t il I 6 iC Verwereldlijkt het heilige Intrededienst Dominee De Jong in Lukaskapel Kerkdiensten zondag 26 september Dominee De Jong nieuwe geestelijk verzorger in De Samaritaan 'De verschijning van Gods goedheid en liefde' EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Beroepings- w erk Oud papier Nieuwe-Tonge Oud papier Oude-Tonge Oud papier Herkingen EIÜVriDEn-tllEUWS Drs. W. Chr. Hovius Een voetbal-dienst Heiligheid van God Kerkelijk ingrijpen Het bijzondere karakter SOMMELSDIJK - Zondag was het een belangrijke dag voor De Samaritaan en haar bewoners, want in de Lukaskapel werd ds. J. de Jong als 'predi kant met een bijzondere opdracht' verbonden aan de Hervormde gemeen te van Sommelsdijk en tegelijkertijd ook aan het Verpleeghuis De Samari taan. Hier zal hij als ver pleeghuispredikant zijn werkzaamheden gaan ver vullen. Ds. De Jong volgt hiermee ds. T.W. van Ben- nekom op, die eind vorig jaar afscheid nam. Toespraken Preek Gebrokenheid SOMMELSDIJK - Zondag werd ds. J. de Jong, afkom stig van Nieuw-Beijerland officieel verbonden als predikant met een bij zondere opdracht aan de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk. De pre dikant komt echter wel in dienst van GuraMare, de organisatie waaronder het verpleeghuis De Samari taan valt. Elders op deze pagina kunt u een verslag van de intrededienst lezen en hieronder een kennis making met de nieuwe geestelijk verzorger van De Samaritaan. Op zijn weg gekomen Bijbellezen en gebed Hectische tijd FAC;iNA2 VRIJDAG 24 SEPTEMBER 2010 Onlangs schreef ik in deze rubriek een artikel over 'voet- balgekte'. Toen wist ik nog niet dat zeli's dit verschijnsel zich in een kerk(dienst) zou voordoen. Maar velen van ons lazen wel licht een bericht in de krant over de inmiddels zo te noe men 'de kwestie Obdam'. De daar werkende pastoor Vlaar heeft op zondag 11 juli een door hem en anderen genoem de Oranje-mis' geliouden en opgedragen. De geestelijke had een oranje gewaad aan, op het podium van het altaar was een goal opgesteld en de eigen lijke dienst begon met een fluit signaal en een aftrap! Je moet er maar opkomen! Via internet zijn de beelden daarvan heel de wereld over gegaan. Een remonstrantse hoogleraar merkte op 'dat heel veel men sen veel te weinig doordron gen zijn van de heiligheid van God'. God wordt er zo maar even bij gehaald en veel te ami caal bezien en bepreekt, en veel zo niet alles moet toch kun nen? Het ene gevaar voor de kerk is de toenemende secula risatie of verwereldlijking, die de eredienst kan aantasten en het profane in het middelpunt plaatst. Heeft dat te maken met de waarschuwing 'geeft het heilige de hoirden niet'? Het andere gevaar is de sacralisa- tie, waarbij men zich helemaal terugtrekt uit de wereld, waar bij de kerk helemaal niets meer over God zegt en alles voor zichzelf, binnen de kerkmuren houdt. Maar in beide gevallen is de mens zo hoogmoedig dat hij denkt over God te kunnen beschikken en Hem al of niet gebruiken kan voor een eigen gekozen doel. Die Oranje-mis bleef niet onbe sproken en ook niet zonder gevolgen. De pastoor werd, overigens tot woede van veel parochianen, door bisschop Punt uit Haarlem geschorst en moet zich beraden op zijn plaats en werk. Veel Obdam- mers blijken dol op hun pas toor te zijn, die zo eigentijds is en preekt. Maar de bisschop moet worden nagegeven dat hij opkomt voor de heiligheid en voor de majesteit van God en dat de eredienst toch de dienst tot eer van God en van Ghristus gehouden wordt. En het zou wel eens waar kunnen zijn dat ook in protestantse en reformatorische (kerkelijke) kringen het godsbeeld heel erg vertroebeld is en het bestaan van God steeds meer wordt miskend. En als Hij volgens jongeren en ouderen wel zou bestaan dan moeten we af van de afstand tussen Hem en ons. Hij moet veeleer gezien wor den als een goede kameraad en vriend