lezing is de eerste van een serie, die de Stichting Kunst- en Cultuureducatie Goeree-Overflakkee dit sei zoen organiseert. Meer dan veertig jaar geleden begon Ria van der VelcTen met het verzamelen van antieke poppen en speelgoed. De ver zameling is uitgegroeid tot een privé-museum vol tafereeltjes: Pandora. Het museum aan Voorstraat 25 te Middelharnis kent momenteel nog geen ope ningstijden. Wel is het moge lijk de collectie op afspraak te bekijken. Of door aan te inel- den voor de lezing, want deze vindt plaats in het museum. Vorig seizoen hield Ria van der Velden een lezing over antieke poppen en speelgoed. Daar kwamen flink wat belang stellenden op af Uiteindelijk was splitsing in twee groepen noodzakelijk. De aanstaande lezing gaat Ria van der Velden weer terug in de tijd, maar dan met als onderwerp de boven- en onderkleding van meer dan honderd jaar geleden. De verzamelaarster heeft ook op dit gebied een flinke collectie opgebouwd. Aanvankelijk als afgeleide van haar verzameling poppen. Omdat daar nogal wat restauratiewerk bij komt kij ken, koopt Ria van der Velden namelijk regelmatig kleding van toen. Soms om te verknip pen, maar steeds vaker ook om als museumstuk te dienen. De ineeste kleding komt uit Frank rijk en toont de Parijse mode van rond 1900. Daarnaast is er kleding uit bijvoorbeeld Duits land en Nederland. Een kle dingstuk met een verhaal is een doopjurk, die is gemaakt van de stof van een parachute. De eigenaar van dit valscherm, de vliegenier van een Duits vlieg tuig, werd in 1944 uit de lucht geschoten in de polder tussen Oude-Tonge en Langstraat. Ria van der Velden vertelt het verhaal achter de kledingstuk ken. Het publiek krijgt van alles te horen over de materialen, de periode, het maakproces (alles werd met de hand gemaakt) en accessoires als parasols en tas sen. Daarnaast zijn er boeken en tijdschriften van rond 1880 en later te zien. Aansluitend aan de lezing is er een rondlei ding door het museum. De lezing begint om 14.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De entree is 5 euro, inclusief con sumptie. Opgeven kan vooraf bij het secretariaat van de Stichting Kunst- en Cultuur educatie (KCE) Goeree-Over flakkee, telefoon 0187 601048 of e-inail info@kcego.nl. Meer informatie over de activiteiten van KCE is te vinden op www. kcego.nl. OUDDORP - Een nieuwe cur sus EHBO in Ouddorp start begin november 2010. De lessen worden gegeven door ervaren kaderinstructeurs. Tijdens deze lessen leert u hoe te handelen bij o.a. bot breuken, verbranding, adem halingsstoornissen, kleine of grote wonden, reanimatie en AED. De opleiding bestaat uit ca 14 avonden en een offici eel examen. Tevens bestaat de mogelijkheid om u in te schrij ven voor een cursus Kinder EHBO speciaal op maat voor de kinderoppas. Ook de jeugd kan zich opgeven voor een pas sende training. Ook individu eel kan men zich beoefenen in reanimatie en AED-bedie- ning. Hiervoor heeft men de beschikking over een speciale trainpop aangesloten op een computerprogramma. Voor alle informatie kijk op www.ehho.nl of bel het EHBO- secretariaat tel. 687690. 'Z' »ii »Zt In dierenasiel de Dierenstee wacht Brutus op een nieuw thuis. Brutus is een leuke roodwitte kater van 6 jaar oud. Hij is als vondelingetje naar het asiel gebracht en wil nu graag weer een beetje vastigheid en gezelligheid in z'n leventje. Brutus is heel lief en geniet ervan om aandacht te krijgen. Brutus moet zich aan een blaasgruisdieet houden. Hij kan bij kinderen vanaf 12 jaar oud geplaatst worden. Het is niet bekend of Brutus het STICHTING gezelschap van andere huis dieren weet te waarderen. Ook Muchacho wil graag weer een heve baas om z'n leventje mee te delen. HOEKSCHE Muchacho is ook een voom- WAARD alig zwervertje, een roodwitte kater van 3 jaar oud. Muchacho is een heel vrolijk ventje die met iedereen vriendjes wil zijn en het geweldig vindt om veel aandacht te krijgen. Hij is vriendelijk voor kinde ren, kan het redelijk vinden inet andere katten, het is alleen niet bekend of hij honden ook leuk vindt. Snoes, een lieve driekleurige poes van 3 jaar, is ook op zoek naar een liefdevol thuis. Snoes is een rustige poes, heel lief en aanhankelijk en is ook voor kinderen vriendelijk. Met andere huisdieren kan ze ook goed overweg. W'ilt u één van deze katten weer een fijn thuis bieden, kom dan eens een langs bij het dierenasiel om kennis met ze te maken. De Dierenstee is te vinden aan Groene Kruisweg 14a te Numansdorp. Tel. 0186 655150. Openingstijden: maandag t/m zaterdag van II.00-16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. De kat Brutus

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 4