die op gelijke voet niet ons staat en leeft. Maar is dat niet een god die we zelf eerst hebben ontworpen? Je krijgt soms het gevoel dat de dien sten op zondag wat 'opgeleukt 'moeten worden, niet zo straf en streng meer moeten zijn Het is een heilige kunst om als voorganger in een kerkdienst enerzijds eigentijds te preken en te weten wat er zo heerst en huist in ons en buiten ons, en tegelijkertijd klassiek reforma torisch de boodschap te bren gen. In een interview met de bisschop in het Reformatorisch Dagblad trof het mij dat de geestelijke zei 'dat God steeds meer een functie van de mens aan het Worden is. Je moet ple zier aan hem kunnen beleven en anders kan Hij verdwij nen'. Verdwijnt onder rooms katholieken en protestanten niet steeds meer het bijbelse gegeven dat God onze Schep per is. Die ons naar Zijn beeld en gelijkenis schiep en dat wij het leven aan Hem te danken hebben. Boven de omgang met en de liefde tot de naaste gaat de liefde tot God, Die in Ghris tus en door Zijn Geest ons voor tijd en eeuwigheid vol genade is voor verloren zondaren. En verdwijnt Hij uit ons leven en uit de cultuur dan stort heel het bestaan in eikaan Nog een zin van de bisschop plaats ik hier met veel instemming: 'Wat zou het mij veel waard zijn als de christenheid in Nederland gezamenlijk komt tot ware ver ootmoediging'. En dat heeft ook in handel en wandel, de ethiek dus, grote en verras sende gevolgen, toch? Door Adri van der Laan Tijdens de ochtenddienst in de Lukaskapel werd ds. De Jong bevestigd door de consulent van de Hervormde gemeente van Sommelsdijk ds. Th. W.H. van der Heijden, die werk zaam is als geestelijk verzorger van De Goede Ree. Het thema van de preek van ds. Van der Heijden tijdens de bevesti- gingsdienst was 'de Herder en de herder'. In de 's middags gehouden intrededienst ging de nieuwe predikant zelf voor. Hij bepaal de zijn gehoor, dat ondermeer bestond uit familie van de predikant, bewoners van De Samaritaan en De Goede Ree, kerkenraadsleden van verschil lende zusterkerken en familie leden van de bewoners, bij het thema 'De verschijning van Gods goedheid en liefde'. De tekst voor de preek was Titus 3 vers 4. Voorafgaand aan de dienst werd een tweetal toespraken gehouden. Mevrouw De Jong, locatiemanager van De Samari taan sprak een welkomstwoord nainens alle betrokkenen uit de organisatie van GuraMare en De Samaritaan. Zij verzekerde blij en dank baar te zijn dat ze ds. De Jong welkom kon heten tijdens dee intrededienst. Zij legde uit dat, voordat het zover was dat eeri sollicitatieprocedure kon wor den opgestart, er een "proces van verdieping en bezinning" aan vooraf moest gaan. Dit ging voornamelijk over de vorm hoe aan de vervulling van de vacature gestalte zou worden gegeven. Omdat een en ander wat meer tijd in beslag nam moesten er wel tijdelijke ver vangers worden gevonden. Zij dankte in dit verband ds. Van der Heijden en dhr. Leune die er voor hebben gezorgd dat de geestelijke verzorging in De Samaritaan toch door kon gaan. Zij schetste verder de sol licitatieprocedure die - hoewel een predikant het niet gewend is om te solliciteren - toch heel plezierig is verlopen. "Una niem en vol overtuiging werd door de sollicitatiecommis sie een positieve voordracht gedaan", aldus mevrouw De Jong, die aan het eind van haar toespraak het gedicht 'Ga nu met God' uitsprak. Ds. de Jong werd eveneens welkom geheten door collega ds. Th. W.H. van der Heijden. Hij sprak een welkomstwoord namens de classis en de werk gemeenschap van predikanten. In een kort dankwoord liet de nieuwe predikant van De Samaritaan weten dat het voor hem ook wennen is geweest om het verpleeghuis te werken, werk dat zeker anders is dan het gemeentewerk in Nieuw- Beijerland. Hij dankte voor al de contacten die er in de afge lopen tijd al geweest zijn en hij verwacht zich ook spoedig thuis te voelen. In zijn intredepreek stond ds. De Jong sül bij de tekst uit Titus 3-.4-. 'Maar wanneer de goe dertierenheid van God, onïen Zaligmaker, en Zijn liefde tot de menseir verschenen is.' Het thema was 'De verschijning van C»ods goedheid en liefde'. De predikant vertelde dat hij onlangs een interview had gele zen met een geestelijke die het klooster een 'oefenschool voor geduld liefde en zorg' noemde. "Ik moest gelijk denken aan De Samaritaan denken", aldus ds. De Jong. Hij wees zijn toehoorders er op dat 'God goedertieren is - dat God goed is'. Er is wel veel kwaad in de wereld, van wege de zonde, "inaar God is goed". Verder gaf hij aan dat Gods liefde een heel kostbaar geschenk is. Gods liefde wordt in het Grieks als Philantropia vertaald. "Dit is geen goedkope liefde, maar komt heel dichtbij in Gods Zoon". Door zijn Zoon te geven heeft God Zijn hefde, goedheid en barmhartigheid willen tonen. Als voorbeeld noemde de predikant datjezus met barmhartigheid werd bewogen over de schapen. Een ander teken van Gods liefde is "als we Jezus zien hangen aan het kruis, waar Hij Zijn leven heeft gesteld voor zijn scha pen". Hij heeft zijir leven wil len geven aan het kruis en God heeft in zijn Zoon alles gege ven. De liefde is niet alleen ver schenen, maar heeft ook zijn uitwerking: deze liefde heeft ons zalig gemaakt. Wij waren dwalende m'ensen, maar de Heere heeft ons op willen zoe ken in zijn genade en heeft oirs bekeerd. Dan mogen we weten dat God in Zijn liefde een weg ter ontkoming heeft gegeven. "Zijn liefde heeft niet gerust totdat wij in zijn schaapskooi waren".. Weet u van het offer van Jezus Ghristus? Als dit niet zo is dan blijft u buiten staan? God zoekt de verloren schapen nog op, dit blijkt volgens ds. De Jong ondermeer ook uit de Bijbel kringen en de kerkdiensten die in de Lukaskapel worden gehouden. "Het woord gaat nog uit, zondag aan zondag. Hij zoekt de verloren schapen nog op". De predikant wees op de schilderijen bij de uitgang van de Lukaskapel waarin het lijden van Jezus wordt afge beeld. "Ga er niet alleen aan voorbij", zo luidde de waar schuwing. Gods liefde en goedheid wil ons ook nu leiden, maar "we moe ten wel nee leren zeggen tegen de wereld en 'ja' tegen de liefde en geboden van God opdat we Godzalig zullen leven. Gods liefde is verschenen aan alle mensen en daarom inag er ook zorg geleverd worden aan alle nrensen. De motivatie hiervoor wordt gehaald uit wat God in Ghristus heeft gegeven. "Waar is dat licht in onze gebrokenheid? U zit in een rolstoel of u heeft pijir, het geheugen wordt minder. Mis schien zit ook uw man vrouw of familie er mee". Als het lichaam minder is geworden is dat een groot verdriet, maar er is ook, hoop "als christenmens, dat er voor ieder in Jezus Clhristus een plan voor de toekomst is. Dan mogen we hier liefde erva ren, maar ook vooruitzien dat, allen die in Christus Jezus zijn, dit vernederd lichaam in volle heerlijkheid hersteld wordt. Aan het eind van de dienst in de Lukaskapel werd ds. De Jong namens de kerkenraad van de Hervormde Gemeente van Sommelsdijk welkom geheten door ouderling L. Bechthum. Ds. De Jong maakt ook deel uit van deze kerkenraad. Ouder ling Bechthum wees op de bijzondere positie van de pre dikant, "enerzijds werknemer van GuraMare en daarnaast als predikant verbonden aan de hervormde gemeente van Sommelsdijk. Hij liet vervol gens de predikant psalm 90:9 toezingen. Na afloop van de dienst was er alle gelegenheid voor ontmoe ting met de nieuwe predikant in de recreatiezaal. Zaterdagmorgen 25 septem ber zullen vrijwilligers van de Hersteld Hervormde gemeen te van Nieuwe-Tonge het oud papier weer ophalen. De opha lers beginnen om 9.00 uur. Morgen, zaterdag 2o septem ber, zal er in heel Oude-Tonge, t.b.v. de Hervonnde Gemeente oud papier worden opgehaald. Dit gebeurt van 9.00 uur. buiten zetten. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag Inuis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm e 0,43. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal<elijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensbericliten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verl<oop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: redactie@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDDORP Herv. Gem. 9.30 ijur ds. G.G. Kunz en 18.00 uur kand. J. Th. Pronk - Hersteld Herv. Gem. Dorpstienden: 9.30 uur en 18.30 uur ds. P de Vries - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W. v;d. Koooij en 18.30 uur ds. H.R de Goede - Gen Gem. 9.30 uur (bed. H.A.) en 18.30 uur ds. J. Schipper - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. A.M. Langhout. GOEDEREEDE Herv. Gem. 10.00 uur en 18.30 uur ds. E. de Mots - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. W.M. van der Linden en 18.00 uur ds. J.W. van Estrik. STELLEND.AM Herv. Gem. 10.00 uur ds. D. Hoolwerf en 17.00 uur ds. A. ten Brinke - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds.' C. Oor schot en 18.00 uur ds. W.M. van der Linden - Geref. Kerk 10.00 uur ds. GJ. Mink en 18.30 uur ds. R. Mager. MELISSANT Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur (bed. H.A.) en 18.00 uur ds. J.G. Blom - Geref. Kerk 9.30 uur ds. J.J. Blom - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Willemsen (bed. H. Doop) art en 18.00 uur ds. D. Hoolwerf- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ziekenhuis 14.30 uur dhr. A. Dubbeld. HERKINGEN Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ.T Lubbers en 18.00 uur ds. G.G. Visser - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijk en 18.30 uur: ds. C. Oorschot - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. G. Hoogerland. SOMMELSDIJK Herv. Gem. 10.00 uur ds. Th. W. H. van der Heijden en 18.00 uur ds. JJ. Verhaar - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur en 16.30 uur ds. N.PJ. Kleiberg - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. PH. van Harten en 14.30 uur ds. Th.W.H. van der Heijden, samenzangdienst - Exodusgemeente 10.00 uiu' ds. J. de Visser - Remonstrant se Gem. 10.00 uur Samen komst- CAMAGem. 10.00 uur K. Tanis. MIDDELHARNIS Herv. Gem. 10.00 uur ds. PJ. Stam en 18.00 uur ds. M. Mes semaker - Geref. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. L.J. Lingen - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur leesdienst - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A.A. Egas - Geref. Kerk (Vrijgem.) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D.J. van Diggele. NIEUWE-TONGE Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Vuuren en 18.00 uur ds. HJ.T. Lubbers - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. J.W. van Estrik (bed. H.A.) en 16.00 uur ds. P de Vries - Ger. Gem. 10.00 uur en 18.00 uur ds. P Blok. OUDE-TONGE Herv. Gem. 10.00 uur ds. L. de Wit en 18.00 uur ds. PM. van 't Hof - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evan gelie Gemeente Flakkee 10.00 uur J. Lekkerkerk. STAD aan 't HARINGVLIET Herv. Gem. 10.00 uur ds. HJ. Catsburg en 18.00 uur ds. J. Vis - Geref. Kerk 10.00 uur ds. W.A. Boeren 18.00 uur ds. PH. Zaadstra - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL Herv. Gem. 10.00 uur ds. JJ. ten Brinke en 18.00 uur kand. PB. de Groot - Geref. Kerk 10.00 uur dhr. J. Anninga en 18.00 uur ds. PA. Broere. OOLTGENSPLAAT Herv. Gem. 9.30 uur ds. H.G. van der Ziel en 18.00 uur ds. E. Versluis - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur dhr. L. Stuurman en 15.00 uur ds. L. Groenenberg - Geref. Kerk 9.30 uur ds. BJ. Oldenhuis en 18.00 uur dhr. PA. de Jongh - Ger. Gem. 9.30 uur en 18.00 uur leesdienst. L.A.NGSTRAAT Herv. Gem. 10.00 uur ds. J.C. Mesu. De nieuwe geestelijk verzorger van De Samaritaan, ds. J. de Jong in de sfeervolle Lukaskapel. {Foto: Adri van der Laan) Door Adri van der Laan Vanaf 1 september is ds. J. de Jong al actief als geestelijk ver zorger in De Samaritaan. Zijn loopbaan in Sommelsdijk is hij gestart met het volgen van een speciaal inwerkprogramma. "Dit is heel goed geregeld, een dergelijke inwerkperiode is zeker wel nodig, want wer ken in een verpleeghuis is heel anders dan een in een gewone gemeente". In de toespraken tijdens de intrededienst van zondag werd er door de verschillende spre kers' al aan gerefereerd: het werk als verpleeghuispredi kant is heel anders dan in een doorsnee gemeente. Dominee De Jong zal de laatste zijn om dit te ontkennen. "Hier werk je uitsluitend met zieke of dementerende gasten eir som mige afdelingen veranderen snel van bewoners. Dit is niet te vergelijken met mijn vorige gemeente". Desgevraagd legt de nieuwe geestelijke verzorger van De Samaritaan uit, dat hij niet speciaal gezocht heeft naar een functie binnen de zorg. "Het is op inijn weg gekomen", zo legt hij uit. Hij herinnert zich dat hij een tijdje geledeir toen er in een advertentie een gees telijk verzorger in De Sama ritaan werd gevraagd, eens telefonisch geïnformeerd had naar wat praktische zaken naar aanleiding van de advertentie. Maar hij solliciteerde nog niet. Dit gebeurde wel toen men vanuit De Samaritaan infor meerde of hij nog de sollici tatieprocedure wilde ingaan. Met als resultaat dat hij met ingang van 1 september kon worden benoemd en zondag bevestigd. Dominee De Jong dicht zich geen bijzondere gaven toe als het gaat over het pastoraat bin nen een verpleegtehuis of in de zorg. Ook waren er geen speciale banden inet zorgin stellingen. Of het moet zijn dat zijn vrouw werkt in een gezins vervangend tehuis in Numans- dorp. Toch gaat de predikant in volle overtuiging aan het werk met als doel, om naast het verlenen van geestelijke zorg, ook het evangelie te brengen aan allen die aan zijn zorgen zijn toevertrouwd. "Hoewel er wel verschil is met mijn vorige gemeente, zal ik hier c)ók wel dooriren en distels tegenko men, want ik wil dit werk niet idealiseren of romantiseren", aldus de nuchtere constatering van dominee De Jong. De afgelopen weken heeft de predikant gebruikt om zich zoveel mogelijk te oriënteren in het gebouw en kennis te maken met de meer dan 150 bewoners van het verpleeghuis. Hij heeft dit voornamelijk gedaan door een praatje met cie bewoners te maken en ook door in de recreatiezaal de bewoners en hun familie op te zoeken. 'Je krijgt dan een veel beter beeld van de bewoners en van de omstandigheden waaronder ze in hun thuissituatie geleefd hebben. Je komt dan overigens wel aangrijpende verhalen en situaties tegen". Daarnaast hebben veel bewo ners \an De Samaritaan een levensboek waarin verschillen de zaken uit hun leven staan beschreven, meestal vergezeld van foto's. Ook hiervan kan de predikant gebruik maken om meer vertrouwd te raken met het leven van de bewoners. Veel steun heeft de nieuwe predikant ondervonden van zijn collega dominee Van der Heijden, de pastoraal mede werker van De Goede Ree, die hein ook wegwijs in het gebouw en iir het werk heeft gemaakt. Hoewel voor het oog', een deel van de bewoners van De Samaritaan moeilijk te berei ken is tijdens een 'bezoek' van de predikant, doet hij er locli alles aan om woorden \an troost en bemoediging naar de bewoners over te brengen, "Ik lees in ieder geval ecu stukje uit de Bijbel en doe een gebed met hen", zo legt hij uit, "want al kan ik geen contact maken, ik geloof wel dat God door het gebed en Bijbellezing wonderen kan doen". Naast de wekelijkse diensten in de Lukaskapel zijn er ook andere bijeenkomsten waar vanuit het Woord gesproken kan worden. Hij noemt in dit verband de Bijbelkringen. In zijn weik- kamer staat een groot aan tal schoolplaten met Bijbelse voorstellingen, die vroeger op de scholen werden geljiuikt. Een groot deel van de bewo ners heeft met behulp \an deze platen zeker nog wel Bijbelse geschiedenis gekregen. "Bij de Bijbelkringen gebruik ik deze platen en dat roept bij sommi gen toch nog wel herinnerin gen op". Verder is er bij de predikant de bewondering voor het per soneel van De Samaritaan in de afgelopen weken heel sterk gestegen. "Ik heb veel bewon dering voor hen gekregen als ik zie op welke manier zij hun werk onder toch soms moei lijke omstandigheden moeten doen". Het aantreden van de nieuwe ziekenhuispredikant is aan de vooravond van een hectische tijd want over enkele weken zal de eerste verhuizing van een aantal bewoners plaatsxinden naar de tijdelijke units bij De (ioede Ree. Zij maken plaats om de bouwplannen te kunnen verwezenlijken voor de 'nieuwe Samaritaan'. Dominee De Jong realiseert zich dat deze verhui zing veel impact zal hebben oj) de bewoners. Overigens zal hij de pastorale bijstand ook op de nieuwe, locatie op dezelfde wijze gaan verlenen. Dominee De Jong, die ook docent is bij de CAirsus Theolo gische Vorming voor Gemeen teleden in Middelharnis, hoopt samen met zijn vrouw en twee kinderen zich op 6 oktober te vestigen in Dirksland waar ze een woning hebben gekocht. PROT.KERKINNED. Beroepen: te Barneveld (herv. wijk 2), ds. A.L. van Zwet te Woudenberg; te Bergen, ds. E. Wijnsnia te Edam-Volendam; te Eek en Wiel (herv. Sint Anna Kerk), ds. A.L. Rijken-Hoevens te Lunteren (deelgemeente); te Genemuiden (herv. wijk 2), ds. G.H. Koppelman te Wapenveld; te IJsselmuiden- Grafhorst (herv. wijkgem. 2), ds. R.W. de Koeijer te Putten; te Langeslag-Heino (geref.), kandidaat E.B. van Houte te Zwolle, die dit beroep heeft aangenomeir; te Leerdaiu (herv. wijkgem. Noord), ds. M.B. Heijting te Dordrecht (Stadspolders); te Wierden (herv. wijk Noord), ds. P. Veer man te Lopikerkapel. Aangenomen: het beroep van de synode als predikant bijzon dere opdracht (directeur van de Nederl. Zendingsraad) ds. G. Noort te Utrecht (docent missiologie Kraemer Inst.); naar Everdingen (herv.), kan didaat T de Ridder te Lunte ren; naar Maasdijk (hei-v.), ds. H.M. Habekotté te Raains- donksveer. Bedankt: voor Urk (De Ark - herv. wijk 2), ds. J.B. Alblas te Katwijk aan Zee; voor Waterin gen (herv.), ds. J. Snaterse te Hagestein (voorheen zendings predikant GZB Kenia). Beroepbaar: kandidaat A. ter Schuur-van der Plicht te Wad- dinxveen (zij stelt zich beroep- baar vanaf 1-2-2011); kandi daat S. Ris, De Fuik 6, 3995 BH Houten, tel. 06-17479114, email sandernienke@gmail. com. HERSTELD HERV KERK Beroepen: te Melissant, ds. N. van der Want te Schiedam (Plantagekerk); te Ouddorp, ds. P. den Ouden te Wouters- woude. GEREE KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Wetsinge-Sau- werd, kandidaat E.T. van de Kamp te Amersfoort; te Zeven bergen, kandidaat A.C.N. Geertsema te IJsselmuiden. CHR. GEREE KERKEN Beroepen: te Heerde, ds. Peet te Bunschoten. H. GEREE GEMEENTEN Beroepen: te Groningen en te Terneuzen, ds. D.W. Tuinier te Aagtekerke; te Krabbendijke. ds. M. Karens te Werkendam; te Lelystad, ds. L. Terlouw te Barendrecht; te Opheusden, ds. A. Schot te Nunspeet; te Ridderkerk-Slikkerveer, ds. C.G. Vreugdenhil te Vlis- singeir; te Veenendaal, ds. G.J.N. Moens te Meliskerke; te Zwijirdrecht, ds. D. de Wit te Rijssen-West. Aangenomen: naar Kalamazoo (VS), ds. GJ. Baan te Kapelle- Biezelinge. OUD GER. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Dordrecht, ds. G. Gerritsen te Salford (Canada). HERKINGEN - Morgen, zaterdag 25 september, wordt er weer oud papier opgehaald voor de Hervormde Gemeen te. Het ophalen begint om 9.00 uur. Graag het papier goed gebundeld aan de kant van de weg zetten. Geen plastic, drankflacons, e.d. •- i- t w V w V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2010 | | pagina 2